Conciliecongres bezint zich op verhouding primaat-episcopaat sWereldhistorische exegese noodzakelijk, waarin de Geest de letter overstijgt SP Zelfs de meesters kunnen falen Scholte aan de leiding REAL MADRID bevestigt: het hoort in de finale Standaard Luik gaat strijdend, maar kansloos ten onder WYBERT LEMON HART NATIONALE TITEL LIBRE 5,God nooit in woningnood" rxiirr tomaten +c Reorganisatie bij Engelse league Federatie geografische studentenverenigingen tALVEi KETCHUP Medische commissie voor dopings-kwestie Kampioenschappen voor studenten Sportflitsen Steek een Lucky op - in alle landen een graag gezien gebaar. Versterkte degradatie Van Geneugden klopt Post in eindsprint VRIJDAG 13 APRIL 1962 PAGINA 11 met vitamine PIKANTERIEËN Naastenliefde Vragen rond primaat «(siwriimfcgnianr; VIS-FESTIJN LUCULLUS-HAHE eraan: om en om 1 blokje jonge kaas,een stukje ge kookte koude vis en 1 zaveruitje. Wentel bescheiden door Calvé Tomatenketchup MAAKT ER MÉÉR VAN MET CALVÉ Forum LUCKY STRIKE-de échte Amerikaan van wereldklasse en kwaliteit. THE WORLD FAMOUS AMERICAN CIGARETTES Hoest U... Kucht U.,. Kriebel in de keet? WYBERT/es... keelfluweell Ronde van Duitsland •-r-' (Van een medewerker) NIJMEGEN, 13 april De tweede J.a? Van het studiecongres over Conci- ónH ta was geheel gewüd aan het «naerwerp: de verhouding primaat Piseopaat. Als e.irste inleiden- gal drs. R-. A. M. Weten-mam, professor in de Jnjoelweteaischap aan het filosoficum "ynselburg, een beschouwing over de Juiste exegetische benaderiig vam dit raaffstuk. Zijn uitgangspunt was een schildering vam de kerkstructuur, zoals u?e klaarheid gekomen was in de 10°P van de tweede eeuw. Het verdere betoog van prof. Weter- juan bestond uit vier suggesties over ge benaderingswijze van- de H. Schrift «i2ake dit vraagstuk. L Rondom het kerkelijk ambt staat '®n type van exegese, dat louter vraagt naar het gebod des Heren: de Heer neeft het zo gewild, en wfj moeten ons getrouw voegen naar zijn inzettingen. Deze vorm van exegese heeft alle voordelen ten spijt met grote bezwa- fen te 1 unpen: A) zij is belast met te veel lacunes en hypothesen; veroorzaakt door bij voorbeeld de vaagheid van het be grip van het college der twaalf, dat ons na Handelingen VI als het ware ontschiet; de verwijding van het apos tel begrip door de plaats van Pau- lus; de vraag naar de ambtsopvolging die met onzekerheden is gevuld. B) 'n deze materie maakt het zeer veel uit, met welke blikrichting men de H. Schrift beziet; vanuit een ver schillende oriëntatie kan men totaal verschillende accenten leggen in de Schriftverklaring. Voor een louter po sitieve exegese wordt dit een vicieuze cirkel, waaraan men niet licht kan ontkomen zonder de histrorisdh ge groeide Kerk in zijn beschouwing te betrekken. C) een derde bezwaar is, dat men dan nooit kan zeggen, in hoeverre de verspreide Sohriftgegevens normatief bedoeld zjjn. Er is een moment van improvisatie. De kwestie van de op volging in het ambt schijnt zowel bij de Heer als bij de Apostelen geen directe aandacht te krijgen. 2. Een ander en beter type van exe- ese zal trachten, de structuur van het erkelijk ambt bloot te leggen vanuit de wezenstrekken van de Kerk. Wij moe ten erop bedacht blijven, dat in de his torische groei het absolute zich reali seert in een contingente, niet-absolute Vorm. Tegenover een historisch-letter- Wke, fundamentalistische Schriftuitleg te een .wereldhistorische" exegese noodzakelijk, waarin de Geest de letter overstijgt. 