wBescheiden vooruitgang bij EEG-overleg" Fransen in het vage over herziening Euromarkt nieuwe figuren IN DE REGERING DE KONINGSSLOEP WORDT OPGEKNAPT VS handhaven hun BERLIJ N -voorstel Bonn: Ons standpunt is dat van de Amerikanen MOSLIMS IN ALGERIJE GAAN TERUGSLAAN Spaanse regering ontkent asielaanbod voor Salan Indonesië bereid geheim overleg te hervatten? Tyfusepidemie in Oost-Berlijn PAPOEA-DELEGATIE IN ONS LAND Frankrijk Mr. Luns over Parijse ministersconferentie Europeanen gelyncht Sikh voorzitter Lagerhuis Indië Dr. Van Roijen weigert zich over mogelijk vervolg uit te laten *et weer Eindelijk lente Boomgaarden pas eind april in volle bloei Mammoet-overzicht van minister Cals Jongetje verdronken Boerderij uitgebrand wore Minder zacht Het weer in Europa WOENSDAG 18 APRIL 1962 86ste JAARGANG No. 31109 TT et nieuwe Franse kabinet IJ dat onder leiding staat van p de ex-bankier Georges Wmpidou, lijkt veel op het oude Wbinet van Michel Debré. Slechts ter personen karakteriseren de ,e9eringswisseling in Parijs. Op eerste plaats natuurlijk Georges Pompidou zelf, van wie men verwacht dat hij als premier leiding zal ge- nan een krachtig economisch *teleid om de verworvenheden in ii:. opzichtdie reeds werden be- reikt onder de regering-Debré, te 00hsölideren en verder uit te bouwen. en nieuwe figuur is ook Pierre Pflimlin, de voor- y. laatste premier van de terde Republiek, voordat Charles Gaulle hem opvolgde, waarna j^ze de Vierde Republiek omzette de Vijfde. De heer Pflimlin is met de zaken van de Frans- Afrikaanse samenwerking. PARIJS, 18 april (U.P.I.) De Nederlandse minister van bui tenlandse zaken, mr. J. M. A. H. Luns, heeft gisteren verklaard dat er „bescheiden vooruitgang" is geboekt op de conferentie te Parijs van ministers van buiten landse zaken van de E.E.G. „Wij hebben bescheiden vooruitgang gemaakt, te bescheiden voor enkele van onze collega's, maar het was niet mogelijk meer te doen", verklaarde de bewindsman tegenover verslaggevers. Volgens minister Luns kon er geen voor uitgang worden gemaakt inzake herziening van het Euromarkt- verdrag, waarnaar de Franse regering streeft. WASHINGTON, 18 april (Rtr.) Functionarissen van het Ame rikaanse ministerie van buiten landse zaken hebben gisteren ver klaard dat het ministerie nog steeds van plan is de voorstellen ter vermindering van de spanning inzake Berlijn aan de Sovjet-Unie aan te bieden, ondanks het tijdens het weekeinde opgetreden „lek" in West-Duitsland. Hoewel de voorbarige publikatie van de Wes terse plannen zeer hinderlijk is, ALGIERS, 18 april (Rtr., UPI) Aan het geduld, dat de mos limbevolking van Algerije tot dusver in verwonderlijke mate getoond heeft ten aanzien van de Overtuigde Europeanen, die tegenstanders zijn van De rte Gaulle's „Europa der Va derlanden", verwachten niet een een invloed ten goede op e Gaulle van de heer Pflimlin, de Europese integratie een Tenslotte de heer Gaston Palewski, die door Pompi- 'dou is belast met de coör- die "van^n ioec^raa9t, maar ook dinatie van het wetenschappelijk die 6er ^aur^ce Schumann, onderzoek in Frankrijk. Palewski, te„. %n P°mTidoiïs kabinet minis- een van De Gaulle's medewerkers ar ''?00r de inrichting van het van het eerste uurstaat bekend onagebied" (uitvoering van als een links georiënteerde streekplannen) is geworden. Gaullist. provocaties van de O.A.S. begint meer en meer een eind te komen. In een mohammedaanse voorstad van Algiers werden gisteren drie Europeanen gelyncht, op dezelfde plaats, waar zondag drie moslims het zelfde lot trof. In Oran voer den gemotoriseerde en in Franse uniformen geklede O.A.S.