Verklaring van Pompidou niet ongunstig ontvangen Kracht van de OAS moet snel worden gebroken fonkelnieuw Ar o na! De vorming van de Europese mens van de 21ste eeuw RENNIES D I H H met de nieuwe toverformule Azuleen Speels avontuur in Amsterdamse gracht Zuurbrand kunt U blussen in een mum - met Rennies Wapen van mgr. De Vet Mode in jonge stijl Frankrijk in beeld Tinnen figuren DEBUUT IN HET PARLEMENT BETOGING tegen lidmaatschap EEG Fondation Européenne de la Culture „Men zal voortaan zijn gehele leven naar school gaan" mm V.S. blijven hopen op nieuw overleg Hoe de massa te beheersen en te leiden VRIJDAG 27 APRIL 1962 PAGINA 7 (Van onze Parijse correspondent) PARIJS, 26 april De Franse Nationale Vergadering, die sinds gistermorgen bijeen is voor een debat over de algemene politiek van de nieuwe regering, zal Pom pidou's tweede spreekbeurt moe ten afwachten antwoord op door diverse afgevaardigden ge stelde vragen of gevraagde ophel deringen om zich eventueel een nauwkeuriger denkbeeld te kun nen vormen van wat zij aan de nieuwe bewindsman voor vlees in de kuip zal hebben. OOK IN UW HUIS EEN RAAM- VENTILATOR m#tm en zonder dat Uw omgeving er weet van heeft. Gewoon maar laten smelten op de *ong, zonder water of wat ook. Rennies Zijn nog lekker ook. tegen brandend maagzuur Kwestie Nieuw-Guinea Zo juist verschenen: de nieuwe stalenboeken R D-behang, jaar gang 1962. Wij sturen U een kleine bloemlezing als U een briefkaartje schrijft (met 30 ct. extra postzegels) naar Rath Doodeheefver, Afdeling D, Prinsengracht 730, Amsterdam. wijden aan wat zijn essentiële roeping is, de nationale defensie, begaf de re geringsverklaring zioh op het terrein van de internationale politiek. Wat be treft de NAVO: „Zo het ons werk is haar aan te passen opdat wjj ons er beter in kunnen situeren, wij zjjn van plan om zekere, trouwe bondgenoten te blijven, gelijk in rechten, omdat we ge lijk zouden zijn in het gevaar". Inzake „Europa" bracht de verklaring hulde aan de gemeenschappelijke markt die „voor allen" en in het bijzonder „voor ons" een zuurdesem van ver nieuwing is gebleken. De Franse rege ring is bereid Groot-Brittannië er in op te nemen, op voorwaarde dat het de essentiële regels aanvaardt zonder wel ke de gemeenschappelijke markt haar bestaansgrond zou verliezen. Er moet evenwel verder worden ge gaan. Europa moet een politiek bestaan krijgen „door de georganiseerde samen werking met onze buren, op de eerste plaats tussen de Zes." De verklaring zegt dan nog: „Wij treffen daar landen aan met wie ons traditionele broeder schap en vriendschap verbindt en ook Duitsland, waarmede een eerlijke en duurzame entente is gevormd, die een van de voorwaarden is voor het voort bestaan van Europa. Onze inspanningen op dit gebied (politieke unie van Euro pa) hebben nog geen resultaat opgele verd, maar wij wanhopen niet. De toe komst is aan ons". n_ Het grootste deel van Pompidou's re- e nieuwe premier van Frankrijk, geringsverklaring was gewijd aan pro- Georges Pompidou, tijdens het voorlezen blemen van binnenlandse politieke aard: van de regeringsverklaring in de Nationale Vergadering. Pompidou's eerste beurt op het rede naarsgestoelte, de voorlezing van de re- Keringsverklaring, is zeker niet met te- fenzin ontvangen. Hij had in het voor em zo geheel vreemde milieu aanvan kelijk te kampen met enige schroom, maar al spoedig maakte die plaats voor een gepaste mate van zelfverzekerdheid, omwikkeld evenwel met de bonhomie die ongetwijfeld