Plan-Bunker gelijktijdig naar partijen gezonden Tanganjika dient bij VN Nieuw-Guinea-plan in Protest tegen films van overste Pinto Voorlopig bestuur regeert Algerije Zuiveringen in Hongaarse communistische partij Premier Janos Kadar zet zijn destalinisatie-beleid voort SJAH EN FARAH DIBA NAAR V S. Vergeefs beroep op Khroesjtsjev T ass: ,Louter propaganda KAMPEERSHOW Belgische douaniers houden langzaam-aan-actie Terug naar de Sovjet-Unie ..DERDE MAN" SLEC HTS PARTICULIER SINDS GISTEREN AAN DE MACHT Opnieuw klemmend beroep van Fouchet op alle Europeanen „Von Ribbentrop was een maniak en een domkop Indonesië vordert olie en transport GEEN KERNSTOPVERDRAG Had ULBRIGHT een beroerte? Het weer SCHKHVrNDIJK koffers en tassen Brief van spelers van Feijenoord aan K.N.V.B. Moeilijkheden ernstig voelbaar o.a. aan grenspost Ittervoort Russisch diplomaat: Het weer in Europa Brillen eindelijk ook in Haarlem goedkoper mmsss-jpmms' Woensdag 11 april 1962 86ste JAARGANG No. 3TK3 Washington, 11 apr. upi/ Rtr/AFP) Het Amerikaanse Ministerie van Buitenlandse Za ken heeft gisteren een verklaring Uitgegeven, waarin wordt gezegd, Uat Ellsworth Bunker, de bemid delaar bij het geheime Neder- lands-Indonesische vooroverleg, sijn plan voor Nieuw-Guinea ge- UJktijdig aan Djakarta en aan u>en Haag heeft gezonden. Het state department weerlegde hier mee berichten als zou Blanker zijn Plan eerst met de Indonesiërs be sproken hebben, zeer tot ongenoe gen van de regering in Den Haag. Bij Oe Thant Mr. Luns licht WEU- ministers in MOSKOU/WASHINGTON, 11 april (Rtr., UPI) „Een aflei dingsmanoeuvre van louter pro pagandistische aard." Dit is de, nogal ontmoedigende, Russische reactie op de Brits-Amerikaanse poging van gisteren om alsnog een kernstopakkoord tot stand te brengen, nog juist voordat de Ver enigde Staten eind deze maand kernproeven in de dampkring zul len nemen. Hoewel het officiële Russische antwoord nog niet bin nen is (de hierboven geciteerde afwijzing is afkomstig van het persbureau „Tass"), staat het nu wel vast dat de Sovjet-Unie niet bereid is tot concessies, want „Tass" publiceert nooit iets wat niet de goedkeuring van de Rus sische regering heeft. «("MORRIS "éefore ijou Snij! Suède dames- en herenjasjes Buien MMock MMock Zie pagina 14 vrijetijdsverf kwaliteftsverf EEN PR0DUKT VAN DE SIKKENS GROEP BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM 'eietoon. Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 ojjkantoor Beverwijk, Zeestraat 50: telef. 4790 ö|jkantoor en Red. Ilmuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: W. C. H. Leijdeckers en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. RUN enW. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIET 28 cents per millimeter hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 61 cents per weel, 2.65 per maand, 7.90 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.50 MT 's avonds tel. 21544. Het was voor het eerst, aldus A.F.P., 5at de woordvoerder van het State Department toegaf dat Ellsworth Bun- Kei" enige tjjd geleden aan de regerin gen in Den Haag en Djakarta voorstel en had doen toekomen. Hij weigerde bijzonderheden over het foorstel mee te delen. Ook wilde hij Seen commentaar geven op berichten lat de Nederlandse autoriteiten niet in- ëenomen zijn met het plan omdat het Seen rekening houdt met de bona fide uitoefening van het zelfbeschikkings recht van de Papoea's. Hy legde er wel de nadruk nog eens