in FRANKRIJK Niet tornen aan vakstudie in lerarenopleiding Hoe wordt onderwijs gespreks partner voor de overheid? Wetsontwerp tot wijziging opleiding kleuterleidsters ENORME STEUR GOED VOOR MASSA KAVIAAR Mijnwerkers in Spanje staken CHU en AR gaan onderlinge verschilpunten hespreken Mr. Beernink kondigt aan tegen Mammoetwet te stemmen Diocesane onderwijzers bonden bijeen Twee jaar voor „Kees de Belg Och, mijnheer, ik rook al jaren sigaren. Als ik die sigaren- advertenties zie, weiger ik er kennis van te nemen, ik had geen advertenties Ook al aan de sigaar? Spoorwegstaking Washington: Geen erkenning van twee Duitslanden Ook bezwaar tegen subsidiëring kerkenbouw Dank voor hulp Aalmoezenier 21e veroordeling VOORZITTER ST.-BONA VENTURA VAN 2 2 NAAR 3 1 Ex-generaal Gardy, de nieuwe OAS-chef ^PAARfi4 I. In de fles. 1. AU pap. >r- 3. Droog uit de hand. Misschien zijn er niet veel mensen, die weten waar van de bij uitstek Rus sische lekkernij kaviaar wordt gemaakt. Laten zij eens goed kijken naar deze twee foto's. Hierboven ziet men hoe een knaap van een steur (635 kilo) in een haven aan de Kaspische zee aan boord van een Russisch schip wordt gehesen. De foto hiernaast laat een gedeelte zien van de Jj6 vaatjes kaviaar, die deze enorme steur opleverde. Hoeveel uren lagen tussen het maken van de beide foto's ver meldt de historie niet. V) nodig om de sigaar te ontdekken. Ze ergeren me, omdat ik vind, dat ze overbodig moesten zijn. Ga nou eens voor de étalage van 'n sigarenwinkel staan, of nee, ik moet zeggen: een rookwaren- winkel. Dan zie je toch zó dat het sigaren moeten zijn. Mijn vrouw kent voor de étalage van 'n banketbakkerswinkel ook nooit enige aarzeling, 't Is op het gebied van de genotsartikelen het timmermansoog, waarmee je meteen ziet, tot op een fractie van 'n millimeter, hoe het er precies voorstaat. Nou, dank zij dat oog heb ik nooit enige twijfel gekend. Zoals m'n vrouw resoluut zegt: „Mij moorkoppen", zeg ik: „Mij sigaren". PAGINA 9 WOENSDAG 25 APRIL 1962 UGA Krachtige Kost voor het Kind! PARIJS, 25 april (Reuter) Het 'ranse communistische vakverbond, "-GT, en de katholieke vakbond voor spoorwegpersoneel hebben de spoorweg- etnployees in geheel Frankrijk opgeroe pen vandaag stakingen van maximaal vierentwintig uur te houden. De staking, die gehouden wordt om Vermindering van de arbeidsduur te verkrijgen, is in het afgelopen week einde in zuid-Frankrijk begonnen. Als gevolg hiervan vielen gisteren veertien treinen tussen de Franse Rivièra en varijs uit. Ook het goederenverkeer haar de hoofdstad liep aanzienlijke ver traging op. Gisteren deden zich eveneens stakin gen voor bij de posterijen en bij de 'ranse luchtvaartmaatschappij, de Air France, waar de arbeiders loons verhogingen eisen. (Van onze onderwijsredacteur) MAASTRICHT, Z5 april. In het Staargebouw werd gisteren en van daag de vijftigste algemene vergade ring gehouden van de katholieke le rarenvereniging „Sint Bonaventura' Bij de opening van het openbare ge deelte dezer vergadering heeft de voorzitter dr. H. J. J. Terha! heden morgen de overleden staatssecretaris, drs. G. C. Stubenrouch, herdacht. Dr. Terhal zei, dat de heer Stubenrouch met de inzet van zijn gehele persoon de taak van staatssecretaris op zich had genomen, zich er wel van bewust, dat die taak in deze jaren geen lichte zou zijn. Hij was een nobel, arbeid zaam man, die nog veel voor zijn gezin, het onderwijs en voor de docen ten van het katholiek v.h.m.o. had kunnen betekenen. De voorzitter van „Sint Bonaventura" behandelde in zijn openingsrede onder meer het vraagstuk van de leraren opleiding. De personeelsbezetting in het v.h.m.o. vertoont nog altijd het (Van onze onderwijsredacteur) DEN HAAG, april De reeds y^ak bepleite wijziging van de kleuter- 'eidstersopleiding in het jargon van jje deskundigen „van Z plus Z naar Plus 1" is thans neergelegd in een h'etsontwerp, dat minister Cals bij de Tweede Kamer heeft ingediend. Volgens de nu geldende bepalingen duren de opleidingen tot leidster en hoofdleidster elk twee jaar. Na de Weejarige dagopleiding tot leidster ■hjnnen de