Doortimmerd ministerieel betoog over pacificatie •Jk vraag geen vermetel vertrouwenmaar verwerp wantrouwen Kon./Shell GroepOliesurplus zal in H.B.B. 1 naaste toekomst niet verdwijnen Exportkredietgaranties leggen miljardenlast op Grotere Russische moeilijkheden nog vergroten TELMACHINE? BURROUGHS KOPEN! Hervormde Kerk geeft richtlijn uit voor oecumenisch gesprek I Vraag blijft sterk JVü'f VOO1' OVV V 'Tf MAMMOETWET IN TWEEDE KAMER Van Thorbecke tot Cals PartijlooshpAd Met geldkistje onder de arm gegrepen Minister Zijlstra waarschuwt voor onverantwoorde kredietverlening vervetal sterk... prachtig I „Ontmoeting tussen kerken; géén individualistische samenspraak Reformatorische Waardering VOOr Vijf hoofdoorzaken vernieuwing tfan Ifettewinkel Kath. sectie in Ned. Boekverkopersbond Chemi 10 WOENSDAG 11 APRIL 1962 PAGINA 11 BELEGGINGSDEPOT het jaarverslag 1961 wordt op aanvraag gaarne toegezonden DEN HAAG, 11 april Het ziet er niet naar uit dat het huidige potentiële surplus aan olie in de naaste toekomst zal verdwijnen. Aangezien de vraag echter zeer levendig blijft, bestaat de hoop dat herstel van het evenwicht tussen vraag en aanbod niet onnodig lang zal uitblijven, aldus wordt medegedeeld in het jaarverslag over 1961 van de Kon. Ned. Petroleum Mij. Naar het zich laat aan zien zal de vraag naar olie in 1962 en volgende jaren blijven stijgen, en tot 1975 kunnen de voor uitzichten op een aanhoudende groei van de totale vraag naar energie goed worden genoemd. Het grootste deel van deze toeneming zal door aardolie moeten worden opgevangen. Er is een verdere stijging te verwachten van de Russische olie-export, die de huidige moeilijk heden van de olie-industrie nog zal doen toene men. Er mag echter op worden vertrouwd, dat de betrokken landen zullen inzien, dat hun belan gen geenszins gediend zijn met afhankelijkheid van Russische olie, die hen zou kunnen blootstel len aan politieke druk en het gevaar van een onderbreking in de aanvoer. Het is te verwachten dat het wereldtankerover- schot nog wel enige jaren zal blijven bestaan. Ten aanzien van de vooruitzichten voor chemi sche produkten wordt opgemerkt, dat groepsmaat schappijen de laatste jaren, hoofdzakelijk in West- Europa en Noord-Amerika, grote bedragen in de chemische industrie hebben geïnvesteerd. Of schoon hun sterke marktpositie de belofte van een snelle stijging in de verkoop inhoudt, is in de meeste afzetgebieden voor chemische produkten, in het bijzonder voor die op aardoliebasis, de concurrentie zeer scherp geworden. Voor ver schillende belangrijke produkten is de produktie- capaciteit nog sneller gestegen dan de vraag, het geen allerwegen tot prijsdalingen en bijgevolg tot kleinere winstmarges heeft geleid. Op langere ter mijn bezien echter zal de vraag naar chemische produkten sterk blijven toenemen, zodat het even wicht in deze industrie vermoedelijk binnen enkele jaren zal zijn hersteld. Resultaten Principiële afwijzing Personeel ie 5? (Van onze onderwijsredacteur) v HAAG, 11 april Na zijn le- v„ ige, som» scherpe inleiding van de onge week heeft minister Cals giste- dn Tweede Kamer een hecht öm: •rarael'd betoog gehouden ter ver- j "'Sing van enige essentiële punten 2()n Mammoetwet. Hoofdpunt was historische interpretatie van de pa- i'«atie, Bij onderwijskundige kwesties s de bewindsman in dit, wederom twee d' durende, deel van zjjn rede nog ""et aangeland. Het ging er nu eerst m we ilev(foen tenslotte in Nederland ""et een unieke onderwijssituatie te /"aken met het onderwijsverleden in reine te komen. Dit leverde een "are verhandeling op. Men zal niet JdWnen volh .den, dat mr. Cals alleen J"aar met „handigheden" zijn mam- ™0et door de Kamer sleept. ..