Verlies K.L.M. in 1961 f 76,7 min f26 min. minder uit vervoer DE CROISETTE IN CANNES WORDT BREDER Voïledige bekentenissen SMOKKELPOGING LEIDDE DRAMA BIJ WYLER Hogere winst in 1961 voor Van denBergh en Jurgens GROTE gokhandel in aardappelenexportquota Philips bewandelt middenweg bij vaststelling emissiekoers TRANSISTOR EXPOSITIE Paul Vlaanderen en de Premiers van het Gemenebest op 10 sevtember bijeen Aandeel in margarinemarkt heeft zich krachtig hersteld Alle kardinalen zijn nu bisschop Moeilijkheden op koelkastenmarkt Aanval kardinaal Wyszvnski op de Poolse redering ABC organiseert honkbaltoernooi Naar verwachting zullen prijzen tot half juni niet dalen Daders misdrijf I douanepost Wyler gearresteerd Contant dividend zal over verhoogd kapitaal gehandhaafd worden Vele slachtoffers van kolendamp OPENING VRIJDAG 29 APRIL 1962 PAGINA bij Nieuw Amerikaans ontwapeningsplan Ex-burgemeester van Oldekerk veroordeeld 4*'':y. CONGRES VERPLAATST Burgemeesters dachten niet aan lintjesregen Engeland en E.E.G. C.A.O. klein metaal besproken Kopersstaking na aan kondiging afschaffing weeldebelasting ONREGELMATIG HEDEN BIJ APOTHEKERS Hans Volkers trophee Zaak-processieverbod voor Haagse hof Kapelaans ten dele vrijgesproken Ontwapening Sovjèts aanvaarden 8-landenmemorandum Omzet le kwartaal 12 procent hoger U nitas Oorzaak rustig weer? Ruim 140 extra-treinen voor Paasdrukte Voor General Banden zijn 1962 en 1963 moeilijke jaren H andelscompagnie 10 pet. meer winst in eerste kwartaal SS DEN HAAG, 19 april De K.L.M. heelt in 1961 een verlies geleden van 76,7 miljoen, tegen een winst van 10,3 miljoen in het voorafgaande jaar. Als gevolg daarvan zal de directie niet kun nen voorstellen over het afgelopen jaar een dividend op de aandelen uit te keren. Over 1960 werd 5 pet betaald en over 1959 7 pet. Het verlies zal kunnen worden afgeboekt ten laste van bestaan de voorzieningen en reserves. Voorts zal aan de vergadering van aandeelhouders worden voorgesteld een extra afschrijving toe te passen op een deel van de oude vloot, en. als gevolg van de revaluatie van de Nederlandse gulden, de activa en passiva in vreemde valuta te herwaarderen. Dit zal een verdere verlaging van voorzieningen en reserves met bijna 40 min met zich meebrengen. Zoals bekend heeft de directie zich Inmiddels tot de Nederlandse regering gewend met een verzoek maatregelen te willen overwegen, welke de conti nuïteit van het bedrijf waarborgen en de mogelijkheden openen voor noodzake lijke verdere modernisering van de vloot. De directie meent te mogen verwach ten dat het overleg met de regering tot een oplossing van de hiermede samen hangende financieringsproblemen zal leiden. De stijging van de vervoersomvang op lijn-diensten van de K.L.M. is in het boekjaar 1961 achtergebleven bij de verwachtingen. De totale toename bedroeg 9 pet. Bo vendien werd de gemiddelde opbrengst van het vervoer ongunstig beïnvloed door de toegenomen verschuiving naar categoriën met de laagste tarieven en door de revaluatie van de gulden. Daar door zijn de inkomsten van het vervoer ten opzichte van 1960 teruggelopen van f 569,6 miljoen tot f 543,7 miljoen. De overige inkomsten bedroegen ƒ49,6 (42,6) min. De DC-8 vloot is uitgebreid Van 7 tot 12 vliegtuigen (waarvan één (Advertentie) van onze verbouwde en ge heel nieuw ingerichte meubel toonzalen. alle wandsystemen, o.a. Royal System, Mah-Jongg, Poly-Z, Formule, PasToe enz. speciale Top-Form expo sitie. Vraag de nieuwste Top-Form catalogus Deense, Italiaanse, Engelse meubelen Het is zeker de moeite waard deze expositie te bezichtigen. U doet weer