Op zijn datsja9svooral grootvader Geen sterke drank meer, licht dieet Sovjet-premier raakt iets van oude energie kwijt H SCHOONZOON LICHT TIP Vijf miljoen gld. voor Maughams kunstcollectie op Uders Up! Hervormden op KVP- kandidatenlijst ZATERDAG 14 APRIL 1962 PAGINA 15 HOOFDPIJNPOEDERS Een poosje geleden heeft er in het Newyorkse weekblad „This Week" een interview §estaan met Alexei Adzjoebei, die behalve hoofdredacteur van de »Izvestia" ook een schoonzoon is van de premier van de Sovjet- Unie, Nikita Sergejevitsj Khroesj tsjev. De Sovjet-Unie is nog altijd een „gesloten samenleving" en eerr werkelijk betrouwbaar poi'tret yan „Khroesjtsjev en pantoufles" is vooralsnog niet te verwachten. Maar toch heeft Adzjoebei een Paar bijzonderheden over de ge woonten en levensstijl van zijn schoonvader verteld, die samen jhet de détails, die anderen heb ben geleverd ertoe kunnen bij dragen ons een globaal inzicht te verschaffen in het particuliere leven van de autocraat in het Kremlin. Wij leren hem dan niet hl de eerste plaats kennen als de sluwe politicus, die de divergeren de stromingen in zijn land op vir tuoze manier bijeenhoudt, en ook Piet als de formidabele tegenstan- der in de koude oorlog. Neen, wij ontmoeten Khroesjtsjev als een ietwat vermoeide volkstribuun, die de materiële voorrechten van de macht niet beschouwt als een gouden kooi. Wij zien hem als een Vriendelijke grootvader, als een Uitgewoede Rabelaisfiguur. Khroesjtsjev heeft het tomeloze Van zijn oude energie verloren, hij hioet telkens vaker en telkens langer vakantie nemen en hij heeft zjch langzamerhand geschikt in zijn kwaaltjes. Volgende maand Wordt hij 68 jaar. 20 Stuks f 1. VOORSTUDIE VAN KHROESJTSJEV EN PANTOUFLES "'uiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiimiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiK ""■■itHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiHiiiiii. Wat voor indruk maakt Khroesjtsjev ®P mensen, op buitenlanders, die hem y°or het eerst ontmoeten? De Ameri kaan Adlai Stevenson beschreef hem n augustus 1958 als „kort en stevig van Oouw». Zjj„ optreden was „joviaal en ''et aanmatigend". In zijn „zware ®tem" was „de onmiskenbare klank van gezag" te bespeuren. En hij lachte, '■rlug en aanstekelijk". Die lach heeft ?®k Eric Johnston, president van de '"otion Pictures Association, getroffen. februari 1959 schreef hij ne een ae- f?ek aan Khroesjtsjev in dien, vakan tieverblijf aan de Zwarte Zee: „Hij ®*eft een dikke stierenek, maar de jheeste aandacht trekt zij kolossale ®hik. Die begint telkens te schudden 7.'8 hij lacht. Hij lacht vaak en luidruch- ï>g: de vrolijkheid borrelt in hem op". Pe Moskouse correspondent van Le "onde, Michel Tatu, merkte enige tijd gleden op, dat Khroesjtsjev zich tegen woordig minder vaak in het openbaar jOrtoont dan in de jaren kort na de dood 7®® Stalin. Zijn verschijning wordt ook ?et meer plechtstatigheid omringd dan het begin. Tussen twee rijen eerbie- j'8e functionarissen komt hij aanwan delen; „verbazingwekkend klein en dik; Pldanks zijn corpulentie en zijn korte 2?."en beweegt hij zich gemakkelijk. massieve en zeer bleke gelaat, dat ?aast de neusvleugel een gro.c wrat ortoont, loopt naar beneden uit in een Khroesjtsjev is op zijn best, als hij, gehuld in een bontbestikte Oekramse blouse, de rol van vriendelijke grootvader kan spelen. *7 -*• Rnviptflmhflssarto in WenAn fPm paar onderkinnen. Zijn ogen zijn uiterst klein en van een zeer heldere blauwe kleur. Zjjn ronde, blinkende schedel maakt een paar timide knikkende bewe gingen". Een van de eerste opmerkingen, die Adzjoebei tegenover de verslaggever van „This Week" maakte, was, dat zijn schoonvader van boerenafkomst is en dat hij daar in kritieke situaties „steeds naar teruggrijpt". Wat dat precies be tekent, legde Adzjoebei niet uit. Maar wij beschikken over een uitla ting van Khroesjtsjev, waaruit blijkt, dat hij in een crisis ook wel eens naar iets anders heeft gegrepen. In juni 1957, toen hij maar dat jA Persoonlijke lijfwacht van premier Khroesjtsjev is dan misschien geen zestig beh sterk, zoals wel eens is beweerd, maar hij gaat toch ook nie! helemaal on n°ed door hel leven. Eeri opname van de premier op het Amerikaanse buiten goed Glen Cove. wist de buitenwereld toen niet ge wikkeld was in een strijd op leven en dood met de z.g. anti-partijgroep van Molotov, Malenkov en Kaganovitsj, ver scheen hij op een receptie in de Egyp tische ambassade te Moskou. Hij hief een kristallen vodka-glas en sprak: „Ik drink een cocktail. Dat geeft je zenu wen rust. Dat brengt je in goede vorm". Die uitlating klopte met het primitie ve beeld, dat men zich toen van de Sov jet-leider had gevormd: een dikke boos wicht, die het niet bij een glaasje per dag liet. Nu deden al die bespiegelingen over de drankzucht vpn Khroesjtsjev" al dadelijk denken aan de gering schatting. waarmee destijds de Oos tenrijkse generaals spraken over de manier, waarop Napoleon te paard zat. De bespiegelaars hielden boven dien geen rekening met de algemene sympathie, waarin smulpapen en nathalzen zich in Rusland kun nen verheugen. Politie en publiek zjjn nog altijd opmerkelijk toegeeflijk jegens dronkaards en wie tegen woordig bevriend raakt met Russi sche mannen of vrouwen, krijgt zeker de oude uitdaging te horen: „Hoeveel pannekoeken kun jij achter elkaar op?" De gemiddelde goede Russische burger ziet er in tekeningen en adver tenties nauwelijks minder welvarend uit dan Khroesjtsjev. En bovendien heeft de Sovjet-pre mier al verscheidene jaren gele den het gebruik van sterke drank op doktersadvies drastisch be perkt. Eric Johnston merkte nog op, dat er bij Khroesjtsjev thuis Armeense cog nac, vodka en Oezbekistaanse wijn werd geschonken. Maar de Amerikaan se senator Humphrey stelde in decem ber 1958 reeds vast. dat Khroesjtsjev alle heildronken uitbracht met mine raalwater. Bij zijn bezoek aan Frankrijk in maart 1960 raakte hij, tot grote ergernis van zijn gastheren, de wijn nauwelijks aan. Hü liet zich kisten vol mineraalwater uit Georgië nasturen en een half jaar later noemde hij, tijdens zijn grote rede tot de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties in New York. tot tweemaal toe het merk: „Borzjom". Hij zei, dat hij het de afgevaardigden kon aanbevelen. Vorig jaar juli bü een bezoek aan de Amerikaanse ambassade in Moskou liet hij zich zelfs door mevrouw Thomp son niet verleiden een glaasje te drin ken. „Mikojan zorgt wel, dat er genoeg gedronken wordt", zei hij, „Ik wil le ven". Adzjoebei heeft tegenover ..This Week" bekend, dat hij. voor wat de fa- miliekrmg betreft, de rol van Mikojan overneemt. Hij bevestigde ook, wat reeds bekend was, dat zjjn schoonvader over een stevige eetlust beschikt. Toen