Meerderheid in Senaat voor plan-Bunker als basis? Koninklijke „receptie geheel Amsterdam door PvdA: Zelfbeschikking niet identiek met Papoea-belang Bevolking in alle geledingen opgesteld langs de twaalf kilometer lansae route Twee schippers schuldig aan aanvaring van kotters Kermis Tweeling oud-burgemeesters VVD vertrouwt Indonesische beloften niet Drie procent meer gaiie bij visserij en koopvaardij illÉSm Massaal bal in RAI en vuurwerk Op de „Klazina" niemand op de brug Senaat bezorgd over eenheid in Europa Cli DONDERDAG 26 APRIL 1962 PAGINA 5 (Vervolg van pagina 1) Namens de socialistische oppo sitie heeft ir. Vos aan het eind van het Eerste-Kamerdebat over Nieuw-Guinea geconstateerd, dat hellicht de meerderheid van de K.V.P.-fractie achter het socia listische standpunt zou staan, om het plan-Bunker als uitgangspunt van de onderhandelingen met In donesië te nemen. Hij zei ook bij A.R. en C.H.-fractie hetzelfde ver langen te zien. Hij verklaarde dat het debat belangrijke vruchten heeft afgeworpen: „de meerder heid van de Kamer ziet het plan- Bunker als een uitgangspunt voor °nze verdere politiek". Ir. Vos no digde mr. Luns uit de inhoud daar in nu eens mede te delen. Erfelijk belast Commissie van V.N. naar Nw.-Guinea? öen haag, 26 april De regering "erzoekt in hoeverre individuele le- Gegeven woord Hero hóórt er bij! Palmolive garandeert U zachter en gemakkelijker scheren öf Uw geld terug! imax Massazang Parades op koninginnedag FRANSE FILMSTER IN ONS LAND NEDERLANDSE FONDSEN m at at at at at DIVIDEND (96C >c«igieie«\gtgigtgts«igesig'<xs«ig^s«s«x G. Haitsma Muiier S. K. Haitsma Muiier Namens de PvdA sprak ook mr. De Net, die de regering verweet de open- naarheid te schuwen. Hij vroeg een eind *6 maken aan het schimmenspel met j*®ze zaak. De belangen van de Pa- e®ea's en hun recht op zelfbeschikking "on volgens hem tè veel geïdentificeerd. '\"et is veeleer zo, dat beiden eikaars v,Janden zijn geworden." Hij vroeg om een zelfbeschikking in algemeen maat- sehappelijke zin, n.l. zoveel mogelijk sta biliteit en kans op ontwikkeling op lan- termijn. Geen zware zelfbeschikkings. 'echten met een plebisciet dus. Het 8aat om goede verhoudingen, om zo- J'eel mogelijk voor de toekomst veilig te stellen, aldus de socialistische woord voerder. Van de voorlichting aan de Pa poea's eiste de heer De Niet, dat de onhoudbaarheid van de stelling „zelf beschikking is gelijk aan uw belang" ben wordt duidelijk gemaakt. Hij noem- jje dit alles niet onnationaal, maar on- bationalistisch. Hij vroeg met name het Plan-Bunker niet zodanig te amenderen, bat het zal worden afgewezen. „Een 8'oot deel van de wereld zal opgelucht «tin als wy dit nu doorzetten." De heer van Hulst (CH) constateerde, bat het zelfbeschikkingsrecht voor de Papoea's door hen zelf zo vertaald moet borden, dat toepassing ervan steeds Soede verhoudingen met Indonesië in tuit. Van de andere kant moet Indone sië dat recht weer niet zo zien, dat er v°or de Papoea's g;een andere keuze ^Verblijft dan aansluiting bij Indonesië. Dit zou een schijnoplossing zijn, waar- boor de brandhaard in oost-Azië blijft smeulen. Wanneer Indonesië van zijn eenrichtingspolitiek wil afzien, is het Probleem Nieuw-Guinea volgens hem "'et onoplosbaar. De CH-spreker toonde ®lle begrip voor het zenden van troe len ter bescherming van lijf en goed Van Nederlanders en Papoea's. Dr. Berghuis (AR) zei het probleem Nieuw-Guinea belast te zien met de erfenis van ons weinig geslaagd de- *°lonisatiebeleid. Vanwege die erfelijke belasting is onze verantwoordelijkheid bes te groter geworden, zo meent hij. «Nederland moet de oprechte bedoe- bng hebben het met Indonesië eens te worden. Alleen dan is een open gesprek mogelijk. Uitgangspunt daar voor moet het plan-Bunker zijn. De belangen van de Papoea's moeten ech- ter de prioriteit behouden: Nieuw-Gui- hea mag geen tweede Ambon worden. Dr. Berghuis raadde de regering aan, 'onder haar zelfrespect te verliezen, voldoende