HET WONDER VAN DE HERENGRACHT Publiek roept luid om Fa-rah Di- ba Politiecordon verbroken D Demonstraties tegen Salazar i 1 mei-vertoon in Moskou en Peking Malinovsky het Westen Maarschalk waarschuwt Koningin op zoek naar de prins In twee steden ■■Ml iM Wl MEUWSEN J. J. VHM RUU I EN net weer Autobusbotsing België: 8 doden v m Nederlandse tulpen op Capitol Hill? KHROESJTSJEV NAAR BUT.GARIJE WOENSDAG 2 MEI 1962 *>*)- (Van een verslaggever) AMSTERDAM, 1 mei De ruim honderd vorstelijke bezoe kers die zich gisteravond na afloop van de receptie in het Am- stelhotel in drie rondvaartboten langs de verlichte grachten naar het Rokin lieten varen zullen het Waarschijnlijk nooit meer verge ten: die betoverende aanblik van een pronkende, majestueuze He rengracht, badend in een onwaar schijnlijke schoonheid van in strijklicht gestoken gevels, met kaarsen, vetpotten en kristallen luchters verlichte grachtenzalen en indrukwekkende, met vele bloemen versierde, opengelegde Interieurs. Het was een schouw spel zoals men inderdaad maar eens in de 25 jaar kan beleven. De opgewonden, in dichte rijen (ver) wachtende menigte langs de Wallekant, de rijk verlichte brug- Sen en huizen, het prille groen aan de bomen, de nu en dan zo accentuerende duisternis, de glin- steringen in het woelige, onrustige ^ater en het zachtjes voortglijden Van de boot, verplaatsten hen in wereld die zij niet kenden. Tijd ruimte vielen weg, de glorie en luister van vorige eeuwen daalden uver hen neer, slechts een stil en Uankbaar inademen van een uit zinnige schoonheid bleef degenen ®Ver, die dit wonder mochten beleven: het wonder van de Heren gracht. Castvrouwe Verrassing Spreekko.en Enkele minuten later waren alle gasten verdwenen in het koninklijk paleis op de Dam. De Herengracht intussen trok haar onweerstaanbaar avondkleed uit en maakte zich op om vandaag weer haar gasten, de plichts getrouwe bankdirecteuren, kantoor klerken, ateliermeisjes en fabrieks arbeiders te ontvangen. Het feest was uit. (Zie voorts pagina 3 en pagina 7) it is een van de staatsiefoto's die gisteravond in het Amstelhotél in Amsterdam, zijn gemaakt met erop alle koninklijke en andere hoge gasten, die aanzaten aan het diner ter gelegenheid van de zilveren bruiloft van koningin Juliana en prins Bernhard. Naast koningin Juliana, die de prins ■wijst op een grapje van de fotografen zij hadden een koe koeksklok onder aan een der camera's gehangen en de „vogel" riep op het kritieke ogenblik „koekoek?' zien we naar links gaande op de voorste rij: de sjah van Perzië, koningin Elizabeth van Engeland en groothertogin Charlotte van Luxemburg, die in gesprek is met prins Philip van Engeland. Naast prins Bern hard verder naar rechts op de voorste rij: prinses Armgard de moeder van de prins), prins Jean van Luxemburg, keizerin Fara'n Diba van Perzië, prins Felix van Luxemburg en prinses Marina van Kent. Op de tweede rij herkent men links naast prinses Margriet prinses Josephine Charlotte van Luxemburgdan rechts prins Bertïl van Zweden, prinses Beatrix, prinses Marijke, koning Olaf van Noorwegen, prins Aschwin broer van prins Bernhard), prinses Irene en prins Louis Ferdinand van Hohen- zollern. Het is duidelijk dat deze foto geknipt werd even voordat de koekoek inderdaad te voorschijn sprong. (Zie ook fotoreportage op pagina 3). 