Washington boos op Bonn wegens „loslippigheid" Amerikaans voorstel zou Ulbricht begunstigen Gasontploffing Rotter dam- N oord GRATIE gevraagd voor JOUHAUD Advocaten teg de van ex-generaal in? Betogingen voor en tegen hulp aan de Papoea's m Brentano met delicate missie naar V.S. Drie gewonden, grote ravage Mr. Van Rijckevorsel„Geen gesjacher, geen gebunker,, Douanier door personenauto meegesleurd ttentie ctie BelOfast- IGUIMEAÜB Nieuwe aanpak van OAS in Algerije Hartstochtelijk beroep van Papoea-student Dr. VAN ROIJEN terug naar F.S. Het weer WEERKAARTEN AAN DE HAND VAN DE „TIROS IV" IN DEN HAAG EN AMSTERDAM P. v.d. A. Het weer in Europa maandag ió april 1962 86ste JAARCANC No. 31107 AHKVotmE* \i (Van onze correspondent in Bonn) BONN, 16 april Dr. Hein- rich von Brentano, Westduits- lands vroegere minister van bui tenlandse zaken, thans leider van de christendemocratische fractie in het parlement, zal met een spe ciale boodschap van bondskanse lier Adenauner (die zijn vakantie in Cadenabbia weer heeft hervat) naar Washington vliegen om te pogen de Amerikaanse veront waardiging te sussen over het in de Westduitse hoofdstad bekend worden van een Amerikaans voorstel in verband met de kwes tie Berlijn. Dit plan, dat vandaag ter sprake zou komen in het over leg tussen de Amerikaanse minis ter van buitenlandse zaken Rusk en de Sovjet-ambassadeur Dobry- nin, werd zaterdag gepubliceerd Bromfietser gedood; bus tegen boom in de New York Times en via de Columbia Broadcasting System. Beider nieuwsbron bevond zich in Bonn. PARIJS, 16 april (AFP) De verdedigers van ex-generaal Jou- haud hebben zaterdag meegedeeld, dat zij president De Gaulle gratie voor hun cliënt hebben gevraagd. Zij hadden dit tegen de zin van de voormalige generaal van de lucht macht gedaan, zeiden zij. De ver dedigers hebben een audiëntie bij het staatshoofd aangevraagd. „Wij achten het onze plicht de aandacht van de president te ves tigen op de weerslag, die de ten uitvoerlegging van het doodvon nis in Algerije en in de rest van de wereld kan hebben", aldus de ad vocaten Charpentier en Perrussel. Zwaar gewond bij incident aan grens MORRIS 'êeforeifouduif/ Suède dames- en herenjasjes Minder wind BUREAU SMEDESTRAAT 5 HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk, Zeestraat 50: telef. 4790 Bijkantoor en Red. Umuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Wrectle: W. C. H. Leijdeckers en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. RUN en W. Severln. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEI" 28 cents per millimeter hoogte Omroecers 16 cents rer m m. hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRITS 61 cents per week, 2.65 per maand, 7.90 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544. HEINRICH VON BRENTANO (Van onze verslaggever) ROTTERDAM, 16 april Een doffe knal als van een inslaande bom wekte Vanmorgen tegen half zeven op ruwe Wijze de bewoners van Crooswijk (Rot terdam Noord) uit hun slaap. Twee agenten lagen bloedend op het asfalt van de Crooswpkseweg en enkele omwo nenden waren gewond door glassplin ters. Tientallen meters in de omtrek was de straat bezaaid met glasscherven, uit nonderden gehavende ramen wapperden triest de gordijnen. Wat verdwaasd stonden de eerste le den van de vrijwillige brandweer te kij ken naar deze ravage. Vrijwel op het- Selfde ogenblik sloegen de vlammen uit ®en kousenwinkel op de hoek van de »an Reijnstraat, waar de ontploffing