3. Hoe kunnen dan de structuren wor den opengelegd van het volk Gods, dat net lichaam des Heren werd? Daartoe teoet ten eerste, meer dan tot nu toe, de nadruk gelegd worden op de Kerk als ivereldwerkelljkheid. Men moet gaan in zien dat de geschiedenis van mens en kosmos het werk van de Geest is. In het Rjjk Gods is er tussen de twee polen Kerk en wereld tegelijkertijd een voort durende spanning en een voortdurende osmose. Noodzakelijk is een exegese en een dogmatiek, die de liefde tot de God toderdaad laat bestaan in de naasten liefde. Een dergelijke theologie zal geen °igen terrein meer over willen houden, blaar beoefend worden in een open sa menspel met anthropologic, sociologie, Psychologie enz. Ten tweede is het nodig, de Kerk pri mair te zien niet als exclusüeve maar rns inclusieve grootheid. 4. Zo'n exegetische aanpak zou tot de volgende conclusies kunnen voeren: Vooreerst, dat de institutionele incarne- ring van de Kerk onmisbaar is, waarbij minder behoefte zal bestaan, deze te °Pponeren tegen wereldlijk gezag: beide Zijn vit God. Vervolgens moet er in de kerkelijke gezagsstructuur altijd verband zijn tus sen de ene persoon en het college der Jtelen. Hier zal altijd een zekere span ten g bestaan, die evenwicht zoekt. Verder moeten de plaatselijke Ker ken die weliswaar een grote eigen heid en zelfstandigheid hebben, maar toch ook een deel van de universele Kerk zijn noodzakelijk zoeken naar een concentratiepunt. Dit brengt on herroepelijk een zekere institutionali sering met zich mee. De tweede inleiding was van de dog maticus prof. J. C. Groot (Warmond): "Vragen rond het primaat". Bekend is ue uitspraak van de vierde zitting van Jtet Vaticanum I, dat de paus een „ge- ™bn>e, onmiddellijke en waarlijk episoope. (Advertentie) AMAICA RUM Importeurs: f. J. Melchers Wz„ „Olifant" (Van onze correspondent) .ÖEVENTER, 13 april Zeventig stu- ten in de sociale geografie uit Am- tordam, Utrecht, Groningen en Ntjme- maken dezer dagen een excursie h<v.arin Gelderland en Overijssel worden „fzocht. De excursie werd georgani- Eo door de Nijmeegse Geografische o^teilteitsvereniging Marco Polo" en cons naar in een hier gehouden pers- a.merentie werd medegedeeld wor- gezien als het beginpunt van de oprichting zijnde Federatie van Geo- rtpa;lsche Studentenverenigingen in Ne erland, welke waarschijnlijk in Juni a.s. beslag zal krijgen. ie bevoegdheid heeft over alle gelovigen". De dubbelzinnige formulering gaf aan leiding tot de vrees, dat hierin de rol van de plaatselijke bisschop bij de lei ding van zijn diocees niet werd uitge drukt em de lokale herder werd gede gradeerd tot een louter uitvoerend or gaan van pauselijke beslissingen. De ak ten van het Concilie laten duidelijk blij ken, dat de Vaders zich tegen deze een zijdige uitspraak over de positie van Petrus en diens opvolgers hebben ver zet. Ondanks de eenzijdige uitspraak van het eerste Vaticaans Concilie over het primaat, werd op de kerkvergadering ook het structureel verband tussen de primatiale functie van Petrus en het collegiaal apostolaat erkend, hoewel de bisschoppelijke volmachten over de We reldkerk niet uitdrukkelijk werden ge formuleerd. Het is sinds lang praktijk, dat de lo kale bisschoppen hun benoeming ont vangen van de bisschop van Rome, die hen ook kan afzetten. Maar men kan de vraag stellen, of de bisschoppelijke jurisdictie alleen door pauselijke bemid deling tot stand komt. Uit de geschie denis der Kerk blijkt, dat deze praktijk een louter kerkrechtelijke basis heeft en dus moeilijk een wezenlijk en exclu sief primaatsrecht kan zijn. Als lid van het collegiaal vicariaat evenwel is de opneming van een nieuw lid in dit col lege niet te scheiden noch van het col lege zelf, (tot uitdrukking gebracht door de medeconsecratoren bij de bisschops wijding), noch van het hoofd van dit college, de zichtbare manifestatie van de eenheid in de Geest. Naast de lokale bevoegdheid van de bisschop is voor hem het lid zijn van het wereldepiscopaat het meest