CHAMBERLAIN geloof de dat HITLER „de bus gemist" had Carrière van groot sociaal hervormer op tragische wijze beëindigd Nederland M Hf M Reisje naar België en Frankrijk met een huur-auto komt pompbediende duur te staan mm Plan van samenwerkings-UTS op Velsens raads-agenda Protestantse en waarnemers naar De betrokken kerken zelf rekenen er reeds op orthodoxe Concilie VERRASSENDE NIEUWE BIOGRAFIE KOSTUUMS faiï iwxtekm mn Eindelijk kleur in de Bollenstreek Zeven maanden met aftrek geëist School komt in Haarlem of Velsen OPLOSSING LIJKT TE ZIJN GEVONDEN Nutsspaarbank in 1961 R; HAARLEMSE RECHTBANK Aa-Be PLAIDS Zaalberg Fa. B. J. VAN LIEMT VRIJDAG 13 APRIL 1962 PAGINA 7 Neville Chamberlain, die van 1937 tot 1940 premier van Engeland was, is de geschie denis ingegaan als „de man van München". Zijn naam is onverbre kelijk verbonden met de politiek yan „appeasement". Hij geloofde jn 1938 dat hij het oorlogsgevaar had doen wijken door zijn overeen komst met Hitier, en hij voor spelde zijn landgenoten „peace for 0l)r time". Is het beeld dat wij ons hu van Chamberlain vormen, als ue arrogante man met de para- pluie die meende dat hij de vrede gered had, terwijl een jaar later de oorlog zou uitbreken, wel een luist en rechtvaardig beeld? 'lad Chamberlain onder de gege- Ven omstandigheden anders kun- hen handelen en moet men hem Uitsluitend beoordelen naar zijn heleid in de laatste jaren van zijn carrière? Een Britse minister, •lain Macleod, meent deze vragen, ha een grondige bestudering van het leven van Chamberlain, ont kennend te moeten beantwoorden. lh zijn boek „Neville Chamber- kün", dat onlangs bij Frederick ■Muller in Londen is verschenen, heemt hij het op voor de ver- Suisde Staatsman Dit is benaald het aftreden van premier Baldwin (links), in 1937, werd hem door zijn op Ppn j j ut i i volger, Chamberlain, een boek aangeboden. moedige daad van Macleod, beschouwd wordt als een Van de veelbelovende leden van uet Britse kabinet en die in de Britse pers wel genoemd is als een mogelijke opvolger van pre bier Macmillan. .('waarover mén spreekt-) Kerklaan Spaarndam Qen.Oiovyesfoaat 733 Pasen „op handen" AamdiJumm! VERLOVINGSRINGEN ROME, 12 april (K.N.P.) De kwestie van het waarnemerr schap van de orthodoxe en pro testantse kerken bij het Tweede Vaticaans Concilie schijnt een oplossing te hebben gevonden. Ofschoon van officiële zijde nog geen bevestiging te verkrijgen is, verneemt het K.N.P. van welin gelichte zijde, dat waarnemers van de orthodoxe en protestantse kerken het Concilie zullen kunnen bijwonen als „observatores dele- gati", dat wil zeggen waarnemers, gedelegeerd door hun respectieve kerken. Vijfde oecumenische bezinningsavond Ex-stroper T af eltenniskampioen- schappen zondag in badmintonhal DIVAN LEDIKANTEN Opmerkelijke groei van de Britse herbewapening, die in 1938 eindelijk op gang was gekomen, vooral omdat Chamberlain zelf daar de stoot toe gegeven had. Hij geloofde, dat het risico van een ingrijpen door Amerika Hitler van een militair avontuur zou weerhouden en hij rekende er op, dat Mussolini Hitler van een oorlog zou trachten te weerhouden. Zo vast was het geloof van Chamberlain in de afwend- baarheid van een oorlog, dat hij nog tot kort voor het uitbreken van het gewa- 1 T pend conflict bij herhaling verklaarde, I lil T)PTI 111 T dat Hitier „de bus gemist" had. Toen de 1/ IA/W oorlog tenslotte begonnen was, geloofde hij, dat de Duitsers spoedig de strijd zou den opgeven, als zij zouden beseffen dat zjj toch niet konden winnen. Nog in maart 1940 zei Chamberlain