Een halve eeuw geleden zonk de „onzinkbaar" geachte „TITANIC Aangrijpend relaas door overlevende van de ramp GRIEP! Ckefarine 4 C I In mijnindustrie gaan de lonen met 3 pet. omhoog I WAS-AUTOMAAT Negentien wetwoningen bleven onafgebouwd Longkanker en te veel sigaretten o „BIOSCOOPBEDRIJF STAAT MET RUG TEGEN MUUR" n WYBERT Als minister instemt met plan van Mijn Industrie Raad Bouw in Breukelen tegen advies aan laagste inschrijver gegund Zuid Sloe-gebied krijgt dokken Grootste werf van Europa Boekverkopers- prijs voor drBitter jr. Ondernemers vragen lastenverlaging Bond keert zich tegen nakeuring van films door gemeenten Brand in leerfabriek twee ton schade O CQ A+C ROKEN MOET EEN CENOT BLIJVEN EN GEEN VERSLAVING WORDEN Agrarische technici geen landarbeiders DINSDAG 10 APRIL 1962 PAGINA 9 Verslonden door de golven SOUTH NORWALK, april (U.P.I.). Een knappe oude dame laat haar gedachten de vijftig jaren teruggaan, die haar ^heiden van de ramp met het %itse passagiersschip de „Tita nic", die meer dan 1500 doden £iste en tracht onder woorden te hengen welke impressie haar het 'evendigst is bijgebleven van de gebeurtenissen, in die vreselijke hacht van 14 op 15 april 1912. De hu 72-jarige mevrouw Margaret Schwarzenbach, die een monumen tal huis bewoont aan de Ameri kaanse kust in de staat Connec ticut, reisde in 1912 met haar ^ader, een rijke zijdefabrikant uit ^ürich, en haar moeder voor de eerste maal naar Amerika. De Meereis was een beloning voor baar met goede resultaten afge legde examens. Vier beroemde geneesmiddelen ondersteunen elkaar en werken daardoor bijzonder krachtig. Eén der middelen dient om de maag te beschermen. Chefarine „4" doet kerkelijk wonderen! Aanvaring met ijsberg Niet alleen voor grote, maar óók voor fijne was Automatisch wassen met droge handen. Dit doet de Constructa: Grondig voor- weken - centrifugeren - voorwas - hoofd was - spoelen - wegpompen - spoelen - wegpompen - spoelen - centrifugeren - spoelen-centrifugeren - spoelen - droog- centrifugeren. Alies automatisch. En Skip, het matig - schuimende wasmiddel, dat speciaal voor moderne wasmachines is ontwikkeld, hoort bij deze verfijnde werk wijze. Wij zenden U gaarne informatie over de Constructa. Skip: Hét wasmiddel voor de Constructa Zend mij Uw catalogus Naam: Adres: Woonplaats: Opzenden aan: Constructa Nederland Keizers gracht 522 - Amsterdam-C. Telefoon 020 - 323 98 vitamine wèg kriebelhoest! wèg heesheid! Wyhertjesaangenaam van smaak! „Beperking in filmvoorlichting" Advertentie) e Titanic duikt met zijn kop voorover in de golven. Angstig staren de mensen in de reddingboten naar dit aangrijpend webeuren. Het lot van de vijftienhonderd mensen, die in de ijzige golven om het leven kwamen, had ook het hunne kun nen zijn geweest.... (Naar een tekening, gebaseerd op de verhalen van ooggetuigen). tot alleen nog de verlichte patrijspoor ten van de Titanic te zien waren. ,,We zaten er maar naar te staren en ik herinner me hoe mijn moeder plotse ling uitriep „ik heb de rijen patrijspoor ten geteld en er is er nu éen minder." Plotseling klonk er een afschuwelijk geluid over het water, van de schroeven van het schip, die het contakt met het water verloren. De Titanic verhief zich in de lucht en dook met de kop voor over in de golven. „Het was toen dat wij het vreselijke geweeklaag hoorden," aldus mevrouw Schwarzenbach. „We konden weinig zien. Zo nu en dan zag je een lucifer opflikkeren als iemand een sigaret