de Amerikaanse ambassadeur vorig jaar maart in Novosibirsk bij hem lunchte, kreeg hij zakoeski (hors d'oeu- vres). soep, vis, kip en pertsovka (vod- ka met peper) voorgezet. En toen pre sident Kennedy in juni kwam eten op de Sovjetambassade in Wenen (Pur- kersdorf), omvatte het menu kaviaar, gevulde soedak (vis), salade van gevo gelte met tomaten en komkommers, consommé Borsjtsjak, crabmeat in saus, Tabaca-kip, asperges en bloem kool, ijs en koffie, noten en fruit. Maar ook aan zijn eetlust heeft Khroesjtsjev paal en perk moeten stel len. „Van tijd tot tijd houdt hij dieet", zegt Adzjoebei, „soms kun je wel zeg gen, dat hij vast". Over de gezondheidstoestand van de Russische premier zijn tal van over dreven berichten verspreid. In april 1959 meldden enkele Westduitse bladen, dat hij leed aan ernstige storingen in de bloedsomloop en dat hij last had van flauwte-aanvallen. Volgens het Fünf Uhr Blatt in Ludwigshafen en de Abend- post in Frankfurt hielden „de artsen" rekening met een gezwel in Khroesjt- sjevs hersenen. Een jaar later onthul de de „columnist" voor buitenlandse politiek van de New York Times, C. L. Sulzberger, dat de premier soms een beetje sleépte met zijn been en dat hij één arm nauwelijks meer kon gebrui ken. „Sommige waarnemers", zo schreef Sulzberger toen, „vermoeden, dat hü misschien een lichte beroerte heeft ge had". Tijdens het interview, dat Sulz berger in een nog later stadium met Khroesjtsjev had, heeft hij blijkbaar niets opgemerkt wat hem aanleiding gaf op zijn vroegere mededelingen te rug te komen. Eric Johnston schreef heel catego risch, dat er geen sprake was van fy sieke zwakte of van een kwaal bü Khroesjtsjev. Dat laatste is niet juist. Tegenover senator Humphrey heeft de premier toegegeven, dat hü wel eens last heeft van z0n nieren. Toen hü in maart 1959 een bezoek aan de Leipziger Messe bracht, nam hij drie proeffla- cons van een Belgisch geneesmiddel tegen nierziekten mee. „Ik zal het mid del proberen", zei hij. Overigens vindt hij het niet aange naam, als er in het buitenland ovei zijn gezondheidstoestand wordt ge praat. In juli 1959 zei hü' bü een bezoek aan Warschau: „Natuurlijk ben ik ge zond. Slechts een idioot zou zich ziek voelen, als het economisch plan van dc Sovjet-Unie voor 105 procent wordt uit gevoerd. Daar zouden zelfs de dodei van opstaan". In maart 1960 werd hü ontvangen in de gebouwen van de me disehe faculteit te Marseille. „Ik ben zeer gezond." zei hij. „De Russische dokters vinden, dat zjj mü veel te wei nig zien." En vorig jaar juli tüdens een receptie op de Amerikaanse ambassade in Moskou: ..Mijn gezondheid is beter dan die van Mikojan." met spelden prikt om wakker te blij ven. Adzjoebei heeft verteld, wat schoon papa voor zpn ontspanning leest: Tol stoi (hü heeft deze auteur eens „de ge- vaarlükste bolsjewiek" genoemd), Poesjkin en Tsjechov. Tüdens zün be zoek aan New York in september 1960 zag men hem lopen met „De Adelaars steppe" van Michail Boebennov en „De Vier Wervels" van Konstantin Finn. Hü houdt van muziek (vooral van Tsjaikowsky) en hjj gaat graag naar opera- en balletvoorstellingen. Al zijn buitenlandse gasten kunnen er op reke nen, dat zü met hem naar het Bolsjoi- theater moeten. Men kan de premier en partüsecre- taris ook op de tribune aantreffen bij een voetbalwedstrijd. In februari 1959 nam hij de Britse