Ruim vierduizend kinderen op pad met Palmpasen Fleurige stoeten in Haarlem. Overveen en Heemstede Floor Koper en zijn mannen in Zandvoort gehuldigd Gemeente niet gelukkig met reclameborden Mr. H. M. van Fenema wijst middenstanders op taak Talen leren met behulp van bandrecorder Weinig verandering ONDANKS KOU EN GURE VIND Veel wandelaars bij bollentochten Interpellatie over propaganda Jac. P. Thijsselyceum in Overveen eerste school in Nederland mi Ondanks winters weer FRANS HALS EXPOSITIE Bijeenkomst middenstandscentrale Taak VISWEDSTRIJD IN ZANDVOORT AUTO GEKANTELD KVP-groslijststemming in Bennebroek Wethouder Van Lier op lijsttrekker Expositie in Bisschop pelijk Museum Paramenten van Sacramentsvereniging Examens zwemmend redden Bl'daalse reddingsbrigade De beurs vandaag: MAANDAG 16 APRIL 1962 PAGINA 3 Haarlem e.o. Films Muziek Toneel Waterstanden - I HAARLEM, 16 april Arme kinde- fen-m et-palmpa asarme meelopende ouders, arme voorop marcherende drumbands. Dit jaar was het tradi tioneel slechte palmzondagweer on behaaglijker dan ooit. Een dikke grijze lucht deed eerder sneeuw dan „zonnige l>erioden" verwachten. Bovendien blies er een ronduit gure wind. Niet bepaald de ideale weersomstandigheden voor de Palmpaasoptochten, die voor veel kin deren in de vastentijd een hoogtepunt betekenen. Gisteren trokken ze, even- a)s andere jaren, door Haarlem, ruim vierduizend kinderen, verdeeld over tivaalf kleurige stoeten. .In de meeste gevallen ging een mu- Jekkorps vooraf aan de deelnemertjes die, dik ingepakt door zorgzame moe ders, met beide handen hunpalmpaas omklemden. Er waren kleine, grote, eenvoudige en kleurig opgemaakte palmpasen, bijna alle voorzien van slingers suikereitjes, pinda's of ge kleurde vlaggen en gekroond met een broodhaantje, symbool van het voor jaar. In enkele gevallen bleken de har hen niet opgewassen tegen de winterse storm, ondanks het feit, dat ze met vele centimeters ijzerdraad aan de Palmpaas gemonteerd waren. Bijzonde- re gevallen van voorzorg waren de Palmpasen die geheel in plastic verpakt Waren. Marcherend in een stevig tem po op de maat van de u, vergaten Ue kinderen, onder wie opmerkelijk Veel kleuters, snel de koude en hun fode neusjes van de kou maakten Plaats voor frisse rode wangen. De po litie heeft zich bij deze jaarlijkse festi viteit weer van haar beste kant laten zien. Veilig loodste zij de lange rijen kinderen door de drukste punten van Ue stad. De meeste stoeten leidden langs de parochiekerken, welke gele genheid door de kinderen werd te baat genomen om de pastoor de mooiste Palmpaas aan te bieden, zodat gisteren en vandaag voor een aantal pastorie- ramen een fraai exemplaar te bewon deren stond en staat. Hoewel tot gro te teleurstelling van de kinderen wier ®toet de route langs de Nieuwe Gracht zou nemen, bekend gemaakt was dat tie bisschop van Haarlem, mgr. dr. J. A. E. van Dodewaard, verhinderd was, de kinderen te ontvangen, verscheen hu bij verrassing toch om, staande op het bordes van zijn huis, de palmzon dagparade af te nemen. De kleine Mar- ja Broekhof mocht hem haar palmpaas aanbieden. Een van de leukste gebrui ken, behorend bij de optochten: het uit delen van de palmpasen aan de patiën ttin in de ziekenhuizen en de bewoners ®®NEMA PALACE: Het masker valt, t® jaar. 2, 7 en 9.15 uur. *RANS HALS: Afspraakje in september, 14 jaar. 2, 7 en 9.15 uur. LtöoDie Fledermaus, alle leeftijden. 2> 7 en 9.15 uur. ^JJXOR: t/m wo.: Terug uit de hel, 14 jaar 2, 7 en 9.15 uur. 8®MbrandT Vergelding, 18 jaar, 2. 7 en 9.15 uur. kOXY: t/m do.: De wraak van Zorro, 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. ktl.