Spaak handhaaft bezwaren tegen plan van De Gaulle Geen afgrendeling van de weg naar supranationaal Europa H VLAMINGEN IN WAALSE BETOGING Billiton heeft in Suriname geen spectaculaire plannen LONDENSE BRIEF B D D Geestelijke ontzuiling groeit bij maatschappelijk werk BILLY WRIGHT OP DANSTOERNOOI T ransportassuradeuren stellen een raad van toezicht in "aul vuweren ^HEIME TRANSISTOR FEITEN OVER MOLENS en de Organisatorische verzuiling neemt toe Textielchemici gaan congresseren Zorgwekkende resultaten in de zeegoederenverzekering EUROPESE POLITIEKE UNIE feS^Siili Walvisvangst in het afgelopen seizoen kleiner de I Eerste Britse vlooienkaart Het bloed Van Cockney Pensioen op 35-jarige leeftijd Jonge Komedie" speelt Ned. stukken Varossieau Suriname Pockets Gemeenschappelijke markt Casablanca* landen „De Maerepenning voor drs. J. A. van der Hoeve Benoeming Staalbedrijven in V.S. moeten hun kostprijs berekening overleggen MAANDAG 16 APRIL 1962 PAGINA 2 difcW#* ïf L f. tst Verolme bouwt groot schip voor Ierland N.V. Amatex opgericht BRUSSEL. 14 april (ANP) De Bel- fische minister van buitenlandse zaken, paak, heeft gisteren in een redevoe ring in Brussel zijn bezwaren tegen de voorstellen van president De Ganlle voor de politieke samenwerking in Eu ropa opnieuw uiteengezet. Sprekende op een vergadering van de Belgische raad van de Europese beweging, die door koning> Boudewijn werd bijge woond, betoogde Spaak, dat men zich dient af te vragen ,,of het moment wel goed gekozen is om het vraagstuk van de Europese politieke unie aan te pak ken." Met zijn verklaringen bevestigde de Belgische minister de reeds eerder de ze week in Brussel in politieke kringen Ïfedane mededeling, dat de bemidde- ingspoging van de Westduitse minister alverwegc de vorige eeuw telde ons land ongeveer 9000 molens. Met hun machtige wieken be heersten zij het vlakke land in zulk een mate, dat zij voor buitenlan ders het kenmerk waren van Holland zonder meer. Sindsdien is door de op komst van de toommachine, later ge volgd door de diesel-motor en de elec- tro-motor, de slachting onder de oude reuzen begonnen. In 1943 telde men er nog 1467 (583 watermolens en 884 indus triemolens). Thans haalt men de dui zend al niet meer. Watermolens zijn er nog maar 397 en industriemolens 594. Het beeld wordt nog somberder als men ziet hoeveel molens nog in bedrijf zijn. Bij elkaar zijn dat er neg maar 392. De overige wacht vroeg of laat de slopershamer als niet een beschermer zich over hen ontfermt. Wie ooit een draaiende molen van binnen heeft ge zien herinnert zich een unieke beleve nis. Het is nog weinig bekend dat de molens een beeld geven van de tech niek uit de jaren van vóór de stoomma chine; een zeer indrukwekkend beeld want nergens blijkt het technisch ver nuft van ons voorgeslacht duidelijker dan uit de geraffineerde houten con structies. Elke molen, die uit -iet landschap verdwijnt laat een leegte achter. Want de molens waren onontbeerlijk voor de stoffering van ons vlakke en dikwijls vrij saaie landschap. Latere bouwsels hebben dat onvoldoende gecompenseerd. Vier jaren heeft men gestreden om de vijftig watermolens van de Schermer polder te redden. Vijftig prachtige mo lens, die al sinds de drooglegging van deze Noordhollandse polder in de ze ventiende eeuw hun werk deden. Het heeft niet mogen baten. In 1927 gingen ze voor de bijl. Slachtoffer van boeren- zuinigheid, die de wijsheid geweld aan deed. Want nu zou het alle propagan disten voor het toerisme goud waard zijn als men de buitenlanders inplaats van het gedevalueerde Volendam en Marken naar het nabijgelegen heroï sche landschap van een Hollandse pol der met 50 molens had