aanstak." Nadat het schip in de golven was verdwenen, werd het stil tot de kreten om hulp opklonken van hen die niet door het schip waren meegezogen en hulpeloos in zee rond dreven. k wilde ze te hulp komen", ver volgt mevrouw Schwarzenbach haar relaas. „Mijn vader zei me. echter er aan te denken dat ik niet in de bergen was. In Zwit serland moet je te hulp snellen als er een ongeluk is in de bergen. Het is er ongeschreven wet. Maar mijn vader herinnerde me eraan, dat de leiding bij de twee Britse matrozen in de boot berustte. We hadden ze echter te hulp moeten komen. Wij hadden er meer kunnen redden". Kort daarop zagen we lichten langs komen van wat later het vrachtschip „Califomian" bleek te zijn. Hoe ze sa men ook geschreeuw hadden, het schip was doorgevaren. >>Het zijn niet de beelden die ik mij "®t best herinner", zegt zij, langzaam ,1® gebeurtenissen aftastend. „Het zijn °e geluiden." >»Het was het geweeklaag van hen die jh die laatste minuten aan boord waren *whter gebleven voordat de Titanic ten nnhr Sing. Het was geen gegil of ge schreeuw, maar een luguber, bijna kreu kend geluid. Een fragment uit Schu- Dert schiet me in dit verband te binnen Ï7 >,een huilen over het water een Uftd der dood." Met grote dankbaarheid denkt zij (Advertentie) middelen in één iablet werken krachtiger zonder de maag van sireek ie maken/ BEROEMDE GENEESMIDDELEN IN ÉÉN TABLET Glazen buisje 20 tabletten f 0,80 Handige stripverpakking 40 tabletten f 1.60 Voordelige flacon 100 tabletten f 3.50 terug aan de Britse officier die haar vader toeliet in de reddingboot waarin zjj met haar moeder een toevlucht hadden gevonden, nadat hij in tranen eerst afscheid van hun had genomen en hun een „Auf Wiedersehn" had toe geroepen. En met een glimlach vertelt zjj, dat haar familie het leven dankt aan het feit, dat zij „het zeeziekste meisje" was van de Titanic. „De eerste avond aan boord was iedereen opgewekt en vrolijk", zo gaat mevrouw Schwarzenbach verder. „Die nacht werd ik echter zeeziek, evenals mijn moeder. Onze hutten lagen naast elkaar en de volgende drie dagen ble ven we in bed, zo nu en dan naar elkaar op de muur kloppend." De avond van de ramp had ze zich voor het eerst iets beter gevoeld. Ze had zich aangekleed, iets gegeten en zich onmiddellijk weer misselijk gevoeld. Ze was in slaap gevallen tot ze door de wand die haar hut van die van haar ouders scheidde haar moeder hoorde roepen: „een aanvaring." Gedrieën waren zij aan dek gegaan. Een Zwitserse kennis had haar plagend toegeroepen „ach juffrouw Freulichen, er is een ijsberg voor nodig om u aan dek te krijgen." Binnen een paar minuten was ze weer hevig zeeziek geworden. Haar vader was woedend geworden en had haar ge zegd, dat zij op een dergelijk ogenblik niet zeeziek kon worden. Ik zei hem „het kan me niets schelen. Ik ga terug naar mijn hut". Ze gingen met me mee en dat heeft ons het leven gered. Toen we op ons dek kwamen stond de Engelse stewardess in de gang en mijn vader vroeg haar of er gevaar was. Het meisje zei „ja meneer, er is gevaar. Haalt uw reddingsvesten en ga naar het sloependek." lOg, L de gang stond. Hij was zo wit als een doek. Maar zo zijn de Engelsen, hij zei tegen me „weest u maar niet bang juffrouw. Er zijn al die water dichte schotten. Het schip kan niet zinken." Hij is die nacht verdronken. Op het sloependek werden de angstige dames door twee „dikke matrozen" in een reddingsboot gehesen. Mijn vader had ons instinktief gevolgd. De