Eerste Kamer over Nieuw-Guinea OOK KVP-KRITIEK MINISTER LUNS Wellicht stemt deel van fractie tegen begroting van Buitenlandse Zaken OP „Draag Nw.-Guinea over voordat het te laat is" Soekarno: Geen hervatting van overleg terwijl Nederland versterkingen zendt Vijfvoudige moord in de Caribische Zee opgelost Meisje (15) verloor ouders, haar zusje en haar hroer UTRECHTSE SPRITS VOOR DE KONINGIN Eerste kernbom boven de Stille Oceaan ontploft zoveel mogelijk beperkt Gezonde twijfel Ut Hittegolf in Oostenrijk vlaggen en wimpels J. TH. KORT Meer soepelheid en snelle actie" Graag vreedzame oplossing Minister vraagt advocaat advies Doelinnen van verzekeringsgeld m Infanterist naar Oost-Duits] and SERIE PROEYEN VAN V.S. BEGONNEN Omvang van de „fall-ou Snel commentaar van TASS Het weer Zaak-v. d. Putten Voor Tuin en Strand mm gedeserteerd Kouder BAKKER'S BEHANG Het weer in Europa ÖvutT* \ztw^s\>eh(teM, DONDERDAG 26 APRIL 1962 86ste JAARGANG No. 31115 DEN HAAG, 26 april Van Verschillende zijden is bij de be handeling van de begroting van Buitenlandse Zaken in de Eerste Kamer het Nieuw-Guineabeleid van minister Luns aangevallen. Er is zelfs van K.V.P.-zijde de eigen partij van de minister ge dreigd met stemmen tegen de be groting, wanneer de minister geen bevredigende verdediging weet te geven. Er is aangedrongen op minder geheimzinnigheid met na me ten aanzien van de juiste in houd van het plan-Bunker. Geen zware eisen Een A.F.P.-correspondent meldt Medan, dat Soekarno in zijn toe spraak verklaarde dat Indonesië de leerhandelingen met Nederland Iet zal hervatten zolang de Neder- aöders het zenden van versterkingen aar Nieuw-Guinea niet staken. 10?Ü gaan door met het zenden van oor- <yrVaartuigen, o.a. onderzeeërs en an- duirf-Versterkingen, terwijl Indonesië ge- afwacht tot Nederland het „plan- zal anvarden voor de over- ajj T van Nieuw-Guinea aan Indonesië, as Soekarno. WASHINGTON.26 april (Rtr) De Verenigde Staten hebben gisteren een kernexplosie boven de Stille Oceaan tot stand ge bracht. Volgens een bekendmaking van de commissie voor atoom energie werd de bom in de omge ving van het Britse eiland Christ mas door een vliegtuig losgelaten. De kracht werd als „middelbaar" omschreven. Amerikaanse ambte naren hebben inmiddels meege deeld dat de proef een succes was. Reacties Suède dames- en herenjasjes RIDDERORDEN EN ONDERSCHEIDINGEN BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon. Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk, Zeestraat 50: telef. 4790 Bijkantoor en Red. IJmuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: W. C. H. Leijdeckers en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. RUN enW. Severin. NIEUWE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte. Omroepers 16 cents per m m. hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 61 cents per week, 2.65 per maand, 7.90 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544. (Van onze parlementaire redacteur) Twee van de vier leden, die voor de f*vP over Nieuw-Guinea hebben gespro ken, vroegen een sneller handelen en het binemen van een soepeler standpunt, "et ergst bleek in deze fractie de be zorgdheid van de heer Regout, die de öiinister als eerst verantwoordelijke voor uet traineren van de ontwikkeling aan duidt. Hij wees op de onmogelijkheid Voor het parlement het beleid te con troleren, nu de grenzen der geheim- Zinnigheid zijn