Kinderbijslag wet definitief aanvaar d EEN KATHEDRAAL VAN LUCIFERS Vervloeiing van woordcultuur arbeidscultuur Naast humanistische ook eco nomische motieven voor onderwijs en SPOORWEGEN STAAKTEN IN FRANKRIJK IME TRANSISTOR Oranjeop spelevaart door het Noordzeekanaal Paul Vlaanderen Dak van bouw werk ingestort Prof. Kwant voor Kath. Lerarenvereniging Drs. Stubenrouch ter aarde besteld Verzekering van de ziektekosten Groots nautisch koninklijk festijn Hoogovens in feestverlichting vieren Dr. A. de Jong ridder H. Gregorius de Grote BRAND OP DEENSË TANKER NA HEVIGE EXPLOSIE Bij heel gunstig weer ook buitengaats DONDERDAG 26 APRIL 1962 PAGINA 2 'springlading/ Een dodetwee gewonden V.S.-rapport dringt aan op vermindering handel met communisten Senaat ook akkoord BEDEVAARTGANGERS NAAR JERUZALEM "*"■1 Tl Akkoord nieuwe cao's zuivelindustrie Vijf procent hoger loon? Tweede schip van rederij binnen 24 uur in moeilijkheden Bedrijven verplicht internationale kapitaal- bewegingen aan te geven Plan voor een nieuwe wettelijke regeling THOMPSON. JE WEET WAT IKHEBGEEN KE05... PAK AAN, BEDANKT. JE BENT VERSTANDIG. HU HEEFT HET r KOORD LOSGE- L TROKKEN/ W AMSTERDAM, 24 april „Pas met de komende feestdagen op voor zakkenrol lers", zo waraschuwt de centrale recher che van de Amsterdamse politie alle be langstellenden voor de festiviteiten in de hoofdstad van ons land i.v.m. het zil veren huwelijksjubileum van het konink lijk paar. Vit de statistieken blijkt, dat zakkenrollers juist op hoogtijdagen een grote activiteit aan de dag leggen. In 1948, tijdens de inhuldigingsfeesten van koningin Juliana, werden 449 aangiften van zakkenrollerij bij de politie gedaan. Dat jaar was een uitschieter, want in 1960 waren het er bijvoorbeeld 144 en vorig jaar 210. In 1948 opereerden in Amsterdam o.m. twee internationaal bekende Franse zak kenrollers, een echtpaar. Man en vrouw bewogen zich tussen het publiek, bij voorbeeld bij een voorstelling met een aapje op de Dam en roofden portefeuil les en portemonnaies van talrijke men sen. De Fransman morat daarvoor drie jaar in een Nederlandse gevangenis zit ten, de vrouw tien maanden. Voorts is het geval bekend van een vrouw, die flauw viel en werd bijgestaan door een behulpzame man. Toen de vrouw was bijgekomen miste de man zijn portefeuille. Ook bij afzettingen langs routes, die koninklijke gasten passeren en waar veel mensen samendrommen, willen zakken rollers wel eens hun slag slaan. Zo is het geval bekend van een man, die tus sen het publiek ging staan en met een tangetj- een fototoestel probeerde los te knippen. „De beroepszakkenrollers wachten juist op dergelijke gelegenheden en slaan dan hun slag", meent commissaris J. Jong van de Amsterdamse recherche. Hij ge looft, dat het publiek doof voorzichtig te zijn de politie op de beste wijze van aangiften van zakkenrollers kan vrij waren. (Van onze verslaggever) ROTTERDAM, 26 april Vanmor- Sen is het dak ingestort van een in aan- ouw zijnd vrieshuis aan de dr. Albert Plesmanweg in Rotterdam Zuid. De 27- jarige ongehuwde timmerman Aad Leek uit Noord Scharwoude werd onder de grote pre-fabricated dakplaten be dolven en was op slag dood. Een andere timmerman, de 37-jarige Piet Voorthuizen uit Broek op Langen- djjk werd licht gewond, evenals de 17- jarige leerling-machinist Dik van Vliet uit de Van Diest-straat te Rotterdam. Beiden zijn in het zuiderkruisziekenhuis opgenomen. Het is nog niet oekend, wat de oor zaak is geweest van de instorting. Een ooggetuige vertelde: vier mannen wa ren op het dak bezig met de platen, toeri de constructie plotseling begon te zakken. Dire mannen vielen