Verhoging AOW blijft gekort op steun aan bejaarden Eindhovenaren exposeren in Haarlems Huis Van Looy Van de zomer ruim 400 Weense sportlieden naar Haarlem Forse misgreep Verhoging van de steunnormen is echter in voorbereiding «IIH Opvallende mentaliteitsverschillen Stemming vrijwel prijshoudend C. Siegers en M. van de Bos niet meer op verkiesbare plaatsen rich choi«ize Verzorgingshuis door B. en W. afgekeurd Salarisverbeteringen voor gemeente- personeel Herstel Spaarndamse- weg kost bijna 4 min. Uitwisselingsreizen Wien-Sport Rechterhand van drukker verminkt Voorbeurs- VRIJDAG 13 APRIL 1962 PAGINA 3 a groslijststemming in Zandvoort Kandidaatstelling Alg. Zandvoorts Belang Naam van J. Koning ontbreekt 'W Zoekt u naar echt, volledig en vertrouwd rookgenot? Steek dan nu gerust een Peter Stuyvesant op. Het Wonderfilter en de King Size lengte maken dat u volledig kunt genieten van de uitgelezen tabakken van Peter Stuyvesant. Al deze bijzondere eigenschappen maken Peter Stuyvesant het internationale paspoort tot waarlijk rookgenot. Koop vandaag nog Peter Stuyvesant U geniet zoveel meer „,rE TOBACCOS f Peter Stuyvesant - New York, Parijs, Londen, Montreal, Brussel, Sydney HET INTERNATIONALE PASPOORT TOT ROOKGENOT Eigenares in beroep bij de gemeenteraad Imposant A. VAN MOOCK OPENT TROEPHUIS KAMELEON Beurs van New Vork ZANDVOORT, 13 april Tijdens ®en bijeenkomst van de afdeling Zand- Vo°rt van de KVP heeft een nieuwe Broslijststemming voor de KVP-kandi- «atenlijst voor de gemeenteraad plaats Bevonden. Tot deze nieuwe stemming besloten, nadat enkele leden van ue KVP bezwaar hadden gemaakt te- Ben de handelwijze van het bestuur wn het systeem, dat bij de eerste gros- 'Uststemming van 1 april was toege past, niet ter kennis te brengen van de 'eden. Voordat tot stemming werd y®rBegaan heeft de voorzitter van de afdeling, de heer J. Lindeman een «orte verklaring afgelegd, waarin hij ruiterlijk toegaf, dat het zijn schuld was geweest, dat de leden onkundig Waren gebleven van het op 1 april gevolgde systeem. Hij bood daarvoor z'jn verontschuldigingen aan. De stemming van gisteravond ver hop volgens het systeem, dat in vroe- Ser jaren in Zandvoort voor de gemeen teraadsverkiezingen werd toegepast en waarbij gelegenheid wordt gegeven een van het politiek afwijkend standpunt tot uitdrukking te brengen in een zelf gekozen volgorde van alle kandidaten, van de eenenzestig stembiljetten we ken er vijfenderitg af van het politie ke advies. Nadat een stembureau van drie man ongeveer drie kwartier nodig had ge had om de punten te tellen, maakte de (neutrale) voorzitter van de bijeen komst, de heer A. Burger de uitslag bekend: 1. J. L. C. Lindeman, 2. A. J. Versteege, 3. F. M. M. Dukkers, 4. C. glegers, 5. M. van de Bos, 6. A. F. neuft, 7. mej. A. M. C. Hoogenbosch, 8- P. J. Alders, 9. J. P. C. Longay- houx, 10. J. Th. van Gerven en 11. mevr. ac. j. j. van den BergJBeugeling. Deze Ijjst wijkt voor wat de eerste plaatsen betreft, bijzonder sterk af van die, welke de kiesmannen hadden sa mengesteld. Daarop stonden de heren oiegers en Van de Bos respectievelijk op de tweede en derde plaats. Voor de heer Siegers, die gisteravond de bij eenkomst bijwoonde was de uitslag, aan leiding het bestuur te verzoeken zijn naam van de lijst te schrappen. Uit het feit, dat hij niet meer op een ver- kiesbareeplaats stond, meende hjj te moeten afleiden, dat hij niet langer het Vertrouwen genoot van de kiezers. ZANDVOORT, 13 april De groep Algemeen Zandvoorts Belang heeft gisteravond beraadslaagd over de samenstelling van de kandidatenlijst voor de gemeenteraadsverkiezingen. De eerste vijf plaatsen worden inge nomen