V.S. handhaven troepen sterkte in BERLIJIN Washington opnieuw boos over primeuruit Bonn ACROBATIEK OP HET RIESENRAD Ir Dr. Van Roijen geeft visie op het voorstel-Bunker Indonesië - met plan akkoord - wacht op Nederlandse PROTEST TEGEN VEIT HARLAN-FILM M Bidault OAS-chef voor Frankrijk Spaans asiel-aanbod aan ex- generaal SALAN? I 79* I Minister Visser: „Taak is zwaar, maar niet te zwaar" Niet mogelijk duur van eerste oefening te verkorten Hel Kleverpark uw winkelpark Eierzoekwedstrijd GROTERE VEILIGHEID NA SPOORWEGRAMP Bezwaar tegen P.v.d.A.- Nw.-Guinea-standpunt ld MLlotee FAAM f SCHRAVENDIJK koffers en tassen GEEN voorstel aan Sovjets van deze strekking PAASBR00D en andere broodsoorten ECHTE BAKKER Politiepersoneel krijgt voorschot van 18 pet. Scholierenalbum voor prinses Bloemencorso op 12 mei Ambassadeur terug in V.S. Oud-verzetsstrijders verontwaardigd Regeringssteun voor de K.L.M. Het weer Salarisherziening NEW ORLEANS Voorstanders rassen scheiding in de ban AANTAL PARTIJ-LEDEN o.w. PROF. GEYL: éeè MORRIS '{jeforeijouSnit! Zelfde temperatuur DINSDAG 17 APRIL 1962 86sfe JAARGANG No. 31108 Washington, 17 april (Rtr., w.P.I.) De Verenigde Staten niet van plan een voorstel tot y^rmindering van de geallieerde troepensterkte in Berlijn te doen Wens de sonderende Amerikaans- Russische besprekingen. Het was Interen de in Bonn gestationeer- ~e Amerikaanse journaliste Flora kewis, die deze primeur aan haar Principalen van de Washington Rost verstrekte, met de bijzonder- ^id, dat het om 3.500 man min- "er zou gaan. Het Amerikaanse Ministerie van buitenlandse zaken ^ageerde fel op dit bericht. Het herinnerde er aan, dat twee dagen geleden, ook al uit Bonn, nieuws Uitlekte over Amerikaanse voor stellen aan de Russen inzake Berlijn. gebakken door een zijn een trSCtdtie Echte bakkers zijn te her kennen aan de raambiljetten (Van onze Parijse correspondent) PARIJS, 16 april Naar hier gisteren werd vernomen, heeft de organisatie van het geheime leger in Algiers een vlugschrift ver spreid waarin zij bevestigt dat de Franse politicus en ex-premier Georges Bidault zich gesteld heeft „onder het gezag van ex-generaal Salan" en zich aan het hoofd heeft geplaatst van de „nationale raad van het verzet in het moe derland". SALON DE JEUNES FILLES Miss Judy Gover Morgen Inlichtingen bij de winkeliers vrijetijdsverf kwaliteitsverf REGEN- EN TWEEDJASSEN ALS. U GAAT VERHUIZEN F. DAMIAANS EN ZN. in vulcanfiber en leder. «UREAU SMEDESTRAAT 5 HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 »-M?nnementen 20800 Postgiro 143480 B|jkantoor Beverwijk, Zeestraat 50: teief. 4790 B|J<antoor en Red. Ilmuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Kreetje: W. C. H. Leijdeckers en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. RUN en W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT 'ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte. Omroepers 16 cents per m m. hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 61 cents per week, 2.65 per maand, f 7.90 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uui 's avonds tel. 21544. .Onder vier ogen hebben in Washing- gisteren de Russische ambassadeur, *natola Dobrymin, en de Amerikaanse Sinister van buitenlandse zaken, Dean *"sk (die kort daarvoor met president *ennedy had overlegd) een uur lang elkaar gesproken. Dobrymin spreekt (Advertentie) fcEN HAAG, 17 april. Voor het ?Jws- en gemeentelijk politiepersoneel «le nieuwe'salarisregeling zoals die oor hët overheidspersoneel - is vastge- "l«ld, nog geen toepassing vinden. Xn verband met de voorgenomen her- j'.