Pater Van Straaten sprak ,zijnOostpriesterhulp over Haarlem krijgt eindelijk Raad voor Maatschappelijk Werk Zondag feest van Palmpasen u Agenda voor Haarlem en omgeving A Zandschipper meet met twee maten Samenwerkingsorgaan van overheid en particulier initiatief ONDERWIJSVOORSTELLEN AAN HAARLEMSE GEMEENTERAAD Jongens stalen politiebromfiets Weer arrestaties in Hollandia Stille tocht naar Erebegraafplaats Vier jaar lang extra winst Leveranciers voor 30.000 gulden opgelicht Vrachtauto en personenwagen botsten Eindexamens gymnasia en middelbare scholen Finale kader 3e klasse Centrum Kort geding om naam van maandblad HONKBALSEIZOEN WORDT GEOPEND Na twee schoten achterhaald Subversieeve actie op niets uitgelopen VRIJDAG 13 APRIL 1962 PAGINA 2 Vacuum Ouderavond op Rohling* school te Overveen Burgerlijke Stand Haarlem „Jong Leven" „Burcht ter Cleeff" „Elba" „Hof van Eden" „Het Paradijsje" „Dartele Jeugd" „Zaanenoord" „Mariagaarde" „Kindervreugd' „Don Bosco" Films M uziek Dans opeel >i verser) T entoonstellingen Leeszaal „Noordervreugd" „Overveen" „Kindervreugd" Heemstede citroën DS 19-ID 19 9575.— GEERT HOOGEVEEN's Automobielbedrijf Hoofdagent Citroën en Panhard Zijlweg 26 Haarlem Tel. 02500-17296/58041 SPEELPLEINEN BIJ TESSELSCHADE. STRAAT GEMEENTELIJKE VOORZIENINGEN Herdenking oud-illegale werkers Bloemendaal KATWIJKERS MIJDEN IJMUIDER AFSLAG HAARLEM, 13 april Wie pater Werenfried van Straaten hoort praten over „zyn" Oostpriesterhulp raakt on der de indruk van zijn enthousiasme en geëmotioneerdheid. Gisteravond sprak pater Werenfried, een monumentale fi guur in de witte pij der Norbertijnen, voor aangeslotenen bij Geloof en Weten schap en vertelde gemoedelijk met licht Vlaams accent hij woont reeds 34 Jaar in Vlaanderen van de meest fantastische plannen, die hij één voor één verwezenlijkt en waarbij hij alle mogelijke hindemissen met gemak neemt. Zijn werkterrein ligt in alle lan den achter en rond het IJzeren Gordijn: Rusland, de satelliet-landen en het Verre Oosten. Met een staf van helpers, onder wie de leden van de door hem op gerichte Bouworde, verkent hij alle mo- lelijkheden om de bewoners van die anden te helpen in hun ellende. Hij ls op de hoogte van vele facetten van het communistische regime. Hij kent ook de wegen waarlangs hij hulp kan bieden aan velen die geholpen moeten worden. Hij krijgt gedaaji dat voedsel- en kle- dingpakketten van de Oostpriesterhulp tot in Siberië hun bestemming vinden. In de satellietlanden worden kerken ge restaureerd. Aan deze kant van het IJzeren Gordijn worden seminaries op gericht voor vluchtelingen-jongens die als priester naar hun land willen terug keren. Hij stippelt handelsroutes uit met de hulp van relaties. Hij zorgt dat geld bijeengebracht wordt voor honderden auto's en motorfietsen voor de „rugzak priesters", de rondtrekken i priesters achter het IJzeren Gordijn. Zijn tro' zijn de kapelwagens „Hollands Glo rie", zegt hij zelf afgedankte spoor- bussen, die werden ingericht als kapel met verblijfplaats voor twee priesters. Daarmee trekt Oostpriesterhulp door het Westen, om geld - - kleding op te ha len, en door de Duitse diaspora voor de katholieken, die zo zelden de sacramen ten kunnen ontvangen. Het is verbazingwekkend te horen hoe pater Werenfried zich de ondergang van het communisme voorstelt. Voor hem is het een uitgemaakte zaak dat dat stelsel binnen niet al te lange tijd zoals elke vorm van dictatuur tot nu toe ineen zal storten. Hjj veronder stelt, dat er daarna een angstwekkend vacuum zal zijn: mensen die volkomen van de godsdienst vervreemd zjjnv priesters die zich verbergen omdat zij gecompromitteerd zijn door samenwer king met communistische autoriteiten, een afwezigheid van kloosters en ker ken. Pater Van Straaten bereidt er zich al jaren op voor om op het tijdstip, dat het IJzeren Gordijn wegvalt aan de HILLEGOM 13 april Gisteravond om ongeveer 9 uur reed een vrachtauto, bestuur door A. C. B. uit Haarlem, over de Weeresteinstraat te Hillegom, toen vóór hem een luxe auto in dezelfde richting reed. Ter hoogte van de Pas toorslaan ging de bestuurder van de luexe auto, P. W. uit Lisse, vanaf de rechterkant van de weg naar de mid- denbaan, kennelijk met de bedoeling da Pastoorslaan in te rijden. De chauffeur van de vrachtwagen gaf daarop signa len om te melden dat hij dicht achter hem zat. Hij wilde daarom rechts pas seren. Toen de vrachtauto naderde ging de luxe auto echter ook weer naar rechts en een botsing was het gevolg. De vier inzittende