nieuwe ideeën op. U bent van harte welkom MEUBELEN VIJZELSTRAAT 115-119 AMSTERDAM-CENTRUM tel. 248716 vliegtuig werd afgeleverd in januari 1962) hetgeen leidde tot een uitbreiding van de produktie met 19 pet. De bedrijfs kosten (Inclusief financieringskosten) voor afschrijvingen bedroegen f 590,3 miljoen teg;en f 540,0 miljoen in 1960. Na afschrijvingen en na verrekening van bijzondere baten en lasten resul teert een verlies van f 76,7 min. (winst 1960 f 10,3 min.) Zoals wij ook op onze voorpagina be richten zal het dividend over 1961 ge passeerd worden (1960 5 pet, 1959 7 pet.) en kan het verlies afgeooekt worden ten laste van bestaande voorzieningen en reserves. De directie heeft besloten onder de gegeven omstandigheden de produktie voorlopig op het tegenwoordige niveau te stabiliseren. Maatregelen tot verla ging van de kosten zijn in uitvoering. Het lijkt de directie van de KLM juist het jaarverslag over 1961 niet te doen verschijnen vóór het overleg met de regering, dat thans aan de gang is en dat naar verwachting van directie zal leiden tot een oplossing van de 'inan- cieringsproblemen, is afgesloten. Ver wacht mag worden dat dit voor juli van dit jaar het geval is. GENèVE, 19 april (Reuter) De Amerikaanse gedelegeerde bij de ont wapeningsconferentie in Genève, Arthur Dean, heeft een ontwerp ingediend voor een nieuw ontwapeningsplan, uit te voe ren in drie fasen. De eerste fase zou in werking treden als een verdrag voor algemene en algehele ontwapening door de Verenigde Staten, de Sovjet-Unie en „nader overeen te komen landen" is geratificeerd. De tweede fase zou moe ten beginnen als aan in het verdrag genoemde overgangsbepalingen is vol daan en alle in militair opzicht belang rijke landen tot het verdrag zijn toege treden, en de derde fase als alle landen, die over een gewapende macht en wa pens beschikken, tot het verdrag zijn toegetreden. Vanaf het begin van de inwerkingtre ding van het verdrag zouden ontwape ning, controle en maatregelen tot het behoud van de vrede geleidelijk aan en verhoudingsgewijze moeten word' n u" - gevoerd. De Sovjet-vertegenwoordiger Zorin verklaarde n! .el nieuws in het1 plan te kunnen zien, doch het te zullen bestuderen. GRONINGEN, 19 april De recht bank heeft de 56-jarige ex-burgemeester van Oldekerk uit Haren, conform de eis veroordeeld tot zes maanden gevange nisstraf voorwaardelijk met een proef tijd van drie jaar. De ex-burgemeester had terecht ge staan voor verduistering van gemeente gelden, afkomstig uit de verkoop van oude materialen. Voorts was hem ver duistering uit de kas van de vereniging voor sociale zorg ten laste gelegd en het opmaken van een vals mandaat in een schrijfmachinetransactie. Voor het in het bezit hebben van niet-geregistreerde vuurwapens werd de ex-burgemeester veroordeeld tot vier geldboeten van elk tien gulden subsidiair twee dagen hechtenis. S v*}. «wc, - Mge&K Ten koste van een gedeelte van Cannes' befaamde zandstrand wordt de al even beroemde boulevard Croisette verbreed, zoals deze opname toont. Op de achtergrond het Palais du Festival. Voorts merkt men op, dat zich niemand op het strand bevindt. Ook in Cannes is het er daar (blijkens de laatste ber ichten) nog te koud voor. Een schrale troost voor ons (Van een verslaggever) NIJMEGEN, 20 april Een poging om patronen van betrekkelijk klein ka liber Nederland binnen te smokkelen is oorzaak geworden van het grensdrama op 14 april, de aanslag op de douane ambtenaar J. Spin uit Beek, b(j de grenspost Wyler. De jongemannen, resp. uit Kerkdriel en Maasdriel zijn in Kei- zersveer in een kazerne en