KUIFJE IN T fa DE LAATSTE SLAG OSCAR Banksaldi iets ruimer door terugvloeiing bankpapier Mensen zoals wij BRIEVEN ""drogist hééft meer...wéét meer! van lezers 6? voor uw gezondheid en uw genoegen CAO koopvaardij met Stichting besproken Ned. zeeman in Leeds veroordeeld Eerste caisson van Grevelingesendam Utrechtse slagers 2 weken met vakantie WEEKSTAAT NEDERLANDSCHE BANK WOENSDAG 11 APRIL 1962 /AGINA 4 een -heerlijke thee een lekkere.koffie wordt bereid met SPA REINE Ja of nee Nieuw-Guinea Culturele prijs van Deventer uitgereikt Toewijzing R'dam-Rijn zeer gering Duitse Philips stelt bouw van fabriek uit DE AVONTUREN VAN KUIFJE EN BOBBY door HERCÉ Om nu hel email op Bobbie te lijken, zou ■ik alleen nog maan moeten blaffen 36 Copyright Casterrrmn I/Vat sntaakt dat vraten toch nneemd... Vendonie! Ik heb donst! kVat een qeluk... Waten' fiatIVeetje met wat je daan n gednonken hebt? ERIG DE NOORMAN door WILLEM CAPEL DRY SUPERIOR PALE (Advertentie) Opneming in deze rubriek it niet noodzakelijk een bewijs van instemming. Het Algemeen Handelsblad van maandag jl. schrijft in een hoofd artikel over het bemiddelingsvoorstel van de heer Bunker inzake Nieuw-Guinea o.a.: Nog steeds Is niet precies bekend wat het bemiddelingsvoorstel van de heer Bunker inzake Nieuw-Guinea inhoudt. Maar aangenomen mag worden dat het in grote lijnen uitgaat van de twee vol gende hoofdpunten: le Geleidelijke bestuursoverdracht aan Indonesië in de loop van twee Jaar, gedurende welke tijd er een in terim-controle zal zijn van de VN. 2e Na afloop van die termijn een volksstemming onder de Papoea's ter bepaling van hun keuze op een nader te bepalen datum onder toezicht van de VN. Reeds kunnen in Den Haag wan trouwende en afwijzende commenta ren op deze voorstellen worden beluis terd. „Met name", aldus wist zaterdag jl. onze Haagse redactie te berichten, „moet worden betwijfeld of de Neder landse regering akkoord zal willen gaan met de vage mogelijkheid van het hou den. van een volksstemming". Voor de bekommernis van de Neder landse regering kan men wel enig be grip opbrengen. Nakoming van aange gane verplichtingen is nooit de sterkste zijde van het Indonesische bewind ge weest. Twijfel aan zijn toezeggingen op dit punt zou dus niet ongerechtvaardigd zij Tenminste... wanneer men alleen met de Indonesische regering te maken had. Maar dat is geenszins het geval. Want het zijn de VN die voor het hou den van deze volksstemming hun gezag in de weegschaal leggen. En dan wordt de beduchtheid van de Nederlandse re gering toch wel een wat eigenaardige zaak. En het zelfbeschikkingsrecht der Papoea's een schild, waarmede ieder voorstel kan worden afgeweerd. Nog verleden week heeft de heer De Quay in de Tweede Kamer verklaard, dat het beleid van de regering erop was gericht dit zelfbeschikkingsrecht te ver wezenlijken in overeenstemming met het Handvest der VN". Welnu de VN zijn bij het interimbe- stuur en bij de volksstemming ingescha keld. Waarom? Toch niet om aan het lot der Papoea's een bestemming te geven in s t r y d met het Handvest? De bezorgdheid van onze regering voor Plaatsing van ingezonden stukken (,JBrieven van Lezersbetekent niet noodzakelijk een bewijs van instemming doch betekent slechts dat de hoofd redactie het ingezonden stuk ter kennis van de lezers wil brengen. Het feit van de plaatsing onttrekt zich echter niet aan de verantwoordelijkheid der hoofd redactie, die zich dan ook voorbehoudt e?n ontvangen stuk