Correcties onmogelijk Maanraket van de VS uit de koers Trefkans van Ranger IV is uitermate gering Gevaren bezworen Argentinië? m Guy Burgess: Goloeb uit de krant en ik er in Stunt van Nederlandse politie die zich beledigd voelde SNELFIX VRAAG DAT DE BURROUGHS-MAN Onverdeeld gunstig 1961 voor onze confectie-industrie TRAITAL WAS-AUTOMAAT 945.- CHEFAROX GEWENST: TRAITAL O TRAITAL O Gesprekken over BERLIJN worden noe voortgezet Geen koffip meer voor drinkers ,Acht Nederlandse mariniers om het leven gekomen' Ruim honderd infiltranten Burroughs Totale omzet met 7 toegenomen Sovjet-kunstmaan gelanceerd Spandoeken en borden verboden DJAKARTA: Maagklachten? gevangen Arabische Li^a tegen Nederlandse wapen- leveranties aan Israël ZAKEN RECHTZETTEN" IN MOSKOU Aandelenemissie Simon de Wit 3.320.000 tegen een koers van 175% Sterke stijging- der loonkosten verwacht UITSTEL BEZOEK SOEKARNO AAN ENGELAND? IS HET GOED TE ZIEN? SHAMPOO O CD Luchtverdedi gin gs- oefeningen DINSDAG 24 APRIL 1962 PAGINA 4 CAPE CANAVERAL, 24 april (Rtr., A.f.P.) De Verenigde Staten hebben gisteravond op de raketbasis Cape Canaveral met een Atlas-Agenaraket een ruimte vaartuig, de Ranger IV, gelan ceerd dat een cabine met instru menten bevat welke op de maan moet landen voor het verstrekken van gegevens over de omstandig heden op deze satelliet. Door sto ringen in het stelsel voor de af standsmeting en mogelijk in het brein van de Ranger is de kans dat de maan zal worden bereikt klein. MAAN The cigarette JL of Quality and Prestige 20 STUKS DRU-MATIC vraag nu een DRU van Ceta Bever speciaal in teak tegen roos tegen vet haar en haaruitval Dat is goed te zien! Niet alleen voor grote, maar óók voor fijne was Automatisch wassen met droge handen. Dit doet de Constructa: Grondig voor- weken - centrifugeren - voofwas hoofd was spoelen wegpompen - spoelen wegpompen - spoelen - centrifugeren spoelen-centrifugeren - spoelen - droog- centrifugeren. Alles automatisch. En Skip, het matig - schuimende wasmiddel, dat speciaal voor moderne wasmachines is ontwikkeld, hoort bij deze verfijnde werk wijze. Wij zenden U gaarne informatie over de Constructa. Zend mij Uw catalogus Naam: Adres: Woonplaats: Opzenden aan: Constructa Nederland Keizers gracht 522 - Amsterdam-C. - Telefoon 020-323 98 FILM MET PRINSES GR AC IA UITGESTELD is iedereen vierkant voor Bij anti-atoombomdemon stratie in Amsterdam In tegenstelling tot aanvankelijke be richten dat het contact met de Ran ger verloren was gegaan is later van officiële zijde duidelijk gemaakt dat het ruimtevaartuig wel door de stations op aarde kan worden gevolgd maar dat het niet mogeljik is correcties in de baan aan te brengen indien deze no dig blijken. Men ontvangt geen inlich tingen over de gang van zaken in de Ranger. Indien de instrumenten al op de maan landen /al er, als er geen verandering optreedt, geen mogelijk heid zijn dat de instrumenten hun ge gevens naar de aarde zenden. Volgens een officiële mededeling is de verbin ding verbroken dooqrdat de zonnebat- terijen niet aan het zonlicht worden blootgesteld. Hierdoor wordt geen elek trische stroom, die nodig is voor de werking der batterijen, opgewekt. Hel was de bedoeling dat op bevel van de aarde tijdens de vlucht aan beide kan ten van de Ranger vleugel vorm! ge stukken naar buiten zouden komen die de omzetting van het zonlicht in ener gie voor de radio-apparaten mogelijk zouden maken. Dr. Homer Stewart, onderdirecteur van het laboratorium voor de voort stuwing in Pasadena, verklaarde dat elektronische stelsels zichzelf soms herstellen en dat daarom niemand kan zeggen wat er verder zal gebeu ren Dr. William Pickering, hoofd van het laboratorium dat de Ranger ontwierp, zei dat het