-com- mando's gisteren „strafexpedities" uit in moslim-wijken. Twintig mos lims vonden daarbij een geweld dadige dood. Uit wraak gingen moslims, gewapend met stenen en ijzeren staven Europeanen te lijf. Een Europeaan werd gelyncht, zes anderen werden gewond en een Europees restaurant werd geplun derd. worden de Westerse plannen er niet minder waard om, aldus de functionarissen. De Verenigde Staten hebben maandag met hun bondgenoten in de N.A.V.O. over leg gepleegd over het plan. Derde notaris Swane in Utrecht: Nederlands jongste WINKELSLUITING OP 30 APRIL WASHINGTON, 18 april (UPI) Indonesische functionarissen alhier hebben gisteren verklaard begrepen te hebben, dat hun rege ring bereid is het geheime overleg met Nederland te hervatten op basis van de voorstellen, die de Amerikaanse bemiddelaar Ells worth Bunker heeft gedaan. Vol gens de functionarissen hebben zij deze conclusie ondermeer getrok ken uit rapporten, die enige dagen geleden uit Djakarta zijn binnen gekomen. Suède dames- en herenjasjes ■UREAU SMEDESTRAAT 5 HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk, Zeestraat 50: telef. 4790 Bijkantoor en Red. Ilmuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Wfectle: W. C. H. Leijdeckers en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. RUN enW. Severln. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIET 28 cents per millimeter hoogte. Omroepers 16 cents per m m hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 61 cents per week, 2.65 per maand, 7.90 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544. ""'""""iiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiii I „Het Franse standpunt werd niet ge deeld door de vijf andere partners", zei hij, „De Fransen waren niet in staat te zeggen in welke richting zq het verdrag wensen te doen herzien". Over het Nederlandse standpunt, dat hetzelf de is als dat van België, zei Luns: „Wij willen het vooruitzicht hebben van een boven-nationale gemeenschap. De Nederlandse regering is voor een des betreffende politiek, die gebaseerd is op dezelfde beginselen als die welke de grondslagen van de bestaande gemeen schap vormen. Zij wenst derhalve dat het verdrag in een boven-nationale rich ting wordt herzien met samensmel ting der bestuursorganen, verkiezingen met algemeen kiesrecht en het recht van de meerderheid". Over Engelands toetreding tot de Euromarkt zei hij dat deze niets te maken had met een eventuele ver dragswijziging. Maar, zo voegde hij eraan toe, de. Nederlandse regering is „om praktische redenen" bereid enkele concessies inzake de kwestie van boven-nationaliteit te doen, indien Engeland zbu deelnemen aan de col lectieve opbouw van Europa. De algemene sfeer van de conferentie noemde minister Luns „openhartig en goed". Op de conferentie in Parijs hebben België en Nederland getoond, bijzonder vasthoudend te kunnen zijn. Tevergeefs hebben tijdens de vergadering, die ge houden werd in de klokkenzaal van het Franse ministerie van buitenlandse za ken, West-Duitsland, Frankrijk, Italië en Luxemburg getracht de Nederlan ders en de Belgen te bewegen tot in stemming inzake de visie van deze lan den op de politieke integratie. Zq wen sen een soepele confederatie, terwql België en Nederland blijven staan op een hecht politiek geïntegreerd Euro pa, waarin supra-nationale instellingen grote bevoegdheden hebben. Bovendien menen vier andere landen, dat men eigenljjk niets kan doen voordat men weet of Engeland wel lid zal worden van de E.E.G. Het gesprek van gisteren, waarbij slechts