Aardappelexporteurs door uit voerbepaling ged upeerd H.B.B. KUIFJE IN TIBET Qr X DE LAATSTE SLAG OSCAR Mensen zoals wij DAGPUZZLE Kort geding tegen minister en produktschap aangespannen OEAAMAH MIDDENSTAND DE GROOTSTE OMZET VAN LEVENSMIDDELEN 'dwjpgf-hééj-htedi,,. (MéJthml La gfoire des grandes fiqueurs jran^aïses Rigueur Luxe passagiersdiensten iiMSSïil j WOENSDAG 25 APRIL 1962 PAGINA 4 van Genua-Napels I Noord- Zuid en Cannes en Lissabon J Centraal Amerika en de Pacific Hoyman Schuurman's Scheepsagentuur N.V. MINISTER DEBROT IN NEDERLAND BELEGGINGSDEPOT het jaarverslag 1961 wordt op aanvraag gaarne toegezonden jii-ü "?B SUf-Vl Maand voorwaardelijk Vrouw zonder rijbewijs rijdt motorrijder dood Een jaar les, vier maal gezakt voor rij-examen Vijf stemmers op SGP bezorgen KVP zetel in Brabantse Staten Argentijns schip wordt openbaar verkocht Geen corrida's bij huwelijk Don Juan door hERGE Verdorie Mijn baard zit ia de ritssluiting DE AVONTUREN VAN KUIFJE EN BOBBY Met ee" yuk ZJ/ 1 het misschien gaan.. 4 MxrïyeH4... Ik weet het niet, maar ik heb zo de indruk dat ik iets vergeet. Honderdduizend bommen en granatenmijn fles whisky! Ha, nu weet ik het weer! Ik heb ze achtergelaten op de plaats waar wij gister avond gege- 9en hebben! Niets ...Het was toch hier!... Wijdingen ERIG DE NOORMAN 201. Aetius' woorden women met een instemmend handgeklap be groet, waarna de koning der Westgothen voorstelt, nu meteen ten aan val te trekken. De Romeinse bevelhebber wijst dit voorstel echter van de handten eerste heeft het geen zin, het enorme Hunnenleger aan te vallen, nu het nog verschanst zit in zijn eigen kamp achter een haag van strijdwagens; ten tweede wil Aetius beslist niet de met zoveel moeite veroverde heuvel prijsgeven. Dus wordt het afwachten. Wel stuurt de Romein verkenners uit, om zodoende van Attila's gedragin gen op de hoogte te blijven. Doch de uren verstrijken, en menigeen duurt dit wachten te lang. „Wat bezielt die gladde kerel toch?" gromt Svein Langtand. ,,Wie weet trekken die Hunnen er inmiddels tussen uit, en dan kunnen wij hier staan wachten, tot we vastgegroeid zijn.' Maar zover komt het nietTegen de namiddag komen de verspieders in volle galop terug. Ze zwaaien wild met de armen en Eric ziet dat ver scheidene paarden ruiterloos zijn. Maar vóór ze hun berichten kunnen overbrengen, worden ze al door de werkelijkheid achterhaald. Een don kere stofwolk rjjst op tussen de heuvels. De grond trilt en allengs wordt een dof gerommel hoorbaar, dat langzaam aanzwelt tot een oor verdovend geweld van tienduizenden hoeven. Dan verschijnt Attila de heerser der Gele Horden over de kam van een lage heuvel. Achter hem aan golft en deint zijn enorme leger ruiterscharen. De strijdho- rens schetteren triomfantelijk. Koninklijke Vermiste vrouw verdronken ok Lichaam van vermiste matroos gevonden door Vi/ILLEM CAPEL DRY SUPERIOR PAL.E (Advertentie) SOCfETA' PER AZ1QNI Dl NAVIGAZIONE Reserveringen lioor de Generaal Agente voor Nederland: Rokin 80-82 Amsterdam en door de erkende passagebureaux. DEN HAAG, 25 april Voor de voor zitter van het college van beroep voor het bedrijfsleven, mr. J. in 't Veld, heb ben gisteren twee korte gedingen ge diend, die exporteurs van aardappelen hadden aangespannen tegen de minister van Landbouw en Visserij en het pro duktschap voor aardappelen, naar aan leiding van de exportbeperkende maat regelen op het gebied van de aardappe len, die de minister onlangs op advies