^ning der politiesalarissen per 1 janu- 1962 wil de regering voorkomen, binnen korte tijd die salarissen "Pnieuw berekend moeten worden, j fit administratieve overwegingen zal ""Tom over het tweede kwartaal 1962 het politiepersoneel een voorschot J* Uitkering ineens worden gedaan, Perkend naar achttien procent van het ^'aris over één maand. HAAG, 17 april Begeleid door lerares geschiedenis van de gemeen- Jyjflke middelbare school voor meisjes 5®U de Gerrit van der Veenstraat te r'hsterdam, mej. drs. M. Troelstra ®eft vanmiddag een aantal leerlingen j ®U deze school prinses Marijke op pa 's Soestdijk een album aangeboden. be leerlingen zjjn alie lid van de his- Jjrische club „Nova Zembla", die dit 1?ar het vijfde lustrum viert. Het doel deze club is. de kennis omtrent de geschiedenis van Amsterdam te ver- "eerderen door middel van excursies de oude stad en bijeenkomsten. overwinteringen"). De meisjes heb- I'!" de tekst van „Het Bronnenboekje", tri schoolboekje over Amsterdams his- - rie in woord en beeld dat werd sa- t?e«gesteld door drs. Troelstra en dr. A J. Kok, overgeschreven op losse bla den. Deze bladen, verlucht met foto's, L®artjes en tekeningen zijn tot een al- samengevoegd in een leren band, ufs door de leerlingen vervaardigd. Jr,i n dit album werkten de leerlingen Stortenbeek, Ineke Dammers, Nel Ajft.den Berg, Seklet van den Ende, S„ 1J0n Verbuys, Wikje Siewers, Marion Marike Bekker, Fiep Broekhof, ^stdijk. v blSSE, 17 april Het corso-comité fènn ■t'6 bloembollenstreek heeft vanoch- d »f een speciale vergadering beslist, j, bet corso 1962 definiteif zal door- op zaterdag 12 mei. Aanvankelijk bet vastgesteld op 28 april, maar '"'blijvende voorjaar maakte uitstel hoiiakelijk, omdat nog nergens in de kinstreek de voor het corso noodza- 'ban hyacinten in bloei staan. De 'aal vastSestelde datum is een van de W, te in het jaar, waarop ooit in de ^"streek een bloemencorso is gehou- Bouwhuis en Anneke Dammers zjj waren allen vanmiddag op vloeiend Engels, zodat er zelfs geen tolk bij het „verkennende" onderhoud was. Dobrymin zei na afloop, dat het een „vruchtbaar" en een „zakelijk" gesprek was geweest en dat er ongetwijfeld ver der zou worden gepraat. Amerikaanse functionarissen gaven te kennen, dat er voornamelijk over procedure-kwes ties gesproken was, zonder .wezenlijke vorderingen". West-Duitsland doet alle moeite de woede van de V.S. over de voorba rige onthulling te Bonn van Westerse 'voorstellen over Berlijn tot bedaren te brengen. Het hoofd van de pers dienst van de regering, Felix von Ec- kardt, zei op een persconferentie dat Bonn „slechts op één manier kon ant woorden door te ontkennen dat de inlichtingen van regeringsfunctiona rissen afkomstig zouden zijn ge weest". Hij zei voorts dat een onder zoek had uitgewezen dat de verant woordelijkheid voor het nieuwslek niet ligt bij functionarissen van de rege ring. Ëckardt gaf te kennen dat hij graag zou willen weten wie wel ver antwoordelijk was geweest maar dat het zijn taak niet was erachter te ko men. „Ik wil. in geen geval geloven dat politieke intriges ten grondslag liggen aan de onthullingen", zo verklaarde Eckardt. Hij verklaarde met nadruk dat West-Duitsland volledig vertrouwen stelt in de wijze waarop de onderhandelingen door de V.S. worden gevoerd. Hij gaf echter toe dat het zeker niet bemoedi gend voor een onderhandelaar was te weten dat de tegenpartij op de hoogte is van alle voorstellen. Om deze reden is het begrijpelijk dat Amerika heeft