President Kennedy geeft zijn toestemming BINNEN ENKELE DAGEN Kussen tonen geen enkele bereidheid tot concessies VLIEGENDE PARACHUTE, DE „PARAGLIDER" Indonesische woordvoerder: Soekarno kan niet gemist worden Niet naar Londen wegens spanning Nieuw-Guinea Khroesjtsjev: ,,Top" alleen als bekroning akkoord Ik hen het in dit opzicht Ui et president Kennedy eens WEELDERIGE MINISTER ONTSLAGEN Bij_ Nederlands-Indonesisch akkoord OE THANT: VN-goedkeuring vereist voor plan-Bunker NOG GEEN ANTWOORD van de BEIDE REGERINGEN Yorosjilov blijft presidium-lid Gromyko prijst Amerikaans standpunt inzake Berlijn Vergeefse oproep van OE THANT INTERVIEW MET „LOOK Huurwet 8 mei in de Kamer IJ. VAN K00TEN OPPERSTE SOVJET BIJEEN Bankdisconto van op 4 Presidium van de Opperste Sovjet Het weer Negenenzestig doden in ZUID-VIETNAM Si Thant zelf derde manhij nieuwe besprekingen WOENSDAG 25 APRIL 1962 86sfe JAARGANG No. 31114 Washington, 25 april (Rtr., V.P., U.P.I.) In de Ameri- aanse hoofdstad wordt het vrij- a e'2eker geacht, dat de Verenig- e. Staten binnen enkele dagen isschien vandaag nog zullen Winnen met een nieuwe serie Tinproeven in de atmosfeer, resident Kennedy gaf gister- hra^' vanu^ vakantiever- üjf jn Florida, zijn definitieve °estemming voor de proeven, die uilen worden gehouden bij de wanden Christmas en Johnston n de Grote Oceaan. De commissie oor atoomenergie gaf een com muniqué uit, waarin werd gezegd: e president heeft de commissie en het ministerie van defensie pmachtigd een serie kernproeven m de dampkring boven de Grote ~ceaan te houden. De proeven uilen beginnen zodra dit, in ope- ationeel opzicht, gunstig uit komt". LONDEN, 25 april (U.P.I.) President Soekarno van Indonesië heeft, zoals in een deel van onze oplaag van gisteren reeds gemeld, de Britse ambassadeur in Dja karta laten weten, dat hij zijn bezoek aan Engeland heeft moe ten annuleren wegens de span ning over westelijk Nieuw-Guinea. De Britse regering heeft hierover haar spijt betuigd en de hoop uit gesproken, dat Soekarno later alsnog Engeland kan bezoeken. De Indonesische president zou 8 mei in Engeland gearriveerd zijn. De eerste drie dagen van zijn be zoek zouden een staatsbezoek zijn, gevolgd door vijf dagen „officieel bezoek". Mammoetwet-debat wordt volgende week hervat SOLEX-OTO NEW YORK, 25 april (U.P.I.) De waarnemend secretaris generaal der V.N., Oe Thant, heeft gisteren verklaard, dat de algemene vergadering van de Verenigde Naties haar goedkeu ring moet hechten aan een plan om Nieuw-Guinea onder V.N.- toezicht te plaatsen, zelfs indien Indonesië en Nederland het hier over eens zouden worden. REGEN- EN TWEEDJASSEN Droog BUREAU SMEDESTRAAT 5 HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk, Zeestraat 50: teief. 4790 Bijkantoor en Red. IJmuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: W. C. H. Leijdeckers en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. 'H. v. RUN enW.Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIET 28 cents per millimeter hoogte. Omroepers 16 cents per m m. hoogte De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 61 cents per week, 2.65 per maand, f 7.90 pei kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5 30 uu' 's avonds tel. 21544. kernproeven van v.s. v ®en definitieve datum voor de proe- Won W, er<1 nog steeds niet genoemd. Een JjI rdv°erder van de commissie ver- Wii >>Binnen enkele dagen zullen beginnen. Wanneer precies, hangt Ch -Van Ue weersomstandigheden bij j,stmas en Johnston". Kringen, die nauwe betrekking staan met de