Concilie voor van groot belang christelijke eenheid Alle kerken zijn vrij hun waarnemers te sturen Saturnusraket deed het goed DEBRÉ getuige bij verhoor van Weer bloedige dag in Algerije: 34 doden en 40 gewonden Ex-SS-ers voor de rechtbank If r KARDINAAL BEA TOT JOURNALISTEN: besluit Y/? Trofee voor beste luchtvaarfcadet MEER GEZONDHEID MET VITOL Hersenspoeling Duitse „invasie Eurosfrand" groter „Alles voor Eva" Koolzaad bloeit laat Ver doel bereikt Kennedy s zware Dr. KROLL keert volgende maand temp- naar Moskou China protesteert in Nieuw Delhi Russische aanval op Engeland Glenn uitgenodigd voor N AVO-taptoe Tot november Onweer in cle ruimte Grensschendingen s- Noord-Rhodesië Geen nieuwe wijziging adoptievoorwaarden DONDERDAG 26 APRIL 1962 PAGINA 7 buitenlandse KRONIEK Hereniging Waarnemers voor uw gezondheid en uw genoegen een heerlijke thee een lekkere koffie wordt bereid met SPA REINE CROKLAAN - WORMERVEER rr n n K0MPLETE UITRUSTINGEN (Van onze Romeinse correspondent) ROME, april Kardinaal Bea, voorzitter van het Concilie-secreta- n'<^ voor de eenheid onder de christe- v» gisteren tijdens een lunch an de buitenlandse persclub in Rome L^PJ'nken over bepaalde aspecten van vt komende Concilie. Deze algemene nrgadering van de katholieke kerk is in _t ®erste plaats een feit van het groot- belang voor de katholieke kerk zelf, - aar daarnaast gaat zij alle christenen Dr. Visser 't Hooft, de secretaiis- seneraal van de Wereldraad van Ker- drukte dit aldus uit, dat de panor- tnodoxe conferentie van Rhodos, de der- S? 'ergadering va de Wereldraad in J, \v Delhi en het komend Concilie hem ne mdruk gaven van een „algemene mo bilisatie" ten gunste van de eenheid ..I christenen. Tenslotte is het Con cilie van bijzonder gewicht voor de ge- i ®ensheid. Dit wordt óf bewust óf intuïtief overal aangevoeld en het re sultaat is de grote interesse, die men alom en niet het minst in de wereld- Pers voor het Concilie heeft. Kennedy heelt dringende redenen v°or de hervatting van kernproeven. Op het ogenblik hebben de Verenig de Staten nog een voorsprong op de Sovjet-Unie op het gebied van de htoombewapening, maar de Russen Zouden de Amerikanen kunnen voor bijstreven als Amerika nog langer zou jachten met atoomexperimenten. De kernproeven zijn voor de V. S. niet bileen onontbeerlijk voor het behoud Van hun afschrikwekkende macht, Haar ook voor het op peil houden van bun defensie! apparaat. Kennedy is Ut deze conclusie gekomen, nadat bem rapport was uitgebracht over de Ungste serie Russische kernpoeven. Amerikaanse geleerden hebben een Zorgvuldige analyse gemaaKt van deze Proeven. Uit die analyst bleek dat de Kussen weinig wegende atoomkoppen voor raketten hebben ontwikkeld. De Sovjets hebben ook proeven genomen met atoomkoppen voor anti-raket-ra- ketten, zij hebben nieuwe types atoomwapens gecreëerd, en zij hebben een bijzonder zwaar soort bommen ^ervaardigd. Tenslotte hebben zij ont- dekt dat sommige kernexplosies op grote hoogte de radio- en radar appa ratuur van de tege.nstander min of meer kunnen verlammen. Op basis van de proeven die de Russen eind v°rig jaar hebben genomen kunnen l'j een nieuwe serie experimenten voorbereiden. De gegevens die ver zameld zijn, worden nu uitgewerkt en men daar mee klaar is, zal men in de Sovjet-Unie wel weer aan kern- Proeven toe zijn. Kort nadat de Russen op 1 septem ber 1961 hun kernproeven hervat had den, begonnen de Amerikanen weer fnet ondergrondse kernproeven. Door net Pentagon en de Atoomenergie commissie werd onmiddelijk sterke druk op Kennedy uitgeoefend niet 'anger te wachten met proeven