ruimtevaartuig waarschijnlijk langzaam „tuimelt" in plaats van in de baan te blijven door middel van zijn .ogen", d.w.z. licht gevoelige dioden die op de zon en de aarde zijn afgesteld. De storing trad tien tot vjjftien minuten na de lancering aan het licht. Men za' door signalen trachten het mechanisme weer on gang te brengen. Het nationale bureau voor de ruim tevaart, NASA, doetdp later mee, dal de Ranger waarschijnlijk toch de maan positie v.d.maan ev.d.rakel uur v.a.aa WASHINGTON, 24 april (UPI) De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken. Dean Rusk, en de Russische ambassadeur in de Verenigde Staten, Dobrynin, hebben gisteren in het State Department voor de tweede maal met elkaar gesproken over de kwestie Ber lij.n Zij kwamen overeen, hun besprekin gen voort te zetten om een oplossing te vinden voor het probleem. Amerikaanse regeringsfunctionarissen geloven, dat de kansen op een akkoord Oost-West inza ke de Berüjnse kwestie momenteel gro ter zijn dan ooit. NEW YORK (DPA) Naar de „New York Times" van officiële zijde in Wash, ington heeft vernomen, wensen de Verenigde Staten dat Duitse vertegen woordigers uit West- en uit Oost-Berlijn en uit West- en Oost-Duitsland worden opgenomen in een eventuele internatio nale controlecommissie voor toezicht op de vrije toegang tot Berlijn. De commissie zou dertien leden moeten tellen, van wie vijf communisten, vijf uit de westelijke ianden en drie neu tralen (Zweden, Oostenrijk en Zwitser land). Behalve vertegenwoordigers uit Oost-Berljjn en Oost-Duitsland zouden er volgens het Amerikaanse plan vertegen woordigers van de Sovjet-Unie, Polen en Tsjechoslowakije in moeten zitten. Van westelijke zijde zouden vertegenwoordi gers van West-Berlijn, West-Duitsland, de Verenigde Staten, Groot-Brittannië en Frankrijk zitting in de commissie moe ten nemen. LONDEN, 24 avril (UPI) In het Amerikaanse medische tijdschrift Ste thoscopehebben twee Amerikaanse pharmacologen meegedeeld, dat gebruik van koffie na een drinkgelag slechts de dronkenschap verhoogt in plaats van deze te bezweren, zoals algemeen wordt aan genomen. De pharmacologen hebben hun bevin dingen ontleend aan proeven met ratten. Een groep ratten gaven ze alleen alcohol, een tweede alleen coffeïne, een derde een mengsel van beide en een vierde niets. „Alleen de ratten, die beide verdo vende middelen gelijktijdig toegediend kregen, vertoonden een verzwakt reactie vermogen," aldus het rapport van de pharmacologen. Bij mensen had de cof- feïne geen neutraliserend effect op de alcohol, „maar verhoogde de verdovende kracht daarvan." zal treffen en wel om 14.55 uur donder dag (Ned. tjjd). Dit zal dan geschieden aar; de van de aarde afgekeerde kant. Anderen wijzen er echter op, dat de trefkans uitermate gering moet worden geacht. Pogingen om de fout door middel van signalen te herstellen zijn tot dusver mislukt, maar men zal nieuwe pogin gen doen. Functionarissen van de NASA twijfelen er echter aan of deze succes zullen opleveren. Indien men geen geluk heeft zal de Ranger op de maan te pletter vallen zonder de cabine met in strumenten voor een zachte landing te kunnen afschieten en dan zullen ook geen televisie-opnamen van de maan. ont vangen kunnen worden. Overigens werken nog twee zenders van de Ranger, die de technici 'n staat stellen de baan in de ruimte tè volgen. Men denkt dat deze zenders nog ver scheidene uren zullen werken, totdat d i batterijen z;jn uitgeput. (Advertentie) Presenteer Philip Morris DJAKARTA, 24 april (UPI) „Acht Nederlandse mariniers zijn 8 april tij dens een treflen met guerillastrijders op Nieuw-Guinea om het leven geko men en vier gewond", aldus heeft de woordvoerder van het Indonesische le ger, overste