overschreden en noemde Jtat in hoge mate verontrustend, dat troepenzendingen elkaar opvolgen, waar mede de kans op het uitbreken van openlijke vijandelijkheden toeneemt. Nie. Uiand is daarmee gediend, aldus de heer Regout, die letterlijk zei: „Een beleid, dat gepaard gaat met zulke in grijpende nevenverschijnselen, die de Wereldvrede in gevaar brengen en he vige reacties in eigen land veroorzaken, terwijl het zichzelf aan de parlemen taire controle onttrekt, veroordeelt zich- Zelf. Het kan zo niet langer duren." De heer Regout sprak voorts van een "hoogst gevaarlijke verabsolutering van een in wezen zo vaag en in toepassing 20 moeilijk hanteerbare zaak als het recht op zelfbeschikking." Hij gaf de mi nister nog een kans om het stemmen van^ enkele leden van de fractie tegen de begroting, om redenen die eigenlijk daarbuiten zijn gelegen te voorkomen, Wanneer de bewindsman meer bevredi gende argumenten voor zijn beleid aan voert dan die, welke hij in de Tweede Kamer heeft genoemd. Tenslotte zei de heer Regout, dat de fractie het wel degelijk wenselijk acht, dat dit kabinet de oplossing voor het Nieuw-Guinea-vraagstuk brengt, „al is het dan misschien niet het kabinet als geheel" (kennelijk doelde de KVP-er op het verdwijnen van minister Luns). Hij suggereerde, dat met de Verenig de Naties dient te worden samenge werkt om een oplossing te vinden, waarbij nog zoveel mogelijk voor de Papoea's wordt bereikt. De heer Kraaijvanger, die namens vele leden van de KVP-fractie sprak, zei dat hij het voorstel van de minister aan de Verenigde Naties destijds redelijk vond, al betreurt hij het dat Indonesië daar geheel buiten werd gelaten. Hij toonde ook begrip voor de moeilijkheden van de minister, die onder druk staat van op ruiende taal en oorlogsdreiging, waar mee men tracht hem afstand te laten doen van redelijke voorwaarden tot over dracht van de souvereiniteit. „Rekening houdend met de werkelij ke situatie, waarin we ons bevinden, moet echter," aldus de heer Kraaij vanger, „voorop worden gesteld, dat het niet mag en niet moet komen tot een volledige oorlog. Daarin zou Nederland het onderspit delven en zouden vele mensenlevens worden opgeofferd. De verantwoordelijkheid daarvoor berust wel op de eerste plaats op Indonesië, maar ook op ons." De katholieke woord voerder hoopt, dat de Papoea's ooit de eigen keuze over hun lot zullen krij gen, maar hij vreest, dat indien in deze fase van onderhandelen het zelfbeschik kingsrecht van de Papoea's voorop wordt geplaatst, wij geen stap verder komen. „De regering moet te dien aanzien niet zulke zware eisen stellen, dat alleen daar door de onderhandelingen al mislukken." Verder vroeg de heer Kraaijvanger om het veilig stellen van de bevolking en de evacuatie van de Nederlanders, met waarborg van derden. Voor alles echter wilde hij minister Luns duidelijk maken, dat snel en soepel moet worden gehandeld. Hij zei niet te kunnen inzien dat dit niet een constructieve bijdrage zou zijn met het oog op de menings vorming van het kabinet, dat voor een zo bijzonder zware beslissing staat. Het laatste was ongetwijfeld een rechtvaardiging van het standpunt van dit deel van de KVP-fractie, dat niet heeft willen schromen een zo scherp mogelijke kritiek te doen horen. Daar tegenover stond de mening van pater Beaufort, die van oordeel is dat juist .Kuala LUMPUR, 26 april (Reuter/ AFP) Radio-, jakarta heeft de aange kondigde