met de pla ten naar beneden. Een vierde wist zich te redden door nog snel op een nabijgelegen dak te springen. Deze laatste was de uitvoerder Klaas de Ja ger, die ongedeerd bleef. Toen het stof was opgetrokken, vond men tussen de gebroken platen en de verbogen stangen het stoffelijk overschot van de timmer man. De mannen maakten deel uit van een ploeg van twintig werklieden, die al acht maanden oezig zijn met de bouw van het vrieshuis. Over twee maanden zou het gebouw gereed moeten zijn. Recherche en ar beidsinspectie waren vanmorgen op de plaats van het ongeluk aanwezig. WASHINGTON, 24 april De Ame rikaanse senaatsleden Thomas Dodd en Kenneth Keating, die kortgeleden zes Europese landen hebben bezocht voor een onderzoek naar de doeltreffendheid der controle van de westelijke landen op de levering van strategische goede ren aan de landen van het Communis tische blok, hebben thans verslag van hun bevindingen uitgebracht. In hun verslag verklaren zij, dat het Westen zich in zijn handelsbetrekkingen met het Sovjet-blok meer beperkingen dient op te leggen. Waar de communisten erop uit zijn ons te begraven, zou net dwaasheid zijn naar deze landen machines, uitrusting voor de chemische industrie en andere goederen te exporteren, die dienen om de bijzonder ernstige tekorten van hun militair-industriële technologie te helpen overwinnen, aldus de Amerikaanse se nators. (Van onze parle -entaire redacteur) DEN HAAG, 25 april --De Eerste Ka mer heeft vanmiddag het wetsontwerp algemene kinderbijslagverzekering de finitief aanvaard. Nadat de Tweede Ka mer met 84 tegen 47 stemmen voor het wetsontwerp had gestemd, was de ver houding in de Eerst© Kamer thans 39 tegen 19. Behalve de oppositie hebben van de regeringspartijen alleen de he ren De Gaay Fortman en Elffrich, bei den van de A.R.-partij, hun stem te gen het ontwerp uitgebracht. Het wets ontwerp is een van de moeilijkste poli tieke opgaven geweest waarvoor het ka binet De Quay heeft gestaan. Zowel van socialistische zijde als van de zijde van de VVD waren er ernstige bezwa ren tegen het ontwerp terwijl ook uit de prot. chr. hoek geen eenstemmigheid kon worden bereikt. De stemming was in de Eerste Ka mer een week uitgesteld, omdat van socialistische zijde hoofdelijke stemming was geëist. Wanneer minister Veldkamp erin slaagt tijdig de technische voorbereidin gen te treffen zal nu met ingang van 1 januari 1963 aan kleine zelfstandigen, zoals ook aan loontrekkenden, kinderbij slag worden gegeven. Voor de zelfstan digen is echter, in tegenstelling met de werknemers, nog een dubbele beper king in de wet gelegd. Zij zullen, alleen wanneer zij minder dan f 4000 inkom sten per jaar genieten, voor al hun kin deren, ook het eerste en het tweede kind, deze kinderbijslag ontvangen. Bo vendien wordt geen kinderbijslag toege kend aan zelfstandigen met inkomsten boven f 14.000 per jaar. Deze laatste categotie moet wel premie betalen. De beide grenzen naar boven en naar be neden zijn door amendementen in de Tweede Kamer ten gunste van de ge gadigden uitgebreid. Uit de beschouwingen in beide Ka mers is duidelijk gebleken, dat de mi nister van Sociale Zaken en met name ook de KVP niets liever zullen doen dan de wet zo spoedig mogelijk her zien. zodat ze werkelijk algemeen wordt en dat alle zelfstandigen op gelijke wij ze als de werknemers van de kinder bijslag zullen profiteren. SCHIPHOL, 25 april Met een lijn- toestel van de KLM zijn vanochtend 31 bedevaartgangers naar Jeruzalem vertrokken. ,,Het grootste deel bestaat uit leken", vertelde de heer Th. Was sing, directeur van RAPTIM-tilburg voor het vertrek van