weinig adviseurs aanwezig wa ren, concentreerde zich vooral op: de betrekkingen tussen een poli tiek geïntegreerd Europa en de N.A.V.O. de betrekkingen tussen de rege ringsleiders en de Europese gemeen schappen. een wijziging van het verdrag van de politieke unie. (Van onze correspondent) GOES, 18 april Het uitblijven van milde temperaturen heeft tot gevolg, dat de bloei van de boomgaarden in Zuid-Beveland dit jaar aanmerkelijk la ter zal zijn dan normaal. De verwach ting is, dat de eerste witte en rose bloesems van de duizenden vruchtbo men pas eind van deze maand te zien zullen zijn. Het zal wel tot mei duren, voordat de boomgaarden in volle bloei zullen staan. Tijdens de varende receptie van de koninklijke familie op maandag 30 april in Amsterdam zullen de leden van ons vor stenhuis gebruik maken van de koningssloep. Op de Rijkswerf in Den Helder wordt het beeldhouwwerk voorzien van bladgoud. Gistermiddag werd het gebouw van het dagblad de „Echo d'Alger" eigen dom^ van een vriend van Abderrahmane Farès, hoofd van het voorlopige Alge rijnse bewind, door een kneedbom ver woest. By overvallen op postkantoren in Algiers maakten OAS-ers in totaal voor tweehonderd vijftigduizend gulden buit. Voor zover bekend zijn er gisteren in Algerije 49 mensen vermoord, on der wie 42 mohammedanen, 6 Euro pese burgers en 1 Europese politie man. Het aantal bij aanslagen ge wonden bedraagt 21 (9 Mohammeda nen, 10 Europeanen en 2 militairen). Een woordvoerder van de Spaanse regering heeft gisteren te Madrid ge zegd dat het bericht over het Spaanse aanbod aan Salan onjuist is. „Spanje heeft generaal Salan geen asiel aange boden", aldus de woordvoerder. Een van de voorbarig gepubliceerde punten zou zijn het instellen van een internationaal controlelichaam op de gealliëerde toegangswegen tot West- Berlijn, waarin ook Oost-Duitsland zou moeten zijn vertegenwoordigd. Zegslie den van het ministerie zeiden dat be zwaren tegen het plan van Westduitse zijde niet van de regering in Bonn af komstig waren. Een Westduitse regeringswoordvoer der in Bonn heeft de berichten tegen gesproken volgens welke de maandag in Washington gehouden besprekingen met de Russische ambassadeur niet veel resultaat zouden hebben gehad doordat West-Duitsland nieuwe bezwa ren tegen de Amerikaanse voorstellen heeft gemaakt. „Wy hebben geen enkele reden om onze positie te her zien." „Wij hebben ons standpunt al lang geleden met het Amerikaanse in overeenstemming gebracht", aldus de Westduitse-woordvoerder. De func tionarissen zeiden dat de Westduitse regering reeds vorig jaar september afwist van het Amerikaanse voorstel Oost-Duitsland op te nemen in een internationaal gezagsorgaan voor de toegangswegen naar West-Berlijn. Tot nu toe heeft de'Westduitse rege ring geen enkel bezwaar hiertegen ingebracht. Nu wordt echter bericht dat zij er tegen is omdat het de facto erkenning van de Oostduitse regering zou betekenen. Het bericht dat de Westduitse bezwa ren het overhandigen van de voorstel len aan de Sovjet-Unie hebben verhin derd noemden de Westduitse functiona rissen „misleidend". By de besprekin gen van de voorstellen in Genève heb ben de Westduitsers de voorstellen niet verworpen. Sindsdien zijn er geen ver anderingen van betekenis in het West- Duitse standpunt aangebracht, aldus de functionarissen. NIEUW DELHI, 18 april (UPI) Met algemene stemmen is Sardar Hu- kan Singh tot voorzitter gekozen van het Indische Lagerhuis. Het is voor het eerst in de geschiedenis van Indië dat een Sikh deze positie bekleedt. DEN HAAG, 18 april Minister Cals heeft