vertrouwen in de V.S. op te brengen. ■Ge heer Reyens (CH) vindt, dat de ,|p" van een commissie van de Verenig- het ,t>es, die een bezoek brengt aan q J, Australische trustgebied van Nieuw- 'on ,ea' bereid zouden zijn om, na af- hjP van dit bezoek, ook een bezoek te Bj?nken aan Nederlands Nieuw-Guinea. beeft de minister van Buitenlandse bftTmn' mr- A- Luns> meege- Vr» in antwoord op een schriftelijke (Rvp) Van bet Tweede Kamerlid Weiter Amf oommissie, die een bezoek aan bnd isch Nieuw-Guinea brengt, staat Q®r voorzitterschap van de Engels- Sir Hugh Foot. Vertegenwoordi- bfan 8ers eni- van Bolivia, Indië en van de Ver- degbe Staten hebben als lid zitting in een °mmissie. In feite betreft het hier va„ ,z°genaamde „Visiting mission" enï',Qe trustschaps raad van de Ver re SQe Naties welke, in telkens ande- Au«t^a,menstelling, net noorden van jaar ilsch Nieuw-Guinea iedere twee Nip' bezoekt. Aangezien Nederlands Zin Guinea geen trustgebied is in de doch n bet handvest van de V.N., het n-een niet-zelfbesturend gebied, zal «ie riff61- mogelijk zijn, dat de commis- Nedp"lc'eel ook een bezoek brengt aan rlands Nieuw-Guinea. Advertentie) Papoea's allereerst recht van mee spreken hebben, nu het gaat om de aller gewichtigste vraag van hun al of niet voortbestaan. Hij acht het onjuist mi nister Luns verwijten te maken over de impasse, die is ontstaan. De minister heeft de Papoea's niet als vee ver kwanseld. Het is de plicht der regering onze militaire kracht in Nieuw-Guinea te verhogen ter bescherming van onze landgenoten en de Papoea's. De heer Algera (AR) zei, dat Soekarno in Ne derland veel heeft bereikt. Er is een serie politeke grensgangers ontstaan, die informele contacten met Indone siërs onderhouden, terwijl de betrekkin gen met ons land officieel zijn verbroken Er is een groeiend defaitisme ontstaan in Nederland en tenslotte is het plan- Bunker voor Soekarno eveneens een groot succes. Volgens de anti-revolutio naire woordvoerder gaat het niet aan zelfbeschikkingsrecht terug te brengen .tot een maatschappelijk rcht. Hij ziet er wel degelijk een politiek recht in, dat de voorwaarde vormt tot bevrijding van het koloniale regime. De heer Algera meent, dat nu het mo ment is gekomen, waarop de volksver tegenwoordiging moet uitmaken wat pri mair is: het zelfbeschikkingsrecht voor de Papoea's of het herstel van normale betrekkingen met Indonesië. Volgens hem is zonder twijfel het eerste pri mair. Wij mogen het gegeven woord aan de Papoea's niet breken. Mr. van Riel (WD) vindt, dat er meer reden is tot verontrusting over de reacties, die in het Nederlandse volk leven met betrekking tot de situatie rond Nieuw-Guinea dan over de zaak zelf. Hij wees er op, dat de regering, die het zelfbeschikkingsrecht niet laat val len, slechts de lijn doortrekt van een beleid van vele jaren. Het zou onjuist zijn wanneer in tijden van nationale be klemming het parlement de algemene ROTTERDAM, 26 april Dinsdag avond en gisteravond zijn in Rotter dam, Amsterdam en Groningen bijeen komsten gehouden van officieren en scheepsgezellen ter koopvaardij, belegd door de Centrale van zeevarenden ter Koopvaardij en Visserij, waarop de ont wikkeling van het conflict tussen reders en opvarenden uitvoerig is besproken. Alle vergaderingen keurden het beleid van het bestuur van de C.K.V. in deze kwestie goed, wat betekent dat de drei ging van een staking op de Nederland se koopvaardijvloot per 1 mei defini tief is afgewend. Van de zijde van de C.K.V. is mee gedeeld, dat wat de loon- en arbeids voorwaarden betreft, is bepaald, dat de gages met drie procent zullen wor den verhoogd, met uitzondering van die van de hoofdofficieren, die wat meer zullen krijgen. Bovendien is bepaald, dat bij veran dering van rederij de anciënniteitsver- hoging tot de helft zal blijven meetel len. Voor de geldelijke verrekening van het overwerk zal het dagloon worden bepaald door de in de huidige e.a.o. vermelde formule te vermenigvuldigen met