Debré wordt vervangen door een bankier FRANKRIJK: POMPIDOU DE GAULLE voelt niets voor nieuwe verkiezingen FRANKRIJK zegt verdrag met prinsdom Monaco op De Gaulle wil dat Monegasken normaal belasting betalen OOST-BERLIJNERS FILMEN AMERIKAANSE MANOEUVRES Pompidou s vertrouwd adviseur van De Gaulle Pres. Kennedy reageert op berichten uit Nederland „Rol van bemiddelaar in Nw.- Guinea-geschil geen prettige" Hel Kleverpark uw winkelpark Grote Eierzoekwedstrijd Gretha de Bruyn Jouhaud: Ik hoopte op een wonder „Alles wat ik deed was voor Algerije, mijn arme land" HERTOG EN PRINS IN DUITSLAND ■Hl - PAASBR00D echte bakker KAMPEERSH0W BAARS Trouwe volgeling van de president Minister Cals breekt spreek- tijdrecord Het weer mm IK Koopt bij een EX-GENERAAL VOOR DE RECHTBANK èeè MORRIS beforeifouSni/! Verbetering Morgen vrijdag W&'N? A: 33H| P apoea-delegatie naar ons land? N.S. zondagsdienst op 30 april DONDERDAG 12 APRIL 1962 86ste JAARGANG No. 31104 (Van onze Parijse correspondent) PARIJS, 12 april Het is Zeker, hoewel het pas zaterdag officieel zal worden, dat president F*e Gaulle heeft besloten de Franse Nationale Vergadering niet voortijdig te ontbinden. De tegering-Debré zal worden ver- Vangen door een regering-Pom- pidou. Een onmiskenbare aanwij zing daartoe had men eergister avond in politieke kringen reeds gezien in het feit van het achter- oenvolgens bij De Gaulle op be zoek gaan van de heer Debré en Van de heer Pompidou, waarna laatstgenoemde onmiddellijk be gon met het ontvangen van diverse politieke persoonlijkhe den. Daartegenover stond, dat de President niet had ontvangen de heren Chaban-Delmas en De Monnerville, respectievelijk voor zitter van de Nationale Vergade ring en van de Senaat, die hij vol gens de grondwet moet raadple gen, zo hij tot Kamerontbinding Zou willen overgaan. In principe is het voor De Gaulle nog mogelijk tussen nu en de officiële bekend making op zaterdag a.s. alsnog op zijn beslissing terug te komen, maar daaraan gelooft niemand. LONDEN, 12 april (AFP) De In donesische ambassadeur in Londen, Boer- TöCH LEKKERDER Woensdag 18 april Inlichtingen bij de winkeliers „NIEUW BERKENRODE" herenweg 101 Heemstede A REGEN- EN TWEEDJASSEN VERHUIZEN geboden vasten- en onthoudingsdag Siiiii Sülr>^ fJ «UREAU SMEDESTRAAT 5 HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk, Zeestraat 50: telef. 4790 Bijkantoor en Red. Umuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: W. C. H. Leijdeckers en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. RUN en W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIET 28 cents per millimeter hoogte. Omroepers 16 cents per m m. hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 61 cents per week, 2.65 per maand, 7.90 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544. nieuwe premier in De reden van het uitstel der officiële bekendmaking van De Gaulle's besluit tot zaterdag is, daf eerst nog de consti tutionele raad, vrijdag a.s., de officiële proclamatie moet verrichten van de definitieve uitslag van het zondag jl. gehouden referendum, want de op til ïjjnde politieke verandering moet gezien Worden als een vervolg en een aanslui ting op, zoal niet een uitvloeisel uit dit referendum. Men weet dat premier Debré het voor' de toekomst van het Gaullisme in Frankrijk het voordeligst, althans het hiinst onvoordelig had geoordeeld om, Wanneer het referendum achter de rug sou zijn, zonder uitstel nieuwe algemene Verkiezingen te doen houden. Zulks ten einde te profiteren van de door het Franse volk gevoelde dankbaarheid om de (althans met