personen, van de luxe auto, twee heren en twee dames, wonede te Lisse. zij per taxi naar de Maria- stichting te Haarlem vervoerd. Zij had den nogal wat verwondingen aan ar men, handen en hoofd. Dokter C. M. Wjjkmas met enige leden van de EHBO, verleende eerste hulp. De luxe auto was zeer zwaar beschadigd en ook de vrachtwagen was onbestuurbaar ge worden. De bestuurder van de vracht auto kwam er met de schrik af. OVERVEEN, 13 paril De wethou der mr. Rohling kleuterschool aan de Vrljburghlaan hield een ouderavond, waarop veel aandacht werd besteed aan het verkeer. Toelichten met films hield de heer J. L. de Rave, inspecteur van gemeentepolitie, hierover een interessan te inleiding. Als voorzitter van de oudercommissie trad de heer J. E. van der Boon af, daar zijn dochter de school gaat ver laten; in zijn plaats werd tot voorzitter gekozen de heer drs. J. G. C. Gieben. In het gebouw was een aardige expo sitie ingericht van door de kleuters ver vaardigde voorwerpen. Deze expostitie was een gedachte van mevr. J. van der Hulst-Prins, hoofd van de wethouder Rohlingkleuterschool. BEVALLEN van een zoon: 10 april: G. M. Maagdeljjn-Broekhof. 11 april: J. van Heems-Verkerk; J. C. Gruter- van Heems; T. Voogel-Koppen; R. H. Visser-Blomberg; P. J. Dubelaar-Zet- hof; F. J. C. de Ridder-van der Lee. 12 april: G. Bosker-de Jager; J. Ipen- burg-Sluik. Van een dochter: 9 april: E, M. E. Koelemjj-Deen. 10 april: M. B. T. van Schie-Bus. 11 april: L. J. Klaassen-de Graaf; P. Hardebelt-Bast; H. M. Oud- hoff-Rvjbroek; A. A. A. Reusing-van Heijningen; R. B. T. Bjjnsdorp-Berg. 12 april: E. M. L. Seetz-Tebbens: J. M. de Bêer-Heintz- J. A. van Roode-de Wit. OVERLEDEN: 9 april: J. J, van der Veldt, 82 j., Kamperlaan. 10 april: A. J. Boomgaard. 59 Hogerwoerdstraat; B. F. Schouten, 97 j., Kamperlaan; E. W. van Roojjen, 4 m., Kamperlaan; L. van Berkel, 74 j., Zwedenstraat; B. J. Moojj, 75 j., Paul Krugerstraat; A. W. Glazemaker, 77 j., Wichersstraat. 11 april: N. Schneiders-Poot. 85 j., Kenne- marstraat; J. Poot, 82 j., Kennemer- straat; F. H. Vrancken, 60 j., Maerten van Heemskerkstr.H. W. de Hollan der, 2 d., Kamperlaan. 12 april: H. C. Stuut. 70 j., Essenstraat. ONDERTROUWD: 10 april: W. Burg stede en N. Huisman; J. M. Sonnemans en A. Ljjnsvelt; P. Wals en C. P. Voss; C. J. Heeremans en M. M. C. Kwant; J. J. C. van der Horst en E. M. A. S. Koopen; J. J. van Egmond en P. M. van Rjjn. 11 april: J. J. Molenaar en J. Roosen; D. van den Ejjnde en D. Pus; B. R. M. Hartgers en M. van Seggelen; P. Strijland en H. van der Kolk; J. D. van den Dool en J, Koojj- man; D. T. H. Goedemans en C. H. Bakkenhoven; G. M. van der Horst en M. J. Lammers van Toorenburg; J. T. Neks en A. C. J. Jansen. 12 april: J. J. Smits en I. van Roon; L. M. Langen- berg en T. J. Lamerus; R. W. Kolmus en I. M. van der Werff; H. Groot en A. H. Duiker. GEHUWD: 7 april: R. Tabbers en P. M. Dekker. 10 april: H. Lewis en M. A. van Lonkhuijsen: P. G. P. Loren- zonl en M. Breman; H. Wassenaar en G. J. Visse; L. Alofsen en M. G, Pie- ters; H. Koojj en H. Denekamp. 11 april: J. Hijst en E. M. van Bree; J. Pool en C. E. van den Eijnde; J. Ded- ding en A. H. C. Augustin; H. C. J. Stoop en B. J. Donk; C. A. Fictoor en A. van Bakel. 12 april: M. van der Wal en A. G. Bitter; J. de Jongh en S. H. de Leur; G. W. Corver en W. C. Inpjjn; J. W. H. Albers en H. A. Wemerman. grens te staan met een groep speciaal opgeleide priesters, die nu al tijdens de wintermaanden cursussen ontvan gen. Tientallen kapelwagens zullen de oostelijke landen intrekken. Pater Van Straaten hecht grote waarde aan de woorden van paus Pius XII: „Iedereen maakt zich ge- reed voor de oorlog, niemand denkt eraan zich voor te bereiden op de vrede die ons plotseling kan verras sen." HAARLEM, 13 april In de Staats courant zjjn de data bekend gemaakt van de eindexamens der middelbare scholen en gymnasia, alsmede de nar men der gecommlteerden. Voor Haar lem en omgeving ontlenen wij daar aan de volgende scholen. GYMNASIA: Sancta Maria, 13, 14, 15 en 16 juni, prof. dr. H. T. Wallinga, prof. dr. H. van Rooyen, drs. J. A. Hartog, dr. H. Trinlteitslyceum, 21, 22, 23 25 en 27 Land. juni, prof. H. T. Wallinga, prof. dr. H. van Rooyen, drs. P. C. Baayen en dr. H. F. Jongen. Seminarie Hageveld, 28 29 en 30 ju ni, 2, 3, 4, 5, en 7 Juli drs. E. Lopez Cardozo, prof. dr. L. J. Rogier, prof. H. Th. M. Leeman en ir. J. K. van der Zwet. Plus X- Beverwijk, 29 en 30 juni en 2, 3, 4 en 5 juli, drs. A. G. Verdenius, prof. dr. B. W. Schaper, dr. R. A. Hirschfeld