^e bewindsman nam nog eens als 2Ön uitgangspunt, dat men het verschil /"ssen openbaar en bijzonder onder af niet moet toespitsen tot een tegen stelling. Dit is geen persoonlijke vin- P'"g van mij: ook in 1917 heeft men "et verschil tussen de twee soorten on- dfirwijs niet willen absoluteren, zo zei mr. Cals. Ter ondersteuning van deze ""spraak kwam hij met talrijke cita- le" uit de stukken van die tijd. -De minister merkte op, dat men zich "aar aanleiding van het wetsontwerp tot regeling van het voortgezet onder kus met een zekere verwoedheid heeft geworpen op de exegese van de grond wettelijke onderwijstermen. Men ver bet echter wel eens, dat de onderwijs- Pacificatie een compromis is geweest. ~6 formuleringen zijn destijds zorgvul- ">g bezien, maar niet ieder verstond er "etzeifjjg onder. Mr. Cals schonk voorts "Uzondere aandacht aan het grondwet telijke woord „regelen" (het openbaar onderwijs wordt bü de wet geregeld) en "an het geven van regelen voor het ""zonder onderwijs. Hiermee kwam de bewindsman te- vens te spreken over de regelingen bij Wet of bij algemene bestuursmaatregel, een onderwerp waarover in de mam moet-discussie reeds veel te doen is ge weest. „Het moet mij van het hart", 29 zei mr. Cals, „dat ik het v„n wei- "'g vertrouwen in ons staatsbestel vind getuigen wanneer het zo wordt voor gesteld alsof men aan de grootste wil lekeur wordt overgeleverd zodra een "egeling bij Algemene Maatregel van Bestuur wordt getroffen. Het gaat toch ""et aan a priori te veronderstellen, dat een orgaan van onze democratische ®>taat in strijd met de vrijheid van on derwijs-, zou willen handelen. Bij een goede ontwikkeling van de maatschap pelijke organen zal het wantrouwen ze ker kunnen worden weggenomen". Met vrij veel omzichtigheid „ik wil geen stekelige opmerkingen ma ken" besprak mr. Cals vervolgens enkele bedenkr gen van dr. Tilanus, die twee weken geleden zei, dat de minister weliswaar niet in strijd met de Grondwet heeft gehandeld, doch dat hij om de Grondwet heen is ge wandeld. „De pacificatie is voor mij meer dan pen historisch monument... Zij is een levend iets, dat moet worden aangepast aan de eisen van de tijd", aldus de mi nister. Wanneer men de indruk wekt "at de grondwet niet gerespecteerd zou 2ijn, laat men dit dan met klem van argumenten aantonen. Te lang is de mythe verbreid, dat de pacificatie ge schonden zou zijn en de vjjheid van onderwijs in gevaar gebracht zou zijn. „Ik vraag geen vermetel vertrouwen in "et beleid van de overheid, maar ik Verwerp wel het andere uiterste: voor opgesteld wantrouwen". Tot de heer Bruins Slot richtte de bewindsman de vraag nu eens heel concreet aan te geven waar de Mam moetwet het de anti-revolutionairen onmogelijk maakt hun diepste be ginselen tot gelding te brengen. Ook op andere punten vroeg mr. Cals een Precisering van de anti-revolutionaire bezwaren. Inmiddels bleek de minister niet af wijzend te staan tegenover enkele anti- evolutionaire amendementen, die naar 2'in opvatting de principiële opzet van "et wetsontwerp niet aantasten, al kan "en der amendementen de elegantie van de Mammoetwet wel bederven. Het geheel van de 55 amendementen, "ie van A.R.-zijde zijn ingediend, "oemde mr. Cals een waardevolle con structieve bijdrage tot het debat. Later 2ei hij echter ook: „Er zitten heel ge vaarlijke amendementen tussen". Evenals vorige week was de teneur Van het betoog, dat in het bijzonder "odoeld was voor de heer Bruins Slot, uWjj staan r,iet zo ver van elkaar af". öe vele acties tegen de Mammoetwet, Bij het sterk historisch gerichte betoog, dat de minister van O. K. en W. gisteren in de Tweede Kamer hield, hoorde ook een his torisch document. Mr. Cals liet onder de Kamerleden een fac simile ronddelen van een door Thorbecke eigenhandig gewijzigde Memor' van Toelich ting. Vooral ten geriev- van de Christelijk-Historische fractielc_ der dr. Tilanus 'Mustreerde de mi nister met dit stuk onder meer, dat Thorbecke persoonlijk een definitie van middelbaar onder lijs gaf en dai ook hij het gehele Sebied, liggend tussen het