Regering vraagt oriëntatie Papoea-commissie naar Den Haag Jouwe: Met te sterk van vroeger advies „Late voorlichting bevolking zaak van communicatie" Caribiton speelt Kinderen van het laatste kwartier 5 Koningin en prinsessen in vernieuwde „Kleine Comedie" Consumentenbond weert zich tegen fabrikant „Onderzoekingen zonder meer met elkaar vergeleken Jungle Pimpernelgaat heen SuperlVtarir i A 2.75 Lekker roken? Infiltraties Nieuw-Guinea Toneelgroep voor Surinamers en Antillianen Dubieuze start van nieuwe groep Dr. Vic.de Bruyn 4 ROOKREL IS EEN „TERE" ZAAK s HELE KIP Albert Heijn MAANDAG 16 APRIL 1962 PAGINA 5 ^beginnen stoptocWigl trek rustig- L-Wr niet'. Voor overval weduwe en 2\ jaar geëist B, tegê"-C-Ue lerDescn,KKU,gsteulng van de Mgr. De Vet weerlegt kritiek op instituut „Markendaal" Echtpaar spoorloos Tijdens vlootparade verdronken „Eurisotop": nieuw bureau van Euratom Isotopen voor industrie Hoevelaken: KVP en VVD op één lijst Kees Heynsius krijgt Arti-medaille In gas gestikt INTERLANDVOETBAL AMSTERDAM, 16 april Za terdagavond beleefde de nieuwe toneelgroep „Caribiton" in de Kleine Comedie haar eerste offi ciële optreden. Gespeeld werd het stuk „Kinderen van het laatste kwartier" (Moon on a rainbow shawl) van de schrijver Errol John uit Trinidad. BRAND VERNIETIGT TWEE FABRIEKEN Meer dan ton schade A Visconserven Uitheemse kaas Exquise soepen Superieure wijnen Aperitiefs Noten toe Wild en Gevogelte MALSE KALKOEN Finishing touch Spécialités Fijne Vleeswaren Salades Grote Houtstraat 99 Wedstrijd Amsterdams Jeugdelftal heef^1hL^1VI?,IA' 16 aPril Zaterdag de NWnfr 'ge vï," gedelegeerden van comm?U^"Gumea-Raad de bijzindere gen iilSSle samengesteld die dezer da- ree-eri!.„0n® and besprekingen met de H v0ni za' bomen voeren. De heer eidkamp, gemachtigde van alge- het Verzoek n ^0 de raad, bracht over yan de Nederlandse regering West.penige vertegenwoordigers van naan"riPoea v°or nadere oriëntatie n Haag te laten komen. „Wh Jouwe zei in dit verband: regerin n'et wat de Nederlandse °ogt rn^ rnet haar verzoek precies be- trekkinif8^ u'-' nemen aan dat het be- situatio'' heeft op de scherpe politieke Ven Van het ogenblik. Da rom gelo- sie dat het wenselijk is de commis si uit Papoea's te laten bestaan". te7°™enSc.een voorstel van de voorzit- benno Sollewyn Gelpke, de leden te Eeprrtl u u't het college van gedele- lèden bestaat de commissie uit de m n Jouwe, Kaisiepo. Tanggahma en Torpy. der leden van de Nieuw-Gui- nea-Raad, pater dr. L. J. van de nil. Gz?i in de vergadering dat hem 'et duidelijk was wat de taak van ue commissie zou zijn. Er was vroe- |=r al enkele maleii gesproken over te benoemen delegatie. Deze zou enter een mandaat moeten meekrij gen, gebaseerd op het advies dat de ,ow-Guinea-Raad destijds met be- /ebkmg tot het recht van zelfbe- wi1 jlng beeft uitgebracht. Uit ant woorden van de heer Veldkamp en yan de voorzitter bleek volgens pa- sn an de EerS echter dat hier geen sprake is van een delegatie maar van een commissie en er dus geen man- naat aan de orde komt. ,j heer Jouwe voegde hieraan toe Wot z''" gezien de scherpe politieke estand niet wenselijk ,ou zijn indien r® ju'st ingestelde commissie met een den vastomlijnd standpunt naar Ne- ter zou Saan- ..Wfl zullen er ech- Wnrrwel °P aandringen dat niet te sterk al» afgeweken "an ons standpunt zo- Nio lndertijd in het advies van de euw-Guinea-Raad is vastgelegd". Mr. dé v EÜbe, alhoewel verheugd dat Cn .Nederlandse regering had