in Tudderen aangehouden. Het zijn zoals wij giste ren meldden de 20-jarige dienstplichti ge V. en de 21-jarige K. chauffeur van beroep, die in hun streek als stropers be kend zijn. V., de eigenaar van de blau we auto, waarmee de douanier Spin is meegesleurd, is als dienstplichtig sol daat onder de wapens. Het is gebleken, dat hij niet in een Volvo reed zoals aan vankelijk gedacht, maar in een M.G. Er was by de nasporingen gezocht naar een blauwe Volvo of een daarop gelij kende wagen. Tijdens de verhoren, die gisteravond tot vrij laat voortduurden, is komen vast te staan dat het ging om een aantal van misschien 200 patroontjes van klein ka liber. Geheel vast staat het nog niet maar aangenomen kan worden dat het patronen zijn van een kleine karabijn. Uit hun bekentenissen is wel komen vast te staan dat de jongemannen de patronen nodig hadden voor hun stro perijen. De indruk die de officier van Justitie mr. A. Pfeil tijdens het verhoor van de (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 20 april Het congres, dat op 27 april in Utrecht zou worden gehouden door de burgemeesters van gemeenten boven de 20.000 inwoners, waar grote woningnood heerst, is ver schoven naar 11 mei. De burgemeesters hadden er geen re kening mee gehouden dat zij op de oor spronkelijke dag druk bezig zijn met de uitreiking van onderscheidingen, die worden verleend bij gelegenheid van de verjaardag van de koningin. „Lintjes regen" valt dit jaar extra vroeg door dat het weekeinde aan koninginnedag voorafgaat. LONDEN, 19 april (AFP, Rtr) De premiers van de landen van het Britse Gemenebest zullen op 10 septem ber a.s. te Londen bijeenkomen om te spreken over de kwestie van Groot- Brittannië's toetreding tot de Europese Economische Gemeenschap en over de internationale toestand. Volgens premier Macmillan, die de conferentie in het Lagerhuis aankon digde, zullen een of twee premiers mis schien niet naar Londen kunnen komen. Zy zullen zich dan door een minister laten vertegenwoordigen. Macmillan heeft in het algemeen voor gesteld, dat de regeringsleiders zich naar Londen zullen laten vergezellen door de ministers van financiën en van handel. DEN HAAG, 19 april Het college van rflksbemiddelaars heeft vanoch tend een gesprek gehad met nartijen bii de collectieve -irbeidsovpreonkomst in de kleine metaalnijverheid. Naar aanleiding hiervan zullen par tijen zich in eigen kring beraden. ROTTERDAM. 16 april Van den Bergh en Jurgens' Fabrieken N.V. heeft over het jaar 1961 een winst incl. de van ondernemingen, waarin wordt deelgenomen, ontvangen winst uitkeringen gemaakt van 15.720.413 (12.094.305). Na aftrek van algemene administratiekosten ad 44.286 (41.905) en intrest op obligatielening ad ƒ216.334 (251.922) blijft een nettowinst van 15.459.793 (11.800.478). Hiervan is 6.462.456 nodig voor de uitkering van onveranderde dividenden, van 5%% op de cum. pref. aandelen, van 13,6425% op de gewone aandelen A en van 15% od de aandelen B. Inclusief de onverdeelde winst 1960 ad 43.158.976 resteert dan een saldo winst over te brengen naar 1962 van ƒ52.156.313. In Nederland heeft het aandeel van de vennootschap in de margarine- markt zich krachtig hersteld. Ook de omzet van Planta ging vooruit. De omzetten van de synthetische was middelen en van het schuurmiddel zijn gestegen. Op de binnenlandse markt kon de totale verkoop van vlees en vleeswaren geproduceerd door de Unoxfabrieken in geringe mate ver groot worden, doch de afzet op de ex portmarkten was minder dan in 1960. Het bedrijf ondervond de nadelige in vloed van het tekort aan arbeidskrach ten in Oss