Soenarjo vandaag ver klaard. Volgens een mededeling aan de pers was een peloton Nederlandse ma riniers door plaatselijke guerilla's te ruggedrongen. De inheemse strijders zouden geen verliezen hebben geleden, hoewel zij drie dagen lang zouden heb ben bloot gestaan aan beschietingen door Nederlandse vliegtuigen. Op vooruitgeschoven posten maakten de Nederlanders volgens Soenarjo ge bruik van politie-eenheden der Pa poea's, terwijl zij zelf aan boord van schepen bleven, uit vrees voor de aan vallen der guerilla's. Soenarjo beschul digde de Nederlanders er voorts van schepen en kano's van Papoea's in be slag te nemen om te verhinderen, dat de guerillastrijders ervan gebruik zou den kunnen maken. (Advertentie) (Advertentie) Reumatiek Griep Migraine Menstruatiepijn Verkouden Hoofdpijn Soit O G O G O G O G O G O G O G HELPT HELPT HELPT HELP! HELPT HELPT HELPT (Advertentie) voor blijvende verbetering Vormt een eenezende laag op de maagwand Congo - Albert Kaiondji, de man die zich eens „keizer en koning van Zuid- Kasai" noemde, is gisteren door een Congolees gerechtshof veroordeeld tot vijf jaar gevangenisstraf. Hij stond te recht wegens wederrechtelijke vrij heidsberoving en mishandeling van twee politieke vijanden. Kaiondji heeft onmiddellijk hoger beroep aangetekend. HOLLANDIA, 24 april Van offici ële marinezijde is bekend gemaakt, dat in totaal 119 Indonesische militairen op de eilanden Gag en Waigeo en op de zuidkust van Nieuw-Guinea gevangen zijn genomen. In verschillende vuurge vechten werden twintig infiltranten ge dood. Van het resterende zeer geringe aan tal Indonesiërs zijn er verscheidene verdronken bjj pogingen om per vlot te vluchten voor legen hen optredende eenheden, terwijl de overgeblevenen vol ledig verspreid en gedemoraliseerd zijn- De gevangenen zijn in verzekerde be waring gesteld. CAIRO, 24 april (Reuter) Volgens het Egyptische blad „Al Gomhouria" heeft de raad van de Arabische Liga in zijn jongste, in Riad, Saoedi-Arabië, gehouden bijeenkomst besloten de aan dacht van de Nederlandse regering er op te vestigen, dat een kortgeleden met Israël gesloten wapentransactie door de Arabische landen wordt opgevat als „agressie tegen de Arabieren en dat deze van invloed zal zijn op de econo mische en handelsbetrekkingen tussen Nederland en de Arabische landen". Voorts besloot de raad, dat de Ara bische landen gezamenlijke stappen zullen ondernemen bij de Verenigde Staten en Frankrijk in verband met de „bedreiging van de vrede in het Mid- d-en-Oosten als gevolg van de kernbe wapening van Israël AUTOMATISCHE WASKOMBINATIE BUENOS AIRES, 24 april (Reuter) De Argentijnse regering heeft besloten het bestuur van alle provincies over te nemen en de huidige buitengewone zit ting van het Congres te sluiten. Dit is officieel in de hoofdstad meegedeeld Op I mei zouden 45 aanhangers van ex- president Peron op grond van de uitslag der verkiezingen van 18 maart hun ze tels in de kamer van afgevaardigden innemen en andere Peronisten zouden het bestuur van negen provincies aan vaarden. Zoals bekend heeft de uitslag der verkiezingen geleid lot een langdurige regeringscrisis welke tijdens het week- 11 MOSKOU, 24 april (Reuter) De correspondent van Reuter in Moskou heeft een onderhoud gehad met de voor malige Britse diplomaat Guy Burgess die in 1951 naar de Sovjet-Unie uitweek en dezer dagen weer in de publieke be langstelling kwam door berichten over zijn mogelijke terugkeer naar Engeland. In dit gesprek zei Burgess dat hij zijn vakantie aan de Zwarte Zee had onder broken en naar Moskou was terugge keerd om „al diê onzinnige verhalen' recht te zetten. Sprekend over de geruchten rond om zijn persoon, zei Burgess dat „Goloeb en zijn vriend" daarmee