premier Macmillan en minister Selwyn Lloyd in de trojka mee naar een wedstrijd in het klei- duivenschieten en ook gunde hü zijn gasten een blik op het ijsvissen, dat in de Sovjet-Unie tamelijk veelvuldig wordt beoefend. Khroesjtsjev beperkt zich niet tot de rol van toeschouwer. Hü gaat zelf op jacht, wandelt met zijn kleinkinderen door de bossen of langs de Moskwa en hü zwemt. John J. McCloy, die presi dent Kennedy heeft geadviseerd op het gebied van de ontwapening, heeft Khroesjtsjev in zijn vakantieoord aan de Zwarte Zee in actie gezien. Dat was vorig jaar juli. Hü droeg een zwar te zwembroek en waagde zich niet al leen in het openluchtbad bü zün villa, maar ook in de golven van de Zwarte Zee. Khroesjtsjev maakt gebruik van luchtgordels, want hü is de zwemkunst slechts ten dele machtig. Met de Amerikaanse journalist Walter Lippmann heeft hü' vorig jaar april aan de Zwarte Zee een partü'tje badminton gespeeld. Dat brengt ons op de vakantiever blijven van Khroesjtsjev. Hij heetï er drie: twee in de buurt van Moskou en één te Gagra bij Sotsji aan de Zwarte Zee. Zijn ambts woning in de Moskouse Leninheuvelen is maar zelden in gebruik. Veel vaker zit hü in zijn „datsja" te Usovo, een half uur van de hoofdstad. Het is een crèmekleurig gebouw van twee verdiepingen, dat in 1956 is ge bouwd temidden van een reusachtig park, dat aan Catharina de Grote heeft toebehoord. De „datsja", die een willekeurig lid van de Russische intelligentsia: een ho ge officier of een büzonder verdienste- lük fabrieksarbeider er op na houdt, is zelden meer dan een bescheiden tuin huisje: licht gebouwd, niet geschikt voor bewoning in de winter en versto ken van elektriciteit, gas en waterlei ding. Het verblijf in de zomerse natuur is hoofdzaak en daar is de gemiddelde „datsja" ook op berekend. Het landhuis van Khroesjtsjev is van heel wat steviger allooi. De woon kamer is betimmerd met mahonie hout; er is een grote eetkamer, die is versierd met zware, helderblauwe draperieën. Verder is er nog een bil jartkamer. Het park rond de villa omvat rozentuinen, fonteinen en prachtige grasvelden met gele ban ken. Op vele plaatsen langs de zorg vuldig onderhouden gravelpaden staan potten met palmen. Honderd meter verderop is een openluchtbad. Bü de villa hoort een privéstrand aan de Moskwa. Adzjoebei heeft m zü'n interview met „This Week" verteld, dat Khroesjtsjev in Usovo konünen houdt. Dat klopt heel goed met een uitlating van de premier in september 1960, toen hü van de ver moeienissen in de V.N.-Assemblée uit rustte in het landhuis Glen Cove op Long Island: „Ik kom hier naar toe, omdat ik van konünen houd." Ongeveer tachtig kilometer van Mos kou ligt een tweede buitenverblijf van Khroesjtsjev, in de buurt van Uspens- koje. Het is vroeger eigendom geweest van Orlov, een vermogend man uit de tsaristische tijd. Men kan er op de be renjacht gaan. Maar het allerliefst is Khroesjtsjev in Gagra, nabü Sotsji aan de Zwarte Zee. In de beschutting van het Pitsoen- dagebergte ligt daar zijn villa, een ge bouw zonder enige pretentie, dat door slechts één schildwacht wordt bewaakt. In een korenblauw Oekrains hemd dren telt de Sovjetpremier tussen de bloemen van zijn subtropische tuin. Blauw en wit zün zün favoriete Kleuren. Op de Leipziger Messe heeft hij eens een das cadeau gekregen en hü uitte toen zijn vreugde over de kleur: blauw. Hij