lager en bet hoger onderwijs onder één noemer bracht. Thorbecke plaatste naast de Zorgvuldig uitgeschreven Memorie "an Toelichting in duidelijke termen zijn eigen visie. Men zegt, dat mr. Cals in „j stukken, die hem worden voorgelegd, ook nogal eens iets wijzigt... Italië De voorzitter van de -ta- 'aanse kamer van afgevaardigden, Gio- Va""i Leone, heeft formeel een ver- ®"igde zitting van het parlement voor ""ei uitgeschreven ter verkiezing van nieuwe president. (UPI). de onrust en de achterdocht hebben een wantrouwen gewekt, dat in het wets voorstel zelf geen grond vindt, aldus spreker. Tegenover het bezwaar, dat de overheid een conceptie heeft en geeft van de grote lijnen der onderwijsont wikkeling, stelde de minister, dat het aangeven van een conceptie in het ver leden ook altijd aanvaard is. Vandaag zóu de minister verder spre ken. Het mammoet-debat verloopt met horten en stoten. De Nieuw Guinea-pro- blematiek is er tweemaal tussen geko men en bovendien kon de minister gis teren een uur lang niet aan^het woord komen, omdat de geluidsinstallatie van de Kamer niet werkte. Nog altjjd is men bezig met de eerste termjjn van de algemene beschouwingen. De Ka mer gaat deze week op reces en dan duurt het weer tot begin mei voor het debat kan worden voortgezet. Terwijl mr. Burger dinsdagmiddag in de Tweede Kamer aan het woord was, deed zich een storing voor in de geluidsinstal latie. Dit had niet alleen tot gevolg, dat de kamerleden samendromden bij het spreekgestoelte om niets van het betoog van mr. Burger te missen, maar tevens beklom een technicus het voorzitters platform om de geluidsinstallatie te re pareren. Later werd een nood-installatie aangebracht. De staatssecretaris van Financiën, Dr. v.d. Berge, is niet b;j een poli tieke partij aangesloten. Minister Zijlstra schertste daarover in de Eerste Kamer n.a.v. n opmer king van mr. Pollema (CHU): „Men kan de partijloosheid van de staatssecretaris niet prijzen, el respecteren". De langdurige om gang met de (A.R.) m'nister zou de staatssecretaris misschien nog wel eens tot andere gedachten kunnen brengen, noopte minister Zijlstra. Dr. v.d. Berge Is overigens ook al drie jaar bij de socialistische mi nister v.d. Kieft staatssecretaris geweest. Ook deze heeft hem blijkbaar niet kunnen overtuigen. BRUMMEN. 11 april De gemeente politie in Dieren heeft gisteren bjj het station een man aangehouden verdacht van inbraak. De man had een geldkist je. met een inhoud van zevenduizend gulden, dat maandag bij een 65-,iarige inwoner te Eerbeek werd ontvreemd, bij zich. De man. die ook inbrekers gereedschap in zijn bezit had, heeft in middels bekend. Hij zou vandaag voor de officier van justitie in Zutphen wor den voorgeleid. Italië Het onderwijzend personeel van Italiaanse lagere en middelbare scholen heeft besloten drie dagen te staken om kracht bil te zetten aan eisen tot eenzelfde 'oonsverhoging als de ambtenaren. AFP (Advertentie) ,t» :v-. jjfig ;-vi. -if Keizersgracht 706 Amsterdam (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG, 11 april Minister Zjjl- stra heeft gisteren in de Eerste Kamer gewaarschuwd tegen pogingen om door onverantwoorde kredietverlening export orders los te krijgen. Aanleiding hiertoe waren de opmerkingen d-e de heren v. Campen (KVP) en De Wilde (WD) by het debat over de begroting van Financiën hadden gemaakt over de ex portkredietgaranties van de overheid. Als er incidentele moeilijkheden zijn omdat buitenlandse firma's aan de af nemer ruimere kredietfaciliteiten wil geven, dan is er met de minister wei te praten. Maar hij wierp in de senaat toen wel de vraag op of we moeten door gaan met die „wedloop om dubieuze debiteuren". Het Rijk heeft een last van miljarden op zich genomen uit hoofde van de ex portkredietgaranties. „Wat gebeurt er als het met de betalingen eens tegen loopt?" zo vroeg de minister. Zijn tweede vraag was