toespraak omgeroepen, die pre sent Soekarno vandaag te Medan heeft •^houden. President Soekarno zei op deze mas- ^-byeenkomst o.a. „dat Indonesië er bog altijd de voorkeur -an zal geven Nieuw-Guinea op een vreedzame yijze te verkrijgen. Maar als de Ne derlanders koppig blijven zullen wy bet met geweld nemen". Hij verzocht Ie buitenlandse diplomaten er goede hota van te nemen, dat Indonesië de ^°orkeur geeft aan een vreedzame op lossing van het geschil. ""'dat Soekarno het woord voerde, 'ami ^hiister Soebandrio die de Neder- hea 6rs Waarsc! :wde „West Nieuw-Gui- on jss-e 0Vei te dragen het te Iaat zal fin aatt vreedzame wijze Zijn" rï°nesië voordat h sisok?' YORK (Reuter) De Indone- Natie® Sedelegeerde_ bij de Verenigde gistei .Soekardjo Wirjopranoto, heeft de wV?1(Mag een bespreking gehad met V.N. d^rnemend secretaris-generaal der Sen';- Thant. Volgens bevoegde krin- etiderL kwestie Nieuw-Guinea een der hiaar Qr*?en van gesprek geweest, heties ,°ekardjo zou Oe Thant geen re us vrvw„a.n,,de Indonesische regering op Vi„£rtellen van de Amerikaan Bun- e&ben overgebracht. UPI verneemt uit gezaghebbende bron, in tegenstelling tot andersluidende berichten, dat Nederland geen nieuwe voorstellen heeft gedaan inzake waar borgen, die het de Papoea's mogelijk zouden maken hun eigen toekomst te bepalen. Gisteren werd in Washington het bericht verspreid, dat de Neder landse regering nieuwe voorstellen had ingediend betreffende zelfbeschikking. DJAKARTA (AFP) De uit Weste lijk Nieuw-Guinea afkomstige Silas Pa- pare, die lid is van het Indonesische congres voor volksraadpleging en van de nationale planraad, heeft gisteren te kennen gegeven, dat hij van plan is de leden van de Nieuw-Guinea-Raad uit te nodigen voor een bezoek aan Indo nesië „om hun de levensomstandighe den in het vrije Indonesië te tonen". Papare zei, ervan overtuigd te zijn, dat zijn landgenoten zouden opkijken van de ontwikkeling van het onafhankelijke In donesië. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 26 april De minister van Defensie, ir. S. H. Visser, leeft de- bekende Haagse adt at mr C. R. C. Wijckerheld i.sdom om advies gev gd in de zaak Van der Putten, "e heer Wijckerheld Bisdom is het lijvige dos sier ter hand gesteld en :iu gaat hij na of het zin heeft voor de minister hoi r beroep te gaan bij de Central Raad van beroep in Utrecht tegen de uitspraak van het ambtenaren^ -echt in Arnhem, waarbij het onts'ag van de technische hoofdambtenaar werd teniet gedaan. De bewindsman heeft h mvoor tot 12 mei de gelegenheid. Het ligt in de li; der verwachting dat wanneer de minis ter in beroep gaat mi. Wijckerheld Bis dom als zijn gemachtigde zal optreden. Tot nu trad als zodanig op mej. M. Wiggers, hoofd afdeling burgerpersoneel, nu meer dan ooit terughoudendheid ge boden is. Hij gaf zijn eigen fractie een stille wenk door op de kracht van de dictatoriale landen te wijzen (het ont breken van verdeeldheid in optreden) en sprak zijn bewondering uit voor het be leid van de minister, die ernaar streeft Nederland in de internationale gemeen schap een plaats te geven, waarin het belang voor ons land, het handhaven van de internationale rechtsorde, moge lijk wordt gemaakt. „Soepel in uiterlijke vormen, maar niet in essentiële zaken", zo om schreef deze woordvoerder van de KVP-fractie de taak van Nederland in een wereld, waarin velen het met ethische waarden en beginselen