gegadigden een betrekking hij het kleuteronderwijs aanvaarden. In Pen tweejarige avondstudie kunnen zij daarna de akte als hoofdleidster beha- jn. Het wetsontwerp beoogt de oplei ding tot leidster uit te breiden tot drie Jaar. Daarentegen wordt de tweejarige Avondstudie voor hoofdleidster terugge bracht tot een eenjarige met een ge ringer aantal cursussen per week. Het doel van de voorgestelde veran deringen is enerzijds de leidsters door een langere opleiding beter voorbereid in de kleuterschool te brengen en an derzijds de studie voor hoofdleidster, die thans voor velen naast de dagtaak te zwaar is, in omvang te beperken. De minister stelt voor de wijziging definitief te laten ingaan op 1 septem ber 1964. Als op die datum bij alle scholen tegelijk de cursusduur veran derd zou worden, :;ouden twee jaar daarna vrijwel geen nieuwe kleuter leidsters beschikbaar komen. Om dit te vermijden wil de bewindsman de om zetting geleidelijk laten verlopen en wel zo, aat in de schooljaren 1962-1963, 1963-1964 en 1964-1965 telkens een derde deel van het aantal opleidingsscholen de nieuwe cursusduur krijgt. beeld van een noodsituatie, al is er dan enige verbetering omdat in de cursus 1961-1962 het aantal klassen met 300 gestegen is, terwijl het percentage van onbevoegd gegeven lessen toch gehandhaafd bleef op 25,4. Spr. wees echter op een mogelijke ontwikkeling, die voor de toekomst van het voorbe reidend wetenschappelijk onderwijs zeer gevaarlijk kan worden. Langs de weg van de m.o.-akte-,.nieuwe stijl" heeft de baccalaureus, die officieel in het v.h.m.o. nog onbekend is, in feite reeds als wettelijk bevoegd docent zijn intrede in de middelbare scholen ge daan. Hiermee raakt men aan een van de moeilijkste problemen in de herzie ning van de lerarenopleiding, namelijk de verhouding tussen omvang en tijds duur voor de vakstudie enerzijds en voor de pedagogisch-didactische vor ming anderzijds. De heer Terhal pleitte voor een verbetering van de pedagogisch-didactische vorming, maar beslist zonder beperking van de vakstudie in wezenlijke onderdelen. Wanneer men aan de vakstudie in de lerarenopleiding lagere eisen zou gaan stellen dan tot voor kort gebrui kelijk was, dan zal het niveau van het voorbereidend wetenschappelijk onder wijs hiervan over enige jaren de on aangename gevolgen ondervinden. De voorzitter van de katholieke lerarenvereniging toonde zich voorts ongerust over experimenten bij de kweekschoolopleiding, die een zodanige inhoud zouden krijgen, dat men ze als een h.a.v.o.-experiment zou kunnen aanduiden. Hier is iets gaande, dat thuis hoort in de sfeer van het v.h.m.o. en de vraag rijst of men niet beter zou doen hiermee te wachten tot ook in de sector van het v.h.m.o. zelf dergelijke experimenten mogelijk zijn. Dr Terhal hield vervolgens een be schouwing over de verhouding tussen de overheid en het onderwijs en de verhoudingen in de onderwijswereld zelf. Een onderwijsbestel, dat zijn in houd hoofdzakelijk ontleent aan opge legde wettelijke bepalingen, wordt voortdurend bedreigd door verarming en verstarring. Er zijn zonder twijfel bepalingen en voorschriften nodig om de deugdelijkheid van onze scholen te verzekeren, maar de toekomst van het onderwijs zal ook voor een groot deel bepaald worden door de mate, waarin de dagelijkse onderwijspraktijk haar weerslag kan vinden in de wettelijke vormgeving. De wijze waarop in het verleden het MADRID, 25 april (Reuter) Het aantal mijnwerkers, dat maandag in Asturië, in Noord-West-Spanje, in sta king is gegaan, is gisteren van acht tien- tot twintigduizend gestegen. Er wordt gestaakt omdat de mijndirecties een gevraagde loonsverhoging van vijf tien procent niet willen geven. De regering hoeft politieversterkin- gen naar het stakingsgebied gezonden. Er is geen melding gemaakt van incidenten. Stakingen zijn in Spanje verboden. praktische onderwijs bij de wettelijke vormgeving geraadpleegd werd, noem de spreker hoogst onbevredigend. De chaotische veelheid van adviezen uit de talloze onderwijsorganisaties is een onbruikbaar kompas, waarop het on- derwijsschip niet kan