het FLN) eindelijk her- POMPIDOU vonden vrede in Algerije. En van de uitslag van de Franse volksuitspraak ruim negentig procent „ja" van de gel dig uitgebrachte stemmen zou men kunnen vinden, dat zij Debré geen on gelijk gaf. Blijkbaar heeft generaal De Gaulle de uitslag enigszins anders beoordeeld, heeft hjj gewikt en gewogen wat het massieve „ja" allemaal bevatte aan di verse voorbehouden, zoals gelanceerd door de verschillende politieke partijen, en heeft hjj bevonden, dat het totale gewicht daarvan waarschijnlijk belang rijk was. Met in geval van vervroegde verkiezingen derhalve het risico, dat de diverse opposities tegen de diverse on derdelen van zijn beleid fnet beduidende zetelwinst zouden gaan strijken en dat hij met een voor zijn beleid derhalve aanmerkelijk minder bruikbare Kamer te maken zou krijgen. Wat ervan zij: in feite zal De Gaulle zich hebben aangesloten bij de andere stroming binnen de Unie voor de Nieuwe Republiek, aangeroerd o.a. door minis ter Frey en de heer Pompidou. Volgens hen was het in het belang van de Unie van de Nieuwe Republiek en van het Gaullisme om geen vervroegde verkie zingen te houden, maar liever eerst door een regeringsperiode van vooruit strevend sociaal beleid en van specta culaire hervormingen op diverse andere maatschappelijke noodgebieden, zoals het onderwijs, te proberen het in de volksgunst zeer waarschijnlijk verloren gegane terrein te heroveren. Bevrijd van de last en de belemmering van de Al gerijnse oorlog zou immers voor de re gering veel meer „mogelijk" worden. Hierbij moet het natuurlijk een parijs, 12 april (Afp, Rtr, trpp "rins Rainier, het staatshoofd van het Vorstendommetje Monaco aan de Mid dellandse Zee, had gisteren een slechte Jag. De Franse regering maakte be kend, dat zij de conventie van 1951, baarbij Je betrekkingen tussen Mona- eo en Frankrijk werden geregeld, zai Opzeggen. De conventie zal nog maar *es maanden van kracht zijn. I ze °vergangs termijn is vastgesteld, zo verduideiykte de Franse minister van Voorlichting, Terrenoire, om Monaco 'o de gelegenheid te stellen een nieuw Verdrag op te stellen en dat ter goed keuring op te zenden naar de regering 'o Parijs. De achtergrond van het P'otseling op de spits gedreven con duct Frankrijk-Monaco is duidelijk ge- ??eg: de Franse regering, in het ■JL)zonder generaal De Gaulle, wenst ?at er snel een eind komt aan de Povoorrechte positie van de Monegas- ?en en van de Fransen, die zich in kot „rijk" van prins Rainier vestigen. Het boterde allang niet tussen Prins Rainier en de machthebbers in Parijs. Het was een doom in het Franse oog, dat meer en meer Fran se ondernemingen ertoe overgingen *ich in Monaco te vestigen om zo he belasting te ontgaan. In het vor stendom is het heffen van belastin- PRINS RAINIER gen een onbekend verschijnsel. De beroemde speelbank van Monte Car lo levert genoeg op om de staats huishouding draaiende te houden. In de conventie van 1951 werden alle zaken tussen Frankrijk en Monaco vrij afdoende geregeld, in die zin dat Monaco er zeer gunstig afkwam. Het verdrag regelde allerlei zaken, zoals belastingkwesties, tolrechten, posterij en, telecommunicaties en dergelijke. De Gaulle, die het conflict met Mo naco persoonlijk heeft doorgedreven, wil dat niet alleen de twintigduizend buitenlanders in Monaco belasting plichtig worden, maar ook de 2500 Monegasken zelf. In het begin van dit jaar werd een begin gemaakt met onderhandelingen tussen Frankrijk en Monaco. De Fransen kregen echter ai spoedig door dat prins Rainier er niets voor voelde hun eisen in te willi gen en