zeven-zesden. De verhoging wegens reisduur van vijf procent respectieve lijk vijftien procent is gewijzigd in tien procent respectievelijk twintig procent. Verder zijn er nog een aantal secundai re arbeidsvoorwaarden herzien. Een en ander is door de onderhande lingsdelegaties overeengekomen behou dens goedkeuring van het College van Rijksbemiddelaars, aan wie deze voor stellen zullen worden toegezonden. Innen van de landspolitiek niet volgt. Er moet geen ontijdige analyse worden gegeven, wanneer de regering bezig is alles uit een ingewikkelde situatie te halen. Het indruisen tegen de regering grenst dan aan het in-gevaar-brengen van het land. De VVD-spreker noemde de bescher ming van Nieuw-Guinea met troepen niet meer dan een drukmiddel om dui delijk te maken, dat het ons ernst is. Deze militaire operaties, maken het ook Amerika iets minder gemakkelijk de 96 miljoen Indonesiërs zwaarder te tellen dan de 12 miljoen Nederlanders. Zo lang Nederland een belangrijk militair overwicht heeft, zal Soekarno geen grote slag wagen. Mr. Van Riel meent, dat wjj deze militaire versterkingen niet moeten schuwen. B(jna alle grote be stuursdaden in de wereld hebben iets met mensenlevens te maken. In dit ver band noemde hij ook ie duizenden slacht offers van het verkeer. Wat het zelfbeschikkingsrecht in de praktijk betreft zei mr. Van Riel, dat hjj geen enkel vertrouwen kan opbren gen in enige garantie, die Indonesië ons zou toezeggen. De staatkundige samen hang van dat land zou er zich ook tegen verzetten het zelfbeschikkingsrecht goed te keuren. Afzonderlijke staten als Atjeh zouden onmiddellijk in het geweer ko men. Advertentie Genieten van vrijheid, in vakantie en weekends. Daar hoort Hero bij! Die verrukkelijke zonnige zo merse dranken met het unieke fruitaromaen de smaak voor élke smaak. Geen wonder dat Hero vèruit favoriet is. Hero verhoogt de zomerse genoegens frissend, verkwikkend Het grootste assortiment, zuiverder van kwaliteit:per! sinas - citroen - cassis - ananas - cerise - frambozen grapefruit. ver- helemaal üw smaak (Van een verslaggever) AMSTERDAM, 26 april De spelers van Real Madrid en Benfica die 2 mei in het Olympisch Stadion slag zul len leveren om de Europa-beker zijn door het Oranje Comité Amsterdam uit genodigd het Oranjebal in het RAI-ge- bouw op koninginnedag mee te maken. Als de coaches het „bal" niet te funest achten voor de conditie van de voet ballers zullen zij er zijn. Enkelen van de duizenden, die op 30 april cp mu ziek van twee orkesten en een draai orgel zullen dansen en walsen in een ruimte, gestoffeerd met bloemen en bo men, buffetten, restaurantjes en worst- kramen. Het zal het slot zyn van een dag vol attracties en festiviteiten. Beiaardiers zullen s morgens in de Oudekerks-, Wester-, Munt- en Zuider toren traditioneel-vaderiandse liederen over de binnenstad iaten klinken. Mu ziekkorpsen zullen s middags, als ko ningin en prins in hun zesspan door de stad trekken, langs een route van twaalf kilometer opgesteld staat. Wanneer men de programma's door het. Oranje Comité samengesteld be kijkt, schijnt niemand tijd gegund te worden om naar de T.V te kijken. Omstreeks twee uur vertrekken on geveer honderd auto's van het Olympia- plem met rheumapatiënten, die buiten Amsterdam een Anti-rheuma-raliv gaan houden. Particulieren hebben hun auto's voor de patiënten afgestaan. Voor de bejaarden worden in drie zalen van Bellevue 's morgens van half tien tot half twaalf feestvoorstellingen gegeven. Willy Vervoort, André Meurs en Herman Tholen zullen voor de humor zorgen en verder treden op Lizzy Va- Advertentie) Omdat scheer Palmolire! IJMUIDEN, 26 april De Raad voor de Scheepvaart te Amsterdam heeft een onderzoek ingesteld naar de omstandig heden van de aavaring die vorig jaar 8 juni plaats vond tussen de motorkot- ters „Drie Gebroeders" TX 19 en „Kla zina" MA 2. Beide schepen waren thuis varende en bevonden zich by de aan varing ten zuiden van het Texel-vuur- schip. De Raad