WESTBORO, Massachusetts, 16 apr. (UPI) Het Amerikaanse ministerie Vnn handel verstrekt op het ogenblik 'adiotransmissies van wolkenkaarten, opgesteld aan de hand van foto's die *Un ontvangen van Tiros IV, de Ame rikaanse weersatelliet. Het Amerikaanse ministerie van han del is van mening dat de dagelijkse radio-facsimile transmissies de weers voorspellingen in Europa, Latijns-Ame- rika, Afrika, het Verre Oosten en het Zuid-westen van het Stille Zuidzeege- wed, aanzienlijk zullen verbeteren. Tot nu toe stelde het Amerikaanse rhinisterie van handel in code gestelde analyses ter beschikking. De uitwer king hiervan eiste veel en ingespannen arbeid, waardoor veel bijzonderheden te loor gingen. Het nieuwe systeem is voor de ko- Jhende acht tot tien weken experimen teel, en wordt door het weerbureau van Jtet ministerie van handel in Washing- l°n beproefd in nauwe samenwerking „Alden Electronic And Impulse Recording Equipment Co., Inc", in "estboro, Massachusetts. - He wolkenkaarten worden ontvangen door meteorologische diensten in Pa- ÏJTs, Londen, Oslo, Stockholm, Brussel, Hern, Frankfort, Rome, Boedapest, Vairo en Moskou. Voorts in Midden in Zuid-Amerika ten westen van Mexi- £o-stad, en naar het oosten tot aan ^akar, Senegal en Kaapstad. beekbergen, i6 april Gister- nuddag is de 49-jarige heer M. G. Bour gogne uit Loenen met zijn bromfiets _lfeh een boom gereden en ter plaatse ui het leven gekomen. De heer Bour gogne reed op het kanaal Zuid ter u^ngte van Beekbergen op weg naar St. Liduina-ziekenhuis te Apeldoorn, .aar zjjn dochter wordt verpleegd. Over -V, oorzaak van het ongeval is bij de Politie niets bekend. .BILTHOVEN, Omstreeks vijf uur gistermiddag is hier een bus van de NBM bij het sanatorium Berg en *>oseh tegen een boom gereden. Acht Personen werden gewond en moesten naar de heelkundige afdeling van het sanatorium worden vervoerd. Andere Passagiers kwamen met de schrik yi"U of hadden onbeduidende schram- liiv en builen opgelopen. Waarschjjn- is de buschauffeur geschrokken, v kfdoor hij de macht over het stuur - loor. Hjj schoot het fietspad op -,.rarnde een boom. De politie con nate er de geen mechanische afwjj- n8 aan de bus. gebeurde, en kwam de eerste brand weerwagen met loeiende sirene aanrij den. Het vuur was snel geblust. Om kwart over zes waarschuwde een bewoner de meldkamer, dat hij een sterke gaslucht waarnam. Een surveil lancewagen kwam even later aan en de agenten roken een zo sterke gaslucht, dat zij onmiddellijk klein alarm sloegen. Van de omliggende bureaus rukten agenten uit om de omgeving af te zet ten en ook de brandweer maakte alajm. Vlak voor de kousenwinkel was een gat in het asfalt, waar het gas fluitend uitkwam. Toen de beide agenten daar stonden, ontplofte in een ruimte achter de winkel het gas en de beide politie mannen werden tegen de straat geslin gerd. Met brand- en snijwonden werden zij in het ziekenhuis opgenomen, maar later op de morgen konden zij naar huis gaan. In de Van Reijnstraat, achter de win kel, was de 74-jarige bewoner, de ge pensioneerde melkboer J. Bregtman, ge wond. Ook hij moest naar het zieken huis worden vervoerd. Andere bewoners kregen lichte verwondingen door rond vliegend glas. De vernieling in de omgeving was groot. De straten lagen bezaaid met glas en van 150 huizen in tien straten waren de ramen kapot. In de kousen winkel was een grote ravage aange richt. Ernaast, aan de Crooswijkseweg 74, was de spoelruimte, waar