de groep. Er gaan slechts enkele katholieke geestelijken mee. De groep bestaat niet alleen uit ka tholieken, ook een aantal protestanten onderneemt de reis naar Israël. In 14 dagen zal het gezelschap een program ma afwerken waarin bezoeken zijn op genomen aan alle heilige plaatsen op Jordaanse en Israëlisch gebied. Het is de tweede reis die in dit verband is georganiseerd. In de loop van dit jaar zullen nog twee groepn voor dergelijke reizen naar Israël vertrekken. (Van onze onderwijsredacteur) MAASTRICHT, 25 april Dr. A. C. de Jong, oud-secretaris van de katho lieke lerarenvereniging St. Bonaventu- ra, is benoemd tot ridder in de orde van de H. Gregorius de Grote. De bis schop van Roermond, mgr. P. Moors, deed hedenmorgen óp de algemene vergadering van St. Bonaventura in het Staargebouw mededeling van deze benoeming en reikte dr. De Jong de versierselen behorende bij deze onder scheiding uit. In Chicago heeft een man, Emmanuel George Venetucci geheten, twaalf jaar gewerkt aan dit model van een kathedraal- Zijn werkstuk is geheel gebouwd van lucifers, in totaal ongeveer een miljoen. (Van onze onderwijsredacteur) MAASTRICHT, 26 april Op de al gemene vergadering van de katholieke lerarenvereniging „Sint Bo venture'' heeft prof. dr. R. Kwant O.E.S.A. gis teren een boeiende rede gehouden on der de titel ,,De menselijke en de christelijke zin van het onderwijzen". Spr. nam als uitgangspunt, dat de mens, die in een voortdurende wissel werking met de wereld verkeert, de wereld zin geeft door haar aan te grij pen. Er bestaat echter ook een contact op een afstand met de wereld: de aan wijzing. Het aanwtjzingsinstrument bij uitstek is het woord. Het woord stelt de dingen tegenwoordig. Door de ar beidscultuur wordt de wereld bruik baar. Door het aanwijzen van de we reld brengt men de dingen aan het licht. Oorspronkelijk was de mens ge vangen in de actie; toen hij eenmaal het woord had ontworpen, is dit woord een eigen leven gaan leiden. Men kan aldus spreken van een „zelfstandige woordcultuur". Hiermee is het onderwijs onlosmakelijk verbon den. In een primitieve samenleving leert het kind de levenscultuur door deel te nemen aan het leven. Als er een zelfstandige woord-cultuur ontstaat, die een eigen sector van het leven vormt, is er onderwijs nodig om daar in binnen te treden. Vooral de Grieken hebben de innerlijke zin van de zelf standige woord-cultuur sterk beleefd, ze waren zelfs bang aan het weten utilitaristische functies toe te kennen. Het woord heeft ook nog een andere zin. Het heeft macht. Spr. illustreerde dit o.m. met het voorbeeld, dat men de techniek een gevaar noemde en dat zij dus ook een gevaar werd. Het woord legt de wereld vast en be schouwt zichzelf als een bijkomstige aanduiding. De moderne woord-cultuur heeft de arbeidscultuur tot een macht ge: akt. Vroeger was de woordcultuur supe rieur boven de arbeid. De arbeidscul tuur is omhoog geschoten toen het woord er zich mee ging bemoeie>- Het in elkaar vervloeien van woord en arbeidscultuur is een groot feit in de moderne tijd en hiermee is ook de functie van het onderwijs grondig ver anderd. Nu de woord-cultuur het licht van de arbeidscultuur geworden is, moet eenieder er aan deelnemen. Wij leven dan ook in een periode van al gemeen onderwijs. Men denkt wat het onderwijs betreft nog te vaak alleen in humanistische termen. Prof. Kwant wil de huma nistische motieven niet negeren, doch ook de economische erbij betrekken. De ontwikkeling van het onderwijs is gegroeid met de ontwikkelingen in de arbeidswereld. „Ik ben geen kenner van de Mammoetwet, maar het zou me hogelijkverwonderen als