\ER VAMaandag en di. 8.15 uur: Ave ■Maria, volw. studio, (4e week): Some like it hot, str. volw. 2.15, 7 en 9.15 uur. Maandag 16 april Concertgebouw. 7.30 u/ur: Christelijke -ifhprium Vereniging o.l.v. George Robert syett een uitvoering van de Matthaus fyfuon. M.m.v. het N. Ph.O.; Piet Kee, Ral "Idugenskoor „De zingende klokken": al. Verkley, sopraan; Roos Boelsma, Tom Brand en Carel Willink. Dinsdag 17 april -Concertgebouw. 7 30 uur. christelijke _jr?frium Vereniging o.l.v. George Robert «eert een uitvoering van de Matthaus nS,10n' het N.Ph. O.; Piet Kee, rS Jongenskoor „De zingende klokken"; a. Verkley, sopraan; Roos Boelsma, ll> Tom Brand en Carol Willink. Maandag 16 april Ton^a?sscllouwburg- 8 uur: Rotterdams Van C "C°uimissaris Fennedy" van G. K. honvj Hev®. Regie: Ton Butz. In de omrollen: Enny Meunier, Pim Dikkers Peter Aryans. Dinsdag 17 april "tedMchouwburg. 8 uur: Toneelvereniging Crerner met „De Familie Berthold van de tehuizen voor ouden van dagen, werd ook dit jaar in ere gehouden. Groepjes kinderen trokken langs de bedden van vriendjes, vriendinnetjes of familieleden en boden hun de palm paas aan. Deze werd in sommige ge vallen onmiddellijk onttakeld, terwijl hij of zij zich de bijbehorende lekkernijen zichtbaar goed liet smaken. Anderen zetten ze naast het bed te pronk, met het plan er nog een paar dagen langer van te genieten. De meeste ziekenhui zen en bejaardentehuizen werden gis termiddag met een kleurig bezoek ver eerd. De visite aan het ziekenhuis St.- Joannes de Deo kreeg een extra fees telijk tintje door het concert van het muziekkorps Apollo" dat de kinde ren van het Kleverpark op hun tocht begeleidde. Met grote belangstelling werd er geluisterd door broeders, zusters en verpleegsters op het bor des en zieken achter de ramen. In Parkwijk beleefden de kinderen de sensatie om, met de muziek voorop, regelrecht de kerk in te mogen mar- Pastoor K. Nooteboom van de St.-Anto- niuskerk aan de Nieuwe Groenmarkt was één van de pastoors die gistermiddag een rijk-versierde palmpaas ontvingen. cheren. Daar werden zij toegesproken door pastoor L. Voets. In Overveen, waar de palmzondaggedachte nog bijzonder levendig is, werd de palm- paasstoet voorafgegaan door een gi gantische broodhaan, omgeven door een twaalftal blauwe vaag-religieuse jurken geklede meisjes en kwistig met palmtakken versierd. Daarachter volgde een groot aantal vierhon derd kinderen. Ook in Heemstede was de belangstelling van de zijde van de kinderen én de toeschouwers groot. Ongeveer driehonderdvijftig kin deren dank zij het organiserende Kindervreugd liepen achter het mu ziekkorps ,,St.-Michaël", terwijl de stoet gesloten werd door het fanfare korps „Eensgezind-excelsior". Tegen vier uur behoorden alle festi viteiten weer tot het verleden en keer den de kinderen terug naar hun uit gangspunt, de speeltuin of speelplaats. Zij ontvingen daar de verrassing die de Katholieke Vereniging voor het Gezin de organisatrice van de jaarlijkse tochten de deelnemende kinderen bereidde: heerlijke chocolade paaseie ren, die waarschijnlijk in de meeste ge vallen weer in de vastentrommeltjes moesten verdwijnen. ZANDVOORT, 14 april De Konink lijke Noord- en Zuid Hollandse Redding- maatschappij heeft tijdens een bijeen komst in restaurant „Zomerlust" vier jubilarissen van de bemanning der Zand- voortse reddingsboot gehuldigd. Het wa ren de schipper Floor Koper, de vuur- peilrichter S. Attema, de walbaas J. Molenaar en de opstapper A. Kraaijen- oord. De burgemeester van Zandvoort, mr. H. M. van Fenema, bracht de geluk wensen over van het gemeentebestuur. Hij was er trots op dat uit de harde kern der bevolking steeds een groep stoere kerels bereid wordt gevonden strijd te leveren met de zee wanneer het er om gaat