Pionier bij herleving van de Nederlandse Befaamd letterontwerper fruitsappen N C Examens Een orkest reist naar Japan Het Nationaal Jeugd Orkest viert zijn eerste lustrum jeugd en muziekactief TRAITAL BIJ HET OVERLIJDEN VAN S. H. DE ROOS tDSgj-MHRIV?3 Verboden leuzen optocht Koffie met „iced water" in Alaska Reisbrief van Bernard Spieler 5 TRAITAL 0 TRAITAL 0 75 jaar o verspand in NEON, LAWAAI EN HOOGBOUW IN OSAKA ALS IN ELKE WERELDSTAD SHAMPOO DINSDAG 17 APRIL 1962 PAGINA 7 m Behalve de hiervoor afgedrukte lettertypen werden nog door S. H. de Roos ontworpenNieuw Javaansch (1910) en Ella Cursief (1915) voor de Lettergieterij „Amsterdam"; Zilvertype (1915) voor de Zilverdistel en Meidoorntype (1927) voor de Heuvelpers. et overlijden op 84-jarige leeftijd van Sjoerd Hendrik de Roos, internationaal be aamd letterontwerper, pionier bij herleving der Nederlandse "°ekkunst, herschepper van de schoonheid in de typografie ge iende een reeks van tientallen •laren, doet ons eens te meer be- Seffen hoe snel men vergeet. appelsap jus d'orange tomatensap toroatencoektall Vaarwel" lispelden Meilippen heel zacht. Toen trad naar binnen hare oogenwacht, Blanke soldaatjes die diep in haar hoofd Hun wachthuis hadden, en ze keek verdoofd. Een oogenblik. Toen werd het koeler en Ze zag de wolken bij zich: „ik herken," Zoo sprak ze teeder, „mooie paarden u. Het was een heele kudde, maar niet schuw Steigerden ze of schudden hunne koppen. Langzaam dreven ze voort, zij met hen, open Hemelen door, gelijkend op de rook Die niet de schouw ingaat, maar waar ontlook De houtvlam, daar ook wijlt en hangen blijft, Minnend de menschekamer. „O verdrijft Mij ook nog niet," murmelde Mei nauw hoorbaar. De wind hoorde het en de luchtverstoorder Staakte zijn adem, alles stond. Toen scheen De zon met heeter stralen en trok heen De wolken al hooger en hooger, zoo Trekken visschers het net en visschezoo Naar boven, langzaam gaat het door veel visch. Sommige wolken zag ze als een vlies Van zeepsopbellen, daar dreven doorheen t Moderne zomer-pullover 1 SgTo&ie^ st«i)...?r°or-7 95 meisjes! YS°r" Defensie Driemaal Haitink Alaska Osaka DUIDfUJK MERKBAAR? tegen roos tegen vet haar en haaruitval Hollandsche Mediaeval Sier-Initialen Serie 2, Corps 66 J G TSf jp S Hollandsche Mediaeval Initialen. Aansluitend bij Corps 48 GHNUV Erasmus-Initialen Serie f, Corps 36 Erasmus-Imtialen Serie it Corps 48 ken goed verzorgd boek of welk an- soort stuk drukwerk, onverschillig foij een briefpapier, verpakking of otder betreft, behoort heden ten dage 5S®nszins tot de uitzonderingen. Ander- ware het kortzichtig de lijn van «>ed verzorgd drukwerk al te ver te vB i? doortrekken. Daarvoor zijn te- taii boeken en drukwerk ondanks de W°Ze Soede voorbeelden exponen- evi Van wansmaak en kitsch. Dit mag an fhmin verwonderen ais men ziet naar Von e vo°rtbrengselen van gebruiks z orvverpen, gebracht door industrie of sin' ^unstnÜverheid, waarbij de wan- Mn - wellicht nog ontstellender is. Dob zie' om een enkele voorbeeld te van 6n> n^ar creaties in „vormgeving" jnjp, meubelkunst, architectuur, cera- Ovb en andere plastisc - kunsten, om biel' radio, t.v., bromfietsen en automo dev? te zwijgen. Op alle gebied lop»n hiBn nen van de wansmaak, gelijk im- r> parallel. be£r"aar 0en goed verzorgd boek is een dë P geworden, niet in het minst door VBnÜaarlÜkse keuze van de vijftig-best- grj^orgde boeken. Ook al moge dit be- Ziiti atot vele uitgevers nog nauwelijks Vgp, doorgedrongen, de lezer ondergaat, ?orp-rt ,onbewust, hetgeen een welver- VBr-h -k bem geeft: de evenwichtige ]eHp°nding