kunnen leiden. Men komt tot dit soort melancholie ke bespiegelingen als men het uitste kende boekje van ir. F Stokhuyzen over onze molens leest. Ir. Stokhuyzen is deskundig bij uit stek. Hij geeft geen romantische be spiegelingen maar feiten die voor zich zelf spreken. Het boek woidt geïllus treerd met vele fotos en tekeningen. Verrassend is de variëteit in typen in ons land. Van elke soort zijn er nog wel enkele overgebleven. Maar uit het boek wordt het wel duidelijk dat waak zaamheid is geboden. van buitenlandse zaken, Schroder, geen succes heeft gehad. Schroder had maandagavond in Brussel een onder houd met Spaak met het doel de Bel gische minister te winnen voor een compromis in de tegenstellingen tussen de zes EEG-landen over de door Frank rijk voorgestelde Europese politieke unie. Het verzet daartegen komt voor namelijk van Nederland en België. Spaak verklaarde, dat de aanhangers van het „Europa der Vaderlanden" zoals president De Gaulle wil vormen het voordeel hebben, dat zij een nieuw Europees initiatief hebben geno men, terwijl ,,wtj, die de eenmaking van Europa willen, sinds het verdrag van Rome niets meer hebben gedaan." Spaak wees ook op de risico's, die zijn verbonden aan een onverzettelij ke houding, omdat de Franse voor stellen neerkomen ,,op een nieuwe be vestiging van de Frans-Duitse verzoe ning, die tenslotte een van de be langrijkste doelstellingen van de po gingen tot integratie van Europa blijft." De Belgische minister voegde hier echter aan toe, dat de bezwaren van de tegenstanders van het „Europa der Va derlanden" niets van hun waarde heb ben verloren. „Er kan geen sprake zijn van het overdragen van de economi sche bevoegdheden van de Europese gemeenschap aan een nieuwe organisa tie of het ln het leven roepen van een derde macht buiten de NAVO. Er kan ook geen sprake zijn van het afgrende len van iedere weg naar een suprana tionaal Europa door het definitief af wijzen van rechtstreekse algemene ver kiezingen voor het Europese parlement of de regel van besluitvorming bij meerderheid van stemmen." Al deze drie punten behoren tot de meningsverschillen, die de afgelopen maanden tussen Frankrijk enerzijds en vooral Nederland en België anderzijds zijn gebleken. „Indien men het zo stelt," aldus be sloot Spaak, „dan schijnt het dat wij negatief op de Franse voorstellen moe ten antwoorden." saw- v 'Aéjfi De rode vakbondsleider André Renard heeft in Luik gisteren een grote manifestatie georganiseerd ten gunste van het federalisme. Er liep ook een delegatie van Vlaamse voorstanders mee, getuige het bord, dat deze man meetorst. Er achter ziet men hoe een dame een naar goed-Belgische trant tweetalig bord vasthoudt, vermeldend: „Vooruitstrevende Walen en Vlamingen strijden samen voor een ware democratie in gelijkheid en broederlijkheid". Opmerking verdient, dat de linkerhelft van het bord de Franse tekst bevat, de rechterhelft de Nederlandse Daarentegen spreekt de Franse versie het eerst van „Flamands" en vervolgens van „Wallons", terwijl de Nederlandse tekst eenzelfde courtoisie ten aanzien van de Walen in acht neemt. Ir. F. Stokhuyzen. „Molens". Uitgeve rij C. A. J. van Dishoeck. Bussum. PARAMARIBO, 16 april De direc teur van het Billiton-concern, ir. P. H. A. Zaalberg, heeft een bezoek gebracht aan de dochtermaatschappij in Surina me. In Paramaribo zei de heer Zaal berg, dat de maatschappij thans t.a.v. Suriname geen plannen heeft, die spec taculair kunnen worden genoemd. De maatschappij werkt het tevoren opge steld programmaschema normaal af. Naar de mening van de heer Zaal berg blijft het nog de vraag of zijn maatschappij buitengewoon enthousiast moet zijn over de exploitaties