iets te maken hebben gehad. Zoals gemeld, heeft Goloeb, die enige maan den geleden in Nederland asiel vroeg, maar kortgeleden vrijwillig naar de Sovjet-Unie terugkeerde, woensdag in Moskou een persconferentie gehouden (Advertentie) Kunststofplaten lijmen met ZAANDAM, 24 april Directie en commissarissen van Simon de Wit de len mede dat besloten is over te gaan tot de uitgifte van nominaal 3.320.000 nieuwe aandelen B, voor de helft de lende in de resultaten van het boek jaar 1962, tegen de koers van 175 pet., met recht van voorkeur voor de hou ders van de thans uitstaande aandelen B in de verouding van een nieuw aan deel op elk uitstaand aandeel. Het prospectus zal omstreeks 1 juni a.s. verschijnen. (Advertentie) Een perfekte en gemakkelijke loonadministratie waarbij de periodieke recapitulatie werkzaamheden overbodig zijn. Hoofdkantoor: Leidseplein 5 Amsterdam Verkoopkantoren: Amsterdam (tel. 82082) - Den Haag (tel. 336469) - Rotterdam (tel. 120182) - Den Bosch (tel. 30567) - Utrecht (tel. 25435) - Arnhem (tel. 30265) - Gro ningen (tel. 26283). Advertentie Alle soorten hardhout ruw of in bestek leverbaar N.V. HOUTHANDEL EN ZAGERIJ STIELTJESSTRAAT 42 R'DAM TEL 70767 AMSTERDAM, 23 april 1961 is voor de confectie-industrie onverdeeld gun stig geweest. Hoewel de expansie van de bedrijvigheid in de loop van het jaar een sterke vertraging onderging, is het produktievolume bjj 1960 vergeleken nog met 7 procent gestegen. Deze toename steekt gunstig af bij de andere secto ren van de industrie. In totaal nam de industriële produktie van ons land n.l slechts toe met 1 procent in 1981 tegen 13 procent in net voorgaande jaar, aldus een overzicht van liet Ne derlands Economisch Verbond van de Confectie-industrie. De omzet van de kledingindustrie is sinds 1960 met 13 procent toegenomen, tot een totaalbedrag van f 1332 miljoen, dat is 3.5 procent van de totale indus trie-omzet in Nederland, die in 1961 37.676 miljoen bedroeg. Dat de toena me van de geldomzetten die van de produktie overtreft, wordt behaive door een prijsstijging van 2 procent (waar mee de prijzen weer op het niveau van 1958 zijn gekomen) veroorzaakt door een nog steeds toenemende vraag naar kle ding van betere Kwaliteit, met name in de bovenkledingsector. De toename van de geldomzetten in de kledingindustrie lag belangrijk boven het gemiddelde. Voor de gehele indus trie bedroeg de toename 4 procent, voor de textielindustrie slechts 2 pro cent. Niet alleen op de Dinnenlandse markt heeft de confectie-industrie gunstige resultaten bereikt. Voor de industrie in haar geheel bleven de in het buiten land gerealiseerde omzetten in 1961 ten achter bij het niveau van 1960. BU de textielindustrie was dit in nog sterkere mate het geval, doch de confectie-in dustrie wist in het nuitenland een om zet te realiseren die nog ruim 20 pro cent boven het niveau van 1960 lag. Voor de pogingen om de op de buiten landse markt verworven positie nog te verstevigen, heeft de kledingindustrie uiteraard tol moeten betalen in de vorm van een sterk (n.l. met meer dan 30 procent) gestegen import. Hoewel voor de gehele kledingsector de invoer de uitvoer altijd overtrof, overtrof de uitvoer van kleding van geweven stof tot in 1960 de invoer. Ook de confectie sector werd in 1961 echter met een invoeroverschot gecon fronteerd. Van de totale kledinguit- voer ten bedrage van f 190 miljoen kwam ca f 150 miljoen voor rekening van kleding van geweven stof (confec tie) de waarde van de import bedroeg f 355 miljoen, waarvan 160 miljoen confectie. De mantelproduktie, die enige jaren achtereen een tamelijk stabiel karakter heeft gehad, vertoonde in 1961 een be langrijke opleving. De geldomzet van de mantelindustrie bedroeg