of het, met een overbelaste economie, wel verstan dig is om te proberen met alle middelen exportorders los te krijgen, die men niet kan uitvoeren wegens gebrek aan ar beidskrachten. Prof. Zijlstra zei te be seffen, dat met deze opmerkingen niet alles over het probleem gezegd is, maar hij vond ze toch wel het overwegen waard. De bewindsman kondigde aan, dat het uitgifteplan voor oostelijk Flevoland niet lang meer op zich zal laten wachten Hij wees verzoeken uit de senaat om verkoop van bedrijven in de polders van de hand. De senatoren hadden vooral fedacht aan boeren, die elders, b.v. oor stadsuitbreiding, van hun grond zijn verdreven en die geen pachter wil len worden. We zijn voor de polders als geheel nog lang niet toe aan het afsto ten van bedrijven, zei de minister. Het zou irreëel zijn om daarmee hier en daar voor een enkel bedrijf te beginnen. De minister sprak van „een speldeknopje eigendom" in de grote polders. Staatssecretaris dr. v. d. Berge bleek er niets voor te voelen om een aantal urgente onderdelen uit het complex van voorstellen tot herziening van het belas tingstelsel te halen en apart te behan delen. Uit de Kamer was o.a. gevraagd om wijziging van de fiscale bepalingen die fusies tussen bedrijven bemoeilijken. (Advertentie) (Van onze correspondent) NIJMEGEN, 11 april De eenheid in de Nederlandse Boekverkopersbond is hersteld. Enige jaren geleden trad een groot aantal katholieke leden uit de bond, omdat zij meenden niet voldoen de zeggenschap te hebben. Weliswaar bestaat er reeds lang een vereniging, die de belangen van de katholieke boek verkopers behartigt, maar daarnaast waren de katholieke boekverkopers ook lid van de algemene bond. Op de giste ren in Groot Hotel Berg en Dal gehou den jaarvergadering van de Nederlandse Boekverkopersbond is besloten een spe ciale katholieke sectie in het leven te roepen, hetgeen bet°kent dat de uitge treden katholieke leden weer deel zullen gaan uitmaken van de bond. Tegelijker tijd werd ook een protestantse sectie op gericht. Beide secties zuilen zich bezig houden met de specifieke problemen van de tot de secties behorende boek verkopers. Na afloop van de jaarverga dering ontving burgemeester Hustinx de boekverkopers op het Nijmeegse stad huis. Tunesië President Habib Bour- guiba van Tunesië zal morgen jn het huwelijk treden met de 50-jarige Ouas- sila Ben Amar. (UPI). De staatssecretaris was kennelijk bang dat het eind weg zou zijn, als hij eenmaal zou beginnen met een voorkeursbehan deling voor „urgente" wijzigingen. „Ik heb in de loop van de jaren al zoveel wensen als urgent horen bepleiten", zei hij in de senaat. Bovendien zou het sy steem eerder tot vertraging leiden, om dat dan de hele procedure opnieuw zou moeten beginnen, terwijl men nu reeds een flink eind met de parlementaire behandeling van de herzieningsontwer- pen is gevorderd. De minister van Binnenlandse Zaken en van Financiën hebben overeenstem ming bereikt over de uitbreiding van het gemeentelijk belastinggebied, zo werd nog meegedeeld. De voorstellen zullen binnenkort aan het kabinet wor den voorgelegd. Het is echter niet te verwachten, dat ze vóór 1 januari 1963 aan de parlementaire behardeling toe zullen zijn. De uitbreiding van het gemeentelijk belastinggebied gaat voor ca 100 mil joen ten koste van de rijksbelastingen. Als de gemeenten echter alle mogelijk heden voor belastingheffing zouden be nutten waartoe ze niet verplicht zijn dan zou dat voor de belastingbetalers een verzwaring van lasten betekenen. De begroting werd z.h.s. aangenomen. Zoals bekend bedroeg het netto-resul taat van de Groep in 1961 187 (177,5) min pond sterling. Deze toeneming van 9,5 min pond vond voornamelijk in het vierde kwartaal plaats. De verkochte hoeveelheden ruwe olie en oliepro- dukten stegen in '61 met ca. 6 pet., terwijl de verkoop van chemische pro dukten vrijwel gelijk was aan die