in de atmosfeer. Maar de president hoopte nog met de Russen tot overeenstem ming te kunnen komen over een doeltreffend ver bod op kernproe ven. De onderhan delingen in Genève liepen echter vast de Sovjetweigering inspectie op Russisch grondgebied toe te staan. I°t het laatste ogenblik heeft Ken nedy de deur open willen houden. In 1958 waren de Amerikanen je' de Russen overeengekomen dat j kernproeven voorlopig gestaakt zou den worden. Maar van het goed ver- rouwen van Washington is door 1 °skou misbruik gemaakt, en de Rus sen bebben in het geheim nieuwe ex Perimenten voorbereid. Toen zij met voorbereidingen klaar waren, Schonden zij de afspraak met de Herikanen en namen zij een reeks Proeven. Kennedy heeft uit deze af- aue geleerd, dat een verdrag op het a en van kernproeven ook zou moe- en voorzien in controle op eventuele oorbereidingen voor kernproeven. a®r Khroesjtsjev zegt, dat Amerika S U^8 °P sP'onage uit is. Kennedy's verklaring van 2 rjj^rt °ver de hervatting van de Ame- hl'^fnSe kernproeven in de atmosfeer h'| ,tne^ boeveel weerzin hij tot zijn e^S u'* 's gekomen, hoe hij het voor Po e®jen beeft afgewogen, en hoe hij vJ^id hoopt op een internationaal d0^]°. ,,van deze experimenten. „Ons In het vraaggesprek na deze korte inleiding waren uiteraard de meest voorkomende onderwerpen de eenheid onder de christenen en de pogingen daartoe. Kardinaal Bea herinnerde er aan, dat het tweede Vaticaanse Conci lie niet de bedoeling heeft, en ook niet kan hebben, een herenigingsconcilie te zijn. want de weg naar hereniging is lang. Maar het Concilie wil wezen lijk bijdragen tot toenadering en een heid. Di: kan het op verschillende punten. Eerstens is er het complex van „practische zaken' in de kerk: de kerkelijke wetgeving, de liturgie, vormen van vroomheid, de tradities. Het zijn in de historie gegroeide men selijke uitingen en vormen, soms van grote variëteit en het staat de kerk vrij deze te herzien en te wijzigen. Op het stuk van de essentiële leer is dit anders. De leer is niet van de kerk maar van Christus en het is de taak van de kerk die leer te bewaren en zuiver door te geven. Maar ook hier kan het Concilie veel doen. Het moet de waarheden uitleggen en vertalen voor de mens van deze tijd en die eventueel aanvullen. Wat de betrekking betreft tussen de katholieke kerk en de andere christelijke kerken: hier geldt, dat alle gedoopten met Christus verenigd zijn, tot zijn Mystiek Lichaam behoren en aan genomen zijn als zijn zonen. Alle chris tenen zjjn daarom in het licht van het geloof broeders. Op een vraag wat de voornaamste van de vele moeilijkheden zijn, die de hereniging van alle christenen in de weg staan, noemde kardinaal Bea de controversen die bestaan over het leer gezag van de kerk en de uitbreiding daarvan tot, in zeer bepaalde gevallen, de onfeilbaarheid. Het zal zeer lastig zijn om bi, deze en dergelijke menings verschillen tot overeenstemming te ko men, maar wat bij de mensen onmo gelijk is, is nogelijk bij God. „Wij zijn er van overtuigd dat God de eenheid wil en dat de Heilige Geest daarheen leidt." Van de menselijke kart uit zal de serene en objectieve studie der verschil lende theologische meningsverschillen een weg banen naar de eenheid. In verschillende landen zjjn sinds geruime tijd deze gemeenschappelijke studies van specialisten van de verschillende ker ken aan de gang. Een bijzondere plaats daarin neemt de Bijbelstudie in. Naast het werk van de specialisten bestaat voor grote groepen de mogelijkheid van samenwerking en samenspraak op niet strikt wetenschappelijk-religieus terrein. Uit de