en van de hogere varkens- prijzen. De belangen in de vleesindus trie zijn uitgebreid door de overneming van de Exportslachterij Udema in Gie ten. De omzet van soepen in blik toon de een vooruitgang. De ontwikkeling van de zaken in consumptie-ijs was be vredigend. Ook dit jaar was er een toeneming ROME, 19 april (Reuter) - De paus heeft vandaag, op Witte Donderdag zijn reeds eerder aangekondigd besluit one alle kardinalen de bisschopswijding toe te dienen, ten uitvoer gelégd door in de aartsbasiliek van Sint Jan van La- teranen, zijn eigen bisschoppelijke kerk, twaalf kardinaal-diakens tot bis schop te wijden. Alle leden van het College zijn nu bisschop. Het twaalftal bestaat uit zes Italia nen twee Spanjaarden, een Schot, een Ier, een Duitser en een Fransman. Het zijn respectievelijk de kardinalen Otta- viani, Di Jorio, Bracci, Roberti, Mo- rano en Bacci, Larraoha en Albareda, Heard, Brown, Bea en Julien, die al len in Rome wonen. De kardinaal-diakens vormden de derde rang van het college. De leden van de twee andere rangen (kardi naal-priesters en kardinaal-aartsbis schoppen! hebben reeds de bisschoppe lijke waardigheid. van de verkopen van margarine in België. In Denemarken was de omzet van margarine vrijwel gelijk aan die van 1960. De verkoop van wasmiddelen ontwikkelde zich bevredigend. Door overneming van een tweetal consump- tie-ijsbedrijven werd de positie op deze markt versterkt. De verkoop van mar garine is in Zweden toegenomen, ter wijl de omzet van wasmiddelen zich ongeveer op gelijk niveau handhaafde. Mede tengevolge van een campagne te gen margarine van de zijde van agra rische belangengroepen daalde de mar garine-omzet. De verkoop van wasmid delen toonde een vooruitgang. DEN HAAG, 19 april. „Het wets voorstel om een aantal goederen niet langer met het verhoogde tarief van 18 pet. te belasten, maar met het normale tarief van 5 pet, dat onlangs by do Twee de Kamer is ingediend, is voor wat be treft de koelkastenmarkt op een wel zeer ongelukkig gekozen tydstip geko zen". Aldus de Nederlandse katholieke bond van electrotechnische werkgevers „St. Antonius". De bond constateert dat de „kopers staking" voor de koelkastenmarkt in middels een feit is. Het is duidelijk dat het bedrijfsleven daardoor in ernstige moeilijkheden wordt gebracht. Een betere planning van het tijdstip voor in diening van het wetsontwerp wat mo gelijk geweest, indien men daarmee in net najaar was gekomen," aldus de bond. Voorts wordt gewezen op de werke lijke prijsverlaging voor de consument, die zo wordt gezegd waarschijnlijk acht procent hoogstens tien procent zal bedragen. EINDHOVEN, 20 april. Uit het voorlopig onderzoek omtrent onregel matigheden bij het uitvoeren van dok tersrecepten door een apotheker in Eindhoven, kan worden aangenomen, dat de onregelmatigheden betreffen het indienen van te hoge declaraties door apothekers aan de ziekenfondsen ei. dat niet onjuiste of minderwaardige medi camenten zijn afgeleverd. Voor ongerust heid bij de bevolking is daarom volgens de officier van justitie te Den Bosch geen enkele reden. betrokkenen kreeg is voor hen bepaald ongunstig. Indien de jongelieden bij hun wandaad slechts hadden gehandeld uit een begrypeiyke angst dat zy zouden zyn aangehouden met de patronen als smokkelwaar, zouden zy later op de een of andere wyze hun houding hebben proberen „begrypelyk" te maken. Ty- dens het verhoor is de omstandigheid, dat men hier te doen heeft met twee jongelieden die by net stropen op een botsing met de politie „voorbereid" kon den zyn, in aanmerking genomen. De misdaad waarvan de douanier