van 1960. De grotere omzet werd verkre gen ondanks een felle concurrentiestrijd, doch dit komt in de inkomsten uit de verkoop niet geheel tot uiting als gevolg van lagere verkoopprijzen. Het totaal van de opbrengst van verkopen en ande re bedrijfsinkomsten ten bedrage van 2.790 (2.674) min pond sterling was 116 min pond sterling of 4 procent hoger, omzetbelastingen e.d. beliepen in totaal 783 (716) min pond een stijging van 67 min pond of ruim 9 pet. De netto-opbrengst van verkopen etc. steeg dan tot 2.007 (1958) of met 2 X> pet. De opbrengst van de verkopen van chemische produkten vertegenwoordigde ook in '61 weer ca. 10 pet. van dit nettobedrag. De post dividenden en andere inkom sten, die steeg tot 39,5 (30,9) min, bestond o.m. uit een winst van ca 9 Advertentie) Hoofdkantoor: Leidseplein 5 - Amsterdam. Verkoopkantoren: Amsterdam (tel. 82082) - Den Haag (tel. 336469) - Rotterdam (tel. 120182) - Den Bosch (tel. 30567) - Utrecht (tel. 25435) - Arnhem (tel. 30265) - Groningen (tel. 26283). (Van onze medewerker) DEN HAAG, 11 april Het mode- ramen van de Generale Synode der Ne derlands Hervormde Kerk heeft een nieuw officieel geschrift over de R.K. Kerk het licht doen zien en de uitgave op een druk bezochte persconferentie nader toegelicht. Het geschrift draagt tot titel: „De reformatorische houding jegens de Rooms-Katholieke Kerk en haar leden". De ondertitel luidt: Richt lijnen aanvaard door de Generale Sy node der Nederlands Hervormde Kerk in haar vergadering van 30 oktober 1961." Deze publicatie zo werd met klem betoogd is geen reactie op de onlangs afgekondigde bisschoppelijke richtlijnen over grenzen en mogelijkhe den van godsdienstige samenkomsten tussen katholieken en protestanten. Beide zjjn onafhankelijk van elkaar ont staan. Twaalf jaar na het verschijnen van het bekende „Herderlijk schrijven van de Nederlands Herv. Kerk over de R.K. Kerk" heeft de Generale Synode ge meend een nieuw schrijven te moeten doen uitgaan en wel vanwege het grote klimaatsverschil tussen toen en nu. Het schrijven van 1950 was vooral dogma tisch gericht, het nu uitgegeven ge schrift is op de eerste plaats op de nraktijk afgestemd, en wel op de prak tijk van het „oecumenisch" gesprek. Het begint met een summiere beschrij ving van de toegenomen contacten tus sen reformatorische en Rooms-Katho lieke Christenen in gesprekskringen, conferenties en cursussen, samenwer king op verschillende gebieden van het kerkewerk, enz. Men constateert, dat deze nienwe ontmoeting bij de her vormde gemeenteleden geheel verschil lende reacties wekt. Sommigen achten deze contacten ronduit onjuist en wil len in een afwerende houding volhar den, anderen verheugen zich erover, weer anderen zien de situatie als ver- Vijf hoofdoorzaken noemt het syno dale schrijven van het meer tiaar el kaar luisteren van de Hervormde n de R.K. Kerk: de ervaringen in de oorlog, het naar voren treden van de leek, de politieke taak, de zorg om de ontkerstening en ontkerkelijking en de oecumenische bewogenheid aan beide zijden. Deze ontmoeting heeft een heel speciaal karakter: ze is pas waarachtig, wanneer men vanuit de eigen overtuiging ingaat op de ander. Bovendien hebben deze „Richtlijnen" niet een strikt theologische ontmoe ting op het oog. maar een ontmoe ting, waarin alle zijden van het leven zijn betrokken. De scheiding tussen de Reformatie en Rome komt immers tot uiting op alle terreinen van het zedelijke, sociale, culturele en politieke leven. Daarom wil dit geschrift de eigen gemeenteleden opleiden tot juiste en verantwoorde con tacten met Rooms-Katholieken. Me- moet elkander leren aanspreken vanuit de eigen kerkelijke achtergrond; het moet een ontmoeting worden tussen ..kerken", géén „individualistisch sa- menspreken of vanuit groeperingen en organisaties, in de trant van „In de rechte straat". Deze nieuwe oecume nische ontmoeting dient uit te gaan van de overtuiging, dat beide kerken niet aan elkander mogen voorbijgaan. In dit oecumenisch gesprek eisen de „Richtlijnen" terecht een principiële houding. Daarom wordt er uitvoerig aandacht besteed aan de jongste ver- nieuwingen in de R.K. Kerk, waarop dan een reformatorische waardering volgt, die de uitgangspunten van de Hervorming met nadruk bestendigt. Zo zegt het geschrift te moeten vol houden, „dat de kloof tussen de belij denis van de Reformatie en het R.K. dogma dieper is dan die R.K.