samen ondernomen activiteiten en contacten ontstaat een beter weder zijds begrip en een toenadering in men taliteit, die onmisbaar is voor verdere ontwikkelingen. In dit perspectief mag men de bezoe ken aan de paus van de Anglicaanse primaat, dr. Fisher, van de bisschop van de Amerikaanse episcopale kerk, dr. Lichtenberger, van de Baptistenpresi dent dr. Jackson, en van de moderator der Schotse kerk, dr. Craig, niet over schatten, maar evenmin onderschatten. Men overschat ze als men zou denken dat nu de grote bestaande verschillen tussen deze beide kerken overbrugd gaan worden. Maar men vergist zich evenzeer als men denkt dat deze contac ten geen nut hebben en geen vrucht afwerpen. Zo is het ook gegaan met de officiële afvaardiging van katholieke waarnemers naar de algemene verga dering van de Wereldraad der kerken in New Delhi. Over de waarnemers op het tweede Vaticaanse Concilie zei de kardinaal dat zijn secretariaat in contact staat met zeer vele christelijke kerkgenoot schappen. Men zal een systeem volgen, dat aflen geheel vrij laat: alle kerken zyn vrij om waarnemers te zenden en welkom, wanneer zij de wens hiertoe aan het secretariaat meedelen. De waarnemers kunnen niet alleen de plechtige, formele zittingen van het Concilie, maar ook de algemene verga deringen bijwonen, waar men beraad slaagt over de teksten en voorstellen van de conciliaire studiecommissies. Deze laatste zijn slechts voor Concilie vaders toegankelijk, maar het is de taak van het secretariaat voor de eenheid onder de christenen om de waarnemers van het daar besprokene op de hoogte te houden of hen te laten voorlichten door de betreffende Concilievaders zelf. De opmerkingen en voorstellen, die de waarnemers willen formuleren, worden door het secretariaat aan de Concilie commissies voorgelegd. Kardinaal Bea merkte op dat geen enkel Concilie in de historie zo uitge breid en degelijk is voorbereid als het komende. De gezamenlijke gedrukte stu dies en documenten beslaan reeds 23 banden van gemiddeld 800 pagina's. De voorbereidende commissies gaan op ge lukkige wijze over in de eigenlijke Con cilie-commissies. Sprekend over zijn eigen ervaring vertelde de kardinaal, dat hem nog steeds uit alle delen van de wereld, van katho lieke en niet-katholieke zijde, brieven met denkbeelden en voorstellen voor het Concilie bereiken. In het laatste half jaar ontving hij echter geen enkel voorstel meer, dat niet al eerder door gesproken was in een van de studie commissies. (Van onze correspondent in Bonn) BONN, 26 april De Westduitse am bassadeur in Moskou, dr. Hans Kroll, is gisteren van zijn ziekteverlof ir Zuid- Duitsland in Bonn teruggekeerd. Hij zal daai besprekingen voeren met de mi nister van buitenlandse zaken, dr. Ger hard Schroder, alvorens volgende maand op zijn post in Moskou terug te keren. Naar men zich herinnert werd Kroll in maart uit Moskou teruggeroepen toen hij in verband werd gebracht met een vierpunten-plan tot oplossing van de Duitse kwestie. Dit plan voorzag in af stand van de vroegere Duitse Oo.„tgebie- den (Pommeren, Silezië en Oost-Pruisen opneming van de „beide Duitse Staten" in de Verenigde Naties, erkenning van de Oder-Neisse-lijn als toekomstige Duit se oostgrens, politieke afscheiding van West-Berlijn van de rest van de Bonds republiek en een Westduitse lening van tien miljard mark aan Rusland. Na een onderzoek door minister Schrö- de" (dr. Kroll werd niet door Adenauer ontvangen) werd besloten de ambassa deur met ziekteverlof te sturen en in aansluiting daarop nog tot de komende herfst naar Moskou te laten terugkeren. Intussen