zonder opgave van redenen terug te zenden. In het alge meen is ondertekening met naam en adres vereist, tenzij in een zeer bijzon der geval de hoofdredactie dwingende redenen aanwezig acht van deze regel af te wijken, Ondanks het Kamerdebat blijft de kwestie Nieuw-Guinea een moeilijk te verteren brok. Het regeringsantwoord kloptbijna; en zo iets h in een si tuatie als deze verontrustend. Men voelt dat hier op een of andere wijze grote dingen op het spel staan, die de hele wereld aangaan. Wat dat betreft moe ten we soms denken aan de sfeer in 1938-1939, vlak voor het uitbreken van de grote Oorlog. En toen was men al leen maar bang voor gewone brisant bommen... terwijl ook toen onbehagen heerste over het feit van machtsgebruik. waar recht moest heersen. Beide overwegingen bepalen nu o.i. grotendeels de houding van ons pu bliek, wat een winstpunt betekent te genover een tijd, waarin vooral het eco nomisch belang onze houding tegenover Indonesië regeerde. Wij zijn noodge dwongen braaf geworden, Soekarno ech ter is zoals de historie meer liet zien van onderdrukte tot potentiële onderdrukker opgegroeid, die zicht baar geniet van eigen macht. Het lijkt me een der redenen waarom hij zo als Hatta onlangs verklaarde zich een andere overdracht dan met ge weld maar moeilijk kan voorstellen. Hij is in de situatie geraakt van Goethe's heksensabbat: „Er glaubt zu schieben und er wird geschoben". Geschoven: door gevolgen van eigen machtsdrang, en door machten achter de schermen, die graag in troebel water zouden willen vissen. Tenslotte een soort schaakspel van wereldallure, waar onze kleine be langen bij verbleken. Vandaar de mil- jaraencredieten van Moskou, en het aanbod van Chinese vrijwillligers; van daar de hevige interesse van Washing ton, dat weet hoe ook zijn zaak op het spel staat, en van de aangrenzende lan den. Maar de V.S. willen toch om dit conflict geen wereldoorlog van onge hoorde afmetingen riskeren. Zo hebben we dan, met al onze goede bedoelingen, een lont in handen gekregen die tot grote explosies kan leiden. Misschien valt het mee... want wie kan de historie vooruit bepalen? Maar de gedachte aan het gevaar moet tot de grootste behoedzaamheid leiden niet tot angst, die alleen het gevaar maar groter maakt. Maar wel tot het besef, dat elke vorm van vreed zame oplossing, die nog enigszins aan vaardbaar is, ook moet worden be proefd. Het nageslacht zal niet mogen zeggen, dat zulk een oplossing, wat Nederland betreft, is afgestuit op kwes ties van agenda en procedure. Als het hierom zou mislukken hebben we feite lijk in de kaart gespeeld van die krin- fen in Indonesië en daarbuiten die uideljjk op een gewapend conflict aan sturen, dus van onze vijanden niet ai- leen, maar de vijanden van een rede lijke rechtsorde tussen de volkeren. Als het in feite al zover gekomen is dat toch eens het gezag aan Indone- zië zal worden overgedragen, moet men daarmee dan langer wachten dan strikt nodig is? Dit is geen kwestie van "of lafheid, maar van redelijk- de Papoea's hoe oprecht ook doet dan ook wat overdreven, ja wat gekun steld aan. Op dit punt kan perfectionis me levensgevaarlijk blijken te zijn. In de letterlijke zin des woords, wanneer wij aan onze landgenoten daarginds den- ken. Om nog een andere reden vrezen wij dat de Nederlandse regering ander maal haar hand overspeelt, wanneer zij het voorstel Bunker zonder meer zou af wijzen. En wel in die zin dat zij alsdan ten ge volge van haar