niet zo nauw meer nemen. „Het richt snoer dient daarbij te zijn, dat men een eenmaal gegeven woord ook wer kelijk houdt," aldus pater Beaufort. Minister Luns kreeg van I'"'P-zij de ook de steun van de lieer Derksen, die mede namens vele andere leden van de fractie betoogde, dat juist deze regering met nieuwe ideeën is gekomen en positief aan de oplossing van het Nieuw-Guinea- conflict wil medewerken. Hij zei ervan overtuigd te zijn dat gezocht wordt naar een zo snel mogelijke afdoening van za ken. Tegen overdracht van bestuur heeft hij in beginsel geen bezwaar, mits onder waarborgen van Indonesische zijde, dat met de belangen van de Papoea's re kening wordt gehouden. Het zelfbeschik kingsrecht noemde hij niet het enige, maar wel een van de belangrijke pun ten, die voorop moeten staan. (Vervolg elders in dit blad) (Advertentie) Voor de komende FEESTDAGEN: katoen, wol en wol met nylon in alle maten voorradig stokken en houders. Speciale aanbieding Wollen oranje vlaggen 75/95 3.80 Metalen, inklapbare tuinstoelen, met linnen loper 13.90 Zonnebedden - geheel inklapbaar; kleuren: oranje, blauw, groen. Hoofd- en voeteinde verstelbaar 27.75 Lopers voor ligstoelen 2.25 - 1.70 - 1.30 - 0.98 Windschermstof voor balkon, tuin en strand 140 cm breed. Effen en ge streept. Per meter 3.25 - 2.25 Markieslinnen - 140 cm breed. Kleuren: oranje, blauw, groen Zware kwaliteit ,per mtr. 6.75 Afd. Gordijnstoffen - Bedden GED. OUDEGRACHT 86 30 stappen vanaf hoek Gr. Houtstr. Advertentie) Bij iedere jas een passende tas elegante tajsen en byoux GR.HOUTSTR .18* TEL.204I5 - HAARLEM MIAMI, 26 april (Reuter) De Ame rikaanse kustwacht heeft een uitge- breid onderzoek ingesteld naar het drama, dat zich in november 1961 heeft afgespeeld op de Caribische Zee. Door dit onderzoek is komen vast te staan, dat kapitein A. Harvey zijn vrouw Ju liette, zijn vriend Arthur Duperrault. mevrouw Duperrault alsmede twee kin deren van dit echtpaar om het leven heeft gebracht, vermoedelijk al- leer maar om in het bezit te komen van een groot geldsbedrag. Hij had na melijk een hoge verzekering afgesloten op het leven van zijn vrouw. Om dit geld te kunnen innen nam hij de dood van vijf andere mensen (zijn bedoeling was zelfs zes) op de koop toe. Harvey maakte met zijn vrouw en het complete gezin Duperrault (man, vrouw, twee dochters, één zoon) een plezierreisje op de Caribische Zee met het jacht „Bluebelle". Op een gegeven dag vonden leden van de Amerikaanse kustwacht het meisje Terry Jo Duperrault, 15 jaar oud, drijvend op een vlot. Zij had al vier dagen op dit vlot in de Caribische Zee rondgedreven en was volkomen uitgeput. Toen zij weer op verhaal was geko men, tekenden agenten van de kust wacht uit haar mond het volgende ver haal op. Terwijl zij in het ruim van de „Bluebelle" was, hoorde zij aan dek plotseling lawaai. Zij ging naar boven en zag op het dek haar vader, haar moeder en haar broer liggen in grote plassen bloed. Alleer haar zusje Renée leefde nog. Harvey was bezig met het uitzetten van een reddingsboot. Hij had liet jacht lek gemaakt, zodat het spoe dig zou zinken. Renée verdronk korte tijd later, na dat zij er eerst nog in was geslaagd de „Bluebelle" met een reddingsgordel te verlaten. Haar lijk werd door Har vey aan boord van diens reddingsboot genomen vermoedelijk zo meent do politie om het door hem verzonnen verhaal over een ramp, die het jacht had