IDEALE ZAAL VOOR KAMERMUZIEK Restauratie van de Doelen kan niet langer wachten Culturele strook Haarlem en tussen centrum van Stadsschouwburg m m RUSTIGE BINNENPLAATS VOOR RECREATIE i I -WERKSTUK VAN LEVINUS TOLLENAAR - Monumentaal natuursteenmozaïek in Haarlems Coornhertlyceum N', „lepenhove", modern hotel met 123 bedden y Henri Bende FRANS DUPONT MAAKT ONTWERP VOOR FRANS HALSFILM GROEN Co. ZATERDAG 14 APRIL 1962 PAGINA 3 HAARLEM, 14 april. In een tegenwoordig nogal verborgen hoek van Haarlem ligt het ge bouw van de St.-Adriaens- of Kloveniersdoelen. Het ligt aan de Gasthuisstraat, die ongeveer paral lel loopt met de Gedempte Oude Gracht, vanaf de Botermarkt in de richting van de Raaks. In 1958 schreven B. en W. in een raadsvoorstel, dat het gebouw van de Doelen „een van de belangrijkste monumentale gebouwen in deze gemeente" is. Aan de kant van de Gasthuisstraat is daar niet zoveel van te zien, behalve dan de in 1612 nog door Lieven de Key gebouwde monumentale toegangs poort. Het gebouw is het mooist, wanneer men het bekijkt vanaf de binnenplaats van de Doelen: een prachtige hoge gevel met een monumentaal bordes, vanwaar Wybold Ripperda in 1572 de Haarlemse schutters opriep tot verzet tegen de opdringende Spanjaarden. Een herinneringsplaat boven de ingang getuigt nog van deze gebeurte nis, die P. C. Hooft in zijn „Historiën" uitvoerig en dramatisch beschrijft. In datzelfde raadsvoor stel van 12 augustus 1958 schreven B. en W., dat er in dit prachtige gebouw onmiddellijk een aantal stutten aangebracht waren, omdat er gevaar dreigde voor instorting. Bij die gelegenheid vroe gen B. en W. de raad om een crediet van f 45.000 om onmiddellijk de nodige voorzieningen te kun nen treffen aan De Doelen. Van deze voorzienin gen was aldus nog altijd B. en W. een aantal dermate urgent, dat verder uitstel ongewenst was. Sindsdien zijn er vier jaar verlopen en er is helemaal niets gebeurd. Een rijksgoedkeuring om dit restauratiewerk uit te voeren, kon tot dusver niet worden verkregen. Exploitatie Binnenplaats De monumentale gevel van de zestiende eeuwse Doelenzaal. Men ziet de gevel zelden, omdat de bin nenplaats waaraan zij gelegen is, veelal is afgesloten voor het publiek. Het is wel bijzonder jammer, dat deze zaal nog altijd geen culturele bestemming heeft gekregen. „Culturele strook" Bestemming f Jȧ Aanwinst voor Kennemerland CENTRALE VERWARMING OLIESTOOKINSTALLATIES Symboliek Inbraak in houthandel Saunabad Va" A* Intussen zijn de „hangende gymnas- tiektoeste'Uen" opgeborgen en wordt de Baal overdag gebruikt voor „grondigym- hastiek" door het Karei van Mander- lyceum en het Stedelijk Gymnasium, terwijl 's avonds verschillende muziek gezelschappen er hun fanfares blazen. In een der nevenvertrekken heeft de schildersbent „De Groep" zich genes teld, terwijl iin andere bijgebouwen krachtsport wordt beoefend en de pad vinderij het spel van verkennen speelt. En dat alles is een monumentaal bouw werk, dat langzamerhand een bouwval aan het worden is. Het tegenwoordig gebruik, dat scho len en verenigingen van de Doelen ma ken, is weinig bevorderlijk voor het be houd van het gebouw. Het is tevens Weinig in overeenstemming met het monumentaal karakter ervan. Wanneer er gepleit wordt voor een spoedige res tauratie van de Doelen, moet tegelij kertijd worden gepleit voor een waar diger gebruik van de zaal. In dit ver band lijkt het goed te herinneren aan het artikel, dat onze medewerker Oli vier Koop al op 14 juni 1952 in onze courant publiceerde en waarin hij voor stelde de Doelenzaal in te richten voor het geven van kamermuziek. Zijn plei dooi heeft sindsdien niets aan kracht ingeboet. Integendeel, bekende voorstan ders van kamermuziekuitvoeringen