re- Jl png, verklaarden later op de avond "y de president zijn machtiging elk Jj'oineut weer kan intrekken, zodra de a.UsSen akkoord gaan met de onderteke- Jbg van een kernstopverdrag, dat voor at in een afdoende internationale con- Kennedy's besluit kwam enkele uren ?,adat de secretaris-generaal van de gsrenigde Naties, Oe Thant, een be- l°eP had gedaan op alle betrokken fyb^ndheden om zich van het nemen van kernproeven te onthouden. Im- Phciet wees Kennedy dit verzoek dus r1- Het enige wat de president tot uitrekking van zijn beslissing kan be- Vegen is 'n plotselinge koerswijziging P1 de Russische politiek. In Genève, ™aar de 17-Iandenconferentie over ont- p^Pening nog steeds voortduurt, bleek echter dat daarvan nog geen sprake Het Amerikaanse ontwapeningsplan 5?' daar verleden week werd inge diend, werd door de Russische afge vaardigde, Tsarapkin, tot de grond toe "gebroken. <3-T?,arapkin noemde het plan ,,een do- .vhjke bedreiging voor alle vredelieven- Zp' ?1}.'Ten"- Wat de Amerikanen willen, pp Hij. is een „tamelijk beperkte en liikZ1^dige ontwapening, die de weste rs mogendheden ten opzichte van de ]'vj et-Unie en andere vredelievende anden in een voordelige positie brengt, crw Verenigde Staten onbeperkte ontrole verlangen tot in alle uithoeken n ons grondgebied". De Rus voegde hieraan toe: „Het doel van de Ameri kaanse politiek is controle zonder ont wapening in plaats van ontwapening on der controle Omdat het 'Amerikaanse ontwapeningsplan ook voorziet in nu cleaire ontwapening, is het duidelijk dat ook op dit gebied de standpunten van beide partijen geen centimeter dichter bij elkaar zijn gekomen. Zoals bekend, willen de Russen alleen maar internationale controle toestaan op die delen van hun strijdkrachten, die in het kader van een ontwapeningsverdrag zouden worden ontwapend. De Ameri kanen echter wensen juist controle op die delen van de strijdkrachten, die overblijven (men is het erover eens dat de ontwapening moet geschieden in étappes), omdat het anders doodeenvou dig zou zijn bijvoorbeeld dertig procent van de strijdkrachten naar huis te stu ren en de resterende zeventig procent dubbel zo sterk te maken. Wat de komende Amerikaanse kern proeven betreft: in Washington wordt verwacht dat de serie twee tot drie maanden in beslag zal nemen. De eer ste proeven zullen waarschijnlijk ten doel hebben de uitwerking van ontplof fende kernwapens op verdedigingsstel sels na te gaan. Men verwacht, dat kernbommen op torens en vanaf ballons tot ontploffing zullen worden gebracht. Ook meent men, dat kernwapenontploffingen zullen plaats hebben op raketten, die daarvoor op hoogten van dertig tot verscheidene honderden mijlen zullen worden ge bracht. Voorts zullen kernbommen wor den aangebracht in de neuskegels van intercontinentale ballistische raketten. Ook de Polaris-raketten van de Ame rikaanse onderzeeboten zullen dergelij ke kernwapens naar hun doelen ver voeren. Het grootste kernwapen, dat de Ver enigde Staten tot ontploffing zullen brengen, zal waarschijnlijk een bom ter sterkte van ongeveer tien megaton (tien miljoen ton TNT) zijn. De Russen be sloten de serie kernwapenproeven, die zij in de herfst van 1961 hielden, met de explosie van een bom van 58 megaton. Ter vergelijking diene, dat de twee kernbommen, die aan het einde van de tweede wereldoorlog boven de Japanse marinebasis Nagasaki en de industrie stad Hirosjima werden afgeworpen, een ontploffingssterkte hadden van ongeveer twintigduizend ton TNT. SAIGON, 25 april (UPI) Zuidviet- namese troepen