behoort tot zijn tempe rament. Hij gaf geen oratorische effec ten ten beste en zijn voordracht leek nog het meest op die van een acade misch conferencier. Hij werd door het volle huis veelal aanhoord met belang stelling en hoffelijkheid en aan het eind kreeg hij zeer bemoedigend applaus van de Unie van de Nieuwe Republiek en Van de Republikeinse Volksbeweging, nismede van enige afgevaardigden der »boeren en onafhankelijken". De tekst van de verklaring bevatte in hoofdzaak '■gemeenheden, maar toch dermate „ge richt" dat ze nieuwsgierig maken naar hun uitwerking in de praktijk. En het *5 daaromtrent dat de afgevaardigden Vandaag van de heer Pompidou enig "teer licht verwachtten. In de regeringsverklaring was aller eerst sprake van „Algerije". Hierbij heette het onder meer, dat de accoor- den van Evian binnen de voorziene termijn ten einde toe zullen worden uit gevoerd. Daartoe moet de subversieve Organisatie, die onder het voorwendsel Frans Algerije te verdedigen, uiteindelijk de aanwezigheid van de Fransen op deze frond onmogelijk maakt, snel gebroken borden. Tot de Fransen van Algerije richt de regeringsverklaring zich als volgt: vRicht u naar de toekomst. Compro mitteert niet door wanhopige daden van krankzinnigheid de u toebedeelde rol om een permanente band te vormen tussen •Jet moederland en het Algerije van morgen, tussen Frankrijk en de Magreb, J.hssen onze humanistische en christe- dke wereld en de wereld van de Islam". Na een hierop aansluitende korte pas- Jhge over het leger dat, „bevrijd van ■martelijke taken", zich nu kan gaan voornamelijk onderwijs en sociale voor uitgang. Gelijke kansen voor allen, al dus kondigt Pompidou aan; voor de jeugdige provinciaal en de jeugdige Pa- rijzenaar, voor de jonge boer en de jonge stadsbewoner. Een vastberaden doel van de regering is: een reële op voering van de levensstandaard en een rechtvaardiger verdeling daarvan. De discussies daarover zullen open staan voor alle belanghebbende partijen. Deze sociaal-economische passage be vatte ook de verklaring, dat aan de van de regeringrDebré geërfde „sterke munt" niet verzaakt mag worden op straffe van inflatie. Evenwel: „Een gezonde munt is geen doel op zich. Ze is slechts noodzakelijk werktuig voor een politiek van expansie." Voor 1962 was reeds een expansie-percentage aangehouden van 5,5 procent. In een laatste passage stelde Pompi dou in uitzicht, dat de regering alles zal doen om het parlement in staat te stellen metterdaad zijn rol, de controle van de regeringsarbeid, te vervullen. De regering zal het parlement nauw b.trekken bij de uitvoerende arbeid en het parlement de gelegenheid geven om door middel van openbare debatten de regeringsarbeid te oriënteren. (Advertentie) publicatie: ITHO - SCHIEDAM Advertentie) -j o Ui CU Wat is Azuieen? Azuleen is een tovermid del uit de natuur, een kamille-extract voor gezond tandvlees. Aronal tandpasta bevèt Azuleen voor versterking van het tandvlees. Door Azuleen heeft Aronal ook zo'n opval lend frisse smaak. Maar Aronal tandpasta bevat méér. Ook vitaminen A en D werden toegevoegd. Daarom Aronal, de tandpasta voor gezonde, witte tanden. Een goed idee: direct Arona! kopen! t Bij iedere ARONAL tandenborstel I fhhïlA en ^dere fies ARONAL vitamine mondwater is een gratis proejiube ARONAL tandpasta verpakt. Aronal OSLO, 27 april. (UPI) In Oslo 1 hebben enkele duizenden Noren voor j het parlementsgebouw gedemonstreerd i tegen aansluiting van Noorwegen bij de EEG. In een petitie