Pension-houdster benadeelt Italiaanse fabrieksarbeiders Succesvol voorjaarsconcert Kon. Mannenkoor Caecilia Begeesterende opvoering van Der Zigeunerbaron'' door Diogé Rijkskweekschool schakelt Mendelcollege uit in afd. A iVÖör Zilveren korpschef in Bloemendaal 1 KERMIS MAAKT ZICH STARTKLAAR 4' Atphenaar Tot bekentenis gedwong en Bloemenmeisjes naar Festival in Birmingham Pseudo-dokter blijft op pad Nico Hoogerwerf dirigeert eigen werken HAARLEMSE POLITIERECHTER FÜNKE'S BLANK ROGGEBROOD MET ROZIJNEN FUNKE Aanhangwagen schoot los en reed in het water Carel van der Wal SCHOOLV OETB AL-TOERN OOI De beurs vandaag: DONDERDAG 26 APRIL 1962 PAGINA 3 BANDRECORDERS PLATENSPELERS EN BANDEN KRUISWEG 47-49 HAARLEM Haarlem e.o. Films Muziek Toneel Burgerlijke Stand Haarlem Jongelui blokkeerden rijweg met takken A. L. Peeters voorzitter Haarlemse Raad voor de Jeugd Koningstr. 46, Haarlem - Tel. 20719 ZÜNDAPP - N.S.U. BROMFIETSEN 99 Met POLAROID bent u goed af Opticien WEBER - - r Zilveren jubileum bij het P.E.N. Achteruit rijdende auto raakt fietser »T T rian gel-basketball- toernooi geslaagd Aanwinsten leeszaal Heemstede Beurs van New York -• 2* lor HAARLEM, 26 april „Het is ta- tneljjk vreemd, dat u aanvankelijk alles bekende zelfs meer dan van u ge vraagd werd en dat u nu alles weer ontkent. Uw vroegere bekentenis en de getuigenverklaringen in aanmerking ge komen, acht ik bewezen, dat u geld van anderen in eigen zak stopte," zei de of ficier van justitie, mr. G. Bredius, gis termiddag tegen een 50-jarige vrouw Uit Haarlem, die meermalen geld van naar Italiaanse pensiongasten, i ,t zij op verzoek van de Italianen per postwis sel aan familie in Italië zou overma ken, voor haar privé-huishouden ge bruikte. Haar was verduistering van twintigduizend lire en 60 ten laste ge logd. De vrouw ontkende. Enkele maan den geleden besloot de politierechter, Mr. Ferwerda, de zaak aan te houden. Acht weken lang heeft te halsstarrig ontkennende pensionhoudster in voorar rest, gezeten; 7 maart werd zij tenslotte tijdelijk op vrjje voeten gesteld. De of ficier eiste vier maanden met aftrek tegen haar. Mr. J. Jansonius, raadsman, bleek ge heel niet overtuigd te zijn van de on- Advertentie) CINEMA PALACE: Jerry als ruimte vaarder, alle leeft. 2, 7 en 9.15 uur. Frans HALS: (2e week) Afspraak in september, alle leeft. 2, 7 en 9.15 uur. LIDO: Koorts in het bloed, 18 jaar 2, 7 en 9.15 uur LUXOR: Caroussel van het nachtleven, volw. 2, 7 en 9.15 uur. REMBRANDT: Ramona, alle leeftijden. 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. ROXYt/m do.: De overloper, 14 jaar. 2.30, 7 en 9.15 uur. STUDIO: Zi> sneuvelden niet tevergeefs, 14 jaar. 2.15, 7 en 9.15 uur. MINERVAt/m do. 2.30 uur: De clown van circus Krone, a. 1. Donderdag 8.15 uur: Als de dauw hangt komt er regen, 14 jr. Vrijdag 27 april Concertgebouw. 8.15 uur: Vaikverenigings- concert N. Ph. O. o.l.v. Henri Arends. In leider: Wouter Paap, m.m.v. George van Renesse, piano. Programma: Mendelssohn en Rachmaninoff. Nieuwe Kerk, Nieuwe Kerksplein. 8 uur: Concert door Aerdenhouts Vrouwenkoor en Die Haerlemsche Musyckcamer o.l.v. André Kaart, m.m.v. Gretha Krom, sopraan; Bart Zaal, trompet; Hendrik Lasschuit, orgel. Stadsschouwburg. 8 uur: Rotterdams To- Jeel „Commissaris Fennedy" van G. K. van het Reve. Regie: Ton Lutz, In de hoofd rollen: Enny Meunier, firn Dekkers en Peter Aryans. Diversen: Donderdag 26 april Concertgebouw. 