in Haarlem, als dr. J. F. Obermayr, heb ben sindsdien herhaaldelijk voor een zo danig gebruik van het gebouw gepleit. De zaal van De Doelen biedt ruimte voor 300 tot 400 zitplaatsen en een behoorlijk podium. Deskundigen noe men de akoestiek voortreffelijk. De belangstelling voor kamermuziek is snel groeiende in Haarlem. In het afgelopen jaar werden kamermuziek uitvoeringen in de Concertzaal door gemiddeld ongeveer 450 personen be zocht. Het is een bekend feit, dat de kamermuziekuitvoeringen in Amster dam vele belangstellenden trekken uit Haarlem en omgeving. Verwacht mag worden, dat dergelijke uitvoeringen in een bijzonder mooie en geschikte Zaak, onmiddellijk nabij het centrum van de stad gelegen, zeer veel be langstelling zullen trekken. Niettemin is het duidelijk, dat kamer- muziek-uitvoeringen niet voldoende zijn °m de Doelenzaal redelijk te exploite ren. Maar ook voordrachtavonden kun nen er zeer goed gehouden worden. Tal v.an avonden van b.v. de Volksuniver- jtaeit die nu plaats moeten vinden in de Renaissancezaal van het Frans Hals museum, zouden in de Doelenzaal bij- Zonder goed tot hun recht komen. En Waarom zou deze prachtige zaal in bij zondere gevallen niet door de gemeente voor representatieve doeleinden ge- muikt kunnen worden? Men zou kun- d®n denken aan een Nieuwjaarsconcert ^bijzondere ontvangsten. °e vraag is niet of een dergelijke ,xPloitatie rendabel is, want een ge- ,p?dw als de Doelen, dat door B. en W. cif een der belangrijkste monumenta- gebouwen in Haarlem genoemd wordt, zal toch gerestaureerd moeten vRrden. Restauratie zonder meer zou i takenen, dat men een soort open luchtmuseum begint. Belangrijker nog dat men een dergelijk prachtig PPuwwerk in de hedendaagse samenle- •n® weer een functie geeft. Dat is temeer noodzakelijk nu er voor tal van bijeenkomsten als boven beschreven, geen geschikte ruimte in de binnenstad voorhanden is. Natuurlijk zal het nodig zijn om het gebouw van de Doelen een vrijere lig ging te geven. Op het ogenblik ligt het ingebouwd in een van de minst aan trekkelijke gedeelten van de binnen stad. Maar reeds geruime tijd is een sanering van dit gebied toegezegd. Zijn wjj goed ingelicht, dan wil men de hele bebouwing van het vierkant Luitesteeg- Gedempte Voldersgracht - Zuiderstraat - Gasthuisstraat neerhalen en hier een ruim plein aanleggen. Het gebouw van de Doelen zou dan aaiVdit plein komen te liggen, zij het met de lange blinde muur, die de binnenplaats omsluit. Men kan zich overigens voorstellen, dat die muur wordt afgebroken en dat 'het Doe lengebouw rechtstreeks aan het aan te leggen plein komt te liggen. Maar het is natuurlijk ook mogelijk de rustige binnenplaats als zodanig te behouden. iniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiniiii' Het tegelplaveisel te vervangen door gras en hier een ingebouwde tuin te doen ontstaan vooral ten behoeve van de van groen gespeende omwonenden. Het poortje naast het Hofje der Twaalf Apostelen aan de Gedempte Volders gracht en de Hoofdpoort aan de Gast huisstraat zouden dan opengesteld moe ten worden. In de onmiddellijke omgeving van het 'Doelengebouw op de hoek van de Gasthuisstraat en de Zuiderstraat ligt nog een historisch belangrijk ge bouw: het voormalige Lutherse Wees- en Armenhuis, dat tegenwoordig in Het onlangs gereedgekomen verbouwde hotel-restaurant „lepenhove" aan de Hartenlustlaan in Bloemendaal. Vanmid dag werd het hotel officieel in gebruik genomen. gebruik is als limonadefabriek en car- tonnagefabriek. Wanneer men dit ge bouw zou kunnen inrichten als Muziek school, zou de Doelenzaal voor deze school een bijzonder geschikt audito rium kunnen zijn. Aan het plein dat mettertijd tussen Doelen en Raaks zal worden