tussen tekst en marge, de ze j euze, de leesbaarheid, de zetwij- onLi harmonie van de kleuren op êrafi schutblad en band, de typo- van 'lc'be expressie van het karakter v3n e tekst, kortom een gave eenheid bet. u0!01 en inhoud. Deze eenheid is ahe' w? de lezer doet ervaren dat het ».3r!EgOek zoveel gemakkelijker leest en -Kenamer is om naar te kijken dan het andere: het niet of niet goed ver zorgde boek. Is het de geest van de tijd, met de snelle opeenvolging van typografische stillen (de lijnentypografie van de archi tect Wijdeveld, nieuwe zakelijkheid, ex pressionistische-, functionele- of dyna mische typografie of wat voor woorden men kan bedenken en gebruiken) om bepaalde stromingen in de typografie het dikwijls twijfelachtig aplomb te ge ven van 'het meest eigentijdse, om niet te spreken over de sterke invloed van het koude hersenwerk van een steriele Zwitserse typografie. Bij al deze opgeld doende „creativiteit" en „oorspronke lijkheid" in de hedendaagse drukkunst, die nochtans in veel gevallen geen enkel blijk geven van een eigen stijl, moet het wel lijken alsof de figuur van S. H. de Roos van generlei, betekenis meer is. De Roos heeft zich nimmer om stijlen en modeverschijnselen bekommerd, of zoals prof. dr. G. W. Ovink bij de tach tigste verjaardag van De Roos heeft gezegd: „Voor sommigen was hij te decoratief, voor anderen niet, decoratief genoeg. Hij is zichzelf gebleven, stoer en sober, maar altijd open en vriendelijk en levendig. Dat is wat wij steeds meer zijn gaan waarderen: de menselijke warmte die zijn werk uitstraalt." De Roos beeft niet meer gedaan dan vele decennia lang het voorbeeld geven hoe men goede, niet aan tijd gebonden, typografie moet maken. Maar door dit gestadig voorbeeld in daad, woord en geschrift, heeft hij ook voor de vormge ving van vandaag een maatstaf gege ven, die men slechts tot eigen schade en schande kan negeren. Hoe men de zaken wil stellen, onontkoombaar is het feit dat in Nederland het verzorgde boek, het verzorgde drukwerk in de meest ruime betekenis, eerst mogelijk is geworden doe het weergaloze voorbeeld van één man: S. H. de Roos, van wien zijn tegenpool, de boekkunste naar J. van Krimpen heeft getuigd: „Men schijnt tegenwoordig de beteke nis en de waarde van deze figuur wel eens te willen vergeten of te ontkennen en het zal dus voorlopig nog heel vaak herhaald moeten worden, dat de man, die het eerst de richting bepaald en de meeste leiding gegeven heelt, S. H. de Roos is." De Roos heeft dit alles gedaan dwars (Advertentie) WAAROM DRINKT V PUUR ,VOOr pure gezondheid, pure smaak en pure verkwikking.,.. Pure B9 fruitsappen! Driemaal beter! ingaande tegen alle vooroordelen, laat dunkendheid en wanbegrip, welke hem niet bespaard zijn gebleven. Doch eer lijk en onbuigzaam in zijn strijd voor hetgeen hij als noodzakelijk zag voor de Nederlandse boekkunst, heeft hij, niet in het minst door zijn grote eerlijkheid en menselijkheid deze strijd gewonnen en werd hij door zijn werk als „arebi- tecte du Jivre" en als letterontwerper tot de Nederlandse boekkunstenaar met wereldfaam. Als wij de scheppende arbeid van S. H. de Roos overzien en ervaren hoe hij de Nederlandse boekkunst uit haar diepste verval heeft doen herleven, dan ervaart men tevens hoe hij aan schier elk onderdeel der grafi sche kunsten heeft gewerkt: tekenaar en lithograaf, boekverzorger in de volle zin des woord, ontwerper van ex-libris, ornamenten, en vignetten, doch boven al de maker van eigen Nederlandse let ters en voorvechter voor een aesthe- tisch verantwoorde vormgeving. S. H. de Roos werd op 14 