boot v/as helemaal niet vol. De matrozen zeiden echter „eerst de dames, me neer". Vader liep weg en riep ons toe „auf wieder". „Daarop begonnen ze de boot te laten zakken, terwijl er alleen vrouwen in zaten en er nog een heleboel ruimte over was. De boot bleef ergens steken en hing scheef, zodat ze ons weer om hoog hesen." „Ik begon om mijn vader te roepen en trachtte weer aan dek te komen. An dere vrouwen gingen nu ook om hun man nen en zonen roepen en een Britse offi cier zei plotseling: „laat de mannen er maar in. Maar schiet op". Nog nooit had ik me zo gelukkig gevoeld." De reddingboot trok snel weg van het schip, de pikdonkere, zwarte nacht in, gJïEERLEN, 10 april De lonen en he*fDssen in de mijnindustrie zullen VpT iuni a.s. met drie procent worden Va« °sd- Verder zullen met ingang Ui,®, dezelfde datum een aantal tech- tiiiip herzieningen in de loonstruc- 8in» vvor<len doorgevoerd, die een stij- .8 van de loonkosten van 2,25 pro- c«nt loonsverbetering is niet alle werknemers gelijk, maar ver- peildt sterk voor de verschillende groe- Vo'« met zich meebrengen. De hieruit Voor -(?eiende loonsverbeteri 'hilt sn. vTT zijn in het kort de voorstellen Miin dagelijks bestuur waarmee de begi'mdustrie Raad zich gisteren in kooM v vergadering in principe ak- r6e heeft verklaard. Deze loonmaat- derin n' die in de eerstvolgende verga- ZuhiL8 van de M.i.R. in het openbaar aard Worden behandeld, en dan ui ter- bev. n°g de ministeriële goedkeuring de t^ven, passen vol ens de M.I.R. in fteuAr.1 juni 1963 beschikbare ruimte, de rilmg gehouden is ook met de door ^0röirüSring voorSeschreven matigings- De zoegnaamde „technische her zieningen" bestaan onder meer in het duidelijker maken van de tot dusver zeer ingewikkelde loonopbouw bij het mijnbedrijf. Zo zullen nu o.m. de A.O.W.-compensatie, de huurbijslag 1957 en de bijzondere premie in het loon worden verrekend. Het variabele gedeelte van het loon zal sterk wor den verkleind. Volgens het nieuwe systeem zal de be loning straks bestaan uit een vast ba- sisloon, een premie over dit basisioon (afhankelijk van de taak), een toeslag voor mijnbouwkundige grondwerkzaam heden of een toeslag voor een aantal andere werkzaamheden. Thans bestaat het variabele deel uit een akkoordpre mie respectievelijk prestatie-Dremie. Het zogenaamde akkoordsysteem zal dus worden afgeschaft. In de plaats hiervan zullen nu laken worden gesteld, waarbij vooraf overleg moet worden ge pleegd met de betrokken werknemers of vertegenwoordigers van de ploeg. „Toen brak de dag aan. Het was een fantastisch gezicht. Wij waren omringd door ijsbergen. Overal waren ze, roze door het licht van de opkomende zon. Het waren er zoveel. Hoe goed van ver trouwen waren ze, de eigenaren van dat schip". Ze werden die morgen door het schip „Carpathia" aan boord genomen. Het volgende jaar trad het overleven de meisje in het huwelijk met een jon ge Zwitser uit New York. In de daar opvolgende jaren stak zij vele malen met haar man en drie kinderen per boot de Atlantische Oceaan over. „Het gebeuren heeft mij nooit bang gemaakt voor de zee", aldus mevrouw Schwarzenbach. „De laatste tijd ben ik per vliegtuig gereisd. Niet dat ik bang ben op een boot, maar per vliegtuig gaat hst sneller". Denkt zij nog vaak terug aan de Tita nic? „Jazeker, het was het onvergete- lijkste moment van mijn leven'.'