aangelegd, zouden dan drie belangrijke culturele instellingen komen te liggen: de Doelen zaal als zaal voor Kamermuziekuitvoe- r.ingen, voordrachten en muziekrecitals, het Lutherse Wees- en Armenhuis als Muziekschool en het nieuwe gebouw van de Stadsbibliotheek. Beziet men dit plan op de plattegrond, dan ziet men een „culturele strook" groeien, die van uit de binnenstad in de richting van de Stadsschouwburg loopt en die dus de wel zeer excentrisch gelegen schouw burg meer naar de binnenstad haalt. Wanneer men er dan in zou slagen rond deze „culturele strook" de vestiging te stimuleren van verschillende gelegenhe den voor „aansluitend uitgaansleven" zoals restaurants en café's, eventueel met expositiemogelijkheid dan komt men als vanzelf tot verwezenlijking van datgene, wat in het rapport over de So ciale Structuur van Haarlem als nood zakelijk wordt beschreven voor het be houd van de culturele centrumfunctie van Haarlem. Hoe het ook zij, nu de plannen voor de sanering van de omgeving van de Raaks binnen afzienbare tijd aan de gemeenteraad zullen worden voorge legd, is het noodzakelijk dat men voor het monumentale gebouw van de Doe len een daarbij passende bestemming zoekt. Het gebouw moet echter eerst en spoedig worden gerestaureerd. Dat is men buiten alle andere over wegingen om verplicht tegenover het voorgeslacht, dat in 1562 dit prachtige gebouw liet zetten als zetel voor de St. Adriaens- of Cloveniers-gildebroe- ders. Niemand minder dan Lieven de Key heeft er de prachtige poort aan gebouwd. De huidige staat van het ge bouw eist, dat met hernieuwde kracht bij de rijksoverheid wordt aangedron gen op het afgeven van de rijksgoed keuring, zodat de restauratieplannen van 1958 ten spoedigste worden uitge voerd. HAARLEM, 14 aprü De Blari- cumse cineast Frans Dupont heeft van de staatssecretaris voor O. K. en W., mr. Y. Schol ten, opdracht gekregen voor het maken van een ontwerp voor een film over Frans Hals. Het is niet uitgesloten dat de heer Dupont te gele gener tijd deze film ook zal gaan ma ken. In de Nederlandse filmwereld is Frans Dupont geen onbekende. Vorig jaar november voltooide hij de film „Uitzicht op de hemel", welke hij even eens in opdracht van het ministerie van O. K. en W. maakte. De film is een documentaire over de glazeniers kunst in Nederland. De heer Dupont, die in dienst is van Multifilm in Hilver sum, heeft een groot aantal films op zijn naam staan. Een van de bekend ste daarvan is „Giethoorn", die hij in 1936 maakte. y» - adat bijna een decennium is ge werkt aan een nieuwe huisves ting voor het gemeentelijke oornhertlyceum, zal het niet lang meer duren of het reeds stervende lied van de bouw zal geheel verstom men en plaats maken voor het doel waarvoor het gezongen is: vermeerde ring van kennis. Onder degenen die in het lyceumge bouw aan de Westelijke Randweg (na bij Herenweg) hun taak hebben vol bracht behoort de Haarlemse kunste naar Levinus Tollenaar. Dezer dagen voltooide hij een magnifieke en indruk wekkende wanddecoratie in het trap penhuis. BLOEMENDAAL, 14 april Van- plantsoen in Bloemendaal geopend. De middag heeft de directeur van Haar- heer Van Willige was vergezeld van lems Bloei en tevens voorzitter van de enkele Haarlemse bloemenmeisjes, ue Gewestelijke Bond voor Vreemdelingen- Bloemendaalse architect, de heer H. W. verkeer in Zuid Kennemerland, de heer van Kempen, is er voortronphik^ ïn^ ge- W. van Willige, het geheel verbouwde hotel-restaurant „lepenhove" aan de Hartenlustlaan tegenover het Wildhoef- ,.y. O''.:-. slaagd „lepenhove", dat sinds 1945 door de heer L. Franken als hotel geëxploi teerd wordt, tot een der modernste en grootste hotels van Zuid-Kennemerland te maken. Met de twee dependances aan de Zuider. Stationsweg en de Har tenlustlaan meegerekend, heeft het ho tel, dat vooral door buitenlanders wordt lezocht, een capaciteit van lionderddrie- .