om de „Jorkaconeessies" in het district Ma- rowijne. Ofschoon deze concessie in het algemeen bekend staat als de „tincon cessie", ziet het er niet naar uit, dat daar belangrijke tinvoorraden aanwezig zijn. Er bestaat dan ook niet veel hoop dat daar een tinbedrijf, in de juiste zin van het woord, zal kunnen worden gevestigd. Hoofdzakelijk bepalen de werkzaamheden van de Billiton zich daar tot het winnen van een hoe veelheid amblygoniet. Maar ook hier over bestaat niet veel enthousiasme. De kwestie is namelijk, aldus de heer Zaalberg, dat het amblygoniet, dat in het bijzonder wordt gebruikt in de li- thiumindustrie, nog niet veel afzet heeft gevonden. De Lithiumindustrie werkt liever met grondscoffan waarmede zij in de loop der tijden vertrouwd is ge raakt. Deze opvatting is vor de Billi ton Mij. echter geen reden om de uitge stippelde lijn in de exploitatie van het amblygoniet te verbreken. Ook de verdere onderzoekingen op de „tinconcessies" aan de Jorkakreek hebben geen grote resultaten opgele verd. De Billiton Mij te Suriname zal zich dan ook in hoofdzaak bezig hou den met de winning yan het bauxiet- erts. LONDEN, 14 april (UPI) De in ternationale walviscommissie meldt dat de walvisvangst in het pas geëindigd seizoen 1961-62 in het zuidpoolgebied 15.242 stuks vinvis bedroeg, 1.191 stuks minder dan in het voorafgaand seizoen. Het leeuwendeel van de vangst was voor de Japanners. De zeven Japanse expedities vingen 6.574 stuks, vergele ken met 5.979 in het vorig seizoen. Noorwegen, ook met zeven expedities, kwam niet verder dan 3.698 stuks, ver geleken met 5.199 in het vorig seizoen. Rusland, met vier expedities, ving 3.287 stuks, tegen 2.787 vorig jaar. Engeland, met twee expedities, had een vangst van 1.069, vergeleken met 1.456 vorig jaar. Voor Nederland, met een expeditie, was het nieuwe cijfer 614 en het oude 1.011. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiriiiiiiiiiiiiiiiii rittannië telt zeven en vijftig verschillende soorten vlooien. Tot he den was het voor Britten die wensten te weten naar welk deel van het land zij zich moesten begeven, indien zij kennis wilden maken met speciale vlooiensoorten, niet al te gemakkelijk de juiste plaatsen te vinden. Dit ver klaart waarom ich plotse ling een hevige en geestdrif tige stemming meester heeft gemaakt van de vlooien ja gers, nu de naderende vol tooiing is aangekondigd van de eerste Britse vlooienkaart. Een zekere heer Robert George, leraar in de stad Gloucester, heeft na tien jaren van noeste arbeid een kaart samengesteld waarop men met een enkele oogop slag kan zien hoe de zeven en vijftig vlooiensoorten zijn verspreid over Groot-Brit- tannië. Wat deze prestatie bij zonder interessant maakt is het feit dat men hier te doen heeft met een geval van plot selinge bekering. Tien jaren geleden kon de heer George een vlooi ontmoeten zonder zich op te winden of zelfs maar een meer dan natuur lijke belangstelling te tonen Maar opeens overviel hem een hevige passie, een vlooi- enbegeerte waarvan men de maat kan meten aan de om standigheid dat de heer George in 10 jaren tijd een vlooienverzameling heeft ge vormd van vijftig duizend exemplaren. Het is waar dat hij in het vergaren van vlooien de trouwe medewer king genoot van zijn vrouw en kinderen. Het is eveneens waar dat, sinds de heer George zich internationale faam verwierf door zijn we tenschappelijke artikelen over vlooien, men hem van overal op aarde vlooien toezendt Maar desondanks is de ver zameling indrukwekkend groot ^iiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimmiimiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiw« dere merkwaardige ontdek king gedaan. Er