. HILVARENBEEK, 10 april Een grote voorraad leer is gisteren verlo ren gegaan bij een brand in de leer fabriek „De Oude Kuip" alhier. Het vuur begon op de tweede verdieping van het drooghuis boven het ketelhuis. In korte tijd stonden de tweede, de derde en de vierde verdieping van dit deel van het pand in brand. De vlammen vonden veel voedsel in de opgeslagen voorraden leer. De scha de wordt geschat op twee ton. Het be drijf is verzekerd. De produktieafdeling van de fabriek is niet getroffen, zodat de twintig werknemers kunnen door werken. NIEUWLEUSEN Gisteren is brand ontstaan in de boerderij van de weduwe Klein in de Vinkebuurt in de gemeen te Ommen. Door de hevige wind greep het vuur zo snel om zich heen, dat het huis, de stal, en de hooiberg, verloren gingen. Zeven koeien, vier kalveren en enige pinken kwamen in de vlammen om. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. De oorzaak van de brand is onbekend. De familie was gedeeltelijk tegen brandschade verzekerd. Verenigde Staten. Het Witte Huis heeft meegedeeld geen commentaar te willen leveren op de boete van 6Z mil joen dollar, die de deelnemers aan de mislukte invasie op Cuba in april 1961 is opgelegd. (UPI) wstruita BREUKELEN, 10 april Er doet zich hier het zonderlinge feit voor, dat 19 woningwetwoningen, die al sinds ne gen maanden zo goed als voltooid zijn, nog steeds niet worden betrokken. Vol gens de woningbouwvereniging „Breu- Advertentie) m bij voorbaat elk omgeving beschadigen of vernietigen, misverstand te Gezwellen zijn lang niet altijd kwaad aardig; vleesbomen, vetgezwellen in de huid zijn voorbeelden van gemak kelijk te verwijderen goedaardige ge zwellen. In veel gevallen is de oorzaak van de kwaadaardige gezwelvorming nog onbekend en raadselachtig. Soms is de invloed van schadelijke stoffen (carcinogenen) aannemelijk, soms lijkt een langdurige plaatselijke prikkeling mede verantwoordelijk. Wij weten dan weliswaar niet de directe oorzaak maar wel een van de factoren die kwaadaardige celgroei tot gevolg hebben. voorkomen, de ze kroniek wordt geen philippica tegen het roken als zo danig. Het zal voor de meeste lezers een ge ruststelling zijn te le zen dat het advies waartoe wij tenslotte komen niet zal zijn, dat iedereen het roken on- eheel zal moeten staken, middellijk Het inmiddels reeds befaamde rap port „Smoking and health" van een commissie van deskundigen uit de Royal College of Physicians, dat en kele weken geleden is verschenen is reeds in het Engelse Lagerhuis besproken. Het handelt onder meer over het verband tussen roken en longkanker en heeft het smeulende rook-vuurtje weer fel doen opvlam men. Het sluit aan op het opzienba rende artikel van Doll en Hill dat in 1950 in de British medical journal werd gepubliceerd. De conclusie van het rapport komt in het kort hierop neer, dat statis tisch is gebleken Jat de zware roker, vooral van sigaretten onnodig grote risico's op zich neemt: in de eerste plaats een veel groter kans op long kanker dan de niet roker (het aan tal gevallen van longkanker neemt nog steeds toe) en vervolgens meer kans op bepaalde hartaandoeningen en maagkwalen (deze laatsten uit sluitend op rekening van de nicotine). Een en ander brengt een niet onbe tekenend risico van een verkorting van de levensduur met zich mee voor hen die een pakje of meer siga retten per dag roken. Een bekend Nederlands canceroloog heeft een tiental jaren geleden gezegd: „Gezien de beroering die het woord kanker wekt onder het publiek, is het belangrjjk dat de medische wereld de zaak niet verergert door alleen