deze et .ande ontwikkeling in de arbeidswereld ook geen sporen vertoonde", zo merkte spr. onder enig geamuseerd gemom pel uit de vergadering op. Het zou trouwens ook verkeerd zijn als het an ders was. Men houdt, met alle protes ten, die ontwikkeling toch niet tegen. De inleider voegde hier aan toe, dat zijn schets van de functie wijziging van de woord-cultuur niet bedoeld was als een veroordeling. Ook het bèta-woord, Spoorwegstaking in Frankrijk: dat betekent lege stations en een simpel bord, waarop te lezen staat dat alle treinen zijn uitgevallen. De staking duurde vierentwintig uur. De communistische en de katholieke vakbonden hadden ertoe opgeroepen. WE WILLEN HEBBEN. GEEF HET OF IK KERF JE NAAM IN HAAR r;F7ir.HT_ het cijfer, ls „aan het lichtbrengend Ook dit woord kan om z'n innerlijke gewaardeerd worden al is bet dan wat eenzijdiger (als men heel ver vooruit wil komen is een zekere eenzijdigheid onvermijdelijk). Spr. stelde verder in zijn betoog, dat de arbeidscultuur zich gigantisch ont wikkeld heeft door de bemoeiing van het woord, doch dat er ook een wissel werking is. Nu de arbeidscultuur z° machtig geworden is, dat de mens van vandaag meer vrij van arbeid kan ZÜ® moeten we het onderwijs, dat immers voorbereidt op het totale leven, ook richten op de vrije tijd. De geschetste ontwikkeling moet me" niet fatalistisch tegemoet treden, maar men moet de noodzaak ervan wel erkennen (Sartre: „La nécessi' té dans la liberté"). Ook het christe lijke onderwijs heeft hier rekening mee te houden. Er bestaat een markante structuur- gemeenschap tussen christelijk en an der onderwas. De structuur van het onderwijs is 'zt uit het christendom te ontwerpen. Men heeft in het ver leden lelijke dingen gezegd over d« techniek, maar men is toch in technische sfeer meegegroeid. Wel moet de christen zorgen voor een chris telijke situering van de nu eenmaal g®* geven structuur. Van groot belang de christelijke relativering. Dit veil niet zeggen: negatie. Wel moet me® bedenken, dat de mens geneigd is zich met al zijn gewicht op de aarde t® werpen, maar dat zijn gewicht daar voor te groot is, zo besloot pro'* Kwant zijn betoog. DEN HAAG, 26 april Tusse» werkgevers en werknemers in de zui velindustrie is overeenstemming b®" reikt over een hernieuwing van de bei de collectieve arbeidsovereenkomsten (die voor het fabriekspersonfeel en voo' het administratief personeel). De voor stellen zullen dezer dagen naar hel College van Rijksbemiddelaars gezon den worden. In de nieuwe C.A.O.'s zijn loon- en salarisverbeteringen opgenomen en ook in de secundaire arbeidsvoorwaar den zijn verbeteringen aangebracht. Z® is in de nieuwe c.a.o.'s een nieuw® regeling van de toeslagen op arbeidt verricht in de „week-end"-uren, opg®* nomen. Naar wjj vernemen, doch nog ni®' bevestigd konden krijgen, zou overeen stemming bereikt zijn over een loon* en salarisverhoging van vijf procent. IJMUIDEN, 26 april Binnen uur zijn twee grote schepen van Deense rederij A. P. Moller uit Kop®® hagen, die een vloot heeft van c,ïLj 100 schepen, in ernstige moeiiykhed® geraakt. Eerste Paasdag was het bananenboot Dragor Maersk, die, als wij hebben bericht, in het Eng®';^ Kanaal bij een aanvaring zware s®"X de opliep en maar amper behouden Rotterdam kon worden binnengebrac® Naar thans bekend wordt is Twe®® Paasdag op de Atlantische Oceaan 11.647 ton metende tanker Anglo Maer® van dezelfde rederij door een exp1L in de machinekamer, gevolgd door ®V zware brand op het achterschip fïe*r% fen. De explosie deed zich voor, *®"L het schip zich 400 mijl NNO van muda bevond. De hele bemanning, g uitzondering van de kapitein en 0 vijf opvarenden, werd door het BnR schip Sun Walker van boord gehaa Ook nu weer is het een sleepb®fj„ van Wijsmuller uit IJmuiden, die a=ag stentie verleent. De „Zeeland" reeds geruime tijd op bergingsstan té Bermuda. De sleper is naar de ker onderweg. De brand aan boord grotendeels bedwongen. De „Zeela®, heeft opdracht gekregen vast te ma en de tanker over een afstand van J.