ge protesteerd, aldus Eckardt. „Zelf zou ik hef ook hebben gedaan", zei hij. In de „Bild Zeitung", het lawaaierig ste blad met de grootste oplage in West- Duitsland, werd verklaard dat de hui dige gespannen betrekkingen tussen Bonn en Washington te wijten zijn aan president Kennedy. Onder de kop „Het is de schuld van president Kennedy" werd op de voorpagina van het blad de volgende beschuldiging geuit: „Het is de schuld van president Kennedy omdat hij er keer op keer mee akkoord gaat dat sommige van zijn mensen te Washington plannen voor Berlijn opstellen die in Bonn wantrouwen opwekken". In het blad werd voorts geschreven dat West- Duitsland Amerika vertrouwt maar niets goeds verwacht van de groep in tellectuelen in Washington die alles op alles zet om een compromis met de Sovjet-Unie te bereiken. In het blad werd de mening aan de dag gelegd dat deze mensen moesten worden gemuil korfd. Sedert Kennedy het president schap heeft aanvaard hebben zij de Amerikaans - West-Duitse betrekkingen verscheidene keren in de war gestuurd, aldus het blad. In regeringskringen te Bonn werd verontwaardiging geuit over het artikel in de „Bild Zeitung". Hoog boven het Pratergewoel van Wenen balanceert deze man op de dikke as van het Riesenrad tijdens de voorjaarsschoonmaak en -inspectie van deze toeristische attractie. WASHINGTON, 17 april (ANP) De Nederlandse ambassadeur dr. J. H. van Roijen is gisteren in Washing ton teruggekeerd. Hij heeft inmiddels reeds een onderhoud gehad met Ells worth Bunker, de Amerikaanse „der de" bij de geheime agendabespreking tussen Nederland en Indonesië over de Nieuw-Guineakwestie, en deze mede deling gedaan van de reactie van de Nederlandse regering op diens be middelingsplan. Ook de Amerikaanse regering is omtrent de Nederlandse opvatting terzake ingelicht. Vandaag zou dr. Van Royen een onderhoud heb ben met de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Dean Rusk. De Nederlandse vertegenwoordiger bfó de Verenigde Naties, mr. C. Schiimann, heeft gisteren met waarnemend secre taris-generaal Oe Thant een gesprek over de kwestie Nieuw-Guinea ge voerd. Een woordvoerder van de Indonesi sche ambassade alhier heeft meege deeld, dat de Indonesische regering het voorstel van Bunker heeft aan vaard als grondslag voor geheime be sprekingen over de kwestie Nieuw- Guinea. „De volgende stap moet nu van Nederlandse kant komen. De In donesische regering stelt er belang in te weten, of dr. Van Roijen met nieu we instructies naar Amerika is terug gekeerd", zei hij. De woordvoerder voegde hieraan toe, dat de twee Indo nesische vertegenwoordigers b(j de voorafgaande besprekingen thans niet in de V.S. zjjn. DJAKARTA (Reuter) Nederland bedrijft nu „algehele vijandelijkheden" tegen Indonesië, met inbegrip van „economische ondermijning", zo heeft de Indonesische minister van Buiten landse Zaken, Soebandrio, gisteren verklaard. Hij zei tot verslaggevers, na een bespreking met president Soekar- no, dat deze „de strijd om West- Irian" opnieuw in al zijn aspecten had bezien, ook in het economische. „Deze kwestie verkeert nu in een acuut stadium", aldus Soebandrio, „maar de president is optimistisch ge stemd, dat zij in de juiste verhoudingen zal worden gezien". SSÏpsMl Voor de tweede keer in enkele jaren tijds hebben inwoners van de stad Zürich gedemonstreerd tegen de vertoning van een film van de regisseur Veit Harlan, „Das dritte Geschlecht" - Men baseert zijn protest op het feit, dat Harlan de parade-regisseur van Hitiers Derde Rijk is geweest. In 1959 namen