tegen de Amerikaanse onderminister van Buiten landse Zaken, Sumner Welles, dat hij niet kon geloven in een Duits offensief in de lente. Twee maanden later zou Hitier zijn grote aanval lanceren, die tot de verovering van een belangrijk deel van het Europese vasteland zou leiden. ""HOlIHnilllllllllllllllllllllHIIIIIIIIlIHlSnillllllllHIlIHHIIIHI ,IH<,|<"iHiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiMiiiiiiiiiiiiiiiiiiii De schrijver van deze biografie heeft lr®g°nljjk niets te maken gehad met 'fj Britse regeringsbeleid van 1938. Hij •?as toen nog maar 25 jaar oud, en hij j|. Pas na de oorlog in de politiek gegaan. jHJ heeft Chamberlain zelfs nooit ge- *;end, maar hij heeft belangstelling voor A?ze staatsman gekregen door zijn be studering van de ontwikkeling van de wciale wetgeving in het vooroorlogse ingeland. Toen Macleod in 1952 minis- Kr van Volksgezondheid werd, ontdekte Chamberlain, die van 1924 tot da deze zelfde functie had bekleed, ge- had voor de verbetering van de ?°?iale toestanden in Engeland. Mac- tet hetoogt, dat Chamberlains grote be zems als strijder voor een betere «."^tschappij ten onrechte geheel over- cnaduWd is door zijn onfortuinlijk op- iïid eL'n München. Maar de stelling dat do Chamberlain vooral moet zien als i® grote sociale hervormer is aanvecht- vr®r- Voor de wereldgeschiedenis en y:V?r de geschiedenis van Engeland zpn lan .?den van 1938 oneindig veel be- angryker geweest, dan al zpn vooruit- fcvende maatregelen als burgemees- of van Birmingham, als minister van j,i®^ondheid. als partijleider en als mi- €oiV u van Financiën. Het is tragisch dat noogst verdienstelijke carrière een ongelukkig einde vond, maar daar- is de slotfase van die loopbaan niet soc- te praten. acleod is te intelligent om blinde bewondering te hebben voor Chamberlains beleid tegenover j Hitier, maar hij probeert dit be- ojd wel te verontschuldigen, al erkent llJ min of meer dat de staatsman een terror of judgment" heeft begaan. Vol gaas de jongste biograaf van Chamber- ai.n kam men niet zeggen, dat de pre- m!>er te veel vertrouwen had in Hitier, naar dat hij te zeer vertrouwde op de 6 Aerse krachten die de Führer van sressie hadden moeten weerhouden, amberlain had grote verwachtingen Advertentie ®etere konfektie en herenmode ^straat 71 Haarlem In deze nieuwe biografie van Cham berlain vinden we weer het bekende argument, dat de publieke opinie in 1938 in Engeland en in de Gemene- bestlanden niet rijp was voor een oor log tegen het Derde Rijk. In Engeland meenden velen dat men geen Engel sen kon laten sneuvelen voor ,,de ont zegging van het zelfbeschikkingsrecht aan drie miljoen Sudetenduitsers". (Alsof men de zaak zo eenvoudig kon voorstellen, en alsof er niet veel meer op het spel stond, want dat Hitiers veroveringspolitiek niet met het Sude- tenland zou eindigen had men toch kunnen verwachten). Macleod herin nert aan het kolossale enthousiasme waarmee Chamberlain bij zijn terug keer uit München begroet werd. Als een held werd hij binnengehaald. Van Koning George de Zesde kreeg de pre mier de boodschap: „Kom onmiddel lijk naar Buckingham Palace, opdat ik U persoonlijk hartelijk kan felicite ren met het succes van uw bezoek aan München." Eu de „Times" schreef, in een van geestdrift laaiend hoofdar tikel: „Nooit is een veroveraar van een overwinning op een slagveld huis waarts gekeerd getooid met zulke ede le lauweren." (Die zelfde „Times" heeft dezer dagen in een bespreking van Macleods boek het beleid van Chamberlain in Münchr i in de scherp ste termen veroordeeld. De