-theolo gen voor waar willen houden, die me nen, dat wat de Reformatie heeft be leden, zoals men dat noemt, geïnte greerd zou kunnen worden in het ge heel van de katholieke waarheid". De „vaste overtuiging" wordt uitgespro ken, „dat de R.K. Kerk een waarach tige vernieuwing tot geen geringer prijs zal kunnen bereiken dan in de Refor matie is geschied, namelijk door een breuk met het R.K.-dogma" (pag- 22). De R.K.-leer wordt dus principieel afgewezen. Desondanks moet het ge sprek doorgaan. Er moet een grotere bereidheid groeien tot ontmoeting met Rooms Katholieken en wei in de HELE Hervormde Kerk. Hoe dit alles in de praktllk moet verwezenlijkt worden volgens de op vatting van de Generale Synode wordt uitvoerig in hoofdstuk 5 ver klaard, waarbij nadruk wordt gelegd op het voor elkaar bidden. Maar tel kens komt de diepe kloof, die Rome en Reformatie scheidt, in steeds an dere bewoordingen terug. Over „open bare ontmoetingen" sprekend zegt het schrijven b.v. ..De Hervormde en R.K. Kerk staan vooralsnog dia metraal tegenover elkander ten aan zien van de theoloog, de viering van de Sacramenten enz. Hiermee dient rekening te worder gehouden bij de beoordeling van uitnodigingen. Is er niet meer reden tot blijdschap, wanneer een kerkgebouw in de Pink stergemeente wordt geopend dan wanneer een kerkgebouw van de R. K. Kerk wordt „ingewijd"? Het laatste hoofdstuk tenslotte houdt zich bezig met de vraag of er enig oecumenisch perspectief is. Al is er, volgens het schrijven, aan beid~ zijden nog geen waarachtig oecumenisch per spectief zichtbaar, toch spreekt dit laatste hoofdstuk van hoop en vertrou wen in dp H. Geest, Wiens genadewer king Chr stus' Kerk naar hef door God gewilde doel zal leiden. Wij zijn over dit geschrift oprecht verheugd. Er spreekt een nieuwe open heid uit, die ronduit verblijdend is. An derzijds echter bewijst deze publicatie overduidelijk hoe noodzakelijk een eer lijk en open gesprek is. Dit zal ook ze ker plaats vinden, mondeling èn schrif telijk. Ofschoon wü overtuigd zijn van de noodzaak van ontmoetingen en ge sprekken tussen „gewone gemeentele den", lijkt hef ons toch even noodza kelijk, dat deze gelovigen zich goed be wust z.ijn van de grote moeilijkheden, die verhand houden met de in dii schrijven met name genoemde proble men. Zo niet, dan vrezen wij een ver warring, die de samenstellers van dit geschrift zeker niet bedoeld hebben. min pond, als gevolg van de verkoop van bepaalde vaste activa. De bedrijfskosten (incl. kosten van olie-aankopen) beliepen 1.521 min, pond. 58 min pond of bijna 4 pet. meer dan in 1960. De stijging wordt voor een be langrijk deel veroorzaakt door de toe genomen olie-aankopen. Bij het verla gen van het peil der kosten die men zelf in de hand heeft, is aanzienlijke voor uitgang geboekt. De kosten voor opspo ring en winning, voor verwerking en die voor de centrale kantoren waren in 1961 alle lager. De verkoopkosten, die nauw verband houden met de aanvang der verkochte hoeveelheden, zijn in de loop van 1961 echter gestegen. Over het geheel genomen werd een verdere algemente verlaging in de kos ten per eenheid bereikt. De belastingen naar de winst daal den met 7 min pond tot 127 min pond, hetgeen goeddeels moet worden toege schreven aan de lagere belastingvoor zieningen van de Shell Oil Co. (V.S.). Aan de moedermij'en is van de netto winst in 1961 71,5 (63'4) min