besloten dio? f te houden met de vertegenwoor- WaS van West-Papoea, vroeg zich af aarom het samenstellen van de com- "}issie in een openbare vergadering dpvest gebeuren. Hij zei enkele mede tot R6n f° "'nl' ^en te willen doen met betrekking "ïderland en poea, waarna de vergadering Zet1'61" gesloten deuren werd voortge- DJAKARTA (Reuter) Soedjarwo f jondronegoro, Indonesisch afgevaar digde naar de onlangs gevoerde ge heime besprekingen tussen zijn land en Nederland heeft zaterdag in Ban doeng over dit overleg onder meer gezegd, dat het werd gehouden in een klein huis in de buurt van Washing ton, waar Nederlandse en Indonesi sche afgevaardigden aten, dronken en schertsten. „Ik ken de Nederlandse (Advertentie) ZüTPHEN, 16 april. Bij de behan- Va, 8 door de rechtbank van de over ste °P een Zutfense sigarenwinkelier- Ou is tegen een 21-jarige jongeman Jij, Amsterdam, die nog een voorwaar- Serr 8traf tegoed heeft, een gevan- ej.fkstraf van drie en een half jaar ge- bov n kameraad, een 22-jarige Eind- jaa ®haar, hoorde twee en een half gevangenisstraf tegen zich eisen, j-pjhede terbeschikkingstelling sering. bru»'?en worden ervan verdacht 26 fe- t„uari bij klaarlichte dag een overval te h l. -1 klaarlichte dag een overval \vei!eoben gepleegd op een bejaarde ^ütnu e' bie aan een drukke straat in Pfoh een sigarenwinkel drijft. Zij pierden de vrouw te wurgen en tVilri n f 75'~ buit. De raadsman, mr. pipjbervEinck de Biécourt zei in zijn the]?00'' dat de jeugdige Amsterdam- tot zijn daad was gekomen, om- Oe bij geld nodig had voor een bril. hia Rechtbank zal vrijdag 27 april von- wijzen. vertegenwoordigers Schürmann en Van Roijen heel goed. Wij schertsten samen in het Nederlands en in het Engels, zeer tot verbazing van Bun ker. Maar toen wij eenmaal aan de conferentietafel zaten, stokten de be sprekingen plotseling en moesten wij uiteen gaan". Een woordvoerder van het Indone sische ministerie van Buitenlandse Za ken heeft zaterdag volgens UPI gezegd dat Indonesië nog niets officieels had gehoord over de Nederlandse reactie op de voorstellen van Bunker. Hij zei voorts dat de Indonesische delegatie naar het geheim vooroverleg ongewij zigd zal blijven, indien dit overleg zal worden hervat. Indonesië heeft een beroep gedaan op de inheemse politie in westelijk Nieuw-Guinea, tegen de Nederlanders in opstand te komen. In een radio uitzending die gericht was op weste lijk Nieuw-Guinea, werd in een spe ciale regeringsoproep gezegd: Toont, voor het te laat is, uw verdiensten voor het vaderland ter bevrijding van West-Irian van het Nederlandse kolo nialisme", aldus Reuter. LISSABON (UPI) De Portugese regering heeft formeel ontkend dat Ne derlandse vliegtuigen met militairen op weg naar westelijk Nieuw-Guinea de Portugeze Azoren gebruiken voor tus senlandingen. DJAKARTA (Reuter) Volgens kranteberichten zijn zestig mensen van honger omgekomen en lijden er negen duizend honger in het gebied van Indra. majoe in West-Java. Er zijn voedings middelen en medicamenten gezonden naar het gebied dat een van de rijkste rustgebieden in Indonesië was tot het vorig jaar door een langdurige droogte werd getroffen. (Van onze correspondent) BREDA, 16 april De nieuwe bis schop van Breda, mgr. G. de Vet, heeft in zijn eerste officiële toespraak, bij de diploma-uitreiking van het Katholiek Instituur voor Sociale Opleidingen „Markendaal", zaterdag hier de in en buiten het bisdom levende kritiek op dit instituut weerlegd. De bisschop ge