slacht offer werd heeft henzelf niet noemens waard geschokt. Tenminste die indruk vestigen zy. Intussen is klaarheid ge bracht in deze zaak door systematisch naspeuren van alle mogeiykheden, her haald na de reconstructie van de mis daad. De toestand van de douane-amb tenaar J. Spin, die in Nymegen wordt verpleegd, zo vernamen wy vanmorgen, is nog ernstig. ROME, 19 april (KNP) Volgens be richten van de Italiaanse Radio heeft kardinaal Wyszynski eergisteravond in de St. Jozefkerk van Warschau een felle aanval gedaan op de Poolse regering en haar verweten, dat zy de katholieke Kerk vervolgt en daarby haar midde len put uit het belastinggeld der katho lieke bevolking. De kardinaal noemde niet alleen de regering in het algemeen, maai de eerste minister met name. Bo vendien acht hy ook het parlement schuldig aan de vervolging. De kardinaal beschuldigde de rege ring ervan, dat zy op kritieke ogenblik ken het volk in de steek laat, terwül de priesters by de gelovigen biyven. In het buitenland doet Je regering het voorkomen alsof in Polen vrijheid van godsdienst heerst. Hü herinnerde daar by met name aan de conferentie die een paar dagen geleden in scène was „e- zet ten behoeve van het buitenland. Die conferentie ging over de vrijheid van geloof en geweten en werd daar verde digd alsof ze werkelpk bestond. De com munisten zyn bang dat naar buiten dui delijk wordt, dat die vryheid niet be staat. In Polen kan menigeen zich niet uiten. Velen moeten omwille van hun brood hun mond houden. Op Palmzondag had kardinaal Wys zynski in de parochie van St. Anna gepreekt en daar de communistische regering verweten t zij het atheïsme doeltreffend helpt en beschermt. Hy ging met name in tegen een voorstelling in het Nationaal Theater, welke momen teel in Warschau loopt en de Verryze- nis van Christus tot een bespotting maakt. (Van onze honkbalmedewerker) AMSTERDAM, 20 april De honkbal lers kunnen de paasda-en als laatste oefengelegenheid gebruiken voor de competitie die op 28 en 29 april begint. In Amsterdam gebeurt dat met het ABC-toernooi om de „Hans Volkers- trophee". thans in het bezit van het Amsterdamse OVVO. De deelnemers aan het toernooi zyn in twee poules ingedeeld: poule 1: OVVO, WVHEDW en ABC (alle Amster dam) en Sparta (Rotterdam); poule 2: HHC (Haarlem), Storks (Den Haag), de Volewyckers en WGA (beide Am sterdam). De wedstrijden worden gehouden op de voetbalvelden van AFC aan de Zui- delyke Wandelweg. DEN HAAG, 19 april De president van het gerechtshof heeft vanmorgen uitspraak gedaan in de zaak van de overtreding van het processieverbod in Geertruidenberg. Hy bepaalde, dat Je kapelaans H. en De R. hebben gehan- api eld wet van 10 september 1853 tot regeling van het toezicht op de onderscheidene kerkgenootschappen, het houden van godsdienstoefeningen op de openbare weg. Het hof sprak beiden vry van de beschuldiging, by de processie kerkely- ke gewaden te hebben gedragen. Hy achtte niet bewezen „wat meer of an ders ten laste is gelegd" De kapelaans waren door de recht bank in Breda op 25 februari 1958 vrij gesproken. Het gerechtshof in Arnhem had beide geestelijken tendele ontsla gen van rechtsvervolging en tendele vry'gesproken. De Hoge Raad had het arrest van dit hof vernietigd en de zaak naar het gerechtshof in Den Haag ver wezen. GENèVE, 19 april (AFP) De Sov jet-Unie aanvaardt het momorandum van de acht neutrale landen op de ont wapeningsconferentie te Genève als ba sis voor de onderhandelingen over be ëindiging van proeven met kernwa pens, aldus heeft het hoofd van de Rus sische delegatie, Zorin, heden meege deeld. (Van