negatieve houding voor de zoveelste maal zou zijn aangewezen op een alternatief, dat voor de Papoea's alleen nog maar uitzichtlozer zou zijn. moed heid. M. BRUNA. Ook Papoea-leiders als Jouwe en Kai- siepo zouden er goed aan doen, aan dit facet eens de nodige aandacht te schen ken. Want wat is het alternatief, wanneer het niet tot een minnelijke oplossing komt? Toch ook weer een beroep op de VN? Reeds in de afgelopen weken werd in ons land het geroep om een uitspraak van de VN sterker. Vooral in die krin gen, die het dreigend faillissement van hun politiek van stug volhouden nader bij zagen komen. Maar denkt men nu heus dat wan neer wij het (ook door de USA gesteun de) plan Bunker zouden verwerpen, de VN ons aan zich zullen verplichten door tegen de zin van Indonesië en zijn vele bondgenoten met een oplossing te komen die meer rekening houdt met het pres tige van onze regering? Of met het ge voel van eigenwaarde van de Papoea's? Naarmate de tijd verstrijkt wordt een dergelijke oplossing om in de termi nologie van de heer Luns te spreken steeds minder „haalbaar". Gelijk, naar wij vrezen, reeds nu het lot is van het plan van Tanganyika. Om kort te gaan: Een ,,ja" op het voorstel van Bunker zal ons en de Papoea's niet meteen uit de brand helpen. Ook dan blijven er nog allerlei moeilijkheden. Maar het kan de eerste stap betekenen op een uitweg, die minder verschrikkingen in houdt dan onverzettelijke geesten in Den Haag en Hollandia het gelieven te doen voorkomen. Een ,,nee" evenwel zal alleen nog maar grotere chaos veroorzaken. Al thans zeker geen hoopvoller resultaat voor de Papoea's. Aan dat resultaat zal dan de positieve bijdrage van Ne derland zijn: de zinloze opoffering van de levens van zijn zonen. Positief inder daad! Wanneer onze regering dit ,,nee" zou uitspreken, mag dat gezien worden als de bekroning van Nederlandse stijfkop pigheid in de meest bekrompen zin des woords. LETTERGREEPRAADSEL Horizontaal en vertikaal dezelfde woorden invullen: 1. soort koffie; 2. lijk; 3. bedrtmmeld; 4. plantengeslacht; 5. piettig; 6. dag gewijd aan de heilige wiens naam men draagt. OPLOSSING 10 april. Horizontaal: 1. stulp, terp; 2. eenoog, Lea; 3. prikkeling; 4. are, epos: 5. R.I., ereraad; 6. etaleur, le; 7. romantiek; 8. Erin, eei; 9. nieder, Ida; 10. un. icon; 11. Amsteliand. Vertikaal1 separeren; 2. territorium; 3. unie, Amiens; 4. lok, eland; 5. poke ren, ene; 6. gepeuter; 7. lorrie, il; 8. Elisa, erica; 9. ren, alk, don; 10. pagode, hand. DEN HAAG, 11 april Een dele gatie van de Stinting van de Arbeid heeft gisteren onder leiding van drs. D. Roemers, werknemersvoorzitter van de Stichting van den Arbeid, een bespreking gehouden met de voorzit ters van de organisaties, betrokken bi) de cao voor de koopvaardij. Partijen hebben toegezegd het overleg over de herziening van de cao per 1 mei zo spoedig mogelijk voort te zetten, bij well: overleg een delegatie uit de loon- commissie van de Stichting van den Arbeid goede diensten zal verlenen. Bovendien heeft de delegatie uit de stichting partijen geadviseerd de loon- structuur in de koopvaardij ten princi pale in hun verder overleg te bespre ken, v aarmee partijen hebben inge stemd. LEEDS, 11 april (Rtr.) Een recht bank te Leeds heeft dinsdag een twin tigjarige Nederlandse zeeman veroor deeld tot twaalf maanden gevangenis straf wegens doodslag. Hij was schul dig bevonden aan doodslag op een 75- jarige bewaker. De advocaat van Van G. heeft in zijn