visie van het eerbiedwaardige blad is in de loop van de laatste vierentwintig jaar dus wel veranderd) Chamberlain ontving in de eerste drie weken na zijn over eenkomst met Hitier niet minder dan 40.000 brieven van bewonderaars ter wpl hij telegrafisch gefeliciteerd werd door koning Haakon van Noorwegen en koning Leopold van België. Onder de talloze geschenken voor Chamber lain was een zending van „vierduizend tulpen uit Nederland". Van de rege ringen van Canada, Australië en Zuid- Afrika kwamen hartelijke betuigingen van instemming. Maar in het Lagerhuisdebat over „München" maakte Chamberlain een opmerking, die ons doet afvragen of de premier zelf niet voor een belangrijk deel verantwoordelijk was voor de stem ming die er in Engeland en in het Ge menebest bestond. De premier zei: „Men kan de mensen niet zeggen, dat de oor log verklaard moet worden als men zelf niet voelt en als men niet voelbaar kan maken, dat de zaak waarvóór ge vochten zou moeten worden een zaak van leven en dood is". Maar Chamber lain, die in zijn particuliere correspon dentie geconstateerd had, dat Hitier „krankzinnig" was, en die in deze brie ven uiting had gegeven aan zijn „afgrij zen over het Duitse optreden tegen de Joden", kon weten hoe gevaarlijk de Füh rer was, en hij had zijn landgenoten vóór 1938 duidelijk moeten maken wat er op het spel stond als men de Duitse „lunatic" ongestraft op een oorlog liet aanstruen. Mensen als Churchill, Eden en Duff Coojer hadden het gevaar wel bijtijds onderkend. acleod beweert, dat 1938 in stra tegisch opzicht niet het meest gunstige jaar was voor een oor log tegen Duitsland. Het toenma lige standpunt van de Britse chefs van staven was: „men moet een tijger niet aanvallen voor men zijn geweer geladen heeft". Macleod geeft een citaat uit een boek van niemand minder dan John F. Kennedy de tegenwoordige president van de Verenigde Staten. In 1940 schreef de 23-jarige Kennedy in zijn stu die „Why England Slept" „Ik geloof dat München onvermijdelijk was, alleen al op grond van het gebrek aan wa pens" (De vader van John F. Kennedy, die in 1940 Amerikaans ambassadeur in Londen was, geloofde dat Engeland door de Duitsers veroverd zou warden, maar dit pessimisme werd niet door zijn zoon gedeeld) In Macleods boek wordt betoogd, dat Engeland in 1934 en 1935, dus vóór Chamberlain premier was geworden, de herbewapening krachtiger had moeten aanpakken, en dat men „de verwijtende vinger" niet op 1938 moet richten. De schrijver merkt op, dat Chamberlain in derdaad op de avond van zijn terugkeer uit München verklaarde, dat hij „peace with honour" had meegebracht, maar Macleod voegt er aan toe, dat Chamber lain later, in het Lagerhuis, erkende deze woorden „in een ogenblik van emo tie, na een lange vermoeiende dag" te hebben uitgesproken. Men kan dit ex cuus aanvaarden, maar in die zelfde toespraak tot het Lagerhuis heeft Cham berlain toch maar die andere kwalijke uitspraak herhaald: „peace for our time". Nadat de „phony war", de schcrts- oorlog, (van september 1939 tot mei 1940, toen de partijen nog niet tot een groot treffen waren "«komen) had plaats gemaakt voor de werkelijke oorlog, werd Chamberlain als pre mier vervangen door Churchill. Het strekt de gevallen staatsman tot eer, dat hij de nieuwe regering volkomen loyaal en met inspanning van zijn laatste krachten bleef steunen, waar voor Churchill hem dan ook hoogst erkentelijk was. Neville Chamberlain heeft de neder laag van Hitier niet meer mogen bele ven. Hij stierf op 9 november 1940, een half jaar na zijn tragisch