hebben gisteren 69 communistische guerrillastrijders bij een gevecht in de provincie Phong Dinh, ten zuidwesten van Saigon, gedood. Twee guerrillastrijders werden ge vangen genomen. Een aantal wapens werd buitgemaakt. Verdere inlichtingen over de actie van de regeringstroepen waren niet onmiddellijk beschikbaar. New YORK, 25 april AFP, R' UPI) r* Premier Khroesjtsjev heeft in een "iterview met de hoofdredacteur van Amerikaanse tijdschrift „Look", yOrdner Cowles, op een vraag of een "Poedige nieuwe topbijeenkomst met President Kennedy nuttig zou zijn, ge antwoord dat het voornaamste thans is *T0»en ik ben het met de president der ,,-s- in dit opzicht eens" dat een JJergelijke bijeenkomst niet onvrucht baar blijkt. Toen wij elkaar in Wenen ntnioetten was het een eerste kennis making en een verkenning der stand punten. Wij verschilden nogal scherp t.an mening over de op te lossen kwes- 2?.s- „Het schijnt mij daarom toe dat y eerst enige ontstemming moeten be- e'ken over de kwesties waarvoor thans ,®n gemeenschappelijke beslissing nodig °ni een conflict en oorlog te voor- aa|en. En een topbijeenkomst zou mis- rnien een bekroning an een dergelijke U'rteenstemming zijn," aK s de Sovjet- Premier. Zoals bekend heeft Khroesjtsjev tot dusver niet een dergelijk voorbehoud Voor een topbijeenkcmst, waaraan pre- S1dent Kennedy meermalen uiting gaf, gemaakt. Sovjet-premier, die zei dat een )f6reldoorlog voorkomen moet kunnen worden, verklaarde: „Wij zijn tegen .gressieve oorlogen maar wij erkennen tp Vettigheid en zelfs noodzaak van de- ensjeve en natk ie bevrijdingsoorlo- f®d". Hij zag „enige straaltjes hoop" jat de huidige onderhandelingen tussen tb en de Sovjet-Unie tot een egeling over Berlkr en mitsland kun- i.fh leiden. Een overeenkomst over Ber- en Duitsland zou aan een ontwa peningsakkoord moeten voorafgaan maar dit wil niet zeggen dat de ontwa pening minder belangrijk is, aldus de premier. Khroesjtsjev verklaarde voor stander te zijn van „strenge inspektie en toezicht" op de nakoming van algehele ontwapening. Hfl maakte echter duide lijk, dat Rusland zou beslissen wat hier onder verstaan zou moeten worden. Op het eerste gezicht zou men hier uit een wijziging kunnen distilleren in het Russische standpunt op de ontwa peningsconferentie te Genève. Rus land heeft tijdens deze conferentie verklaard onder geert omstandighe den te zullen toestaan dat ontwape ningscontroleurs zich over zijn gebied zouden bewegen. Dit is de kern van het geschil tussen Oost en West over de ontwapening. Khroesjtsjev verklaarde voorts dat hij president Kennedy voor een bezoek aan de Sovjet-Unie zou uitnodigen zodra er enige vooruitgang is gemaakt in de on derhandelingen ter beëindiging of ver mindering van de koude oorlog. De Sov jet-premier voorspelde dat er een dag komt dat Amerikaanse en andere Wes terse perspublikaties in de Sovjet-Unn vrtjljjk te verkrijgen zullen zijn. Cowles, die in 1942 Stalin intervieuw- de, schrijft dat de sfeer in het Krem lin thans geheel anders is. „Khroesj tsjev is te vergelijken met een Westers diplomaat. Hij zou premier va:. Groot- Brittannië of president der VS kunnen zijn. (Zie ook Buitenlana.se Kroniek pag. 5) DJAKARTA Een woordvoer der van het Indonesische ministerie van buitenlandse zaken heeft gisteren verklaard, dat het bezoek van president Soekarno aan Engeland als gast va ko ningin Elizabeth „op een later tijdstip zal plaats hebben". De zegsman, Ganis Harsono, z.