is een vlooi- ensoort, bekend onder de naam Rhadinopsylla Isacan- tha, waarvan men tot voor kort meende dat het behoor- gen op Schotten of Wallisers of Ieren. Tot grote verbazing van de heer George hebben zijn wetenschappelijke onder zoekingen uitgewezen dat deze kieskeurige vlooien de tot de meest kieskeurige soort eveneens voorkomt in soorten in het land. Deze het graafschap Leicestershire vlooien gingen uitsluitend te en zelfs in Wales, zodat de gast bij de Londense Cock neys, de geboren en getogen Londense volksklasse. Het bloed van de Cockneys bleek door chemische samenstelling en bouquet een zo onweer staanbare aantrekkingskracht te bezitten voor de Rhadinop sylla Isacantha dat, naar men Cockneys hun oorspronke lijke uitverkiezing nu mo ten delen met verwijderdt landgenoten. e vlooienkaart, we kt binnenkort zal verschij nen, zal niet van defi nitieve aard zijn, aangezien meende, geen hunner ooit op de heer George meent goede de zotte gedachte kwam te redenen te hebben om te ho- emigreren en zich te vesti- pen dat het hem beschoren e heer George heeft ont dekt dat het zeer nette graafschap Hertford shire meer vlooiensoorten telt dan enig ander graafschap in Brittannië, namelijk twee en veertig. Dit is een nationaal record. Hij heeft nog een an- Alleen te gast bij Cockneys. zal zijn onder zijn microsco pen nieuwe soorten te ont dekken, een hoop welke hij baseert op het feit dat men vijftig jaren geleden op de gehele wereld slechts zestig vlooiensoorten kende, een ge tal dat nu is gestegen tot ze ventienhonderd vijftig. Het spreekt vanzelf dat de mees te exemplaren in de verza meling van vijftig duizend afkomstig zijn van dieren. De verzamelaar jaagt op ratten, huismuizen, woelmui- zen, veldmuizen en andere knaagdieren en berooft hen yan hun kleine huidgenoten welke hij bewusteloos maakt met behulp van jenever of andere vormen van alcohol. In het Nederlands stuur je iemand met een kluitje in het riet, in het Engels stuur j'e hem heen met een vlo in zijn oor. Denkend aan de tien ja ren welke de heer George nodig heeft gehad om Enge- lands eerste vlooienkaart te voltooien, hebben wij ons af gevraagd of de eerwaarde heer Arthur Perry in Stoke- on-Trent op de hoogte is van de tien jaar oude vlooien- passie en of het hem werke lijk ernst was, toen hij een geheel nieuw en ongewoon aantrekkelijk voorstel deed >m het leven van de Britse mens te re-organiseren. Hij gaf als zijn mening dat een ma op vijfendertigjarige leeftijd met pensioen behoor de te gaan voor de duur van tien jaren (om op de vlooien- jacht te gaan?). Hieraan voegde de eerwaarde heer toe: „Na tien jaren is het heel wel mogelijk dat de man niet terug zou willen keren tot zijn oude baan of zelfs dat hij helemaal niet meer wilde werken. Maar hij zou een nieuw mens zijn-" Accoord, van Putten. DAAN VAN DER VAT DEN HAAG, april Voor het ko mende speelseizoen Destaat het tableau de la troupe van de Haagse toneel groep „De Jonge Komedie" uit do vol gende medewerkers: Ellen Brand, Wiets- ke van Dort, Carla Tanszen, Paula Ne- methy, Adele Oostveen, Rosemartjn van der Sluis, John Eibers, Ton van der Goor, Richard Kagie, Pim Giebels en Dick Top. De Jonge Komedie, die zich toe legt op het spelen van eigentijdse stuk ken voor jonge mensen door jonge ac trices en acteurs, heeft een keuze gemaakt uit de stukken: „Een engeltje van niets", van Claude Puget, „Schilde ring op hout", van Ingmar Bergman; „de twee gevangenenen „De Lang slaper". De twee laatste stukken, waar van de Nederlandse première in voor bereiding is, zfln van de 23-jarige Neder landse schrijver Anton Quintana. Hij behandelt in deze stukken de problema tiek en conflicten