braken de besprekingen af. Verslaggevers vroegen gisteravond aan minister Terrenoire of Frankrijk zou overgaan tot een blokkade van het vorstendom, als het bestaande verdrag niet binnen zes maanden door een nieuw kan worden vervangen. Terre noire ontweek een rechtstreeks ant woord op deze vraag. „Wij hebben Monaco zes maanden speling ge geven", zei hij. „In die periode kunnen nieuwe onderhandelingen worden ge houden." Bij het uitblijven van een nieuwe overeenkomst, zo liet Terrenoire doorschemeren, zal Frankrijk het vorstendom gaan behandelen als een stuk „buitenland", met alle gevol gen vandien (douane, paspoortcon trole, enzovoorts). Omdat prins Rai nier onlangs nog heeft verklaard, dat hij het Franse belastingstelsel nooit zal aanvaarden, lijkt een oplossing van de kwestie nog niet in zicht. De Franse consul-generaal in Mona co, zo is in Parijs vernomen, heeft reeds van zijn regering opdracht ge kregen geen vestigingsvergunningen meer af te geven aan Fransen, die in het vorstendom willen gaan wonen. Een dergelijke vergunning is voor iedere Fransman, die in Monaco be lastingloos door het leven wU gaan, een eerste vereiste. merkwaardige figuur heten, dat voor het premierschap van een regering met een nieuw en fris sociaal beleid De Gaulle zijn keuze heeft laten val len op de man, die onder andere functies president-directeur is van de Rothschild Bank. Alleen al op grond daarvan zullen hij en zijn „sociaal beleid" blootstaan aan sarcasme van de communisten en socialisten. Het heet dat Pompidou, sterk door de Elannen die hij in petto heeft, er niet ang voor is. Belangwekkende bele venissen lijken in ieder geval in het vooruitzicht. Aan generaal De Gaulle's beslissing om Debré te vervangen door Pompidou en niet door minister Joxe, die als de andere serieuze kandidaat voor de op volging gold, hecht men veelal ook nog de betekenis, dat hij inderdaad van zins is spoed te betrachten met de accentu ering van de staatkundige ontwikkeling naar een zuiver presidentieel regiem. Ten koste van de betekenis van het parlement, zo had hij reeds onthuld door zijn aankondiging, dat volksuit spraken verheven zullen worden tot regel. Door Pompidou als opvolger te kie zen van Debré, heeft De Gaulle, zo zien het vele waarnemers, zich een „pre mier" ter zijde gesteld, die nog minder een echte premier zal zijn dan Debré het was. Debré was tenslotte een door gewinterde parlementariër, die er nogal v/at eigen politieke denkbeelden op na hield, zij het veelal zonder ze te kunnen doorzetten (Algerije). Pompidou is het type van wat men in Frankrijk de „grand commis" noemt, de hoge en voorname ambtenaar. Ook een oude ge trouwe van De Gaulle en waarschijnlijk soepeler, zo niet van karakter, dan toch van geest. Twee Oostduitse cameralieden wer den gisteren door de Amerikaanse bezettingsautoriteiten in Berlijn ge arresteerd, toen ze bezig waren de manoeuvres „Everready III", die in het Grünewald gehouden werden, te filmen. Rechts een Westberlijnse politieman die de twee Oostduitsers, Karl Heinz Stief en Karl Heinz Deregoski, had bewaakt voor hun weggeleiding per jeep (Telefoto). (Van onze Parijse correspondent) PARIJS, 12 april De heer Georges Pompidou, die over enkele dagen Frank- rijks en De Gaulle's nieuwe eerste mi nister zal zijn, werd op 5 juli 1911 ge boren te Montbidouf in het departement van de Cantal. Hü is derhalve een Auvergnat. Zijn vader was onderwijzer en ook hijzelf koos de carrière van het onderwijs. Hij doctoreerde in de ietteren en werd leraar in Marseille en vervol gens te Parijs aan het „Lycée Henri- IV". Bij