een lofwaardige poging ge daan om de beraadslagingen over de Mammoetwet en de vele amendemen ten, die thans reeds op dit ontwerp zyn ingediend, te vereenvoudigen. Hij heeft een herdruk van het ontwerp la ten verschijnen met bij elk artikel de tekst van de amendementen, die op dat artikel betrekking hebben. Een soorgelijk overzicht is wel eens eerder verschenen, wanneer het ging om een ingewikkelde nota van wqzi- gingen. Minister Cals heeft echter waarschijnlijk de primeur voor het af drukken van een wetsontwerp met amendementen. Overigens zal het in de loop van de komende weken wel -oilzakelijk blijken van dit overzicht een verbeterde druk te laten verschij nen. m UTRECHT, 18 april Tot notaris alhier is benoemd de heer J. W. F. Swane, de derde in successie nadat zqn grootvader de heer F. W. Swane, die uit Brabant afkomstig was, in 1907 no taris in Utrecht was geworden. Deze is ook lang voorzitter geweest van de K.V.P.-fractie in de gemeenteraad. Zijn zoon volgde hem in 1956 als notaris op, na eerst bij hem kandidaat-notaris te zijn geweest. Na zijn overlijden werd het kantoor door een ander waargeno men, doch de heer J. W. F. Swane, die pas 31 jaar oud is, en daarmee de jongste notaris van Nederland, zet nu weer de traditie voort. DEN HAAG, 18 april De commis sie van overleg van de midden standscentrales, - arin samenwer ken de christelijke, de Ned. katho lieke en de koninklijke Nederlandse middenstandsbond, hebben de zelfstan dige ondernemers in midden- en klein bedrijf geadviseerd om op maandag 30 april hun zaken te sluiten, voorzover de omstandigheden ter plaatse dit toela ten. Dit advies is gegeven in verband met het büzondere karakter van deze dag, daar niet alleen de verjaardag van de koningin wordt gevierd, maar tevens het 25-jarig huwelijksfeest van het konink lijk paar. De hervatting der geheime bespre kingen hangt af van de instructies, die ambassadeur dr. Van Roijen bij zqn terugkeer naar de V.S. van de Nederlandse regering heeft gekregen, aldus hebben welingelichte zegslieden verklaard Deze zegslieden zeiden voorts, dat als de geheime besprekingen hervat zullen worden, zij waarschünlijk weder om in de omgeving van Wash ington gehouden zullen worden en niet in Manilla. Deze laatste plaats is ge noemd in berichten, die gisteren te Washington de ronde deden, als zouden de Philippijnen bereid zijn als gastheer op te treden als de voorkeur zou wor den gegeven ian een andere plaats dan Washington. Reuter meldt, dat de Nederlandse ambassadeur gisteren ruim een uur heeft gesproken met de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Dean Rusk. Na afloop weigerde de heer Van Roy en zich tegenover journalisten over het besprokene uit te laten. Hy zei al leen, dat de Nederlandse regering er naar streeft, het recht van zelfbeschik king voor de Papoea's gewaarborgd te krijgen. Over de vraag, of in een na- bye toekomst het geheime voor-overleg met Indonesië over Nieuw-Guinea mo- geiyk zal worden hervat, wilde de heer Van Royen zich niet uitlaten. Gisteravond verklaarde men zich in Amerikaans- officiële kringen voor zichtig optimistisch ten aanzien van de mogelijkheid dat er een basis zou zijn gelegd voor hervatting van de Nederlands - Indonesische contacten. Men legde er weliswaar de nadruk op dat er nog geen concrete ontwikke lingen waren, maar achtte de tussen ambassadeur Van Roijen en minister Rusk gehouden ontmoeting bemoedi gend. DJAKARTA, (UPI) De Indone sische minister van Defensie, generaal Nasoetion heeft gisteren na militair overleg met president Soekarno over de kwestie