is er nog niet beslist, wie dr. Kroll in november als ambassadeur bjj he* Kremlin zal opvolgen. CAPE CANAVERAL, 26 april (Reu ter) Gisteren is in Cape Canaveral een proefraket van het type Saturnus gelanceerd. In oktober werd de Satur nus voor het eerst met succes be proefd. De raket werd op een hoogte van ruim 100 kilometer geheel volgens plan tot ontploffing gebracht. Het bijna 50 meter hoge gevaarte'had acht motoren, die een opwaartse kracht ontwikkelden van 30 miljoen p.k. De raket voerde 95 ton water als ballast mee. Door de ontploffing werd het wa ter met enorme kracht naar alle rich tingen geslingerd. De bedoeling van deze proef was gegevens te verkrijgen over de natuurkundige uitwerking van het verspreiden van grote hoeveelheden water in de ionosfeer. Amerikaanse functionarissen deelden mee dat zich, als gevolg van de proef neming, het eerste kunstmatigeon weer in de ruimte heeft voorgedaan. PEKING, 26 apri' (Rtr) De Chi nese regering heeft in een nota aan de Indische regering, die gisteren is ge publiceerd, „ernstig geprotesteerd" te gen „schending" van Chinees grensge bied. Dit meldt het persbureau Nieuw China. Dc nota gewaagt ervan, dat Indische troepen „herhaaldelijk de Chinees-In dische grens in de westelijke sector hebben overschreden en in het autono me Chinese gebied van Sinkiang Oeig- hoer zijn binnengcallen". Advertentie) .verdiende onderscheiding. (Advertentie) Volgens de nieuwste inzichten vormen zonnebloem- olie-maisolie een onmisbaar onderdeel van de voeding. Vitol bevat voor 80°/o die gezonde zonnebloemolie- maisolie, bovendien in smeerbare vorm. Eén blikje per week voor uw gezin aan het ontbijt betekent meer levenslust, meer gezondheid. Verkrijgbaar bij uw kruidenier. Prijs 1,06 per blikje, inh. 250 gram. e VITOL is altijd prettig smeerbaar op de boterham, ook zó uit de koelkast e VITOL is ongezouten en rijk aan vitaminen e VITOL is ideaal voor ledereen die op moderne wijze voor zijn gezondheid wil zorgen Glunderend nam de zeventienja rige H.B.S.-er Jan Johan Broeze uit Hengelo gistermor gen op het Marine Vliegkamp Valkenburg de trofee in ontvangst voor de beste luchtvaartcadet van 1961. De onderscheiding werd hem uitgereikt door de vlagofficier van de Marine Luchtvaartdienst, comman deur-vlieger J. L. den Hollander. De plechtigheid werd gehouden in de grondschool van het marine vlieg kamp en werd bijgewoond door de groep Twente van de jeugd luchtvaart brigade en vertegenwoordigingen van de groepen Rotterdam, Den Haag Am sterdam. Wöensdrecht, Groningen en Kennemerland. De nationaal comman dant van de jeugd luchtvaart brigade, de heer J. W. Maas, lichtte na de uitreiking van de onderscheiding toe, waarom Jan Broeze was uitverkoren tot beste luchtvaartcadet van 1961 te worden uitgeroepen. Zoals bij de ca detten, aan wie voor hem de trofee werd uitgereikt, hadden ook bij de beoordeling voor de beste cadet van 1961 het algeheel gedrag, de uiterlijke verschijning, het dragen van het uni form en de luchtvaartkennis van Jan Broeze de doorslag gegeven. Commandant Maas maakte van de gelegenheid gebruik de autoriteiten van de Marine Luchtvaartdienst te be danken voor de vele faciliteiten, die de luchtvaart brigade tot nu toe heeft genoten. Met name noemde hij de fa ciliteit van het meevliegen met op ?IIIIIIIIIIIIIIIIIIMIIIIIIIIIIIIIIIII1IIIIIIIIIIIIIIIIIMIIIIIIIIIIIIIIIIU>- het vliegkamp Valkenburg gestatio neerde vliegtuigen. De heer Maas waardeerde de geste van de marine autoriteiten; niet omdat de jonge luchtvaartmensen daarmee het ple ziertje van het meevliegen kan wor den gedaan, maar omdat