2 en 7.30 uur: Feestelijke bijeenkomst van de bejaarden van Haarlem. BEVALLEN van een zoon: 22 april C. E. Kepler-Fassbender, 24 april J. G. Miedema-Schoen, 24 april F. M. E. Cornet-Jongejan, 24 april E. A. M- Nees- kens-van den Berg, 25 april H. E. Doh- bie-Gooyer, 24 april M. A. Zoon-Ter We(jde. BEVALLEN van een dochter: 24 april M. van der Es-Tiernego, 25 april M. W. Kokke-Keetlaer, 22 april A. Semé- Kok, 24 april E. van Beckhoven-Haag- hians, 25 april Y. A. Roojjers-Govers. OVERLEDEN: 24 april A. van Gul- Pen-Reijne, 83 j., Jansstraat; 24 april l. Bakker-de Haan, 59 j., Vosmaerstr,; 20 april W. Veldhuis, 72 j., Noorwegen- ®traat; 23 april J. Oldenhof, 47 j., Gast- huisvest; 23 april J. Kievit, 76 j., Hélè- he Swarthstraat; 23 april J. A. Mulder, T* j-, Hogerwoerdstraat; 24 april C. M. «•veling, 73 j., Havikstraat. ONDERTROUWD: 25 april M. de Graaf en H. L. M. Kimman, F. van Werven en E. Kensen, C. J. Plug en f1- E. van Keulen, F. J. de Groot en (-■ A- Hoefsloot, J. Nieswaag en J. Wijk huizen, A. Kaart en C. J. van Bommel. GEHUWD: R. de Bakker en H. M. H. fiuars, J. Beers en P. L. de Jong, P. Wachtel en A M. Wamaar, R. W. Kol- 5?us en i M van der Werff, G. A. «neppers en C. H. de Winter, N. H. Jan der Eem en C. M. Pas, G. M. van U'6r Horst en M. J. Lammers v. Too- tenburg, D. T. H. Goedemans en C. H. Bakkenhoven, A. Campo en M. Prent, D. van den Eijnde en D. Pas, C. J. y- Hogervorst en C. G. Heemskerk, C. v Heeremans en M. T. C. Kwant, J. ua Jong en M. B. Konings. eerlijkheid van de vrouw, hoewel de twee, donkere, druk gesticulerende ge tuigen, de 23-jarige Carlo di C. en de 27-jarige Giuseppe L., beiden fabrieks arbeider, het tegendeel aanvoerden. Augustus verleden jaar hadden zij de vrouw gevraagd 20.000 lire en 60 over te maken aan hun ouders in het zon nige zuiden. De vrouw had zich direct zeer bereidwillig getoond. Toen de twee Italianen na enkele weken uit brieven van thuis vernamen, dat het geld niet aangekomen was, begonnen zij aan de eerlijkheid van de vrouw te twijfelen. Verdachte simuleerde echter, dat ze het geld wel overgemaakt had en beloofde, dat ze na emge tijd bij de P.T.T. in Haarlem zou gaan informeren. Haar pensiongasten vertrouwden het zaakje niet en mengde de politie erin. De politierechter geloofde niets van het verhaal van de vrouw, dat beide Italianen het hele zaakje geënsceneerd zouden hebben en dat zij zeil door de Haarlemse recherche tot een bekente nis gedwongen zou zijn. Ook de officier ging hier fel op in en memoreerde, hoe verwonderd hij was geweest, toen de vrouw tijdens het voorleiden zelfs meer bekende dan haar ten laste gelegd was." U bekende mü toen enkele hon derden guldens meer gestolen te heb ben." „Met m'n hand op m'n hart verklaar ik, dat ik toen tot een bekentenis ge dwongen ben," zei de vrouw. „Daar hebben we niet veel aan; de getuigen verklaringen spreken dit volkomen te gen," aldus de politierechter. „Edel achtbare, ik wou, dat u door me heen kon kijken..." Mr. Ferwerda, achtte alle termen aanwezig voor een gevoelige vrijheids straf en veroordeelde de vrouw tot drie maanden met aftrek. HAARLEM, 26 april Tien Haarlem se Bloemenmeisjes vertrekken vanavond vanaf Schiphol naar Birmingham, waar zij de gasten zullen zijn van een in deze Engelse stad te houden Tulip-festival. Zij zullen op verschillende punten in de stad bloemen uitdelen en bezoeken bren gen aan instellingen en bedrijven. De meisjes worden officieel ontvangen door de -Lord Mayor van Birmingham en zul len voorts haar aandeel leveren in het welslagen van het festival, dat vooral zijn beslag zal krijgen in een groot park, waar duizenden Nederlandse tulpen in bloei staan. HEEMSTEDE, 26 april Enkele jongelui hebben, bij hun terugkeer van de Heemstee dse kermis, takken en dun ne boomstammen op de rijbaan van de Spanjaardslaan gelegd. Een der passe rende auto's liep daardoor schade op. Een achttal jongens, in de leeftijd van 16-18 jaar, is door de politie aangehou den en ingesloten. 