September 1877 te Drachten geboren, vanwaar zijn ouders kort daarna naar Amsterdam verhuis den. Op twaalfjarige leeftijd kretg bij de gelegenheid een drie-jarige opleiding voor lithograaf te volgen en avondcur sus tekenen aan de Rijksacademie. Zijn bemoeienis met de typografie da teert uit 1901 toen hij zijn. eerste ont werp voor een bandstempel maakte en tevens de typografie verzorgde voor „Uit den Dool" van Adema va Sehelte- ma. In 1903 trok hij de aandacht door zijn verzorging van William Morris „Kunst en Maatschappij." Deze vernieu wende arbeid was voor de directie van de Lettergieterij „Amsterdam" aanlei ding De Roos in 1907 aan haar bedrijf te verbinden, waar hii zijn talenten eerst ten volle kon ontplooien. Na de eerste door hem ontworpen letter, het „Nieuw Javaans" (1909) werd in 1912 door de Lettergieterij „Amsterdam" een klein prospectus verzonden met. bet opschrift: „Aankondiging onzer Hollandsche Me diaeval, een nieuwe boekletter door ons te snijden en te gieten in 10 corpsen naar een tekening van S. H. de Roos." De verschijning van de „Hollandsche Mediaeval" was een feit van histori sche betekenis voor de gehele grafische wereld. Niet alleen was hij de eerste die werkte voor een vernieuwing van de ty pografie, hij was ook de eerste die Ne derland, na een stilstand van anderhal ve eeuw, weer een eigen letter gaf. In 1915 ontwierp hij twee letters: het Zilvertype" en de „Ella-cursief." Naa-t al deze werkzaamheden verschenen de door hem verzorgde boeken. Daarenbo ven was hjj lid van verschillende com missies voor internationale grafische tentoonstellingen, verwierf vele buiten landse bekroningen en werd in 1913 be noemd tot Honorary Member of the British Institute of Printers and Kind red Trades. Een verrassing was ook de verschij ning van de „Erasmus-mediaeval" en „Erasmus-cursief" (1922), in 1925 ge- Uitgeversmerk voor Charles Nypel getekend door S. H. de Roos. volgd door de „Grotius." Weergaloos schone boeken zijn door de Maastrichtse meester-drukker Charles Nypels met de ze letters gemaakt. In 1926 richtte De Roos „De Heuvelpers" op. Voor de uit gaven van deze eigen pers gebruikte hjj een speciaal door hem ontworpen letter, de „Meidoom." In 1930 verscheen de „Nobel-antiek," een schreefloze letter. 1933 was opnieuw een belangrijk jaar door de verschijning van de „Egmont- serie." Einde 1938 verscheen de aankon diging van de „Libra," een letter geba seerd op vroeg-middeleeuwse unciaal schrift, in 1939 gevolgd door „Simplex." Als sluitstuk van De Roos letterkun stig oeuvre werd bij zijn zeventigste verjaardag „De Roos romein en cusief" aangekondigd. Ten opzichte van het ope- ne en ronde van de Hollandsche Me diaeval en de Erasmus is deze laatste letter van De Roos puntiger van vorm en slanker van beeld. Zij geeft daar door aan het zetsel een rijziger karakter. De bewogenheid en drift der Mediae- vals is nu bezonken tot rust en bezin ning: haar vorm is klassieker, terwijl toch het karakter van een echte De Roos letter bewaard is gebleven. Doch niet alleen als lettertekenaar, ook als tekenaar van landschap, pro- tret en stilleven is De Roos een op merkelijke verschijning. Want ook in dit werk munt hij uit in zuiverheid van gevoel en. directheid van lim. Wat ons boeit in zijn letters en boeken, her vinden wij in zijn schetsen en tekenin gen: stijl, rust en voornaamheid, de elementen die het werk van S. H. de Roos in al zijn verscheidenheid doet harmoniëren. Sjoerd Hendrik de Roos heeft dank baar mogen terugzien op een rjjk leven en de beoefenaren en minnaars van de boekkunst moeten dankbaar zijn