mensen te redden. De burgemees ter sprak elk der jubilarissen nog af zonderlijk toe; hij herinnerde er aan dat de heer Attema ook vuurpijlen had gericht op het gemeentebestuur en liet daarbn in het midden of deze ook doel getroffen hadden. De heer de Booij, directeur van de reddingmaatschappij, vertelde dat in 1824 het station Zandvoort was opge richt. Aanvankelijk lagen de redders overhoop met de burgemeester-strandvonder, die soms belette dat de redders zich naar een schip zouden begeven. Bij de toen malige redders was er kennelijk nog geen duidelijk begrip van de grens tussen jutten en redden, want toen in 1825 een Belgisch schip voor Zandvoort in moeilijkheden kwam, verzocht de ka pitein de burgemeester dringend om van de reddingspogingen verschoond te mo gen blijven! De heer De Booij gaf hierop een indrukwekkend overzicht van alle reddingen waaraan de Zandvoortse boot heeft deelgenomen; steeds komt men daarbij dezelfde namen der bemannings leden tegen, zoals Molenaar, Schuiten, Paap, Koper, van der Mije e.a. De redders komen generatie na gene ratie uit dezelfde families voort. Evenals in andere kustgemeenten die geen vis sers meer hebben, wordt de Zandvoortse boot niet meer met zeelieden bemand, maar door mensen die hun werkkring op het land hebben en zich door gesta dige oefeningen bekwamen voor het red dingswerk. Zonder de bereidheid van de bemanningen der boten zou het werk van de reddingsmaatsohappij onmogelijk worden. Deze bereidheid wordt soms plotseling getest. Laatstelijk geschiedde dat in Zandvoort bij de stranding van de ,,C. A. Banck" in 1949. Dat was een levensgevaarlijke tocht, die gelukkig goed is afgelopen en waarbij 18 personen werden gered. Schipper Floor Koper ont ving van de maatschappij een prachtige verrekijker, de heren Molenaar en Kraaijenoord een kist sigaren en de heer Attema een boekenbon. De echt genoten van de jubilarissen werden met een attentie bedacht. De heer De Booij besloot met een waarderend woord voor de heer P. van der Mjje, secretaris van de plaatselijke commissie, en diens zoon Kors, die hoewel hij een functie in Haarlem vervult een trouw lid der bemanning is. De heer K. C. van der Mije jr. dankte namens de bemanning schipper Koper, die met weinig woorden een uitnemend commando weet te voeren. Dat was die morgen nog gebleken bij de oefentocht op een „rot-zee" (noordenwind kracht 7). Spreker wees ook op het prima red dingsmateriaal dat de maatschappij ter beschikking stelt. Namens de bemanning bood spreker aan de sohipper een prachtige zee-foto aan. De heer P, van der Mije dankte alle jubilarissen voor de prettige samen werking. Vuurpijlrichter S. Attema was zeer getroffen door de huldiging, ook door de fraaie fruitmand, die hu van het gemeentebestuur had ontvangen. Hij schoot tenslotte een critische vuurpijl af, door te wijzen op een door hem ont dekt onderscheid tussen de bemanning van de reddingsboot (die met weinig woorden veel presteert) en de gemeen teraad (die veel kletst, maar weinig tot stand brengt). Na dit officiële gedeelte bleef men nog enige tijd gezellig bijeen. OVERVEEN, 16 april De Bloe- mendaalse reddingsbrigade besluit in april het winterseizoen. Op zondag 29 april worden tussen twaalf en twee uur op het oefenuur in Stoops bad onderlin ge wedstrijden gehouden voor jong en oud. Na de sluiting van het winterseizoen begint de B.R.B. op zondag 13 mei met de stranddienst. De burgemeester van Bloemendaal, dr. D. H. Peereboom Vol ler, zal de stranddienst openen met het in gebruik stellen van de nieuwe red- dingvlet. HEEMSTEDE, 16 april. De der tigste bloembollentocht, die de Haar lemse wandelsportvereniging „Jan „Passtoors" onder winterse weers omstandigheden