in 1961 ruim 186 miljoen, dat is 30 miljoen meer dan in het voorgaande jaar. Daarvan werd 45 miljoen 4 miljoen meer dan in 1960) in het buitenland gerealiseerd. De mantelindustrie is de branche met de grootste export van de kledingindus trie. In 1961 werden 790.000 mantels en 107.000 regenmantels uitgevoerd. De be langrijkste afnemers warenBelgië, West- Duitsland en Zwitserland. De export van damesbovenkleding is opnieuw belangrijk gestegen. De in het buitenland gerealiseerde omzetten ste gen van 10 miljoen >n 1960 tot 14 miljoen in 1961. In 1961 werden in to taal 622.000 japonnen (1960: 490.000); 555.000 blouses (1960 458.000) en 240.000 rokken (1960: 160.000) uitgevoerd. De ontwikkeling van de afzet in het eerste kwartaal kan nog niet beoordeeld worden. Door het late seizoen is de afzet in maart aanzienlijk beneden het niveau van maart 1961 gebleven. Alle hoop is nu gevestigd op de afzet in april en mei en op een gunstig lenteklimaat. Minder gunstig zijn de te verwach ten bedrijfsresultaten in 1962. In het afgelopen jaar zijn de loonkosten naar schatting reeds met minstens 5 pro cent gestegen: de stijging van de loonkosten in 1962 zal een veelvoud daarvan bedragen. Naast de grotere verplichtingen die voortvloeien uit de C.A.O., zal immers in 1962 een begin gemaakt worden met het optrekken van de lonen van de vrouwelijke ar beidskrachten naar het peil van de verdiensten van haar mannelilke col lega's. De mogelijkheid om voorzieningen te treffen, die tot een hogere produktie per werknemer leiden, is uiteindelijk aan zekere grenzen gebonden. Indien de regering erin slaagt haar prijsbeleid ook dit jaar te handhaven, dan zal de industrie op een verdere inkrimping van de winstmarges moeten rekenen, aldus het Nederlands Economische Ver bond van de Confectie-industrie. arrestatiebevelen tegen Burgess en zijn destiids eveneens naar de Sovjet unie uitgeweken landgenoot Donald Maclean uitvaardigde. Burgess verklaarde, dat Goloeb naar Sovjet-Unie was teruggekeerd, omdat het leven in Nederland hem niet aan stond. „Ook liet hij zich ruw uit over Nederlandse politie-ambtenaren, onder wie ook het hoofd van de Nederlandse politie. Politiemensen houden er nu een maal niet van om te worden aangeval len en zij sluiten zich allemaal bij el kaar aan. Iemand kwam toen op het goede idee om Goloeb van de voor pagina's van de kranten te halen en Burgess daarvoor in de plaats te stellen. Men dacht dat het een goed idee zou zijn om Goloeb's verklaring, dat hij van de Sövjet-Unie houdt, te neutraliseren door het fabriceren van een verklaring, dat het Burgess in de Sovjet-Unie niet bevalt en dat hij dat land wil verlaten", aldus Burgess. Burgess hield vol, dat hij „onder de huidige omstandigheden" niet naar En geland zal terugkeren, zelfs niet voor een vakantie. Het enorme schandaal, dat zijn terugkeer zou verwekken, zou zijn „vele vrienden öp hoge posten" groot leed en vele moeilijkheden ver oorzaken. - - .v LONDEN, (UPI) Het Londense blad „Evening Standard" meldde gisteren, dat Scotland Yard speciale voorzienin gen had getroffen voor de arrestatie van Donald Maclean en Guy Burgess, omdat de Russische regering plannen had de overgelopen Britse diplomaten op een speciale missie naar Afrika te zenden. Het blad noemde in dit ver band Ghana en Mali. Het zou de mening van Scotland Yard zijn, dat men de twee diplomaten zou kunnen arresteren als zij voet op Britse bodem zetten, of als zij naar landen zouden gaan waarmee Engeland een uitleveringsverdrag heeft gesloten. DJAKARTA, 24 april (Rtr) Het is naar hier wordt aangenomen nog niet geheel zeker of het staatsbezoek van president Soekarno aan Engeland in mei zal doorgaan. De Engelse am bassadeur in de Indonesische