wezen lijk. Zo kan het zinvol en nodig zijn, dat het wereldepiscopaat in de persoon van de paus zo nu en dan beperkingen oplegt aan het plaatselijk beleid, wan neer zulks tot nut is van de gelovigen en niet tot schade van de betekenis, die het episcopaat naar goddelijke be doeling in de Kerk heeft. De laatste voordracht werd gehouden door dr. J. G. A. M. Remmers: „Epis copaat-primaat in de beschouwingswij zen van de Oosterse orthodoxie". De eeuwenlange scheiding en de ge- froeide vervreemding tussen de ortho- oxen en de katholieken wordt on danks de veelsoortige aanwijsbare fac toren, die daarbij een rol gespeeld heb ben toch als iets raadselachtigs ge voeld, wanneer men tenmiste een open oog heeft voor de diepe en indrukwek kende eenheid, die ons samenbindt, tot in het Sacrament der eenheid, de Eucharistie. Het oecumenisch gesprek noodzaakt ons de verschilpunten niet te verdoe zelen. Maar een juist aanvoelen van de gesprekspartner en een inleven in zijn gedachtenkring is alleen mogelijk, als wij oins bewust zijn van de eenheid die ons samenvoegt: het geloof in Schrift en traditie, de Kerk <ran de zeven eer ste Concilies en van de Zeven Sacra menten. De grote belemmering voor een even- iele hereniging is volgens de Ooster se theologie de verhouding tussen epis copaat en primaat, zoals zij die in de Katholieke Kerk meent waar te nemen. Wanneer men alleen let op de wij dingsmacht, zijn alle bisschoppen on der elkaar gelijk. Daarom is een van de klassieke orthodoxe moeilijkheden te gen het primaat van de paus juist hierin gelegen, dat hü geen hogere wijding dan de andere bisschoppen ontvangen heeft. Juist omdat iedere bisschop lid is van het wereldepiscopaat, dat het apostel college voortzet, kan hij de volle rijk dom van de universele Kerk in de plaat selijke Kerk tegenwoordig stellen. Door hem participeert iedere plaatselijke Kerk aan het Kerk-ztjn van de Algeme ne Kerk, het lichaam van Christus. Haar sacramentele en hiërarchische structuur heeft tot gevolg, dat voor de orthodoxie de plaatselijke Kerk identiek is met dé Kerk. De overtuiging van de onderlinge feliikheid van de bisschoppen ver- laart de afwijzing in de orthodoxe Kerken van het primaat van Gods wege, dat aan één bisschop zou toe komen. Wanneer er in de Kerk van een persoonlijk primaat sprake is, dan is het alleen in kerkrechtelijke zin, zoals die door de Kerk gegeven kan worden en gegeven is aan patriar chen, metropolieten, aartsbisschoppen Men heeft geen bezwaar de bisschop van Home de Eerste te noemen, om dat hij daarop de oudste historische rechten heeft, mits hij afstand doet van de pretentie, een door God inge steld primaat, volledige rechtsmacht over de universele Kerk en persoon lijke onfeilbaarheid te bezitten, en (Advertentie) Vermeng gekookte miniatuur stukjes vis met gekookte rijst, doperwten en mayonaise met soja saus. Op toastjes leggen en afmaken met een sprankeltje tomatenketchup uit tube. zich wederom schaart in de collegiali teit van zijn broeders in het episco paat. Het komende Concilie kan een stap naar een beter contact met de ortho doxie betekenen, wanneer het coUegia- liteitsbeginsel, dat het Oosten zo dier baar ig, naast het pauselijk primaat uit drukkelijk herwaardering zal vinden. Tijdens het forum opende prof. De Groot nog interessante perspectieven met betrekking tot de principiële vol waardigheid van de buitenkerkelijke wijdingen. Prof. Rogier weerlegde met de inzet, van heel zijn welsprekendheid de al te vaak aan een historicus ge stelde eis, de vinger Gods in de geschie denis aan te wpzen. Prof. Weterman pleitte voor het „redelijk offer" van ons dagelijks doen, dat alleen aan de litur gie zjjn zin geeft. „Zo raakt God nooit in woningnood en plegen wij geen