varen. De be zwaren die men steeds meer heeft ge hoord over de aard en de wijze van het overleg tussen onderwijs en over heid, zijn hoogst verontrustende symp tomen van een spanningsveld tussen de overheid en de vertegenwoordigers van het praktisch onderwijs. Het is natuurlijk een zeer belangrijke zaak welke onderwijswetgeving in de toe komst zal gelden, doch het is bijna nog belangrijker of het praktische on derwijs er in zal slagen zich zo te organiseren of te hergroeperen, dat het zich als een verantwoordelijke en representatieve gesprekspartner kan aandienen. Spreker maakte in aansluiting hierop enige toespelingen op de onderlinge verhoudingen in leraren- kringen. (St Bonaventura heeft een door de andere lerarenorganisaties aan de Tweede Kamer gezonden adres inzake de Mammoetwet niet mede ondertekend en in de katholie ke lerarenvereniging zelf zijn stem men opgegaan, die blijk gaven van een vrees voor „verzuiling" bij de maatschappelijke organen der Mam moetwet) Dr Terh.al zei het grote gevaar te zien, dat er voor katho lieken schuilt in het isolement en in sociologische verzuiling. Vandaar dat de katholieke leraren graag met hun niet-katholieke collega's samen werken, maar er komen wel eens momenten, dat in dit samenwerken meer het „werken" dan het „samen" zichtbaar wordt. Spreker wees er verder met nadruk op, dat de waarachtigheid van de katholieke scholen staat of valt met het antwoord op de vraag of men er in zal slagen hun signatuur ook in de inhoud van het onderwijs waar te maken. Deze zaak is des te belang rijker omdat de uitvoering van het onderwijs steeds meer in handen van leken komt. Van grote betekenis is de samenwerking in het convent voor het katholiek vhmo, een samenwerking, die echter niet bedoeld is om een sociologisch isolement te realiseren. Dr. Terhal uitte tenslotte de wens, dat de vhmo-organisaties in de komen de maanden zullen geraken tot een rustig gesprek over verbetering in hun onderlinge verbindingen en relaties. WASHINGTON, 25 april (Reuter) Amerikaanse functionarissen hebben verklaard dat de Sovjet-minister van buitenlandse zaken, Gromyko. in zijn toespraak tot de Opperste Sovjet in Moskou een misleidend en soms te op timistisch verslag heeft gegeven van de Russisch-Amerikaanse diplomatieke gedachtenwisselingen over de kwesties Duitsland en Berlijn. De Sovjet-minister gaf de indruk dat er een grotere mate van overeenstem ming was bereikt dan in feite naar Amerikaanse opvatting het geval is. Te genover de bewering van Gromyko dat de VS blijk hebben gegeven van be reidheid om in een overeenkomst over gegarandeerde toegang tot West-Berlijn een verklaring op te nemen waarin uiting wordt gegeven aan eerbiediging van de soevereiniteit van Oost-Duits- land, zeggen genoemde functionarissen dat de VS niet het voornemen hebben het Oostduitse régime te erkennen. Zij zeiden ook dat de regering-Kennedy niet van plan is een overeenkomst te sluiten welke de permanente deling van Duitsland zou legaliseren. Oost-Duitsland Sinds december worden in alle klassen van de Oost duitse lagere scholen communistische lessen over actuele politieke vraagstuk ken gegeven. Men is hiertoe overgegaan omdat men verrast was door de oppo sitie van oudere schoolkinderen tegen de sluiting van de grens in Berlijn. Reeds de zesjarigen ontvangen thans „actuele politieke voorlichting." (Rtr). (Van onze parlementaire redactie) AMSTERDAM, 25 april Het hoofd bestuur van de Christelijk-Historische Unie heeft het bestuur van de Anti revolutionairen uitgenodigd voor een ge sprek over de verschilpunten tussen de beide protestants-christelijke partijen. De voorzitter van de CHU, mr. H. Beer nink, die dit vandaag bekend maakte op de algemene vergadering van zjjn partij, verbond er de waarschuwing aan, dat dit gesprek niet betekent, dat er op (Van onze correspondenten) UTRECHT, 25 april In de gisteren gehouden jaarvergadering van do St. Lebuinusvereniging, de organisatie van katholieke onderwijzers (essen) en kleu terleidsters in het aartsbisdom en het bisdom Groningen, heeft de voorzitter, de heer Th. Baars, zijn