op, dat Bunker niet was opge treden als vertegenwoordiger van de Amerikaanse regering, maar slechts als particulier en dat hij was benoemd door de secretaris-generaal van de V.N., Oe Thant. Op de vraag wat de rol van de Ame- rikaan.se regering was bij het opnieuw Samenbrengen van de Nederlanders en "e Indonesiërs, zei Lincoln White vol- Sens Reuter, dat de Amerikaanse rege ring „meent dat de hervatting van deze besprekingen de beste en snelste ma nier is voor het verkrijgen van een vreedzame oplossing". (Van onze radio- en tv-redactie) Hilversum, 11 aprii De nicht Van de, vorig jaar september op 71- Jarige leeftijd in Engeland overleden apionnenjager, overste Pinto, heeft er bezwaar tegen dat de tv-filmserie van de romans Spy catcher I" en „Spy- patcher II" van haar oom in Neder land zullen worden vertoond. Zoals be kend heeft de KRO de vertoningsrech- •en van deze film verkregen. „Herhaaldelijk heeft mijn oom mij gezegd, dat hij met Nederland niets meer te maken wil hebben. Dit is fooral gekomen door zijn onprettige ervaringen na zijn onthullingen over de affaire „Arnhem". Toen hp degene aanwees die volgens hem een ver rader was, heeft men hem niet willen geloven. Daarom wilde hij niet dat zijn hoekjes in het Nederlands ver taald zouden worden. Toen de BBC «r een tv-filmserie van maakte, heeft pij zich ook tegen vertoning daarvan m Nederland verzet." Mevr. Pinto betreurt het dat degenen die in Enge land op de hoogte waren van de ge voelens van overste Pinto ten op zichte van zijn vaderland toch de vertoningsrechten aan de KRO hebben gegeven. „Ik was niet van plan om ?r iets tegen te ondernemen omdat A meende dat mijn oom zijn bezwa ren steeds mondeling tegen mij had geuit. Maar nu ik een brief heb ge vonden waaruit duidelijk blijkt dat fj'.at nu gebeurt tegen zijn nadrukke lijke wil is, zal ik dit wel gaan doen." jHjj de KRO is men wel verbaasd dat mevr. Pinto tot nu toe op geen enkele Jtbze haar bezwaren tegen de verto- fbhg van de serie aan de omroep heeft oekendgemaakt. NEW YORK, 11 april (UPI) —De ambassadeur van Tanganjika bij de V.N., Vedast K. Kyaruzi, heeft gisteren formeel een plan ingediend bij secreta ris-generaal Oe Thant, voor de oplos sing van het geschil om Nieuw-Guinea. Thant gaf het plan onmiddellijk door aan de Nederlandse en Indonesische vertegenwoordigers bij de V.N. Volgens V.N.-functionarissen bestond er geen plan om de bijzonderheden van de suggestie van Tanganjika in New York te publiceren. Volgens welingelichte kringen echter bevat het plan een voorstel om west Nieuw-Guinea onder beheer van de V.N. te plaatsen, waarbij dan Indonesische bestuursambtenaren geleidelijk het werk van de Nederlanders zouden overnemen. Nieuw-Guinea zou onder beheer van de V.N. blijven tot de tijd rijp zou zijn voor verkiezingen. De Nederlanders zouden reeds bezwa ren tegen het plan hebben ingebracht omdat er geen voorzieningen waren ge troffen dat Nederland de aan de Pa poea's gedane belofte zou kunnen nako men. Tanganjika stelt voor onmiddellijk al le strijd en schermutselingen tussen Ne derlanders en Indonesiërs te beëindigen en binnen drie dagen de besprekingen tussen beide partijen te ''hervatten, in aanwezigheid van Oe Thant of zijn ver tegenwoordiger, en een afgevaardigde van een derde land, aldus Reuter. LONDEN, 11 april (Rtr) De Britse onder-minister van buitenlandse zaken, Edward Heath, heeft meegedeeld dat minister Luns zeer uitvoerig het Neder landse standpunt in