door 1. D. Petrovic, 2. C. Schaap, 3. H. Hildering, 4. I. Dikker en 5. C. Kerkman. Op de lijst komt de naam van de heer J. Koning, die thans nog zitting heeft in de gemeen teraad voor AZB, niet voor. niiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Gisteren is in de loop van de dag een nieuw obstakel voor het oog antbloeid op h- Haarlemse Stationsplein. Het is een welverzorgd stukje reclameschutting, waarop de aandacht van Haarlemmer en vreem deling wordt gevraagd voor twee cul. tuuruitingen van uiteenlopend karak ter. Bovenaan is het Frans Hals, die met een driemaal herhaalde repro- duktie van één zijner schutters de aandacht vraagt voor de komende expositie van zijn werken; onderaan Vestigt een alcoholvrije drank van Amerikaanse origine de aandacht op Zichzelf. De combinatie van een en ander ligt niet voor de hand, ook al zal dat niet iedere Amerikaan die Haarlem straks zal bezoeken, onmid dellijk duidelijk zijn. Misschien zullen sommigen van hen eerder geneigd zijn de drievoudig herhaalde afbeel ding van de schutter, die juist zijn glas geledigd heeft, te zien als be horend bij de aanprijzing van de hun zo bekende drank. Maar er zijn ook nog Haarlemmers an andere vreemdelingen. En dezen zullen zich terecht geërgerd voelen door de zonderlinge combinatie van twee op zich achtenswaardige zaken, die men uit een oogpunt van goede smaak beter gescheiden kan houden. Het is te hopen, dat deze forse mis greep van de propaganda-afdeling van de Frans Hals tentoonstelling, die zou hebben gehandeld onder goed keuring van B. en W. van Haarlem, niet exemplarisch is voor wat ons Verder op propagandagebied tijdens het komende seizoen te wachten staat. Veel hoop is er echter niet, want enige tijd geleden beging men reeds de mis greep, reprodukties van werken van Frans Hals te doen gebruiken als Wikkel om bonbondozen. Advertentie MIRACLE FILTER KING SIZE WONDERFILTER RIJKE, GEURIGE TABAK "KING SIZE" LENGTE fl. ïTeM Muyvesant psesA HAARLEM, 13 april B en W van Haarlem hebben het verzoek afgewe zen van mevrouw A. Hendriks om in het huis Wagenweg 188 een verzorgings huis voor bejaarden te mogen exploi teren. Mevrouw Hendriks exploiteert reeds het verzorgingshuis „Sorgvliet" aan de Spruitenbosstraat en wilde de bovenverdieping van het pand aan de Wagenweg inrichten als dependance van „Sorghvliet". B. en W. zijn van mening, dat deze bovenverdieping niet geschikt is om ingericht te worden als verzorgingshuis, terwijl zjj bovendien de afstand tussen „Sorghvliet" en de de pendance te groot achten om een goe de verpleging of verzorging te waar borgen. Mevrouw Hendriks is nu tegen deze afwjjzing bij de raad in beroep geko men, omdat naar haar mening thans in de dependance wel voldoende waar borgen voor een redelijke verzorging of verpleging aanwezig zijn. Zowel B. en W., als de commissie voor de bejaar denzorg zijn van mening, dat bedoelde bovenverdieping echter in het geheel niet geschikt is om er een verzorgings huis in te vestigen. B. en W. hebben in verband hiermee mevrouw Hendriks aangeraden bedoelde bovenverdieping te verhuren aan een bejaard echtpaar of aan een bejaarde pensiongast. De Ver ordening op de rust- en verpleeghui zen is dan niet van toepassing. Woens dag zal de raad het bezwaarschrift van mevrouw Hendriks behandelen. HAARLEM, 13 april B. en W. van Haarlem ijn niet voornemens verande ring te brengen in hun standpunt, dat verhoging van de AO W-uitkering ge kort dient te worden op de van gemeen tewege aan bejaarden verstrekte steun bedragen. Wel zullen binnenkort de steunnormen worden verhoogd. B. en W. gaan ervan uit, dat de AOW-uitkering onvoldoende is om in: het