tuigde van oprechte waardering, zowel voor het wetenschappelijk niveau, als voor de goede geest tussen staf en do centen en de leerlingen onderling. ,,Ik spreek deze waardering met nadruk uit", aldus mgr. De Vet, „omdat elders wel anders over uw instituut wordt ge oordeeld. Naar mijn mening is er geen enkele reden op de dag van vandaag de kritiek met meer recht op Marken daal te richten, dan op welke andere gelijksoortige opleiding ook". De bisschop vroeg de leiding van de school voor een dee' in het experiment te blijven. „Ge blijft dan wellicht dicht b(j de behoeften van de concrete wer kelijkheid", aldus mgr. De Vet, die aandrong op een nauwe samenwerking met de zielzorg. Tot de vjjftien geslaagden van de urgentieopleiding behoorde ook mej. H. de Vet uit Gilze, een zuster van de bisschop. (Van onze correspondent) GRONINGEN. 16 april Familie en kennissen van het echtpaar J. Slump verkeren in hevige ongerustheid omtrent het lot van de 65-jarige rustende schip per J. Slump en znn 55-jarige echtge note, die zaterdagmiddag 7 april in hun blauw-grjjze Renauld IV (TK 23-78) zijn weggereden endaarna niet in hun wo ning in de Oppenheimstraat 76 zijn te ruggekeerd. Ook de politie staat voor een raadsel. Men vreest dat het echt paar een ongeluk is overkomen. URK, 16 april Zaterdagmiddag is hier tijdens de vlootparade ter gelegen heid van de visserijdag de veertigja rige bakschipper W. Schraal, die aan boord was van een tanker, door de dei ning over boord gevallen en verdron ken. HOLLANDIA, 16 april Op de vra gen die het Nieuw-Guinea-raadslid mr. De Rijke onlangs -heeft gesteld over de berichtgeving aan de bevolking van westelijk Nieuw-Guinea heeft het gou vernement thans officieel gantwoord. De heer De Rijce had onder meer ge vraagd waa om berichten over infiltra tie in Nieuw-Guinea het eerst werd vernomen via radio-Nederland en ra- dio-Australie en niet aanstonds via de gebruikelijke voorlichtingskanalen aan de openbaarheid waren prijsgegeven. DEN HAAG, 14 april „De geleer den zijn het erover eens dat de kern energie nog voor 1970 zal kunnen con curreren met de klassieke energie, op gewekt uit kolen en olie. Het is der halve van groot belang dat men tegen die tijd ook inderdaad van de goekope energie kan profiteren. Daartoe moet nu reeds met de nieuwe technieken praktische ervaring worden opge daan". Dit verklaart de euratom-com- missie in het vijfde jaarverslag over haar activiteit aan het Europese par lement. In de zes landen van de Euratom-ge- meenschap waren eind 1961 eeds kern- energie-installaties aanwezig met een capaciteit van in totaal 73 Megawatt, die dat jaar 270 miljoen kilowattuur elektriciteit hebben geproduceerd. Die capaciteit zal geleidelijk toenemen. Men rekent erop, aldus de Euratom- commissie, dat er eind 1966 in de ge meenschap in totaal voor meer dan 1600 Megawatt aan kernenergiecapaci teit zal zijn geïnstalleerd. Met deze ca paciteit zal acht a tien miljard kilowatt uur elektriciteit kunnen worden opge wekt, hetgeen twee procent van de to tale elektriciteitsproduktie van de ge meenschap is. Het gebfuik van radio-isotopen in de industrie zal nieuwe toepassingen kunnen vinden dank zij het bureau „Eurisotop" dat Euratom heeft op gericht en dat de gebruikers op de hoogte stelt van de verschillende toe passingsmogelijkheden van radio-iso topen. (Van onze correspondent) HOEVELAKEN, 16 april In deze kleine gemeente op vijf kilometer ten oosten van Amersfoort zullen de KVP en WD met