getroffen, aannemelijker te kun nen maken. Terry Jo had haar leven waarschijn lijk te danken aan het feit, dat zij er snel in slaagde een reddingsvlot uit e zetten en weg te drijven. Toen Harvey haai niet meer op het jacht zag, nam hij waarschijnlijk aan dat zij al was verdronken. Vier dagen later werd Terry Jo ge vonden. Harvey was toen allang met zijn reddingsboot in de Verenigde Sta ten teruggekeerd. De politie trok er op uit om hem te arresteren. Zij kwam echter te laat. Toen Hai vey, door de radio of uit de kranten, had vernomen dat Terry Jo het drama had over leefd, sloeg hij onmiddellijk de hand aan zichzelf. BERLIJN, 26 april (ADN, DPA, ANP) Naar de 'egervoorliehtings- dienst meedeelt, is de 20-jarige soldaat J. Stoops gisteren niet van Paasverlof bjj zijn onderdeel, het 42-ste infanterie- bataijon te Ermelo, teruggekeerd. De uit Breda afkomstige militair had zich om twaalf uur moeten melden. Duitse persbureaus maakten gisteravond mel ding van het feit, dat de Nederlandse militair in Oost-Du itsland om politiek asiel zou hebben verzocht. De militair, Jan Stoops, zou tegen over Oostduitse autoriteiten hebben verklaard, dat zijn onderdeel m geval van oorlog in West-Duitsland wordt in gezet en dat hjj geen zin had om voor „de belangen van Westduitse Nazi's te vechten." Bovendien, zo zou hij voorts gezegd hebben, oestaat de mogelijk heid, dat het bataljon naar Nieuw-Gui nea wordt gezonden. Aan deze „huur- lingendienst" had hjj zich door zijn vlucht naar Oost-Duitsland onttrokken. Volgens de legervoorlichtingsdienst is soldaat Stoops tijdens zijn Paasver lof naar Oost-Duitsland gereisd waar zijn meisje woont. Hij was zeeman voordat hii in militaire dienst kwam. miniminnmnminnnnmmn (Advertentie) (Adv srtentie) Koningin Juliana heeft woensdagmiddag op het paleis Soest dijk een delegatie van de Algemene Nederlandse Invaliden- bond, afdeling Utrecht, ontvangen. Het jongste lid van de afdeling Utrecht, de dertienjarige Frits Willigen, bood de vor stin een pakje Utrechtse sprits en een boeket bloemen aan. In een afzonderlijke bekendmaking maakte de commissie later nog be kend, dat de hoeveelheid radio-actieve stof, die door de thans begonnen serie kernproeven zal ontstaan, tot een mini mum zal worden beperkt. De totale hoeveelheid zal veel geringer zijn dan die welke bij de Russische proeven in de herfst van vorig jaar ontstond. De woordvoerder van het Ameri kaanse ministerie van buitenlandse zaken, White, legde er op een pers conferentie de nadruk op, dat de Amerikaanse regering met tegenzin heeft besloten tot hervatting van de proeven over te gaan. Zij betreurt deze hervatting, evenals vele andere regeringen en volken dat doen. Deze regeringen en volken mogen echter nooit uit het oog verliezen, dat de Amerikaanse regering herhaaldelijk heeft aangeboden geen proeven te doen, als de Sovjet-Unie wilde in stemmen met het sluiten van een doelmatig verdrag, dat alle kern proeven ve iedt. De Verenigde Sta ten zullen met alle kracht blijven streven naar overeenstemming over een doelmatig kernstopverdrag. Verwacht wordt, dat nieuwe Ame rikaanse serie proeven twaalf of meer explosies zal omvatten en tenminste twee maanden zal duren. GENèVE, De Indische vertegen woordiger op de conferentie over ont wapening in Genève, Lall, zei gister avond dat hij de eerste Amerikaanse kernontploffing zeer betreurde. Hij wees erop, dat de Indische premier, Nehroe, dinsdag