dagelijks levensonderhoud van be jaarden te voorzien. Op grond daarvan verstrekken zij steunuitkeringen aan de genen die geein andere inkomsten heb ben dan hun AOW. Die steun is dan gelijk aan het verschil tussen de kosten van noodzakelijk levensonderhoud en de AOW-uitkering. Wordt de AOW-uitke ring verhoogd, dan wordt de steunuitke ring automatisch verlaagd. Deze steun regeling heeft slechts een tijdelijk karak ter tot op het moment, dat de AOW-uitke ring voldoende is om de kosten van nood. zakeljjk levensonderhoud te dekken. Tegen de opvatting van degenen die menen, dat de verhoging van de AOW- uitkering gebruikt moet worden om de levensomstandigheden van de bejaar den te verbeteren, stellen B. en W. dat dit standpunt onbillijk is tegenover an dere groepen van steuntrekkenden als RfPflBSt gehandicapten, langdurig zieke behoef- tigen en verlaten vrouwen. B. en W. achten het juister de steunnormen te verhogen, zodat daar alle categorieën die van gemeente wege worden gesteund van kunnen profiteren. B. en W. hebben hun beleid uiteen gezet in een pre-advies, dat op vero- zoek van de raad is uitgebracht naar aanleiding van een brief van het be stuur van de Algemene Bond van Ouden van Dagen. In deze brief werden B. en W. verzocht de verhoogde AOW-uitke ring niet op het steunbedrag te kor ten. HAARLEM, 13 april B. en W. heb ben aan de raad een voorstel doen toe komen om een aantal salarismaatrege len te treffen ten behoeve van het ge> meentepersoneel. Deze maatregelen zijn een nadere uitwerking van de beslui ten, die de raad in de loop van het vorig jaar heeft genomen. Bovendien wordt voorgesteld de salarissen van het ge- meentepersoneel te corrigeren in de zin als de minisiter van Binnenlandse Za ken heeft gedaan ten aanzien van de salarissen van de rijksambtenaren. For meel loopt men hiermee vooruit op de richtlijnen die de regering nog moet ge ven, maar B. en W. willen deze kwes tie zo spoedig mogelijk geregeld zien in verband met de toch al zorgelijke concurrentiepositie op de arbeidsmarkt. Het tegenbezoek van de Eindhovense kunstenaarssociëteit „Cultureel Contact' onlangs gebracht aan het Haarlemse „Teisterbant", heeft een tentoonstelling van het werk der gasten opgeleverd in Huis Van Looy. De geringe publicaties als gevolg van het bliksembezoek is er wellicht oorzaak van, dat de tentoonstelling tot nog toe slecht is bezocht. Ze verdient beter, ai was het alleen maar, omdat men er het eigen kunstleven kan spiegelen aan dat van een stad van (nagenoeg) gelijke grootte. Met in gedachten een doorsnede van het Haarlemse kunstleven ziet men aan zienlijke verschillen. Typerend is wel dat de stormachtige ontplooiing van een jonge industriestad andere kunstopvat tingen naar boven haalt. Haarlem is over het algemeen meer behoudend, ter wijl Eindhoven begint bij de nieuwe spelling. De invloeden bovendien van Stedelijke Instituten als een museum voor moder ne kunst met zijn evenementen en van een kunstnijverheidsschool, die een gere glementeerde beroepsopleiding geeft, mag men niet verwaarlozen. Zo zijn er nog andere aspecten van historisch en geografisch milieu, die bepalend zijn voor mentaliteitsverschillen. Maar dit zijn alle uiterlijke verschijnselen. Ten aanzien van de kwaliteit van de kunst bedrijvigheid is 't niet zo eenvoudig ver gelijkingen te trekken, omdat kwaliteit niet aan de actualiteit van de uitdruk kingswijze gebonden is. Eindhoven maakt met fris, bjj-de-tijds werk een imposante indruk; het is een blijk van een gezonde atmosfeer, dal één stad een collectie als hier geëxpo seerd kan opbrengen. Het over 't algemeen speelse, weinig orthodoxe, werk waarbij we niet naar