voor al hetgeen De Roos zo onbaatzuchtig heeft gegeven. Meer dan ooit denken wij nu aan de woorden waarmede Charles Ny pels hem promoveerde tot „Doctor ho noris causa in alle denkbare loden let teren." Want door zijn loden letteren zal de naam De Roos blijven voortleven in alle landen waar men de drukkunst beoefent. ALDERT WITTE. AMSTERDAM, 17 april. De ver eniging Het Nederlandsch Natuur- en Geneeskundig Congres die maandag precies 75 jaar geleden werd opgericht heeft ter ere daarvan maandagmiddag een feestelijke algemene vergadering gehouden in het Tropeninstituut. Een bijzonderheid was, dat de vergadering werd bijgewoond door de 96~jarige dr. C. H. van Herwerden uit Rotterdam die in 1887 als 21-jarig medisch student ook aanwezig was op het eerste congres der vereniging. Een pagina uit de Mei van Herman Gorter, gezet uit de Hollandsche Mediaeval van S. H. de Roos. (Advertentie) UTRECHT. 17 april Rijksuniversi- teif: Doet. rechten: J. van Sinderen, Driebergen. Kand. rechten: mejuffr. N. Schuylenburg, Wolfheze; R. van den Brink, Hilversum. Doet. genees kunde: mej. C. Kernkamp, Utrecht,; R. Rose, Utrecht: B. Stoel, Dirksland; J. Vos, Houten; J. Goossens, Harme ien. Doet.. Soc. geogr.G. de Leeuw, Doetinchem. Doet. Kunstgesch.mevr. H. Maas-Groenewegen, Hoogland; P. Hefting, Utrecht. Doet. theol.H. Jonk man, Oegstgeest. Kand. Spaans: mej. M. Bouwens, Den Haag. Kanc. Duits: mej. E. van Beinum, Soest; J. Luycx, Amersfoort. Semi arts: H. Kiers, Zeist; J. van Lookeren Campagne, Biltho- ven; zuster M. Poot, Utrecht. Arts: mej. M. Blok, Almkerk. WAGENINGEN. 17 april Land bouwhogeschool ingenieursexamen: bos bouw (tech. ec. richting): S. Andel, Barwoutswaarder. W. Hey, Breda, H. van Tuil, Hoenderlo, J. Veltkamp, Broek op Langedijk. Landbouwhuishoudwe- tensch. (soc. ec, richting): mevr. M. Peters Nanninga. Wageningen. Agrari sche sociologie niet-westerse gebieden: G. Bus, Nieuw Vennep, B. Lekanne gezegd Leprez, Roermond. Landbouw- technologie: W. Roefs, Middelbeers. Veeteelt: Gommans, Helden, Anne Osinga, Jutrjjp, Auke Osinga Jutrjjp. Trop veeteelt: J. Hasenack, Wagenin gen (met lof). Tuin- en landschapsar chitectuur: B. Taken, Vorden, (met lof), mej. D. Wiegman, Groet, H. de Haan, Wageningen. Trop cultuurtechn. D. Stiemer, Maarssen (met lof). Cul tuurtechn.: S. de Boer, Drachten, A. van Duurzen, Kampen. R. de Vries, Utrcht. Landhuishoud1 s. de Boer Wa- mel; M. v. d. Top. Lunteren. Trop. landhuishoudkunde ,T. Baarspul, Oegst geest Puntenverdeling: W. Lan ge, Wassenaar, A. de Regt, Luttelgeest. Plantenziektekunde: P. C. Heemskerk, Hillegom, A. Vijverberg, Naaldwijk, M. Abdallah, Wageningen. Bodemkun de en bemestingsleer: F- de Haan, Asten. Landbouwwerktuigk.: C. Bre mer, Wageningen. Kand. Akker- en Weidebouw: G. Braks, Odiüapeel, mej. E Kome, Roekanje, A. v.d. Schaaf, Menaldumadeel. Trop landbouwplan tenteelt: E. van Brussel, Wageningen. Veeteelt: mej. D. Kooistra, Wartena. Tuinbouwplantenteelt: H. Goote. Den Haag. N. Hoogenboom, Uithoorn, H. Koster, Wieringerwaard. H. Rattink, Wassenaar, Mej. M. Minderhoud, Zwol le, Bosbouw (houtteeltkund. richting): R. Oldeman, Zeist. J. Peters, Wage ningen. Bosbouw (teebn. ec. richting): S. Fran sos, Wassenaar, D. de Groot, Gro ningen. Landhuishoudk.mej. A. Lei stra, Eindhoven. Trop. landhuishoudk.: J. Si tal, Wageningen. Cultuurtechn.: H. Jonkers, Uffel (met lof). Trop. cul tuurtechn. H. Braun, Achterveld, W. Gelderman, Amsterdam, A. Hoekstra. Makkinga. Tuin- en landschapsarchitec tuur: H. Schotanus, Amsterdam. Plan tenveredeling: mej. E. Groothuis, Zut- phen. Bodemkundig en