onze sociaal-economische ?d.) DEN HAAG, 19 april In Amster dam wordt de laatste dagen een koorts achtige gokhandel in exportquota voor aardappelen gedreven. Exporteurs, die na de beslissing van minister Marynen bepaalde exportquota tot hun beschik king hebben, verhandelen deze quota terwijl de aardappels nog niet aanwe zig zijn. Zij krijgen daarvoor zeer be hoorlijke prijzen van andere, expor teurs of van binnenlandse grossiers. Op deze speculatieve transacties worden tonnen verlies en winst geboekt. Grote stroppen vallen wanneer de verhandel de aardappelen niet aanwezig blijken te zijn. Tpdens een persconferentie van het bedrpfsschap voor de detailhandel in aardappelen, groenten en fruit heeft de heer M. van Tol zich kritisch uitgela ten over deze speculatieve handel, die zich behalve in Amsterdam ook in an dere steden schijnt af te spelen. Tqdens de persconferentie vernamen wq over de vooruitzichten van de prij zen van aardappelen, groenten en fruit uiteenlopende geluiden. Het bedryfs- schap is dankbaar voor de maatregel van minister Marijnen. Er zyn aardap pelen genoeg, zo werd ons gezegd, maar men verwacht dat de aardappelprijs tot half juni de datum van de nieuwe oogst niet zal dalen. De voorzitter van het bedryfsschap, de heer J. D. Mol, hoopt dat er in ieder geval geen maximumprijs voor aardap pelen zal worden vastgesteld. In dat geval, zo zei hp, zullen de slechte aard appels in de etalages komen en de goede aardappels onder de toonbank, waardoor zwarte prpzen zullen ont staan. De heer Mol meent, dat de op lopende temperaturen een zodanige toe voer van groenten en fruit in de komen de tpd zal kunnen veroorzaken, dat er grote doordraai op de veilingen te vre zen valt. De heer Van Tol echter meent, dat de prpzen van groenten en fruit zich voorlopig zullen handhaven. De prijs daling kan volgens hem nog wel enige weken op zich laten wachten. De detailhandelaren hebben in de af- AMSTERDAM, 19 april De dader van het ernstige misdrpf zaterdagoch tend bp de grenspost Wyler, waarbp de 40-jarige douaneambtenaar J. Spin uit Beek bij Nymegen zo ernstig werd ge wond dat hp in 'iet ziekenhuis moest worden opgenomen, is gearresteerd. De man in de blauwe Volvo, die bij de grens de douanier in razende vaart met zyn auto meesleurde toen deze hem enige vragen had gesteld, is de ongeveer 20-jarig V.uit Maas driel. Hp werd vanochtend aange houden tezamen met een zekere K. eveneens uit Maasdriel, Beide man nen hebben een Dekentenis afgelegd. De groepscommandant van de ryks- politie in Maasdriel wist dat er in het dorp met een blauwe Volvo werd ge reden. Hp stelde hiervan de districts recherche in Npmegen op de hoogte. Na een onderzoek kwam men tot de arrestatie. EINDHOVEN, 19 april Philips ver wacht over het door de komende emis sie te vergroten Lapitaal het contante dividend op hetzelfde niveau te kunnen houden. Bij het vaststellen van de emis siekoers zal de middenweg bewandeld worden tussen Nederlandse en Ameri kaanse usance. De 1961 zullen ook recht van voorkeur heb ben bp inschryving op de emissie. Of ficiële notering voor de Philips-aande- len op de New Yorkse beurs zal nog niet plaats hebben. Dit zpn de belang- rpkste punten, die door de Raad van Bestuur van Philips tpdens een buiten gewone vergadering van aandeelhouders werden medegedeeld. Deze vergadering was bijeengekomen ter bespreking van de statutenwijziging, die nodig is voor de komende emïsie. Met deze statuten- wpziglng gingen alle aandeelhoudc s zonder enige discussie akkoord. Over de gang van zaken in het eer ste kwartaal werd door de Raad van Bestuur