-i dat Soefcarno's aanwezigheid in Indonesië op het ogenblik noodzakelijker is dan anders „omdat hij persoonlijk leiding moet geven aan de strijd om westelijk Nieuw Guinea". LONDEN De Daily Express schrijft vandaag over president Soekar- no's besluit om zijn officiële bezoek aan Engeland uit te stellen, „dat het Britse volk de plicht bespaard blijft president Soekarno van Indonesië met hoffelijk heid te moeten ontvangen". „Soekarno zegt dat hij thuis moet blij ven vanwege buitenlandse aangelegen heden. Misschien denkt hij dat in Engeland vooringenomenheid jegens hem bestaat. Zo ja. dan heeft hij het aan he goede einde. Deze gewezen stroman van de Japanners heeft een welvarend land tot de bedelstaf gebracht. Hij is bezig met een schaamteloze campagne om Engelands goede vrienden de Neder landers uit Nieuw Guinea te verdrijven. Ir. Soekarno stelt zijn bezoek uit. De Britse regering moet onmiddellijk duide lijk maken dat de uitnodiging is inge trokken." De Amerikaanse luchtmacht experimenteert met een geheel nieuw soort vliegtuig, voorzover men deze vliegende parachute, of wat het verder dan ook zijn mag, nog een vliegtuig mag noemen. Het apparaat, luisterend naar de naam „Paraglider" kan worden voortgetrokken door een helikopter, maar als het moet kan de „Paraglider", door middel van een kleine motor. ook zichzelf voortbewegen. (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG, 25 april Het wetsont werp, dat de komende huurverhoging regelt, zal in de Tweede Kamer op 8 mei aan de orde komen. Eerst moet de commissie voor volkshuisvesting en bouwnijverheid van de Kamer over dit ontwerp mondeling overleg plegen met de regering. De volgende week zal het debat met minister Cals over het wetsontwerp tot regeling van het voortgezet onder wijs (Mammoetwet) worden hervat. Ook zal in die week aan de orde zijn de nadere wijziging van de algemene Ouderdomswet en de wet op de zieken fondsverzekering voor bejaarden. Hier in wordt een verhoging van de pensioen bedragen aan de orde gesteld, voorts opneming van een uitkeringsregeling voor gemoedsbezwaarden en de verho ging van de inkomensgrenzen voor de ziekenfondsverzekering van bejaarden. (Advertentie) De nieuwe Solex met vol-automatische koppeling 395.— Houtplein 18-20 - Haarlem - Tel. 12000 Dit is Krobo Edusei. die is ontheven van zijn functie als Ghanees minister voor de zware industrie. Hij raakte het eerst in opspraak door zijn vrouw, die in Londen een „gouden" bed had gekocht. Vervolgens werd aanmerking gemaakt op de luxueuze bouw en de weelderige inrichting van zijn nieuwe huis, die niet in overeenstemming waren met de beginselen van het Afrikaans socialisme. Presi dent Nkroemah ontsloeg hem als minister en tekende een uitwijzingsbevel tegen de architect, de Italiaan Borio. Thant legde deze verklaring af tij dens een lunch, die te zijner ere werd gegeven door de vereniging van ver slaggevers bij de V.N. Tevoren was hem gevraagd of hij de nodige maat regelen kon nemen om een tijdelijk V.N.-beheer op Nieuw-Guinea in te stel len of hiertoe eerst moest worden ge machtigd door de algemene vergade ring. De waarnemend secretaris-generaal bracht het compromis-voorstel van de Amerikaanse diplomaat Ellsworth Bun ker te berde. „Indien beide partijen het voorstel van Bunker aanvaarden als basis voor formele besprekingen en op het voorstel wordt ingegaan, zal ik de algemene vergadering bijeen moeten roepen. Indien een en ander niet door de assemblee wordt aanbevolen, is het mijns inziens niet doenlijk dat de se cretaris-generaal hiervoor de verant woording neemt", zo zei hij. Thant verklaarde met nadruk, dat Indonesië