een gecombineerde lijst aan de komende raadsverkiezingen deelnemen. Uit de uitslagen bij de on langs gehouden statenverkiezingen blijkt duidelijk, dat KVP noch VVD een zetel zullen kunnen winnen. Een combinatie biedt die mogelijkheid wel. Men heeft besloten samen uit te komen onder de naam Nieuw Hoevelaken. Op de lijst worden de oneven plaatsen be zet door KVP-ers en de even door VVD-kandidaten. AMSTERDAM, 16 april De arti- medaille voor 1962 is toegekend aan de 71-jarige Amsterdamse kunstschilder Kees Heynsius voor zijn schilderij „Ge zicht op Riquewihr" Dit is zaterdag middag bekend gemaakt bij de opening der voorjaarstentoonstelling van werk van leden der maatschappij „Arti et Amicitiae", waarvan de heer Heynsius sedert 1946 secretaris is. De tot en met 13 mei durende expositie omvat schil derijen, aquarellen, tekeningen, grafiek en beeldhouwwerken. Het gouvernement zegt in antwoord hierop dat het in de politieke en mi litaire situatie van het moment niet gewenst werd geacht de plaats gehad hebbende gebeurtenissen in hun volle omvang voor publikatie vrij te ge ven voordat de Nederlandse regering terzake was ingelicht en zich daar omtrent een oordeel had kunnen vor men. De regering achtte het toen op portuun aan het gebeurde onmiddel lijk algemene bekendheid te geven. Dat de voorlichtingskanalen in West- Papoea eerst enige tijd later de des betreffende berichten verspreidden, is uitsluitend het gevolg van factoren op het gebied van de communicatie techniek, aldus het antwoord. Van de zijde van de burgerij in Ma- nokwari is een telegram gezonden aan premier De Quay waarin de regering wordt geprezen voor haar „standvas tigheid met betrekking tot de handha ving van het zelfbeschikkingsrecht in West-Papoea". De burgerij spreekt „het volste vertrouwen uit dat dit recht onverkort zal blijven gelden ondanks internationale politieke intimidatie en wanbegrip in de V.S. en in de Neder landse oppositiepartijen." AMSTERDAM, 16 april. Een 53- jarige bankemployé, die zaterdag, naar later bleek, nogal onoordeelkun dig de gashaard in zijn woning aan de Vrijheidslaan had aangestoken, werd 's middags dood in zijn woning aange troffen, overleden door gasverstikking. BADHOEVEDORP, 16 april De Nederlandsche Dovensportbond organi seert op Eerste Paasdag op het terrein van de sportvereniging „Lijnden" te Badhoevedorp een interlandwedstrijd tussen Nederland en Frankrijk. Rita Bedacht als Esther en Rob Blijert als Eddy in kwartier" van Errol John. „Kinderen van het laatste „Caribiton" is een stiohting, die op artistiek verantwoorde wijze stukken uit de wereldliteratuur ten tonele wil brengen, die op grond van hun rolbe zetting niet door Nederlandse gezel schappen gespeeld kunnen worden. Daarnaast wil zij voor in Nederland woonachtige Surinamers en Antillianen de gelegenheid scheppen om onder des kundige leiding toneelervaring op te doen, opdat zij die hij een eventuele te rugkeer naar het vaderland ten dienste van het toneelleven daar kunnen aan wenden. De leden van de groep zijn voor het merendeel studenten. Zij werken voor de groep op semi-professionele ba sis. Deze eerste produktie werd finan cieel gesteund door de Sticusa, de Fo- reigh Student Service en het Prins Bern- hard Fonds. Om zonder meer duidelijke redenen kan dit initiatief zeer belang rijk genoemd worden. Dit belang werd geaccentueerd door de aanwezigheid bij deze première van koningin Juliana, de prinsessen Beatrix en