pleidooi gezegd dat zijn cliënt zozeer onder invloed van alcohol verkeerde dat hij de oude man had aangezien voor een 17-jarige opvarende van zijn schip, de .Alpha''. De rechter heeft gezegd dat hij met het oog op de leeftijd en goed karakter van beklaagde en gezien de omstan digheden waarin de beklaagde was opgegroeid, een veel geringere straf op gelegd wilde zien dan anders het ge val was geweest. Beklaagde was op driejarige leeftijd wees, aldus een getuige tijdens het proces. DEVENTER 11 april Ter herden king van de bevrijding van Deventer op 10 april 1945 heeft burgemeester dr. N. Bolkestein dinsdagavond in de hal van het gemeentehuis de gemeente lijke culturele prijs, de legpenning ,,de gulden adelaer" en een bedrag van duizend gulden uitgereikt aan de 30 jaar oude mej. dr. M. E. Kronenberg. Zij is de schrijfster van de Neder landse biografie m 1500-1540. een stan daardwerk over de tweede periode van de vroege geschiedenis van de boek drukkunst, en heeft meer dan twintig boeken doen verschijnen over Deventer drukkers en drukken. Mej. Kronenberg schonk het geld aan de Deventer Athenaeum-bibliotheek en het museum De Waag. BRUINISSE, 11 april Aan de zuide lijke dijkkop van de Grevelingendam is gisteren de eerste caisson geplaatst van een serie van 38 stuks waarmede de Zuid-Grevelingen zal worden afgesloten. Deze week zullen nog enkele volgen, waarna men aan de noordzijde van de geul eveneens een aanzetstuk aan de dijkkop zal bouwen. De definitieve slui ting van de geul zal in de tweede helft van mei vallen. AMSTERDAM, 10 april Op de 4% procent obligatielening, groot 25 min, ten laste van de n.v. RotterdamRijn Pijpleiding Maatschappij, is dusdanig in geschreven, dat de toewijzing slechts zeer gering zal zijn, zo delen emittenten mede. DEN HAAG, 11 april De stagne rende afzet van televisietoestellen is er oorzaak van. dat de voorgenomen bouw van een nieuwe fabriek in de televi siesector van de Duitse Ph'lipsmaat- schappij te Oberhausen voorlopig niet door gaat. De Deutsche Philips G.M.B.H. te Hamburg was van plan geweest nog dit jaar deze fabriek te bouwen, maar, naar zij het gemeentebestuur van Ober hausen heeft medegedeeld, kan zij we gens de onoverzichtelijke afzetsituatie op de markt voor televisietoestellen het plan op korte termijn niet verwezenlij ken. Het v/as de bedoeling, dat de nieu we fabriek zou dienen ter ontlasting van het bestaande bedrijf in Krefeld. NAVO De secretaris-generaal van de NAVO, mr. D. U. Stikker, is dins dag in Ankara aangekomen voor een bezoek van twee dagen. De heer Stik ker heeft gesproken met minister-presi dent Inönce en de minister van buiten landse zaken, Orkin. (AFP). Engeland T.wee anti-duikboot-vlieg tuigen van de Britse luchtmacht zijn dinsdagmorgen bij de kust van Corn wall tijdens de vlucht tegen elkaar 12- botst en in zee gestort. De zes inzit tenden van beide vliegtuigen worden vermist. (AFP). (Advertentie) r 190. De Hunnen, die in de meerderheid zijn, aarzelen geen ogenblik, doch stormen gillend op het troepje van Eric en Sangibanus in. Een zwerm pijlen brengt hen een ogenblik tot stilstand en in die tijd weten Sangibanus en zijn Alanen de paarden op de top van de heuvel in veiligheid te brengen. „Dat valt mee," gromt Svein tevreden. „Ik dacht, dat ze er zogezegd van door wilden gaan, maar nu komt er een aardig vechtpartijtje van." Ze weten de Hunnen op een afstand te houden, doch zij kunnen niet verhinderen, dat zij zelf langzaam