medegedeeld, dat de omzet twaalf procent boven die van het eer ste kwartaal 1961 ligt. De ontwikke ling van de voorraden verlooft naar verwachting, d.w.z. dat deze in ver houding tot produktie en omzet naar beneden gaan. Om enige mededeling te doen over de winstcpfers van het eerste kwartaal, is het op het ogen blik nog te vroeg. Ter sprake kwam, zoals boven ver meld, de notering in New York. Na enig heen en weer gepraat stemde het bestuur 'n met de formulering; op dit moment nog geen notering aan de New Yorkse Stock Exchange. Wanneer dit opportuun zou worden, is een dergelijke notering door de registratie, die aan gevraagd is en waarvan medio mei goedkeuring verwacht wordt, mogelijk. Ten aanzien van de uitgiftekoers van de emissie werd door aandeelhouders erop gewezen, dat Amerikaanse emis sies over het algemeen tegen uitgifte- koersen geschieden, die niet ver onder de beurskoers liggen. Men kan de uit giftekoers bp Philips nog niet bekend maken. Men hoopt dit na de goedkeu ring van de registratie-aanvraag wèl te doen. Bp het vaststellen van de koers zal een weg bewandeld worden, die men tpdens de vergadering met brede mid denweg aanduidde, d.w.z. dat men zal trachten zowel aandeelhouders in de Verenigde Staten als aandeelhouders in Europa tevreden te s+ len. Het is van het grootste belang, zo voegde een van dc leden van de Raad van Bestuur eraan toe, dat de goede naam van het aandeel Philips ook in Europa behouden zal blijven. Zoals in de aanhef reeds gezegd, verwacht het bestuur dat na de emissie het contante dividend op hetzelfde niveau gehand haafd kan worden. Hieraan werd toe gevoegd, dat de hoogte van de ingehou den winst (vorig jaar 55 procent), die daartoe mede bepalend is, nog wel enige marge laat. Van aandeelhouderszijde werden er enige bezwaren naar voren gebracht tegen het uitkeren van stockdividenden. Gepleit werd voor een langzame verho ging van de contante uitkeringen in plaats van de steeds weerkerende agio- uitkeringen. Het bestuur zegde hierop, dat men uiteraard niet vooruit kon lo pen op beslissingen te dien aanzien, maar wees erop, dat de agioreserve na de emissie in dusdanige mate wordt ver groot, dat men in staat is om nog een tijd door te gaan met deze agio-uitke- ringen. ROTTERDAM, 19 april De direc tie van de beleggingsmaatschappp Uni- tas deelt mede, dat de netto intrinsieke waarde van haar aandelen op 16 april 1962 467 bedroeg. Dit komt overeen met een pro forma afgifteprps van f 486. gelopen schaarste periode over het al gemeen hun omzetten wel kunnen hand haven, maar de verkochte quanta daal den in vele gevallen tot de helft. De leden van het bestuur van het bedrpfs schap verweerden zich tegen de klacht, dat detailhandelaren de prpzen hoog zouden houden. De heer Van Tol er kent echter, dat een deel van de detail handelaren nog wel enige opvoeding no dig heeft. (Van onze correspondent) HENGELO, 19 april. Gisteravond zijn hier twaalf personen uit zes ver schillende gezinnen in de plaatselijke ziekenhuizen opgenomen. Zij waren door kolendamp vergiftigd maar ver keren allen buiten levensgevaar. »n Borne zijn twee bejaarden naar het ziekenhuis vervoerd, die eveneens door kolendamp bewusteloos waren go- raakt. De oorzaak moet gezocht wor den in het rustige weer, waardoor er vrijwel geen trek in de schoorsteen was. UTRECHT, 19 april De Spoorwe gen zullen in verband met de Paas drukte ruim 140 extra-treinen inzetten. Donderdag reden er reeds zes extra- treinen. De grootste drukte wordt van daag en morgen verwacht. Op eer ste Paasdag rpden er geen extra trei nen. Tweede Paasdag zal met extra