aftreden als premier. Zijn as werd bijgezet in de Westminster Abbey. HAARLEM, 13 april Het aantal aan de Kerklaan te Spaarndam te bou wen woningwet-eengezinswoningen is van 15 verhoogd tot 23. Op die manier kon men een voor het ministerie van Bouwnijverheid aanvaardbare bouwsom bereiken. De bouwkosten worden ge raamd op 436.536. Een gedeelte van de benodigde grond is nog geen ge meente-eigendom. De aankoop daarvan wordt geraamd op 88.750. De huurprijs van deze eengezinswo ningen is voorlopig berekend op gemid deld 18,60. Deze huur zal vermoedelijk een verlaging ondergaan van ongeveer 55 cent per week. (Advertentie) (Advertentie) HAARLEM: GR. HOUTSTRAAT 52 AMSTERDAM - DEN HAAG -ii: LISSE, 13 april. Het lijkt wel of de natuur de spot wil drijven met de toch al zo geplaagde leden van het Co mité Bloemencorso Bollenstreek. Het bericht dat de corsodatum verschoven wordt naar 5 of 12 mei was nog maar net aan de openbaarheid prijsgegeven, of een lachende zon kwam achter de wolken tevoorschijn. En die blééf maar schijnen, tot grote blijdschap van alles wat bij het voorjaarsbloemenfeest is betrokken. Niet het minst bij de Keu- kenhof-bestuurderen die op de eerste heuse lentedag van het jaar juist een folkloristisch festijn hielden: een Gel derse Dag. Mede dank zij de zachtere temperatu ren zijn de bolgewassen de laatste twee dagen hard gegroeid. De crocussen zijn kennelijk aan hun tweede jeugd begon nen, grote akkers bijgoedartikelen iris reticulata, Puschkinia's enz. zet ten ook hun beste beentje voor en ein delijk staan er ook flinke vakken nar cissen in bloei. Ook beginnen hier en daar heel schuchter de charmante kleinbloemige tülipa Kaufmanniana te bloeien en vertonen de vroegstbloeiende hyacinten op beschutte hoeken de eer ste tekenen dat er inderdaad een bloem tussen het donkergroene blad zit. Op de Keukenhof, waar de gewassen meer beschut staan, zijn deze gewas sen nog iets „voorlijker", maar ook bij de Lissese tentoonstelling hoopt men op doorzetten van mooi weer. Tot nu toe is het bezoek niet groot geweest - men kon met die dag-in, dag-uit vallende plensregens trouwens niet anders ver wachten maar nu zich een dag beter weer aandiende, telde men ook prompt meer liefhebbers. De kans op een vrij lang bloeiseizoen is vrijwel miniem ge worden. Normaal sluit de Keukenhof half mei en dat is de bollenstreek voor een groot deel al weer groen. In de Keukenhof rekt men het seizoen door te zorgen dat er ook grote vlakken zeer laat bloeiende tulpen worden ge plant. De lente is nu, naar het schijnt, toch echt begonnen. Het ligt in de lijn der verwachtingen dat het bij mooi weer dit weekend aanmerkelijk drukker zal worden in de streek dan tot nu toe het geval was. Zuid-Afrika De Zuidafrikaanse re gering heeft bepaald, dat de vooraan staande Afrikaanse leidster mevrouw Florence Matomela de komende vpf jaar geen politieke bijeenkomsten mag bijwonen en niet haar woonplaats, New Brighton bij Port Elizabeth, mag ver laten. Mevrouw Matomela heeft een be langrijke rol gespeeld in de thans ver boden Afrikaanse Nationale Congres- party. (Rtr). HAARLEM, 13 april „De voor naamste oorzaak vain het onbesuisde gedrag van deze verdachte is zijn pa thologische drang naar avontuur en het rijden in auto's", aldus die officier van justitie, mr. G. W. F. van der Valk Bouraan in een zaak tegen een 22-jarige pompbediende uit Aalsmeer. De jonge man moest zich gistermorgen voor de, Haarlemse Rechtbank verantwoorden, voor diefstal van geld ten nadele van zijn werkgever in Aalsmeer. De jonge man, die een enthousiast