•ntwintig bedden. Bij de eerste ingrijpende verbouwing in 1955 werd reeds rekening gehouden met de zo pas gerealiseerde vernieu wing, waarmee men september vorig jaar begon. „lepenhove" zou aanvan kelijk in maart worden geopend, maar de bouw ondervond tengevolge van de vorst enige vertraging. De verbouwing geschiedde door de firma Ottolmi te Haarlem. In alle opzichten is het hotel, dat in een grote behoefte zal voorzien, voor gasten en bezoekers gerieflijk inge richt. Vooral door dé moderne verlich ting ademt het hotel een huiselijke en gezellige sfeer. Van het oorspronkelijke gebouw zijn alleen de middengevel en een torentje bewaard gebleven. Bekend is reeds, dat naast het hotel een aanzienlijke parkeerruimte zal wor den gecreëerd. Het terrein, dat daar voor moet vrijkomen, is door de ge meente in erfpacht aan de directie af gestaan. De dependance aan de Zuider Stationsweg zal, ten gevolge van het gereedkomen van het eigenlijke hotel, met ingang van 1 mei worden opgehe ven. De villa aan de Hartenlustlaan, die reeds vier jaar in gebruik is, zal men als dependance blijven gebruiken. Vorig jaar hebben zesentwintigduizend gas ten in „lepenhove" overnacht. Vóór het hotel ligt een ruim terras, waarop men, ook zonder hotelgast te zijn, mag ver pozen. Advertentie) BLOEMENDAAL TFT,FF 54855 t In 1960 ontving Levinus Tollenaar van het Haarlemse gemeentebestuur opdracht tot het maken van een schets voor het bewuste muurmozaïek, be stemd voor de school die genoemd is naar de Nederlandse schrijver, huma nist en graficus D. V. Coornhert. Om tot een kernachtige symboliek van Coomherts gedachtenwereld te ko men heeft Tollenaar zich in diens denk wijze verdiept. Coornhert, die leefde van 1522 tot 1590, huldigde een voor zijn tijd nogal progressief idee, name lijk die van de verdraagzaamheid. In een periode van religieuze onenigheid werd hem dit wel eens noodlottig: door katholieken en protestanten werd hij beurtelings op z'n vingers getikt. Coom herts opvattingen waren geënt op de Griekse wijsbegeerte en het is dan ook niet verwonderlijk, dat Levinus Tolle naar bij dezelfde wereldbeschouwelijke uitgangspunten belandde. Om het we zen van Coomherts denkwereld te sym boliseren in de voorstelling van het mozaïek ontleende hij zijn figuratie aan het verhaal uit de Griekse mythologie „Herakles op de tweesprong", een ty pisch humanistisch motief. Het vertelt over de ontmoeting van Herakles met twee vrouwen, een Apollinische en een Dionysische. Het eerste type is geeste lijk ingesteld, het andere werels en op één van beide moet Herakles zijn keus bepalen. Op grond van zijn kennis en inzicht doet hij de juiste keus. Hieruit blijkt dat voldoende kennis een voor waarde is voor de vrije ontplooiing van de eigen persoonlijkheid, waarmee één van de kernpunten van Coomherts ge- dachtengang is getypeerd. Dit wordt in het mozaïek nog eens benadrukt door de symboliek van Stoa, de zuilenzaal in het oude Athene, waar de wijsgeer Zeno doceerde. Voorts treft men links onderaan het zogenaamde notarismerk van Coorn hert, een hart met twee korenaren en de weegschaal der gelijkberechtigd heid. Het mozaïek beslaat een oppervlak te van 50 m2 en meer dan een ton natuursteen is er in verwerkt. Na een voorbereiding van ruim een jaar heeft het metselwerk nog vijf maan den gevergd. Gelukkig stond de kun stenaar niet overal alleen voor. Hij mocht rekenen op de spontane mede werking van een groep eigen leerlin gen die naderhand nog assistentie kregen van enkele kunstzinnige en enthousiaste scholieren van het