maar zeker achteruit gedwongen worden. „Die kerels zien kennelijk ook wat in deze heuvel," snuift Svein. „Kijk, daar komen er nog meer, hèhèhèhè." Eric vindt het echter helemaal niet om te lachen. Er nadert inderdaad een flinke ruiterbende, groot genoeg, om hen allen een kopje kleiner te maken. „En tóch moeten we deze heuvel zien te houden," gromt Eric koppig. Hij wenkt een van zijn Noren. „Rijd als de weerlicht, Arne," zegt hij gejaagd. „Haal versterking." De trouwe Noor knikt ernstig en terwijl hij even later als een schim wegglipt naar de viakte, wacht het kleine troepje op de heuvel vast beraden de naderende Hunnenvijand af. Cttyr-fbt gpfrrn nine*» UTRECHT, 11 april De federatie van Utrechtse slagerspatroonsorgani saties is tot een vakantieregeling ge komen, waarbij de slagerswinkels in plaats van zes zoals voorheen twaalf achtereenvolgende werkdagen gesloten zullen zijn. Een en ander be rust op de uitslag van een onder de sla gers gehouden enquete, waaruit blijkt, dat van de 224 er 164 vóór een vakan tiesluiting van twee weken zijn. Voor handhaving van de bestaande periode van een week verklaarden zich 53 sla gers, terwijl één zich tegen elke ver plichte regeling verklaarde en 6 zich van een oordeel onthielden. Aai'erieni 1.1 AMSTERDAM, 11 april De banken hebben haar tegoed in de afgelopen week wat kunnen bijspijkeren. Haar saldi bedragen thans 552,1 (v.w. 499,2) miljoen. Daarmede kan aan het ge middeld vereiste bedrag voor de kas- reserve (ƒ430 miljoen) en het ver plichte deposito voor de overschrijding van de kredietnorm in januari 95 41 De assistent van dokter de Pijper zal een telefoon tje krijgen, dat er een „acuutje" is. De Pijper gaat weg, fluisterend met Van Valen loopt hij zachtjes de zaal door, Inge wil volgen, maar ze moet nog even naar de zieke kijken. Die heeft geen vrees meer schijnbaar, want haar trekken zijn berustend en kalm. Mevrouw De Pijper is alleen achter het scherm, ze buigt zich naar de zieke en zegt: „Heerlijk hè, dat U al weer zo gauw beter zult zijn, houdt maar goede moed." Ze drukt de handen van de patiënte, die haar dank baar aankijkt. „Ik zal heus flink zjjn, dokter," zegt ze. Inge kan niets meer zeggen, ze moet weg, want tranen dringen in haar ogen. In een floers ziet zij Richard en Valen in de deur van de zaal staan, ze kijken naar haar, waar blijft ze toch? Als in een nevel ziet ze de bedden staan, sommige zieken zijn wakker geworden en kijken haar na. Tranen staan in haar ogen. Richard, haar Richard kan dat vrouwtje weer beter maken en aan haar gezin teruggeven en zij, akelige egoïste die ze is, zij had hem het liefst thuis gehouden vanavond en dan was de zieke misschien gestorven. Ze moet de arm van haar man grijpen, vast om klemd houdt ze die, ze wil vergiffenis vragen of zo iets, maar ze kan de juiste woorden niet vinden, ze weet niet hoe ze beginnen moet. Richard kijkt haar glimlachend aan, begrijpt dat zij iets zeggen wil, maar hij vraagt niets. Door de gang wordt een ledige brancard gereden, van Valen loopt vooruit, het wordt Inge bang te moede. „Richard," fluistert ze, „mag ik nu naar huis gaan of heb je liever, dat ik op je wacht, op je kamer?" „Lieve Puk, je moet dit ziektegeval nu eens van A tot Z meemaken, ik neem je mee, tot in de opera tiezaal toe." Inge wordt wasbleek. „In hemelsnaam, dat niet, toe Richard." Ze knijpt z'n arm nog vaster. „Als je oietwilt behoef je er niet met je neus boven op te liggen, maar je moet je man, die