dit weekeinde hield, werd gekenmerkt door een onverwacht grote deelname. Het vorige jaar liepen ruim duizend wandelaars de tocht. Dit weekeinde meldden zich 1413 wande laars. Het valt op, dat de deelname van verschillende groepen en individu- elen zich steeds meer verplaatst van de zondag naar de zaterdag. De tocht werd gemaakt door Heem stede, Bennebroek, Hillegom en Noord- wijkerhout. In de twee gemeenten vie len de parcoursen van de bollentoeht van Jan Passtoors gedeeltelijk samen met de route van de NHWB-vereniging „Onder Door", die dit weekeinde in Hillegom eveneens een bollentoeht hield. De wandelaars kwamen uit vele delen van ons land. De grootste groep was die van de Elout van Soeterwou- deschool uit Haarlem-noord met 67 leerlingen. Een jury had de moeilijke taak uit de 55 deelnemende groepen de 18 groepen aan te wijzen die de beste propaganda hadden gemaakt voor de wandelsport. De speeltuinafdeling „Nieuw Leven" uit Spaamdam kreeg met 240 punten een eerste prijs. HAARLEM, 16 april De fractie voorzitter van de KVP de heer W. van Liemt heeft toestemming gevraagd om in de raadsvergadering van woensdag middag een interpellatie te mogen hou den over de propaganda voor de Frans Hals Tentoonstelling. Het interpellatie- verzoek is in algemene termen gesteld, hoewel het duidelijk een onmiddellijk gevolg is van het plaatsen van de Frans Hals-Coca Colaborden op het Stationsplein en aan de Schipholweg. Op deze kwestie hebben wij reeds in onze courant van vrijdag 13 april de aandacht gevestigd. Intussen blijkt wel, dat men bij de gemeente niet bijzonder gelukkig is met de reclameborden. Wethouder D. J. A. Geluk, die als wethouder van Kunstza ken voorzitter is van de organisatie commissie van de Frans Hals Tentoon stelling, noemde vanochtend de borden „afschuwelijk". Hij gaf toe dat de eom- ZANDVOORT, 14 april De Zand voortse middenstandscentrale hield haar eerste openbare vergadering in „Zomerlust". De voorzitter, de heer Hildering noemde eendracht en begrip de krachten welke de middenstand een goede toekomst zullen verzekeren. Voor- ai de winkeliers hebben het recht en de plicht in de recreatie-sector een belang rijke taak te vervullen. Zij moeten zich toeleggen op zo groot mogelijke ser vice aan de zomergasten. Bü de cen trale zijn nu ruim 200 middenstanders aangesloten. Hij wenste de strandpach- ters en de horeca-bedrijven er ook bij te betrekken. Hoewel de burgemeester van Zand voort, mr. H. M. van Fenema, zei een „kort woord" te zullen spreken, boeide hij de vergadering bijna twee uren lang met een betoog over de middenstand in de badplaats. Hij juichte de samen werking der middenstanders van Zand voort toe. Ook op ander terrein is een streven naar samenwerking merkbaar, onder meer bij de gemeentebesturen in Zuid Kennemerland. Hier bereikte men reeds goede resultaten, o.a. met de be scherming van de waterwingebieden en de voorgenomen stichting van een cen traal woonwagenkamp. De burgemees ter herinnerde aan het in 1952 gestich te contact-orgaan tussen gemeentebe sturen en middenstandsorganisaties, dat echter nimmer in actie is gekomen. Vandaar de burgemeesterlijke verma ning, dat niet de vorm, maar vooral de inhoud van de gekozen organisatie be langrijk is. Over het Zandvoort van nu spreken de, noemde de burgemeester drie ker nen: de Kerkstraat, de Grote Krocht en de Haltestraat. Voor het nieuwe autobusstation is een prachtige ma quette gereed gekomen. Als toekomst beeld van de Kerkstraat zag de burge meester een flaneerstraat, waaruit het autoverkeer is gebannen. Er moet in Zandvoort nog veel meer parkeerruim te komen. Hij wees op de sociale en economi sche taak van de winkeliers. Deze moe ten niet