nog had aangedrongen op af gelasting van de proeven. De Zweedse sociaal-democratische minister-president, Erlander, zei dat men de hervatting van de proeven „alleen maar kan betreuren". De Noorse minister van buitenlandse zaken, Lange, wees er op, dat men in brede kring in Noorwegen de Ameri kaanse proeven zal betreuren. Tot het laatst toe bestond de hoop, dat de on derhandelingen over een permanent verbod van atoombomproeven zou sla gen. Het Russische „neen" op alle voor stellen voor internationaal toezicht heeft geleid tot deze nieuwe Ameri kaanse proeven, aldus de Noorse mi- nister. In Westduitse regeringskringen zei men, dat de Amerikaanse kernproeven noodzakelijk zijn omdat de Sovjet-Unie in september 1961 de afspraak geen proeven meer te houden heeft geschon den. Het eerste commentaar van een communistisch land kwam gister avond uit Oost-Duitsland. Het pers bureau A.D.N. noemde de proef „Een van de grootste misdaden in de ge schiedenis van de mensheid". Het is tegen de wil van de overweldigende meerderheid van de bewoners van de aarde. „Dit is moord op degenen die reeds geboren zijn en degenen die nog geboren moeten worden", aldus ADN. Een commentator van het Russi sche persbureau Tass schreef later, dat de hervatting van de Amerikaanse kernproeven „een nieuwe stpot is in de wedloop in kernbewapening". De Amerikaanse afgevaardigde ging naar de ontwapeningsbesprekingen in Genè ve, terwijl reeds besloten was om, on verschillig wat er in Genève zou ge beuren kernproeven te houden, aldus Tass. 8ARTELJORISSTR HAARLEM TEL 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL. 223596 Verwachting tot vrijdagavond, (opgemaakt te 11.15 uur) Wolkenvelden met vanavond of vannacht in hoofdzaak ir het noorden van het Iar-* plaatselijk wat motre gen. Matige, aan de kust nu en dan vrij krachtige, naar noord draaiende wind. Kouder overdag, vooral in het bin nenland. VRIJDAG: Zon: 5.20-19.56; maan: 2.15-11.10. Engeland De BBC heeft de Zweed se ambassade in Londen verontschuldi gingen aangeboden voor het feit, dat in een dezer dagen uitgezonden televi siespel alle „schurken" namen droegen van leden van de ambassade er zelfs van de Zweedse premier De auteur van het stuk verklaarde dat hij de namen had ontleend aan een Zweedse telefoon gids. (T.T.) (Van onze weerkundige medewerker) DE BILT, 26 april Ook vanmor gen kwam in een groot deel van ons land mist voor die later plaats maakte voor verspreide opklaringen. Oe lucht druk blijft aan de hoge kant -u komt uit het noordwesten een zwak frontje naderbij dat in de komende 24 uur zal passeren met tijdelijk een wind tussen west en noord. Ook voor morgen ver wachten wij zonnige perioden. Door zwakke luchtaanvoer via de Noordzee zal de middagtemperatuur gematigd blijven en in de buurt van 10-15 gr. lig gen. Regen van enige betekenis ver wachten wii deze week niet. 600 dessins uit 4 landen voor üw kamer. Kom eens aan de Behangbar, daar ziet u alléén al 100 levensgrote voorbeelden. Staalboeken thuis? U belt maar even. DHZ-service? Volledig. Plakplastic? 60 dessins, op 45 en 90 cm. En een leuke jubileumverras sing. 35 jaar Gen. Cronjéstraat 135 Haarlem - Tel. 5 54 32 (02500) Na het debat over de Nieuw-Gui- nea-politiek van begin januari in de Tweede Kamer schreven wij, dat wij niet konden zien, waarom in deze kwestie met zoveel verschillende as pecten kennelijk fractiediscipline werd opgelegd. De Nieuw-Guineakwestie is volkomen eenmalig, is geen crite rium voor partijvorming geweest en zal het ook niet worden. De scheids lijnen der meningen lopen dwars door alle partijen heen. Het deed dan ook onnatuurlijk aan de Tweede-Kamer fracties als gesloten blokken te zien optreden. De K.V.P.