de kwestie-Nieuw- Guinea heeft toegelicht op de bijeen komst van ministers van de Westeuro- pese Unie. Heath zei dat andere ministers daar na deelnamen aan een discussie over Nieuw-Guinea en de vraagstukken in dat gebied, maar hjj weigerde in bijzon derheden te treden. Minister Luns neeft voorts Britse autoriteiten ontmoet aan een noenmaal dat de Britse minister van buitenlandse zaken, Lord Home. de deelnemers aan de bijeenkomst van de ministerraad van de WEU heeft aangeboden. Daarbij kan kort en geheel onofficieel over Nieuw- Guinea zijn gesproken, zei men. ALGIERS, 11 april (Reuter, UPI) Het voorlopige bestuur van negen mos lims en drie Europeanen heeft gisteren van de Franse overheid het interne bestuur over Algerije overgenomen in afwachting van de volksstemming over zelfbeschikking. De 44-jarige moslim Omar Mokdad is benoemd tot comman dant van de lokale strijdmacht, die in de overgangstijd politietaken zal uit voeren. Voornaamste opdracht: strijd tegen de OAS. De Franse hoge commissaris in Algerije, Christian Fouchet, heeft gisteravond voor de derde maal sinds zjjn ambtsaanvaarding een toe spraak voor de radio gehouden. Hjj deed een beroep op Algerije's een miljoen Europeanen „de waarheid in het gelaat te zien". „Ontwaakt uit uw nachtmerrie", al dus Fouchet, „ge zijt dat verplicht aan uw toekomst en de toekomst van uw kinderen zaken die meetellen. Stelt u open voor de realiteit, zelfs als deze hard is, en hebt vertrouwen in Frank rijk". Fouchet, wiens radiopraatjes reeds vermaardheid hebben gekregen, daag de de Europeanen in Algerije uit te durven bekennen, dat de terreur van de OAS ook hen danig de keel bdgint uit te hangen. De OAS'ers die hun terreur bedrijven om de moslims uit hun tent te lokken, hebben naar de mening van Fouchet hun zaak reeds op voorhand verloren. „De arrestaties van vele OAS'ers is een niet mis te verstaan teken aan de wand. En er zullen er nog vele volgen." De hoge commissaris bracht hulde aan de moslims, die het bestand van Evian van 19 maart respecteren, „on danks brutale provocaties". Fouchet huldigde ook het Franse leger, „dat goed werk heeft gedaan en zijn plicht zal blijven doen". Fouchet zei dat hij zich realiseerde, dat er vele Europeanen in Algerije zijn, B Boedapest, 11 aprii (upi) De ^"igaarse communistische partij heeft Oe hooggeplaatste partijleden „ge- in i aldus blijkt uit een bericht t,!> kot maandelijkse partijorgaan „Par- Ra»r- ZiJ' ziJn de voormalige Hon- Do» ambassadeur in Peking, Imre en Ivan Altomare, die van VnA 1956 minister van voedsel- °°rziening was. Waarnemers in Boedapest zijn van menmg, dat Dogei's uitwijzing uit de kaa J heeft plaats gehad in het jAher van de maatregelen van pre- r'®r Janos Kadar tegen hogere u ?™unistische partijleden, die be- zhS. ?t&an om hun „stalinistische" J*?wi,ze. in februari werd Dogei - eus uit het parlement gestoten. ComitTel I960 werd hjj uit het centrale W® van de partij gestoten, waarbij aan]p-ertrn'stig 'es werd gelezen naar *ien«,!