en prof. A. D. J. Meeuse. MIDDELBARE MEISJESSCHOOL: Santa Maria, 25 26, 28, 29 en 30 juli, mej. ds. F. W. Rappold, ds. H. van Schothorst en jkvr. A. M. J. van Bere- steyn. HOGERE BURGERSCHOLEN: Mendelcollege-A, 8, 4, 5, 6, 7,9, en 10 juli, dr. F. Lulois, H. G. C. Nanninga, mevr. dr. P. W. Bomll. Mendel college-B, 23 25 26, 27, 28 29 en 30 Juni, drs. S. T. Groenman, drs. P. J. VAN DER Feen en dr. G. J. Die- perink. Trlniteltslyoeum-B, 9, 10, 11, 12, 13 en juli, mevr. H. E. van Amerongen-Dek- kers, E. J. Pfeiffer, mej. W. van Legge- lo. Triniteitslyceum-A, 2, 8, 4, 5, 6 en 7 14 Juli, prof.'H. Th. M. Leeman, drs. P. J. van der Feen en dr. G. J. Die- perink. Plus X-A, 6, 7, 9, 10 en 11 juli, H. J. R. Smith, mr. dr. A. Zeegers en F. Os- sendorp. Pius X-B, 20, 21 en 22 juni, nv drs. J. C. J. Ëunschoten-Wijnants ds. G. Snijders. R.K. H.B.8.-A (Lisse), 28, 29 en 30 juni en 2 en 3 juli, .J.edr sering ,V porf. dr. Joh. Hanrath en J. Th. Arno- rison. R.K. H.B.S.-B (Lisse), 11, 12, 13 en 14 juli, dr. H, Swiers, dr. P. Dullemeij- er en mevr. mr. drs. G. J. Manger Cats-Sjollema. mevr. en HAARLEM, 13 april Haarlem krijgt eindelijk een Raad voor Maatschappe lijk Werk. Vele jaren achtereen is er, vooral door de KVP-fractie. tijdens de behandeling van het hoofdstuk „Sociale Zaken en Maatschappelijk Werk" van de gemeentebegroting op de vorming van zulk een raad aangedrongen. In de Raad voor Maatschappelijk Werk zullen de gemeente en het particulier initiatief samenwerken en vertegenwoordigd zijn. De Raad voor Maatschappelijk Werk is behalve adviesorgaan voor de gemeente ook een orgaan van samenwerking tus sen particulier initiatief en overheid. Het is de bedoeling dat een stichting zal worden opgericht: een stichting Raad voor Maatschappelijk Werk te Haarlem. De Raad krqgt een zelfstan dige status. Ieder der deelnemende in stellingen voor algemeen maatschappe lijk werk behoudt uiteraard zijn zelf standigheid. De Raad voor Maatschap pelijk Werk krijgt een eigen secretari aat, maar zal gedurende een aanloop- HAARLEM. 12 april De uitslag van de finale wedstrijd kader derde klasse, die door de biljart vereniging „Het Centrum Haarlem" georganiseerd wordt, is als volgt: V.d. Linden 165 22 53 7.50 0 Dekker 250 22 49 11.30 2 Mever 203 29 22 7.— 0 Hellingman 250 29 39 8.62 2 Bontekoe 250 32 50 7.81 2 Baart 193 32 42 6.03 0 Hellingman 250 21 72 11.90 2 Dekker 244 21 49 11.61 0 Bontekoe 245 36 37 6.80 0 Broertjes 250 36 34 7.35 2 Luiten 142 25 38 5.68 0 V.d. Linden 250 25 49 10, 2 periode in dit jaar nog mét ambtelijke assistentie werken. B. en W. van Haarlem stellen de ge meenteraad nu voor, medewerking te verlenen aan het inleven roepen van de stichting Raad voor Maatschappelijk Werk en 100 bij te dragen in het stich tingskapitaal. Daarnaast wordt gevraagd 9.900 ter beschikking te stellen als voorschot op het gemeentelijk subsidie dat over 1962 aan de Raad voor Maat schappelijk Werk zal worden toegekend. DEN HAAG, 12 april. De ABC voor Handel en Industrie NV, een uit geversmaatschappij in Haarlem, die in samenwerking met regeringsinstanties een boek getiteld „Holland Exports" uitgeeft, heeft een kort geding aanhan- gig gemaakt bij de president van de iaagse rechtbank tegen „Elsevier NV Moorman's Periodieke Pers" in Den Haag over het verschijnen van het maandblad „Holland Export Review". Het boek van het Haarlemse bedrijf verschijnt éénmaal per twee jaar en wordt zo zegt de uitgeverij veel in het buitenland gebruikt, onder meer bij de ambassades. Later gaf Elsevier een periodiek uit over de Nederlandse ex port getiteld „Holland Export Review". De laatste tijd wordt deze uitgave ver zorgd door de NV Moorman's Periodie ke Pers, die door Elsevier is overgeno men. De ABC meent dat er verwar ring ontstaat doofde naam en dat het Haagse bedrijf plagiaat pleegt door een ongeveer geluikluidende naam te ge bruiken. In het korte geding dat dinsdagmor gen in Den Haag wordt behandeld, eist de ABC dat de naam „Holland Export Review" niet meer gebruikt zal wor den en dat op iedere overtreding een boete van f 3.000 gesteld zal worden. Traditiegetrouw zullen op Palmzon dag vanaf verschillende punten van Haarlem palmpaasoptochten gehouden worden. De tochten worden ook dit jaar door de Haarlemse Katholieke Vereniging voor het Gezin georgani seerd voor de lagere schooljeugd. Hier onder volgen de routes die de tochten zullen nemen. Vertrek om een uur van de speeltuin „Jong Leven". Route: Kromhoutlaan, van Loghemstraat, de Bazellaan, Staal- straat, Berlagelaan, de Bazellaan, Vin cent van Goghlaan, Pieter Mondriaan- straat, Jan Sluyterslaan, via de winkel galerij naar de kerk, Prinses Beatrix- plein, Kromihoutlaan. Vertrek om kwart voor drie vanaf de speelplaats van de H. Hartsohool. Rou te: Velserstraat, Kleverparkweg, Sant- poortterstraat, Jan Steenstraat, Golt- ziusstraat, Verspronckweg, Brederode- straat, Kleverparkweg, Begastraat, van der Meerstraat, Molenstraat, Heda- straat, Engelszstraat, Velserstraat, Saenredamstraat, M. van Heemskerk- straat, halte by het ziekenhuis St.