der hedendaagse jeugd. Op het repertoire blijft „Gelukki ge dagen" van.Claude Puget. Gastregies zullen worden gevoerd door Frans Zuidinga en Jules Rovaards. PARAMARIBO, 13 april ln Para maribo ls de derde gewone algemene vergadering van aandeelhouders van Varossieau gehouden. De voorzitter deelde mede dat de grote omzetstijging over 1961 volledig werd gerealiseerd. De hogere kosten, mede als gevolg van verdere uitbreidingen, werden ruim schoots gedekt door het grotere bedrag aan toegevoegde waarde dat uit deze stijging resulteerde. Na afschrijvingen (ƒ9.327), revaluatie- verlies, belastingen en interest (ƒ4.541) kan aan aandeelhouders 6% dividend 7.500) over het vergrote kapitaal van 125.000 worden uitgekeerd. Het eerste kwartaal 1962 vertoont wederom een verhoogd omzetcijfer. Mede als gevolg van de actie Surinaams fabrikaat ter stimulering van het eigen produkt en de „operatie verfkwast" ter verf-c.aiing van het stadsbeeld, ver trouwt de directie dat deze stijging zich gedurende 1962 zal blijven voortzettèn. Het mysterie van de Spaanse grot, door Geoffrey H >usehold (Spectrum-U- trecht-Prisma-Juniores-J176) Door een enorme hoge golf zeewater wordt Dick meegesleurd naar een biina onbereikbare grot, die door de bevo- ners van het kleine Spaanse dorpje waar Dick leeft voor mysterieus wordt gehouden. Dick ontsluiert een eeuwen oud mysterie. Lexy in de hoofdrol, door Pamela Brown (J 179) Lexy is de dochter van een reizend to neelspeler. Zelf droomt zij ervan een be roemd actrice te worden. Zal zij ooit de kans krijgen? De titel van het boek geeft het antwoord. Ontmoeting in de wolken, door Pame la Brown (J 180) Pauline's droom gaat ir vervulling: zij krijgt de kans om een vliegtocht te maken. Zij moet een paar kinderen naar Singapore brengen. Aanvankelijk lijkt het allemaal erg eenvoudig, maar la ter ontstaan er grote problemen. Alles wordt opgelost als de piloot van het vliegtuig zich er mee gaat bemoeien. De ze piloot gaat zich ook met Pauline zelf bemoeien. Voor oudere meisjes. Zo leven de vreemde volken, loor Friedrich Böer (J 178) Ondertitel: hoe zij eten, zich voeden en kleden; hoe zij werken UTRECHT, 14 april Er is in deze eeuw een toeneming in het proces der organisatorische verzuiling te constate ren, maar daarnaast ook gedurende de laatste jaren een toenemende geestelij ke ontzuiling. Het bisschoppelijk Man dement van 1954 scheen even een terug slag, maar daarnt blijkt in katholieke kring van alle kanten gelukkig een veel opener houding dan wli aanvankelijk vermoedden. Deze gedachte uitte prof. dr. J. P. Kruijt gisteren op de conferentie „Ver zuiling en Maatschappelijk Werk" van de dr. Wiardi Beckmanstichting en hij verwees daarvoor o.a. naar eeu bewe ging als Te Elfder Ure en het rapport over maatschappelijk werk van de St. WiUibrordvereniging. Hjj kwam ln zijn toelichting op zijn stellingen over „De begrippen verzui ling en ontzuiling" op -oor een juiste terminologie, omdat er z.i. te dien aan zien een Babylonische spraakverwar ring heerst. Volgens prof. Kruijt moeten we begin nen de term verzuiling te gebruiken niet in afkeurende zin, maar haar han teren als een objectief begrip, waarvan men vóór- of tegenstander kan zijn. Zel den zag hij de geestelijke verzuiling verdedigd, maar in toenemende mate, dat organisatorische verzuiling het ge vaar heeft de geestelijke verzuiling te bevorderen. Een onderzoek wees uit, dat tussen 1914 en 1956 de organisatorische ver zuiling is toegenomen (de algemene orgamsaties namen af van 57 tot 47 pet., de katholieke o.a. namen toe van 13 tot 21 pet), maar gelukkig, aldus prof. Kruijt, nemen we de laat ste jaren een geestelijke ontzuiling Waar. Als