daarvan een geweldige stimulerende kracht uit gaat. De waardering van de jeugd luchtvaart brigade onderstreepte de heer Maas door het aanbieden van een oorkonde aan de commandeur vlieger Den Hollander als herinnering aan het feit, dat de 250ste luchtvaart cadet enige tijd geleden als gast van een van de marine-vliegtuigsquadrons een individuele vlucht heeft mogen meemaken. Jan Broeze kreeg behalve de trofee nog de aanbieding voor een gratis opleiding tot zweefvlieger. II e>gen and zo sprak de president, „onze proeven onnodig te maken. y eren van proeven te weerhouden. ortwoekering van de atoomwedloop Voorkomen en een eerste stap te en naar algemene en volledige ont lening Aan de oprechtheid van tvdjf^°° behoeven wij niet te PARIJS, 26 april (UPI) Ex-gene raal Raoul Salan, de gearresteerde lei der van de Organisatie van het Geheime Leger in Algerije, heeft oud-premier Michpl Debré gevraagd als getuige te willen optreden tijdens de aan het pro ces voorafgaande verhoren. Satan zal, naar men verwacht, half mei voorko men. Debré is onlangs als premier af- getreden. Hij is lange tijd beschouwd als een politicus met uiterst rechtse denkbeelden. Linkse politici in Frank rijk hebben hem herhaaldelijk beschul digd van medeplichtigheid aan de aan slag op Salan in 1958, toen de ex-gene- raal nog als progressief te boek stond. Onder de andere getuigen bjj het verhoor van Salan bevindt zich Phi lippe Castille, die gevangen zit voor zijn aadeel in bomaanslagen van de OAS in Frankrijk; René Coty, de laat ste presiden van ae Vierde Republiek: generaal Paul Uly, gewezen opperbe velhebber van de Franse strijdkrach ten; en ex-generaal Edmond Jouhaud, de tweede man van de OAS, die reeds ter dood is veroordeeld. ALGIERS (Reuter) Gisteren zjjn in geheel Algerije 34 personen tengevolge van aanslagen om het leven gekomen, veertig mensen werden gewond. Ir Algiers ontploften enkele kneed- bommeri in een auto die op het Rege ringsplein, in het centrum van de stad, stond geparkeerd. Enkele winkel:, en een café werden door de explosie bescha digd. Twee Algerijnen werden gedood. Drie Algerijnen en twee Europese poli tiemannen werden gewond. Algerijnse leiders verklaarden, dat er meer slachtoffers zouden zijn ge vallen, indien zij het plein niet kort voor de ontploffing zoveel mogelijk hadden laten ontruimen, omdat zij de indruk hadden gekregen dat een der gelijke explosie op handen was. Zij zeiden, dat twee Fransen en een Frangaise met de auto kwamen aan rijden. Zij parkeerden de wagen voor een aan het plein gelegen schoenenwin kel en een café. De mannen stapte uit de auto, kochten kranten en reden daarop weg in een andere wagen. Daar na verliet ook de vrouw de auto. Kort daarop kwamen de kneedbommen tot ontploffing. De Algerijnse leiders hielden de Frangaise aan en droegen haar over aan de Franse politie. Een groep Algervjnen viel later, nabij de plaats van de aanslag, een autobus aan. Zij ranselden de bestuurder en con ducteur af. Hetzelfde geschiedde even later met vier Fransen, die zich in de buurt van het Regeringsplein bevonden. In Oran gingen militairen voort met het uitzetten van wachtposten op de da ke van hoge gebouwen, teneinde te voorkomen dat sluipschutters van het Geheime Leger vanaf deze daken op leden van de veiligheidsstrijdkrachten vuren. West-Duitsland De regering van de Westduitse deelstaat Beieren heeft be sloten grote voorraden melkpoeder op te slaan voor het geval dat gewone melk wordt besmet dooi de fall-out" van kernproeven in de dampkring. (Reuter) NEW YORK, 26 april (Iipi) De Sovjet-Unie heeft gisteren bij de kolo