-Joan- nes do Deo, M. van Heemskerkstraat, Schotersingel, van Ostadestraat, Kle verparkweg (halte by pastorie), Velser straat (speeltuin). Vertrek om een uur vanaf de speel- burgergracht, Reitzstraat, Spionkopstr., Kloosterstraat, Seheepersstraat, Colen- sostraat, Olivierstraat, Paul Kruger- kade, Pres. Steynstraat, Gen. de Weth- straat, Gen. Cronjéstraat, Spaansevaart straat, Javastraat, Soendastraat, Cele- besstraat, Spaansevaartstrat, Kritzln- gerstraat, Pres. Steynstraat, Paul Kru- erstraat, Bothastraat, Kloosterstraat, 'ed. Schalkburgergracht. Vertrek om drie uur vanaf school plein aan de Geuzevesperstraat. Route: Geu^evesperstraat, Reviusstraat, Tes- selschadestraat, Roemer Vissoherstraat Dullaerstraat, Roskamstraat, Muider- slotweg, Verglerdeweg, Gysbrecht van Aemstelstraat, Badelochtstraat, Jephta- straat, Eksterstraat. Tesselschadeplein, Jan Luykenstraat, Muiderslotweg. Vertrek om een uur vanaf de speel tuin aan de Witte Herenstraat. Route: Witte Herenstraat, Magdalenastraat, Ursulastraat, Krocht, Nieuwe Groen markt, zyistraat, Ged. Oude Gracht, Botermarkt, Barrevoetestraat, Ged. Vol dersgracht, Raaks, Brouwerskade, Coornherstraat, Pieter Kiesstraat, Ga- renskokerskade (zuidizyde), Prévinaire- straat, Burg. Sandbergstraat, Kinder huissingel, Zijlstraat, Witte Herenstraat (speeltuin). Vertrek om een uur vanaf de Am bachtstraat. Route: Ambachtstraat, v. Wickevoort Crommelin&traat, Spaarn- rijkstraat, Ryksstraatweg, Preangerstr., Timorstraat, Hodsonstraat, Jan Gyzen- kade, rechtsaf de brug over, Ryks- straatweg, halte vóór de pastorie, Rijksstraatweg, Eemstraat, Rijnstraat, Merwedestraat. Generaal Spooriaan, Dinkelstraat, Flevoplein. Vertrek om half twee vanaf de speel tuin aan de Zaanenstraat. Route: Zaa- nenstraat, Indisohestraat, Weltevrecjen- straat, Bromostraat, Archipelstraat, Oosterstraat, Overtonweg, Floresstraat, Lombokstraat, Ceramstraat, Atjehstr., Obistraat, Spaamdamseweg, Zaanenstr. (speeltuin). Vertrek om half drie vanaf de speel tuin aan de Westergraoht. Route: Wes- tergracht, Leidsevaart, Westergracht (noordzyde), Jan Nieuwenhuizenstraat, Leidseplein (zuidzyde), De Clercqstraat Oranjeboomstraat, Oost Indiëstr.Brou wersplein, Voorzorgstraat (links) Wes tergracht (links), Leidsevaart, Wester gracht (speeltuin). Vertrek om half drie vanaf de speel tuin aan de Godfried van Bouillon straat. Route: Godfr. van Bouillonstr., Kruistochtstraat, Nagtzaamplein, Am sterdamstraat, Zuidpolderstraat, Romo- lenstraat, Herensingel, Antjhoniestraat, Barnesteeg, Spaame, O.L. Vrouwegr., Anthoniestraat, Schaikwijkerstraat, By- zantiumstraat, Nyistraat, Godfr. van Bouillonstraat. Vertrek om half drie vanaf de speel tuin „Don Bosco" aan de Phoenixstraat RoutePhoenixstraat, Gonnetstraat, laan, Jansweg, Nieuwe Gracht (noord laan, Jansweg, Nieuwe Gracht (noord zyde) halte voor het huls van de bis- CINEMA PALACE: Het masker valt, 18 Jaar. 2, 7 en 9.15 uur. Zondag: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. FRANS HALS: Afspraakje In september, 14 Jaar. 2, 7 en 9.15 uur. Dinsdag 2 en 8 uur. Zondag: 2, 4.30, 7 en 9.15 uur. LIDO: Die Fledermaus, alle leeftijden. 2, 7 en 9.15 uur. Zondag: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. LUXOR: t/m wo.: Terug uit de hel, 14 Jaar 2, 7 en 9.15 uur. Zondag: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Do.: Operatie Peticoat, 14 jaar, 2, 7 en 9.15. REMBRANDT: Vergelding, 18 Jaar, 2, 7 en 9.15 uur. Zondag: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. ROXY: t/m zo.: Zelfmoord bataljon, 14 jaar. Ma. t/m do.: De wraak van Zorro, 14 Jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. MINERVA: Vrij. 8.15; Za. en zo. 7 en 9.15 uur: Alleen de zon was getuige, strikt volw. Za. en wo. 2.30 uur: Texas trouba dours, a. 1. Ma. en di. 8.15 uur: Ave Maria, volw. Wo. en do. 8.15 uur: De straatjongens van Madrid, alle leeft. STUDIO, (4e week): Some like it hot. str. volw. 2.15, 7 en 9.15 uur. Zondag: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Vrijdag 1] april Concertgebouw. 