86ste JAARGANG No. 31119 NEW YORK, 2 mei (U.P.I.) De communistische wereld heeft gisteren van Moskou tot Peking haar legers getoond bij gelegen heid van de 1 meivieringen. Rus- lands minister van defensie, maar schalk Radion Malinovsky, zag op het Rode Plein mobiele raketten 3n tanks aan zich voorbijtrekken, reden voor hem het Westen te waarschuwen dat de Sovjet-Unie in staat is aan elke aanval het hoofd te bieden. Wat op rode hoog tijdagen in Moskou altijd interes sant is, is wie zich op het Mau soleum van Lenin bevindt om parades af te nemen. De verras sing van gisteren was de terug keer daarop van de vroegere pre sident van de Sovjet-Unie Kli- menti Vorosjilov, in 1957 afge schreven als „anti-partijman". Vorosjilov stond naast premier Khroesjtsjev en de kopstukken uit het presidium van de opperste Sovjet. SPORTIEF v.a. 39,75 v.a. 29,75 bij kunt u uitstekend terechtl AMSTERDAM, 1 mei „Heeft u mijn man soms gezien?", vroeg koningin Juliana gisteravond aan een kelner in het Amstelhotel nadat 4j kort tevoren haar kamer op de eerste verdieping van het hotel had verlaten en met zoekende blikken in de richting van de trap was gelopen. Op de galerij stonden tientallen schrijvende journalisten, die vriendelijk door de koningin werden toegeknikt. Leunend op een scha kelkast van de televisie keek de koningin eens naar beneden of prins Bernhard wellicht in de hai was. Ook daar was hij niet te zien. De koningin maakte van dit voor de meeste aanwezigen „onzichtbare noment" gebruik om een blik te werpen op de nog steeds volijverige "otografen en cineasten in de hal. Kennelijk zorgde de kelner voor een huistelefoontje, want even later verscheer prins Bernhard in de hal. De koningin was inmiddels be hoedzaam de trap afgelopen, maar bleef nog steeds onzichtbaar voor de fotografen in de hal. Om een hoekje van de eerste trap bleef zij staan kijken. Toen prins Bernhard de hal betrad uit een ander gedeelte van het hotel, liep koningin Juliana de laatste treden van de trap af. Met een gezicht van ,waar zat je nou" gaf ze haar gemaal een arm en liep vervolgens naar de Sarphatizaal om de dinergasten te ontvangen. SOLEX-OTO écc MORRIS 'êqforeifou ênn/ Suède dames- en herenjasjes Zelfde weertype BUREAU SMEDESTRAAT 5 HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk, Zeestraat 50: telef. 4790 Bijkantoor en Red. Dmuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: W. C. H. Leijdeckers en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. RUN en W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COUR. Vorstelijke rondvaart door Amsterdam trnïuï Amstelhotel, waar de noten ver- Heï lag aaar als een lichtende tem- hoi yan seluk en schonk mild zijn sil- riv!» aa° het onstuimige water van de wé*. 'i de aanlegsteiger stond aan c-(*ftr^jnten een achttal matrozen op nam? «F16* ''randende toortsen in de ten h enorme schijnwerpers spo- ron 1 'icht over de -acht wiegelende lüt bootjes waarmee de konink- Tno' gasten de tocht zouden maken, lan Xy?s ^e' moment daar Langs de vJMJ» t»p aan de achterzijde van het e' daalden de in avondkleding gesto ken bezoekers af naar de steiger. De toortsen werden geheven en in de rond vaartboot flitsten de lampjes aan. De talrijke mensen die zich aan de over kant van de Amstel hadden opgesteld waren stil en duidelijk onder de indruk. En ach, men hoorde het niet, maar velen luisterden in gedachten naar mu ziek van Handel, die dit fantastisch ge beuren zo meesterlijk had kunnen af ronden. Om tien minuten voor tien begaven de eerste gasten zich aan boord van de „Frank Gibson". Tien minuten la ter vertrok de tweede van de drie rondvaartboten (van rederij Kooy) de iiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiii iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiii „Pax". In de derde boot „Koningin Fabiola" hadden alle regerende vor sten plaatsgenomen. Prins Philip van Engeland zat naast keizerin Fa- rah Diba, terwijl zijn echtgenote ko ningin Elizabeth in gezelschap van de Sjah van Iran verkeerde. Prinses Bea trix, alsmaar lachend, spontaan en royaal, trad in deze boot op als gast- vrouwe. Koningin Juliana en prins Bernhard maakten de tocht niet mee. Zij waren al eerder naai- het paleis op de Dam gereden om daar hun gasten te verwelkomen voor het galabal Het was op verzoek van de koningin dat men deze voor de gasten onvergete lijke tocht op het programma had ge zet. Via de brede Amstel onder de Ma gere Brug door (precies