bemestingsleer: B. Goedendorp, Rijswijk, I.andbouw- tecbn. C. Danho, Wageningen, P. Olie man, Leidschendam, Agr. sociologie niet Westerse gebieden, J. van Es, Maars sen, Landbouwhuishoudwetens. (soc. ee. richting)mej. C. van Wingerden, Ma de (NB). Landbouwhuishoudwetensch. (techn. richting)mej. E. Aslders. Mid- denmeer, mej. J. Keesom, Nieuwe Nie- dorp. AMSTERDAM, 17 april Universi teit kand. psychol. mej. G. Koelman, Groningen. AMSTERDAM, 17 april Uit een tiental steden zullen op zaterdag 21 april demonstranten por auto, fiets of wandelend naar Amsterdam vertrek ken, om daar op Tweede Paasdag mee te doen aan een anti-atoombommars en om in de nieuwe RAI een openbare vergadering bij te wonen. Het comité 1962 voor de vrede, dat deze mars orga niseert, houdt op de avond van de Eerste Paasdag in de hoofdstad tevens een fakkeloptocht. Op de vergadering in de nieuwe RAI zal o.m. pro" dr. J. Koekebakker spreken. Voorts is medegedeeld, dat. men de drie leuzen, die reeds enkele malen door de burgemeester van Amsterdam zijn verboden, maar in andere gemeen ten wel zijn toegestaan, zal meevoeren, om een proefproces uit te lokken. De leuzen luiden: „geen kernwapens op ons grondgebied", „voor opheffing van vliegbases" en „verwijder al'le atoom koppen uit Nederland". OSAKA, 10 april 1\1 a een reis van bijna 28 uur is !\l het Concertgebouworkest in Osaka aangekomen en dank zij de vriendelijke service van Japan Air Lines, die parapluies be schikbaar had, kon het orkest droog de ontvangsthal bereiken. Evenals bij het vertrek van Schiphol bleek bij aankomst in Osaka Pluvius in een gulle bui, zodat er althans klimatologisch geen grote contras ten te overwinnen waren. Organi satorisch was dat vertrek van Schiphol waterproofgeweest, maar het had van de afscheid nemende familieleden wel iets ge- eist, hetgeen bleek uit de veel kleurige keten van opgestoken parapluies, waarop de vertrekken de orkestleden neerkeken. Het vertrek moest - men heeft het kunnen lezen gerepeteerd worden. Gedachtig het devies „safety first" deed. de gezagvoerder de Thomas Alva Edison naar Schiphol terugkeren, om dat een storing in het zuurstof systeem was geconstateerd. De meeste orkestleden zochten nog een laatste telefonisch contact met hun familie. Sommigen leek het. alsof de tour was omgevlogen. Na een tussenlanding op het vlieg veld Keflavik op IJsland volgde de sprong over de Noordpool, met, dank zij het, prachtige weer, een fascine rend uitzicht van elf kilometer hoog te op het 'ijslandschap met bergen, spleten die als aders door de vlakte lopen en enorme ijswanden. Ook de (Advertentie) zacht in ^i^;£|breid. Voor zuiver wol, adea,al on- delïg in prhs ff van»' Uit voorraad leverbaar. starf/metl0versSrê taille.Vet of Q 95 zonder bretels. Q 2 tot 10 jaar vanaf LET OP HET DELAN A ETIKET! AMSTERDAM, 17 april Het Na tionaal Jeugd Orkest van Jeugd en Mu ziek viert 27 april zijn eerste lustrum met een concert in het Concertgebouw. Onder leiding van Nico Hermans zullen uitgevoerd worden: Proloog, Passacag- lia en Optocht van Matthijs Vermeulen (naar het principe dat op elk program ma minstens één Nederlands modern werk verschijnt)symfonie nr. 99 van Havdn; de symfonie sur un chant montagnard francais van Vincent d'In- dy (pianosoHst Tom Bolien) en Kon- zèrtante Musik fiir Orchester van Bo ris Blacher. De slotrepetities hiervoor worden gehouden tijdens een vier daagse Paasbijeenkomst op Kasteel Njienrode aan de Vecht. De stichting Jeugd en Muziek werd in april 1948 opgericht en is aangeslo ten bij de Fédération Internationale des Jeimesses Musicales. Oprichter