werd er bij de I regering op aangedrongen alle beslis singen met betrekking tot Noorwegens toetreding tot de Euromarkt uit te stel len, totdat het volk via een referendum is geraadpleegd. (Van onze speciale verslaggever) BRUSSEL, 26 april Het vijfde Con gres van de Fondation Européenne de la Culture dat hier vandaag begonnen is, houdt zich bezig mei het thema: de opvoeding van de Europeaan van morgen. „Europeaan" zou hier beter te vervangen zijn door het woord „Euro- peeër", volgens de term die August Vermeylen in een van zqn visionaire opstellen aan het begin van deze eeuw gebruikte. De opvoeding tot Europeeër dan. Prins Bernhard, die het congres voorzit, stelde in zijn openingswoord vast, dat de Europese Stichting voor de Cultuur na de eerste jaren van zoeken haar definitieve streefdoel ge vonden heeft: de vorming van de Euro pese mens van de 21e eeuw. Prof. Harmei uit Luik tekende in de eerste inleiding van deze dag de voor waarden voor deze vorming, maar ken nelijk ook de zorgen waarvan zij velen vervult. Had minister Spaak in zijn be groetingsrede namens de Belgische re gering niet met enige welgekozen anec- doten Europa afgezet tegen de massa cultuur van Amerika? (Advertentie) I'WWXC1! iWiVSWIS'KWWIWtWW -;'v: .1 Er leeft nu eenmaal onder ons een vrees voor massificatie, die wij symbo liseren in een vrees voor Amerikanise ring. Het is de vraag of en in hoeverre wjj die massificatie althans in massa cultuur van Amerika krijgen; en of zij niet veel meer een verschijnsel is van de algemene politieke en technolo gische ontwikkeling, die ook wij door maken en die uit onszelf komt. Dit neemt natuurlijk niet weg, dat het onze opdracht blijft die ontwikkeling naar eigen aard en traditie te beleven en er vorm aan te geven. Prof. Harmei, die sprak over het thema: Rijkdommen en duurzame ver plichtingen van Europa, maakte de in druk de massa-cultuur niet te zien als een bedreiging die vanuit Amerika tot ons komt. Hij beschouwt de opkomst van de massa's als een sociologisch gegeven feit. En de vraag is dus voor hem maar, hoe haar te beheersen en te leiden. Het antwoord daarop is eigenlijk een voudig in zijn fundamentele stelling- name, hoe gecompliceerd het ook moge zjjn in zijn uitwerking. Het luidt: door het onderwijs, dat een systematische inleiding moet zijn in brede lagen wel te verstaan in de uitoefening van collectieve verantwoordelijkheid en door de collectiviteit gestimuleerd gezag. Het onderricht van de massa moet derhalve de massa inwijden in de din gen, waartoe zjj geroepen is. Het is een kreet naar een nog verwijderde toe komst. Prof. Harmei erkende zelf, dat de onderwijstechnieken, die wij hante ren, nog niet eens de kiem van een instelling op deze maatschappelijke ont wikkeling bevatten. Bij een inleider die zich zozeer in stelde op de geestelijke beantwoor ding van de hedendaagse Europese uitdaging, was het niet verwonderlijk hem nadrukkelijk stelling te horen ne men tegen een eenzijdig streven om de ontwikkeling van de intellectuele vermogens der jeugd naar de exacte en toegepaste wetenschappen te lei den. Het gebrek aan wetenschappelijk gevormde mensen zou daartoe kunnen verleiden, doch men zou, instede van talenten van hun natuurlijke aanleg af te buigen, veeleer de oplossing moeten zoeken door alle voorhanden talenten tot het uiterste uit te buiten en te voor komen dat zij te vroeg in hun onwikke- ling blijven steken. Het hele onderwijs trouwens zal er niet zozeer op gericht moeten zijn, een