aan divi denden uitgekeerd en 115.5 (11414) min. werd in het bedrijf gehouden, zodat van de winst 38,2- (35,6) pet. is uitgekeerd en 61,8 (64/) pet. is inge houden. De Groep sloot '61 at met een sterke kaspositie; de post kasmiddelen en kortlopende beleggingen bedroeg 446 min pond, 27 min pond meer dan een .jaar geleden. Hiertegenover is de post ieningen op lange termijn net een overeenkomstig bedrag toegenomen als gevolg van de obligatie-uitgifte door de Shell Oil Co. Het netto-actief van de greep (voor 60 pet. toe te rekenen aan de Kon. Ned. Petroleum Mij en voor 40 pet. aan de Shell Transport) beliep in totaal 2.250 min pond, dit betekend een vermeer dering van 115,5 min pond t.o.v. het cijfer uit. 1960. Globaal benaderd be vindt 62 pet. (60) van het netto-actief zich in Europa en het ove-ig deel van het oostelijk halfrond, 12 pet. (13) in de Ver. Staten en 26 pet. (271 in het overig deel van het westelijk halfrond. Van het netto resultaat kan 58 (55) ">ct. worden toegerekend aan Europa en het overig deel van het oostelijk halfrond, 18 (20) pet. aan de Ver. Staten en 24 pet. (25) aan het overig deel van het westelijk halfrond. In 1961 beliepen de totale kapitaal uitgaven en opsporingskosten 374 min pond. hetgeen 45 min pond minder is dan in 1960 en lager dan in elk van de daaraan voorafgaande 4 jaren. Voor alle Groepsmaatschappijen was 1961 een moeilijk jaar. De noodzaak tot verhoging der efficiency neeft in 1961 onvermijdelijk tot vermindering van de personeelsbezetting geleid. Het aardoiieverbruik in de wereld bui- te t de invloedssfeer van de Sovjet-Unie en China beliep in 1961 ruim 20 min barrels per dag, dit was bijna 1Y- min. barrels meer dan ln 1960. Het tempo van de stijging in de vraag naar olie was wederom groter dan dat in de to tale vraag naar energie, en de vraag nam vooral toe ip de grote afzetgebie den Japan, West-Duitsland en Italië. In W-Europa als geheel lag het verbruik van olieprodukten 13 pet. boven het peil van 1960. Toenemende aanvoer uit nieuwe ge bieden droeg ertoe bjj dat de concur rentie in de verkoop van ruwe olie aan hield. De Sovjet-Unie verhoogde weer haar olie-export, en ofschoon ze slechts in een gering percentage van de totale vraag voorzag, werden de prijzen hier door toch gedrukt. De concurrentie bleef geheel '61 scherp en de verkoop prijzen zowel van ruwe olie als van die olieprodukten bleven nog laag. Ook het aardgasgebruik steeg m 1961 sneller dan het energieverbruik in totaal. In Noord-Amerika voorziet aardgas reeds in 30 pet. van de energiebehoefte. Hoe wei de ontwikkeling ervan elders nog in het beginstadium verkeert, werd in 1961 een stijging van ruim 20 pet. in de totale verkoop bereikt. Daar de produktiecapaeiteit .van de olie-industrie nog steeds de wereldbe hoefte aan ruwe olie overtrof, hebben groepsmij'en in '61 minder putten ge boord en de bouw van produktie-appa- ratuur enigermate afgeremd. De in de komende jaar verwachte stijging in de vraag zal deze tendens echter vermoe delijk doen omslaan en binnen afzien bare tijd uitbreiding van de produktie- werkza-amheden nodig maken. De produktie van chemische produk ten is overal ter wereld sneller blij ven toenemen dan de industriële pro duktie in het algemeen. De ontwikkeling heeft zich bijzonder snel voltrokken op het gebied vr.n de chemische produkten op aardoliebasis. De wereldproduktie- capaciteit voor een aanta: belangrijke chemische produkten Is intussen nog sneller gestegen dan de vraag en de concurrentie, vooral in de petro-chemi- sche sector, is steeds heviger gewor den. Allerwegen hebben zich dan ook voor chemische produkten prijsdalingen voorgedaan. De toenemende mate waar in bepaalde exporteurs van chemische produkten hun toevlucht tot „dumping" nemen geeft reden tot bezorgdheid. Gedurende het gehele jaar 1962 wordt voor een aantal belangrijke produkten scherpe concurrentie