en directeur was Sem Dresden, de huidige directeur is Max Vredenburg. Onge veer twee en een half miljoen jeugdige Nederlanders tussen 12 en 25 jaar zou den bereikt moeten worden, school jeugd, ongeorganiseerde jeugd, wer kende jeugd enz., om hen te stimuleren tot interesse voor muziek en voor de kunst in het algemeen. Het huidige le dental, ruim vijfduizend, is onderge bracht in twee en dertig plaatselijke afdelingen, niet onbevredigend als men bedenkt, dat naast Jeugd en Muziek ook instellingen als „Een uur muziek" en symfonische jeugdconcerten hun deel van de jeugd bestrijken. Het Nationaal Jeugd Orkest heeft in het afgelopen seizoën tijdens buiten landse tournees geconcerteerd in Mi laan. Hannover, Bremen, Tienen en Brussel. Hoewel de leden overwegend „amateurs voor het leven" zijn, heb ben sommigen toch via het NJO hun weg naar de vakstudie gevonden, waar door een steentje is bijgedragen aan de oplossing van het tekort aan Neder landse orkestmusici. Belangrijk uit cul tureel en sociaal oogpunt is de wissel werking tussen amateurs en aanvul lende vakmusici. Voor het volgend sei zoen staan reeds drie programmapun ten vast, gekozen in overleg met de orkestcommissie van vijf leden, telken- jare uit vaklieden en amateurs geko zen: Schumann, eerste symfonie; La- lande. Symphonie pour le souper du roi; Prokofjef, symfonische suite Luite nant Kiié, 'oorspronkelijk geconcipieerd als filmmuziek; een auditie zal uitma ken, welke bariton uitverkoren wordt voor de (Russische) liederen in twee van de delen. Behalve over de steun van O. K. en W. is de directie zeer tevreden over de medewerking van het ministerie van Defensie: dienstplichtige orkestleden (altijd wel zo'n vijf tot tien van de hon derd) hebben steeds vlot extra, verlof gekregen voor repetities of uitvoeringen van het NJO: zij bezetten vaak vi tale posten als fagot, tuba of hoorn. Opmerkelijke activiteiten tijdens het afgelopen seizoen waren: het optreden van het Amsterdams Jeugd Orkest in Engeland; het organiseren van regio nale manifestaties, hetgeen in de vier noordelijke provincies leidde tot een re gionaal orkest Noord-Oost: een piano- concours, met in elke leeftijdsgroep een verplicht Nederlands werk; een reeks lezingen van Jan Mul over film muziek en van André Jurres over de Adi.o-Visuele grammofoonpla tenserj.e van Donemus; een cursus instrumenten- bouw onder leiding van. Bram Hy- mans (die o.a. de zogenaamde boot- harp geconstrueerd heeft). In 1946 werd in Brussel het eerste ■LM. congres gehouden, waarbij zich onder de Nederlandse afvaardiging van dertig scholieren de zeventienjarige Bernard Haitink bevond als leerling van het Amsterdams Lyceum; in 1953 tijdens een internationaal congres over muziekopvoeding, door Unesco en J.M. te Brussel georganiseerd, werd een. op dracht verleend aan Paul Claudel en Paul Hindemitb: hieruit ontstond La Cantique de l'espérance, aan de uitvoe ring waarvan Bernard Haitink als vio list meewerkte. In 1964 wordt in Am sterdam het Internationale ,T.M. con gres gehouden, waarbij Haitink heeft toegezegd als dirigent van het Natio naal Jeugd Orkest te zullen optreden. Voor laatstgenoemd congres heeft de gemeente Amsterdam aan twee nog niet nader te noemen jonge Nederlandse componisten opdracht verleend voor twee „jeugdorkestwerken", waarvan één met koor, die dan in première zul len gaan. In de zomer wordt een Nationaal Muziekkamp '1962 georganiseerd op „Overvoorde" in Rijswijk, waar koor-, en orkestkamermuziek, instrumenten- bouw, jazz, dans, poppentheater, le zingen over muziek en literatuur op het programma staan. Mount