afgepaste dosis quasi-universele feitelijke kennis bij te brengen, maar behalve de overdracht van de onwrikbare fundamenten van de kennis zal het onderwijs vooral ge richt moeten worden op het aanleren van de methodiek om ieder op zijn eigen wijze het meerdere te doen le ren. De komende wereld zal de men sen onophoudelijk dwingen hun stand punten te herzien. Men zal voortaan zijn gehele leven naar school gaan, aldus prof. Harmei. Al deze verlangens en zorgen stelde de inleider onder de dwingende norma- tiek van de centrale menselijke persoon lijkheid als wezenlijke waarde, die Europa aan de mondiale beschaving heeft toe te voegen. En als een noodzakelijk expediënt voor de Europese mens om tot mondiale verstaanbaarheid te geraken stelde prof. Harmei het aanleren van een we reldtaal, één voor degenen die er reeds een als hun moedertaal bezitten; twee voor hen, wier moedertaal slechts van regionale betekenis is. Ofschoon de tweede inleider, Sir Wil lis Jackson van de universiteit van Lon den het probleem meer van het stand punt van het onderwijs in de technische vorming en de exacte wetenschap be zag hogere ontwikkeling van de ar beider-technicus, betere verzekering van zijn maatschappelijke status achtte hij noodzakelijk benederde hij het standpunt van prof. Harmei toch vrij dicht door de wenselijkheid te betogen de jonge technoloog open te stellen voor de humanistische aspecten van zijn toe komstig werk. Maar ook in omgekeerde richting: de studenten in de geesteswe- tenschappen beter te onderleggen in de beginselen, doeleinden en methoden van wetenschap en technologie. Zonder deze fundamentele kennis kunnen zij in de toekomst niet het hooïd bieden aan de komende evoluties. In de late middag is het congres ont vangen door het gemeentebestuur van Brussel op het raadhuis. Des avonds woonden de deelnemers een galavoorstelling bij door de Ballets du XXième Siècle van Maurice Béjart in de Monnaie. WASHINGTON, 27 april (Reuter) De Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken, Dean Rusk, heeft gis teren op een persconferentie gezegd, dat men nog steeds in contact 's met Nederland en Indonesië over de basis, waarop die landen hun besprekingen over de kwestie Nieuw-Guinea zouden kunnen hervatten. „Wijzelf hopen, dat deze besprekin gen in de nabije toekomst zullen wor den hervat", zei hij voorts. „Ik geloof niet, dat ik op dit ogenblik zou moeten proberen de aandacht op een speciale hinderpaal te vestigen", aldus Rusk. De Nederlandse permanente afge vaardigde bij de Verenigde Naties, mr. t C. W. A. Schürmann, heeft gisteren een onderhoud gehad met waarnemend secretaris-generaal Oe Thant. Volgens bevoegde kringen zou de Amerikaan Bunker, die bij de ge heime voorbesprekingen tussen Ne derland en Indonesië aanwezig was, vandaag een bespreking met Oe Thant hebben. HOLLANDIA, (UPI) Gouverneur dr. P. J. Platteel heeft een telegram ontvangen van de raad van het dis trict Inanwatan, dat bestemd is voor Oe Thant. In het telegram protesteert de raad van dit district in Vogelkop tegen het plan-Bunker. Vi sitie, welke van vandaag tot en met 6 mei te bezichtigen is, worden ruim tweehonderd veelkleurige en recente affiches van kunstschatten, monumen ten en landsehapsschoon van „la dou ce France" tentoongesteld. Het Nationaal Frans Verkeersbu reau te Den Haag, dat dergelijke ten toonstellingen reeds eerder in een aan tal Nederlandse steden heeft gehou den, richtte de expositie in. In aanwezigheid van vele autoritei