'HAARLEM, 26 april De pseudodok- ter, die al enige tijd in Haarlem en omstreken „opereert", heeft gisteren een bezoek gebracht aan de woonsche pen, gelegen aan de Schalkwijkerweg. De 25-jarige bewoonster van een der schepen liet de man, die zich als dok ter Van der Berg presenteerde en als bedrijfsarts een sollicitant kwam onder zoeken, niet binnen omdat geen van haar huisgenoten een sollicitatie had lopen. Ook bij een tweede woonschip had de dokter geen succes. De 20-jarige bewoonster wees hem de deur, daar niemand van de bewoners een ongeval was overkomen, waarvan de pseudo- dokter een medische verklaring kwam opstellen. HAARLEM, 26 april B. en W. van Haarlem hebben tot voorzitter van de Haarlemse Raad voor de Jeugd be noemd de heer A. L. Peeters als'opvol ger van de heer W. van Liemt jr. en tot vice-voorzitter mevrouw van de Wel- Beije, die de plaats van ds. G. H. v. d. Woord zal innemen. De samenstelling van de Haarlemse Raad voor de Jeugd is nu als volgt: 1. A. L. Peeters, voorzitter, 2. I. C. Havenaar, 3. Ds. D. ter Steege, 4. H. v. Liemt, 5. W. J. A. Smit, 6. J. A. Abbink, 7. B. D. Schraa, 8. Mevr. J. J. v. d.Wel, vice-voorz, 9. Ds. J. P. Jacobszoon, 11. S. Heijers jr., secretaris, 12. A. v. Moock, adj. secr. (Advertentie) Eergisteren plaatsten wij ten onrechte boven onderstaande advertentie „met gratis reep chocolade". Deze regel be hoorde bij een andere advertentie. Men gelieve dus te lezen: een delicatesse apart Smakelijk eten Hofleverancier HAARLEM, 26 april Een 34-jarige groothandelaar in kousen en sokken, die gistermorgen omstreeks 9 uur in zijn auto met aanhangwagen op de Parnas- siakade reed, hoorde een vreemd ge luid. Hjj remde af en zag nog net zijn aanhangwagen in het water verdwijnen. De inhoud, een partij kousen en sok ken ter waarde van 7000,- liep zware waterschade op. Bovendien had de aan hangwagen drie rozenstruiken langs de waterkant vernield. Bij onderzoek 'bleek, dat de groothandelaar vergeten had de zekeringshefboom over de zeke ringspal van de koppeling te halen. HAARLEM, 26 april Voor een zeer matig bezette concertzaal gaf het Koninklijk Mannenkoor „Caeci lia" gisterenavond zijn traditionele voorjaarsconcert. Caecilia viert dit jaar zijn vijf en zestig jarig bestaan. Men had daarom voor deze gelegen heid de oud-dirigent Nico Hoogerwerf, die Caecilia groot heeft gemaakt aan gezocht enkele werken van hem zelf te dirigeren. Dat deze oude „rot" in de nannenkoorzang nog steeds weet (Advertentie) HAARLEM, 26 april Johannes Brahms schreef eens op de waaier van Johann Strauss' echtgenote Adèle de eerste maten van „An der schonen, blauen Donau", met als onderschrift: „Helaas niet van Johannes Brahms „lm Anfang war der Rhytmus" zegt Hans von Bülow in zijn variant op Jo hannes 1:1. Bij Strauss heeft dit oer- element, verbonden met een weelderig melos, rijke harmonie en symfonische orkestratie, de meest ernstige pessimist ontwapend. Het is een tegengif voor de angstpsychose die sommigen in deze tijd wel eens bedreigt; de tover van deze muziek is onweerstaanbaar en kan zo wel door de mens van muzikale eruditie als door de meest eenvoudige van geest, zonder inspanning genoten worden. Naast 479 walsen heeft Strauss 16 operettes geschreven, waarvan één van de bekendsten, „Der Zigeunerbaron", gisteren in de Stadsschouwburg door „Diogé" werd opgevoerd. De handeling speelt zich af in een Hongaars dorpje. Men moet sterk in de leer zijn om alles te geloven, doch dat doet er niet toe, men kan maar plezier hebben. Er komt een oude mevrouw in voor, een zigeune rin, die het geheim van een verborgen schat bezit. Een man vindt zijn vrouw na 25 jaar terug, doch zijn vreugde is niet onverdeeld. Van betere allure was evenwel zijn