is van oordeel, dat beide schippers schuldig zyn aan deze aan varing. Bij het onderzoek is de juiste toe dracht niet helemaal duidelijk geworden. De verklaringen die de schippers en be manningsleden voor de Raad hebben afgelegd, zijn onderling strijdig en voor al die van de schipper van de TX 19 en zijn zoon, die als stuurman voer, klonken naar het oordeel van de Raad zo onwaarschijnlijk, dat hij meent daar aan weinig of geen geloof te kunnen hechten. Wel is komen vast te staan, dat de TX 19, die ongeveer een half uur later dan de MA 2 de thuisreis aanvaardde,, laatstgenoemd schip steeds langzaam is opgelopen en op het ogenblik van de aanvaring de MA 2 pas had ingehaald. Naar het oordeel van de Raad volgt hieruit, dat de TX 19 als oploper moet worden beschouwd en de schipper had daarom de plicht tijdig en voldoende voor de MA 2 uit te wijken. Dit heeft de TX 19 niet gedaan, ook niet toen werd waargenomen dat de beide schepen steeds meer naar elkaar toeknepen. In zoverre heeft de schipper van de TX 19 schuld aan de aanvaring, omdat hij zich op de brug bevond. Anderzijds treft ook de schipper van de MA 2 schuld aan de aanvaring. Wat dit schip betreft, is komen vast te staan, dat de schipper ten tijde van de aan varing alleen de wacht had. terwijl alle andere opvarenden te kooi lagen. Dit is in strijd met de voorschriften. Hierbij komt nog, dat de schipper, hoewel hij kort tevoren de TX 19 iets achterlijker dan dwars aan stuurboord had waar genomen, zonder behoorlijk rond te kij ken de brug van zijn schip heeft verla ten, na het roer te hebben vastgezet, om een matroos te porren. De aanvaring vond plaats, nadat hy de man had ge pord en zich nog in de kombuis bevond. De Raad acht deze gedragingen van de schipper in hoge mate onverantwoor delijk en acht hem op die grond in ern stige mate medeschuldig aan de aan varing, meer nog dan de schipper van de TX 19. Hiermee rekening houdende, wordt de schipper van de TX 19 ge straft door hem de bevoegdheid om als schipper of stuurman op zeevisservaar tuigen te varen te ontnemen voor de duur van twee weken. De schipper van de MA 2 krijgt dezelfde straf, maar dan voor de tijd van een maand. lesco, Spaanse dansers, een accrobaten- groep en rolschaatsers. De climax valt 's middags, als het vorstenpaar met de prinsessen en hun gevolg de „rijdende en varende recep tie" aanvangt. Om drié uur zal de stoet vertrekken vanaf het koninklijk paleis. Daar zal aan de koningin een „handlei ding" worden aangeboden. Hierin zyn de namen van groepen opgenomen, die op bepaalde punten in de stad hun op wachting maken. Voorop gaan motorrijders van de poli tie gevolgd door de bereden politie in ceremonieel tenue, waarachter bet rij tuig van de hoofdcommissaris van po litie. Daarna volgt de koets van de burgemeester van Amsterdam, mr. G. van Hall, geflankeerd door twee adju danten. Wederom een groep ruiters; vervolgens de voorrijders, die het zes span inleiden, waarin het vorstenpaar heeft plaats genomen. Achter de konin gin en de prins volgen de prinsessen in een vierspan. De stoet wordt geslo ten door een eskadron ruiters en motor politie. Wanneer het vorstenpaar het rij tuig bestijgt bieden de 14-jarige Anne ke Schut en de 4-jarige Nicoline Gaje- taan bloemen aan. Voor de vorstin een boeket veel-kleurige iatirus, voor de prins een anjer met zilver lint. Bjj het Nationaal Monument op de Dam staan de dragers van de Militaire Willemsorde opgesteld, officieren, on derofficieren en manschappen van ma rine, land- en luchtmacht, alsook leden van het Veteranen Legio..Nederland. Via het Rokin gaat men naar het Spui waar voor een der gebouwen van de Gemeente Universiteit van Amsterdam, het Maagdenhuis, hooglerarën en stu denten staan opgesteld. Een delegatie van de Vrjje Universiteit heeft zich el ders een eigen plaats verkoren. By het standbeeld van het „Lieverdje" op het Spui zullen honderden kinderen uit de Oude Stad, geflankeerd door drumbands van het Leger des Heils, de