ten heeft de directeur van het Natio naal Frans Verkeersbureau, de heer M. Berne donderdag de expositie ge opend en daarmee tevens een opmer kelijke openingsceremonie in de vorm van een nadere kennismaking met de Franse wjjnen en de daarbij behoren de kaassoorten bjj de aanwezigen in geleid. Tussen de „proefplechtigheden" door werden vier „vrienden van Frankrijk" prof. dr. ir. H. Gelissen, mr. W. Korn, wethouder van O.K. en W., dr. J. Regoüt en hotelier L. Stevens benoemd tot ridder in de „Confrérie du froma- ge de France". tt et is lente èn nog steeds paasvakantie en de „Jordaneesjes" in Amsterdam l—l hebben genoeg van het slenteren en spelen langs de grachten. „Er in" LA.is veel avontuurlijker. Een vlot van palen en oude planken biedt uitkomst en met een zusje wordt het avontuur zonder acht te slaan op het gevaar dan gewaagd. Nico en Truusje stegen wel in de achting van hun kameraadjes. jmiiiiiiiiiiiiiiMiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii it is het wapen van mgr G. H. de Vet, de pas benoemde zevende bisschop van Breda. De heraldische beschrijving er a an luidt (in echt heraldieke taal) Gedeeld: I. in rood drie zilveren schuinkruisen (2-1); II. gepaald van goud en rood van 6 stukken; en een dubbel gebogen zwart kruis over alles. De wapenspreuk luidt; „In gratia Dei". De toelichting leert ons het volgen de: Het veld van het schild verenigt het wapen van Breda (West-Bra bant) en van Middelburg (namelijk dat van de beroemde abdij, die hier de stad en Zeeland vertegenwoor digt. Dit komt ook reeds voor op het wapenschild van de eerste bisschop van Middelburg, Nicolaas de Castro, in de XVIde eeuw). Men heeft aldus bijeen de oude bisschopsstad van Zeeland zowel als de nieuwe bis schopsstad van het tegenwoordige diocees Breda. Over het gehele veld het kruis, dat voor ons de bron van alle genade is „in gratia Dei": „in de genade van God" en dat de onderscheiden delen van het bisdom samenbindt: oorts kondigt de raad aan, dat het volk zich verzet tegen een twee-jarig bestuur over West-Papoea door Indone sië. De raad zegt tenslotte te blijven vertrouwen in de 1Leiding van de Ne-( m~et uitspringende plooien worden dit derlandse regering tot het ogenblik,/ seizoen ie van het". Over plooien ■»- het gesproken: wist u dat er nu ook al n de lunchroom van de Bijenkorf toonden acht niet-beroeps manne quins gisteravond voor een opge wonden kakelend en meedogen loos kritisch teenagerpubliek enkele modellen uit de collectie, die de Bijenkorf dit jaar voor de teeners en twennies brengt. Een frisse show, die wel niet bepaald iets verrassend nieuws had te bieden, maar ons toch een aardige blik heeft gegund op de komende teenager-mode. Die teenager-mode volgt de „grote mode" op de voet. De vierkante rok, vierkant door de ingestikte plooien, waarmee Dior onlangs in Parijs de mode-wereld heeft verrast, hebben we in verschillende japonnetjes terugge zien. Eveneens uit Parijs afgekeken zijn de nylon blouses met volants, in veel variaties verkrijgbaar. Rokken en dan natuurlijk de Saint-Tropez pakjes, bestaande uit short en een hes je, dat het middenrif vrijlaat (com mentaar van een teenager naast ons: bah, wat vies). Er werden ook nog verschillende cocktailjurkjes getoond, met lage rugdecolleté's en de zoge naamde gérende, dat wil zeggen iets naar beneden uitlopende rok. Al met al hebben de jeugdige toeschouwers zich gisteravond wel geamuseerd. Als verrassing was er in de pauze het optreden van Thom Keiling, die