als een spin in een web zitten wachten op hun prooi, maar er naar streven de klanten in een rustige en aantrekkelijke omgeving hun inkopen te laten doen. De burgemeester riep de middenstanders toe: „Past op uw prij zen! Ga niet over tot abnormale ver hogingen, bedenk dat de Duitsers even vlug naar Italië kunnen reizen als naar ons land. Een stabiele prijspolitiek is een eerste vereiste om de clandizie van de toeristen niet te verliezen." De burgemeester wijdde nog uit over de toekomst van Zandvoort; wij staan nog maar aan het begin van een storm achtige ontwikkeling. De randstad Hol land kan het prachtigste recreatiecen trum van de wereld worden. Een prach tig, kilometers lang strand is op en kele badplaatsen na nog nauwelijks ontsloten. Vandaar dat hij pleitte voor een intercommunale kustweg; een eer ste voorwaarde voor ontsluiting van het Het eerste talenpracticum op een middel bare school is zaterdagmiddag in gebruik genomen op het Jac. P. Thijsselyceum te Overveen. In elke tafel is een band recorder met bijbehorende apparatuur ingebouwd, zodat het lokaal tevens als gewoonlokaal is te gebruiken. kustgebied. Sprekende over het wegenprobleem, noemde de burgemeester de Zandvoort- selaan een boeren-achterweg. Hij wees de provinciale weg door Aerdenhout van de hand en zag alleen heil in een spoedige aanleg van de weg-de Ranitz. Tenslotte onderscheidde de burge meester in Zandvoort vier recreatie centra: 1. hotel-Bouwes en Rotonde; 2. het boulevard centrum voor de Zee straat (voor het hotelplan-Bouwes, kos ten 5 miljoen, is technisch en finan cieel alles in orde, het wachten is op de Rijksgoedkeuring); 3. de van Len- nepweg met pier, aansluitende op de weg-de Ranitz, (technische problemen voor de pier zijn opgelost, de finan ciering der 15 miljoen bouwkosten voor pier en gebouwen is verzekerd, bouwtijd 18 maanden, pier kan vóór seizoen 1964 gereed zijn.); 4. amuse mentscentrum bij de Galenstraat. Dit verkeert og in een voorbereidend sta dium. ZANDVOORT, 16 april Zaterdag hebben ruim honderd sportvissers deel genomen aan de viswedstrijd van de jubilerende Zandvoortse Politie Sport vereniging. Als gevolg van de bijzonder slechte weersomstandigheden gaf een groot aantal vissers vroegtijdig op. Er werden slechts tien vissers gevangen. Kampioen van Zandvoort werd de heer W. J. Kuvener. Hij kreeg een beker. De heer J. J. Gerritsen uit Haarlem le verde de beste prestatie van de niet- Zandvoortse deelnemers. Ook hij werd met een beker verrast. Burgemeester mr. H. M. van Fenema en zijn echtge note zijn tijdens het vissen een kijkje komen nemen. HAARLEM, 16 april Vanmorgen is bij het kruispunt DelftlaanStuijve- santstraat een bestelwagen gekanteld, toen de chauffeur daarvan, de 31-jarige fitter J. A. J. uit Hoeven, plotseling moest remmen voor een overstekende scholier. De heer J. week uit naar links en raakte daarbij een verkeerszuil. Toch kon hij een aanrijding niet voorkomen. De jongen, de 14-jarige C. W. B., liep een kaakfractuur en enkele hoofdwonden op. Hij is opgenomen in het ziekenhuis St. Joan de Deo. missie deze reclamevorm heeft goedge keurd en dat zij dus medeverantwoord- delijk is voor het plaatsen van de bor den. Hij meende echter, dat de goed keuring van de commissie een vergis sing is en dat men deze zo spoedig mogelijk ongedaan moet maken. Van middag zou men zich beraden over de stappen die men zal gaan ondernemen. De directeur van het Frans Hals Mu seum de heer H. P. Baard noemde de borden ook „een blamage". Hij wilde zich bepaald niet onttrekken aan de medeverantwoordelijkheid voor het plaatsen ervan, omdat hij nauw betrok ken is geweest bij de voorbereiding van deze reclamecampagne, maar hij gaf als