mee te doen aan de angstkreten, die de alarmtoestand vergroten. Men moet daarom een verstandige opvatting over de samenhang van dit probleem en het roken aan het publiek voor leggen. In de geest van deze wijze woor den zal ik proberen de lezer enig inzicht in deze moeilijke materie te ge ven. Er worden zoveel tegenstrijdige meningen verkondigd dat het voor de leek, die niet kan uitmaken wie ter zake kundig is, een onontwarbaar geheel lijkt. Hoewel ons inzicht in het probleem van de longkanker in de loop der jaren is verdiept is het laat ste woord er zeker nog niet over ge zegd. De wetenschappelijke onderzoe ker staat evenals de therapeut nog voor vele moeilijkheden. Longkanker verschilt nierin niet van de meeste andere vormen van kanker. Onder kanker verstaan wij een stoor nis in het evenwicht tussen opbouw en afbraak in het lichaam, waarbij veranderingen optreden in cellen die door een of andere oorzaak ongeremd en ondoelmatig gaan groeien, zich niet storen aan bestaande grenzen en al of niet vitale weefsels in de Van deze laatste ontstaanswijze is longkanker een voorbeeld. Het slijm vlies van de luchtwegen wordt door de bestanddelen van de sigarettenrook geïrriteerd en beschadigd, maar door de enorme geneeskracht van dit weef- zuur hebben wil niet zeggen dat iedereen met te veel maagzuur dus een maagzweer zal krijgen. Omge keerd is de kans op een maagzweer gering wanneer het maagzuur nor maal is, maar het biedt geen ga rantie. Ook ontkent niemand dat nog an dere factoren bijvoorbeeld ernstige luchtverontreiniging een rol kunnen spelen. De atmosfeer in grote in dustrie steden met veel, gemoto riseerd verkeer, vooral indien dit gepaard gaat met mist is zonder twtjfel ongezond. Uit het voorgaande volgt niet dat het roken zonder meer een taboe zal moeten worden. Genoemde gevaren van het roken hebben bijna uitslui tend betrekking op het roken van on geveer een pakje sigaretten per dag sel weer hersteld. Dit gaat jaren goed maar op de lange duur wordt het slijmvlies ziek: er ontstaat een ont steking van de luchtwegen die tot uiting komt als een „rokershoest" res pectievelijk „chronische bronchitis." In een aantal gevallen kan een ont aarding van het slijmvlies optreden in de vorm van een ongeremde groei van het geprikkelde weefsel. Dat een oorzakelijk verband be staat tussen zwaar roken en het ontstaan van longkanker wordt door welhaast niemand meer bestreden; zij die het blijven ontkennen worden nauwelijks meer au sérieux geno men. Deze laatsten gebruiken on der meer als argument dat nog niet bekend is hoe de schadelijke tanaks- rook in de wond van de luchtwe gen op de lange duur kanker kan veroorzaken. In elk geval staat vast dat in de luchtwegen van zwa re rokers, die. aan een andere ziek te overlijden de kenmerken van een reactie op langdurige irritatie wor den gevonden, die ook als voorsta dium van kanker worden gezien Wij moeten in de geneeskunde vaak werken met ervaringsfeiten, onze bezorgdheid voor de gevolgen van te sterke radioactieve straling achten wij toch ook niet geringer omdat wij niet precies weten hoe de schadelijkheid ervan aangrijpt. De tegenwerping dat niet elke zwa re roker longkanker krijgt, snijdt evenmin hout want een individuele gevoeligheid zoals die geldt voor bijna elke ziekte wordt door nie mand in twijfel getrokken. De moei lijkheid is echter dat zelden van te voren voorspeld kan worden of iemand een verhoogde en nooit of iemand een verlaagde gevoeligheid