Irene, drs. H. A. Korthals, vice-minister-president, mr. dr. R. H. Pos, gevolmachtigd minister van Suriname, dr. ir. F. E. Essed, mi nister van opbouw van Suriname, dr. Sedney, minister van financiën in Su riname, dr. M. Prinsen, commissaris der koningin in Noord-Holland en mr. G. van Hall, burgemeester van Am sterdam. Het eerste optreden van „Caribiton" is bepaald geen succes te noemeh. Dit klinkt wat onvriendelijk, maar wij zijn van mening, dat deze nieuwe groep ge zien haar doelstellingen niet gediend is met een zachtaardige benadering van haar eerste poging. Een Surinaams stu dent zei ons eens, dat wij Nederlanders veel te chromofiel zijn. Met dit wat on gewone woord wilde hij uitdrukken, dat wij veel te vriendelijk zijn tegenover Een OLVEH (Advertentie. verzekering Uw levensbelang. DEN HAAG, 16 april De Neder landse Consumentenbond heeft gerea geerd op een publikatie van een siga- rettenfabriek waarin de resultaten van het onderzoek van de consumentenbond naar het teer- en nicotinegehalte van sigaretten in twijfel wordt getrokken. De bond noemt de per advertentie bekendgemaakte conclusies van de fa brikant over het onderzoek door de consumentenbond volkomen ongerecht vaardigd. De fabrikant heeft het merk in twee buitenlandse laboratoria op het teer- fehalte laten onderzoeken. In een la- oratorium in New York constateerde men 19,5 milligram per sigaret; een Zwitsers laboratorium kwam met een lager gehalte uit de bus, namelijk 17 milligram per sigaret. De publikaties van de consumentenbond gaven voor dit merk een teergehalte van 63,9 milli gram per sigaret aan. De sigaretten, die bij het onderzoek op verzoek van de fabrikant werden gebruikt, zijn door een notaris in het bijzijn van drie ge tuigen gekocht. De consumentenbond merkt in een commentaar op dit onderzoek van de fabrikant op, dat men zonder meer de resultaten van verschillende on derzoekingen vergelijkt. Uit geen en kele informatie blijkt, dat het onder zoek op dezelfde wijze is verricht als dat van de Consumentenbond, terwijl de wijze van onderzoek toch van door slaande betekenis is voor het resul taat. Vandaar dan ook dat de Consu mentenbond bij de publikatie uitdruk kelijk stelde dat de gegevens uitslui tend voor onderlinge vergelijking gol den. De fabrikant zou alleen recht van spreken hebben gehad als men alle in de Consumentengids genoemde merken mede in het buitenland had laten onder zoeken en daarbij verhoudingsgewijs zo- vee! beter uit de bus was gekomen, al dus de Consumentenbond. Bovendien merkt de bond op dat het onderzoek beperkt is gebleven tot het teergehalte, terwijl de Consumentenbond hierop geen bijzonder commentaar heeft geleverd. Over het nicotinegehalte van deze siga ret wordt niet gesproken, terwijl dat als het hoogste van de onderzochte merken werd gesignaleerd, aldus de bond. mensen met een andere huidskleur en dat we met deze vriendelijkheid toch eigenlijk tonen de mens met een andere kleur nog steeds te zien als een vreemd verschijnsel, als een niet geheel gelijk waardige partner; we gaan hem tege moet met een soort hautaine, begrij pende minzaamheid. Ook dit verwijt willen we ter harte nemen. Met „Kinderen van het laatste kwar tier" won Errol John in 1957 een prijs vraag uitgeschreven door het Engelse weekblad The Observer. Op de prijs vraag kwamen tweeduizend inzendin gen uit het gehele Britse Gemenebest binnen. Een uit respectabele figuren be staande jury zei van het stuk o.a.: „Een aangrijpende tragikomedie over het leven in de