van het produktschap heeft genomen. De voorzitter, die tijdens de behan deling ondermeer opmerkte, dat de in gewikkeldheid van deze zaken hem voors hands minder geschikt leek voor een kort geding, bepaalde de uitspraak op 1 mei. Hij nam daarbij een ruime ter mijn om partijen alsnog gelegenheid te geven in onderling overleg tot overeen stemming te komen. Door de beperkende maatregelen op het gebied van de uitvoer van con sumptieaardappelen was de exporteur A. Nieuwkoop te Heusden, naar hij door zijn pleiter liet stellen, niet in de gelegenheid de door hem voor le vering aan Engeland gecontracteerde partij van duizend ton Alpha's af t.e leveren. De exportrice NV. L. Ree- meus te Rotterdam stelde door mid del van haar pleiter dat zjj door de maatregelen niet in staat is haar con tractuele verplichtingen na te komen om eveneens naar Engeland 980 ton uit te voeren. Beide pleiters achtten de maatregel van de minister o.m. in strijd met het EEG-verdrag. Het is hun verder niet duidelijk, waarom de minister en het produktschap geen rekening konden hou den met reeds afgesloten contracten. Het is voor exporteurs onmogelijk con tracten af te sluiten, die een bepaling zouden moeten bevatten, dat de leve ring geen doorgang kan vinden als de overheid beperkende maatregelen zou nemen. Pleiter voor de minister, mr. J. H. Weber, van de directie juridische en bedrijfsorganisatorische zaken van het ministerie, achtte strijd met het ver drag van de EEG niet aanwezig. Boven dien gaat het in beide gevallen niet om leveringen naar landen van de EEG. De voorzitter vroeg of het bestuur van het produktschap geen aanleiding heeft gevonden, overeenkomstig de be treffende wettelijke voorschriften, een en ander in de vorm van een verorde ning vast te leggen. Dan was de zaak juridisch afgerond geweest. Een ver ordening over deze materie bleek het bestuur van het produktschap niet te hebben vastgesteld. (Advertentie) SCHIPHOL, 24 april Ter voorbe reiding van de volgende bijeenkomst van de Culturele Adviesraad van het Koninkrijk, di. in aug us te Parama ribo zal worden gehouden, is de Antil liaanse minister var cultuur, opvoeding en volksgezondheid, mr. I. C. Debrot, vanochtend in ons land aangekomen. Van de werkgroep, die de vergadering voorbereidt is hij zelf voorzitter. Leden van de werkgroep voor de ntillen mr. N. Debr t, directeur van het kabi net der gevolmachtigde minister, voo Nederland prof. mr. W. F. de Gaay Fortman, lid van de Sticusa, en voor Suriname de procureur-generaal, mr. H. Pos. Op Schipho' deelde de minister o.a. mede, dat hij van zijn verblijf in Neder land gebruik zal maken o. in Gro ningen de laatste besprekingen tc voe ren over de post-doctorale medische op leiding zowel van Nederlanders als An- tillianen op Curacao. Het ziet er volgens hem naar uit, dat deze kwestie binnen kort kan worden afgerond en dat dan artsen, die in Nederland hur doctoraal hebben gedaan in de West 114 2 jaar praktijkervaring gaan opdoen. Rest op het ogenblik nog het probleem van hun huisvesting, aldus de minister. (Advertentie) Keizersgracht 708 Amsterdam !!:H ,-ii: Ulllllilii; 5 i j,., "- ">im .09I i1 t IMPORTIUR3 j) JACOBUS BOELEN) ZWOLLE, 25 april De rechtbank heeft gistermorgen een 54-jarige in woonster van Den Hulst (gemeente Nieuwleusen)die een dodelijk ongeluk had veroorzaakt, veroordeeld tot een maand voorwaardelijke gevangenisstraf, een boete van 500 gulden en ontzegging van de bevoegdheid tot het besturen van