voor tabaksrook zal hebben. Het feit dat wij maagzweren voor al zien bij mensen die teveel maag- of meer. Er is natuurlijk geen scher pe grens, maar wij mogen aannemen dat het risico van enkele sigaretten per dag voor een volwassene te ver waarlozen is. PÜP en sigaren schij nen minder schadelijk te zijn, moge lijk omdat men de rook van pijp en sigaar niet pleegt te inhaleren. Een matig roker zal meer genie ten van zijn rokertje dan iemand die uit gewoonte de ene sigaret na de an der opsteekt. De door de Engelse commissie voorgestelde preventieve maatrege len vormen niet de sterkste zijde van het rapport. Hoewel ik een grote be langstelling van de Overheid voor dit probleem noodzakelijk acht, geloof ik niet dat al te drastische maatregelen zinvol zijn. Men denke slechts aan de betrekkelijke waarde van maatrege len tegen drankmisbruik in sommige landen („drooglegging"). Wel geloof ik dat rustige voorlichting van bete kenis kan zijn. Angst is evenwel een slechte raadgever, men zal zich moe ten richten op het gezond verstand van de rokers. Aangezien voorkomen beter is dan genezen, dit geldt zowel voor het ro ken zelf als voor de gevolgen ervan, zal ook weer meer aandacht moeten worden besteed aan het ro ken door kinderen. In Engeland wordt zo meldt het rapport door de kinde ren op de lagere school al veel ge rookt. Daarom zullen onderwijzers en leraren hun leerlingen het goede voor beeld moeten geven door tijdens de lessen niet te roken. Als het roken niet is verworden tot een verslaving, maar voor de roker een genotmiddel blijft, behoeft geen vrees te bestaan voor schadelijke in vloed op de gezondheid. S kelen", die in begin van 1960 aan een Utrechtse aannemer opdracht gaf 28 van deze huizen te bouwen, vertonen deze 19 zoveel gebreken, dat het niet verantwoord is ze nu al te doen bewo nen. De aannemer is daarvan mededeling gedaan, doch de vereniging voelt er wei nig voor hem verder aan deze huizen te laten werken. Na onderling overleg tussen de onderaannemer, de architect en de rechtskundige adviseur van de hoofdaannemer, is nu Desloten, dat de onderaannemer voor verdere afwerking zal zorgen. Burgemeester T.T.M.H. Bijleveld deel de ons mee, dat men zeker binnen veer tien dagen een van deze huizen gereed hoopt te hebben. De onverkwikkelijke affaire is een ge volg van de omstandigheid dat de gun ning van de bouw tegen de wil van de woningbouwvereniging in door Wederop bouw in de provincie Utrecht is gegund aan de laagste inschrijver, de Utrechtse aannemer. Zijn prijs lag 3000 bene den die van de daarop volgende laagste inschrijver en volgens de burgemeester zat er een te geringe winstmarge in om woningen van behoorlijke kwaliteit af te leveren. Daar kwam nog bij, dat het bestuur van de woningbouwvereniging wist, dat de aannemer in Bunnik min der goede woningen gebouwd had. Alles bij elkaar is het een zeer vreem de zaak, dat Wederopbouw niettemin aan de Utrechtse aannemer met een inschrijfprijs van 386.000 gulden het werk gegund heeft. De zaak heeft de aandacht getrokken van het Tweede Kamerlid, de heer W. J. Andriessen (K.V.P.) die daarover zeer onlangs vragen heeft gesteld aan de minister van Volkshuisvesting. Zijn bezwaren zijn van tweeërlei aard. Op de eerste plaats heeft de heer Andries sen gevraagd of als norm van gunning alleen de laagste mschrijving geldt. Als dat het geval mocht zijn, zou volgens hem wel iedereen kunnen gaan bouwen. Op de tweede plaats heeft de heer An