achterbuurten van Tri nidad". Een zekere kwaliteit kan het stuk in derdaad niet ontzegd worden, maar het oordeel van deze jury lijkt toch lichte lijk beïnvloed door de omstandigheden. Het stuk tracht een schets te geven van het leven van de arme bevolking in het Caraïbische gebied, van de problema tiek waarmee zij kampt, van de rauw heid en de hardheid met haar eigen menselijkheid waarin zij leeft. Van op zet en opbouw lijkt het stuk veel op De Getatoueerde Roos van Tennessee Wil liams. Door het gegeven van het stuk, door de decors en door het feit, dat de spelers van Caraïbische herkomst zijn, wordt de bedoelde sfeer wel enigszins opgeroepen, maar dat is dan ook alles. Het verhaal is vervelend, het bezit een goedkope romantische dramatiek, de tekst is vaak gewild, clichê-achtig en schreeuwerig. De auteur maakt de ver gissing te menen, dat om rauwheid te suggereren het voldoende is de spelers een enorme hoeveelheid rauwe taal te laten uitslaan. De tekst maakt vaak de indruk direct zonder enige reflectie uit het dagelijks leven te zijn genoteerd. Het is echter mogelijk, dat achter deze oppervlakkigheid een symboliek schuilt, die ons ontgaat, omdat wij haar niet kennen. In ieder geval zal het stuk op de aanwezige Surinamers en Antillianen wel indruk gemaakt hebben, omdat er toch een geluid uit het eigen land in doorklinkt. De zekere kwaliteit die het stuk zou kunnen hebben, werd er door de regie van Loet Steenbergen uitgehaald. Bij een grote groep amateurs als deze moe ten toch zeker wel enige uitschieters zijn. In dit stuk liep echter iedereen even houterig over het toneel; de tekst werd doorgaans gezegd zonder enig be grip, zonder enig toewerken naar moge lijke hoogtepunten. Teveel nadruk werd daarbij gelegd op de humoristische kant var. het stuk. Waarschijnlijk om drama tiek te suggereren waren gedeelten in gelegd waarin helemaal niets gebeurde, hetgeen het geheel nog langdradiger maakte. In een stuk als dit had ook een goede belichting nog veel kunnen doen, maar deze was bijna altijd even vlak, bijna alleen maar een vèrlichting. De decors evenals de vertaling van Steenbergen afkomstig, waren goed. Voor de Kleine Komedie had deze avond, waarop zoveel hoge bezoekers aanwezig waren, nog een bijzondere be tekenis. Zoals men weet is de Kleine Komedie onlangs overgegaan in eigen dom van de stichting tot Instandhouding van particuliere schouwburgen, die ook eigenaar is van het Nieuwe de la Mar- theater in Amsterdam. Deze stichting heeft het gebouw inwendig geheel laten restaureren. Deze restauratie is juist gereedgekomen. Hoewel het gebouw tij dens de werkzaamheden steeds in ge bruik is geweest, heeft de directie deze speciale voorstelling benut om de nieu we toekomst in te luiden. In verband hiermee boden „Caribiton" en de Klei ne Komedie aan genodigden na afloop een souper dansant aan in hotel Carl ton. Bpt. VLAARDINGEN, 16 april Van morgen om even over zeven uur is brand uitgebroken in een pand aan de Parallelweg, waarin gevestigd zijn een fabriek voor feestartikelen en vuur werk, een fabriek voor pepermunt en pharmaceutische artikelen en het res taurant „White House". De brand is vermoedelijk ontstaan tijdens het aanmaken van een gaskachel. In verband met de komende oranje feesten was de voorraad papier en feest artikelen bijzonder groot; de waarde er van wordt op een ton geschat. De brandweer bestreed het vuur met zestien stralen. Om ongeveer half negen was het gevaar voor uitbreiding ge