bewondering uitgesproken voor de fraters van Til burg en Utrecht, die thans met net op geven van aantrekkelijke scholen als in Utrecht en Hilversum, de scholen in het bisdom Groningen te hulp komen. Zij houden daarbij rekening met de wensen in de St. Lebuinusvereniging, waarvan het hoofdbestuur z-ich gezien een minder goede verstandhouding tus sen religieuze en lekenleerkrachten in het verleden tot de bisschop van Gro ningen, mgr. Nierman heeft gewend. De bisschop had voor de naar voren ge brachte wensen alle begrip en na over leg met net hoofdbestuur van de congre gatie in Tilburg, alsook met dat van de fraters van het St. Gregoriushuis in Utrecht, die zich in de omgeving van Veendam gaan vestigen, is besloten, dat voor de benoeming van leerkrachten eerst contact met het hoofdbestuur van „St. Lebuinus zal worden opgenomen. Anderzjjds klaagde mgr. Nierman er over, dat het katholiek onderwijs in het noorden ernstig werd benadeeld door te snelle wisseling van het onderwijzend personeel. Dit was voor de voorzitter aanleiding aan te dringen op naleving van de ongeschreven wet, dat een onder wijskracht minstens twee jaar aan een school werkzaam zal blijven, welke ter mijn voor het hoofd minstens vijf jaar zou duren. De heer Baars sprax zijn voldoening uit over de salarisverbetering met in gang van 1 januari 1962, waarbij einde lijk de marges verhoogd zijn. Wanneer zij echter gefixceerd zijn op 1 januari 1962 zou z.i. deze verhoging aan be trokkenen ten minste twee jaar onthou den zijn. Ook de extra verhoging van ongeveer twee pet voor de laagste, op lopend tot ongeveer vier pet voor de allerhoogste salarissen vindt hij bepaald niet gelukkig. De heer A. Tijhuis, sinds 1945 pen ningmeester van „St. Lebuinus" werd gehuldigd, omdat hij 25 jaar lid van het hoofdbestuur is. BEVERWIJK Met grote meerder heid van stemmen is gisteren op de jaarvergadering van de St. Augustinus- vereniging van de r.-k. Onderwijsgeven den in de bisdommen Haarlem en Rot terdam, het besluit genomen over te gaan tot het aanstellen van een aal moezenier voor de zielzorg onder het onderwijzend personeel. De bisschop van Haarlem heeft toegezegd een priester daarvoor vrij te maken; de bisschop van Rotterdam acht een tweede aalmoeze nier voor dit werk nodig, maar wacht de ontwikkeling van het nieuwe insti tuut af. Een deel van de vertegenwoordigers van de afdelingen van „St. Augusti- nus" wilde het besluit een jaar ver schuiven om intussen een enquete on der de leden te kunnen houden over de noodzaak van een dergelijke specia le zielzorg. De meerderheid sprak zich uit tegen uitstel. In zijn openingsrede tot deze verga dering heeft voorzitter J. A. A. Poncin opgemerkt, dat het na ruim veertig jaat onderwijs-geljjkstelling in Neder land, tijd is voor bezinning of de zaken, zoals ze nu gegroeid zijn, juist zijn. Met name noemde hfl de verhouding schoolbesturen-school, en school-ouders. Dit trio heeft slechts een zeer verwij derd of in het geheel geen contact, terwijl toch in het belang van het on derwijs samenwerking geboden is. Ook het onderlinge contact, de men selijke verhoudingen, tussen de onder wijskrachten, dient vee] aandacht te hebben. Naar aanleiding van het jaarverslag ontstond een discussie, waaruit duidelijk werd dat de St. Augustinus-Vereniging voorstandster is van het uiteindelijk be reiken van één katholieke onderwijzers bond in Nederland, waarbij de dioce sane verenigingen diocesane secties zou den worden. Niettemin acht men in deze zin reeds veel bereikt in het bonds- bestuur omdat de bondsvergadering wetgevend is geworden inplaats van ad viserend. Tot leden van het hoofdbestuur wer» den gekozen de heren C. E. M. Schut- ijser te Blokker, G. C. E. Koot te Am sterdam, 1. M. H. Habraken te Haar lem. Tot lid van het dagelijks bestuur van het K.O.V. werd herbenoemd de heer J. A. A. Poncin, tot plaatsvervangend korte termijn een samensmelting van beide partijen zal zijn. „Het is best mogelijk, dat beide partijen tot de con clusie komen, dat het het meest ver standig is, de A.R. p-rty en de C.H.U. te laten voortbestaan als zelfstan dige