de ont ploffing zich voordeed, geheel vernield. De gevel sloeg naar buiten en een tussen muur werd vermorzeld. De oorzaak is nog niet opgespoord. Er is een breuk ontstaan in een hoge-druk- transportleiding van het gasbedrijf. Ver moedelijk is het gas langs kabels en leidingen onder de gevel de spoelruimte binnengedrongen. Het omdraaien van een schakelaar of het waakvlammetje van de geiser in de spoelruimte is al voldoende om het lucht-gasmengsel te doen ontploffen. Een ontplofbaar meng sel is er al bij een verhouding van tien procent gas en negentig procent lucht. Of het waakvlammetje van de geiser inderdaad brandde kon nog niet worden vastgesteld. Het voorstel omvatte, volgens deze berichten, vier punten, die overigens ook al in Genève ter sprake gekomen zouden zijn: 1. Een niet-aanvalsverdrag tussen de NAVO en het Pakt van Warschau, met wederzijdse grensgaranties ook dus van de Oder-Neisselijn. 2. De kernmogendheden beloven geen kenrwapens te leveren aan landen, welke die nog niet hebben. Dit staat een NAVO-kernstrijdmacht niet in de weg. 3. Gemengde Oost-Westduitse com missies voor kwesties betreffende han del, verkeer en culturele uitwisseling. 4. Een internationaal gezagsorgaan voor de toegang naar West-Berljjn van West-Duitsland uit, waarin de Oostduit- se regering vertegenwoordigd is. Dit laatste verleent het Ulbricht-regime in het Westen meer glans. De Westduitse regering ontkent cate gorisch, dat zij het plan zou hebben la ten uitlekken. De V.S. hebben zaterdag in Bonn krachtig doen protesteren te gen „nieuwslekken" en „schending van vertrouwen". Dit kreeg ook de West duitse ambassadeur in Washington, prof. Grewe, te horen van de Ameri kaanse onderminister van buitenlandse zaken, meer in het bijzonder belast met Duitse aangelegenheden, Foy Kohier. De beide Amerikaanse journalisten in Bonn hebben verklaard, dat ze hun nieuws niet van de Westduitse regering hebben vernomen. Van wie dan wel laat Bonn uitzoeken. Thans moet Von Brentano de Ameri kanen verzekeren, dat Bonn beslist niet als spelbreker wil optreden bi; de Amerikaans - Russische sonderingen. Maar hij zal tevens gebruik makend van „toevallig" verkregen wetenschap duidelijk maken, dat West-Duitsland niet gesteld is op enigerlei erkenning van het Oostduitse regiem (het voorge stelde internationale gezagsorgaan voor de Weg naar Berlijn) ich op garantie van de Oder-Neisse-lijn. WASHINGTON (Rtr) George Ball, Amerikaans onderminister van buiten landse zaken, heeft gisteravond voor de televisie verklaard, dat elk nieuw Ame rikaans voorstel inzake Berlijn de goed keuring van West-Duitsland moet heb ben voor het wordt ingediend. Ball ont kende dat opneming van Oostduitsers in een internationaal gezagsorgaan voor de toegangswegen tot Berlijn van West- Duitsland uit, een of andere vorm van diplomatieke erkenning van Oost-Duits- land met zich mee zou brengen. Erken ning van Oost-Duitsland zou onze vitale belangen schaden, aldus Ball. De on derminister verklaarde voorts dat hij in de jongste ontwikkelingen geen aan wijzingen kon vinden voor een topcon ferentie. De leuzen, die de PSP-ers zaterdag tij dens hun betoging op het Binnenhof op borden en spandoeken meedroegen lieten aan duidelijkheid niets te wensen over. Vele honderden ook waren in het Haagse gebouw voor Kunsten en Wetenschappen bijeen om er in een door de stichting „Door de eeuwen trouw" georganiseerde protestsamenkomst te luisteren naar een zestal