vaderlijk gevoel, toen hij bemerkte, dat hij bovendien nog met een zoon opgescheept werd. Hij begon bijna zaohtkens te schreien toen hij zich een barbaarse omhelzing moest laten welgevallen, waarbij zijn benen van de grond gerukt werden. Een maagd bleek van vorstelijke bloede te zijn. Er wordt voor vaderland en koning een stevig robbertje gevochten en welverdiende on derscheidingen blijven niet uit. De apo theose bestaat uit twee echtverbintenis sen, waarbij het godennat, de onvolpre zen Tokayer, rijkelijk vloeit. „Diogé" heeft onder Henk Steenkist de sfeer van de muziek vrij goed bena derd, het koor zong begeesterd, de be geleiding van het Haarlems Operette- Orkest was bescheiden, doch verdien- .HAARLEM, 26 april De le ronde \vi» A- is vandaag afgewerkt en de "aar van vorig jaar de Rijkskweek- 1 n? moe»t tegen het Mendelcollege f' een gelijk spel genoegen nemen. den nemen van strafschoppen wer- Wbitta-i* asP'rant-°n(lerwijzers toch nog Sp^pï^teitslyceum en Lorentzlyceum Welk .n ook een spannende wedstrijd; de o? 'f! het voordeel van eerstgenoem- "eum t gde met 2"1- Het Coornhertly- Sctvc,'1 verpletterde Da Costa kweek- I jv,?! ""et 6-1 en Laurens Costerlyceum tegen met 4-1 het onderspit delven öeermi1?t yrij sterke Mamix v. St. Al- f lyceum. Wan B> waar nog 4 elftallen over finalo 1 et kun"en uitdraaien op een Ke hth sen Mendelcollege H en Hl; heide (°ren dan in de volgende ronde ÜLo t wi?nen van resp. KI. de Vries W Ln£L2?r' Dreef ULO I. In afd. C. te behau- yceum 11 een overwinning alen met dubbele cijfers, nl. 10-0 en R.K. ULO Oost I bracht het tot 8-2. 8-2. Hoge ogen gooit ook het elftal van de Th. Ketelaar ULO die nu met 5-1 won van Lorentzlyceum III. Uitslagen woensdag: Afd. A: Mendelcollege-Rijkskweeksehool (wint) 2-2, TriniteitslyceumLorentz- lyc. 2-1, Da Costa Kweeksch.Coorn- hertlyc. 1-6, Laurens Costerlyc.Mam. v. St. Aldegonde lyc. 1-4. Afd. B: St. Jeroen ULO I—Chr. Dreef ULO I 3-7, Hartenlust ULO I—Mendel- coll. III 1-6, Prinses Irenesch. IMen- delcoll. II 0-1, St. Henricus ULO I Klaas de Vriessch. I 3-4, Afd. C: Triniteitslyc. II—RK LTS I 3-0, R.K. ULO (Oost) I—R.K. LTS 8-2, Men- delcoll IVSt. Jeroen ULO II 3-0, Th. Ketelaar ULO ILorentzlyc. III 5-1, Gerrit Barger ULO IPrinses Irene sch. II 1-5, Lorentzlyc IILieven de Keysch. II 10-0, Hildebrand ULO I (wint)—Chr. ULO OBTdaal) 2-2, Lau rens Costerlyc. HCoorruhertlyc. II S-0. stelijk. De décors voldeden in vele op zichten, de costuums waren schitterend. Van de acteurs-vocalisten vermelden we met lof de man met de prachtige baard: Graaf Peter Homonay (Herman van der Horst), Camero (Jan Vander), die als koninklijk commissaris spijkers met kop pen sloeg, de steenrijke en fijngevoelige varkensfokker Zsupan (Jaap Kaan), en de voortreffelijke tenoren Sandor Barin- kay (Nico Boer) en Ottokar (Henk Tol). Bepaald charmant zongen Saffi (Suze Spoelder) en Arsena (Annelies Post). Mirabella vond een goed vertolkster in Beb Steenkist, de bediende Ko Groene- veld speelde zijn ontroerend stomme rol met veel humor. Het lantaarnjongetje Robbie Nupoort (8 jaar?) beleefde een gloriedag toen hij wijsheden mocht de biteren die een Nietzsche eer aangedaan zouden hebben. De technische aanmerkingen die we moeten maken, zijn de volgende twee: de articulatie is voor aanmerkelijke ver betering vatbaar, de vierstemmige koor zetting moet uitgevoerd worden zoals de componist die geschreven heeft. T. DE VR. hoe mannen te laten zingen, bewees hij in zijn stemmige koorwerk,,Vouw wijdingsvol uw handen" en in de ju- bilante Paashymne „Haec Dies". Het moet voor Nico Hoogerwerf een vol doening geweest zijn, „zijn" zangers nog één keer op zijn karakteristieke manier te kunnen aanvoeren. De