materieel gezorgd worden voor de af voer van de reizigers. Voor wat de buitenlandse treinen be treft zullen de D-treinen worden ver sterkt. AMSTERDAM, 17 april Nog deze week verwacht de directie van De Ge neral Banden en Rubber Maatschappy van B. en W. in Amsterdam de bouw vergunning, welke reeds door De 1 Haag is verleend, te verkrijgen voor de uit breiding van de fabriek. De bouw van de fabriek en het plaatsen van de nieuwe installaties welke een bedrag van 12 miljoen zal vragen zal een tyd vergen van bpna 2 jaar. De financiering van het project ge schiedt door bankkredieten, dus zonder dat men een beroep op de kapitaal markt moet doen. Eind 1963 verwacht men de produktie te kunnen uitbreiden. Deze mededelingen werden door de di rectie gedaan in de vandaag gehouden jaarvergadering. De gang van zaken in de verlopen maanden van het lopende boekjaar is zeer goed geweest en de omzet was belangryk hoger dan in de overeen komstige periode van 1961. Hoe de winsten zullen uitvallen is echter niet te zeggen, door de toenemende con currentie worden de marges steeds kleiner. Al met al zullen de jaren 1962 en 1963 moeiiyke jaren worden. Vooral de personeelsvoorziening baart veel zorgen en de toestand op de arbeidsmarkt schijnt nog slechter te worden. In Duitsland wordt een maatschappy gesticht voor de verkopen aldaar. Ér zal een klein kantoor en een magazyn worden gebouwd. ROTTERDAM, 17 april In de jaar vergadering van de Handelscompagnie heeft de directie met betrekking tot de gang van zaken in het thans lopende boekjaar medegedeeld, dat de order portefeuille in de diverse afdelingen de verwachtingen rechtvaardigen van een bevredigend resultaat voor 1962. De omzetten over de eerste drie maanden van dit jaar zyn in verge- ïyking tot de overeenkomstige periode van 1961 met 20 pet gestegen. De winst over het eerste kwartaal ver toont een toename met 10 pet. De di rectie tekent hierby aan, dat de nog steeds stygende kosten zullen moeten worden opgevangen door een verdere omzetverhoging. Als gunstige omstan digheden moge hierby gelden, dat de internationale handel van de vennoot schap geleideiyk toeneemt. Alhoewel de resultaten over het eerste kwartaal dus gunstig afsteken by die van dezelfde periode van 1961, aldus de directie, zou het evenwel voorbarig zyn hieraan de conclusie te verbinden, dat de resultaten over gehee. 1962 aanmer kelijk gunstiger zouden uitvallen dan over 1961. ROTTERDAM, 16 april Het saHo- overschot (na aftrek van belastingen) van (1e Centrale der Nederlandse Ver bruikscoöperaties CO-OP Nederland, be. droeg over 1961 963.000,. tegen 436.000 in 1960. In dit cyfer is het resultaat van de dochterondernemingen niet be grepen. Voorgesteld wordt van het net to overschot ƒ481.000 (145.000) uit te keren aan de aangesloten coöperaties en een zelfde bedrag 291.000,-) aan het reservefonds toe te voegen. Het jaarverslag 1961 van CO-OP Ne derland stelt vast, dat tot de verbe tering van het resultaat zowel verschil lende produktiebedryven als de levens middelenhandel en de niet-levensmidde- ■60ED,INA. JU NEEMT DE BENTLEyI MET MENEER TH0MP50NEN SIR BERNARD EN IK 'WE NEMEN DE WANGEN HIER DE NEE. HU KAN EEN PAAR VINGERS VER SPELEN EN HET DUORT DRIE MINUTEN VOOR HET ONTPLOFT EN DE DIEF DOODT? WAAR IS DIT KOORDJE VOOR? HOOFDWEG, RICH- \SIGNALEN OP. TING STEVENAGE ZEG, WAT MOETEN W'J MET DIE MAN, DIE HET HUIS BESPIEDT? BEVEILIGING. ALS IEMAND HET TOESTEL PRO BEERT AF TE PAKKEN,TREK IKERAAN.HET STELT EEN SPRINGLADING IN WERKING, DIE HET APPARAAT VERNIELT

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1962 | | pagina 2