weken. De schade wordt door de ver zekering gedekt. l Van Nieuw-Guinea kun je on mogelijk zeggendat het een aantrekkelijk land is, als je alleen let op het kli maat en de weinig comfortabele omstandigheden. Zelfs de natuur is er niet zo boeiend als van een tropisch land verwacht zou kun nen worden. Maar er is iets heel anders, dat daar tegen opweegt: wie in Nieuw-Guinea werkt en het contact met de Papoea's niet schroomt, leeft er rijk en geluk kig. Het is een fascinerend avon tuur om met deze mensen samen te werken. Eigenlijk is het triest om te zien, hoe het zelfvertrou wen en het zelfbewustzijn van de autochtonen met de dag toeneemt in een wereld, die hoe langer hoe meer onzeker wordt over zich zelf. Het merkwaardige is, dat die onzekerheid aan deze mensen voorbijgaat," zo mijmert dr. Vic. de Bruyn, die deze week naar New York vliegt, om mee te gaan werken aan de jaarlijkse verslaggeving van Nederland aan de Verenigde Na'lt- over Nieuw- Guinea. De Papoea's zo zegt hij, vinden het maar vreemd, dat degenen die hun land komen opheffen uit zijn staat van vol slagen onderontwikkeling, zo on rustig zijn over de toekomst. „De mensen uit het westen gedragen zich als een vliegtuig, dat maar blijft rond cirkelen en niet weet waar het anker uit te werpen," zo zei hem een oude Biakker, die zijn eigen volk vergeleek met een zeearend. Een zeearend ziet met zijn scherp oog van zeer hoog zijn prooi en laat zich las een steen vallen. Voor dr. De Bruyn gaat dat fascinerende leven, waar hij als bestuurs ambtenaar 23 jaar geleden aan begon, na vele avonturen vooral tijdens de oorlog, eindigen, nadat hij de laatste tijd als demograaf in Nieuw-Guinea gewerkt heeft bij het door dr. Van Baal opgerichte bevolkingsbureau. Hij gaat nu met zijn Friese vrouw en twee kinderen naar de stad Noumea in Nieuw-Caledonië verhuizen. Hij wordt daar directeur van een bureau, dat zich met urbanisatie-en bevolkingsproblemen gaat bezighouden. Hij ver telt ons, dat in het gebied, dat zojuist zelfbestuur heeft gekregen, een over- bevolkingsprobleem heerst, waarbij vergeleken de randstad Holland en zelfs het volgepropte Japan zorgeloos mag heten. Dr. De Bruyn sluit een periode van zijn leven af, waarin hij het harde avontuur heeft gekend in het oerwoud, naast het wetenschappelijke werk als socioloog en demograaf. „Jungle Pimpernel" noemden de Amerikanen hem vanwege zijn gesjouw onder de oorlog in het hart van Nieuw-Guinea, waar hij met zeven man de bestuurspost moest handhaven, die aan de Wis selmeren was opgebouwd. Missionarissen en ambtenaren werden snel geëva cueerd. De Bruyn bleef en vocht, dank zij de aan hem verknochte Papoea's, met succes tegen de moeilijkheden van een aansluipende Japanse vijand- Overigens is de Japanner de enige, die bestand is tegen het moordende klimaat van dit land, zo merkt hij op. Hij is het volkomen eens met de idee, hier wel eens door mr Van Rijckevorsel en pater 'Drabbe ontwikkeld, om Japanners nu in vredestijd in Nieuw-Guinea toe te laten. In de oorlog zijn het duivels, maar als werkers zijn ze onbetaalbaar in vredestijd, zo stelt hij vast, sans rancune voor wat ze hem in die jaren hebben aangedaan. De toekomst van Nieuw-Guinea vraagt nu eenmaal mensen. In Australië is De Bruyn later hoofd van de Intelligence Service ge worden. Hij organiseerde tochten van mannen, die met kleine zenders naar Nieuw-Guinea werden gestuurd om de bewegingen van de vijand over t(2 sciyiBTi' „Het moet voor allen, die op