Kremlin roept KONIEV terug uit Oost-Duitsland Rode Leger in Oostzone Weer onder Jakoebovsky Moskou probeert opnieuw kernstop zonder controle N w-Guinea-overleg wordt hervat Tijdens Paasweekeind ZWELLENDE TOERISTEN- STROOM AAN GRENZEN Kostuum Gebaar tot venmndenng Berlijn? Geneefse conferentie Russische interpretatie van neutralistisch voorstel Strafmaatregel na ontgroening in kazerne KEUR-MEUBELEr v. Duivenboden SCHRAVENDIJK Behalve Engelsen, Fransen en Duitsers vooral veel Denen Gromvko herhaalt BERLIJN -eisen Auto van vermist echtpaar gevonden Twaalf mille via biechtvader terug Hotels al vol in Amsterdam Lenteweer In Belgrado BAKKER'S BEHANG STUURMALS, COHEN I Kolonel overgeplaatst PERMANENTE MEUBELSHOW Zuinig" cadeau van Westduits minister Het weer in Europa VRIJDAG 20 APRIL 1962 86ste JAARGANG No. 31111 moskou, 20 april (Rtr., upi) Maarschalk Ivan Koniev, de Opperbevelhebber van het Rode ~eger in Oost-Duitsland is naar e Sovjet-hoofdstad teruggeroe- ^en> aldus bericht het Russische Persbureau „Tass". Het persbu reau meldde dat Koniev naar Moskou was teruggekeerd en zijn Werkzaamheden bij het ministerie defensie zou hervatten. Koniev is in Oost-Duitsland ver- Vangen door generaal Ivan Jakoe- °vsky, die door het 22e Sovjet communistische partij-congres ge kozen is tot lid van het Centrale Partij-comité. (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG, 20 april In Washington is vanmorgen van ■Amerikaanse zijde bekendge maakt, dat de geheime onderhan delingen tussen de Nederlandse en Indonesische delegatie in de Nabijheid van de Amerikaanse hoofdstad tijdens het Paas-week- dinde zullen worden hervat. De .asprekingen zouden dankzij Ame- rikaanse bemiddeling opnieuw borden begonnen. De grondslag v°°r de besprekingen zal het Plan-Bunker zijn. 35 jaar Haarlem - Tel. 5 54 32 (02500) VERLOOFD? Dan gratis VER- LANGBOEKJEvergemakke lijkt déél voor déél kopen van servies, drinksérvies, tafelbe stek, enz. Geen misverstan den, geen cadeaus dubbel. Schrijf, bel of stap binnen en vraag een gratis Verlangboekje bij de winkel vol ontdekkingen. H. en J. LAMP, Barteljoris- straat 18, Haarlem, Tel. (02500) 18574. Constant Verlovingsringen SST ,'aYt - ,V ,'V 'y v yandaag herdenkt de Kerk het lijden en sterven des Heren. In de beeldende kunst heeft iedere tijd dit heïlsfeit op een eigen manier uitgebeeld: nu eens verhalend, en met aller- hand details, dan weer met een overdaad aan gevoeligheid, dan weer met concentratie op het wezenlijke. Hierboven reproduceren wij een ets (aquatint) van Georges Rouault uit diens reeks ,Jüiserere", welke, na een decenniënlange voorbereiding, in 19)8 verscheen. De gehele reeks is thans opnieuw in ons land te zien en wel in het Stedelijk van Abbemuseum te Eindho ven, waar zij deel uit maakt van de expositie ,(De bijbel in de kunst van deze tijd". Rouault voor zag de prent van de tekst: „Gehoorzaam tot de dood, ja, tot de dood van het kruis". SPAARNE 11 t/o Damstraat PTT-ZONDAGSDIENST OP KONINGINNEDAG TUIN- EN BALKONPARASOLS zuiver wol|eu kamgaren vforeijOH êmj! Suède dames- en herenjasjes BUREAU SMEDESTRAAT 5 HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnemen,en 20800 Postgiro 143480 ojjkantoor Beverwijk, Zeestraat 50: telef. 4790 Jkantoor en Red. LJmuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Wreetie: W. C. H. Leijdeckers en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. RUN en W. Severia. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte. Omroepers 16 cents per m m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 61 cents per week, 2.65 per maand, 7.90 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uuz avonds tel. 21544. Jakoebovsky was opperbevelhebber an de Russische strijdkrachten in 0 Duitsland voordat hij in augustus Van bet vorige jaar door Koniev werd VerVangen. De toestand in Berlijn was teer gespannen toen Koniev werd be noemd. Waarnemers meenden dat de Vjet-Unie door de benoeming van Ko- haar tanden wilde laten zien. In et bericht van „Tass" werd niet ver aard waarom de 64-jarige Koniev was eruggeroepen. In Westerse kringen te oskou werd verondersteld dat de Rus- S'sche stap als oogmerk had de span- ®,nC om Berlijn verder te doen vermin- Wen. In Oostduitse kringen ziet men y dieens, verband tussen deze comman- 4 a-wisseling en het aangekondigde ver- yeb uit West-Bcrlijn van generaal Lu- cius Clay, de speciale vertegenwoor- J'Ser van president Kennedy. Londen In diplomatieke kringen bseft men zich bezig gehouden met de b6studering van de diverse aspecten Ie misschien wel in verband kunnen s'aan met de ontheffing van maar schalk Ivan Koniev als commandant Van de Russische strijdkrachten in Oost-Duitsland. Van Koniev is bekend dat hij een van fje belangrijkste maar- Schalken in de Sovjet-Unie is. Hij is V'oorts ook steeds een betrouwbaar tnedewerker van premier Khroesjtsjev Seweest en hij heeft nog steeds grote invloed in de hoge militaire raad van Sovjet-Unie. Drie mogelijkheden werden genoemd als reden voor het ontheffen van Ko niev van zijn post. 1. Het plan om de spanning rond Ber lijn te verminderen en het gevaar voor een botsing tussen Amerikaanse en Russische troepen af te wenden. 2 Een geschil tussen Koniev en het Russische oppercommando en het Kremlin over de defensie van Oost- Duitsland. 3. Een maatregel van het Kremlin om beter gebruik te kunnen maken van Koniev's vakkennis bij de reorganisa tie van de conventionele troepen van Rusland, om deze „nieuw leven" in te blazen. Dit laatste zou m verband kunnen staan met een onlangs door de V.S. bekend gemaakte noodzaak om de Amerikaanse strijdkrachten te reorga niseren, zodat zij beter geschikt zouden zijn voor het voeren van „begrensde" oorlogen. BELGRADO, 20 april (UPI) De Russische minister van buitenlandse zaken, Andrei Gromyko, heeft gister avond verklaard dat de Sovjet-Unie met Oost-Duitsland een vredesverdrag zal sluiten, of het Westen het goed vindt of niet. De Russische minister vertoeft op het ogenblik in Joegoslavië voor besprekingen met de Joegoslavi sche autoriteiten, naar verluidt met het doel de betrekkingen tussen beide landen te verbeteren. Over de ontwapeningskwestie zei .hij dat het onmogelijk is dit vraagstuk op te lossen zonder de terugtrekking van buitenlandse troepen en de opheffing van militaire bases op vreemd grond gebied. Op de vraag wat zijn mening was over de jongste Brits-Amerikaanse voorstellen betreffende een kernstop, antwoordde hij: „ik zou niet zeggen dat zij een belangrijke stap voorwaarts betekenen". GENèVE, 20 april (AFP, UPI) De Sovjets hebben gisteren, zoals toen in een deel van onze oplaag al gemeld, op de zeventien-landen conferentie voorgesteld om te onderhandelen over een verbod op kernproeven op basis van het voorstel van de acht neutralis- tische landen. Voorwaarde was echter, dat de Verenigde Staten eerst toezeg gen af te zullen zien van een hervat ting van de kernproeven. De V.S. heb ben echter te verstaan gegeven, niet van plan te zijn nog eens de dupe te worden van een ongecontroleerd mora torium, dat Rusland naar believen kan doorbreken. De Rus Valerian Zorin kondigde (Advertentie) 600 dessins en niet anders dan vakmensen in de winkel om u te helpen. Met raad (wélk behang, wélke combinatie, hóé plakt u?) en met daad (afranden, plak- iafels, borstels). Kom u verba zen aan de Behangbar, of vraag even de staalboeken thuis. ■n. Cron|éstr»af 135 De Indonesiërs zouden bereid zijn een termijn te stellen voor het houden van een volksstemming onder de Pa poea's, om hen zelf de keuze te laten over