autorijder is, wilde in december voor enkele dagen een auto huren, hetgeen hij wel meer deed. Hij had echter nog schuld staan bij het verhuurbedrijf en men wildie hem om deze reden geen auto te leien geven. Maar de verleiding om in een auto te rijden was te groot: met geld van zijn, werkgever betaalde hij zijn schuld en vertrok per auto naar België en Frank rijk. In verband met het wegnemen van het geld wilde hij zovctr mogelijk weg, zijn valn de Nederlandse grens. Zijn avontuur zal hem echter duur komen te staan. De officiier eiste zeven maan den, waarvan drie voorwaardelijk, met aftrek van het voorarrest en een pnoef- tpd van drie jaar. Het is de pompbediende niet meege lopen in Frankrijk. Na enkele dagen toeren kreeg hy ter hoogte van de Spaanse grens een ernstig auto-ongeluk. Verdachte kwam in een ziekenhuis te liiggen. Een paar weken later hy was inmiddels uit het ziekenhuis ontslagen, en de gehuurde auto was gerepareerd overkwam hem in Frankrijk een tweede ongeluk. Opnieuw moest de jongeman in een ziekenhuis worden op genomen. Na ontslag uit het zieken huis werd hij door de Franse recherche in de kraag gegrepen. Men verdacht hem van diefstal van de auto, omdat de papieren niet op zijn naam stonden. Korte tijd later werd de jongeman ech ter veroordeeld wegens landloperij. Hij zou geen cent meer op zak hebben ge had. Voor twee maanden ging hy in Frankryk de gevangenis in. Eind febru ari werd de Aalsmeerder als ongewenst vreemdeling over de grens gezet. (Advertentie) JACQ FRANK JUWELIER GR. HOUTSTRAAT 109 - TEL. 13700 Neville Chamberlain, in sportkleding, als hengelaar. VELSEN, 13 april In de eerstvol gende vergadering zal de gemeenteraad van Velsen een beslissing nemen over deelneming in een op te richten stich ting voor het uitgebreid technisch on derwijs, op basis van samenwerking, in de IJmond en het Haarlemse gebied, waarover wp onlangs reeds hebben be richt. Reeds in de vergadering van 15 november van het vorig jaar heeft de raad van Velsen uitgesproken, dat het onderwijsbelang in het IJmondgebied eist, dat daar voor het uitgebreid tech nisch onderwas een zogenaamde samen werkingsschool tot stand komt, waarin elke levensbeschouwelijke richting in de organisatie zeggenschap heeft en waar bij de mogelijkheid moet worden vast gelegd om tot splitsing naar richting over te gaan, wanneer de omstandig heden zulks toelaten. Ook de Raden der gemeenten Haarlem en Heemskerk heb ben zich inmiddels voor de stichting van een dergeiyhe school uitgesproken. De raad van Haarlem heeft daarby als voorwaarde gesteld, dat de school zal worden gevestigd in Haarlem of althans in het zuidelijke gedeelte van de ge meente Velsen. In september 1939 bracht koning George de Zesde een bezoek aan de premier, Chamberlain, in diens ambtswoning „Ten Downing Street". De waarnemers zullen niet alleen de openbare plenaire zittingen van het con cilie by kunnen wonen, maar ook de algemene vergaderingen, waarin de eigeniyke discussies worden gevoerd en waarin over de ingediende schemata gestemd wordt. Ook zouden de waarne mers die commissievergaderingen kun nen bijwonen, die vragen behandelen, welke hun bijzonder interesseren. Natuuriyk kunnen de waarnemers niet aan de discussies deelnemen en zü hebben ook geen stemrecht. Om dat aangenomen moet worden, dat ve len van hen niet voldoende Latijn ken nen om het gesprokene rechtstreeks te kunnen volgen, zal hun een verta lingsinstallatie ter beschikking wor den gesteld. Bovendien zullen zy zich voor iedere inlichting alty'd kunnen wenden tot het