niale commissie van de V.N. een ont werpresolutie ingediend, waarin de on afhankelijkheid va het Britse protecto raat Noord-Rhodesië nog dit jaar wordt geëist. In de motie leverde Rusland kritiek op Engeland, omdat dit land rassen scheiding in Noord-Rhodesië zou bevor deren. Voorts werd Engeland verzocht de eisen van de nationalistische leider Kenneth Kaunda volledig in te willigen. I) de motie werd gezegd dat Rusland het „betreurt" dat Engeland nog geen stappen heeft ondernomen om alle ge zag aan het Noordrhodesiaanse volk over te dragen, zoals de anti-koloniale resolutie van de Algemene Vergadering het wil. De Britse delegatie bjj de V.N. noem de de Russische motie „pure propagan da" en een „openlijke poging tot in menging in de zaken van Noord-Rho desië". HANNOVER, 26 april (DPA) In Verden (Neder-Saksen) is gisteren een proces begonnen tegen cle 57-jarige voormalige SS-Obersturmfiihrer Hein- rich Wessel, die zich volgens de ten lastelegging aan talrjjke misdrijven in het concentratiekamp Sachsenhausen heeft schuldig gemaakt. De beklaagde verklaarde niet schuldig te zgn. Het pro ces zal ongeveer zes weken duren. In West-Berlqn komen op 14 mei zes voormalige SS- en politie-officieren voor hun rechters. Zjj worden ervan beschul digd tussen juli ui oktober 1941 dui zenden Joodse vrouwen, kinderen en be jaarden in het toenmalige bezette ge bied in de Sovjet-Unie te hebben laten vermoorden. Dit t roces zal zeker vijf weken duren. Hoe men in Den Haag zijn best doet <}e stad weer tot een schone stad te maken blijkt wel uit het feit dat nu zelfs de wethouder van Onderwijs is inge schakeld in de actie „Opgeruimd staat netjes". Hij doet dit door zijn schoolhoofden lesmateriaal toe te zenden dat speciaal is vervaardigd door een opvoedkundige, wiens doel het is de kinderen met behulp van een goedaardige „hersenspoeling" tot grotere netheid te brengen. In de „reinheidslessen", zoals ze in de stadhuistaal genoemd worden, is sprake van twee figuren, die luiste ren naar de namen Pietertje Prop en Reus Rommel. Rond deze hoofd personen zjjn verschillende verhalen geweven die geact worden de be langstelling te wekken van de kinde ren uit de eerste tot en met de zesde klas. Maar behalve in de leeslessen is de actie „Opgeruimd staat netjes" ook in dictee? en rekensommen tac tisch verwerkt, Dat gaat dan zo: Een asman in Den Haag verdient per uur twee gulden. Hij werkt vijf dagen in de week, negen uur per dag. Hoeveel verdient hij per week". En voor een hogere klas: ,,Drie_vuil niswagens komen met vuil bij de garage. Hun inhouden verhouden zich als 1:3:5. In het totaal hebben ze 1688 kilo vuil. Hoeveel kilo heeft iedere wagen?" In de zangles 'tan er nog een liedje worden ingestu deerd, getiteld „Rommelstad" en ook voor geschiedenis („Omstreeks 1400 wierp men het huisvuil kort en goed op straat") en aardrijkskunde („In de hopen afval loopt de tempe ratuur op van 15 tot 75 graden C.") i$ het vuil het hoofdthema. Op deze listige wijze wordt de Haagse jeugd de netheidsgedachte meegegeven. Over de opening van scholen voor volwassenen wordt nog niet gerept. DEN HAAG, 26 april Het kan moeilijk worden ontkend, (lat de voor waarden voor adoptie in Nederland, in vergelijking met verschillende buiten landse wetgevingen, vrij streng zijn, zo zegt de minister van iustitie, mr. A. C. W. Beerman, in een nota naar aanlei ding van het verslag van de Tweede Kamer over het wetsontwerp „tijdelijke openstelling van 'ie mogelijkheid van adoptie in afwijking van sommige be palingen van het burgerlijk wetboek". In de praktijk is echter naar <le me ning