hoofdstad, sir Leslei Fry, die vandaag naar En geland zou vliegen om de laatste voor bereidingen voor het bezoek te treffen, heeft zijn vertrek twee dagen uitge steld. Waarnemers zijn van mening, dat Soekarno mogelijk thans liever niet In donesië verlaat omdat hij zou geloven, dat de kwestie Nieuw-Guinea zich toe spitst. Ook heeft Indonesië te kampen met ernstige financiële en voedingspro blemen. Minister Soebandrio heeft gisteren geen antwoord willen geven op een vraag naar de juistheid van het be richt, dat het beozoek aan Engeland zou worden uitgesteld. Vandaag zei men op de Engelse ambassade dat het voorbarig zou zijn te zeggen, dat men doende was, het bezoek uit te stellen. einde een einde nam door de benoe ming van een nieuwe minister voor het leger, generaal Loza. Deze verklaarde gisteren dat de kloof tussen de onder delen der strijdkrachten overbrugd is. „De eenheid is belangrijker dan ooit tegenover de gemeenschappelijke vij and, het communisme en Peronisme," aldus Loza. Zaterdag waren troepen de hoofdstad binnengekomen toen een conflict uitbrak tussen twee groepen in het leger en een burgeroorlog dreigde. De minister van binnenlandse zaken, Ernesto Lanusse, noemde later de mede deling dat de regering het bestuur der provincies zal overnemen „voorbarig". Hij zei dat president Guido nog steeds overweegt of hij tot de maatregel zal overgaan. De oorspronkelijke bekendma king was afkomstig van de secretaris van de president, Alejandro Barraca. Lanusse bevestigde dat Guido een de creet heeft getekend waarbij het door het congres behandelde wetsontwerp dat voorzag in het aan de macht blijven van Guido tot 1964, wordt ingetrokken. De president zal thans voor 29 april een decreet moeten uitvaardigen waarin een datum voor presidentsverkiezingen wordt vastgesteld. De tegenstrijdige verklaringen over het decreet aangaande het overne men van het provinciale bestuur illus treren de verwarring die nog steeds iii regeringskringen blijkt te heersen. Er wordt ook melding gemaakt van een chaotische toestand in het leger. Het blad „La Razón" meldde, dat er disciplinaire maatregelen waren geno men tegen lagere officieren van het garnizoen van Buenos Aires wegens hun houding tegenover het conflict tussen de generaals Poggi en Rauch tijdens het weekeinde. Sommige officieren zouden zijn gestraft voor hun steun aan Poggi, andere omdat zij zich achter Rauch had den geschaard. Men schijnt verder geen nieuwe opperbevelhebber van het leger te kunnen vinden die .'.anvaardbaar is voor beide tegenover elkaar staande groepen. MOSKOU, 24 april (Rtr./Tass) D(e Sovjet-Unie heeft vandaag een Kunst maan gelanceerd, genaamd Kosmos IU- De kunstmaan is volgens het persbureau Tass in haar baan om de aarde tere®, gekomen. De Kosmos III draait In 93.» minuut om de aarde. De baan van de kunstmaan maakt een hoek van 48 gra den 59 minuten met het vlak van de evenaar. De grootste hoogte Is 720 km> de kleinste 229 km. De Kosmos III is uitgerust met instru menten voor onderzoek van de kosmi sche ruimte en met een uit verscheidene kanalen bestaande radioverbinding voor het meten op lange afstand. Uit de opga- vangen radioseinen blijkt dat het instru mentarium normaal werkt. (Advertentie Nou en of! Een ander ziet het direkt als uw haar „dun netjes" wordt of er zitten „dingetjes" op... Dit deskundig advies is doeltreffend: Na een paar behandelingen met Traital shampoo kijkt u in de spiegel met een op gelucht gezicht: Probeer het maar! EEN PRODUKT VAN L'OREAL DE PARIS Jemen. Volgens bet pe voor het Midden-Oosten heeft ersbureail ge ring van Jemen besloten diplomatiek» de reg betrekkingen aan te Knopen met Spanje» Indonesië en Japan. (Reuter). (Advertentie) ransUuita Skip: Hét wasmiddel voor de Constructa Peru. De regering van Peru heeft een verbod voor haar staatsburgers af gekondigd om naar communistische lan den te reizen, met inbegrip van Cuba. Men ziet hierin een maatregel om paal en perk te stellen aan het lokken van Peruviaanse studenten om deze in de communistische leer op te voeden, spe ciaal door Cuba. Dit nam steeds grote re omvang aan. (Reuter). HOLLYWOOD, 24 april Alfred Hitchcock heeft meegedeeld, dat de film Mamie", waaraan prinses Gra- cia van Monaco zal meewerken, bijna een jaar zal worden uitgesteld. De oorzaak voor het uitstel is volgens Hitchcock de te korte tijdsmarge tussen de voltooiing van zijn lopende film- produktie „The Birds" en de datum waarop men aan de nieuwe film wilde beginnen. Deze datum was aanvanke lijk op 1 augustus van dit jaar be> paaid. Wanneer men met de opnamen van Mamie" kan beginnen hangt vol gens Hitchcock af van de datum waar op prinses Gracia, de vroegere film ster Grace Kelly, zich beschikbaar kan stellen. De prinses heeft welwil lend gereageerd op mijn verzoek om uitstel, aldus Hitchcock. (Advertentie) OUDE EN JONGE handiga KNEEPFLES p. Itr Wynand Fockink Amsterdam Anno 1679 DEN HAAG, 24 april Morgen en donderdag zal de luchtmacht een lucht verdedigingsoefening houden, waarbij op een aantal vliegbases ook 's avonds en 's nachts een verhoogde activiteit zal worden ontwikkeld. Vluchten zijn te verwachten In de nacht van woensdag op donderdag en op donderdagavond tot 12 uur. De betrokken vliegbases zijn Leeuwarden, Twente en Soester- berg. Samenvallend hiermee vvordt een oefening voor het korps luchtwacht dienst gehouden van morgen tot en met vrijdag; deze oefening speelt zich in de middaguren af tot zonsonder gang. AMSTERDAM, 24 april Maandag middag hebben hier ongeveer 1830 de monstranten een anti-atoombommars van een uur gehouden van de Nieuw» markt naar het nieuwe RAI-gebouw. De deelnemers waren uit alle streken van ons land gekomen en droegen span doeken en borden mee met anti-atoom bom-leuzen, Enkele fel-gekleurde span doeken waren bijna tien meter lang. Een groep demonstranten droeg vier kante doosjes op het hoofd waarop stond „Blokhoofd BB". Aanvankelijk hadden de organisato ren van de tocht, een proefproces wil len uitlokken door in Amsterdam ver boden leuzen mee te voeren. Hiervan heeft men volgens de politie afgezien. Wel moest de politie een enkel span doek in beslag nemen van demonstran ten van buiten Amsterdam, die ken nelijk niet op de hoogte waren met d» in de hoofdstad geldende bepalingen. In de zuidhal van de nieuwe RAI werd in aansluiting op de protestmars een openbare vergadering gehouden, waar ongeveer 2500 mensen aanwezig waren. De voorzitter de Heer A. J. Bruggeman deelde in aanwezigheid van een Engelse, Duitse, Deense en een Belgische delegatie mee. dat in Den Haag en in Amsterdam protest-demon straties zullen worden gehouden als Amerika de proef-explosies nervat. In de herfst zal een petitionnement tegen de atoombom worden samengesteld. D» heer Bruggeman verklaarde, dat ge streefd wordt naar de verwezenlijking van een nationale beweging, zodat iedere plaats in Nederland een comité voor de vrede krijgt. Ruim 250 overwegend jonge mannen en vrouwen hadden zondagavond al een fakkeloptocht gehouden door enkels volksbuurten, om de aandacht te ves tigen op de anti-atoombommars. Behalve brandende rakkels werden in de optocht vaantjes me' ne anti- atoombomteken meegedragen. Enkele spandoeken mochten op last van de po- lit'e niet worden meegevoerd. Ook bor den met leuzen, die enkele jongelui wilden meedragen, werden verboden om dat daarvoor geen vergunning was ge geven.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1962 | | pagina 4