mogelijke ontwikkeling voor de toekomst zag hij een door alle richtin gen aanvaarde geleidelijke organisatori sche ontzuiling op bepaalde terreinen, door toeneming van het aantal terrei nen met echte samenwerking, door het afwijzen van automatisme en door het gezamenlijk beproeven van nieuwe ex perimenten in het vak van de praktische uitvoering. Naarmate het accent bij maatschap pelijk werk meer komt te liggen op de geestelijke nood, krijgt de levensbeschou- wi g meer betekenis. Zo stelde het de tweede inleider, dr. E. Brongersma, die voor het maatschappelijk werk voorde len zag, zolang het emancipatie-proces van de confessionele groepen in Neder land nog niet voltooid was. Nu de eman cipatie bereikt is, worden naar zfc'n op vatting de nadelen zo wezenlijk, dat grondige herbezinning geboder is. Voor het individueel maatschappelijk werk blijft zo vervolgde dr. Bron gersma werkelijke levensbeschouwe lijke gelijkgezindheid tussen maatschap pelijk werker en cliënt in het algemeen verkieslijk. Men dient echter de werke lijke gezindheid scherp te onderschei den van de nominale. Anders zou men in een verwerpelijk automatisme ver vallen, dat door organisatorische ver zuiling wordt opgedrongen. Mr. J. F. Hornstra achtte de oprich ting van algemene instellingen var maatschappelijk werk door de levens beschouwelijke groeperingen en de over heid van groot belang. Desgewenst als de situatie daartoe aanleiding geeft narst de bestaande levensbeschouwe lijke instellingen. De conferentie stond onder leiding van het Tweede-Kamerlid mevrouw D- Heroma-Meilink, die de socialistische partij, zoals zp aanvankelijk was ook als een zuil zag, maar zij meent, dat de socialistische partij als doorbraakpartij bezig is zich als zuil op te heffen. ACCRA, 16 april Ghana, Guinea, Mall, Marokko, Egypte en de Algeryn* se voorlopige regering, die de X0&F naamde Casablancagroep vormen, hej£ ben een Afrikaanse gemeenschappen)" ke markt opgericht. Dit heeft de Gha" nese minister van Financiën. Goka, bij de opening van een Egyptische han delstentoonstelling in Accra verklaard- HU noemde de vorming van de mark' een nieuwe belangrijke mijlpaal in o® geschiedenis van de Afrikaanse voor uitgang. De minister gaf geen verder» bijzonderheden. President Nkroemah, die tegenstan der is van de Europese gemeenschap^ peljjke markt, heeft zich reeds lang uitgesproken voor een Afrikaanse Se' meenschappelpke markt ter voltooiing van maatregelen op het gebied. vaa Afrikaanse politieke en economisch® eenheid. (Van onze correspondent) ARNHEM, 14 april De Internatio nale Federatie van Textielchemici en -coloristen gevestigd te Basel, houdt van 25-28 april a.s. haar congres voor de eerste maal in Nederland en wel in Noordwijk aan Zee. Er worden ruim 500 deelnemers uit twintig landen ver wacht, waaronder verschillenden van achter het IJzeren Gordijn. Met het oog op dat congres heeft de Nederlandse afdeling van de Federatie een oriënte rende bijeenkomst gehouden. De bij eenkomst werd in de namiddag ver legd naar de Enschedese Stadsschouw burg, waar voor de derde maal de „De Maere penning" werd uitgereikt, dit maal aan drs. J. A. van der Hoeve op grond van zijn verdiensten op het ge bied van de textielchemie. Bij die ge legenheid sprak de Groningse hoogle raar prof. dr. W. Bouman over ver anderingen in het industriële klimaat. Sinds 1946 kent Nederland zijn eigen vereniging van textielchemici en -colo risten, zo zei de voorzitter, dr. F. B. Gribnau in de ochtendbijeenkomst. Het onderling contact van textielchemici is een goed middel gebleken om het ge vaar van eenzijdigheid, bedrijfsblind- heid en zelfgenoegzaamheid tegen te gaan. In de