zijn mening te kennen dat de zaak hem bij alle drukte van de voorberei ding van de grote tentoonstelling uit de hand gelopen was. De Coca Colafabrie- ken hebben hem modellen voorgelegd van de reclameborden en op zijn aan wijzingen zijn in de ontwerpen wijzigin gen aangebracht, maar nu in de prak tijk pakken de borden ontstellend uit. Hij had zich voorgesteld, dat de ten toonstellingsaankondiging dermate zou domineren, dat de aanduiding „Coca Cola" min of meer zou wegvallen. Initiatief Van de zijde van de Coca Cola-fabrie ken deelde men ons intussen mede, dat de idee om tot een gezamenlijke re clamecampagne te komen met de Frans Hals Tentoonstelling niet van haar is uitgegaan, maar van de pro- pagandacommissie voor de tentoonstel ling. De Coca Colafabrieken zijn pas op de Haarlemse suggestie ingegaan, na dat men er zich van had verzekerd dat alle vereiste toestemmingen verkregen konden worden. Men heeft toen ontwer pen laten maken en die zijn in overleg met de heer Baard tenslotte vastge steld. De Coca Colafabrieken hebben ruim zesduizend gulden uitgegeven aan het maken van de borden en van de richtingspijlen, die over enige tijd in de stad gaan verschijnen. Bovendien heeft men een bedrag ineens geschon ken aan de tentoonstellingscommissie. In ruil daarvoor heeft men het recht gekregen om reclame te maken. Van de zijde van deze fabriek ziet men niet goed wat er nu verder moet gebeuren. Coca Cola heeft niets ge daan wat niet tevoren was afgespro ken. Wil men nu achteraf veranderin gen aanbrengen in de afspraak, dan zal men het daarover eerst eens moe ten worden. Van Coca Cola zijn daar over uiteraard geen voorstellen te verwachten. BENNEBROEK, 16 april Zondag is de groslijststemming voor de candi- datenlijst, waarmee Bennebroek aan de komende verkiezingen voor de gemeen teraad zal deelenemen. Van de huidiige raadsleden staan alleen wethouder Van Lierop en de heer Versteege op een ver kiesbare plaats. De andere heer Van Lierop heeft zich wegens een buitenland se reis teruggetrokken. Het raadslid Breek staat op de tiende plaats. Als hij de komende verkiezingen het aantal le den voor de KVP op vier gehandhaafd blijft, komen als nieuwe leden voor de fractie van de K.V.P. in de raad de heren Jonkmans en Van der Laan. De candidatenlijst luidt nu: 1. J. F. van Lierop Bzn.; 2. P. A. G. Versteege; 3. J. J. C. Jonkmans. 4. H. J. van der laan; 5. Th. J. Stevens; 6. M. Huis man; 7. G. A. M. Knaven; 8. mevr, E. M. van den Berg - van Amerongen; 9. J. Ootes; 10. H. C. Breek; 11. G. J. M. Lips; 12. mevr. B. Heemskerk - de Goede. Maandag 16 april Hoog water: 2.01 en 14.21 u. Laag water: 9.39 en 22.12 u. Dinsdag 17 april Hoog water: 2.41 en 14.56 u. Laag water: 10.25 en 22.48 u. OVERVEEN, 16 april Zaterdag middag heeft dr. B. Gribnau namens de staatssecretaris van Onderwijs, Kun- sten en Wetenschappen in het Jac. P. Thijsselyceum te Overveen het eerste talenpracticum bij het V.H.M.O. in ge bruik gesteld. Dr. Gribnau zei, dat aan een actieve taalbeheersing steeds gro tere waarde moet worden toegekend. Het leren van een vreemde taal is niet te bereiken door studeren alleen, maar vooral door de taal te spreken. De leer ling van vandaag groeit op in een we reld van geluid en beeld; voor hem zal het practicum dus minder aanpassings vermogen vragen dan voor de oudere. De leerkrachten zullen in het gebruik van het practicum moeten worden ge schoold. Met vertrouwen droeg dr. Gribnau de zeer kostbare apparatuur aan de rec tor, de heer D. M. van Willigon, over. De heer Van Willigen, die ook presi dent is van de Internationale Federatie van taalleraren, heeft voor het samen stellen van het practicum zijn advies gegeven. Het Jac. P. Thijsselyceum