resultaten waren van dien aard, dat Caecilia gisterenavond gedurende het gehele concert weer iets van die glans van vroeger had. Ook onder lei ding van de tegenwoordige dirigent A ton de Beer, bleef net koor op dit con cert glansvoller zingen, dan we het de laatste tijd hoorden. Van de drie koor werken van Schubert viel in het bijzon der de beheerste, maar toch klankrijke weergave op van het „Standchen" waar bij de altsoliste Wilhelmine Matthès zich op voortreffelijke wijze aansloot. Na de pauze kon „Caecilia" even uit halen in Jan Nieland's Compositie „Vlaamsche Kermis", op de leutige en hier en daar nogal ondeugende tekst van René de Olercq. Jan Nieland heeft er in zijn muziek ook grotendeeld een bonte kermis van gemaakt. Anton de Beer dacht er blijkbaar eveneens zo over, zodat het resultaat inderdaad leu tig en fris werd. Jan Koetsier bewerkte op zeer vak kundige wijze het volksliedje ,,Ik heb miin wagen vol geladen". Het bleek een kolfje naar de hand van Anton de Beer. Het lang niet gemakkelijke werkje kreeg een knappe en rake uitvoering. De alt Wilhelmine Matth-s zong met begeleiding van Emmy van Eden aan de vleugel werken van Schumann en Strategier. Vooral in Frauenliebe und -Leben van Schumann bereikte zij su blieme momenten. Haar diepgaande in nerlijke belevenis van de teksten weer spiegelde zich in een gevoelige flexibi liteit van haar mooie stem. Met de fraaie begeleidingen van Emmy van Eden vormde dit programma-onderdeel het hoogtepunt van het concert. j-1. Advertentie POLAROID zonnebrillen zuiveren zonlicht van hin derlijk reflecterende straling, vanaf 14. toont u de complete POLAROID collectie. Grote Houtstraat 166 bij de Houtbrug w*v.v.vy.v.ViV.>v.-.v.v.v.y.y,v.v,v.v.v.Y.-.-.v.-. .v.v.w.v.'v.w.v.vlw.v.vv.v.v.v.v.w.v.v.v.v.v.v. ..y.y.y.y.y.v.v.y '.y.v.v.v.v- v.y.w.v.v.v.w. !vv.vavIv De jubilerende korpschef van Bloemendaal, J. Voerman vóór het „schuttersstuk' dat Eppo Doeve enige jaren geleden maakte van de leden van de plaatselijke schietvereniging. Het stuk heeft een ere-plaatsje in de kamer van de heer Voerman op het politiebureau in Overveen. Het zal niet vaak gebeuren, dat een politie-officier chef wordt van het korps, waarbij hij als volontair begonnen is. Zeldzamer nog is het, dat een korpschef zijn vader toe spreekt, wanneer deze afscheid neemt van het korps, waarover zijn zoon de scepter zwaait. In december 1947 overkwam dit de hoofdinspec teur-korpschef van de Bloemendaal- se politie, de heer J. Voerman. Tien jaar eerder was hij nog een jong maatje, dat van het politievak al leen datgene wist wat hij van zijn vader had gehoord en gezien. Hij pressieve taak heeft. „Het is ge makkelijk, iemand in de kast op te bergen, wanneer hij tegen de regels van het maatschappelijk verkeer heeft gezondigd. Moeilijker is het om hem het inzicht en het begrip bij te brengen, dat er voor een goede orde in de maatschappij spelregels veel andere gemeenten nodig zijn." Dit is slechts een facet van wat tegenwoordig „human relations" tussen politie en publiek wordt ge noemd. Ook in de tredmolen van alledag heeft de politie een heel be langrijke taak. Het vraagstuk van kwam in 1937 bij de Bloemendaalse de menselijke verhoudingen is even- politie als bezoldigd ambtenaar, na- zeer op straat tijdens de surveillan- dat hij een aantal maanden als vo lontair had dienst gedaan. Dat is 1 mei vijf en twintig jaar geleden. Op die dag zal de heer Voerman wor den gehuldigd, 's Middags van twee tot vier uur door het personeel in het politiebureau in Overveen en la ter door genodigden en vrienden tij dens een receptie, eveneens in Over veen. Bij de keuze „politieman te wor den" is de heer Voerman uiteraard sterk beïnvloed door het feit, dat