Keizers kroon en de Oude Binnenstad de vor stelijke bezoekers toejuichen. Via Singel, Koningsplein en Leidse- straat gaat het naar het Leidseplein. Daar zullen leden van het koor van de Nederlandse Opera terwijl de stoet drie minuten halt houdt het Bruidslied uit Wagners Lohengrin zingen, onder lei ding van. Henk van Wielink. Voor de Koepelkerk, by het Leidsebosje, maakt de Amsterdamse geestelijkheid haar op wachting. Joodse, katholieke, protes tantse en vry-katholieke geestelijken, alsook vertegenwoordigers van het Le ger des Heils zullen daar eensgezind aanwezig zyn. Heel Amsterdam is present. Wanneer de stoet via het Vondelpark in de Hob- bemastraat is aangekomen staan daar voor het Parkhotel honderd kelners en honderd koks in „werkkleding". Op de hoek Hobbemastraat—Museumplein wacht het vorstenpaar weer een andere groep; namelijk personeel van de bloed transfusiedienst, wellfare en verpleeg sters. Op het Museumplein 'f wordt een spektakel-stuk verzorgd door niet minder dan 35 Amsterdamse drum bands, tambour- en pyperkorpsen. In to taal 1700 personen in kleurige unifor men, met vlaggen en korpsvaandels zor gen daar voor een grootse ontvangst. Maar hiermee is Amsterdams vaan del- en muziekcapaciteit niet uitgeput. In de Museumstraat wachten duizend vaandeldragers op de smalle trottoirs, die de straat ryk is. Op de hoek van de Van Baerlestraat speelt de KLM- harmonie melodieën onder het motto: „Kun je nog zingen zing dan mee". Via de Van Baerlestraat gaan konin gin en prins naar het Roelof Hart- plein waar hen de Shellharmonie wacht; op de kruising Apollolaan staan vijfhonderd ex-politieke gevan genen, in de Beethovenstraat het Wit- tenburgs fanfare-orkest. Volgens de plannen zouden er dui zenden duiven worden losgelaten. Het duivengefladder kan echter niet door gaan daar de meeste .inschrijvers" in middels broeds zijn geworden. Omstreeks half vier zal de stoet op het Europaplein aankomen, waar de Luchtmachtkapel reeds vanaf drie uur concerten geeft. Het vorstenpaar wacht in de Europa hal van de nieuwe RAI een uitgebreid programma. Tienduizend genodigden zul len met de koninklijke bezoekers de gymnastische prestaties van vijfhonderd turners gade slaan en de „Zilvervloot", „Merk toch hoe sterk" en het „Vlag gen- en draaierslied" zingen. Voor zover er aan deze massazang nog iets valt te dirigeren zal Nico van der Linden daar voor zorgen. De Luchtmachtkapel zorgt voor een show van vijftien minuten. De burgemeester van Amsterdam zal konin gin en prins toespreken, waarna een achttal mannenkoren vaderlandse liede ren zullen zingen. Ook hier krijgen de vorstelijke bezoekers oloemen aangebo den. Ditmaal door Nelieke Dalebout (9), Marjan Casteijn (13) en Robert Schadd (13). Om kwai't voor vier zullen de ko ninklijke bezoekers weer vertrekken, langs een erehaag van verpleegsters en wegenwachters. Men trekt op naar de Vrijheidslaan, waar vierduizend padvin ders staan opgesteld. Na de Berlagebrug verlaat het ko ningspaar de calèche en begeeft zich naar de steiger om plaats te nemen in de Koningssloep. Het „varende gedeelte" kan beginnen. In de Amstel zullen allen wie het water lief is met kano's, wher ries, roeiboten en motorboten aanwezig zijn. Weliswaar doodstil. „Want het vor stenpaar mag niet door vuil water va ren", heet het. De koningssloep - waar in behalve de koningin en prins ook de prinsessen, en naar verwacht wordt de burgemeester van Amsterdam, zullen plaats nemen, wordt geroeid door twin tig adelborsten onder commando van de luitenant ter zee J. IJzerman. De adelborsten oefenen reeds vanaf 1 maart voor een speciale „slag". Het protocol wil, dat de vaart van een sloep, waarin het vorstenpaar zit, niet met de riemen mag worden afgeremd. Het is een heilige traditie. De prak tijk zal leren of de sloep zonder te remmen precies zal landen aan het steigertje in de tuin van het Amstel- hotel, het eindpunt van het „varende gedeelte". Het scheepvaartverkeer zal lam wor den