verwacht, voor an dere zjjn de vooruitzichten evenwel gun stiger. Verwacht wordt dat groeps maatschappijen, ove- de geheie wereld- hup verkoop van chemische produkten zullen opvoeren. DEN HAAG, 11 april Het netto resultaat van de Kon. Shell-groep per aandeel van f 20,- Kon. Ned. Petroleum Mij. bedraagt voor 1961 f 13,91. verge leken met f 13,75 voor 1960, het laatste bedrag is herberekend in verband met uitkering in aandelen in lnT> en 1961. Bij een beurskoers van f 132.90-133.20 icff slot IC aorili k-vpt de kners-winst- verhoudinr uit on ca 9,6. Het netfa-actief van de groep per aandeel Koninklijke laat z'ch per uit. 1961 berekenen op f 169,19 (168,47 herberekend i.v.m. de uitkeringen in aandelen in '60 en '611. n het jaarverslag van de „Koninklijke" over 1961 is een beschouwing opgenomen, die getiteld is „Wat vóór ons lijt" Men mag verwachten, aldus deze beschouwing dat het wereldenergieverbruik in de komende vijftien jaar met ruim 75% zal toenemen. Het aandeel van de kern energie zal nog betrekkelijk gering zijn; tegen het einde van bedoelde periode zullen kernenergie en waterkracht tezamen vermoedelijk niet meer dan ongeveer 8% van de totale behoefte dekken; verwacht wordt dat de kwantitatieve bijdrage van steenkool nog enigszins zal stijgen. Aardolie en aardgas zullen, evenals in de periode na de oorlog tot nu toe, het grootste deel moeten leveren, en om aan de gestegen behoefte te kunnen voldoen, zal de huidige olieproduktie moeten worden verdubbeld. Dat wil zeggen dat een miljard ton olie per jaar méér nodig zal zijv. niet ruwe olie als zodanig, maar eindprodukten voor afzetgebieden en verbruikers over de gehele wereld. Dit is een grote taak, die van de oliemaatschappijen in de toekomst, evenals dit in het verleden het geval is geweest, een niet aflatende krachtsinspanning zal vergen De uitbreidingen die nooazakelijk zijn ten einde aan de toekomstige behoeften te voldoen, zullen grote investeringen vergen. Naar schatting zullen de oliemaatschappijen in de komende vijftien jaar ruim 800 miljard gulden moeten zien te verschaffen. Hiervan zal in de eerstvolgende vijf jaar waarschijnlijk 200 miljard gulden nodig zijn. Deze besteding op grote schaal zal tevens een krachtige extra stimulans voor de ontwikkeling van de wereldeconomie vormen Van expansie op vereiste schaal zal geen sprake zijn, indien door de ontwik keling in de komende jaren de oliemaatschappijen niet op commercieel verantwoorde basis over het nodige financieringskapitaal zouden kunnen beschikken. De levering van energie in een of andere vorm zou toch wel blijven toenemen, maar tegen veel hogere prijzen De stijging in het energieverbruik zou daardoor worden afgeremd en de expansie van de wereldeconomie als geheel zou erdoor worden vertraagd. De nadelige ge volgen daarvan zouden niet slechts worden ondervonden door de olie-indus trie en door het bedrijfsleven en de verbruikers in het algemeen, doch evenzeer door de verschillende regeringen, en wel in het bijzonder door de regeringen van de belangrijkste olie producerende landen De ervaring heeft geleerd dat, wanneer de overheid zich onnodig mei de aardolie-industrie bemoeit, de gevolgen meestal kostbaar en onbevredi gend zijn. voor de verbruiker zowel als voor de belastingbetaler De olie-industrie staat op het ogenblik bloot aan druk van twee zijden: enerzijds een scherpe onderlinge concurrentie en anderzijds een neiging tot bovenmatige overheidsbemoeiing. Concurrentie is een aansporing tot effi ciency en kan op den duur slechts dan heilzaam voor allen werken, indien en dit is een essentiële voorwaarde de oliemaatschappijen voldoende vrijheid wordt gelaten de economische wetten te gehoorzamen en te han delen op een wijze die hen in staat stelt te voldoen aan de te verwachte" grote groei in de wereld behoefte.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1962 | | pagina 11