een motorrijtuig voor de tijd van vijf jaar. De vrouw, die geen rijbewijs had. heeft op 15 oktober van het vorig jaar een verkeersongeluk veroorzaakt, waar bij een motorrijder het leven verloor. Op de Coevorderweg in Balkbrug wilde ze met haar auto linksaf slaan om een inrit in te rijden. In haar achteruitkijk spiegel zag ze de motorrijder aanko men, maar ze dacht, dat ze nog we! tijd had om over te steken. Bij de bot sing, die volgde werd de motorrijder op slag gedood. De vrouw had een jaar rijlessen ge had en was vier keer voor het examen gezakt. Tijdens de zitting kwam nog naar voren, dat zij waarschijnlijk een schadevergoeding van 140.000 gulden zal moeten betalen. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG, 25 april De KVP in Noord-Brabant heeft haar 56ste zetel in die provincie te danken aan vijf kiezers, die hun stem uitbrachten op de Staat kundig Gereformeerde Partij. De SGP had niet mee willen doen met de lijst van samenwerkende protestants christe lijke partijen en was met een iegen lijst uitgekomen. Het resultaat was, dat de protestants-christelijke lijst 39.689 stem men kreeg, hetgeen goed was voor drie zetels in de Brabantse Provinciale Sta ten. De SGP kreeg 3346 stemmen, maar dit was niet voldoende voor een zetel Vandaag verklaarde mr. Beemink, de voorzitter van de CHU op 't congres van zijn party in Amsterdam, dat de samen werkende protestants-christeiyke party en een zetel meer gekregen zouden hebben indien vyf SGP kiezers op de lijst van de ,,gecombineerden" hadden gestemd. Deze .restzetel" is nu echter aan de KVP toegevallen. ROTTERDAM, 25 april. Het 7000 brt metende Argentijnse vrachtschip „Navarra", dat sinds 10 januari eerst in Vlissingen, later in Rotterdam aan de ketting ligt, zal op 23 mei openbaar worden verkocht. Behalve met rijst was het schip bij zijn aankomst in Vlissingen beladen met schulden aan Nederlandse en Bel gische firma's, zozeer dat Antwerpen het schip niet wilde toelaten, alvorens een garantiesom was betaald. Het geld daartoe ontbrak. Er ontbrak zelfs het geld om de bemanning te proviande ren en te verwarmen. De rederij, de Anthares Maritima in Buenos Aires, reageerde op geen enkel telegrafisch verzoek van kapitein Arenasa om geld over te maken en de bemanning moest derhalve botje bij botje leggen om het leven te behouden. Op 9 februari werd de „Navarra" in Rotterdam gelost. De pogingen om re der en schuldeisers tot elkaar te bren gen, werden voortgezet, doch zonder succes, zodat dus thans besloten is het schip executoriaal te verkopen. DEN HAAG, 25 april In antwoord op een protest-schrijven van het hoofdbestuur van de Nederlandsehe ver eniging tot bescherming van dieren aan de koningin van Griekenland, in ver band met mededelingen dat er ter ge legenheid van het huweiyk van de Griekse prinses stierengevechten zou den plaats vinden, is thans vanwege de koningin van Griekenland meege deeld dat geen stierengevechten zullen worden gehouden bij het huweiyk van haar dochter Sophie met Don Juan, prins van Asturië, tw Copyright Casterman AMSTERDAM, 25 april De evolutie in de levensmiddelenhandel heeft zich sinds het vestigingsbesluit 1961 zeer dui- deiyk gedemonstreerd en zal ook in de komende jaren ongetwüfeld haar stem pel op deze handel biyven drukken. De omschakeling gaat byzonder snel, maar het zal toch zeker nog een reeks van jaren vragen voordat er sprake kan zyn van een wat tot rust gekomen levens middelenmarkt, Indien er al ooit