-® mijl naar een nog nader aan te WUZ Europese haven te brengen. y.g- Intussen is men in Rotterdam g fonnen met het lossen van de 'a ie£ ananen van de Dragor Maersk. drijfvermogen van het zwaar geha\' de schip wordt daardoor steeds maar de sleepboot „Stentor" van ep muller ligt nog steeds langszij duikers zijn doende het gat af te d' ten. Pas daarna kan de Dragor Mae* t leeggepompt en naar een dok versie** worden. (Van onze correspondent) BREDA, 25 april Om elf uur van morgen begon in de H. Sacraments kerk in Breda een plechtige Requiem mis, opgedragen door pastoor C. van Duyse met assistentie van kapelaan M. van Stee en kapelaan Th. Brekelmans, voor de zielerust van de staatssecre taris van Onderwijs drs. G. C. Stuben rouch. De ministerpresident prof. De Quay en de ministers Cals, Zijlstra, De Pous, Van Aartsen, Marijnen, Veldkamp, Klompé, de staatssecreta rissen Schmelzer, Bot, Van den Berge, Chlmeijer, De Jong, Stijkel, Gjjzels en Roolvink woonden de H. Mis bij. Voorts waren er oud-minister Van Rooy, thans burgemeester van Heerlen, dr. W. de Kort, fractievoorzitter van de K.V.P., en de waarnemend gevolmach tigd minister van de Antillen Debrot. Namens het Episcopaat was aanwezig mgr. Jos Baeten, apostolisch adminis trator van het bisdom Breda. Het corps diplomatique was vertegenwoor digd door de waarnemend deken, de ambassadeur van Denemarken J. Eick- hoff. Dr. H. Tilanus vertegenwoordigde de Tweede Kamer. Tot de aanwezigen behoorden voorts nog dr. L. Beel, vice- president van de Raad van State, dr. C. Kortmann, commissaris der konin- in in de provincie Noord-Brabant, urgemeester mr. R. Geuljans van Breda en een groot aantal stedelijke en provinciale autoriteiten. Aan de groeve werd het woord ge voerd door de minister-president. Er waren kransen van de Koningin, de familie, het corps diplomatique, minis ter Cals, staatssecretaris Seholten en van de ambtenaren van O.K. en W. Namens de familie sprak mr. G. Huur man een dankwoord. In de burgemees ter van het Bredase stadhuis was daar na het rouwbeklag. DEN HAAG, 25 april Zowel de president van de Eerste Kamer, mr. Jonkman, als de minister van Sociale Zaken, dr. Veldkamp, hebben vanmid dag in de Eerste Kamer de overleden staatssecretaris drs. G. C. Stubenrouch herdacht. Mr. Jonkman herinnerde aan zijn eigenschap om zich vele vrienden te verwerven, zijn eenvoudige hartelijk heid en de tact die de staatssecretaris bezat om mensen tegemoet te treden. In het besef van het onzagljjk verlies dat vooral zjju familie maar ook de re gering lijdt, bad mr. Jonkman troost en sterkte af voor zjjn gezin. Minister Veldkamp schetste de op komst van de staatssecretaris als leraar in welke kwaliteit drs. Stubenrouch met de minister van Sociale Zaken nog aan de school van maatschappelijk werk in Breda had gewerkt, „niet als docent in de klassieke talen maar de algemene inleiding in de politiek docerend". WASHINGTON, 24 april He» Ame rikaanse ministerie van Handel heeft bekendgemaakt, dat «et Amerikaanse maatschappijen met omvangrijke inves teringen in buitenlandse ondernemingen opdracht heeft gegeven „verplichte" rapporten in te dienen over hun inter nationale kapitaalbewegingen. UTRECHT, 25 april De „federatie van