maar steeds om z'n patiënten denkt, eens bezig zien, anders niet." Ze gaan weer naar de dokterskamer. „Ga nog even zitten kind, ik moet me verkleden, ik zal je een sterke kop koffie laten brengen." Hij draait de nummerschijf en geeft opdracht. Inge moet zich verder uiten, ze wil Richard alles beloven, als ze maar niet mee hoeft naar dat ver schrikkelijke. „Richard," zegt ze, op bijna besliste toon, „ik ga niet mee, absoluut niet, ik wil niet." En als ze geen antwoord krijgt, gaat haar stem tot vleien over. „Toe, doe me dat niet aan, ik durf niet, ik heb ge noeg gezien, ik weet nu, dat ik je verkeerd heb be oordeeld, ik heb er spijt van, werkelijk." Nog steeds geen antwoord Ze smeekt nu: „Laat me dan gaan, ik zal heus in het vervolg geduldig thuis blijven, echt, ik zal niet meer klagen. Mag ik dan weg, Richard? Of wil ik hier op je wachten, hé ja, hier op je wachten, dan gaan we straks samen naar huis. Zo spreekt ze tot haar man, die zich in een diepe kast aan het verkleden is. „Waarom zeg je nu niets Richard? Toe laat me hier wachten, zeg dan toch eens wat." Ze ziet hem uit de kast komen, gekleed in een witte broek en een dun wit jasje, over zijn schoenen heeft hij grote gummi overschoenen getrokken en hij hangt een zwart leren schort om, dat tot op z'n tenen hangt en heel z'n lichaam omsluit. Hij lijkt wei een priester in een soutane. Hij ziet er vrij vreemd uit en waarom zegt hij nog steeds niets? Eerst als hij nog een witte kiel aange trokken heeft, gaat hjj naar Inge toe, buigt zich tot haar over en zegt; „Zou jij nu niet eens heel flink kunnen zijn? Vanmiddag zijn mij door Leo allerlei verwijten gedaan, gegrond, dat geef ik toe, maar nu wil ik mij rechtvaardigen, waarom ik zo was en dat kan alleen door jou mee te nemen, je moet me mid den in m'n werk zien. En, dom gansje, ik zal van de gelegenheid geen misbruik maken, ik zal je niet laten gaan, omdat je me nu beloven wilt als een brave meid thuis te blijven en niet meer te mopperen als ik weg moet en je daardoor verwaarloos. Dat deed je in een angstpsychose en nogmaals, ik zal daar geen ge bruik van maken, ons leven zal anders worden, het zal worden, zoals we straks thuis hebben afgesproken, dat verzeker en beloof ik je nogmaals. Maar je gaat nu mee en je zult alles zien. Ik zal een kalmerend middeltje voor je halen." Zonder iets te kunnen antwoorden blijft Inge achter, haar handen betasten zenuwachtig de revers van haar witte jas. De koffie wordt gebracht en Richard is ook al weer terug en laat haar iets uit een glaasje drinken, daar na schenkt hij haar koffie in. „Er zal je niets gebeuren; prent je maar goed in, dat alles wat ik doe, voor het bestwil van de patiënte is en dat deze er niets van voelt. Klaar? Dan ga ik me wassen, kom maar mee, dan acclimatiseer je al vast." Haast onbewust volgt Inge, dan staat ze in een ruim waslokaal, kranen met grote platte handels boven de wasbakken. Deze ruimte is door een heel groot raam van de eigenlijke operatiezaal gescheiden en direct ziet Inge daar de tafel staan, waarop de vrouw reeds ligt, uit een enorm grote lamp valt een fel doch enigszins geel licht op haar. Het is een vreemd gezicht en Inge huivert. „Dokter van Valen ken je al," begint Richard, „en hier is dokter Ploos, m'n assistent." En precies eender gekleed als haar man, komt dok ter Ploos op haar af, z'n vriendelijke gezicht is één en ai lach. „Dat is nu nog eens een sympathiek idee mevouw, dat U naar ons komt