kans zal zijn op een stabielere toestand van deze markt. Deze mening geeft het ver slag van Gebr. D. Schuitema (groot handel in levensmiddelen). Wat steeds weer opvalt is het foutieve beeld dat velen hebben van het marktaandeel, dat de middenstand in Nederland heeft in de verkoop van levensmiddelen. Van een ondergeschikte plaats in de levens- middelendistributie is, biykens de gege vens van het economisch instituut voor de middenstand, zeker geen sprake. In 1961 stond de omzet (in totaal 2,65 mld.) van de verbruikscoöperaties, de grootwinkelbedryven en de zelfstandige middenstand in de volgende verhouding: 7'/» pet., 22'/i pet. en 70 pet. In samen werking met door de grossiers geselec teerde groepen kruideniers werden com merciële organisaties opgebouwd, die de concurrentie met de grootbedryven kon den opnemen. Langs deze weg hebben thans dan ook de vrüwillige filiaalbe drijven verreweg het grootste deel van de omzet van de zelfstandige midden stand in handen. De strüd om de consument houdt voor de in gesloten verband samenwer kende groot- en kleinhandel goede mo gelijkheden in, mits men er in slaagt zich in de financiering voldoende sterk te maken voor de toekomst. Men doet dan ook pogingen om de weg te openen naar ruimere financieringsmogefykhe- den zowel met hulp van de regering als van het geïnteresseerde bedrijfsleven. Hier openen zich voor de institutionele beleggers en bankiers mogeiykheden die, naar de mening van Gebr. D. Schui tema, de volle aandacht waard zijn. Het verslag spreekt de overtuiging uit, dat er voor de middenstand nog vol doende perspectief zit in de levensmid delenhandel. De moderne groothandel stelt alles in het werk om de midden stand op te voeren tot een in elk op zicht reële concurrentiepositie. Het verslag vat de visie van de di rectie op de verdere ontwikkeling in de branche als volgt samen: a.) de groei naar grotere eenheden zal biyven toenemen, zowel in de groot- als in de kleinhandeljn levensmiddelen, b.) er zal een verscherpte drang naar ver ruiming van de vestigingseisen worden uitgeoefend, mede onder druk van de E.E.G. c.) er zyn geen aanwyzingen dat MAASTRICHT, 25 april (KNP) Maandag 7 en dinsdag 8 mei zal mgr. P. J. A. Moors" in de huiskapel van de paters Jezuïeten alhier de heilige wy- dingen van subdiakonaat en diakonaat toedienen aan: R. v.d. Borg, Nijmegen; F. Kramer, Amsterdam; J. Hoogma, Scharn-Heer; G. Schreiner. 's-Graven- hage; E. Thuring. Amsterdam; J. v.d. Berg. Haarlem; H- Koenen, Schiedam, W. Ruigrok, De Lier: E. Stagge, Gro ningen, J. Loeff, Vught; Chr. Odyk, Rotterdam; J. Linthorst, Oosterbeek- Twello; P. Koper, Amsterdam; F. Vee- lenturf, Vlaardingen; J. Verhaar, 's-Gravenhage, allen theologanten van de Sociëteit van Jezus. de samenwerkende groot- en kleinhandel een deel van de markt zal moeten prys- geven. d.) shappingcenters en zéér gro te supermarkten zullen op enkele plaat sen succes kunnen hebben. Maar levens middelen zullen daar een dalend per centage van de omzet tot zich trekken. e.) via omzetverhoging en rationeel be heer zal de groothandel er in kunnen slagen zyn kostencyfer in bedwang te houden, mogeiyk nog iets te verlagen. Vanzelfsprekend dienen daarby de loon- stygingen binnen de perken te biyven. f.) een groeiende kapitaalbehoefte in groot- en kleinhandel zal ontstaan die, gezien het conjunctuur-ongevoelige ka rakter van deze handelssector en het gezonde rendement, zeker aandacht ver dient. DEN HAAG, 25 april. De