-fractie in de Eerste Ka mer heeft zich weten los te maken van de solidariteit door dik en dun met de „K.V.P.-minister" Luns. Zij heeft terecht de minister van Buiten landse Zaken, gezien als degene, die het eerst verantwoordelijk is voo kwes ties van oorlog of vrede. Verschillende katholieke sprekers hebben hun on gerustheid over het beleid vr de mi nister niet verborgen. De geheimhou ding tegenover het parlement wordt te ver gedreven, terwijl het vermoe den bestaat, dat in het voorlopige contact met de Indonesiërs het zelf beschikkingsrecht van de Papoea s zo stijf en zwaar is opgesteld, dat de besprekingen wel bij voorbaat moes ten mislukken. De heer Kraayvanger betoogde terecht, dat men bij het streven van het zelfbeschikkingsrecht zoveel mogelijk te redden, moest op passen niet in een volledige oorlog verzeild te raken. Men weet te voren nooit, wat het einde van een parlementair debat op levert. Het is niet uitgesloten, dat de senatoren, die de traditie van de ver heerlijking van minister Luns hebben verlaten, slechts 'n opvoedende maat regel in de zin hadden, m.a.w. slechts bedoelden de minister een ernstige waarschuwing te geven dat hij zich niet kan veroorloven nog veel langer de Nieuw-Guinea-kwestie te behan delen zonder een behoorlijke verant woording aan de Staten Generaal. (Als niet-parlementariër is men uit het debat te weten gekomen, dat de Kamercommissies, die altijd zo in tiem met de minister schijnen te con fereren, óók niet veel te weten zijn ge komen). Maar ook viel er veel twijfel te be luisteren aan de zakelijke juistheid van het gevoerde beleid. Een twijfel, die alleen maar gezond is. Het wa» bepaald griezelig, zoals in het ver leden naar huiten de ongeloofwaar dige facade van de volledige gerust heid en de volkomen zekerheid werd getoond. Bij gebrek aan inlichtingen van de zijde van de minister kan men hem de gunst van de twijfel schenken. Maar dan ook niet méér dan van de twijfel. Station max mm neersi Weer temp temp afgel glstereD 24 uur Den Helder mist 9 4 0 Ypenburg mist 12 5 0 Vlissingen mist 11 6 0 Eelde mist 10 4 0 Twente mist 13 6 0 De Bilt mist 15 5 0 Eindhoven mist 16 6 0 Zd-Limburg mist 15 6 0 Helsinki regen 15 6 1 Stockholm regen 16 5 0.5 Kopenhagen licht bew. 16 6 0 Londen onbew. 20 5 0 Amsterdam mist 12 5 0 Brussel mist 17 7 0 Luxemburg half bew. 23 11 0 Parijs zw. bew. 23 9 0 Bordeaux onbew. 22 16 0 Nice half bew. 28 12 0 Berlijn onweer 27 14 0.1 Frankfort onbew. 25 7 0 Zürtch onbew. 23 7 0 Genève licht bew 27 11 0 Wenen onbew. 26 4 0 innsbrück licht bew. 23 15 0 Rome onbew. 24 10 0 Madrid geh. bew. 14 11 15 Mallorca licht bew. 23 11 0 (Advertentie) Haarlem Zijlstraat 71 Tel 16968 WENEN, 26 april (UPI) In Oos tenrijk heerste de afgelopen dagen een temperatuur van 30 graden. Sinds 1885 is dit nimmer in het voorjaar gebeurd. De gemiddelce temperatuur in deze tijd van het jaar bedraagt 18,5 tot 18,8 graden Celsius Weerkundigen verwachten da* de hit tegolf tot donderdag zal voortduren. Reeds hebben enkele personen een zonnesteek opgelopen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1962 | | pagina 1