gelegd. De „Jan van der Heyden", brandweers trots, zal nabij de Toren- sluis zorgen voor een fraai waterballet met sproei-effecten. In de tuin van het Amstelhotel staat een erewacht van ma trozen en mariniers opgesteld. Na een kort verblijf in het hotel gaat de stoet verder via Sarphatistraat, Frederiks- plein, Utrechtsestraat, Rembrandtsplein hier staan honderden modinettes, ge kleed in oranje, rood, wit en blauw Reguliersbreestraat, Muntplein, Rokin en Dam. In afwijking van vorige jaren zal nu op de avond van de 30e opril het grootse vuurwerk in Zuid worden afgestoken, op de terreinen achter het nieuwe RAI- gebouw. Het vuurwerk begint om negen uur en duurt tot half tien. Er zullen signaalschoten, tourbillons, aster-boeket ten, marrons en 'ampibommen met fluit- en knalgeluiden te zien en te ho ren zijn. Ook komt een „giraffe op kin derfiets" in de lucht te hangen. Tot slot ontbranden honderden bommen en raketten, die hoog in de lucht voor een vuurzee zorgen. (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG, 26 april De Eerste Kamer heeft algemeen bezorgdheid uit gesproken over de gang van zaken met betrekking tot de groei van de poli tieke eenheid in Europa. Mr. Ph. van Campen (KVP) ziet liever geen dan een slecht verdrag ontstaan en stelt als voorwaarde voor een werkelijk supra nationale groei, dat er onafhankelijke uitvoeringsorganen komen, dat er meer derheidsbeslissingen mogelijk worden gemaakt en dat er een behoorlyk par lementaire controle op de Europese or ganen in het leven wordt geroepen. De KVP-spreker zei zich af te vragen of er inderdaad concessies aan het su- pra-nationaal karakter van het komende geïntegreerde Europa zullen moeten worden gedaan, wanneer Engeland zal toetreden. Hij wil gaarne meer weten omtrent de verkennende besprekingen, die daarover reeds zyn gevoerd, alsme de over de verhouding van Europa tot de Gemenebestlanden en de E.F.T.A.- landen. Prof. Samkalden (PvdA) vroeg of het de regering bekend is, dat drie neutrale landen in Zweden bijeen z(]n geweest en daar vérgaande eisen heb ben geformuleerd voor een eventuele associatie met de EEG. Van verschillende zijden toonde men zich verheugd over de bereidheid van de V.S. om meer op de Europese in tegratie te gaan inspelen. De EEG moet echter wel oppassen, aldus mr. Van Campen, dat zy niet te zware lasten op zich neemt, waartegenover onvol doende mogelijkheden voor haar export zouden staan. „Kennedy is een kei hard man; hy zal dat ook wel zyn in de overeenkomsten met Europa", aldus de katholieke woordvoerder. Prof. Samkalden nodigde de regering uit by de komende Grondwetsherzie ning ook te denken aan de aanpassing van onze grondwet aan de Europese Conventie van de Rechten van de Mens. De vryheid van godsdienstuitoefening (processievraagstuk)die de nationale wetgever nog aan het begrip „open bare orde" bindt, zou aan de Europese opvattingen kunnen worden aangepast. De Noren hebben hetzelfde onlangs ge daan met hun grondwet, waardoor de Jezuïeten in hun land weer welkom zijn. DEN HAAG, 26 april Ter gelegen heid van de verjaardag van koningin Juliana zullen op 30 april in Apeldoorn, Arnhem, Coevorden en Roosendaal pa rades worden gehouden. (Advertentie) Omdat mijn zoon de Paasvakantie ich door een heleboel vrije dagen moet heenwerken ben ik giste ren met hem naar de ker mis, die gedurende enkele dagen in mijn woonstede woedt, geweest. Een aller aardigste, zij het ietwat chaotische tijdpasser H't aantal attracties is namelijk zo groot en onoverzichtelijk gerangschikt >t men het spoor al oijster is. "ordat men aan het zoeken er naar begint. Tenzij men over de onbevangenheid van een kind beschikt. Mijn zoon wist het precies toen wij het terrein van de cocofonische feestelijkh 'd betraden. Hij liep doelbewust op een draai molen af en ging in een houten treincoupeetje zitten. L'embarras du choix? Voor hem niet. Hy bleef trouwens vyf beurten in het vehikel zitten. Gaandeweg, of liever draaien- deweg, viel