koningin heeft aan de vereniging van leraren en onderwijzers in de lichamelijke opvoe ding in verband met het honderdjarig bestaan dezer organisatie het predi kaat „koninklijke" verleend. ROERMOND, 25 april In de Maas is gistermorgen het stoffehjk overschot van de 40-jarige mevrouw J. Stapper uit Maastricht opgehaald., Zy werd sinds 4 april vermist, Thans biykt, dat ze in de omgeving van Roermond te water is geraakt. I Advertentie i BREMEN 25 april In de haven is hier op 2de Paasdag het stoffelijk over schot gevonden van de 18-jarige bedien de M. G. Merkelbach uit Geulle (Lim burg), die sinds 11 januari van dit jaar werd vermist. Hy was bemanningslid van het tankschip „Hilversum". De po litie heeft nog enige tijd gedacht aan de mogeiykheid van misdryf, maar na dat adjudant G. H. Dolman, chef van de recherchegroep van de waterpolitie in Amsterdam, een onderzoek aan boord van het schip had ingesteld, houdt men meer rekening met verdrinking. 52 Dreigend is Buise tegenover hem komen staan, zyn lange gestalte is naar Leo overgebogen. Even tekent het gelaat van Romunde verbazing, maar niet lang; hy duwt de reus van zich af. „Marius, je bent dronken, anders zou je zoiets niet zeggen. Als je volkomen nuchter was zou ik het je hoogst kwaiyk nemen en je op je snuit timmeren, nu niet, ga zitten beste kerel." De beste kerel is een beetje uit het veld geslagen, hy had een woedende uitbarsting verwacht en dan had hy nog woedender er tegen in kunnen gaan, nu ontwapent de kalmte van Leo hem volkomen. De kolos waggelt een beetje achteruit, ploft in zyn stoel neer en biyit van daar uit naar zrn vriend kyken, hij ziet de eeriyke ogen, hy herinnert zich iets wat Leo voor hem gedaan heeft, 't is gek, maar hy ziet nu diezelfde Leo weer op de grond kruipen en zeil leggen in zyn eerste kantoortje op dat smalle gracht je, toen hy geen geld had om een behanger te la ten komen en zjj samen de boel zo indrukwekkend mogeiyk aan het opknappen waren. Dat was ver voor hij met Wies kennis maakte. Ja, wat had Leo niet voor hem gedaan? Buise wordt er week van, hy wil wat.zeggen rnaar_hy kan z'n woorden niet ordenen, daarom kykt hy maar naar Leo en tracht een berouwvol gezicht te zetten. zyn hand grypt weer naar de kruik, maar Leo is hem iets te vlug af, kruik en glas worden wegge nomen. „Ik moet met je praten, vanavond nog," beslist Leo en hy gaat in de keuken koffie bestellen. Ook verzoekt hy daar de logeerkamer voor hem in orde te maken, want hy zal hier overnachten. Een beetje beduusd is Buise achtergebleven, hy heeft zich niet verzet, op sommige punten is hü ge wend dat Leo de leiding neemt. Zwy.gend zitten ze tegenover elkaar, totdat de kof fie gebracht is, Leo schenkt in en Marius drinkt ge hoorzaam uit. „Marius," begint Leo, „ben je in staat om naar me te luisteren?" Buise knikt stom. „Wies is met de kinderen op myn advies wegge gaan." Er is weer achterdocht in de suffige stem van Marius, als die geheel overbodig vraagt: „Op jouw advies, Leo?" Leo knikt, zuigt erg langzaam de rook in en kijkt diep in gedachten naar z'n vriend, die beslist te veel op neeft, om een ernstig gesprek te kunnen voeren. „Luister eens Marius, ik zal morgen vroeg met je praten, drink nu je. koffie leeg, rook nog wat en ga dan naar bed. Ik biyf hier ook slapen en ben dus morgen vroeg by de hand en dan praten we ernstig." „Zeg, ben je zêstig, denk je dat ik hem zo om heb, dat ik niet ernstig praten kan, ik weet goed dat Wies weg