McKmley in Alasl die ruim 4100 meter hoog is, liet zich bij goed zicht zien op een afstand van zo'n zestig kilometer. Tweede tussenlandingAnchorage, Alaska, 49e staat van de U.S.A., door Rusland in 1867 aan Amerika verkocht voor een bedrag dat men nu met wat ironie een „symbolische vergoeding" zou kunnen noemen. Het goud van de Klondike rivier was het begin van de exploitatie van' dit aan grondstoffen zeer rijke land. De veronderstelling, dat men er kennis kan maken met Ekimo's is te overspannen, want daarvoor is zeker een vlieghaven niet de plaats. Men is op airport Anchorage in een „all American" bedrijf, de orkest leden overigens niet vreemd. Ook hier dus iced water" bij de koffie, hetgeen wat overbodig schijnt. Toe ristisch heeft Alaska, althans vol gens de reclame-makende reisbu reaus, veel te bieden, zelfs tochten per hondenslee. Voor het zakelijk vervoer bedient men zich bij voor keur van kleine vliegtuigen, als taxi, of. niet zelden, privé. Men heeft de keuze uit een gevarieerd aantal modellen. Het traject Anchorage-Tokio verg de bijna zeven uren. Aankomst Tokio maandag 9 april, 16.10 plaatselijke tijd. Dit was tevens het einde van de voortreffelijke zorg die de K.L.M. de orkestleden tijdens de gehele reis had geboden. De aankomst ging gepaard met een camera-vuur van Japanse persfotografen, waarna een persconfe rentie volgde voor de staf, die nog dezelfde avond op het televisiescherm was te zien. Voor het laatste traject Tokio- Osaka per Japan Air Lines werd het orkest in vier groepen gesplitst. De laatste kwam om tien uur in het voortreffelijke hotel Osaka Grand aan. Dit hotel heeft bijzonder veel met een Amerikaans gemeen, ook het ruime comfort. In de Empire Room op de veertiende verdieping kunt u zich zelfs te goed doen aan het Deense „Smorgasbord", zoveel u wilt voor 1200 Yen (d.i. twaalf gulden). Een Japanse maaltijd in een zaal naar Japanse stijl moet u echter speciaal bestellen. De eerste indrukken in Osaka la ten slechts een voorlopige schets van het Japanse leven toe. Osaka, met drie miljoen inwoners, heeft uiterlijk wat iedere wereldstad laat zien. De neon-reclame zou men hier alleen nog groter kunnen noemen dan in Parijs, het verkeer nog luidruchtiger dan in Rome en de flatgebouwen niet zo hoog als in New York. Deze verschijnselen zijn internationaal en men gaat er aan c oor bij, op den duur. Wat men over Japan uit lectuur kent moet men naarstig zoeken en daar is wat meer tijd voor nodig. Taalm.oeiüjkheden zijn er zeker, want een goed Engels sprekende Ja panner is een uitzondering. Gebaren taal biedt in de meeste gevallen uit komst, wanneer het om aanwijsbare zaken gaat. De Japanner toont zich daarbij vriendelijk en hulpvaardig, maar niet zelden werkt zulk een moeizaam, gesprek ook op zijn lach spieren, en daar schijnt hij zich tege lijkertijd een beetje voor te generen. De grote belangstelling voor de televisie doet vermoeden, dat niet alleen de base-ball, maar ook het orkest, dat concerterend op het scherm zal verschijnen, een groot aantal kij kers zal trekken. Dat zullen de or kestleden de kennende dagen nog wel ervaren. BERNARD SPIELER (Advertentie) Réken inaar! Met éér oog opslag ontdekt ow omgeving of s door ew haar heeR raakt of dat „flintertjes" aw knaag ontsieren. VoJjg «Kt doeltreffend, deskundig advies: Na-enkele behandeüngen «et Traltal shampoo ziet a al resultaat en verdwijnt ew zorgelijke trek toot een op gewekte lach! *t Is dtmtefijk merkbaar! Probeer het maar EEN PfcODUKT VAN L'OREAL S-f PARIS

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1962 | | pagina 7