de bevrijding van Frankrijk in 1944 zei hij evenwel het onderwijs vaar wel om een van De Gaulle's Intieme medewerkers te worden met de titel van „chargé de mission" bij diens per soonlijk kabinet. Toen De Gaulle als "oorzitter van Frankrijks voorlopige regering in janu ari 1946 het bijltje erbij neerlegde, ging Pompidou in ambtelijke staatsdienst. Hij werd adjunct-commissaris-generaal van het toerisme en kreeg een benoe ming tot rapporteur bij de Staatsraad. In 1954 ging nij over naar het particu liere bankwezen: hij werd directeur- generaal van de Banque Rothschild. Hij bleef ook toen generaal De Gaulle onwrikbaar trouw en was een van diens meest geraadpleegde adviseurs. Bij De Gaulle's terugkeer aan de macht in 1958 nam ook Pompidou weer dienst. Hij was „directeur de cabinet" in de maanden dat De Gaulle als voor zitter van de ministerraad huisde in „Matignon". Hij ging toen door voor De Gaulle's „grijze eminentie". Maar hij volgde De Gaulle, na diens verkie zing tot president van de republiek, niet naar het Elysée. Begin 1959 zat Pompidou weer in de directeursstoel van de Banque Roth schild. President De Gaulle benoemde hem tot lid van de constitutionele raad en bleef een ijverig beroep doen op zijn adviezen. Pompidou kwam vooral weer in het nieuws in de eerste helft van het jaar 19(j0, toen De Gaulle hem-de lei ding toevertrouwde van de geheime contacten met het FLN, die tot het eerste officiële vredesgesprek van Evian leidden. Het FLN had, alvorens in die geheime contacten te treden, om een waarborg gevraagd dat De Gaulle's be doelingen serieus waren. De Gaulle zond toen Pompidou, zijn „waarmerk van echtheid". In het complexe personage, dat Geor ges Pompidou heet te zijn, wordt ook zijn carrière als erudiet niet vergeten. In 1954 publiceerde hij, ondanks zijn bankiersbeslommeringen, een studie o- ver zijn geliefkoosde stuk van Racine, „Britannicus", en vervolgens een bloem lezing uit het oeuvre van Malraux. Men schrijft hem natuurlijk ettelijke „bons mots" toe, waaronder, met een variant op de vermaarde boutade van Detoeuf, het volgende: „Er zijn drie manieren om zich te ruïneren: de vrou wen, de goktafel en de technici. Met de vrouwen is de aangenaamste manier, met de goktafel de snelste, met de technici de zekerste". Als dit niet al leen maar een grap is, mag men dus vermoeden, dat Pompidou geen groot bevorderaar zal zijn van de „techno cratie". WASHINGTON, 12 april (Rtr-UPI) President Kennedy heeft op zijn weke lijkse persconferentie er op gewezen, dat de rol van bemiddelaar in het Nieuw Guinea-geschil geen prettige is, en hij voegde daaraan toe: „Wij hebben het er voor over dat iedereen kwaad op ons is, als de bemiddeling maar re sultaat heeft." De president zei dit toen hem om commentaar werd gevraagd op de berichten dat Nederland het voorstel van Ellsworth Bunker tot geleidelijke bestuursoverdracht in Nieuw Guinea niet eerlijk vond. President Kennedy zei o.a.: „Ik denk dat niemand ingenomen is met onze rol. Wij proberen onder leiding van Oe Thant na te gaan i>f er een regeling kan worden getroffen teneinde een militaire actie te voorkomen. Een dergelijke mi litaire actie zou de belangen schaden van beide landen die wij graag vriend schappelijk tegenover elkaar zouden zien staan. Ik veronderstel dat men zich moeilijk een voorstel kan denken dat bei de zijden welkom zou zijn. Als wij van nüt kunnen zijn zullen wij blijven trachten dit te zijn. Als bei de partijen menen dat wij niet van nut kunnen zijn, dan kunnen anderen deze rol misschien aanvaarden of misschien kan men dit bilateraal