is, heel goed." Een tikje geamuseerd luistert Leo toe. „Dat zal ik je verdorie bewijzen, is er niets by de koffie?" Leo houdt hem een blik biscuit onder de neus, maar Marius duwt die weg, hyst zich moeizaam uit z'n lage stoei omhoog. Onzeker scharrelt hy door de kamer, Romunde hoort hem binnensmonds mop peren, biykbaar zoekt hy iets. Zyn voet biyft achter een kleedje haken en het scheelt maar een haar, of hij was languit geval len. Leo schrikt er van, hy pakt z'n kolossale vriend beet en voegt hem een beetje kort toe: „Blijf asje blieft zitten, eer je ongelukken maakt, wat zoek Je?" „Myn tas, die heb ik toch niet laten staan, waar is ie nou?" „Hier vlak voor je neus, in die stoel daar, asje blieft!" Buise maakt de tas open en haalt de keurig ver pakte ovalen koek te voorschyn. Hy smyt die mid den op tafel. „Daar," zegt hy, „die bikken we vanavond op. Zie je nou wel dat ik het wist, zie je nou wel, die had ik meegebracht, meegebracht voor Wies en de kinde ren. Dat is nou je dank, weg, foetsie is ze!" Buise maakt een armgebaar, dat heel ver moet beduiden en Leo moet zich geweld aandoen om het niet uit te schateren. Hoe komiek is Marius toch als hy aangeschoten is. „Haal een mes, verdorie, dan trakteer ik, we bikken 'm samen helemaal op." Romunde krijgt een idee. „Zeg Buis, doe me een plezier en geef mij die koek. Morgen vroeg moet ik een cadeautje hebben voor m'n hospita en ik heb volkomen vergeten iets te kopen, dit is juist iets voor haar." En de goedmoedige reus kykt even zyn vriend aan en werpt hem dan de koek toe. „Hier heb je 'm, als ie maar uit m'n ogen is, uit m'n ogen er mee. Wat ben jü toch een verstandig mens Leo, dat je nooit getrouwd bent. Wat een handige bliksem ben je toch, nou zit ik hier te piekeren omdat myn vrouw weg is, maar ik vertel je, jy komt by me inwonen en we worden weer vrijgezel, dan hel'ben we een le ven als een luis op een zeer hoofd. Ik zeg maar zo, je ondervindt meer trouw van je hond, van je hond zeg ik je." „Heb je tegenwoordig een hond, Buis?" „Neen, dat is maar par manière de dire, een hond, jong, die springt tegen je op, als je thuis komt." „Ja en een hond kruipt weg, als je commandeert: naar je hok als jou dat goeddunkt, dat is an ders dan met een vrouw." „Een vrouw, een vrouw," lalt Buise,'. „praat me nu asjeblieft niet van vrouwen, daar zou ik je staal tjes van kunnen vertellen uit myn praktyk. Wie had dat ooit kunnen denken!" Peinzend blijven z'n ogen op zyn bureau rusten, op een wit stuk papier dat daar ligt. „Hier, lees maar eens wat ze schryft." Leo blpft rustig zitten. „Ik weet er alles van Buis." „Dus jü weet waar ze zit, zeg op voor den don der." Buise wil opstaan, maar Leo wenkt hem te biyven zitten. Hy staat zelf op en gaat wydbeens voor de advocaat staan. (Wordt vervolgd) (Advertentie) SHERRY PALOMA IMP. OUD HAARLEM LETTERGREEPRAADSEL Horizontaal en vertikaal dezelfd* woorden invullen. 1 doorschijnend materiaal - 2 gezou ten kuit van de steur - 3 twyfelen - langzaam lopen - 5 winstgevend - 9 Europees land. Oplossing 24 april: Horizontaal: 1. vagebond; 2. ramp0' neren; 3. arbiter, B.S.; 4. H. C., rib; ga, evening; 6. geneugten; 7. Cortes, toe! 8. enorm, Sem; 9. I.S.U., norit; 10. Reims, sh; 11 Raalte. Verticaal: 1. vraag, Ce, rij; 2. Aar. ago: e; 3. GMBH, erosie; 4. epicentruiw. 5. bot, veem, sr; 6. onereus; 7. nering- sofa; 8. dr., bitter; 9. eb, neomist; insigne, the.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1962 | | pagina 4