hun lot. Deze termijn zouden zij op tien jaar willen stellen. In Den Haag luidt het commentaar op dit bericht, dat door de correspon dent van de N.C.R.V. is doorgeseind: dr. Van Roijen is niet voor niets naar Washington teruggekeerd. Tijdens het gesprek, dat de commis sies voor Buitenlandse Zaken en De fensie uit de Eerste Kamer hebben ge had met de minister-president en de minister van Buitenlandse Zaken, is over deze hervatting van het gesprek niet gesproken. Men heeft tijdens die uiteenzetting zelfs niet willen medede len wat het plan-Bunker precies in houdt. Dit plan is, voorzover uit medede lingen van de heer Bunker zelf valt op te maken, zeer rekbaar. Het vertoont het karakter van een raamwerk, dat niet meer wil zjjn dan de aanloop tot nadere concrete overeenkomsten. De heer Bunker heeft er zelf van gezegd, dat het „a wide area of agreements" mogelijk maakt. Dat is vermoedelijk de reden waarom men er in Den Haag officieel nog niets over wil zeggen. Zelfs de Kamercommissies blijven er vooralsnog onkundig van. GRONINGEN, 20 april De auto van het sinds 7 april vermiste echtpaar Slump uit Groningen, 's gistermiddag gevonden, maar van de inzittenden ont breekt tot dusver nog elk spoor. Een tankboot van de Purfina stootte omstreeks het middaguur in het Van Starkenborghkanaai nabij de Noorder- hogebrug op een auto. De kraanwagen van de Groninger brandweer haalde de zwaarbeschadigde personenauto uit het water. Het linker portier stond open, maar van het echtpaar was geen spoor te vinden. De politie is direct daarna in de omgeving aan het dreggen gegaan, maar tot dusver zonder resultaatAan genomen wordt, dat het echtpaar op weg naar familie in Ulrum met de auto van de weg is geraakt en in het water is terechtgekomen. voorts aan, dat hjj de kwestie van de kernstop zo belangrijk acht, dat hij vond, dat de zeventien landen af moesten zien van het paasreces. Gis teren werden tussen Oost en West tal van zeer bittere opmerkingën gemaakt naar aanleiding van het neutralistische voorstel, dat bedoeld was als een ver zoeningspoging. De Russen interpre teerden het neutralistische voorstel als een teken dat deze landen het eens waren met de Russische opvatting, dat een net van „nationale" controleposten voldoende zou zijn. De Amerikanen en de Britten zjjn van mening, dat het neutralistische plan „onduidelijk" is. Geen van de neutralistische landen durfde het aan om duidelijk te maken wie er gelijk had. Na afloop van de bijeenkomst van de sub-commissie in zake stopzetting van kemproeven, waarin de Sovjet-Unie, de V.S. en Brittannië zitting hebben, heeft de Rus sische afgevaardigde, Tsarapkin, ver klaard dat de V.S. in feite het memo randum van de acht neutralistische landen hebben afgewezen. De ver tegenwoordiger van de V.S., Arthur Dean, sprak dit tegen. Hij zei dat zijn regering het memorandum als een werkdocument had aanvaard maar dat zij zich verzet tegen de uitleg die de Sovjet-Unie aan de hierin vervatte voorstellen geeft. MOSKOU In een officiële ver klaring heeft de Russische regering bekendgemaakt zich te zullen onthou den van het nemen van kernproeven tijdens besprekingen over het voorstel der neutralistische landen betreffende een permanente kemstop, „als de Westerse mogendheden hetzelfde zullen doen". De besprekingen over het be ëindigen van kernproeven kunnen niet met succes gehouden worden „tegen een achtergrondsmuziek van kernont ploffingen", aldus de verklaring. De door de neutralistische landen voorgestelde „nationale netwerken van observatieposten" verdienden volgens de verklaring de aandacht en zouden samen met de andere voorstellen „een nuttige basis kunnen blijken te zijn voor een vergelijk over het be ëindigen van alle kernproeven". (Advertentie) (Advertentie) Juweliers