Nieuw-Guinea werken eens duidelijk worden," zo merkt hij op, „dat het land alleen bestuurd kan worden door een nauw contact met de Papoea's. Daar mankeert bij alle goede bedoelingen nog te veel aan. Er wordt nog te veel in enclaves gewerkt. Men beseft nog te weinig, dat medewerking van de Papoea's bij alles wat men in Nieuw- Guinea onderneemt onmisbaar is. De Bruyn kent het land. Hij heeft zelfs aan het Centanimeer bronzen voorwerpen gevonden, die sterke gelijkenis vertonen met soortgelijke vond sten van een oude cultuur in Vietnam. In Leiden is hij in 1937 gepromoveerd op een proefschrift over een archeologisch onderwerp. Het was zijn keuze vak en het getuigt van de veelzijdigheid van deze indoloog, die behoort tot de wetenschappelijke werkers die tegen geen harde praktijk opzien. Maar bovenal interesseert hem de levende mens. „Wij mogen die niet als een pond koloniale waar overdragen," zo getuigt hij. Hij is dan ook bijzonder verheugd vorige week in Nederland te hebben vernomen, dat ook de regering voor dit volk blijft doorvechten. (Advertentie) Deense Kaviaar Pearl blikje I.7S Kreeft Princess blikje 3.6S Shrimps King Oscar Noorse Garnalen blikje 1.6f Ansjovisrolletjes met kappertjes en piment potje 1.95 Hors d'oeuvre Polli plateau 1.95 Canadese zalm Fancy pink 1.29 Crab Princess blikje 3.65 Tonijn in div. sausen blikje 89 Portugese Sardines in olijf olie 3 blik van 1.- voor 89 Paasbrood met spijs Groot zwaar Krentenbrood 1 •- Uit de diepvries: Wiener Roomcake per stuk van 1.65 voor 1.48 Emmentaler per 100 gram 1.07 Camembert Roquefort Bel-Herve Primula BRl Gemalen Holl. kaas Gemalen Parm. kaas doosje 1.50 per portie 1.80 per pakje 30 per doosje 45 per puntje 1.- zakje 38 70 zakje Kroketski kaascroquetten Mockturtle Soup Heinz Mulligatawny Soup Heinz Bouillabaisse Soup Jensen Kangaroo tail Soup Becas in blik Rode Bourgogne Chateauneuf du Pape 1959 een klasse op zichzelf .3.75 Witte Bordeaux Haut Sautemes 1959 vrij zoete dessertwijn 4.55 Siciliaanse wijn Lacrima Christi Giunti 1954 4.25 Originele Champagne Fluteau brut of demi-sec 10.9 5 Duitse Rijnwijn Pfalzer Weinkönig eerlijke droge wijn van 1.95 voor 1.75 Fidalgo Ruby Port 4.1 5 Lamati Vermouth rood of wit 4.25 Sherry Pale medium dry van 3.75 voor 3.50 Tafelamandelen zakje 100 gr. 75 Gem. nootjes gezouten zakje 69 Eiitehaverzakje 5 5 TéVé-Pinda's reuze zak 450 gr. van 98 voor 88 Kaaskoekjes en Cocktailzoutjes DROSTE CHOCOLADE Choco-eitjes in luxe cadeau-verpakking vanaf 2.85 Aan 't spit gebraden Uit de diepvries Gewicht 2-3i kilo per 500 gram Tabasco Sauce flacon 2.60 Capres nonpareilles flacon 80 Bigarreaux doosje 65 Preisselbeeren blik 2.25 Verse Champignons 150 gr. 65 Olijven flacon v.a. 1.05 Peeled Tomatoes Cirio blikje 1.50 Purée de Marrons blik 1.30 Gepelde Muskaatdruiven blik 1.35 Gesneden Asperges met punten blik van 85 voor 79 Fruitcocktail Queen literblik van 1.98 voor 1.69 Filet de boeuf 100 gram 79 Lachsschinken 100 gram 1.09 Keizer-jachtworst 100 gram 59 Frikandeau 100 gram 85 Kalfsvlees in gelei 100 gram 65 Magere Achterham 100 gram van 59 voor 52 Vleessalade 100 gram 55 Huzarensalade 100 gram 50 Italiaanse salade 100 gram 69 AALSMEER, 16 april Het Amster dams jeugdelftal speelt hedenavond, een lichtwedstrijd tegen het elftal van Carnegie College uit Engeland. De ont moeting vindt plaats op het terrein van de voetbalvereniging „Aalsmeer" en begint om 8 uur.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1962 | | pagina 4