politieke groeperingen, die echter meer contact gaan onderhouden dan tot dusver en die samenwerken waar samenwerking kan geschieden." Over de verhouding tussen de pro testants-christelijke partijen en de KVP sprak mr. Beernink slechts in zeer alge' mene termen. Hij zei: „Wij zullen goed doen de verhoudingen tussen rooms-ka- tholieken en reformatorische Christenen nauwkeurig te blijven volgen. Er is momenteel sprake van toenadering op theologisch en kerkelijk terrein. Ook hier zal ieder zich kunnen verheugen in het totstandkomen van meer eenheid, die dan als basis zal moeten hebben het geloof in Christus alleen. Zulk een eenheid, die er helaas nog niet is, zou op politiek gebied vérstrekkende ®evol' gen kunnen hebben." Voor minister Cals is de toch reeds geringe hoop op steun van CH- zijde voor de Mammoetwet, na de re de van mr. Beernink wel vervlogen De C.H.-voorzitter verklaarde het vol ledig eens te zijn met de kritiek, die dr. Tilanus op het ontwerp heeft ge uit. „Ons onderwijs is met deze wet naar mijn mening beslist niet gediend. Ik heb alle waardering voor de be kwaamheden van minister Cals, maar ik laat me door zijn mededeling, dat hij zal heengaan bij verwerping van het ontwerp, toch niet weerhouden te gen de wet te stemmen", zie mr, Beernink. Het wetsontwerp voor de subsidiëring van de kerkenbouw is voor hem „een uitermate moeilijk punt", omdat daarin een bepaling voorkomt, die het mogelijk maakt ook de bouw van humanistische bezinningscentra te subsidiëren. „Ik wee wel, dat er personen zijn, die ter- wille van de tolerantie over dit bezwaar willen heenstappen. Denken zij, zo re denerende, eigenlijk al niet een tikje te veel in humanistische zin? Een be langrijk deel van de Kamer voelt in het geheel niets voor het wetsontwerp. Voegen zich daarbij de tegenstanders van het subsidiëren van humanistische bezinningscentra, dan bestaat er een gerede kans, dat het ontwerp de eind streep niet haalt". PARIJS Ex-generaal Paul Gardy, de man die volgens de OAS het com mando over het geheime leger op zich heeft genomen, na de arrestatie van ex-generaal Raoul Salan, is een voor malige légionair. De 60-jarige Gardy werd in Parijs geboren en kreeg zijn militaire opleiding op de befaamde mi litaire academie van Saint Cyr. Hij be gon zijn militaire loopbaan als onder luitenant bij de cavalerie in 1923 en nam in het eerste cavalerie-regiment van het vreemdelingenlegioen deel aan de Syrische, Marokkaanse en Tune sische campagnes in de jaren twintig en dertig. In 1938 had hij de rang van kapitein bereikt en vocht hij in de 1ste pantserdi visie in Frankrijk en Duitsland gedu rende 1944 en '45. In 1956 werd hij bevorderd tot briga de-generaal, diende van 1958 tot 1959 als inspecteur-generaal van het legioen in Sidi Bel-Abbes en ging in 1960 over tot de reserve-troepen. Toen Salan in 1960 in ballingschap in Spanje ging wonen bracht Gardy hem enkele bezoeken in Madrid. Bij de re- volge in Algerije verleden jaar nam AMSTERDAM, 25 af ril De rchtbank heeft vanochtend de 42-jarige koopman P. V., bijgenaamd Kees de Belg, wegens een reeks diefstallen veroordeeld tot een gevangenisstraf van twee jaar met aftrek. De koopman die geen vaste woon- en verblijfplaats heeft en reeds twintig maal eerder werd veroordeeld, kwam mei 1960 vrij van zijn laatste von nis. Het ging goed tot september jl. Toen kwam V. in geldnood omdat hij een boete moest betalen. Hij loste dit pro bleem op door weer op dievenpad te gaan. Met een vriend stal hij uit twee auto's grote hoeveelheden byouteriëen en uit een derde auto drie camera's, ten nadele van een dagblad. Uit een huis aan de Van Baerlestraat in Amster. darr stal „Kees de Belg" nog een hoe veelheid fournituren en» stoffen. (Advertentie) Gardy het bevel over het legercorps in Oran op zich gedurende de vier da gen dat putsch duurde. Hij is nu de laatste ex-generaal in de gelederen van de O.A.S. Evenals Jouhaud en Salan is hö ver leden jaar wegens zijn aandeel in de putsch bij verstek ter dood veroordeeld. g (Advertentie)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1962 | | pagina 9