is de eerste middelbare school in Neder land, die over dit uiterst moderne hulp middel bij het taalonderwijs beschikt, met dankbaarheid maakte de heer Van Willigen gewag van de toestemming van de minister voor het practicum. De aanleg kost enige tienduizenden gul dens. Dit moderne hulpmiddel stelt de leer lingen in staat zich snel en doeltreffend te bekwamen in het daadwerkelijk spre ken van een vreemde taal. Het sys teem maakt gebruik van bandrecor ders, waarmee men tegelijkertijd kan afluisteren en naspreken. Leraar en leerlingen beschikken elk over een bandrecorder. De leraar kan zich met elke leerling afzonderlijk en met allen tegelijk in verbinding stellen. De instal latie heeft op elke tafel een koptelefoon en een microfoon. De leerling kan de tekst zoveel keer als nodig beluisteren en nazeggen. De tot nu toe in andere landen met deze wijze van les geven bereikte resultaten zijn bijzonder gun stig uitgevallen. Er wordt beter en sneller geleerd. De leerling wordt ge dwongen meer actief bezig te zijn. De talrijke genodigden, onder wie vooral vele autoriteiten uit onderwijs kringen, inspecteurs van het Middel baar Onderwijs en rectoren van de van scholen voor gewoon- en bijzonder on derwijs uit de naaste omgeving, maak ten vervolgens kennis met de werking van de apparatuur, die in een fraai ingericht lokaal is ondergebracht. HAARLEM, 16 april De nieuw ver vaardigde paramenten, die op het ogen blik in het Bisschoppelijk Museum ten toongesteld worden, slaan vergelijken met de waardige, oude kazuifels in de vitrines op de bovenverdieping van het museum, beslist geen gek figuur. Inte gendeel, de nieuwe kazuifels, koorkap pen, akolythenhemden, stola's, lavabo doeken en velums bezitten, hoewel min der rijk geborduurd, alle glans en gloed, die de oude modellen reeds lang gele den verloren hebben. Buiten dat ver schillen de moderne kazuifels ook wat betreft vorm van de antieke: het kazui fel in de vorm van een vioolkist komt nog zelden voor. De paramenten zijn vervaardigd door leden van de Sacramentsvereniging, die in veel steden van Nederland een afde ling heeft. De dames van de vereniging ontwerpen, naaien en borduren kerkpa- ramenten van allerlei soort voor bouw pastoors, nieuw opgerichte kerken, ker ken in de missiegebieden en vormings centra. Degeen die het meest van de nieuwe collectie zal gaan profiteren is pastoor C. van Teijlingen van de toe komstige parochie „De Goede Herder" in Schalkwijk. Het was dan ook met ge noegen dat hij zondagmiddag om half een de tentoonstelling opende. Hij dank te de dames en sprak zijn oprechte be wondering uit voor haar werk. De ver vaardiging van fraaie paramenten noemde pastoor Van Teijlingen erg be langrijk omdat ze een voornaam onder deel van de litugie, die dient ter ver levendiging en verdieping van het ge loofsleven, vormen. Naast pastoor Van Teijlingen krijgen ook Vijverduin in Bloemendaal, pastoor W. de Lange, het Bedrijfsapostolaat in Zaandam en een missiekerk in Kameroen een deel van de expositie ten geschenke. De tentoon stelling is alleen vanavond van acht tot tien uur nog te bezichtigen. Na afloop wordt de uitslag bekend gemaakt van een wedstrijd, waarbij naar het aantal uren, dat aan één der geëxposeerde koorkappen besteed is, geraden moe ten worden. De opbrengst zal ten goede komen aan de Sacramentsvereniging. OVERVEEN, 16 april Bij de Bloe- mendaalse Reddingsbrigade werd zon dagmiddag, tijdens het oefenuur, in Stoops bad in Overveen door de tech nische commissie district Noordwest van de Koninklijke Nederlandse Bona tot het Redden van Drenkelingen exa mens afgenomen tot het behalen van diploma's zwemmend redden, terwijl ook een tiental kandidaten