redevoeringen. Een beeld van de grote ravage in Crooswijk in Rotterdam, nadat daar in een van de woningen een gasontploffing was geweest. Zij verklaarden voorts dat hun was verzekerd, dat Jouhaud niet voor het einde van de paasvakantie zal worden terechtgesteld, aangezien de „Hoge Raad van de Magistratuur", die zijn oordeel over het gratieverzoek moet geven, niet voor Pasen bijeen zal ko men. Deze raad wordt voorgezeten door het staatshoofd, aan wie de eindbeslis sing is. Zoals gemeld had mr. Perrussel in de loop van het drie dagen durende proces met klem verklaard, dat Jou haud nooit gratie zou vragen. Beroep tegen de uitspraak van het militaire hooggerechtshof is niet mogelijk. ALGIERS (Rtr, UPI) In Algerije gaat de OAS zich meer en meer toe leggen op „psychologische oorlogvoe ring", die naar het schijnt de meeste kans heeft in Oran. Zaterdagavond bij voorbeeld zond de geheime zender van de OAS het (valse) nieuws uit, dat Jou haud bevrijd was. Het evolg: honder den jubelende Europeanen op straat. Gisteren bezetten ongeveer honderd „commando's" van de OAS enige tijd de telefooncentrale van Oran. De aan wezige dames mochten gewoon door gaan met haar werk en na enige tijd verliet de OAS het gebouw weer, merk waardigerwijs met achterlating van de camouflagepakken van de Franse pa ra's, die ze tevoren (over hun civiele pakken) aan hadden. De politie liet de 1 OAS begaan. (Van onze verslaggevers) DEN HAAG, 16 april Demonstre rende PSP-ers die zaterdagmiddag het Binnenhof hadden willen benutten voor een zittende demonstratie, zijn min of meer althans lichamelijk tegen zichzelf beschermd. Als de politie echt kwaad tegen de PSP in de zin had ge had, zou zij toestemming tot zitten heb ben gegeven: de demonstranten waren dan zonder uitzondering met koorts en griep thuisgekomen. Nu konden zjj al thans de benen wat bewegen in de barre kou. Hun demonstratie was op voorstel van het bestuur „waardig en rustig". Men droeg op spandoeken het hoofdthema mee van de redevoeringen van de leiders: „Een dode Papoea heeft niets meer aan zelfbeschikking". In lijnrechte tegenspraak met het geen daar op het historische plein, het hart van politiek Nederland, werd uitgedragen, was de redevoering die de jonge Papoea-student Sawor, even eens zaterdagmiddag, in het gebouw van K. en W. hield. Hij was de laatste woordvoerder in een betoging van de stichting „Door de Eeuwen Trouw" en liet weten, dat de Papoea's een oorlog met Indonesië niet vrezen. „Onze beste soldaten zijn de duizen den muskieten en de moerassen, die ons land op vele plaatsen met een tien kilometer diepe verdediging omgeven", zo zei hij. Hij roemde Nederland om zijn vrijheidszin, zijn dappere strijd tegen overheersers en vroeg om de zelfde vrijheidsrechten voor zijn volk, „mijn naakte broeders", zoals de heer Sawor he nin zijn ontroerende en harts tochtelijke toespraak noemde. Opvallend was de felle aanval van mr. K. T. M. van Rijckevorsel. lid van de KVP-fractie in de Tweede Kamer, tegen het plan-Bunker. „Steun aan de Papoea's in hun vrijheidshunker en weg met alle gesjacher en alle gebunker", aldus het Kamerlid, dat in de bijeen komst ook de theorie aanviel, dat deze steun in Indonesië het communisme zou versterken. Overdracht van bestuur zal het Communisme in Nieuw-Guinea bin nenhalen, zo corrigeerde hii. Mr. Van Rijckevorsel ziet in betgeen zich na de soevereiniteitsovei dracht heeft afgespeeld een oevestiging van de vermoedens die hij al