zijn vader bij de politie was. Toch is dat niet de enige reden geweest, waarom Jan Voerman op 22-jarige leeftijd besloot het politievak te kie zen. Hij is een man, die van huis uit van orde en regelmaat houdt en ce-uren van de politieman aan de or de als bij het verhoor van een inbre ker. Vandaar dat de heer Voerman nog altijd een groot voorstander is van de „loop-agent" of van de agent dere recreatie gebieden en 's vvi. ters het voorkomen van inbrakt en zo deze hebben plaats gevonde: het opsporen van de onverlaten Voor wat dat laatste betreft: Bloe mendaal heeft de reputatie de meest door lieden van het zwarte gilde gezochte plaats te zijn. Dat is natuurlijk niet zo verwonderlijk, want Bloemendaal is nu eenmaal een zeer welgestelde gemeente. Het is wel in een jaar voorgekomen, dat er meer dan vijftig inbraken werden gepleegd. In dit verband moge het relaas worden verhaald, dat eer inbreker de heer Voerman deed, nadat hij was gepakt. Met een glashard ge zicht vertelde hij, dat hij was „uit genodigd" om in te brekeli. „Er stond een grote auto voor de deur. Mijnheer stapte in en mevrouw liep nog op het tuinpad. Jan, zei ze, ik ,ieb vergeten het licht op mijn ka mer uit te draaien. Dat geeft niet, •isp mijnheer zijn vrouw toe. Laai maar branden, dan denken inbre- ;ers, dat wij thuis zijn". „Nou", zei Je inbreker tot de heer Voerman, „dat was opgelegd pandoer". Over de verkeersdrukte zegt de heer Voerman, dat het Bloemen daalse politiekorps daaraan in het seizoen zijn handen meer dan vol heeft. Hij hoeft er niet bij te vertel len, dat zijn mannen het werk voor treffelijk doen, want telkens na een drukke verkeerszondag worden er in de gemeenteraad én door de bur gemeester én door verschillende raadsleden alleen maar loffelijke woorden gesproken aan het adre. van de Bloemendaalse politie. Bloemendaal hee„ ni- zoals zo- te kampei. met een onvolkomen huisvesting van de politie. Het bureau in Over veen, dat in het midden van de der tiger jaren voor de „kinderachti ge" prijs van ƒ65.000 werd ge bouwd, voldoet nog altijd aan de eisen van een modem politiekorps. De heer Voerman heeft er een mooie, grote kamer, die hij heef; versierd met een „schutterstuk" van Eppo Doeve, waarop talrijke bekende Bloemendaalse ingezete nen zijn afgebeeld en dat de herin nering levendig houdt aan vele plei- op de fiets. In die hoedanigheid kan zierige bijeenkomsten van de plaat de politie immers een veel nauwer contact met het publiek onderhou den. Dat er dan in Bloemendaal niet zoveel meer door de politie per „pedes Apostolorum" of „rijwiel" wordt geserveilleerd is te wijten aan het feit, dat ook het politiekorps in Bloemendaal niet op volledige sterk te is en vervolgens aan de invoe ring van de vijfdaagse werkweek. Deze twee factoren hebben er toe geleid, dat het korps voor een be- zich bijzonder goed kan schikken in langrijk deel mobiel is. Dat mag een milieu, waarin deze deugden ook uit .utiliteitsoverwegingen wor den beoefend. Maar daarnaast heeft de heer Voerman op grond van een „hoger motief" steeds belangstel ling gehad voor het werk van de po litie. Hij vindt, dat de politie veel eerder een educatieve dan een re dan wel in een gemeente die uit verschillende kernen bestaat, welke over een grote afstand verspreid liggen. In Bloemendaal heeft de politie twee heel bijzondere taken: 's zo mers het beteugelen van het ver keer van en naar het strand en an- selijke schietvereniging. Jhr. mr. C. J. A. Tex, de vroegere burgemees ter van Bloemendaal, is er goed herkenbaar op, hetgeen bepaald niet gezegd kan worden van de ju bilerende korpschef. Achter zijn werktafel hangt een klein schilderij van het bureau, waar de heer Voer man als volontair begonnen