secretariaat voor de bevordering der christeiyke eenheid, terwpl het ook mogeiyk zal zpn dat zy contact opnemen met de Concilieva ders zelf. Zoals bekend, heeft men tpdens de voorbereidingen voor het Concilie ge ruime tyd over het vraagstuk van waar nemers van niet-katholieke kerken na gedacht en gediscussiëerd. Het secreta riaat voor de christeiyke eenheid kreeg tenslotte opdracht een oplossing te zoe ken, die zowel met het kartikter van de Concilie-besprekingen als met de eisen van de christeiyke kerken reke ning houdt. De laatste weken is er een byzonder levendig contact geweest tussen het se cretariaat en de verschillende kerken. Wp herinneren in dit verband aan het recente bezoek van de secretaris van het secretariaat voor de bevordering van de christelpke eenheid, mgr. Wille- brands, aan de patriarch van Constan- tinopel, en aan zijn gesprek (enkele da gen geleden) met vertegenwoordigers van protestantse kerken in het gebouw van het secretariaat van de Wereldraad van Kerken in Genève. Volgens verklaringen van leidende fi guren uit niet-katholieke christelijke kerken in Rome, rekent men daar reeds op de toelating van waarnemers tot het Concilie. De archimandriet van de Grieks-Orthodoxe Kerk in Rome, Mo- destus Armakollas, acht het zeker, dat niet alleen zün kerk, maar ook andere orthodoxe kerken waarnemers zullen af vaardigen. De mogelpkheid zou niet uitgesloten zijn, dat patriarch Athenagoras van -on stan tinopel, ere-primaat yan de ortho doxie, zich niet door priesters, maar door leken zal laten vertegenwoordi gen (In de orthodoxie zpn de vooraan staande theologen veelal leken) Archi mandriet Armakollas meent zelfs te weten, dat patriarch Athenagoras voor nemens is om nog voor het begin van het Concilie naar Rome te komen om zoals hy zei „de paus te omar men". Ook kanunnik Wanstall van de An- glikaanse Kerk in Rome rekent erop, dat bij het Concilie waarnemers zullen zyn van de kerk van Engeland. Ver- moedeiyk worden hierover nog gesprek ken gevoerd. De voorzitter van de Methodistenkerk in Italië, dr. Sbaffi, heeft verklaard, dat zyn kerk reeds besloten heeft twee waarnemers naar het Concilie te zen den, één van de Methodistenkerk in En geland en een van de Methodistische Episcopale Kerk in Amerika. De secretaris van de Mennonistenkerk in Italië, Nando Camellini, heeft ver klaard het waarschpnlpk te achten, dat ook een mennonist als waarnemer het Concilie zal bpwonen. De thans in voorbereiding zpnde stich ting zal gevestigd worden te Velsen. Een tweetal vertegenwoordigers van het Prot.-chr. onderwys en de wethouders voor onderwijszaken van de gemeen ten Haarlem, Velsen en Heemskerk hebben een voorlopig bestuur gevormd, dat aan de drie Raden, onder overleg ging van de ontwerp-statuten met toe lichting, het verzoek heeft gericht te besluiten deel te nemen in de op te richten stichting. Daarby is de restric tie gemaakt, dat de school tot stand zal komen op een plaats ten zuiden van het Noordzeekanaal. Blpkens de ontwerp-statuten is het voorlopig bestuur belast met de vor ming van een algemeen bestuur, waarin voor zoveel mogeiyk, behalve vertegen woordigers van de verschillende onder- wijsrichtingen en de gemeentebesturen, zitting zullen hebben een drietal ver tegenwoordigers van het bedrpfsleven, alsmede andere personen, door het al gemeen bestuur daartoe aan te wijzen. In de toelichting is een omschryving opgenomen „om duidelijk de wil tot er kenning en eerbiediging van de ver schillende levensbeschouwelpke overtui gingen te doen uitkomen". Deze om schryving houdt in, dat