8.15 uur: N.Ph. O. o.l.v. Henri Arends. Soliste: Lola Lobesco. Pro gramma: Fauré. Salnt-Saëns, Andrlessen. Maandag 16 april Concertgebouw. 7.30 uur: Christelijke Oratorium Vereniging o.l.v. George Robert geeft een uitvoering van de Matthaus Passion. M.m.v. het N. Ph. O.; Piet Kee. orgel; Jongenskoor „De zingende klokken"; Heieen Verkley, sopraan; Roos Boelsma. alt; Tom Brand en Carel Willink. Dinsdag 17 april Concertgebouw. 7.30 uur: Christelijke Oratorium Vereniging o.l.v. George Robert geeft een uitvoering van de Matthaus Passion. M.m.v. het N. Ph. O.; Piet Kee, orgel; Jongenskoor „De zingende klokken"; Heieen Verkley, sopraan; Roos Boelsma, alt; Tom Brand en Carel Willink. Woensdag 18 april Concertgebouw. 8 uur: Orgelconcert door Albert de Klerk. Woensdag 18 april Stadsschouwburg. 8 uur: Uitvoering door het Nederlands Dans Theater. Zaterdag 14 april Stadsschouwburg. 8 uur: Haagsche Co- medie „Lieve Leugenaar" van Jerome Kiity. Regie: Paul Steenbergen. In de hoofdrollen: Ida Wasserman en Paul Steenbergen. Zondag 15 april stadsschouwburg. 8 uur: Haagsche Co- medie „Bittere Honing" van Shelagh De- laney. Regie: Cas Baas. In de hoofdrollen: Georgette Hagedoorn, Mia Go ossen en Leo de Harto;gih. Maandag 16 april Stadsschouwburg. 8 uur: Rotterdams Toneel „Commissaris Fennedy" van G. K. van het Seve. Regie: Ton Lutz. In de hoofdrollen: Enny Meunier, Pim Dikkers en Peter Aryans. Dinsdag 17 april Stadsschouwburg. 8 uur: Toneelvereniging J. J. Cremer met „De Familie B-srthold". Vrijdag 13 april Rest. Brinkmann. 12 uur: Nad. Mij. voor Nijverheid en Handel. Ir. L. W. Lievense over: „De nieuwe havenmond te IJmuiden" Woensdag 18 april Stadhuis, 2 uur: Gemeenteraadsverga dering Haarlem. Woonhuis Jac. van Looy, KI. Houtweg 103, het voormalig woonhuis van de schilder schrijver Jacobus van Looy. Geopend dagelijks van 10—12.30 en van 13.3017 uur. Zondags van 14—17 uur. Frans Halsmuseum: Permanente tentoon- toonstelling van werken uit de Haarlemse school van de 16e eeuw tot op heden (om. Hals meesterwerken). Geopend van 10—17 uur. Zondags van 1317 uur. Teyler's Museum: Tekeningen Hollandse, Italiaanse, Franse School. Fossielen, historische natuurkundige instrumenten, mineralen, 31-toons Fokker-orgel. Geopend iedere werkdag, behalve maandag van 1115 uur. De eerste zondag van elke maand van 1315 uur. Bisschoppelijk Museum. Jansstraat 76: Oude religieuze kunst, schilderijen, middel eeuwse beeldhouwwerken. Handschriften en kunstnijverheid. Geopend van 1012.30 uur en van 13.3017 uur (behalve maan dag). Zon- en feestdagen van 1417 uur. Kunstzaal „In 't Goede Uur", Korte Hout straat 1. hoek Nieuwe Kerksrplein. Ex positie van tekeningen van Herman van Tongeren. Geopend van 1018 uur en van 20—®2 uur. 1—30 april: Expositie van tekeningen van Ploos van Amstel. Kunstcentrum Ark". 228 april: Ex positie van gi t :hes en houtsneden van Adriaan van u-r Weyden. Galerie „Ulttenhout"Tentoonstelling van werken van Wim Snitker, tot 15 april. Keukenhof. Geopend: Dagelijks van 10 uur tot een half uur na zonsondergang. Engelse en Nederlandse beeldhouwkunst. Cruquius Museum, Haarlemmermeer: His torische stoommachines, watermolens enz Geopend na 1 april dagelijks van 9—12.30 uur en 1.30—5 uur. Zondags van 10—5 uur Bloemenheuvel", Bloemendaalseweg. Ge opend dagelijks van 10'5 uur. Zondags van 25 uur. t/m 29 april: Tentoonstelling van aquarellen, tekeningen, schilderijen en grafiek van het echtpaar Luttge— Deelman. Aula Gymnasium, Prinsenhof. Zaterdag 14 en zondag 15 april: Tentoonstelling cur sussen van .Jong Haarlem... vooruit! R.K. Openbare Leeszaal ea bibliotheek, Nieuwe Gracht 70. Geopend: Witte Don derdag, als steeds tot 1 uur; Goede Vrij dag, tot 12 uur; 's middags en 's avonds gealoten: Paaszaterdag van 10 tot 5 uur als gewoonlijk. bisschoppelijk Museum: Paramenten-ten toonstelling (Sacramentsvereniging). Ge opend: Zondag van 12.30—17.30 uur en 20—22 uur. Maandag 16 april van 1012 uur, 1415.30 uur en 2022 uur. sohop), Kruisstraat, Barteljorisstraat, Koningstraat, Verwulft, Ged&mpte Oude Gracht, KI. Houtstraat, Lange Veer- straat, Klokhuisplein, Riviervisahmarkt, Jansstraat, Nieuwe Gracht, Hooimarkt, Gonnetstraat, Phoenixstraat (speeltuin). Zie voor tijdstip van vertrek en rou te: „Dartele Jeugd". Vertrek om een uur vanaf de speel plaats aan de Korte zyiweg. Route: Korte Znlweg, Zandvoorterpad, Zijlweg, Korte Zijlweg, Ramplaan, Schoonoord