van cle minister niet gebleken, dat ze te streng zijn en een voorstel tot wijziging van de voor de normale ge vallen geldende regeling zou hji (lus nie. aan het ontwerp willen toevoegen. Minister Beerman kan niet de mening van de leden der commissie delen, die opmerken, dat tengevolge van de stren ge bepaling van de Nederlandse wet „uitwijken" naar buitenlandse kmderen plaatsvindt. Voor zover hiertoe de nei ging bestaat, is dit naar de mening van de minister niet een gevolg van de strenge bepalingen van de Nedet landse adoptiewet, maar van het feit, dat er in ons land sprake is van een tekort aan kinderen, die voor adoptie in aan merking komen, zulks in tegenstelling tot sommige andere landen. Nederland en ook België kunnen voor het komende weekeinde rekenen op een nieuwe invasie van toeristen uit de Bondsrepubliek, zo bericht onze correspondent uit Bonn. De le mei dinsdag volgende week is n.l. in West-Duitsland een wettelijke feestdag, waarop niet wordt gewerkt. Vele kantoren zullen derhalve ook op maandag wel gesloten blijven en fabrieken zullen het vermoedelijk de moeite niet vinden alleen voor maan dag de machines aan te zetten. Dit betekent voor zeer vele West duitse werknemers opnieuw een lang weekeinde, dat in feite vrijdagavond al begint. De vijfdaagse werkweek is in Westduitsland al zo algemeen, dat er praktisch op zaterdagen niet meer wordt gewerkt. Die dag hebben de werknemer? dus vrjj. Dan volgt de vrjje zondag en voor de meesten dan ook nog de vrije maandag. Voor zover er n.l. maandag in fabrieken en kantoren nog zal worden gewerkt, zullen de werknemers die dag als snipperdag opnemen of zich ziek melden. Dat laatste biedt n.l. ook nog mogelijkheden, aangezien de con trolerende dokter pas na twee dagen komt kijken. Tenslotte is dan de le mei nog een officiële vrije dag, zodat de Westduitsers aan het einde van deze week een weekend van vier dagen hebben. Velen, die er gedurende de afge lopen Paasdagen vanwege de te ver wachten drukte van hebben afgezien naar Nederland of België te reizen, zullen dit verzuim het komende weekeinde goedmaken. Voor wat de attrakties van Nederland betreft, komt er nog bij, dat de bollenvelden er na de zonnige afgelopen dagen het komende weekeinde nog veel beter bij zullen staan. Bovendien be gint de feestweek. Maar een zeer gering percentage der Westduitse „Hoiland-vaarders" zal beseffen dat zij daarbij misschien niet zo welkom zullen zijn. Het Nederlandse en Belgi sche hotel- en restaurantbedrijf en de toeristen-,,industrie" zal er dus beter aan doen zich ook voor het komende weekeinde op een nieuwe Westduitse toeristen-invasie voor te bereiden. Uniformspecialisten Haarlem Zijlstraat 71 Tel. 16963 DEN HAAG, 26 april De hoge flux-reactor in het onderzoekcentrum van het „Reactor Centrum Nederland" te Petten, die 29 januari buiten bedrijf werd gesteld in verband met de plaat sing van het definitieve reactorvat, is gistermiddag opnieuw kritisch gewor den. Naar verwachting zal zeer binnen kort het vermogen van de reactor ge leidelijk kunnen worden opgevoerd tot het maximum van 20.000 kilowatt. nen, die zijn ontworpen door de pla nologische dienst in Den Bosch, voor zien in een recreatieterrein van hon derd hectare met veertig hectare water. Het centrum, dat ook wel „Eurostrand" wordt genoemd, heeft de grootste speeltuin van Europa (drie hectare). Het vorige jaar kwamen er meer dan 300.000 mensen. De nieuwe wereldkampioene kunst rijden op de schaats, Sjoukje Dijkstra, wacht een ongewone taak. Vrijdag zal zij namelijk in de Eurohal alhier de officiële opening verrichten van de