de demonstraties in Zürich een zodanige omvang aan, dat het gemeentebestuur stop zetting gelastte van de vertoningen van de film. De bioscoopexploi tant hoopte, dat het rumoer nu verstomd zou zijn en dat hij „Das dritte Geschlecht" nu wel weer in zijn programma kon opnemen. Maar ook nu wordt er weer gedemonstreerd. „Veit Harlan-films zijn een schande voor Zürich" staat er op een van de spandoeken. Te Parijs heeft zijnerzijds het zoge naamde „comité van honderd", be staande uit voormalige leden van het Franse verzet tijdens de jongste we reldoorlog van uiteenlopende richting, van communisten tot aanhangers van de Unie voor de Nieuwe Republiek, een verklaring gepubliceerd waarin het als volgt heet: „Het verzet dat de strijd was van het vaderland tegen het nazidom, moet, ondanks zijn verach ting voor de neo-nazi's, met de groot ste gestrengheid het bedrog en de pro fanatie aan de kaak stellen waaraan Georges Bidault die helaas de op volger was van Jean Moulin aan het hoofd van de nationale verzetsraad zich dubbel schuldig maakt door van daag de initialen C.N.R. (Conseil Na tional de la Résistance)te usurperen voor het dekken van de misdaden der neo-nazi's, aan wier zijde hij zich schaart". Vermeld zij ook nog dat de Zwit serse regering enige dagen geleden heeft doen weten dat zo Georges Bi dault zich inderdaad in Zwitserland ophoudt, zjj van hem generlei tegen het wettige Franse gezag gerichte actie zal dulden. NEW VORK (Router) Het Ameri kaanse tijdschrift Newsweek meldt, dat de Spaanse autoriteiten ex-gene raal Salan, de leider van de OAS in Algerije, asiel hebben aangeboden. Als hij het aanbod zou aanvaarden, zou Salan niet aan Frankrijk uitgeleverd worden. ALGIERS (AFP) Voorzover be kend zijn gisteren in Algerije 22 men sen vermoord, van wie 19 Mohamme danen en 3 Europeanen. 39 mensen werden bij aanslagen gewond, te weten 16 Mohammedanen, 19 Europese bur gers en' 4 militairen. (Advertentie) Sr Anegan Anegang - Haarlem - 0401 iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiMiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiimiiiin AMSTERDAM, 17 april. Tussen de regering en de K.L.M. is overeenstem ming bereikt over een staatssteun van circa f '50 miljoen ten dele als ga rantie ten dele als kapitaaldeelneming om de financiële moeilijkheden, waarin de luchtvaartmaatschappij ver keert, te overbruggen. Een wetsontwerp voor de regeling van een dergelijke steun zor op korte termijn te verwach ten zijn. Het grootste gedeelte van het genoem de bedrag zou door de garantie worden gevormd. Bovendien zou het in het voor nemen liggen de Amerikaanse lening van de K.L.M. in een nieuwe lening met een langere looptijd om te zetten. Hiervoor zou dan een beroep op de Ne derlandse kapitaalmarkt worden gedaan. Advertentie) Wagenweg 29 - Haarlem Tel. 20518 introduceert speciale onder leiding van de Engelse hairstyliste Institut de Beaute Coiffure Creation (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 17 april. De minister van Defensie, ir. S. Visser, zegt in zijn memorie van antwoord op de begroting voor 1961 tot de Eerste Kamer onder meer dat hij kennis genomen heeft van de mening van vele leden, dat hij niet opgewassen zou zijn tegen zijn zware taak. Hij betreurt, dat deze le den in het voorlopig verslag hun me ning niet nader hebben toegelicht. Hij wil geenszins ontkennen, dat de door hem aanvaarde taak zwaar is en de in zet van zijn gehele persoon vraagt. Een oordeel over zijn beleid zou echter zijns inziens in belangrijke mate, zo niet in hoofdzaak moeten