laan, Noorder Tuindorplaan, Ooster Tuindorplaan, Zuider Tuindorplaan, Tuindorplaan, Ramplaan, Leendert Meeszstraat, Croesenstraat, Rollands laan, Hospesiaan, Voetpad naar Hout manpad, Korte Zyiweg. Vertrek om een uur vanaf de Sint Augustinussehool. RouteMolenwerfs- laan, Javalaan, Timorstraat, Achter weg, Wilhelminaplein, Nic. Beetslaan, Nic. Beetsplein, Bosboom Toussaintlaan, Valkenburgerlaan, Heemsteedse Dreef, Drieherenlaan, Molenwerfslaan. Advertentie) HAARLEM, 13 april By de open bare Prins Hendrikschool, de Teyler- school, de Comelis Houtmanschool en de Linschotenschool is de functie van hoofd van de school vacant. B. en W. stellen voor in deze vacatures te be noemen de heren J. Beek uit Slochte- ren, T. van der Meer uit Abbenbroek, J. Jasper uit Jisp en C. F. A. van Schenk Brill uit Dordrecht. Voor het maken van een, fietsenstal ling, materiaalberging en een zandbak by het schoolgebouw aan de Oostenryk- laan in Schalkwijk wordt een crediet ?evraagd van 10.850. Een bedrag van 50 000 is nodig voor het treffen van voorzieningen aan de Mr. A. Bruchschool voor mulo aan de Jacobstraat. Voor het treffen van voorzieningen aan de be waarderswoning aan de Linschotenstraat wordt 8.000 gevraagd en voor het in richten van de gemeenteiyke school voor individueel tuinbouwonderwys in het schoolgebouw Jacobstraat 2 ls 13.688,50 nodig. Voor de Haarlemse Huishoud- en In dustrieschool wordt een noodzakeiyk- heidsverklaring gevraagd voor het op richten van een driejarige ulno-voor- opleiding en een „oriëntatieklas". Een bedrag van 29.560 is nodig voor het treffen van voorzieningen aan de pro testants-christelijke school aan de Slacht huisstraat. Voor 20.328 moeten voor zieningen getroffen worden aan de pro- testants-christelijke school aan het Roer dompplein. Een bedrag van 248 is no dig voor de aanschaf van een vloer- wryver voor de protestants-ehristeiyke school aan de Dutrystraat. HAARLEM, 12 april Het Haarlem se honkbalseizoen wordt, zoals van ouds, geopend met het SC Haarlem toernooi om de J. H. Kuhllngbeker. V af dit seizoen echter, zal de winnaar ook de titel, honkbalkampioen van Haa lem, kunnen dragen. Jammer is het, dat EHS zich uit het toernooi moest terugtrekken, omdat een aantal spelers nog een belangryke voetbalwedstrüd moest spelen. Zondag zullen de wedstrijden van de poules worden gespeeld, en 2de Paas dag de finales. In poule A komen uit SC Haarlem en HHC. Beide clubs spe len een dubbele wedstryd tegen elkaar, om 12 uur en 13,45 uur in het Noorder sportpark. Poule B waarin zyn onder gebracht EDO, HFC Haarlem en Scho ten, spelen in het honkbalstadion. Om 12 uur HFC Haarlem—EDO, 13.30 uur SchotenHFC Haarlem, 15 uur EDO Schoten. De wedstrijden duren 5 in nings of 5 kwartier. Zaterdag speelt EHS in het honicbal- stadion om drie uur, een wedstryd tegen Holland Daggers. Holland Daggers is een Amerikaanse ploeg, die gestatio neerd is op Soesterberg. Zaterdag zal eveneens op het Onze Gezellen-terrein om half vyï .tt-ofwse e ballduels en een honkbalwedstrnd te zien zyn Twee Onze Gezellen softball- combinaties spelen tegen Rooswyk en Terrasvogels. Onze Gezellen honkbal speelt tegen Geel Wit. Zondag komt OWÓ uit Amsterdam met twee soft- ballteams naar Onze Gezellen. Om twee uur speelt Onze Gezellen 2 tegen OWO 2, om kwart over drie Onze Gezellen 1 tegen OWO 1. HAARLEM, 13 april In de gemeen- schappeiyke tuinen van de Patrimonium woningen tussen de Ryksstraatweg en de Tesselsohadestraat zullen twee vrye speelgelegenheden voor de jeugd wor den aangelegd. Een is er geprojecteerd ten zuiden van het Roemer Visscherpad en een ten zuiden van het Tesselschade- pad. De speelpleinen kragen een ruime betonnen zandbak ter vervanging van de reeds aawezige, verwaarloosde zand bakken. De speelplaatsen worden met betonnen tegels verhard en krijgen voorts enige beplanting. Er zullen enkele speelwerktuigen worden aangebracht en dan blijft er nog voldoende ruimte over voor het beoefenen van balspelen. De aanlegkosten worden geraamd op 21.300 en de Haarlemse raad wordt nu gevraagd dit geld ter beschikking te stellen. HAARLEM, 13 april Het kadervor mingscentrum aan het Houtmanpad, dat o.a. wordt gebruikt voor de opleiding van adspirant-politiemannen in de pro vincie Noord-Holland, voldoet nog niet helemaal aan de aan een dergelijk ge bouw te stellen brandveiligheidseisen. B. en W. vragen daarvoor de raad om een crediet van 2.180. Het gebouw van de incasso-dienst aan de Jacobynestraat moet worden uitge breid door