het mij op dat een jolige hand met zwarte letters „Vijf dagen Parijs" op het wagentje had geschilderd. Oelala. Toen mijn zoon uit Parijs terug kwam zijn wij naar de vistent ge gaan. Hij won aldaar ter plaatse een pijl en boog. Cupido en ik zijn daar na linea recta op het grote, vliegen de rad afgestevend. Nadat wij ge ruime tijd hadden staan aarzelen zijn wij er wel degelijk in gaan zitten. Op het toppunt van onze draaiende ellende gekomen riep mijn zoon bibberend: „Het lijkt wel een vliegtuig". „Het is een vliegtuig", schreeuwde ik terug. „Zit er niks los?", vroeg hij, ken nelijk beducht voor eigen lijfsbehoud. „Soms een enkel schroefje", riep ik, vals lachend. Kortom, wy waren beiden volko men gelukkig toen wij weer op de begane grond stonden. Van opluch ting zijn wij ergens in een wegge schoven kraampje aan een touwtje gaan trekken. Dat leverde mijn zoon dan weer een in plastic verpakt bor duurwerkje op. „Wat is dat nou?", vroeg hij, naar mijn smaak, terecht verbaasd. „Dat is voor je zusje", antwoord de de moederlijke vrouw in al de welwillende onschuld, waarover zij maar kon beschikken. Cupido vond dat kennelijk een bril- lant idee en getroost, en zonder mij ook maar een ogenblik in gebreke te 'stellen stak hij het fragiele kant werkje in zijn zak, zeggende: „Voor mama". Daarna stonden wy ineens voor een volstrekt onbegrijpelijk en naar ik veronderstel dan ook dienovereen komstig, onbegrepen mechaniek met een hefarmpje en allerlei aanlokke lijke cadeaux. Ik heb nog aandachtig maar tevergeefs enige malen de ge drukte gebruiksaanwijzing doorge lezen. Cupido won dit keer dan ook niets. Wel kreeg hy als troostprijs een zuurstok. Maar zijn getroost zijn leek bedrieglijk veel op de eeuwige zaligheid. Mét die zuurstok wilde hij, mijn zoon, nog een keer één dagje naar Parijs. Ik heb dat oogluikend toege staan. Wy zijn geëindigd bij de bots autootjes. En als mijn verhaal een beetje chaotisch wordt kan ik het ook niet helpen, het is overeenkom stig de werkelijkheid van de kermis. IMP. OUD HAARLEM SCHIPHOL, 26 april Woensdag middag is de filmspeelster Capucine uit Pary's hier aangekomen. Zij zal de première van de film „Prooi van de nacht", waarin zij een hoofdrol speelt, in het City-theater te Amsterdam bij wonen. De actrice, die de Franse natio naliteit bezit, heeft nog nooit in een Franse film gespeeld. Zij woont in Hollywood. Toen Capucine op het plat form stapte speldde een van de Haar lemse bloemenmeisjes haar een narcis op. (Advertentie) BELEG IN DE BESTE DOOR. AANKOOP VAN AANDELEN at at at at at at at •j at ■it at st IN CONTANTEN BELASTINGVRIJ IN AAND. TOTAAL NETTO OPBRENGST 8% 8 °/o 5"/o 13% BEURSKOERS f 121.- per aandeel SJ Ik reed, met Cupido aan mijn zijde, als een vorst in het rond. Op een gegeven moment sprong een bij de attractie passende heer op de tree plank van mijn wagentje en zei: „U rijdt zeker zelf uto' „Neen, toch niet", antwoordde ik, getroffen door zulk een onverwacht huldebetoon. „Hé", zei de man verrast, „autorij ders kunnen er ook meestal niks van". Enfin, onderweg naar huis, hebben Cupido en ik met die pijl en boog dan ook enige loslopende vijanden terloops neergeschoten. (Advertentie) DE OLVEH voor Uw levensverzekering. TWEE broers vieren vrijdag hun 75ste verjaardag. Opmerkelijker van deze tweeling is, dat beiden oud-burgemeester zijn. Of eigen lijk is dit ook weer niet zo vreemd als men weet, dat zij uit een geslacht van burgemeesters stammen en hun overgrootvader zelfs nog drossaert van het Markiezaat Bergen op Zoom is geweest. De ene, de heer S. K. Haitsma Mu iier, was burgemeester van Nieuw- Pekela en Neede, terwijl zijn broer, de heer G. Haitsma Mulier, dit ambt vervulde in Sloten, waar ook hun beider vader burgemeester is geweest- De eerste leeft als rustig burger en woont in een patriciërshuis aan de Herenstraat te Utrecht, de andere is nog vol bedrijvigheid, treedt in zijn woonplaats Zeist op als correspondent van de N ederlandsche Bank en leidt