vertelde erbü, Jat rood zün ogen ir riteert en dat hij in navolging van Stalin wel „de rode tsaar" genoemd eens een rode telefoon uit zijn kantoor heeft gesmeten. Blauw en wit dus. In Gagra draagt hü meestal een breedgerande hoed van fijn wit stro. Hij zit er in de zon, hij zwemt er en Hü ontvangt er z\jn vrienden. Van de Oosteuropese zetba zen staan vooral Kadar en Gomulka in de gunst. Aan Eric Johnston liet hij in Gagra een fraai beschilderde Hongaarse kist zien, die was gevuld met prachtige appelen: „Een cadeau van mün oude vriend Janos Kadar". Op 7 februari jl. (Advertentie) Chief Whip ontving hij de Braziliaanse zaakgelas tigde Roberto Assumpcao de Araujo. Hü nam hem mee naar de veranda en wees over de zee: „Daarginds wonen de Turken," zei hü, „en nog verderop de Amerikanen." In deze buitenverblijven kan Khroesj tsjev alle aandacht besteden aan zün vrouw, zün kinderen en zün kleinkinderen. Hü is zelfs al over grootvader. Onlangs werd gemeld, dat de dochter van zün oudste zoon, de 22- jarige Julia Leonidovna, moeder is ge worden van een dochter. Die oudste zoon Leonid, is in 1943 op 27-jarige leeftüd bü Bjelgorod gesneu veld. Senator Humphrey heeft verteld, dat Khroesjtsjevs ogen vochtig werden, als hij over Leonid sprak. Leonid en zün thans 44-jarige zuster Julia (ge huwd met Viktor Gontar, directeur van de Opera in Kiev) zün geboren uit het eerste huwelük van premier Khroesj tsjev. Hun eigen moeder, Nadjezjda Soerkova, is gestorven tüdens de grote hongersnood van 1921-22. In 1924 is Khroesjtsjev hertrouwd met Nina Petrovna, een docente in de politieke wetenschap, die hü te Joezjov- ka (het latere Stalino) in het Donetz- bekken heeft ontmoet. Uit dit tweede huwelijk zijn drie kinderen geboren; Rada Nikitisjna (in 1926, thans gehuwd met Adzjoebei en moeder van drie zoon tjes: Nikita, Alexei en Ivan), Sergej (in 1935, thans gehuwd en vader van een zoon) en Jelena (in 1938, juriste). Nina Petrovna heeft tüdens haar verbluf in Amerika verteld, dat zij niet van huishoudelü'k werk houdt, wel van tuinieren. Haar personeel be staat uit een kok, een huishoudster en een meisje, dat o.m. aan tafel be dient. Dat is een veel bescheidener opzet dan in juni 1959 werd vermeld door een gevluchte MVD-agent, Peter Deriabin. Ie had het over een persoonlijke lijf wacht van Khroesjtsjev, die zestig man sterk zou zün, en verder over twee koks, vier butlers, een huisbewaarder, een huishoudster, drie werksters, drie chauffeurs voor Khroesjtsjev en twee voor Nina, alsmede een tuinman en een barbier. Dat laatste lijkt niet erg waar- schünlük, omdat de premier in mei 1957 vol trots verklaarde, dat hü zich iedere morgen met zeep en mes scheert en dat hü vervolgens wat talkpoeder ge bruikt. Hü zei dat als toelichting op zün weigering om bü de opname voor een CBS-interview het gebruikelü'ke laagje „pancake" te ontvangen. H. J. NEUMAN WEERSELO, 14 april Het bestuur van de K.V.P. van Weerselo heeft met steun van de ledenvergadering een re volutionair besluit genomen. Men heeft zich in Weerselo op het standpunt ge steld, dat ernaar gestreefd moet wor den om te komen tot één christelüke lijst met één christelijk program. Om een voorbeeld te geven zullen bij de komende gemeenteraadsverkiezingen op de lyst van de K.V.P. niet alleen namen van katholieken voorkomen, maar ook drie namen van personen, die de Ned.Hervormde godsdienst be lijden. Een van hen komt op de derde plaats op de K.V.P.