regelen. Ons enige belang is na te gaan of wij een vreedzame oplossing kunnen vin den, die naar onze mening voor de lan ge duur van belang is voor de vrije wereld en onze bondgenoten. Wij zijn bondgenoten van de Neder landers en de Indonesiërs en wij zou den gaarne zien dat zij de vrijheid behouden. (Advertent ie, want Paasbrood, gebakken in een ECHTE BAKKERSOVEN is Koopt dit weekend een proef-Paas- broodje en U proeft ook het verschil. (Advertentie) (Advertentie) IEDERE DAG 10.00 - 22.00 UUR SPORTMAGAZIJN PARIJS, 12 april (Rtr) Gister middag is in het palais de justice in Parijs het proces begonnen tegen de 57-jarige ex-generaal van het Franse leger Edmond Jouhaud, die ervan wordt beschuldigd een leidende rol te hebben gespeeld in de ondergrondse activiteiten van het Geheime Leger in Algerije. De voormalige officier, die op 25 maart in Oran werd gearres teerd, vermomd met baard en snor en in burgerkleding, was reeds in, juli van het vorige jaar bij verstek ter dood veroordeeld wegens zijn aandeel in de generaalsputsch in Algiers. Zijn zaak wordt echter opnieuw behandeld. Het gerechtsgebouw en de route waarlangs Jouhaud werd overge bracht werden zwaar bewaakt. De politie had wachtposten betrokken op de daken van gebouwen in de omgeving, omdat men de mogelijk heid van een OAS-actie niet uit sloot. Men verwacht, dat het proces een dag of drie zal duren. De tenlastelegging bevat een uitge breide serie daden van het Geheime Leger, waarvan de rechters moeten uitmaken of Jouhaud er medeverant woordelijkheid voor draagt. Genoemd worden clandestiene radiouitzendingen, gewapende overvallen en moorden, aanvallen met mortierwapens, een aanval op de gevangenis van Oran en diefstal van 22 miljoen nieuwe francs uit een bank in Oran. In een bijna twee uur durende uit eenzetting voor het hoog militair ge rechtshof zei Jouhaud: „Ik aanvaard verantwoordelijkheid voor hetgeen mijn mannen hebben gedaan. Ik wist zeer goed, toen ik mij bij de OAS voegde, dat ik mij vroeg of laat voor mijn daden zou moeten verantwoorden. Ik hoopte echter dat een wonder zou ge beuren en dat het Franse volk ons zou begrijpen". Volgens Jouhaud was het nimmer zijn bedoeling geweest te trachten de instellingen van de republiek te ver anderen. „Ik ben republikein en dat ben ik altijd geweest", zei hij. Jouhaud wordt er namelijk ook vah beschuldigd daden tegen de veiligheid van de staat te hebben gepleegd. De voormalige generaal zei, dat de OAS uit de gehele Europese bevolking van Algerije en „veel meer Algerijnen dan men weet" bestaat. „Wat ik deed was voor Algerije, voor mijn arme land. Mijn enige split is dat ik niet in mijn geboorteland zal sterven", al dus de in Algerije geboren beklaagde Zijn echtgenote woont het proces op de publieke tribune bij. Toen de ex-generaal verklaarde, dat hij de waarheid sprak wanneer hij bepaalde feiten ontkende, zei de presi dent: „Het ziin steeds de ergste daden waarvoor u de verantwoordelijkheid afwijst". Jouhaud ontkende verant woordelijk te zijn voor de beschieting van de moslimwijk in Oran met mor tiergranaten. Volgens hem hadden waarschijnlijk twee of drie mannen, die een bijzondere reden voor wraak had den, deze daad gepleegd De behandeling wordt vandaag voortgezet. hanoeddin Diah, heeft gisteren een be zoek gebracht aan de Britse onder-mi nister van Buitenlandse Zaken Edward Heath. Het onderhoud werd gevoerd op verzoek van de ambassadeur en duur de iets meer dan een half uur. Ook Nieuw-Guinea is ter sprake gekomen. DJAKARTA, 12 april (UPI) Ter wijl uit Krawang wordt gemeld dat zes tien personen van