driessen gevraagd, waarom Wederop bouw tegen advies van de gemeente Breukelen in de bouw aan de laagste inschrijver heeft gegund, te meer, om dat het slechts om een verschil van 3000 ging, wat neerkwam op f 100 per woning. De onderhavige woningen in Bunnik zijn gebouwd voordat de heer Andries sen daar ziin woonplaats koos. (Van onze correspondent) VLISSINGEN, 10 april De presi dent-directeur van de Maatschappij De Schelde, de heer J. W. Hupkes heeft gisteren in de Statenzaal te Middel burg de leden van de Prov. Staten van Zeeland meegedeeld dat in het Zuid Sloe-gebied twee dokker. gebouwd worden: een voor schepen tot 40.000 ton en een voor schepen tot 22.000 ton. De thans in aanbouw zijnde bouwput (350 bij 200 meter, waarin bijvoorbeeld het Amsterdamse Olympische stadion gemakkelijk opgeborgen kan worden) is groot genoeg om beide dokken in te bouwen. Met de bouw van de dokken in het Zuid Sloe-gebied zal de verhouding tussen nieuwbouw en re paratie van het bedrijf gewijzigd wor den ten gunste van de reparatie capaciteit. Met de 112 hectare, die de uitbreiding zullen vormen van de thans in gebruik zijnde 44 hectare bij de Vlissingse maatschappij, wordt De Schelde straks de grootste scheeps werf van Europa, aldus de heer Hup kes. De heer Hupkes wees tenslotte op het feit, dat het provinciaal bestuur van Zeeland aandacht zal moeten be steden aan de stroom tarieven, die in Zeeland te hoog zijn en die een rem zjjn voor een goe.de industrialisatie. Als de Vlissingse werf bijvoorbeeld in Holland zou staan, zou het bedrijf rond drie tan per jaar op de stroom- tarieven besparen, aldus de president directeur. BERG en DAL, 10 april De J. H. Donnerprjjs van de Ned. Boekverko persbond, groot duizend gulden, is dit jaar toegekend aan de 79-jarige dr. P. H. Ritter jr. voor zijn baanbrekend werk gedurende een lange reeks van jaren bij de radio-omroep als literair adviseur en commentator van het goe de boek. Wegens ziekte van de heer Ritter nam zijn opvolger bij de radio, drs. Max. B. Teipe vandaag op de jaar vergadering van de bond, de prijs ia ontvangst. De prijs werd in 1957 ingesteld om de nagedachtenis te eren van de heer J. H. Donner, die gedurende vele jaren voorzitter was van de Nederlandse Boekverkopersbond en bovendien twee maal voorzitter van de Vereeniging ter bevordering van de belangen des Boek handels. De jury heeft bij de prijstoekenning overwogen, dat dr. Ritter zich tussen de jaren 1928 en 1957 met zijn letter kundige beschouwingen grote verdien sten heeft verworven door voorlichting te geven over boeken op een wijze, die de luisteraars stimuleerde tot lezen en eigen oordeelvorming en tot het zich in bezit stellen van de door hem be sproken boeken. Aan menige jonge schrijver verleende hij zijn daadwerke lijke steun, velen verschafte hij in per soonlijke gesprekken raad en aanmoe diging, daarbij geleid door zijn vriend schappelijke gezindheid en zijn verfijn de smaak en niet het minst door zijn letterkundige ervaring en kennis. Dr. Ritter boeide vooral door zijn uiterst verzorgde stijl en door zijn voor dracht, waarmede hij enthousiasme voor wat hjj oprecht waardeerde over bracht op de luisteraars. Hij was de pionier van de radio boekbespreking in Nederland en nam onder zijn collega's een unieke plaats in door zijn voorbeeld, aldus de jury. OUD BEIJERLAND, 10 april De afdeling Hoeksche Waarde van de Hollandsche maatschappij voo,. land bouw is van oordeel, dat de benaming landarbeider