kijken." (Wordt vervolgd) miljoen) worden voldaan. Dit betekent echter niet dat de situatie op de geld markt thans enigermate is opgeklaard. De banken houden haar middeien na melijk liefst zo veel mogelijk vast om zich veilig te stellen tegenover de verplichtingen jegens de Nederl. Bank. In feite is de toestand op de geld markt dan ook nog steeds erg moei lijk. Callgeldnemers kunnen slechts tegen een tarief van 3 pet (officiële rente 1%, pet.) terecht en dan nog slechts in onvoldoende mate. Dientengevolge moesten opnieuw voorschotten in rek. crt. bij de Centrale Bank worden op genomen. Bedoelde rekening steeg m de afgelopen week met 16,4 (v.w. 37,0) miljoen tot 72,3 miljoen. De verbetering van het saldo van de banken met 52,9 miljoen is be halve aan de opgenomen voorschotten te danken aan een inkrimping van de bankbiljettencirculatie met 110,4 mil joen. Tot dusverre in deze week is de terugvloeiing van bankpapier voort gezet, maar de Paasdagen zullen uiter aard een vlotte terugstroming niet be vorderen. In totaal werd er bij de maandultimo voor 258,4 miljoen aan bankpapier opgenomen. De goud- en deviezenreserve van de Ned.Bank is met 9,6 miljoen ge daald (v.w. stijging van 24,9 mil joen). Verder moest ƒ74,7 miljoen worden overgeboekt naar de rekening van de schatkist. Het tegoed van het rijk kwam hiermede op 702,8 miljoen Gisteren heeft de schatkist nog on- geveei 100 miljoen aan vervallend schatkistpapier moeten aflossen. Daar van kwam echter naar schatting slechts ƒ40 a 50 miljoen ter beschik king van de banken. De rest van het papier was nl. reeds eerder te gelde gemaakt door inlevering bii de Nederl. Bank. Wat de verdere wijzigingen in de weekstaat betreft kan nog worden ge wezen op een daling van het saldo van andere ingezetenen met 10,7 mil joen en een vermindering van de post wissels in disconto bij de Ned. Bank met 3,2 miljoen. Met betrekking tot bet bedrag dat de banken die in februari de krediet normen van de Ned. Bank hebben over schreden, in de periode van 15 april PALOMA IMP. OUD HAARLEM tot 15 mei als gemiddeld renteloos deposito zullen moeten aanhouden ëaaf. de taxaties in de richting van Ij" a 115 miljoen. Aanvankelijk werd dn bedrag op 140 miljoen geraamd- maar thans neigt men tot de eerder genoemde lagere cijfers. Vergeleken bij het gemiddelde van circa 95 Bi'1' joen dat wegens overschrijding van de kredietnormen in januari in de period 15 maart tot 15 april moest worden aangehouden, zou derhalve met een toevoeging van ƒ20 a 25 miljoen >-a het bestaande saldo kunnen worde» volstaan. Activa: Goud Buiteru. vord. goud en deviezen Buit. betaalmldd. Vord bui ten J guld Wiss tn disc Wiss gekocht Voorsch iek crt (1 Yoorsch Rilk Nederl munten Diveree rek Passiva: Bank bijzetten Rijks schatkist Saldi Bank tn Ned Saldi andere ingezet Saldi buit clrc I Saldi and aiet-tng Saldi buit gelds Diverse rek Nederl schatk pap Duit circul banken iViuntbll.1 dooi ae staat tn circulatie gebracht Tot goud ci. dev W v conv dev nette Percentage goud en leviezen toelichting; II) waarvan uit hoofde Llq bilat ak koorden 2/4 5.697.611 596.908- 266 13.165 21.811 197.559 55.928 21.508 12.944 5.176.847 ''28.032 499.181 184.265 63.037 9.394 16.146 41.423 84.100 63.375 6.135.273 581.028 9/4 5.697.611 14>5 18.65 7 197.559 72.305 22.031 13.987 5.066.475 702.758 173.562 58.851 9.215 15.285 39.385 84.10" 63.402 6.125-70® 565.500 95.70

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1962 | | pagina 4