noch Nederland een offici eel antwoord hebben gegeven op het voorstel van Bunker. „Ik meen, dat de heer Bunker al het mogelijke doet om beide partijen weer aan de conferentietafel te krij gen, maar ik weet niet of en wan neer de besprekingen zullen worden hervat", zo verklaarde hij. Indien de Indonesische en de Neder landse regering het plan Bunker aan vaarden, zullen in New York bespre kingen gehouden worden met de secre- taris-generaai als „derde man", aldus Oe Thant. WASHINGTON, (AFP) Gisteren hebben de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Dean Rusk, en de Nederlandse ambassadeur in de V.S., dr. J. H. van Roijen, een onderhoud van ongeveer veertig minuten gehad over de kwestie-Nieuw-Guinea. Bij het verlaten van het ministerie wilde de Nederlandse diplomaat zich niet uitla ten over de details van het besproke ne. Hij zei niets te kunnen meedelen over de vooruitzichten op een hervat ting van de geheime voorbesprekingen tussen Nederland en Indonesië. Naar verluidt is tijdens het onder houd van gisteren, evenals tijdens dat van een week geleden, voornamelijk gesproken over de verzekeringen, die de Indonesische regering zou hebben gegeven met betrekking tot het rechl van de Papoea's van Westelijk-Nieuw- Guinea op zelfbeschikking. MOSKOU, 25 april (AFP, Rtr.) De Opperste Sovjet, de beide kamers van het Russische parlement, heeft gisteren een nieuw presidium gekozen. Van de zestien leden werden er twaalf vervan gen. Maarschalk Vorosjilov werd her kozen. Na de verkiezing bood oremier Khroesjtsjev 't ontslag van zijn regering aan, conform artikel 70 van de grond wet. Hij werd echter met algemene stemmen herkozen en belast met de vorming van een nieuwe regering. Ook president Brezjnev werd als zodanig herkozen. De minister van buitenlandse zaken, Gromyko. bracht daarna verslag uit van de besprekingen in Genève over de ontwapening en net verbieden van kernproeven. Hij wees in zijn rede het Amerikaanse voorste] tot invoering van een ontwapeningsovereenkomst van de hand. Gromyko verklaarde, dat het weinig verschil maakt of het gehele land of alleen maar een deel ervan voor „spionage" wordt open gesteld. De minister beschuldigde het westen ervan te trachten eenzijdige voorrechten bij ontwapening te verkrijgen. Ook zei hij, dat de verplichtingen van commu nistisch China m een eventueel ontwa peningsverdrag slechts kunnen worden bepaald door deelneming van de Chi nese Volksrepubliek aan de onderhan delingen. Gromyko deelde mede, dat de Sovjets Unie, als de Verenigde Staten hun kern proeven zullen hervatten, „zal antwoor den met eige» proeven met nieuwe typen wapens, die voor de veiligheid van de Sovjet-Unie nodig mochten zijn." Ten aanzien van de Amenkaans- Russische besprekingen in Washington over de kwesties Duitsland en Berlijn verklaarde Gromyko, dat de Verenigde Staten een realistisch standpunt inne men, hoewel er uiteraard nog steeds obstakels zijn. Hij vervolgde, dat de Sov jet-Unie voorstander blijft van een vredesverdrag met Duitsland. ,,Als in verband met deze politiek van de Sov jet-Unie tegen de vrede gerichte hande lingen worden genomen, kan er geen twijfel bestaan dat daartegen op de meest vastberaden wijze zai worden op getreden." De minister herhaalde, dat West-Ber- Ijjn geen deel van West-Duitsland is De bedoeling van de Russische voorstellen om aan West-Berlijn de status van een vrije stad te geven, is de situatie „aan de eisen van de tijd aan te passen en de vrede in het centrum van Europa te ver zekeren." Ook zei Gromyko, dat ,,m