HOUTPLEIN 15 Horlogers (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 20 april De comman dant van de Amsterdamse school voor reserve-officieren der intendance (Oran je Nassau-kazeme) is per X mei van zijn functie ontheven en overgeplaatst naar het intendance-depot te Bussum. DIS als resultaat van een op last van de chef van de generale staf ingesteld on derzoek naar onoirbare ontgroenings- praktijken in de kazerne. Alle land machtopleidingsscholen is tevens schrif telijk bevolen, dat elke ontgroening van cursisten achterwege dient te bleven. De zaak is aan het rollen gebracht toen een door oudere cursisten ont groende adspirant-reserve-officier enige tijd geleden geheel van streek de Oran- je-Nassau-kazeme verliet en kort daar op door de marechaussee werd aange houden. Naar aanleiding van zijn ont hullingen gelastte de chef van de gene rale staf toen een onderzoek; hierbij bleek dat ontgroeningen do laatste ja ren op de Amsterdamse intendance- school schering en inslag zijn geweest. De overgeplaatste schooicommandant een kolonel, zal in de hoofdstad worden opgevolgd door de huidige depotcom mandant te Bussum. (Van een verslaggever) AMSTERDAM, 20 april. Een 45- jarige pensionhouder uit Noordwijker- hout vertelde de recherche van het bu reau Warmoesstraat in de hoofdstad dat hij was bestolen. Hij miste 12500 gulden. Enige uren nadat deze aangif te was gedaan meldde de pastoor van de parochie De Liefde aan de Bilder- dijkstraat in Amsterdam zich hij de recherche. Hij had het gestolen geld bij zich. De man die de pensionhouder had beroofd had het geld aan de pas toor in de biechtstoel afgegeven met het verzoek dit de eigenaar terug te bezorgen. Toen de rechercheurs de pastoor om de identiteit van de dader vroegen be riep deze zich op het oiechtgeheim en weigerde derhalve de naam van de man bekend te maken. De pensionhouder, die destijds in donker Amsterdam een bekende fi guur was, had de hoofdstad woens dagavond een bezoek gebraent. Hij bezocht enige café's en raakte van de kaart zodat hij, toen het tijd was om naar huis te gaan. door behulp zame café-bezoekers in een taxi moest worden getild. Een der „behulpzamen" moet op dat moment het geld uit zijn zak gelicht hebben. Eenmaal thuis gekomen on derzocht de vrouw van de pensionhou der, die wist dat hij enige duizenden guldens bij zich had, of er nog iets van de voorraad over was. De pension houder was, de borrels ten spijt, nuch ter genoeg om te weten dat hij niet voor 12500 gulden had verteerd. Oost-Duitsland Woensdag is ter hoogte van Kassei een bus door een houten brug in de rivier de Werra ge zakt. Er zouden veel gewonden en ook doden bij gevallen zijn. (DPA). (Advertentie) die de meest verwende cliënten doen slagen worden geëxposeerd op de Dagelijks geopend van 96 (»s maandags van 16) Compl Interieurverzorging Ged. Oude Gracht 108-110 Kruisstraat 22 Tel. 13608-18657-17165-17206y DEN HAAG, 20 april Op 30 april (koninginnedag) zal de P.T.T. de dien sten uitvoeren als op zondagen. Er zul len die dag geen postbestellingen wor den uitgevoerd en in de nacht van 30 april op 1 mei rijden geen nachtpost treinen. Ook voor de telegraaf- en tele foondienst geldt de zondagsdienst. BONN, 20 april (UPI) De bond van Westduitse belastingbetalers heeft van de minister voor economische sa menwerking, Walter Scheel, een prul- Iemand, gemaakt van een oude zeep kist, ten geschenke ontvangen. In een brief werd verzocht de mand te gebrui ken voor onjuiste belastingeisen en voor exemplaren van een recent artikel uit het bondsorgaan. ty (Advertentie) GROTE HOUTSTRAAT 51 Week-end stoeltjes - Zonnebedden Siroeeostoelen 54.66.50 in lak, chroom alle kleuren DEN HAAG, 20 april Voorname lijk in het noorden en oosten des lands passeert sinds donderdagmorgen een