voorbeelden willen zoeken is meest al duidelijk gebaseerd op een degelijke kennis en kunde. Een enkele keer is er een discongruentie tussen allure en diepgang, maar dat zijn de gevaren die men bij de aanwezigheid van voorbeel den uit het moderne museum op de koop toe moet nemen. Het is niet mogelijk van elk der vijf entwintig exposanten een kenschets in dit bestek te geven. Als van regelmatige en meer dan gemiddelde kwaliteit drin gen zich op: de lino's van .Hein v. d. Boomen, technisch knap en rijk van fan tasie, de olieverven van Druks, krach tig van bouw en direct van zegging. Ver volgens de litho's van Jan van Gemert en de forse gouaches van Jan Gregoor tegenover het meer ingetogen, bekwa me, werk van Peer v. d. Molengraft. In de Stier en de Tors van Frans Coppelmans valt veel te loven, ook ai tonen ze een mengsel van gewildheid en nonchalance. Minder van spanning, maar toch opmerkelijk door plastische kwaliteit is het werk van Hans Gode- froy. Vrouwelijk talent is gepresenteerd in de wat schetsmatige, rijk doorgecom- poneerde, schilderijen van Antoinette Wentholt, de schuchterverfijnde goua ches van Odette v. d. M-Saulmer en de doordachte wandlap van Thea Gregoor. De tentoonstelling, waarin behalve het door ons geselecteerde nog veel werk van goed gehalte aanwezig is, duurt slechts tot 23 april. HAARLEM, 13 april Enige tijd ge leden hebben wij bericht, dat de ge meente voornemens is nog dit jaar te beginnen met het verbeteren v».n de Spaarndamseweg. Er zullen diepriolen gelegd worden en de rijbaan zal aan zienlijk verbreed worden. De Jachtha ven moet worden verplaatst en de wal- muren verbeterd. Thans wordt dit plan in details aan de gemeenteraad ter goedkeuring voorgelegd, terwijl voor de uitvoering hiervan een krediet wordt gevraagd van 3.910.000,-. HAARLEM, 13 april. Door bemid deling van de Weense vereniging „Wien Sport", een vereniging, die het be zoek van amateur-sportgroepen naar h t buitenland bevordert, komen in de maanden juli en augustus vierhonderd veertien Weense sportbeoefenaren naar Haarlem, telkens in groepen van zesen veertig mensen. Zij vertegenwoordigen op twee groepen na (handbal en sport vissen) de voetbalsport. Alle groepen zullen zes dagen in Haarlem vertoeven en in die kleine week niet alleen hun krachten meten met Haarlemse sport lieden, hetgeen natuurlijk wel hun voor naamste bezigheid is, maar gaan zij bovendien kennis maken met de stad Haarlem en omgeving. Ook staan er ex cursies op het programma naar Am sterdam, Volendam, Marken, Den Haag, Scheveningen en Rotterdam. Het doel van Wien-Sport" is, om met de sport als middel, tot een zo in tensief mogelijk contact te komen tus sen sportlieden in Nederland en die van andere landen in Europa, want deze sportuitwisselingsreizen, die dit jaar hoofdzakelijk op Wenen gericht zijn, zullen zich volgend jaar oot uitstrek ken tot België, Frankrijk, West Duits land en Zwitserland. Bekend is reeds, dat ook Italië in 1963 van de partij zal zijn. Met Pinksteren zal buiten de reeds genoemde groepen ook een groet voet ballers uit Zwitserland (Bern) naar Haarlem komen en waarschijnlijk op het eind van het seizoen bovendien nog een sportgroep uit Zwitserland. Ook in 1963, wanneer „Wien-Sport" meer op haar programma heeft staan en zij haar vleugels wijder zal uit slaan, zal Haarlem standplaats voor buitenlandse groepen blijven. Alle bui tenlandse sportgroepen, die in juli en augustus in Haarlem komen, zullen door het Haarlems gemeentebestuur of ficieel in het stadhuis worden ontvan gen. In het kader van de uitwisselingsrei- HAARLEM, 13 april. In een druk kerij te Haarlem heeft zich gistermor gen omstreeks half