voor het met inachtneming van deze schoolrichtingen te benoemen personeel zoveel mogelpk het aantal leerlingen uit de drie school richtingen maatgevend zal zyn (ver houdingsgewijs). Bovendien is vermeld, dat godsdienstonderwijs wordt gegeven door eigen geestelpkien, dat dagopening en -sluiting plaats vinden op basis van vrijwillige deelneming der leerlingen met toestemming van de ouders en dat principiële vakken, indien mogelpk, ge geven zullen worden door leerkrachten van de eigen richting. Uit de statuten blijkt, dat indien een instantie van het r.k. of prot.-chr. on derwas in het door de stichting bestre ken gebied aanleiding ziet tot het op richten van een zelfstandige school voor uitgebreid technisch onderwijs, het haar is toegestaan daartoe een rechtsper soon in het leven te roepen om een dergelijke school tot stand te brengen. Het algemeen bestuur van de stichting verleent in beginsel aan de stichting van die school alle mogelijke medewer king. Zoals bekend is er reeds een besluit van de gemeenteraad van Beverwijk, waarby, op een daartoe van r.k. zpde ingediend verzoek, de noodzakelpkheids- verklaring voor de oprichting van een r.k. UTS is verleend. ZANDVOORT, 12 april Pastoor A. H. P. Cleophas had de leiding van de vijfde oecumenische bezinningsavond, die dit keer in de Nederlands Hervorm de Kerk werd gehouden. Voor de schriftlezing had de pastoor zyn keu ze laten vallen op het begin van het passieverhaal volgens Marcus, waarin wordt beschreven hoe Maria, de zuster van Martha, kostbaar reukwerk obrt de voeten van Christus stortte en hoe Judas kort daarop zyn verraad pleeg de. Ds. De Ru wijdde zijn meditatie aan een vergelpking tussen Maria en Judas. Hy wees op de opofferende liefde waarmede men de liefde van Christus moet beantwoorden. De han- delwpze van Judas was een gevolg van de koele berekening warmede hy al zün daden stelde. In het formulier-ge bed voor vrede en eenheid laste pas toor Cleophas een passage in voor het behoud van de vrede rond Nieuw-Gui- nea. Met een zegenbede besloot de pas toor deze goed bezochte byeenkomst. De jongeman was erg onder de in druk van het gebeuren. Zijn verWarinc was evenwel wat vaag. Hij wist zich ook veel niet te herinneren. Het kwam hemzelf allemaal tamelpk onbegrijpe lijk voor. Mr. Brons, raadsman, zag in zpn cliënt zeker geen misdadigers-type. Hij zag de rit naar het buitenland meer als een „impulsief avontuur". „De jon gen moet bezeten zpn van het auto rijden", aldus de raadsman. Hij vroeg een straf gelijk aan het voorarrest, vooral met het oog op de reeds in Frankrijk twee maanden doorgemaakte gevangenisstraf. Uitspraak óver veer tien dagen. ,Jk zou willen, dat de agenten die heit proces-verfhaal opmaakten, hier op de zitting aanwezig waren. Zij zouden, wanneer ze by hun bewerïng waren ge bleven, meineed gepleegd hebben", zei ereai 27-jarige bouwvakarbeider uit Zand voort. De man stond terecht omdat hij op 26 augustus omstreeks vijf uur 's morgens in de Westerparkstraat ge snapt was met een dood konijn, dat ge stroopt zou zijn, in een van zijn fiets tassen. Bovendien zou hij ook een groot aantal wildstrikken by zich hebben ge had. De man ontkende niet, dat hij dite morgen een dood konijn vervoerd had, maar ontkende het gestroopt te hebben. Ook zou hij geen wildstrikken bij zich hebben gehad. De rechtbank en de offi cier van justitie geloofden daar niet veel van, Mr. Van der Valk Bonman eiste bevestiging van het vonnis van de Haarlemse kantonrechter. De Zandvoortenaar was het helemaal niet eens met deze eis. ,,Ik ontken