die jaren al heeft kenbaar gemaakt: door het met erkennen van het zelfbeschikkingsrecht van de Ambonezen heeft Indonesië nu de voornaamste militaire steunpunten in handen gekregen. Tijdens de toespraak van dr. aMeu- link die als lid van de AR-kameifractie een beroep deed op het geweten van alle christenen, het Papoea-volk niet aan de dictatuur uit te leveren, werd herhaaldelijk geïnterrumpeerd: „Weg met Bruins Slot" (de AR-fractieleider die het standpunt inneemt, dat met Indonesië moet worden onderhandeld om tot een vergelijk te komen). Ook de andere sprekers uitten twofel aan de eerlijkheid van de bedoelingen van het plan-Bunker. Naar schatting van de organisatoren zelf hebben bijna 15000 personen - on der wie de voltallige communistische fractie van de gemeenteraad deel genomen aan de demonstratie, die de PvdA zaterdagmiddag in Amster dam hield en die was gelardeerd met leuzen als „Geen oorlog om Nieuw-Gui- nea", „Geen soldaten maar pralen en „Laat het plan-Bunker slagen De stoet had een uur nodig om het oude RAI-gebouw te bereiken, waar functio narissen van de PvdA ijverig handte keningen verzamelden voor het petition nement van deze partij aan de rege- ring tegen het zenden van troepen naar Nieuw-Guinea. Prof dr. H. Kramer uit Driebergen merkte in de bijeenkomst; die volgde op dat het niet in onze nationaie aard ligt door de knieën te gaan, maar dat het wel eens de noogste morele daad kan zijn, die de regering ttians kan stellen Het Tweede Kamerlid voor de PvdA dr J Tans uit Maastricht stelde dat ook in r.k. kring thans hevige spanningen heersen ten aanzien van Nieuw-Guinea. Prof. dr. H. van Wijn gaarden, hoogleraar aan de Vrije uni versiteit zei als niet-lid van de PvdA geheel achter de inhoud van het pe- tionnement te staan. Hij acht het „tal men, dat de politiek thans kenmerkt", fataal. De heer D. Roemers, voorzitter van het NW noemde het Nieuw-Gui- neavraagstuk een loden last op de be volking. De regering tracht z.i. kramp achtig te ontkomen aan de gevolgen van een foutieve politiek, het Papoea volk is volgens hem nog niet aan enige zelfbeschikking toe. Dr. W. F. Kroese, fabrikant uit Almelo, vond dat „we goede verliezers moeten ziin, want Ne derland heeft Indonesië zijn erewoord gegeven dat het Nieuw-Guinea zal over dragen". De heer J. G. Suurhoff, voorzitter van de PvdA sloot de r»ijeenkomst met de opmerking, dat hij het onheilspel lend vindt dat in het vrijdag door de regering uitgegeven communiqué niet staat dat Nederland mei Indonesië wil onderhandelen over het plan-Bunker. (Van een onzer verslaggevers) SCHIPHOL, 16 april De Neder landse ambassadeur in de VS, dr. J. H. van Roijen, toonde hier gistermiddag bij zijn terugkeer naar Washington een zelfde terughoudendheid tegenover pers-, radio- en TV-vertegenwoordigers als hij ruim een week geleden had gedemonstreerd toen hij voor overleg inzake het conflict om Nieuw-Guinea naar Den Haag kwam. Zeker, hij waardeerde het dat zij voor hem naar het kille en winderige Schiphol waren gekomen maar, zei een vriendelijk glimlachende ambassadeur, hij had echt niets te vertellen. Geen nieuws dus over plaats, datum en aard van eventueel nieuw overleg met de Indonesiërs. Geen nieuws ook over de besprekingen die dr. Van Rojjen met de regering heeft gevoerd, en geen mededelingen over zijn instructies ten aanzien van een hernieuwd overleg. Hoop op welslagen ervan? Zelfs daar over wilde de ambassadeur zich niet uitlaten. „Toen ik