zesde lentebeurs „Alles - voor - Eva." Volgens de orga nisator van de beurs, de heer J. Huy- nen, wordt deze opening een evene ment aangezien er ijs en Sjoukjes schaatsen aan te pas zullen komen. Andere evenementen tijdens deze zesde lentebeurs, wel' j van 27 april tot en met 6 mei wordt gehouden, zijn de traditionele aardappelschilwed strijd om de „gulden aerdappel" (27 april); het „Gouden Kat"-toernooi op 30 april voor koffiemalende huisvrou wen; een haarmode-coiffure-demonstra tie op 2 mei en een modefestival, om vattend vier modeshows per dag. Aan de expositie nemen rond hon derd binnen- en buitenlandse firma's deel, die de ruime Eurohal met aan grenzende Loyer zullen omtoveren tot één grote aanlokkelijke étalage van meer dan tienduizend vierkante meter. Diverse voorlichtingsinstituten, als het bureau voor de voeding en de produkt- schappen voor groenten en fruit; pluimvee en eieren; vis en visproduk- ten en aardappelen richten ter ere van de huisvrouw instructiestands in. Gebruik makend van de internationa le ligging van Valkenburg hoopt de heer Huynen de tot een traditie ge worden „Alles-vo >r-Eva"-expositie uit te bouwen tot de enige E.E.G.-dames- beurs. In verband met deze plannen heeft hjj de bouv van een tweede ex positie-hal in voorbereiding, alsook van een overdekte ijsbaan. De lang aanhoudende winterkoude - heeft ook een zeer ongunstige invloed gehad op de groei van het koolzaad in Oostelijk Fle\f> iand. De aanvankelijke verwachting, dat het koolzaad omstreeks Pasen in volle bloei zou staan, is niet in ver vulling gegaan. De opening van de door de directie van de Wieringermeer (IJsselmeerpoiders) aan dit gewas ge wijde tentoonstelling Kan derhalve niet met Pasen geschieden, zoals eerst in de bedoeling lag, doch gebeurt nu pa« in het begin van mei. ventig jaar. Het „Eurorecreatiecentrum" bjj de Noordbrabantse plaats Westerhoven zal in de nabije toekomst worden "ergroot. Het omvat nu 42 hectare, waaraan 11 hectare water. De uitbreidingsplan- (Adverten tie) voor alle maatschappijen ter koopvaardij en voor alle hogere zeevaartscholen. De 24-jarige Hagenaar Cor Nieu- wenhuizen, die op 23 juli van het vorig jaar uit de residentie vertrok om op de fiets naar Tasmanië in Australië te fietsen, heeft zijn monstertocht er op zitten. Hier is hij gefotografeerd in Perth in West- Australië. Na reeds enkele tienduizen den kilometers onder zich weggetrapt te hebben. ARNHEM, 26 april De Ameri kaanse ruimtevaarder John Glenn, U uitgenodigd om naar Arnhem te ko men om de NAVO-taptoe 1962 by te wonen, die van 9 tot tn net 14 juli voor de vqfde keer in de Gelderse hoofdstad gehouden wordt. De vijfde NAVO-taptoe belooft nog meer spectaculair te worden dan de vori gs in Arnhem gehouden taptoes in NA- VO-verband, die tienduizenden bezoe kers uit binnen- en buitenland hebben getrokken. Ook dit maal is er per avond plaats voor achtduizend toe schouwers oop de weer op de markt te bouwen tribunes. Aan het ope- ningsceremonieel zullen ditmaal alle bij de NAVO aangesloten landen deel nemen en voorts werken ongeveer twaalf beroemde militaire orkesten in gala-uniform aan de taptoe mee. Met het optreden van zeshonderd mu sici wordt de taptoe besloten. Aan de uitvoeringen in Arnhem vooraf gaat op zaterdag 7 juli een show in het Am sterdamse stadion. Vrjjdag 6 juli is er in Arnhem een gratis uitvoering voor militairen. De NAVO-taptoe heeft in ternationaal al zoveel bekendheid ge kregen, dat vorig jaar een reportage is uitgezonden via allle Amerikaanse T.V.-stations.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1962 | | pagina 7