honger zijn omge komen, wees president Soekarno in een redevoering in Djambi de duizenden die naar hem luisterden er op, dat zij niet moesten klagen over de rijstprijzen, maar moesten kijken naar de grote Dresta- ties die Indonesië had geleverd. Zoals gebruikelijk liet Soekamo de hem vergezellende ambassadeurs van de V.S., Japan, Rusland, Honga rije, Polen, Zuidslavië, China, India, Birma en Oostenrijk één voor één op het podium komen om hen aan het publiek voor te stellen. Een voor een brachten zij de gebruikelijke groet „Merdeka". De Amerikaanse, de Japanse en de Oostenrijkse ambassadeur zeiden slechts „Merdeka Indonesia", maar de anderen voegden er „Merdeka Irian Barat" aan toe. (Van onze onderwijsredacteur) DEN HAAG, 12 april Minister Cals heeft gisteren bij de verdediging van de mammoetwet het na-oorlogse spreek-record in de Tweede Kamer ge broken. De voorzitter, dr. Kortenhorst, releveerde, dat de langste rede tot nu toe op naam van minister Lieftinck stond (naar men zich meent te herin neren: een betoog van bijna 5'/j unr op één dag bij de wet op de materiële oor logsschade). De rede van minister Cala is verdeeld geweest over verschillen de middagen. Gisteren sprak de minis ter van O. K. en W. ruim drie uur en drie kwartier, zodat hij nu in totaal bijna acht uur aan het woord is ge weest. Bij sommige Kamerleden trad gis teren in de namiddag een zekere luis termoeheid op; anderen daarentegen wilden de bewindsman ae gelegenheid geven nog door te spreken. Toen hier over een kleine discussie ontstond, bracht mr. Cals enigszins geprikkeld naar voren, dat hij van zijn kant op de eerste dag van het debat ook ruim vijf uur naar de verschillende Kamerleden had geluisterd. De minister kreeg ten slotte de gelegenheid naar believen zijn betoog te vervolgen. Vanmiddag zou rrtr. Cals aan het slot van zijn rede toekomen. Voor het verslag van de verdedi ging van gisteren zie elders in dit blad. (Advertentie BARTELJORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 LEIDsfsTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 Verwachting tot vrijdagavond (opgemaakt te 11.15 uur) DE BILT, 12 april Droog weer met enkele zonnige perioden. Kou dere nacht, morgen overdag dezelfde temperaturen als vandaag of iets hogere. Zwakke tot matige, hoofd zakelijk noordwestelijke wind. Vrijdag: Zon: 5.50-19.33. Maan: 12.41-3.30. DE BILT, 12 april. In de afgelopen nacht en vanmorgen trok een zwak re- genfrontje naar Duitsland, gevolgd door zonnige perioden. Daarbij heeft het weer een wat meer voorjaarsachtig Karakter gekregen al komt de middagtempera- tuur nog steeds niet boven normaal. Zwakke storingen geven het weer de komende 48 uur nog een licht wissel vallig karakter maar vergeleken bij de achter ons liggende koude weken dur ven wij van een kleine vooruitgang te spreken. Raamvest 29 - TeL 14810 Uw verhuizing wordt met zorg uitge voerd. Vraagt vrijblijvend prijsopgave. BERGPLAATS VOOR INBOEDELS C ''4 De hertog van Edinburgh en zijn zoon prins Charles kwamen gisteren uit Londen in t ra.nk.jurt aan. Uit het vliegveld stapt een lid van het gevolg. DEN HAAG, 12 april. Alhier wordt thans overleg gepleegd om een kleine delegatie van Papoea's uit de Nieuw- Guinea-Raad naar Nederland te laten komen voor besprekingen met de rege ring over de jongste ontwikkelingen in de kwestie-Nieuw-Guinea. UTRECHT, 12 april De spoorwegen delen mede, dat de treinen op Konin ginnedag 30 april zullen rijden als op zondagen. Dit geldt niet voor het internationale verkeer.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1962 | | pagina 1