-lijst te staan. De twee anderen krygen een reserveplaats toegewezen. LONDEN, 14 april Het tweezijdige schilderü van Picasso uit de collectie van de Britse auteur Somerset Maug ham is op een veiling bij Soteby in Londen voor tachtigduizend nond ster ling (acht ton), de hoogste prijs ooit voor een schilderij van een nog levende kunstenaar betaald, van eigenaar ver wisseld. De schilderijen zpn: „Dood van een Harlekün" en „Zittende vrouw in tuin". De totale opbrengst van deze unieke veiling bedroeg ruim vijf mil joen gulden. Maugham zelf had er in- dertü'd twee miljoen voor betaald. Da collectie was 36 stukken groot Een derde Picasso, „De Griekse", bracht 35.000 pond op. Claude Monets „Zaandam" was 49.000 pond waard. Eigenaar is een Londens museum ge worden. De Amerikaanse levensmidde lenmiljonair Huntingdon Hartford kocht Toulouse Lautrecs „Le Polisseur" voor 27.000 pond en een Pisarro voor 26.000. De tweede Pissaro uit Maughams ver zameling bracht 28.000 pond op. Renoirs „Trois jeunes filles en pro menade" ging weg voor 48.000 pond. Zün „Bateaux a Argenteuil" voor het zelfde bedrag en een derde doek van dezelfde meester voor 9.000 pond. Het grootste gedeelte van de op brengst zal waarscnijnlijk in een fonds worden gestort, dat Somerset Maug ham heeft gesticht ter ondersteuning van schrijvers die in moeilijkheden ver keren. De schrijver heeft zijn verzame ling verkocht in verband met talrijke schilderijendiefstallen van de laatste tüd. Hij had er genoeg van om telkens wanneer hij zijn villa in St. Jean Cap Ferrat aan de Rivièra verliet uitgebrei de veiligheidsmaatregelen te moeten treffen. In Londen vraagt men zich af wie de „dubbele" Picasso heeft gekocht. Men vernam dat de koper van de dubbele Picasso de Amerikaanse industrieel Do nald Maggin, president-directeur van de canton (Ohio) Diebod co„ inc. was. Bij Sotheby's weigerde men te zeggen wie de koper was de firma pleegt de identiteit van kopers alleen te ont hullen met hun toestemming. (Advertentie) LEIDEN, 14 april Bü K.B. is dr. M. l K. Polano benoemd tot gewoon hoogleraar in de huid- en geslachts ziekten. Dr. Polano is hoofd van d» dermatologische afdeling van het Zuid- wal-ziekenhuis in Den Haag. (Advertentie) Uw zorgen voor morgen bij DE OLVEH geborgen. et is natuurlijk aan geen twijfel onderhevig, dat het gecombineer de ambt van premier van de Sov jet-Unie en eerste secretaris van de communistische partij veel van Khroesjtsjevs energie vergt. Zyn bloed druk is ondanks zijn dieet en zijn verminderd drankgebruik aan de hoge kant. Tussen zijn vakanties in maakt hij dikwijls een vermoeide in druk In juni 1960 viel hü tüdens een voorstelling van ..Die Zauberfiöte" in de Weense Staatsopera in slaap. Op het derde congres van de Rus sische schrüversbond vertelde hij zeli dat hü veel moet lezen, vaak tot diep in de nacht en dat hü zich dan soms Khroesjtsjev in de familiekring. Op de eerste rij v.l.n.r. kleindochter Julia (dochter van wijlen Leonid), S Khroesjtsjev, kleinzoon Nikita (zoon van Alexei en Rada Adzjoebei) en mevrouw Khroesjtsjev. Op de tweede rij v.l.n.r. schoonzoon Alexei Adzjoebei, zoon Sergej en diens vrouw Galina, dochter Julia, dochter Rada, kleinzoon Alexei en dochter Jelena,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1962 | | pagina 15