een assurantiekantoor. Bij tal van ge legenheden ontmoet men deze mar kante verschijning met de ietwat ge bogen rug en een blozend breed ge zicht, waarop de spierwitte haardos sluik valt. Hij is dan gewoonlijk aan wezig als consul van Luxemburg, een functie, waarop hij trots is en die hem ten deel is gevallen, toen Luxemburg voor het eerst aan de Utrechtse Jaa.r- beurs deelnam. Voor zijn bemoeienis sen als zodanig kreeg hij de onder scheiding van ridder in de Orde van de Eikenkroon. Zijn broer is een meer in zichzelf gekeerde figuur. Ook uiterlijk is hij heel anders, lang en rijzig met een scherp getekend ovaal gelaat. Beiden zijn in Winschoten geboren. Hun va der was daar eerst burgemeester, al vorens naar Uteringadeel en Sloten te trekken. Op zijn beurt weer taas hij een zoon van de burgemeester van Bolsward. „Neen, functies heb ik niet meer'-, zegt de heer S. K. Haitsma Muiier. „Of u zou het de moeite waard moe ten achten te vermelden, dat ik secre taris van de sociëteit „De Kleine Kring" ben, een club van vrienden, die wekelijks bijeenkomt in een oranjerie in de tuin van een bekend Utrechts hoogleraar". Met vreugde vertelt hij over het werk, dat hij in Nieuw-Pekela heeft mogen verrichten, waar hij op sociaal gebied veel heeft kunnen doen. De veenarbeiders leefden vaak in moei lijke omstandigheden, als zij met hun seizoenarbeid rondom Emmen niet voldoende hadden kunnen overhou den om de winter door te komen. Om hen geen doelloos werk te laten ver richten, kreeg de burgemeester ge daan, dat de gemeente percelen liet ontginnen, waarin particuliere eige naren niet voldoende brood zagen. In 1923 werd Neede zijn standplaats, waar hij in 1925 en 1927 de verschrik kelijke cycloon meemaakte, die vele mensenlevens eiste en talrijke huizen verwoestte- De heer en mevrouw Haitsma Muiier weten zich nog ver scheidene trieste bijzonderheden te herir neren. Andere moeilijkheden waren stak'ngen en uitsluitingen in de textielindustrie, maar gelukkig zijn er ook prettiger herinneringen. Hij werkte onder meer mee aan de wederopbouw van Neede, waar onder zijn burgemeesterschap een nieuw ge meentehuis werd gebouwd, de water leiding werd aangelegd en een cen traal gymnastiekgebouw verrees, wat in die tijd van grote vooruitstrevend heid getuigde. Met vier andere ge meenten stichtte Neede in 1912 ook reeds de elektriciteitsmaatschappij „De Berkelstreek"die uit Twente stroom betrok, toen het overige deel van Gelderland nog lang niet aan elektriciteitsvoorziening toe was. In 1946 verhuisde de heer S. K. Haitsma Muiier naar de Domstad, waarheen zijn broer, die toen meer voor het zakenleven voelde, hem reeds in 1919 was voorgegaan. Tot 1922 heeft de heer G. Haitsma Muiier daar gewoond. In die jaren was hij voorzitter van de V.V.V., want de bevordering van het vreemdelingen verkeer is een oude liefde van hem. Toen hij burgemeester van Sloten was, richtte hij de V.V.V. voor de zuidwesthoek van Friesland op, waarvan hij de eerste secretaris werd. Vurig klopt ook zijn hart, als men hem over de Elfstedentocht spreekt, waaraan hij nog op 53-jarige leeftijd in 1941 heeft deelgenomen. Voordien was hij belast met de controle, maar eenmaal de kans schoon ziende zelf mee te rijden, liet hij die zich niet ontglippen. Eens in het jaar bezoekt hij nog zijn oude vrienden in Sloten en toen hij ons in zijn grote huis aan de Utrechtseweg te Zeist ontving, was hij pas weer uit Friesland terugge keerd. „Ik heb daar de mooiste jaren van mijn leven doorgebracht", ver- klaart hij. Zijn grootste liefhebberij is te gras duinen in genealogie en heraldiek. Zijn boeken op dit gebied vormen een helé bibliotheek. Hij is ook in het ge lukkige bezit van vele geschilderde portretten van zijn voorouders. Oor spronkelijk stamt het geslacht uit het noorden van Frankrijk; de stamboom reikt tot begin 1300. Zes eeuwen later kwam de familie Haitsma Muiier naar Nederland.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1962 | | pagina 5