Internationale Federatie telt Nederland 309 leden. Engeland en Frankrijk zijn met resp. 3060 en 1440 leden het sterkst vertegenwoordigd. Ook Duitsland, Italië, Oostenrijk, Zweden en Zwitserland zijn lid en de kans is niet gering, dat ook Argentinië, Hongarije, Polen, Tsjecho-slowakije, Spanje en Amerika zich zullen aansluiten. De textielchemie tracht de vruchten te plukken van fundamenteel speur werk op velerlei gebied. Vooral na de oorlog i- het samenspel tussen chemi- Het Europees danstoernooi van de AVRO, zaterdagavond vanuit het Kurhaus in Scheveningen uitgezonden per televisie naar Nederland en België, is in beide afdelingen gewonnen door een Engels paar. De bekende Engelse voetballer Billy Wright, getrouwd met een van de Beverly-sisters, die op het toernooi optraden, reikte aan het slot de prijzen uit. V.l.n.r. Peter Eggleton en Brenda Winslade (kampioenen ballroom-dansen), Billy Wright, Lorraine en Wally Laird (kampioenen Latijns-Amerikaans dansen). cus-technoloog en constructeur toege nomen. De kleurstofchemie leidde tot vaak spectaculaire verrassingen ook op het terrein van veredeling. Er bestaan momenteel ruim 500 synthetische ve zels, die elk weer chemische problemen oproepen. De textielfabrikant de heer S. Ynte- ma zeide te verwachten, dat decoratie en veredeling van textiel in chemische zin zouden toenemen. De consument zal zijn eisen opvoeren. Meer en mee? zal ook bij het Nederlands publiek het Amerikaanse gooi-weg systeem van kle dingstukken ingang vinden. Dat zal Ie'" den tot een jaarlijkse nieuwe mode en bijgevolg tot groter verbruik. Creativi teit is in de concurrentie met Amerika het grote pluspunt van de Europese mens. De grote uitvindingen komen nog altijd uit West Europa, zo meende de heer Yntema. Amerika werkt ze uit en verbetert ze. Aangezien wjj het van creativiteit zullen moeten hebben, moe ten we ons daarop bezinnen en ons toe leggen op massaproductie. Op dit ga- bied kunnen wij niet alleen leren van Amerika maar ook van Japan, waar de toewijding van de arbeider een con currerend element vormt. W|j bevin den ons in een distributionele revolutie. Onze afzet is in het stadium van d® Amerikaanse in de twintiger jaren. Hij was van mening, dat de vernieu wing moet komen van de chemie. HU zag gèen tegenspraak in de exclusieve eisen van de vrouw aan de mode en de massaproductie van de industrie. De exclusiviteit kan gehandhaafd blijven en wel des te gemakkelijker naarmate de marktruimte groter is. DUBLIN, 16 april (UPI) Op de scheepswerf van Verolme in Rushbrooke, Cork, zal in augustus de kiel worden gelegd voor het grootste schip dat ooit in Ierland is gebouwd. Het wordt een 30.000 ton metende vrachtboot voor een Nederlandse maatschappij. De voor de helft in regeringshanden zijnde Ierse scheepvaartmaatschappij Irish Shipping Line heeft erin toege stemd dat het door haar bij Verolme be stelde 15.000 tons schip in Nederland zal worden gebouwd. De 30.000 tonner wordt in oktober 1963 afgeleverd, ROTTERDAM, 16 april De in 1854 opgerichte en te Rotterdam gevestigde textielindustrie „Andriesse" N.V. en de N.V. Maasdekenfabriek, opgericht in 1927 en gevestigd te Maassluis, hebben hun banden van samenwerking ver stevigd en zijn thans overgegaan tot de oprichting van een gezamenlijke n.v., gevestigd te Maassluis, waaraan de naam Verenigde Textielindustrie N.V- Amatex is gegeven. De raad van beheer van de nieuw» n.v. wordt gevormd door de heren M* Cune en P. de Rooij, directeur resp. van „Maasdekenfabriek" en „Andriesse'.'