ver raad van bovenaf Dr. Remmers gaf de betekenis van de Drievuldigheid nog nader aan voor de Oosterse ambtstheologie. En ter aan vulling daarvan hield pater Strotman van de bekende Benedictijner Abdij van Chevetogne een spontaan en interes sant betoog om het Oosters pathos na der te verklaren bij de bestrijding van het primaat. Frappant waren die teksten, die hij wist aan te halen van niet minder dan de Westerse Gregorius de Grote; tek sten in de Westerse theologie nagenoeg onbekend, waarin Gregorius nogal krachtig betoogt, dat geen bisschop zich algemeen vader kan noemen, om dat anders de andene bisschoppen dan geen vader, dus geen bisschop meer zouden zijn. LAUSANNE, 13 april Het Interna tionale Olympische Comité heeft een speciale medische commissie in het le ven geroepen, die zich bezig zal hou den met het dopings-vraagstuk. Voor zitter is de Nieuwzeelander Sir Arthur Porritt. De overige leden zijn dr. Fer- reira Santos (Brazilië), prof. dr. Gruss (Tsj.-slow.), dr. Royotaro Azuma (Ja pan) en dr. Agustin Sosa (Panama). Prof. la Cava uit Italië en prof. Chailly- Bert (Frankrijk) zullen nauw met de commissie samenwerken. UTRECHT, 13 april In de Marijkê- hal (voor de zaalsporten) en op het complex Maarschalkerweerd (voor de veldsporten) zijn de Nederlandse stu denten sportkampioenschappen begon nen. In totaal staan elf sporten op het programma, namelijk badminton, basketball, boksen, hockey, judo, scher men, tafeltennis, voetbal, volleybal, wa terpolo en zwemmen. Onder de ruim 1200 deelnemers van alle universiteiten en hogescholen be vinden zich tal van prominenten uit het Nederlandse sportleven. Vooral onder de hockey-ers treft men tal van voor aanstaande spelers aan. De belangrijkste uitslagen van giste ren waren: teamwedstrijd judo: 1. Delft, 2. Utrecht. 3. G.U. Amsterdam. Persoonlijke wedstrijd gele banden lichtgewicht: 1. Houtzager (Utrecht)., middengewicht: 1. Van der Griendts (Delft), zwaargewicht: 1. Mol (Utrecht). Schermen: equipewedstrijden: Floret dames: 1. Utrecht, 2. Leiden, 3. Gro- dame Floret heren: 1. Delft, 2. Utrecht, 3. Leiden. Sabel 1. Utrecht, 2. Delft, 3. Leiden. Voor de finalepoule van het voetbal toernooi hebben zich geplaatst Nijme gen, G.U. Amsterdam, Utrecht, Rotter- dam, Leiden en Delft. De Duitse Kreidlerfabriek heeft de Haagse motorcoureur Jan Huberts (24) gecontracteerd voor haar fabrieksploeg In de spectaculaire 50 oc-klasse. Mike Davies, de Britse tennisprofes- sional, heeft zich bereid verklaard de training op zich te nemen van de Bel gische Daviseupploeg. (Advertentie) Verhoog Uw persoonlijkheid *Een Zwitsers topproduct (Van onze speciale verslaggever) MEDEMBLJK, 13 april Af en toe onderbreken de biljartmeesters hun diepgaande studies van de kaderspe- len, gooien zij alle ingenieuze syste men voor de verantwoorde constructies a la ligne overboord om nog eens vol doening te vinden in een spelletje libre. Het maken van caramboles zonder de restricties van vakken en ankers is voor hen zoiets als het stoppen van een bal voor een bekwaam voetballer, een ABC-tje, een aardigheidje. Zo kan men in Medemblik doorgewinterde ca- ramboleurs als Scholte, Wijnen en Kees de Ruyter bet ivoor in een razendsnel tempo langs de banden zien schuiven. Zij moeten vijfhonderd caramboles ma ken en als de ideale positie eenmaal bereikt is, wacht men nog slechts op het einde. Maar juist die eenvoud van het librespel, dit gemak, waarmee deze biljartprofessoren hun score kunnen op voeren, is hun grootste vijand. De waakzaamheid verslapt en plotseling ziet het ivoor zijn kans schoon zich uit de ketens te bevrijden. Laat een voet baller van grote klasse vijfhonderd maal achter elkaar een bal stoppen, ook hij zal door «le simpelheid van zjjn taak in