„ng van zjjn „pseudo-linkfee "swijzen en aktiviteiten". Na de tweede wereldoorlog heeft de 50-jarige Dogei leidende posities be kleed in Hongarije. Na de Hongaarse opstand van 1956 werd hij benoemd tot minister van landbouw tot hij in 1960 ambassadeur werd in Peking. Volgens waarnemers is hij nooit naar zjjn nieuwe post vertrokken, maar heeft hjj slechts een bezoek gebracht aan Mos kou, waar ex-premier Rakosi nu pro fessor schijnt te zijn aan de Afrikaans- Aziatische universiteit. Van minder belang is de schorsing van Rakosi's voormalige minister van voedselvoorziening, Altomare. Volgens „Partelet" heeft Altomare „misbruik gemaakt van zijn voormalige hoge positie en de autoriteiten misleid om voor zichzelf materiële voordelen te verkrijgen. Het centrale comité heeft hem veroordeeld wegens ..daden, die niet verenigbaar zijn met de commu nistische moraal". wier hart bedroefd is omdat Algerije niet langer een deel van Frankrijk zal zijn. „Maar ge moet die droefheid over winnen", ried hij hen aan. „De een dracht in Algerije moet herboren wor den." PARIJS President De Gaulle heeft gisteravond onverwacht premier Michel Debré ontvangen, te midden "an geruchten dat de president het parle ment zal ontbinden en nieuwe ver kiezingen zal uitschrijven. Debré kwam om zeven uur bij het Elysée aan. Zijn onderhoud met de president duurde nog geen half uur. Maandag hebben De Gaulle en Debré gedurende 85 minuten met elkaar ge sproken. De premier zou zich krachtig voor nieuwe algemene verkiezingen op zo kort mogelijke termijn hebben uit gesproken. MOSKOU, 11 april iUPl) nazi-minister van buitenlandse zaken, Joachim von Ribbentrop, was een onbeschaafde domkop en een lachwekkende figuur in Britse politieke kringen. Dat is de me ning van de vn eyere Russische ambassadeur aan het hof van St. James, Iwan Maisky. Een aflevering van Mau -'$ ge denkschriften werd gisteren ge publiceerd in hei tijdschrift „Moskou". Er staat in dat Von Ribbentrop toen hij nog ambas sadeur was in Londen, zo'n vol ledig wanbegrip ten opzichte van Engeland en d Engelsen aan de dag legde, zo'n gebrek aan diplo matieke tact toonde en zulke wilde ideeën ver zichzelf had, dat hij de lachlust in Britse politieke kringen opwekte. Maisky noemde Von Ribbentrop een „onbeschaafd persooneen maniak en domkop, die iedereen tegen zich in het harnas joeg v.et. zijn Heil Hitler-groet ir. plaats van een handdruk." Maisky, die zijn land van 1932 tot 1943 in Londen vertegenwoor digde, schrijft voorts dat Sir Win ston Churchill in het begin van de jaren dertig het gevaar van het Duitse fascisme onderkende. „Hij was veel wijzer dan Neville Cham berlain zn Lord Halifax, indertijd premier en minister van buiten landse zaken, en geloofde niet dat het mogelijk w Duitsland op te zetten tegen Ruslan i om dat ge vaar te bezweren," aldus Maisky. Volgens Maisky heeft Church ill hem eens over Chamberlain gezegd: „Chamberlain is eer dwaas. Hij hand-lt tegen beter weten in." Daarom, aldus Maiskywilde Churchill de oude entente Enge- land-Frankrijk-Ru dand nieuw le ven inblazen, „al was hij niet in genomen met het feit dat een van deze drie landen socialistisch was." De sjah van Perzië en keizerin Farah Dibah, gefotografeerd op het Parijse vliegveld Orly. Zij hadden daar een kort oponthoud tijdens hun vliegtocht van Teheran naar Washington. Het keizerlijke tweetal brengt momenteel een officieel bezoek aan de Verenigde Staten. (Telefoto). DJAKARTA, II april (UPI) Alle binnenlandse en buitenlandse olie maatschappijen in Indonesië zijn ver plicht „alle mogelijke hulp te verle nen voor de Indonesische campagne tot bevrijding van West-Irian", zo werd gisteren bekend gemaakt door de In donesische minister voor mijnen en bar sisindustrieën, Chaerul Saleh. De minister zei, dat de maat schappijen hulp moeten bieden door de levering van benzine, petroleum, vliegbenzine en olie, ten behoeve van schepen en vliegtuigen