aanbouw van een gedeelte op de binnenplaats. Dit is nodig ge worden in verband met de toenemende administratie en de uitbreiding van het aantal ponskaarten. De kosten worden geraamd op 53.200 en B. en W. vragen de raad dit bedrag ter beschikking te willen stellen. B. en W. stellen de raad voorts voor 620 m2 grond aan de Faradaystraat voor 67.816 te verkopen aan het Be- dryfspensioenfonds voor de Landbouw te 's-Gravenhage. Dit pensioenfonds wil er een flatgebouw met zes woonlagen, omvattende 36 woningen, doen bouwen. Gebouwd zal worden in de vrüe sector. Voor 1.325 willen B. en W. van Haar lem het buitenuurwerk laten electrifi- ceren van het politiebureau aan de Rijksstraatweg. Tot nu toe wordt het met handkracht opgewonden. Voor 33.005 stellen B. en W. voor een post huis voor Hout en Plantsoenen te laten zetten op een binnenterrein aan de Me- rovingemstraat. Tegelijkertijd zullen er een poorthuis en enige garages worden gebouwd. Het Lorentzlyceum beschikt slechts over één gymnastiekzaal. Voor de an dere gymnastieklessen wil men nu voor 5.500 voor 1962 de badmintonhai huren. 3.920 is nodig voor het treffen van voorzieningen aan de protestants-chris- teiyke school aan de Slachthuisstraat en voor het treffen van voorzieningen in het gebouw van de sociaal-pedagogi sche Nazorg aan de Botermarkt is 14.200 nodig. AMSTERDAM, 12 april Terwyi een wachtmeester van de rijkspolitie te Am sterdam zijn bromfiets slechts enige se conden onafgesloten voor zijn huis Het staan, wcnrd dit voertuig door twee jon gens achter zijn rug gestolen. Pas na dat de politieman twee waarschuwings schoten had gelost, gooiden de jongens de bromfiets op de straat en sloegen zij op de vlucht. De wachtmeester moest nog heel even zijn huis in de Oude IJsaelstraat te Am sterdam binnen om iets tegen zyn vrouw te zeggen, nadat hy zijn brom fiets had ontsloten om te vertrekken. Toen hij wilde wegrijden, zag hij dat twee iongetis hem hierin juist vóór wa ren. De wachtmeester rende weer naar binnen om ziin pistool te grijpen. Ter- wyi hij een waarschuwingsschot afvuur de, zette hij de achtervolging in. Maar het enige resultaat was dat de beryders van zijn voertuig harder reden. In de Rynstraat loste de wachtmees ter een tweede waarschuwingsschot, dat meer resultaat oogste. Met achterlating van de bromfiets vluchtten de jongens een huis in. Weer in het bezit van zijn bromfiets, schakelde de wachtmeester zij.n collega's van de gemeentepolitie in, die de beide vluchtelingen spoedig wis ten aan te houden. Het zjjn twee scho lieren ieder 15 jaar oud belden uit de hoofdstad. De zaak is overgedragen aan de kinderpolitie. HOLLANDIA, 13 april Het gouver- nements-voorlichtingsbureau heeft het „Naar aanleiding van de in de afgelo pen week plaatsgehad hebbende gebeur tenissen waarbij het bestaan en de ac tiviteiten van een subversieve organi satie aan het licht kwamen, kan worden meegedeeld, dat de politie inmiddels ewer een aantal personen voor nader verhoor heeft gearresteerd. De laatste arrestaties geschiedden op 11 april bij het vertrek van een KPM-schip. Helaas kon nog niet de hand worden gelegd op de leider der organisatie, de Indo nesiër Tepy, die zich met een aantal volgelingen en een gering aantal res terende wapens ergens in het terrein schuilhoudt. Thans kan reeds worden gezegd, dat de amateuristische subversieve plannen van deze groep die door de Indonesische propaganda zyn gestimuleerd en waar over in die propaganda hoog wordt op- gegevefi, op niets zijn uitgelopen", aldus het communiqué. Frankrijk Vier gewapende man nen hebben gistermorgen in het gebied van Parys een bankoverval gepleegd, die hun ongeveer 45.000 gulden ople verde. Toen de mannen wegreden, dek ten zy hun aftocht door een aantal schoten te lossen. Niemand werd ge troffen. (AFP). BLOEMENDAAL, 13 april Even als in voorgaande jaren houdt de Com missie Nationale Herdenking in Bloe- mendaal, daartoe aangezocht door het gemeentebestuur van Bloemendaal, op vrijdagavond 4 mei de Stille Tocht naar de Erebegraafplaats aan de Zeeweg in Overveen. Daaraan vooraf gaat een herdenkingssamenkomst in een der ge bouwen van de Dienst Publieke Wer ken aan de Brouwerskolkweg. Stille tocht en herdenkingsbyeenkomst wor den voor de zeventiende keer gehouden. De toespraken in deze dienst worden gehouden door pastoor A. M. Abeln. pa toor van de Allerheiligste Drieëënneid parochie in Bloemendaal, en ds. D. ter Steege, hervormd lyceumpredikant te Overveen. Het dubbelmannenkwartet „Harmonie" onder leiding