verzekerden en medewerkers be stuurde ziekenfondsen V.M.Z." heeft in haar blad een plan gepubliceerd, dat voorziet in een nieuwe wettelijke rege ling van de ziektekostenverzekering, omdat de zeven of acht mogelijkheden om zich in groepsverband te verzeke ren tegen ziektekosten de gehele op bouw van dit onderdeel van de gezond heidszorg onpraktisch en onoverzichte lijk maken. Er zijn tfouwens nog meer bezwaren tegen de huidige regeling. In het project dat een speciate com missie uit de federatie heeft samenge steld wordt de mogelijkheid opengesteld voor iedere ingezetene zich vrijwillig te verzekeren tegen de kosten van de gezondheidszorg. Hij kan dit doen naar eigen keuze bij een ziekenfonds of bij een verzekeringsinstelling. Van een di recte, door de overheid opgelegde ver plichting is geen sprake. Wel garan deert het plan een ziektekosten-verze kering, maar daar tegenover is het ook alleen toegankelijk voor personen bene den een zeker inkomen. De gelden, die voor de beide vormen van verzekering noodzakelijk zijn, worden op twee ver schillende manieren oijeengebracht. De eerste regeling bestaat uit een algeme ne heffing van een bepaald percentage van het inkomen tot een zeker inko- menpiafond. Op dit percentage worden voor de lagere inkomens reducties toe gepast. De tweede manier voorziet in een door elke instelling afzonderlijk te bepalen directe premie Uit de via de algemene heffing bij eengebrachte gelden wordt aan de ver zekerende instelling een zeker bedrag als „koppengeld" uitgekeerd. Dit geld maakt voor iedere verzekerde een zelf de, jaanüks te bepalen bedrag uit. De besteding van de bijeengebrachte gel den zal op verschillende wijzen geschie den, al naar gelang het een ziekenfonds of een ziektekosten-verzekeringsinstel ling betreft. Terwijl bij de ziekenfondsen de gel den zullen worden besteed voor ver strekkingen in natura, waarbij men met name denkt aan het bestaande verstrek kingen-pakket van de wettelijke verze kering met een uitbreiding van bepaal de onderdelen, zullen de ziektekosten- verzekeringsinstellingen de verzamelde gelden besteden voor de uitkering van de gemaakte kosten in geld. De commissie meent dat het plan leidt tot opheffing van de bestaande splitsing van het ziekenfondswezen in een verplichte, bejaarden-, niet ver. Dlichte en aanvullende verzekering, hetgeen een steri" vereenvoudiging be tekent. Het plan geeft ten gevolge van de invoering van een premie naar draag kracht voor de niet verplicht verzeker den over de gehele linie een betere ver. dling van de lasten. iiiiiiiiiiiiiimimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiintiiHiiiiiiiiiiii' AMSTERDAM, 25 april Directeur P. Josselin de Jong van de Stoom vaartmaatschappij Nederland heeft een tip opgelicht van de sluier rond het grote nautische festijn, zoals zich dat volgende week woensdagavond en nacht aan boord van de „Oranje" zal voltrek- ken. Vijftig tot zestig koninklijke gas ten gaan aan boord van het vlaggeschip der Amsterdamse haven voor een lui sterrijke „spelevaart" naar IJmui- den. En '„als de Noordzee vriendelijk bruisend Neerland's smalle kust be groet" zal de „Oranje" ook buiten gaats komen, een nachtelijk ommetje maken op de milde kabbeling. „Maar", zo vertrouwde ons de heer Josselin de Jong toe, „de weersomstandigheden moeten dan wel héél erg gunstig zijn." De ongeveer tweehonderdvijftig uit verkorenen die deze tocht als gast mee maken, zullen een uitgebreid souper genieten en dansen op de muziek, welke twee orkesten tijdens het bal ten ge hore zullen brengen. Behalve de ko ninklijke gasten, die woensdagavond omstreeks halfzeven in Amsterdam