en zij zuilen voorts verplicht zijn de mid delen van transport af te staan aan de Indonesische regering. Er zal streng worden opgetreden tegen maatschappijen die niet ge hoorzamen aan dit bevel, zo zei de minister. CANBERRA, 11 april (Rtr) De Australische minister voor gebiedsde len P. Hasluck, heeft m het parlement verklaard, dat elk vergelijk in de kwes tie Nieuw Guinea tussen Nederland en Indonesië, bepalingen moet bevatten voor de zelfbeschikking der Papoea's. Een overeenkomst die deze beginselen niet in acht neemt, zou, aldus de mi nister „een ontsiering zijn op het aangpzicht van de inteinationale mo raal en de internationale wetten". Nadat de Amerikanen, naar schat ting over ongeveer veertien dagen, met een nieuwe serie kernproeven zullen zijn begonnen, zullen ook de Britten enkele nucleaire explosies tot stand brengen, een en ander in nauwe samenwerking met Amerikaanse des kundigen. De regering van de V.S heeft reeds enkele malen verzekerd, dat de fall-out" (radioactieve neer slag) van de komende proeven zo gering mogelijk zal zijn. Groot-Brittannië en de Verenigde Staten wendden zich gisteren tot de Sovjet-Unie in de vorm van een per soonlijk beroep van president Kennedy en premier Macmillan op premier Khroesjtsjev. Hun gemeenschappelijke verklaring werd gelijktijdig in Londen en Washington gepubliceerd. Het initia tief tot het beroep op Khroesjtsjev is uitgegaan van Macmillan. zo werd in Londen bekend. De Britse premier stuurde Khroesjtsjev bovendien nog een afzonderlijke brief, waarin hij het belang van een kernstopverdrag nog eens extra onderstreepte. In hun gemeenschappelijke bood schap herhalen de twee westelijke regeringsleiders, dat de geplande serie kernproeven in ieder geval door gang zal vinden, tenzij de Sovjet- Unie zeer spoedig instemt met een kernstopverdrag, dat voorziet in een doeltreffende internationale inspek- tie. „Er is nog tijd om tot een overeenkomst te komen. Wij blijven hopen dat de Russische regering haar standpunt nogmaals wil bezien en uiting zal geven aan haar bereid heid het principe van internationaal toezicht te aanvaarden." Kennedy en Macmillan wijzen er nogmaals op, dat het Russische argu ment, dat de nationale registratie- apparaturen voldoende zjjn om alle kernexplosies vast te stellen, niet op gaat, omdat bepaalde ondergrondse proeven kunnen worden verward met aardschokken. Premier Macmillan las de tekst van zijn brief aan de Russische leider gisteren voor in het Lagerhuis. „Ik weet", zei hij, „dat het gehele Lager huis achter mjj staat als ik de hoop uitspreek, dat de heer Khroesjtsjev op mijn beroep zal antwoorden. De socialistische oppositieleider, Hugh Gaitskell, en de liberale leider, Joe Grimmond, juichten de verklaring van Macmillan toe. STOCKHOLM, 11 april (UPI) De Oostduitse regeringsleider Walter Ul- bricht heeft volgens twee in de Zweedse hoofdstad verschijne. de bladen onlangs een beroerte gehad, die gepaard is ge gaan met verlammingsverschijnselen. Ulbricht zou momenteel behandeld wor den in de Tsjechische plaats Karlsbad Zjjn toestand zou ernstig zijn. De Zweed- ste bladen „Svenska Dagbladet" en „Da- gens Nyheter" zouden gisteren van Rus sische ambassade kring te Bonn een be vestiging hebben gekregen van het be richt. lillllllllllllllllllllllllililililtllllliiilliiliiiillillililliiiiiliiiiiiiii AdvertentieJ BARTEUOrIsStT" HAARLEM TEL. 13439 LE1DSESTRAAT (Bil KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 