slaap worden gesust en een keer mistasten. Dit maakt een vierdaagse strijd om de libre titel aantrekkelijk en zorgt er niet zelden voor, dat de uitgespro ken favorieten, de mannen, die de ballen spelenderwijs opschuiven, voor wie de serie americaine geen gehei men meer heeft, toch verslagen kun nen worden. Dat hebben gisteren Tiny Wijnen en Kees de Ruyter met Henk Scholte de grote kansheb bers aan den lijve ondervonden. Wijnen was begonnen met een serie van 242 en voelde zich volkomen gerust over de afloop van zijn duel met de Amsterdammer Jacobs. Maar toen er acht, beurten achter de rug waren, had Jacobs de 500 te pakken en wist Wijnen zich op een zijspoor geplaatst. Nu maakte de Nijmeegse kampioen in het 47-1 zich daarover niet zo druk. Hij heeft zich voor Medemblik gemeld, om zich wat te kunnen uitleven in dit spel zonder noemenswaardige hinder nissen en om maatgevoel op te doen voor de komende strijd om de Europese titel 47-1. Zou hij de eerste partij ver loren hebben in een kadertoumooi, het zou een zware klap zijn geweest. De nederlaag tegen Jacobs vat hij luchtig op, als een lesje, dat zeker ter harte moest worden genomen. Tiny trok des avonds pittig van leer tegen Vultink. Hij wilde toch wel revanche nemen en in de buurt blijven van de collega's, die in de beslissende fase de hoofdrol fa an spelen. Wijnen had slechts twee eurten nodig om Vultink te verstaan te geven, dat hij in dit toumooi niet te hoog moet mikken. Tevoren had Vul tink namelijk voor een sensatie gezorgd door de specialist bij uitstek, de veel voudige libre-kampioen Kees de Ruyter koelbloedig uit het zadel te wippen. Dat was gebeurd in twaalf beurten, waarbij een serie van 258 voor Vultink. Men mocht aannemen, dat de Ruyter, die in de kadertournooien de laatste tijd schittert door afwezigheid, nog niet warm was gelopen. Bovendien was het opmerkelijk, dat hij slechts met de grootste moeite het ivoor in de gewenste positie manoeuvreerde, in die twaalf beurten feitelijk maar een of twee keer. Daar kwam dan bij, dat de ballen door een te hoge touché enkele malen vast kwamen te liggen, wat de Ruyter vol komen van zijn stuk bracht. Hij had er echt niet op gerekend, dat Vultink de serie americaine zwierig en beheerst op het satijn zou leggen en werd daar door duidelijk overrompeld. Men verwachtte niet anders dan dat de Bwyter zich in de avonduren zou her stellen. Hü trof het in Ligthart, de sympathieke Alkmaarder, die dit sei zoen totaal van slag af is, een figurant te vinden, die de eerste zes beurten geen kans zag weg te komen. Toen sloeg de Brabander toe met een serie van 395 zonder fouten. Henk Scholte, de Nederlandse kam pioen met een gemiddelde van 109,70 en de Europese kampioen, voert de ranglijst aan met twee sterke winst partijen en een fors moyenne. Hij heeft alle reden zich in deze strijd voor hon derd procent te geven. Scholte heeft zelfvertrouwen nodig om de volgende maand, om precies te zijn van 14 t/m 19 mei, als favoriet aan te treden in het wereldkampioenschap libre, dat in Buenos Aires wordt gehouden. Voor hem is Medemblik een welkome trai ning, een springplank, waarop hü zeer zware tegenstand moet overwinnen. De uitslagen: Wijnen 466 8 242 58.25 Jacobs 500 8 202 62.50 Beekman 436 36 111 12.11 Ligthart 500 36 118 13.88 Metz 30 3 23 10,— Scholte 500 3 272 166.66 Vultink 500 12 258 41.66 Kees de Ruyter 177 12 64 14.75 Vultink 21 2 11 10.50 Wijnen 500 2 351 250,— Ligthart 51 7 24 7.28 De Ruyter 500 7 395 71.42 Scholte 500 8 383 62.50 Beekman 57 8 48 7.12 Metz 344 14 116 24.57 Jacobs 500 14 162 35.71 De stand na de eerste dag luidt: 1. Scholte 4 pnt. h. serie 383, gem. 90.90. 2. Jacobs 4 - 202 - 45.45. 3. Wijnen 2 '- 351 - 96.60. 4. Vultink 2 - 258 - 37.21. 