Coornhertlyceum. Artistieke binding De centrale ligging van het trappen huis met toegangen tot de lesvleugels en het licht dat hier door de enorme ramen binnenvalt, verschaft het kunst werk een plastische binding met het gebouw. De onderzijde van het mozaïek speelt samen met de diagonaal van de trapopgang en de hoedanigheden van het wandvlak met de deurgaten die toegang geven tot de lesvleugels en ook de balcons hebben mede de compositie bepaald. Aldus is compositair een ster ke binding ontstaan van het kunstwerk met de architectuur van het bouw werk, zoals dit werd uitgevoerd onder leiding van ir. H. A. Breuning, hoofd ingenieur van Openbare Werken. Bo vendien is het mozaïek door tintkeuze en structuurwerking prachtig opgeno men in het muurvlak dat, in granol ge schuurd, op zichzelf functioneel is voor de compositie. Tussenvorm Wanneer men het kunstwerk In z'n volle omvang bekiikt krijgt men wel licht bij benadering een indruk van de hoeveelheid steensoorten die hierin zijn verwerkt. Men zal echter nauwelijks bevroeden met hoeveel zorg (en zorg vuldigheid!) de vereiste collectie is vergaard. Wat Tollenaar zocht vond hij soms ver buiten onze landsgrenzen, maar ook dicht bij huis. Het oog valt op een aan tal rondgeslepen keitjes van het soort dat in de omgeving van de Drentse hunebedden wordt aangetroffen. Een bijzondere steensoort is de oeland, nota bene afkomstig van een gerestaureerde vloer in het Koninklijk Paleis op de Dam te Amsterdam. Met een schier onuitputtelijke vindingrijkheid zijn de natuurlijke steensoorten toegepast: tra- vertijn, Rembrandt-lei, kwartsiet, dia- bas, bianco, rosa corallo en vele an dere soorten. Bij de samenstelling heb ben de gekleurde species een boeiende functie in het koloriet gekregen en het filigrain-achtige van de muurbeschrij ving wordt gesuggereerd door de fraaie lijnen die zich als tere draden voort planten en vertakken. In feite is hier geen sp:ake van een mozaïek in de strikte betekenis van het woord. Zoals Levinus Tollenaar ons vertelde betreft het hier een tussen vorm van mozaïek. ffito en intar- sia in steen. Het pas voltooide kunstwerk is voor Levinus Tollenaar de tweede ge meentelijke opdracht in Haarlem. Het eerste is eveneens een muurdecora tie, zij het van geheel andere aard, dat te vinden is in het gebouw van de Stichting Haarlems Bloei. Dit is een compositie in een meer compacte vorm uit gelijkvormige natuurstenen opgetrokken, in tegenstelling tot de open compositie van het „Coornhert monument". Behalve zijn werkzaamheden voor de gemeente Haarlem werkte Tollenaar voor de gemeenten Velsen en Zandvoort en verder nog voor de Rijksgebouwen dienst. Ook voor andere opdrachtgevers was hij werkzaam en zijn muurgrafie ken, glas in loodramen, plastieken en mozaïeken treft me- in kerken van de ze omgeving, in de St.-Lucia-uloschool, in de verplegersschool van de St.-Joan- nes de Deo en buiten Haarlem onder meer in een middelbare school te Groenlo. Levinus Tollenaar, die mede werker voor beeldende kunst is aan dit dagblad, is leraar aan de Kennemer Streekschool en lid van het Haarlemse kunstenaarsgenootschap „De Groep^'. HAARLEM, 13 april, van woensdag op houthandel aan de Brouwersvaart inge- aprii. In de nacht donderdag is in een broken. De daders zijn binnengekomen door aan de achterzijde een ruit te ver nielen. In het kantoor doorzichten zij enkele laden en namen daaruit een aantal plak- en postzegels mee ter waarde van f. 60 (Advertentie) SCHOONHEIDSSALON i.v.m. de komende feest dagen verzoeken wij U beleefd vroegtijdig uw schoonheidsbehandeling te bespreken. met vermageringsmassage vanaf f 2.50 ZIJLSTRAAT 73 - TELEF. 1.0.5.4.2

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1962 | | pagina 3