beginsel overeenstemming is oereikt over de noodzaak van het sluiten van een non- agressieverdrag, in een of andere vorm, tussen de landen van de NAVO en die van het Verdrag van Warschau." De minister noemde dit een „stao in de goede richting." AIM STERDAM25 april Ter onder steuning van de gevoerde restrictieve kredietpolitiek heeft de Nederlandsche Bank besloten haar rentetarieven met ingang van vandaag over de gehele li nie te verhogen met een half procent tot procent. De tarieven zjjn nu als volgt samen gesteld: het wisseldisconto 4 pet het promessendisconto 4V, pet en 'rente voor voorschotten in rekening-courant en be leggingen voor particulieren 5»/» pet, voor anderen 4'/2 pet. Jordanië Bij een ongeluk met een bus die van de weg raakte en in een ravijn stortte zijn zondag in Nooid-Jor- danië veertien personen gedood en vijf tien gewond. (Rtr), IIIIIIIIIIIIIIIlllllllllillllllllllllllllllIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIIIIIIIIIIH MOSKOU, 25 april perste Sovjet (Ruslands parlement) (Rtr) De op heeft in zijn vergadering van gisteren de volgende leden in zijn nieuwe presidium gekozen: Grigory Abramov, eerste se cretaris van het provinciaal partijcomi té in Moskou: Toersoenoi Achoenova, leidster van een tractorgroep in Oez bekistan: maarschalk Semijon Boedjen- ny; maarschalk Klimenti Vorosjilov; Rasoel Gamzatov. een schrijver uit Daghestan; Pyotr Demitsjev, se cretaris van het centraal partij-comité: Vasily Kavoen, leider van een collec tief landbouwbedrijf in de Oekraine; Alexander Kartavych. arbeider in de metaalindustrie: Frol Kozlov. lid van het presidium van het centraal comité en een van de secretarissen van de com munistische partij; Dinmoex-Hamex Koenajef, eerste secretaris van het cen traal partijcomité van Kazakstan; Ki- ru Mazoerov, eerste secretaris van het centraal partijcomité van Wit-Rusland; •6rja Noenev, eerste secretaris van het regionaal partijcomité van Basjkir; Ni kolai Podgorny, lid van het presidium van het centraal partijcomité: Dar ja bmimova, spinner in Moskou; Fik- rijat Tabejev, eerste secretaris van het regionaal partijcomité in Tatarije; Va sily Tolstikov, tweede secretaris van het regionaal partijcomité van Leningrad. 1,^?? secretaris van het presidium is Michaii Georgadze. (Advertentie) BARTEUORlSSTR. HAARLEM TEL. 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL. 223596 Verwachting tot donderdagavond (ongemaakt te 11.15 uur). Vannacht en morgenochtend plaatse lijk mist of ?age wolken, overigens zonnige perioden en droog weer. Zwakke tot matige wind tussen noord en noordoost. Over het algemeen wei nig veranderingen in temperatuur. DONDERDAG Zon: 5.2219.55 Maan: 1.2810.53 Station max. mm Weer temp temp gisteren Den Helder mist 12 5 Ypenburg geh.bew. 15 6 Vlissingen geh. bew. 14 5 Eelde mist 21 5 Twente mist 20 6 De Bilt mist 25 7 Eindhoven mist 23 7 Zd-Lim.burg mist 24 8 Helsinki onbew. 15 —1 Stockholm onbew. 17 1 Kopenhagen onbew. 14 6 Aberdeen half bew. 13 1 Londen licht bew. 16 5 Amsterdam geh. bew. 17 6 Brussel mist 23 7 Luxemburg half bew. 12 Parijs geh. bew. 22 9 Bordeaux mist 19 10 Nice onbew. 20 15 Berlijn onbew. 27 14 München onbew. 25 9 Zürich onbew. 24 7 Genève onbew. 22 6 Wenen licht bew. 27 4 Innsbrück licht bew. 25 3 Rome onbew 24 9 Madrid geh.bew. 14 11 Mallorca zw. bew. 21 10 Lissabon licht bew. 18 12 aeersi. afgel. 24 u uj 0 0 0 0 0 0 2 1 0 0 0 0 0 1 0.1 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 1 7 0 0

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1962 | | pagina 1