negen een bedrijfs ongeval voorgedaan, waarbij een 36-ja- rige technicus bij een diepdrukrotatie pers drie vingers van de rechterhand afgeknald werden en de pink ernstig verminkt werd. De man had verzuimd de presseur, die in werking blijft na dat de pers na het afbreken van een papierrol automatisch stop gezet wordt, uit te schakelen. Bij het wegtrekken van het papier raakte hij met de rech terhand bekneld tussen de presseur en de rollen van de pers. HAARLEM, 13 april Het Kame leonvendel, onder leiding van mevr. J. de VriesJBrants, heeft van de ge in de voormalige boerderij aan de Vondelweg. Dit nieuwe troephuis van het Kameleonvendel, een der jongste afdelingen in het district Haarlem van het Nederlands Padvindsters Gilde, zal tijdens een kampvuur op zaterdag middag 28 april om half vijf worden geopend. De opening wordt verricht door de heer A. van Mooek, ambte naar van de afdeling Jeugdzaken van de gemeente Haarlem. zen van dit jaar gaan deze zomer even eens vijf groepen uit Haarlem naar Wenen. Zij vertegenwoordigen de voet balsport, handbal- en de zwemsport. (ongecorrigeerd» AMSTERDAM, 13 april Het ru moer dat de verhoging van de staal- prijzen in de Ver. Staten heeft opge roepen was oorzaak dat Wall Street gisteren het hoofd weer eens heeft la ten hangen. De Nederlandse interna tionale fondsen zijn er echter vrijwel zonder kleerscheuren afgekomen. Al leen Unilever was lager. Dientengevol ge is de stemming voor de Nederland se hoofdfondsen op o nze markt prijs houdend gebleven. Kon. Olie (f 135,40) en Philips (898%) sloten in de voor beurshandel van vanmorgen op vrijwel de officiële slotkoersen van gisteren middag. Unilever (f 178,20) heeft ech ter een gulden moeten prijsgeven. Ver der zijn Hoogovens met 6 pnt. achter uitgelopen tot 700. Gisteren ontwikkelde zich op de of ficiële markt plotseling speculatieve vraag naar ,de aandelen Hoogovens waardoor de koers snel opliep tot 763. Aan deze stijging lagen geruchten ten grondslag volgens welke het IJmuiden- se bedrijf een zeer belangrijke opdracht uit Italië zou hebben ontvangen. Ach teraf bleek men zich echter blij te heb ben gemaakt met een dode mus, waar na een reactie intrad tot 776. Met dat al boekte Hoogovens in de over het algemeen lagere markt van gisteren op deze wijze per saldo nog een winst van 12 pnt., evenals AKU, welk fonds gun stig reageerde op de winstcijfers over het eerste kwartaal. De claims AKU voor de nieuwe converteerbare obliga ties stegen tot ƒ43 (v.n. f33,20). De oude convertibles waren 5 pnt. beter op 116. Claims Vromen Papier deden f 282.—. Vandaag zijn nog de volgende divi- dendvoorstellen bekend geworden: Hol- landsche Constructie 21 pet (onv.) en Electrolasch 17 (v.j. 15) pet. Van Gel der zal binnenkort een beroep doen op de kapitaalmarkt. Bredero's Bouw bedrijf zal de volgende maand aande len en obligaties (beide met claimrecht voor aandeelhouders) emitteren. Albert Heijn heeft voor haar aandelenpakket in het tot haar concern behorende con- sumptie-ijsbedrijf van de Vami ver kocht aan Unilever. Deze zal het be drijf voorshands op de gewone wijze voortzetten. Het gehele personeel van Vami zal in dienst blijven. Anaconda Copper Bethlehem Steel Chrysler Corp General Electric General Motors kennecott Copper KLI1 Montgomery Ward Radio Corp Republic Steel RoyaJ Dutch Shell Union (JIJ Southern Pacific Southern Railway Stand Oil Ny Tidewater Unilever Ü.S. Steel 11/4 45% 42% 52% 73% 55% 78 17% 36% 58 56% 37% 37% 26% 56% 53% 21 50% 152% Stemming: 12/4 45% 41% 51% 72% 55 77% 17% 36% 55 55% 37% 37% 26% 56% 52% 20% 49% 152% flauw

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1962 | | pagina 3