is er dat gelegen heeft in de nabijheid van het huidige café-restaurant „Roozendaal". Het herinnert aan de eerste stap, die hij zette op het pad van zijn politie-carrière, dat van Bloemendaal via Velsen, Kam pen, militaire dienst (beroepsoffi cier) en Soest leidde naar... Bloe mendaal. Voor het afleggen van de ze weg had hij slechts tien jaar no dig, een prestatie, waarmee de heer Voerman zijn familienaam eer aan doet. BLOEMENDAAL, 26 april Dinsdag 1 mei is het vijf-en-twintig jaar geleden, dat de heer L. H. Zwieren, Generaal Spoorlaan 23 te Aerdenhout, in dienst trad bij het P.E.N. te Bloemendaal waar hij thans werkzaam is als teehnisch- ambtenaar-B bij de afdeling Schakel stations. De heer Zwieren zal die dag 's morgens door de directie worden ge huldigd. Van drie tot vijf uur recipieert hij in het Jeugdhuis aan de Donkerelaan te Bloemendaal. HAARLEM, 26 april Gisteravond omstreeks half zeven is een 17-jarige jongen die in noordelijke richting op de Rijksstraatweg fietse tegen een bestel auto gereden, toen de auto, die rechts van de weg geparkeerd had gestaan, enkele meters achteruit reed. De jongen viel op de weg en liep een hersen schudding en een gebroken kaak op. Hij moest naar het Grote Gasthuis worden vervoerd. HAARLEM. 25 april Na een felle sportieve strijd tussen acht ploegen van de r.k.-middelbare scholen uit de drie hoek Amsterdam-Leiden-Alkmaar, is het eerste Triangel-basketball-tour'nooi van het Mendel-College een groot succes ge worden. Om kwart voor tien werd het tournooi officieel geopend door pater V. Hutjens o.e.s.a., die alle scholen van harte welkom heette. Hij hoopte dat dit tournooi een goede stap in de richting zou zijn voor meerdere sportontmoetin- gen tussen de deelnemende scholen. Om precies tien uur werd gestart met de wedstrijden. In poule II werd het St. Bonaventura Lyceum winnaar, op de voet gevolgd door het St. Nico- laaslyceum. Deze laatste school was in de halve finales het struikelblok voor het Mendel-College. Met 40-37 speelden zij zich verdiend in de eindstrijd. St. Bonaventura had intussen afgerekend met nummer twee van poule I, het Pius X Lyceum. De finale tussen St. Bon aventura en St. Nicolaas werd een spannende, op hoog niveau staande wed- stnj'd. De ploegen gaven elkaar niet veel toe maar het lengte voordeel, voor al in de rebound, van de Leidenaren werd beslissend. Via een 16-12 rust stand legden zij beslag op de eerste plaats. De einduitslag was 36-32. De wedstrijd om de derde en de vierde plaats tussen het Pius X Lyceum uit Amsterdam en het Mendel-College werd door laatstgenoemde met 39-27 gewon nen. Ontwikkelingslectuur: Banin: Ik ver koos opium. (r.d. afd.). Het conflict als maatschappelijk verschijnsel, (r.k. afd). Guardini: De rozenkrans, (r.k. afd.a. Hooftman: Alles over straalverkeers- vliegtuigen. Jellema: Kien gloria en andere gedichten. Loesee: Nietzsche en Wilde. Morris: En toch haten wij niet... Pet en Scholte: Ontdek Griekenland. Schulte Nord'holt: Rassendiscriminatie. Van kerken tot kerk. Waagenaar: Kin deren van Israël. Romans: Huël: Het keerpunt. Lem- boum: Eens komt de dag. Meister: Roeping en strijd. Otcenasek: Romeo, Julia en de duisternis. Sayers: De cy perse kat. Van de Walle: De muggen van San Antonio. Maass: Der Fall Gouffé. ProkosCh: Abaalad of love. LEZING Woensdagavond 9 mei zal de auteur Willem Capel voor le zers en medewerkers van de katholie ke uitleenbibliotheken in Haarlem in een der zalen van het St. Vineentius- gebouw aan de N. Groenmarkt spre ken over „Nederlandse schrijvers la ten ons lachen". De avond begint om acht uur. Koninginnedag nadert, Haarlem raakt in feeststemming. Niet alleen de zon geeft bij voorbaat kleur aan het feest, ook