examen af legden om in het bezit te komen van het zwem-diploma. Het laatstgenoemde examen werd afgelegd onder het toe ziend oog van de heer P. Schultink, di recteur van Stoop's bad en gedelegeer de van de Koninklijke Nederlandse Zwembond. Na afloop van het examen zwemmend redden had de heer G. J, Timmermans als voorzitter van het dis trict Noordwest het genoegen de uit slag als volgt bekend te mogen maken: Geslaagd voor diploma A: de hereen G. J. H. Le Noble, G. J. Beulink, J. P M. Ekering, F. de Vries en voor di ploma B: mevrouw M. J. Teeuwen-Ho- rick. Deze kandidaten hebben reeds eer der met goed gevolg het medisch exa men verbonden aan deze diploma's af gelegd, zodat het diploma aan hem ter hand kon worden gesteld. Het jeugdbrevet 1 kon worden uitge reikt aan: G. A. Blazer, M. Bent. W. W. Boer, R. R. Linn, W. F. Lubberink. Lenie den Oudsten. Voor jeugdbrevet 2 slaagden: Jan Kaspers, Jacob Olden burg, Erik van Wijk, Willem R. de Boer; Monique Henriette Erbrink, Jo hannes Jacobes Engelse. Jeugdbrevet 3 kon worden uitgereikt aan: Robert Vegter, Amoldus Comelis Jacobs. Pe ter Koning, Margarith Ireen Francis- ka Johanna van der Pol en Petronella Jansen. AMSTERDAM, 16 april De beurs viel vanmiddag niet tegen. Aandelen Kon. Petroleum lagen vast in de markt en de andere internationale soorten handhaafden zich op de slotkoersen van vrijdag. De handel was echter van zeer geringe omvang, zodat de stemming lus teloos moest worden genoemd. Alleen in de hoek van de Koninklijke bestond een tamelijk bevredigende activiteit Vraag van het buitenland viel hier sa men met lokale middenkoersvraag. De koers van het oliefonds kwam begin beurs op 138,50, d.i. 2,30 boven de slot- koers van eind vorige week. Scheep vaartaandelen eerder iets lager. Alleen van Nievelt was beter. Voor Wm Müller noemde men een koers van ca. 400, d.i. nog weer 30 pnt. onder de adviesprijs van vrijdag en ruim 70 pnt. onder de vorige, gedane koers. De voorgestelde dividendverlaging van 25 tot 15 procent heeft dan ook grote teleurstelling ge wekt. Er was veel aanbod aan de markt, waartegenover kopers verstek lieten gaan. Mogelijk dat er in de loop van de beurstijd nog wat vraag komt, waardoor de notering uiteindelijk misschien nog iets zal kunnen meevallen. Claims AKU werd op de prijs van vrijdag (ƒ36) ge adviseerd. Morgen is het de laatste dag van verhandeling van deze claims. De staatsfondsenmarkt was onveranderd. De stichting R.-K. Herstellingsoorden gaat over tot de uitgifte van 2 min. 4% pet. obligaties tegen de koers van 100 pet. Hiervan is 1 min. beschikbaar voor verwisseling van de 5% pet. obli gaties 1957, die op 1 augustus a.s. aflos baar worden gesteld. Vorig Slot 4V2 Ned. 1960 1 4y4 Ned. 1961 4 Ned. 1961 4 Ned. 1962 Staffel 1947 BK.G. Won. Douv,b Ned. Handel Mij. Cert Amsterdam Rubber H.VA. A.K.U. Berkel Patent Calvé-Delt Cert Dell-Mij. Fokker Ford v. Gelder Hoogovens Müller Co Ned. Kabel Philips Gem Bez Unilever Wilton-Fey enoord Billiton 2e Bordtsche Petr Kou Petroleum 50 Holl Amerika Lijn Java Ch PJL K.L-M. Kon Ned Stoomb Mij K.. ,M. Stoomv. Mi). Nederl v. Nievelt v. Ommeren Rott. Lloyd Ned. Scheepv. tJnle Interunie Robeco Unitas Ver Bezit Rentespaarbrleven '57 Rentespaarbrleven "58 2Vt Amsterdam '56 2% Amsterdam '56 11 2% Amsterdam '56 III 2Vz Amsterdam '59 2Vi Rotterdam '57 Alb Heyn KL obi opening 16/4 101& 1001/4 98% 98i/4 98A 93 92A 108% 384 118% 133% 366% 366% 297 868 155.50 503 -mm 823 -mm 353 770 769 430 592 907% 910 179.60 179.40 314% 475 640% 136.30 138.50 138% 138% 143 64 162 150% 151% 150 137 138% 300 139 147 146% 205.50 236 517 143.50 82% 91% 91% 102% 90% 130%

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1962 | | pagina 3