onlangs sprak van „goede hoop", heeft men aan dat „goede" ai te veel belang gehecht." Eén zin daarmee moesten de verslaggevers het verder doen: „Ik feloof in het algemeen, dat als je et leven niet constructief en met vertrouwen tegenmoet treedt, je wei nig kunt bereiken, ook voor je mede mensen". Dat met de laatste woor den kennelijk de Papoea's werden bedoeld, moest men uit de nadruk die zjj kregen wel afleiden. Weer lichtte de ambassadeur vrien delijk de hoed, voor hjj in gezelschap van de heer Albert Plesman jr., ge- biedsleider verkoop en vestiging van de KLM in Noord- en Midden-Amerika, zich naar de naar diens vader ga- noemde DC-8 begaf, die hem naar New York zou brengen. Of dr. Van Roijen binnen afzienbare tijd opnieuw voor ruggespraak naar Den Haag zal ko men, zal geheel van de komende ont wikkelingen afhangen, zo gaf hij te verstaan. GROESBEEK, 16 april Een Ne derlandse douane-ambtenaar, de 43-ja- rige heer Spin uit Beek, is zaterdag morgen zwaar gewond toen hij het slachtoffer werd van onbeschaamd op treden van de inzittenden van een per sonenauto met twee inzittenden uit Duitsland bij Wyler de grens over kwam en stopte, vroeg de heer Spin de inzittenden of zij iets hadden aan te geven. De bestuurder van de wagen gaf toen plotseling gas. De douanier werd door de wagen meegesleurd en er na honder meter afgeduwd. Hjj liep een hersenschudding en enkele andere verwondingen op en moest worden op genomen in een ziekenhuis in Nijme gen, waar hij gisteren nog buiten be wustzijn was. Collega's en bewoners van Wyler zetten nog een vervolging in, maar zij konden de auto die in de richting Beek verdween, niet meer in halen. Naar aanleiding van dit incident heeft de gemeentepolitie van Nijmegen gistermorgen een persoon aangehouden, maar dit bleek niet de juiste te zijn; wel heeft de politie hierdoor enige ver dere aanwijzingen gekregen, zo werd meegedeeld. (Advertentie) Deze week zelfstrijkende wondershirts in 2 wereldmerken Kerke 15.90 Adelborst 13.90 NU OOK IN HET WINKELCENTRUM AMSTELVEEN lllllllllllllllllllllllllltllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllli (Advertentie) BARTELJORISS1R HAARLEM TEL. 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL. 223596 Verwachting tot dinsdagavond (opgemaakt te 11.15 uur) Aanvankelijk plaatselijk enige regen, later enkele opklaringen. Overwe gend matige wind tussen oost en zuid. Iets hogere middagtempera- turen. Dinsdag: Zon: 5.41-19.40. Maan: 16.55-5.13. Station max. tnln aeersi. Weer temp temp algel. gisteren 24 tuur Dei. Heiaei geh. bew. 7 5 0 Ypenburg geh. bew. 8 5 0 Vhssingen geh. bew. 8 6 0 Eelde regen 10 5 0.6 De But geh. bew. 8 5 0 Twente geh. bew. 8 5 0 Eindhoven geh. bew. 7 6 0.3 Zd-Limburg geh. bew. 8 6 0 Stockholm onbew. 11 --5 0 Oslo onbew. 13 —2 0 Kopenhagen licht bew. 10 4 0 Londen motregen 7 5 0.1 Amsterdam geh. bew. 8 5 0 Brussel regen 7 6 0.1 Luxemburg motregen 5 1 17 Parijs regen 6 4 4 Nice licht bew. 10 6 1 Berlijn motregen 7 7 0 Frankfort regen 11 5 3 Mlinchen zw. bew. 14 4 0 Zürich onbew. 7 1 0.2 3enève half bew. 7 —3 0.5 Wenen zw. bew. 15 8 0.3 tansbrück mist 4 —2 6 Rome onbew. 14 3 0 Madrid geh. bew. 19 8 3 MaHorca zw. bew. 15 7 0 Lissabon geh. bew. 26 13 0 Tweemaal een mrVan Roijen: links de ambassadeur voor zijn vertrek op Schiphol, waar hij uitgeleide werd gedaan door zijn zoon, mr. J. H. R. D. van Roijen uit Den Haag.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1962 | | pagina 1