berusten op de resul taten, welke in de achterliggende peri ode van ambtsuitoefening werden be reikt. De minister stelt, dat zijns in ziens deze resultaten een dergelijk oor deel niet rechtvaardigen. Onder de huidige omstandigheden is het niet mogelijk de duur van de eerste oefening te verkorten, zo zegt minister Visser voorts in zijn memo rie. Van een vermindering van sterk te door demobilisatie kan geen spra ke zijn. De kunstmatig opgevoerde spanning heeft Amerika, aldus de mi nister, zelfs genoodzaakt de actieve sterkte van het Amerikaanse contin gent op het vasteland van Europa te vergroten en deze inspanning te hand haven. Vanaf 1 januari ontvangen de mili tairen een salarisverhoging volgens de maatstaven, die voor het burgerlijk rijkspersoneel gelden. Ook de zoge naamde nivellering zal voor de militai ren in dezelfde mate moeten worden doorgevoerd als voor He burgerambte naren. Naar aanleiding van vragen deelt de bewindsman mee, dat voor de herzie ning van het bezoldigingssysteem voor beroepsmilitairen het georganiseer de overleg niet is ingeschakeld. Een bespreking voor de herziening in ieder van de commissies zou volgens de mi nister zeer uiteenlopende adviezen op leveren, waardoor de met medewer king van het gehele georganiseerde overleg bereikte coördinatie gevaar zou lopen. Wel is aan de tien in het geor ganiseerde overleg vertegenwoordigde verenigingen gelegenheid geboden het verenigingsstandpunt ter zake uiteen te zetten aan een commissie, die aan de minister verslag heeft uitgebracht. Als gelegenheid voor het oefenen in klein verband van gemechaniseerde of gemotoriseerde eenheden heeft de land macht behoefte aan minstens vijftien oefenterreinen van 240 hectare. De vas te commissie voor de rijksdienst van het nationale plan heeft dit probleem in studie genomen en advies uitge bracht aan de regering. Daarna is over leg gepleegd op provinciaal niveau. Dit overleg heeft volgens minister Visser in het algemeen tot gunstig resultaat geleid. De minister voegt hieraan toe, dat voor een oplossing van het tekort aan oefengelegenheid de chef van de gene rale staf in overleg met zijn Belgische collega regelmatig onderzoekt in hoe verre door beide landmachten gemeen schappelijk gebruik kan worden ge maakt van opleidingscentra en oefen terreinen in Beneluxverband. Ofschoon in dit opzicht enig resultaat werd be reikt. wijst de minister er op, dat ook de Belgische oefenterreinen voor eigen gebruik ontoereikend zijn. zodat weinig mogelijkheden voor een enigszins uit gebreid gebruik van Nederlandse zijde aanwezig zijn. Advertentie) Advertentie) EEN PR0DUKT VAN DE S1KKENS GROEP (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 17 april De Neder landse Spoorwegen hebben in overleg met het Rijkstoezicht op de Spoorwegen drie maatregelen genomen in verband met de spoorwegramp te Harmeien. Het personeel is nogmaals gewezen op het voorschrift, dat de machinist de conducteur kan verzoeken bij hem in de cabine te komen, 'ndien mist of slecht weer naartoe aanleiding geeft; de wisselstand wordt ter plaatse wat langer op onveilig gelaten, wanneer een trein al is gepasseerd, en ten slotte is besloten te Harmeien en op enkele andere punten de z.g. voorseinen nog duidelijker aan te geven. NEW ORLEANS, 17 april (Rtr) De rooms-katholieke aartsbisschop van New Orleans, Joseph Francis Rummel, heeft drie personen, die het niet eens zijn met het standpunt van de plaatse lijke rooms-katholieke hiërarchie inzake rassenscheiding, geëxcommuniceerd. Het zijn Leander Perez, een