heus niet dat ik niet in het „vak" zit. Al vanaf mijn jonge jaren stroop ik. Ik ben goed „bekend" in de duinen en ik heb menig proces-verbaal opgelopen. Maar de laatste jaren zit de stroperij in verband met de myxomathose niet erg mee. Zeven jaar al stroop ik eigen- lpk niet meer. Het konpn waar het nu om draait vond ik ka,pot gereden op de weg. En dat ik strikken by me gehad zou hebben, ontken ik ten stelligste", aldus de Zandvoortenaar. „Misschien had u materiaal in de fietstassen waar van strikken gefabriceerd kunnen wor den", zei de president. „Neen, Edel achtbare", was het antwoord van de ex-stroper. „De politie heeft gewoonweg zitten liegen". Uitspraak over veertien dagen. HAARLEM, 13 april Zondag be leeft tafeltennissend Kennemerland zijn jaariykse hoogtepunt in de afdelings- kampioenschappen. Deze zullen dit jaar in afwyking van de traditie niet wor den gehouden in het Krelagehuis, doch in de fraaie, nieuwe badmintonhal van Duinwijck. Wellicht hierdoor heeft de inschryving met een aantal van 450 een record-hoogte bereikt. Een fraai suc ces voor het afdelingsbestuur, doch een enorme puzzle voor de wedstrijdleiding, die immers al die honderden wedstrij den binnen redelijke tyd moeten verwer ken. Het toernooi begint om 11 uur en tegen 22 uur hoopt men de laatste fina les achter de rug te hebben. In de hoofdklasse mag een spannen de strpd worden verwacht. Favorieten zpn de beide TYBB-spelers Cees Schoof en Jan Witteman, van wie de eerste ti telhouder is. Schoof zal het echter dit jaar moeiiyk krijgen. Witteman steekt in een zeer goede vorm, draaide een uitstekend gemiddelde in de competitie en is over het algemeen wat beter ge tramd dan zijn tegenstander. Cor Bak ker van Togido kan wellicht voor een verrassing zorgen, doch het feit, dat deze Vogelenzangse onderwijzer niet voldoende gelegenheid tot training heeft zal zijn kansen wel niet zo heel erg groot maken. By de Dames mag een hernieuwd kampioenschap worden ver wacht van Anneke Groeneveld-Lahey. Van serieuse concurrentie is al enkele jaren geen sprake en ook in het afge lopen seizoen hebben zich geen speel sters van werkelijke klasse gemeld. Meer strpd mag worden verwacht in de junioren-klasse. De beide Togido-spelers Hart en v. d. Berg hebben de beste kansen op de titel. (Advertentie) OOK IN ANTI-HERNIA UITVOERING SCm6CH£LSr/2. /3 f0236 HAARLEM, 12 april Ondanks de toegenomen concurrentie van de zyde der andere spaarinstellingen en de han delsbanken, maakte de Stichting Nuts spaarbank Haarlem in het afgelopen jaar wederom een opmerkelijke groei door, aldus wordt in het jaarverslag medegedeeld. De inleggingen overtrof fen de terugbetalingen met 8,2 min; dit is slechts weinig minder dan het saldo in het topjaar 1960. dat 8,4 min beliep Er werd ƒ2,4 min aan rente vergoed. De totale stpging van 10,6 mm van het tegoed, waarmede dit per ultimo 1961 op 83,4 min gekomen is, was zelfs groter dan ooit bp de instel ling is voorgekomen. Er werden in 1961 11.965 nieuwe spaarders ingeschre ven. Het aantal steeg met per saldo 5.827 tot 104.101. In de loop van het afgelopen jaar werd een rijdend bpkantoor in gebruik gesteld, terwpl en nieuw bpkantoor in Hillegom geopend werd. De financiële resultaten zpn zeer gunstig geweest. Het exploitatie-overschot bedroeg ƒ460.637 tegen 332.323 in 1960. Aan de reserves kon een bedrag van 333.805 wor den overgeboekt, waardoor deze tot ƒ3.515.354 stegen. (Advertentie) 100% WOL Grote Houtstraat <2 en 67 Xel. 10657 -12839

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1962 | | pagina 7