iets vertelde over Zuidamerikaanse volksmuziek, en dit praatje illustreer de met zang en gitaarspel. Hij heeft hiermee weer iets goedgemaakt bij de teenagers, die nogal verbolgen op hem zijn geweest, omdat hij een poos geleden enkele kwade dingen heeft be weerd over Elvis. dat de Papoea's het zelfbeschikkings recht zullen uitoefenen. LONDEN, 27 april (Reuter) De Guardian (liberaal) stelt in een com mentaar over de Kwestie Nieuw-Guinea dat de beste manier om het geschil tus sen Nederland en Indonesië te regelen zou .zijn dat president Soekarno een of twist-piooien „in de handel" zqn. Wq zagen ze in een regenmantel, vier die- S pe plooien, van binnen afgewerkt met hetzelfde ruitje waarmee zakken en kraag waren afgebiesd. De taille zit meestal niet meer op haar plaats, maar een heel eind lager, omdat de zou .zijn uai inmiucui ouenarno een oi --- --- - .„„„at andere reis maakt terwiil de dinloma- S ceintuur nu rond de heup ord ge- ,V „a„ dragen. De nantalons en overgooiers ten een oplossing uitwerken maar hoeft te bekrachtigen. die hq President Soekarno's talenten als di- dragen. De pantalons en overgooiers blijven ook soms op de heup „hangen". In de strandkleding is er weer een ruime keus. Er zijn de traditionele plomaat zün even groot als zjjn talenten Heiancapantalons met katoenen blou- als landsbestuurder. Men kan steeds ses in allerlei fantasie-dessins: zoge naamde „combini's", ensembles be staande uit blouse, rok en shorts, waar mee, de naam zegt het al, allerlei minder ontkomen aan de indruk dat In donesië onder een ander president al in het bezit van westelijk Nieuw-Guinea zou zijn, aldus het blad ÖAT combinaties gemaakt kunnen worden; 7- Advertentie) 'n R&D-HUIS HARTELIJK CENTRUM VAN ONS LEVEN Mode in jonge stijl: voor de teenager is dit zomers halfdoorgeknoopt japonnetje de taillelijn is verlaagd omdat de losse strikceintuur aan de voorkant door de zakken is heengewerkt. et Maastrichtse Bonnefantenmu- seum, waar doorgaans uitslui tend kuristtentoonstellingen wor den gehouden, heeft thans zijn expositieruimten beschikbaar gesteld voor een affiche-tentoonstelling, gewijd aan het bijzonder aantrekkelijke va kantieland: Frankrijk. Op deze expo- het is een in de heraldiek zogenoemd „dubbel gebogen" kruis, dat zich als zodanig meer over het geheel kan uitstrekken en, in de zwarte kleur, veel gelijkenis vertoont met het smeedijzeren beslag op oude poorten, dat aan het houtwerk een hecht ver band geeft. et tweede internationale congres van vrienden van tinnen figu ren is vandaag ln Alkmaar be gonnen en duurt tot 1 mei.. Ze ventig Nederlanders en honderdtwintig vrienden uit de V.S. en zeven Westeuro- pese landen nemen er aan deel. Op verzoek van de „Société interna tional du figurine historique" heeft het bestuur van de (Nederlandse) stichting ter bevordering van de toe passing van cultuurhistorische tinnen figuren dit congres georganiseerd, zo als het ook het eerste internationale congres heeft voorbereid, in 1956 in Amsterdam. Het programma vermeldt o.m di verse vakconferenties, inkoop, ver koop en ruil van tinnen figuien, sa menkomsten van producenten en vor- menbezitters van deze figuren, een historische costuumshow in het Alk- maarse „Gulden Vlies" zaterdag avond. Zaterdagmiddag zal burgemeester Wqtema in het museum een tentoon stelling opeuen van taferelen met tin nen figuren over het onderwerp „rei zen en handel in het verleden."

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1962 | | pagina 7