. „Amatex" zal zich geheel toeleggen op de vervaardiging van produkten, waarmede de oude n.v.'s zich bezig hielden. Door rationalisatie en produktiever- betering kan thans in stijgende mat® worden voldaan aan de groeiende vraag uit binnen- en buitenland, zo deelt de directie mede. DEN HVAG, 14 april Bjj k.b. i» benoemd tot kantonrechter te Boxmeer mr. J. H. M. Franken, thans griffier van de kantongerechten te Eindhoven en te Helmond, tevens kantonrechter plaatsvervanger. ROTTERDAM, 14 april Vrijdag is in Rotterdam de jaarlijkse algemene vergadering van de Vereniging van Transportassuradeuren in Nederland gehouden, waarbij kot besluit is geno men ook voor dit onderdeel van het verzekeringswezen een raad van toe zicht in te stellen. Deze raad zal uit zes leden bestaan, vooraanstaande Nederlanders die geen enkele binding met het verzekeringsbe drijf hebben en tot taak hebben aan de hand van klachten of op grond van eigen wetenschap er op toe te zien dat de goede naam van het transportver- zekeringsbedrpf niet wordt geschaad. De aftredende voorzitter, mr. J. H. G. Zeelenberg, hield de gebruikelijke jaarrede, waarbij hij, naar zijn zeg gen, geen vrolijk beeld kon geven. Hij noemde de resultaten in de zee goederenverzekering zorgwekkend en wees op de mogelijke invloed van de wet Toezicht Schadeverzekering op de vrije bedrijfsuitoefening door bui tenlandse maatschappijen in Neder land. De vereniging telt thans 302 leden. De vereniging van beursgevolmachtig- den heeft 75 leden, die zich met tran sportverzekering bezig houden. In zijn rede wees de voorzitter aan de hand van de analyse van de toe stand op de noodzaak van degelijke informaties en het onjuiste van onver antwoorde concurrentie. Ook de verze kering van landzendingen verkeert in het gevaar weinig rendabel te worden. Ook bjj de casco verzekering speelt de concurrentie een rol. In de Rijnvaart werken de internationale overeenkom sten bevredigend. De premie in Neder land voor sleeprisico's is kennelijk zo laag dat thans ook meermalen sleep reizen die in geen enkele verband met Nederland staan toch hier worden ge dekt. De heer Zeelenberg deed een beroep op de Nederlandse reders minder ge makkelijk in het buitenland te verzeke ren en meer aandacht aan Nederlands® maatschappijen te schenken. In het algemeen meende spreker t® moeten constateren, dat het evenwicht ontbreekt in de belangenafweging van alle betrokkenen by de transportverze kering. Jhr. mr. P. H. G. Nahuys, die als nieuwe voorzitter optreedt, Desprak enkele aspecten van nucleaire schaden. Ook hy bepleitte nauwe onderlinge sa menwerking, ook met het buitenland en de Nederlandse atoom-pool. Hp wees op de door de vereniging ingesteld® atoom-studie-commissie. De heer F. J. van Peski hield ten slotte een pleidooi voor het verzamelen en uitwisselen van statistisch materiaal teneinde beter geïnformeerd te zijn over de risico's. WASHINGTON, 16 april (U.P.I.) De Amerikaanse senaatscommissie, di® tot taak heeft tegen monopolies te strij den, heeft aan 12 grote staalmaatschap- pij.u in de Verenigde Staten gelast hun kostprijsberekening over te leggen. Hoe wel de Amerikaanse staalindustrie is teruggekomen op haar besluit de staal' prijzen te verhogen, is de regering duS kennelijk niet van zins de zaak als g®* sloten te beschouwen. EEN TRANSISTOR-RADIO- ONT VANGER EN ZENDER TEGEL'JK TOT OPEEN AFSTAND VAN V'JFTIG KILOMETER. r- JAWEL. HET GEHEIM ZIT IN DE TRANSISTOR EEN SOORTMETAAL, IK NOEM'T ELEMENT X. HET LEGER MOET HET HEBBEN, MAAR. SPEELGOED HEBT U DIT GEMAAKT? IK HEB DIT THUIS GEMAAKT; MAAR MENEERALMAN.DE BAA5, MEENT DAT IK DIT AAN DE ASTRAL ELECTRONICS. MOET OVERDRAGEN, VOLGENS CONTRACT. OM TWEE REDENEN- ER IS VANNACHT BU M'J INGEBROKEN... IKBEGR'JPHET MAAR WAAROM K0MT0BUMU?

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1962 | | pagina 2