em- barkeren, komen in IJmuiden nog eens honderdtachtig speciale genodigden onder wie studenten aan boord, leef tijdgenoten van de prinsessen. Zij em- barkeren dus na het grote diner, dat een culinaire krachttoer van jewelste belooft te worden, maar waarover de heer Josselin de Jong verder geen me dedelingen wilde doen. De chef-kok van de „Oranje" de heer Gijsbertus Schol ten, is er druk mee bezig, in samenwer king de maitre d'hotel van het schip, de heer W. F. van der Wijs. In Amsterdam rijden de gasten met hun auto's de Celebesloods binnen om met korte tussenpozen de gesloten valreep te betreden. Om zeven uur maakt de „Oranje" zich los van de kade, en begint de tocht onder escor te van verschillende schepen, die de koninklijke standaard in de hoogste mast volgen. Zo gauw als in IJmui- den de jongere genodigden aan boord zijn begint het bal dat wellicht tot laat in de nacht zal duren. Het ligt in de bedoeling na middernacht een koud buffet te serveren. Het feest eindigt met de debarkatie van alle ge nodigden in IJmuiden, een koninklijke drukte in het nachtelijk uur waarvoor speciale maatregelen zullen worden getroffen. Het worden grote uren voor de reeds gepensioneerde kapitein. J. H. Schut ting, voor deze bijzondere gelegenheid teruggeroepen door zijn maatschappij, omdat de huidige gezagvoerder van de „Oranje" de heer P. J. Groenland ziek is. Kapitein Schulting wordt de „grond- old man" op de brug van het schip dat hij vele jaren heeft bevaren en nu is uitverkoren voor een taak zoals nog nimmer een schip heeft gekregen. Zo veel koninklijke passagiers aan boord, mag wel als een unicum gelden. Het spreekt daarom vanzelf dat de „Oran je", die in 1938 door koningin Wilhel- mina te water werd gelaten, duchtig onderhanden wordt genomen. Behalve de vaste bemanning van rond honderd vijftig koppen zullen nog eens driehon derd man extra-personeel van de civie le dienst deze historische tocht mee maken. Het feest draagt een besloten ka rakter. Slechts een zeer beperkt aan tal persmensen mag de tocht meema ken. De goochelaar Fred Kaps zal als artiest aan boord optreden en de Mari nierskapel zal bij de embarkatie aanwe zig zyn. Het korps zeekadetten geniet de eer om in de Celebesloods een in formele erehaag te mogen vormen. IJMUIDEN, 26 april Woensdag avond 2 mei zal het front van Hoog ovens en aangesloten bedrijven aan de zijde van het Noordzeekanaal feestelijk verlicht zijn om luister bij te zetten aan het zilveren huwelijksfeest van ko ningin Juliana en prins Bemhard. Wanneer om ongeveer negen uur des avonds de Oranje met het koninklijk paar en de hoge gasten aan boord het Hoogovenbedrijf zal passeren, zul len de contouren van het hotelschip Arosa Sun met 1800 witte lampjes ge ïllumineerd zijn. Floodlight zal de 150 m. hoge schoorsteen van de sinterfa- briek van top tot voet beschijnen. Het silogebouw van de Cemy, de koeltorens van de Mekog en de beide watertorens zullen dan eveneens in floodlight prij ken. De twee grootste hoogovens van het bedrijf zullen getooid zijn met een natriumverlichting. De feestverlichting zal blijven branden totdat de Oranje van het uitstapje is teruggekeerd. iiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimmmiiiimiiiiiiiiiii» In augustus van het vorig jaar nam kapitein J. H. Schulting (links) af scheid van de „Oranje". Voor de ko ninklijke „spelevaart" I rt de gepen sioneerde gezagvoerder nog eenmaal terug op de brug van het vlaggeschip van de Amsterdamse haven, omdat zijn opvolger kapitein P. J. Groenland rechtsdoor ziekte is verhinderd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1962 | | pagina 2