zwellende toeristenstroom. In Nieuwe- schans komen zeer veel Noordduitsers uit Hamburg en Bremen, maar nog vee. meer Denen de grens over. In Denekamp-Rammelbeek moest het personeel voor de grens-controle reeds verdubbeld worden. Ook hier passeren veel Denen en Duitsers alsmede En gelse militairen, die een vierdaags weekend in Nederland gaan doorbren gen. De gemeten drukte in Denekamp was gisteren zestig personenauto's per kwartier, hetgeen dus een passage van ongeveer duizend toeristen per uur oplevert. De situatie bü de grenspost Elten- Zevenaar was vrij normaal. De door laatpost bü Venlo had het gisteren, evenals tijdens de voorgaande dagen druk. Het betreft hier evenwel vrijwel geen toeristen, maar Duitsers, die zich voor de Paasdagen voordelig wil len bevoorraden. Voorts passeren vrij veel personenauto's en autobussen, die op weg naar België en Frankrijk zijn. Aan de zuidelijke grenzen was het gisteren nog vrij rustig, behalve in Wemhout, waar grote aantallen Ame rikaanse militairen en Franse toeristen Nederland binnentrokken. De vraag naar onderdak bü de meeste logies-informatie-diensten van de ANW - VW's was reeds wat groter dan normaal. In Amsterdam was de drukte echter reeds groot. Hotels en pensions in het westen en midden des lands alsook in Breda zün goeddeels besproken. Amsterdam beschikte gisteravond nog over particuliere adressen voor het onderbrengen van buitenlandse gasten, doch vermoedelijk veel te weinig voor de toeristen, die van daag nog komen. Veel gegadigden worden van Amsterdam uit naar hotels en pensions aan de kust en in de kop van Noord-Holland doorge stuurd. Ook de Veluwe wacht met de Paas dagen een druk toeristenbezoek. De zomerhuisjes in Apeldoorn en wijde omgeving zün al voor 85 procent bezet en de hotels voor meer dan 90 procent. Opmerkelük is, dat er dit jaar in tegenstelling tot anders veel meer Duitse gasten komen dan Nederlan ders. Het bezoek aan Keukenhof, Maduro- dam en andere attracties, alsook aan de boulevards v»n de badplaatsen was gisteren reeds vrij anzienlijk. De bloei van narcissen en vroege tulpen zet dank zij het mooie weer thans goed door. Ook de pruimebomen in Zuid- Limburg dragen al bloesem. (Advertentie) MODEHUIS Anegang- Haarlem-tel. 10401 illllllllllllllllllllllllIlllllllllllllllllll (Advertentie) BARTELJORISSTR HAARLEM TEL. 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 DE BILT, 20 april De tempera tuur bleef gisteren iets lager dan eer gisteren, namehjk 14-17 graden, door dat er veel bewolking overdreef. Van daag was het op de meeste plaatsen zonnig en kon het kwik weer iets stü- gen. Wü liggen op de rand van eeD hoge-drukgebied, met net centrum bo ven Oost-Europa. Daarmee wordt met een wind tussen zuid en zuidoost voor lopig nog zeer zachte lucht aangevoerd. Er is morgen een kleine kans op een verspreid buitje, maar over het alge meen mogen ook de verdere vooruit zichten nog gunstig worden genoemd. Zaterdag zon: 5.32-19.46: maan: 21.19-0.39. max min aeersi. Station Weer temp temp aig el, gisteren 24 uur Den Heidei zw. bew. 13 8 3 Ypenburg mist 16 6 0 Vlissingen zw. bew. 12 7 0 Eelde on bew. 15 6 0.5 De Bilt licht bew. 15 6 4 Twente onbew. 15 8 1 Eindhoven zw. bew. 17 7 0 Zd-Limbui zw. bew. 10 8 0 Stockholm licht bew. 11 —1 0 Oslo regen 11 3 0.1 Koperüiaj: zw. bew. 14 5 0 Londen licht bew. 8 7 1 Amsterdr zw. bew. 14 8 0 Brussel half bew. 8 0 Parijs zw. bew. 16 9 0.5 Bordeau: zw. bew. 17 7 2 Berlijn geh. bew. 23 10 0 Frankfor regenbui 20 7 0J. Müncher onbew. 22 7 0 Zürich zw. bew. 19 5 0 Genève geh. bew. 17 4 0 Wenen zw. bew. 25 9 0 Athene onbew. 22 13 0 Rome licht bew. 23 10 0 Madrid licht bew. 15 3 0 Mallorca geh. bew. 21 8 0 Lissabon onbew. 18 8 0

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1962 | | pagina 1