5. De Ruyter 2 - 395 - 35.63. 6. Ligthart 2 - 118 - 12.81. 7. Metz 0 - 116 - 22.00. Beekman 0 - 111 - 11.20. (Advertentie) I w.-rtn- tJ (Van onze sportredacteur) LUIK, 13 april Met opgeheven hoofd heeft de Belgische voetbalkam pioen van het vorige seizoen, Stan daard Luik, afscheid genomen van het Europese bekertoernooi. Het heelt gis teravond zün tweede wedstrijd tegen, het befaamde Real Madrid een wed- strijd die als een formaliteit mocht worden beschouwd na de Madrileen- se zege met 4-0 in de eerste ontmoe ting weliswaar ook en zelfs tame lijk kansloos verloren, maiar de scha de tegen die erkende Spaanse voetbal- meesters bleef beperkt tot een score van 0-2. En, wat Standaard ongetwij feld nog meer deugd heeft gedaan: het heeft in zijn üver en eerzucht on» niets anders dan strijdend te willen on dergaan de 35.000 als klitten opeenge pakte toeschouwers eien attractieve avond bezorgd. Want, het mag dan zijn dat de slotindruk van het spel van Standaard is, dat het bij wijze van spreken tot vanochtend had kunnen doorspelen zonder aan het maken van oen doelpunt te zijn toegekomen, Stan daards tegenstand was toch wel zoda nig, dat men «en vrü goede indruk van het huidige spel van Real Madrid heeft kunnen krijgen. Dat verheugde uiter aard de toeschouwers, ook al waren zü er dan in de eerste plaats om Stan daard aan te moedigen. Dat verheug de ons zo mogelük nog meer. Wü be ginnen immers langzamerhand te poi pelen van ongeduld nu de dag vam 2 mei steeds dichterbij komt, de dag van de finale Real Madrid-Bemfica Real Madrid; welke indrukken deden, wjj qp van zqn spel? Laat ons diit voor opstellen: Real Madrids spelers voet ballen als vaklui, die vrijwel allemaal de hoogste graad van perfectie in hun, specialiteit hebben bereikt. Bovendien hebben zij een spelopvatting, die voor .de toeschouwers bijzonder attractief is. Real is de ploeg van de voortdurende, beweging. Negentig minuten lang ziet men geen speler stil staan. Het is geen toeval, dat een tegenstander bijna geen overrompelende acties kan uitvoeren. In aanval of verdediging, Real ope reert collectief. Men zou haast zeggen intuïtief collectief, zo soepel en van zelfsprekend worden de bewegingen uit gevoerd. Daarom ook kreeg Standaard Luik eigenlijk geen kans. Geen enkele ploeg namelijk, die niet met nagenoeg even bekwame spelers in het veld komt, kan een kans krijgen bij Real Madrid. Men moet even snel als Real Ma drid het combinatiespel langs de grond kunnen uitvoeren om de defen sie te kunnen verslaan. Men moet dus over technisch hoogst bekwame spe lers beschikken; spelers die boven dien in een optimale lichamelijke con ditie zpn. En door de lucht" be hoeft men de bal helemaal niet te voeren. Reals verdedigers hebben een enorme springkracht, bereiken prak tisch alle hoge ballen het eerst. Daar komt dan nog bij, dat de afweer ge nadeloos is. De verdedigers zijn bik kelhard; voor zichzelf èn voor de te genstander. En de coryfeeën van Real afzonder- IÜk? Van büna iedereen kan men zeg gen, dat zü zeer grote klasse en een zeer goede conditie hebben. Daarom kan een Puskas ondanks zijn vijfender tig jaar per wedstrüd nog tientallen ra zendsnelle sprints maken van de mid denlijn tot de rand van het strafschop gebied. Daarom kan een Gento een fa buleuze snelheid ontwikkelen ook met de bal aan de voet! kan hü zelfs passes aan zichzelf geven. Het is echt niet verwonderlük, dat een Di Stefa- no en een Del Sol kans zien een hele wedstrüd een enorm deel van het ter rein te bestrijken. Het is ook niet vreemd meer om te zien hoe kanthalfs en verdedigers van het ene moment op het andere van de defensie naar de aanval overschakelen. En dank zij die voortreffelüke conditie reageert men bliksemsnel, slaagt men erin na een half