de voorbereidingen op straat liegen er niet om. Een paar dagen geleden arriveerden de eerste kermiswagens in Haarlem. Gisteren werd op de Nassaulaan begonnen met het opzetten van de tenten en kramen en vandaag zal de kermis wel start klaar komen. Zaterdag 28 april, 't middags om twee uur, gaat het feest beginnen. Een week lang kunnen jong en oud er hun plei zier beleven. Anaconda Coppex Bethlehem Stee) Chrysler Corp Genera] Electric Genera) Motors Kennecott Copper KX.M Montgomery Ward Radio Corp Republic SteeJ RoyaJ Dutch Shell Union Ol] Southern Pacific Southern Railway Stand OU Ny Tidewater Unilever U.S. Steel 24/4 45% 40 53% 73'i 5614 78 17% 35% 59% 51% 39% 37% 101 56% 55% 21 49% 152% 25/4 45% 39% 52% 72% 55% 76 17% 34 58% 50 39 37% 100% 54% 55'g 20% 48% 52% AMSTERDAM, 26 april. De scherp koersdaling, welke gisteren in Wal. Street is opgetreden, heeft aangetoond dat de markt aldaar nog niet is uitge ziekt. De weerslag ten onzent bleef na tuurlijk niet uit, maar de houding var, het Damrak was vanmiddag zeer rustig en uiteindelijk viel de koersontwikkeling mee. Na de lagere opening trokken de noteringen over de gehele linie wat aan. Philips, geopend op 873, herstelde zich tot 880, waarmede het verlies ten opzichte van de slotkoers van gisteren nog slechts 1 pnt. bedroeg. Aandelen Kon. Petroleum bleven f 1,50 onder de vorige koers op een prijs van f 139,50. Royal Dutch heeft zich gisteren in Wall Street niet aan een koersdaling kunnen onttrek ken, maar het verlies van een halve dol lar was betrekkelijk gering. Het fonds schaarde zich op de lijst van de meest verhandelde fondsen op de derde plaats met een omzet van f 1,1 min. nominaal. Unilever opende vanmiddag op f 174,80, liep daarna op tot f 175,60. Op deze prijs bedroeg het nadelig verschil nog slechts f 0.90. Via een aandelenemissie zullen ter beurze worden geïntroduceerd Kip Kam peerwagens. Uitgegeven worden f 750.00 gewone aandelen in stukken van f 1.000 tot de koers van 100 procent, met claim recht in de verhouding van twee nieuwe aandelen van f 1.000 op elk oud aandeel van f 1.000. De claimhandel begint op 1 mei a.s. De Maatschappij voor Middel lang Crediet gaat over tot de uitgifte- van f 20 min. 4% procent obligaties te gen de koers van 99 procent. De lening heeft een looptijd van 10 jaar. De in schrijving wordt opengesteld op 7 mei. Van het uit de geven bedrag is reeds f 6,5 min. geplaatst. Machinefabriek Breda verlaagt haar dividend tot 8 (vo rig jaar 12) procent, waarvan bijna 4 procent aan de dividendreserve wordt onttrokken. Rommenhöller keert onver anderd 18 procent uit en Rutten's Bier brouwerij verhoogt haar dividend van 9 tot 10 procent. Vorig Slot opening 26/4 4% Ned. 1960 1 4% Ned. 1961 4 Ned. 1961 4 Ned. 1962 Staffel 1947 B-N.G. Won. Douw- 6 Ned. Handel Mij. Cert Amsterdam Rubber H.V.A, AJC.U. Berkel Patent Calvé-Delt Cert Deli-Mij Fokker Ford v. Gelder Hoogovens Müller Co Ned. Kabel Philips Gem Bez Unilever W ilton-Fey enoord Billiton 2e Pordtsche Peti Kon. Petroleum 50 Holl. Amerika Lijn Java Ch PL. K.L.M. Kon. Ned Stoomb. Ml] K„ JA. Stoomv. Ml]. Nederi. v. Nievelt v. Ommeren Rott. Lloyd Ned. Scheepv. Unle Interunie Robeco Unitas Ver. Bezit Rentespaarbrieven '57 Rentespaarbrieven '58 2% Amsterdam '56 2% Amsterdam '56 H 2% Amsterdam '56 HI 2% Amsterdam '59 2% Rotterdam '57 Stemming: gemakkelij k All). Heyn KL obl 100% 100 A 97H 9^/4 91% 91% 107% 371 132% 131% 369% 366% 260% 845 153.2t 820 343 751 745 426 584 881% 875 176.51. 174.90 315V2 460 644% 141 139,20 137 Is 135% 140*2 64.5'. 159 159 152 148* 139 137% 303 135 145 143% 206 236 514 142.50 141 83 91 91 102'A 87Ve mm- 126%

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1962 | | pagina 3