in deze tijd van mecha nisatie op landbouw gebied ..weinig verheffend" is. Zij wil met dat woord breken en heeft in een brief aan het hoofdbestuur voorgesteld de naam landarbeider te vervangen door land- machinist en landmechanicien eerste, tweede en derde klas. Voorts staat de afdeling op het standpunt dat de landarbeiders, die zich landmachinist of -mechanicien willen noemen in het bezi* moéten zijn van diploma's, waaruit hun ken nis van landbouwwerktuigen blijkt. Werknemers, die dergelijke diplo ma's kunnen tonen hebben recht op een hogere beloning dan thans het geval is, zo meent de afdeling. AMSTERDAM, 10 april „Tot he den hebben wij de concurrentiestrijd nog volgehouden, maar het dient ge zegd te worden, dat het water ons tot de lippen komt. Hoezeer wij ook van on ze eigen, geenszins geringe mogelijkhe den gebruik maken, er is één ding dat wij zelf niet kunnen oplossen, maar waarvoor wij de hnlp van de overheid nodig hebben, te weten het lastenvraag- stuk", aldus de voorzitter van de Ne- derlandsche Bioscoop-Bond, de heer Joh. Miedema uit Sneek gisteren in zijn openingsrede op de jaarlijkse ver- gadermg van de bond in Krasnapolsky. In telegrammen aan de minister-presi dent en staatssecretaris Scholten werd om urgentie gevraagd bij de oplossing van dit probleem. „Gezien de precaire situatie, waarin het film- en bioscoopbedrijf meer en meer geraakt, hebben wij de regering verzocht onze bedrijven tussentijds tege moet te komen door het daarheen te lei den dat de gemeenten bij de heffing van vermakelijkheidsbelasting niet bo ven een bepaald redelijk maximum zou den uitkomen en door afschaffing van de omzetbelasting in de sector van het film- en bioscoopbedrijf", aldus de bondsvoorzitter. Het zou volgens hem diep te betreuren zijn als de activiteiten van het bioscoop bedrijf en zijn onafhankelijkheid als ge volg van tijdelijke moeilijkheden mis schien onherstelbaar zouden worden aangetast, terwijl door een tijdig in grijpen veel ongelukken zouden kunnen worden voorkomen. „Wij staan thans met de rug tegen de muur". Het hoofdbestuur heeft, aldus de voor zitter voorts, ernstige bezwaren tegen de in het wetsontwerp tot wijziging van de Bioscoopwet neergelegde gemeente lijke bevoegdheid tot net tussentijds wij zigen van voorwaarden verbonden aan de bioscoopvergunning en tegen de keu ring van advertenties en affiches, een bevoegdheid die de bond niet in overeen stemming acht met de grondwet. Ook keert het hoofdbestuur zich te gen de uitbreiding van de wettelijke sanctiemogelijkheden en tegen de mi nisteriële bevoegdheid in bijzondere omstandigheden de openbare vertoning van films voor een zekere tijdsduur te verbieden. De bestaande extra oeperkingen die de wet het bioscoopbedrijf en de bevol king oplegt met betrekking tot de mo gelijkheid van nakeuring van films van gemeentewege hebben eveneens niet de instemming van de bond. „Wij respecteren natuurlijk de indivi duele inzichten op levensbeschouwelijk terrein. Wij ontzeggen echter wie ook het recht met de wet in de hand by het zien van films normen aan te leg gen volgens een bepaalde levensbe schouwing, die ook hen binden die deze levensbeschouwing niet delen. Deze wettelijke beperking geldt bovendien niet de overige communicatiemiddelen en cuituurmedia". Zo stelde de bonds voorzitter. Hij pleitte voor een vrijwil lige beperking in filmvoorlichting en filmvorming.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1962 | | pagina 9