Verwachting tot donderdagavond (opgemaakt te 11.15 uur) DE BILT, 11 april Veranderlijke bewolking met nu en dan buien. Matige tot vrij krachtige wind tus sen zuidwest en west. Weinig ver andering in temperatuur. Donderdag: Zon: 5.52-19.31. Maan: 11.40-2.52. (Van onze weerkundige medewerker) DE BILT, 11 april Achter een zwak regenfrontje dat vandaag pas seerde, komen weer opklaringen voor, waarbij voor morgen een temperatuur van tien tot twaalf graden is te ver wachten. Voor april is 't nog aan de lage kant, maar vergeleken met de laatste dagen een kleine verbetering. Boven midden- en oost-Europa gaat de luchtdruk stijgen, zodat men geleidelijk een wat gunstiger luchtstroming mag verwachten. max mm. neersl Station: Weer temp. temp afgel gisteren 24 uur Den Helder regen 9 4 0.4 Ypenburg regen 10 6 0.5 Vlissingen regen 8 6 0.5 Eelde zw. bew. 10 2 2 Twente regen 9 5 1 De Bilt half bew. 10 3 0.6 Eindhoven regen 10 4 1 Zd-Limburj; zw. bew. 9 4 6 Stockholm regen 9 0 0.1 Oslo rgeen 7 1 1 Londen half bew. 13 7 0.2 Amsterdam regen 10 6 2 Brussel geh. bew. 11 5 0.6 (Advertentie) Sinds enige tijd is er ook in Haarlem een brillenspeciaalzaak, waar iedereen, dus ook particulieren 30% korting op de normale prijzenvan monturen en gla zen krijgt. Ziekenfondsleden krijgen de glazen op voorschrift zonder bijbetaling. Vrije keuze uit ca. 500 modellen van de beste fabrikaten. 2 jaar gratis verzekerd tegen breuk en verlies. Onze zaak is dan ook enig in Nederland Brillenspecialist HAAGSMAN. Jansstr. 56 t/o Gerechts-geb. - Tel. 10180 (Advertentie) (Advertentie) (Advertentie) GROTE HOUTSTRAAT 51 Sedert 1882 het best gesor teerde adre voor in vulcanfiber en leder. (Van onze sportredactie) ROTTERDAM, 11 april. Zes spe lers van Feijenoord, Kreijermaat, Van der Gijp, Veldhoen, Bergholz, Bouw meester en Pieters Graafland, dezelfde die destijds aan de KNVB verzochten om niet opgesteld te worden in vertegen woordigende elftallen, hebben aan de KNVB een schrijven gezonden. Hierin brengen zij de argumenten naar voren, waarmee hun houding ten opzichte van de KNVB wordt verklaard. In deze brief staat o.m. te lezen, dat de betrokken spe lers het bijzonder betreuren, dat er sanc ties zijn genomen wegens hun „weige ring" om mee te spelen in respectieve lijk het Nederlands elftal en in het team van „Jong Oranje". „Met de beste bedoelingen", aldus de zes spelers, „hebben wij aan de KNVB verzocht niet mee te hoeven spelen in beide formaties. Dit verzoek is door de bond aanvaard. Enkele ja ren geleden is bepaald dat de spelers vrij zouden zijn in hun keuze om voor vertegenwoordigende ploegen uit te komen. Waarom er nu gestraft moet worden, omdat wij verzoeken, in ver band met de bekende redenen die ons tot dit verzoek noopten, niet mee te hoeven spelen, is voor ons onbegrijpe lijk". In de brief stellen de spelers voorts, dat zij er een eer in stellen om het Oran je-shirt te dragen en dat zij vanaf dit moment beschikbaar zijn voor vertegen woordigende ploegen. Tn het schrijven valt eveneens te lezen, dat op het mo ment waarop de spelers verzochten om niet opgesteld te worden, de opstelling niet bekend was. De heer C. Kieboom, voorzitter van Feijenoord, deelde ons desgevraagd me de, dat hij van de stappen van de zes spelers niet op de hoogte was. (Van onze correspondent) ROERMOND, 11 april Dinsdag is langs de gehele Belgische grens een langzaam-aan-actie begonnen. De Belgische douaniers en de heren van de belastingen en