van de heer Henk J. Arisz verleent vocale mede werking. De herdenkingssamenkomst begint precies om zes uur en zal bend drie kwartier duren. Daarna volgt op de Brouwerskolkweg de opstelling voor de Stille Tocht naar de begraafplaats. De stoet kent rang noch stand, maar de nabestaanden op de Erebegraafplaats begraven verzetstrijders zullen aan het hoofd van de stoet kunnen meelopen. Om acht uur zullen op de dodenakker twee minuten volkomen stilte in acht worden genomen, die worden aangege ven door een hoornsignaal. De Stille Tocht heeft onder alle om standigheden plaats. In verband hiermee zal de Zeeweg van de Militairenweg af die avond omstreeks half zeven voor alle verkeer worden afgesloten. BLOEMENDAAL, 13 paril Aan de vooravond van de dodenherdenking op 4 mei houdt de vereniging van oud-ille gale werkers in Bloemendaal voor de zeventiende keere en herdenkingssamen komst, die der traditie getrouw zal wor den gehouden in het gebouw van de Hrvormde kerk aan het Kerkplein. Na een inleidende toespraak van de de heer ders. A. P.ooavzittervarndeV VOORZITTER VAN DE V.O.I.W. Bloe voorzitter van de V.O.I.W. Bloemendaal, de heer ders. A. P. W. van der H am, wordt de avond verder voortgezet met zang van de altzangeres mevrouw Died Boomsma-van Es, een herdenkingstoe spraak van de hervormde predikant ds. J. Bronsgeest en een orgelsolo van or ganist Johan Timmerman. Met het zin gen van twee coupletten van het Wklhel- mus zal deze herdenkingsbyeenkomst worden besloten. IJMUIDEN, 18 april Een combina tie van enige Katwijkse kotters heeft besloten \in het vervolg niet meer in IJmuiden i te markten, maar in öchevfr- ningen, waar zij op zaterdag wel te recht kunnen. Overleg met de leiding van de Scheveningse visafslag heeft het mogeiyk gemaakt, dat voor deze sche pen zelfs een speciale regeling wordt getroffen. Via Scheveningen-Radio is het plan de campagne opgesteld, waarby de Wil lem KW 94 als gespreksleider van de combinatie fungeerde. De leiding van de vismarkt in Scheveningen verzocht de schepen in de loop van vrijdag op te geven met welke hoeveelheden ZO zaterdags aan de markt zouden zyn. Indien nodig zouden dan de grote trei- lers en loggers bezijden de markt ko men te liggen. In dat geval zou de los sing van de Katwykse kotters om mid dernacht beginnen en als deze schepen dan leeg zjjn komen de grotere voor de markt om gelost te worden. Zowel van de wal als van de schepen werd weder kerig alle medewerking toegezegd om alles vlot te doen verlopen. Als de nieuwe afslagruimte in Scheveningen gereed is zal alles opnieuw bekeken wor den. AMSTERDAM, 12 april Een 42 ja rige zandschipper, eigenaar van een boot met twee ijkmerken, heeft In vier jaar tijd zijn zandleveraoicier» voor 30.000 gpulden opgelicht. Toen hy het zandschfp „Quo Vadis" kocht stonden er twee ijkmerken in de scheepswand geslagen. Oosrpronkelijk had het sdhip een laadvermogen van vijftig ton. Na de oorlog werd het schip door de toen malige eigenaar omgebouwd en kreeg het een laadvermogen van 66 ton. De oude meet-brief weird inhering genomen en een nieuwe verstrekt. In de scheeps wand kwam het ijkmerk: „66 ton." Op onverklaarbare wijze heeft men ver zuimd het oude ijkmerk ,,50 ton" weg te slaan. Toen hy in 1957 het schip kocht zag hij wel brood in het dubbele Ukmerk. De zandschipper kocht voor eigen re kening zand bij leveranciers, die uit ervaring wisten dat het schip een capa citeit van 50 ton had. Zij vulden het schip. Hij betaalde hen voor 50 ton, ter- wyi hy in feite 66 ton zand meekreeg. Op eigen Initiatief verkocht hy het zand weer aan derden, nu wyzend op het ijlt* merk van 66 ton. Zonder het te weten hebben leveran ciers van scherp- en zilverzand uit Schoorldam en Vreeswijk vier jaar per vracht 16 ton zand mee geladen waarvoor zij niet werden betaald. Deze handel ging goed totdat de zand schipper ziek werd. zyn plaatsvervan ger kreeg argwaan, ging Op onderzoek uit en ontdekte op den duur hoe d® „overwinst" werd verkregen. Hq steldé de Rijkspolitie op de hoogte, stellig ook omdat hjj geen aandeel kreeg in de overwinst. Uit verhoren van zandleve- ranciers en afnemers is tenslotte vast komen te staan dat de zandschippe" mét deze lucratieve handel 30.000 gu1" den teveel heeft verdiend. Het is niet uitgesloten dat hy nog meer geld heeft gemaakt met zijn klandestien meegeno men zand. De politie heeft de zand schipper nog niet kunnen verhoren, daar hij zeer ernstig ziek is.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1962 | | pagina 2