mislukte manoeuvre onmiddellijk een uitgangspunt voor een nieuwe actie te vinden. Eén voorbeeldje. Het gebeurde gisteravond dat Puskas met een kop bal de rechts van hem opererende Di- Stefano een vrije schietkans wilde be zorgen. Puskas raakte de bal echter slechts gedeeltelik. Van de pass kwam niets terecht. Bliksemsnel maakte hü toen een halve draai, pikte de bal weer op, gaf meteen een haarzuivere pass naar Gento, links van hem, sprintte, kreeg de bal terug en schoot. Het pleit voor Standaard, dat het zich niet heeft laten ontmoedigen door de onmiskenbare superioriteit' van de te genstander. Het heeft teruggevochten, zo hard als het kon. Het had een bijkans ontembare strijdlust en elke kans om in de aanval te gaan werd aangegrepen. Alleen, de methode van aanvallen was niet effectief. Standaard kreeg nauwelijks kansen. Het was met veel harder ploeteren nog niet half zo gevaarlijk ais Real Madrid. Standaard had periodes, waarin het stormliep op de verdediging van Real Madrid. Des ondanks deden de gevaarlijkste momen ten zich voor het doel van Standaard voor. Er waren slechts twee uitzonde ringen: een ziedend schot van Claes- sen tegen de onderkant van de lat, ge volgd door een kopbal van Sztani waar bij een mirakuleuze redding van de voortreffelijke doelman Araquistain (Advertentie) volgde en een schot van Semmeling tegen de paal na een misgreep van de Spaanse doelman. Dat gebeurde voor de rust. In de tweede helft kwamen de doelpunten van Real; een schot van Puskas, afgevuurd met zijn trefzekere linkervoet, en een kopbal van Del SoL Daarmee kwam Real Madrids totaal score in de wedstrijden tegen Stan daard op 6-0. Voor een groepje Luike naren was dat het sein om een van een wel heel wild kloppende supporters- harten getuigend spandoek op te rollen en voort te gaan met rustig ademhalen. Op het spandoek stond: „Standaard in de finale zien en dan sterven." (Advertentie) SS! FIETS Voor meri ELKE DAG... 3maandenlang... heeft iedereen die een nieuwe fiets koopt, de kans die fiets cadeau te krijgen. Vraag er meer over aan uw fietsen handelaar. LONDEN, 13 april Het dageRjks bestuur van de Engelse voetballeague heeft plannen bekend gemaakt over een reorganisatie en het tegengaan van het toeschouwersverloop. Het ingrü- pendste voorstel is het systeem waarin de bovenste vier clubs van elke dirt- si© promoveren en de onderste vier degraderen. De voorstellen zijn geba seerd op een onderzoek naar de oorza ken van het verminderen van de pu blieke belangstelling. Als voornaamste redenen van de da ling van het aantal toeschouwers werd opgegeven: de verhoging van de levens standaard en de grote ontspanningsmo gelijkheden, de invloed van de televisie en de weinig geriefelijke accommodatie voor het publiek. Bovendien houden ge huwde vrouwen en verloofde meisjes hun mannen er van af alleen naar het voetballen te gaan. De wedstrijden moeten daarom aantrekkelijker worden gemaakt en de accommodatie van vele velden worden verbeterd. SAARBRUECKEN, 13 april De Belg Van Geneugden heett de eerste etappe van de Ronde van West-Duits- land voor professionals gewonnen. Van Geneugden, die de spurt won van een uit 32 renners bestaande kopgroep, kreeg over de 253 km van Keulen naar Saarbruecken een tijd toegewezen van 6 uur 51 minuten en 8 seconden. De tweede plaats was voor onze landge noot Peter Post en de derde voor Rudi Altig (West-Duitsland). J. de Roo was vijfde, J. Jansen zevende, Wim van Est negende en Niesten elfde. Het Organisatie Comité van de Olym pische Spelen 1964 heeft het Japanse olympische comité gevraagd het con gres van het O.C. voor te stellen da mes volleybal op te nemen in het pro gramma voor Tokio.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1962 | | pagina 11