op tijd ge opend!) voeren de boten de Heren gracht op en daar voltrok zich het won der Overal waren de lichten in de grote kamers van de grachtenhuizen ontstoken en overal zag men zwaaiende mensen achter de ruiten. De burge meester van Amsterdam, mr. G. van Hall stond voor zjjn ambtswoning aan de Herengracht 502 de hoge gasten toe te wuiven. In tal van woningen had men de deur open gezet om de vorste lijke bezoekers een kijkje te gunnen in het weelderige interieur. Vele huizen waren ook met oloemen versierd Langs de gehele route stonden de men sen rijen dik. Ovationeel was het ge juich dat telkens weer rpsteeg Langs de wallekanten claxonneerden automo bilisten en ergens uit een woning klonk pianomuziek van Chopin uit een luid spreker. Een kapitale verrassing wachtte het exclusieve gezelschap toen men de bij zonder nauwe Beulingsloot (de verbin ding tussen Herengracht en Singel) binnenvoer. Uit de aan het water ge legen vensters en kelderramen puilden honderden enthousiaste mensen die op minder dan een meter afstand dc hoge gasten konden zien langskomen. Zij hebben waarschijnlijk beter dan wie ook de reacties gezien van de inzit tenden en onbeperkt hun enthousiasme kunnen uitvieren. Hier was geen politie, geen protocol, zelfs geen waterpa trouille. Vanuit de vensters kon men de hoge gasten desgewenst een hand schudden. Door de donkere en nauwe Beuling- sloot kwamen de boten op het Singel. De bloemenschuiten die hier lagen wa ren geheel verlicht en boden een prach tige ogenstrelende aanblik. Langzaam voeren de boten het Rokin op. Steeds dichter werden de rijen belangstellen den. Op kolenschuiten, op alle welhaast onmogelijke plaatsen die maar even „hielden" stonden mensen, zwaaiend, juichend, verrukt over dit ook voor hen zo fantastisch schouwspel. Bij de aan legsteiger van de rederij aan het Ro kin debarkeerde het gezelschap Op dat moment verbrak de menigte het politiecordon en vormde een haag rondom de koninklijke gasteh. Spreekko ren als „Fa-rah-Di-ba" en „Bea-trix" weerklonken. Als eerste stapte prinses Irene uit de boot, onmiddellijk reed één van de zestig auto's voor die het gezelschap naar de Dam moesten bren gen. De onafgebroken toejuichingen groeiden uit tot een ovatie toen even later Prinses Beatrix en keizerin Fa- rah Diba voet aan wal zetten Enigs zin.-. verrast bleven zij beiden staan om de golven van geestdrift over zich heen te laten spoelen. Een van hun bege leiders drong er op aan om in de ge reedstaande auto's te stappen, maar de keizerin en onze prinses luisterden niet en bleven minutenlang in de kille avondwind staan om de mensen te groe ten. Tevergeefs trachtten politiemannen de orde te herstellen, maar het oubliek was niet meer te houden. Men klom op fietsen (en viei er vaak weer af), om alles toch maar goed te zien. Zelfs probeerde een overmoedige jongeman het paard van een nijvere ooiitierran te beklimmen. Helaas, werd hij hardhan dig naar de achterste rijen gedirigeerd. LISSABON, 2 mei (ATP, Reuter) Jongelieden, merendeels arbeiders, hebben in Lissabon en Oporto tegen de minister-president Salazar gedemon streerd. Dit leidde tot vechtpartijen met de politie, waarbij één persoon om het leven kwam. Ruim 50 mensen werden voor medische behandeling naar zie kenhuizen gebracht. De betogers in Lissabon riepen: „Weg met Salazar!", „Wij hebben honger!" en „Moordenaars!". Zij bekogelden een politieauto met stenen en schoten op de politie. De politie, die eerst trachtte de menigte met gummiknuppels en water stralen te verspreiden, schoot later te rug. Twee agenten en drie betogers liepen schotwonden op. Volgens een regeringswoordvoerder waren de betogers in Oporto minder agressief dan die in Lissabon. Hier moesten twintig mensen naar een zie kenhuis worden overgebracht. De poli tie hield talrijke mensen aan. Alle sa menscholingen zijn nu verboden. De voorlichtingsdienst van de