het kadaster zijn met 65.000 man naar Brussel vertrok ken om hun eisen Inzake loonsverho ging en invoering van de vijfdaagse werkweek kracht bR te zetten. Aan de grens waren zodoende slechts enkele functionarissen achter gebleven, die nu bovendien hun plicht meer dan anders (de Belgische doua ne is over het algemeen zeer cou lant) stipt nakwamen. Zii deden het model. Langs de Belgische grens ondervond hiervan de doorlaatpost Kessenich-It- tervoort, die waar zich verleden week het incident met twee Duitse chauf feurs afspeelde, wel zeer opzienbarend de gevolgen. Deze doorlaatpost is reeds jaren een zeer belangrijk doorvoerkantoor, waar tal van expeditiebedrijven him vertegenwoordiger hebben. Dal juist deze doorlaatpost was uitgekozen om samen met enkele andere aan de langzaam-aan-actie deel te nemen, is geen toeval. Behalve het incident van verleden week zit daar nog oud zeer van ver leden jaar toen een Nederlandse ma rechaussee een chauffeur op Belgisch gebied achtervolgde met een revolver, omdat de ladometer door de chauf feur was kapotgereden toen zijn wa gen gewogen moest worden. Hst bleek dinsdag in Ittervoort dat dit geval nog niet vergeten was. Het wemelde er dinsdag van chauf feurs, die moesten wachten op het in klaren van hun goederen. Men tiet slechts één vrachtwagen per uur pas seren. Dit gaf natuurlijk enorme op stoppingen. Om elf uur dinsdagmor gen was de file aan weerszijden van de slagbomen een kilometer lang. Het waren meest Duitse vrachtwagens. Normaal worden wagens hier snel doorgelaten, zodat van een file nooit sprake is. In verband met het inci dent van verleden week was het ge recht van Tongeren dinsdag naar It tervoort gekomen om verhoren af te nemen. Door de afranseling van -en van de twee Duitse chauffeurs verleden week en nu weer de langzaam-aan-actie wor den de verhoudinge, er in Ittervoort niet beter op. Het grenskantoor ls daar een gewilde doortocht voor de grote expediteurs, omdat het de kortste ver binding vormt tussen net Roergebied en Antwerpen en Brussel. De expedi teurs schrikken er niet voor terug om hun kantoren te verplaatsen ais de strubbelingen te Ittervoort blijven aan houden. Advertentie) MOSKOU, 11 april (Reuter) Het 22-jarige meisje Regina Leonavitsjius uit Litauen kwam twee jaar geleden in het wereldnieuws, toen zij vanuit de Sovjet-Unie naar Chicago reisde om daar, na een lange scheiding, met haar ouders te worden verenigd. Regina's vader en moeder, uitgeweken inwoners van Litauen, deden een dramatisch beroep op premier Khroesjtsjev, toen deze een bezoek bracht aan de Verenigde Staten. Zij smeekten hem hun dochter toestem ming te geven naar Amerika te reizen. Khroesjtsjev beloofde hun, dat hij ervoor zou zorgen. Spoedig bleek dat hij woord had gehouden. De „reis naar de vrijheid", zoals de overkomst van Regina destijds door de westerse kranten werd genoemd, heeft deze week echter een onverwacht slot gekregen. Het meisje is uit eigen vrije wil naar de Sovjet-Unie terug gekeerd. „Het besluit van dit meisje betekent een grote nederlaag voor de Ameri kaanse bourgeoisie-propagandisten", zo schreef gisteren het blad van de Russische communistische jeugd, de „Komsomolskaja Pravda". Het probleem ligt -chter eenvoudiger: Regina heeft in Rusland een vriend, van wie zij houdt. Haar verlangen naar hem is te sterk geworden en daarom is zij teruggekeerd om met hem te trouwen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1962 | | pagina 1