leidende politicus in Lousiana, mevr. B. J- Gail- lot, de 41-jarige leidster van een kleine groep voorstanders van rassenschei ding en Jackson Ricau, een functiona ris van de plaatselijke burgerraad. Mevr. Gaillot heeft onlangs uit protest bij de residentie van de aartsbisschop gepost omdat hij had bekendgemaakt dat volgens hem op alle parochiescho len de rassenscheiding moet worden op geheven. DEN HAAG, 17 april Dezer dagen is hier een aantal leden van de Partü van de Arbeid bijeen geweest, naar zp meedelen, ,,omdat zij zich niet kun nen verenigen met de houding van het partijbestuur inzake Nieuw-Guinea en in het bijzonder de demonstratieve be toging en het petitionnement daarom trent betreuren." In een verklaring, welke deze leden hebben opgesteld en die zij ook naar het partijbestuur hebben gezonde zeg gen zij: „Op een ogenblik, dat de re gering onderhandelingen voert en een compromis, waarbij de door onze par tij steeds erkende rechten der Papoea's zouden kunnen worden gewaarborgd, niet onbereikbaar schijnt, kan een op positie, als waarin men zich samen met de PSP en de communisten be geeft, niet mders dan de In lone- sische regering stijven in hae.-' on handelbaarheid". Naar de mening van deze PvdA-ieden zou een progres sieve en democratische partij meer oog moeten hebben (zonder dat zij daarom concessies aan omstandigheden zonder meer willen veroordelen) ten eerste voor de betekenis van het zelf beschikkingsrecht, ten tweede voor de onwenselijkheid uit internationaal oog punt van een klakkeloos wijken voor de dreigementen van een dictatoriaal regiem. De verklaring is ondertekend door de heer G. W. Buitink te Utrecht prof. dr. P. Geyl te Utrecht, dr. J. M. Jalink te 's-Gravenhage, P. Korste I. Ambacht, A. W. S. P. Lindner te Amsterdam, J. G. Mager te Rotterdam, W. R. Scheuing te Vught, P. M Scheuing- Wesselman te Vught, W. Schmidt te Zeist en Tj. P. de Vries te 's-Graven- hage. Deze mededeling doet staatssecreta ris Stijkel (Verkeer en Waterstaat) aan het Kamerlid Aantjes, die hem ge vraagd had waarom men weer is over gegaan tot de oude regeling inzake het verlenen van voorrang van de treinen, die uit Utrecht komen ooven die welke naar Breukelen aftakken. De staats secretaris legt uit, dat enige tijd inder daad een voorrangsregeling is toege past. Dit geschiedde achter alleen om ieder risico bjj het oeproeven van de automatische beveiliging uit te sluiten. Niet alleen is van gebreken bjj deze installatie niets gebleken, ook is komen vast te staan, dat de bedoelde maat regel de veiligheid niet kan verhogen. Men zou zich kunnen indenken, dat alle treinen van Woerden onder alle omstandigheden zouden wachter p die van Utrecht. Dat zou echter een vol ledige ontregeling van de normale trei nenloop ten gevolge hebben. Het mid del zou wel eens erger kunnen zijn dan de kwaal. (Advertentie) BARTELJORISSTR HAARLEM TEL. 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL. 22359A Verwachting tot woensdagavond (opgemaakt te 11.15 uur) Veel bewolking met tijdelijk enige regen. Zwakke tot matige wind, aanvankelijk oostelijk, later veran derlijk Ongeveer dezelfde tempera turen als vandaag. Woensdag: Zon: 5.39-19.41. Maan: 17.59-5.33. Advertentie dan laat u toch die verhuizing uitvoeren door een vakman Waarom zou u risico lopen Vraagt ons eens geheel vrblijvend inlichtingen Zijlvest 41 - Haarlem Telefoon 12456-14155-52514 (Advertentie) GROTE HOUTSTRAAT 51 Sedert 1882 het best gesor teerde adre voor

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1962 | | pagina 1