Nieuw-Guinea verklaard, dat Indonesië zijn militaire kracht zal moeten opvoeren om het te kunnen op nemen tegen de versterkingen, die Ne derland naar Nieuw-Guinea heeft ge zonden en tegen de sterkte van de strijdkrachten in Nederland. RENKUM, 18 april Gistermiddag is het negen-jarige zoontje van de fa milie Van Rijswijk in de Rijn verdron ken. Het jongetje .vas bij de veerdam met enige vriendjes aan het spelen met een karretje. Met het karretje is hij toen de Rijn ingereden. BONN, 18 april (UPI) Onlangs il in Oost-Berlijn een tyfusepidemie uitge broken, zo is in de Westduitse hoofd stad bericht. In Oost-Berlijn heerste eni ge tjjd geleden dysenterie. In het infor matiebulletin van de sociaal-democra tische party, „Ostspiegel", werd gezegd dat vermoedeiyk met tyfus besmette mensen in deien van twee Oostberlijnse ziekenhuizen in quarantaine werden ge bracht. Het is tot dusver niet bekend hoeveel mensen de ziekte hebben opge lopen. Degen -,n die bij de twee zieken huizen werken is gelast geen medede lingen te doen, aldus de „Ostspiegel". Het informatiebulletin beschikt over uit stekende bronnen in Oost-Duitsiand en is doorgaans betrouwbaar. WINSCHOTEN, 17 april Omstreeks middernacht is in de stadspolder bij Drieborg (gemeente Beerta) de boer derij van de heer H. van Wieringen ge heel uitgebrand. Het gezin man. vrouw en zoon, wist zich tijdig in veiligheid te stellen. 2500 pakken stro. die in de schuur lagen opgeslagen, gingen met de gehele inboedel verloren. De scha de van meer dan een ton wordt door verzekering gedekt. (Advertentie) BARTELJORISSTR HAARLEM TEL. 13439 LE1DSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL. 223596 Verwachting tot donderdagavond. (Opgemaakt te 11.15 uur). Zwaar bewolkt met plaatselijk snige regen, maar later ook enkele verspreid voorkomende opklaringen. Zwakke tot matige wind uit weste- lyke richtingen. Lagere middagtem- peraturen. Donderdag: Zon: 5.36-19.43 u. Maan: 19.05-5.54 u. (Van onze weerkundige medewerker) DE BILT, 18 april Eindeiyk is het gisteren lente geworden, toen voor het eerst in dit jaar de temperatuur tot veertien graden steeg een waarde die overigens heel normaal is voor mid den april. Een lagedrukgebied boven Frankrijk bepaalt het weer ook in ons land en ver oorzaakt veel bewolking met tydeiyk nog wat lichte regen. Er blijft zacht» lucht naar ons land stromen, zodat tq- dens opklaringen, die morgen weer mo gen worden verwacht, het kwik tot veertien a zestien graden kan stijgen. Warm werd het gisteren al in Polen en Oost-Duitsland, waar het kwik tot bo ven twintig graden kwam. max min aeer&L Station Weer temp temp afgeL gistereD 24 uur Dei. Heider zw. bew. 12 7 0 Ypenburg geh. bew. 12 6 0 Vlissingen geh. bew. 11 8 0 Eelde zw. bew. 14 5 0 De B.it geh bew. 14 6 0 Twente geh. bew. 14 5 0 Eindhoven zw. bew. 14 8 0 Zd-Limburg geh. bew. 13 7 0 Stockholm regen 12 5 0.1 Oslo licht bew. 8 —0 0.2 Kopenhagen half bew. 11 7 0 Londen regen 14 7 0.2 Amsterdam zw. bew. 13 8 0 Brussel geh. bew. 12 8 0.1 Luxemburg regen 12 7 0.1 Parijs regen 12 8 5 Nice geh. bew. 19 12 2 Berlijn geh. bew. 17 10 0 Zürich geh. bew. 17 11 0 Genève zw. bew. 11 6 5 Wenen zw. bew. 18 10 0 Rome geh. hew. 18 15 0 Innsbrück zw. bew. 20 15 0 Athene geh. bew. 26 16 0 Madrid zw. bew. 8 2 5 Mallorca zw. bew 21 11 0 Lissabon licht bew. 15 8 0 Dinsdag arriveerde een delegatie uit Nederlands Nieuw-Guinea op Schiphol. Op de foto de heer Jouwe die op een persconferentie voornamelijk het woord voerde. Rechts de heer Kaisiepo.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1962 | | pagina 1