rege ring heeft de wanordelijkheden toege schreven aan de communisten. De be doeling was dat ook in talrijke andere plaatsen betogingen en wanordelijkhe den zouden plaatshebben, maai alleen in Lissabon en Oporto kwam het zover, aldus de woordvoerder van de r. gering. WARNETON, 2 mei (UPI) Bij een botsing tussen twee autobussen met le den van de socialistische partij bi' het gehucht Geer op dertien km var Ype- ren in België zijn acht passagiers om het leven gekomen en een zestigtal ge wond. De botsing gebeurde toen beide bussen gelijktijdig een wegkruising be reikten. De passagiers van beide wa gens behoorden tot dezelfde groep. Er waren leden van een harmonie onder die had deelgenomen aan een mei viering in Ploegsteert-bij-Rizet bij de Franse grens. De chauffeurs van de bussen waren overeenge'e-'r.en andere wegen naar huis te kiezen en elkaar te ontmoeten ter plaatse waar de bol- sing plaatsvond. ADVERTENTIETARIEr 28 cents per millimeter hoogte. Omroepers 16 cents oer m m. hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentién eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 61 cents per week, 2.65 per maand, 7.90 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544. WASHINGTON, 2 mei (UPI) De vertegenwoordiger voor Amerika van de verenigde bloembollenkwekers van Nederland, G. Springer, heeft vandaag het Amerikaanse congres aangeboden de terreinen rondom het kapitool te verfraaien met aprilbloemen. Het aanbod volgde op klachten van twee senatoren dat Je honderdduizenden toeristen die in april naar Capitol Hill komen om het congres aan het werk te zien, geen bloemen kunnen bewon deren. Springer heeft beide senatoren nu verzekerd dat dit gemis met behulp van Nederlandse bloemen kan wor den verholpen, en dat er al bloemen kunnen prijken in maart tot ver in mei. Malinovsky, behangen met medailles en onderscheidingen, beschuldigde president Kennedy ervan dat hjj niet zou terugdeinzen voor een kernoorlog. Hij zei dit na de Westerse mogend heden te hebben verweten dat ze_ niet wilden meewerken aan de Russische ontwapeningsvoorstellen, en kernproe ven namen in plaats van doze te ver mijden. De militaire parade op het Rode Plein gaf geen nieuwigheden van op vallende aard op het gebied van de defensie te zien. Khroesjtsjev zorgde voor enige opwinding onder de waar nemers uit het Westen, toen hjj tijdens de plechtigheden de Russi sche minister van buitenlandse za ken Andrei Gromyko op het mauso leum riep, en met hem een conver satie begon. De minister had de parade tot dan toe gevolgd vanaf een tribune bestemd voor ministers en hoogwaardigheidsbekleders die geen lid zijn van het presidium. De 1 mei-viering in Moskou vond voor het eerst plaats voor een mauso leum waaruit het gebalsemde lichaam ven de in ongnade gevallen Jozef Stalin was verwijderd. Parade en redevoeringen werden door de Russi sche radio- en televisiedienst uitgezon den, en konden in het Westen tot in Londen gevolgd worden. Op het Westelijk halfrond zond pre mier Castro van Cuba vrachtauto's en autobussen het platteland op, om mensen op te halen ter bijwoning van de 1 mei-parade, en het aanhoren van Castro's rede. De regering van Argen tinië had tienduizend soldaten een cor don om Buenos Aires laten leggen, en tóch gekleed bent u meteen „loafer". Ditveder- lichfe zomerjasje is ideaal voor deze tijd. Wanneer u dit combineert met een lichtgewicht pan talon, bent u "cool en well- dressed" HAARLEMGROTE HOUTSTRAAT 32 imilllllllllllllllllHllllllllllimilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllMlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllHIIIIWllllllllllll teneinde eventuele door Peronisten te veroorzaken moeilijkheden te voorko men. Er kwamen gisteren in Argen tinië geen kranten uit. Winkels en theaters waren gesloten, en openbare vergaderingen waren verboden. De minister van buitenlandse zaken van de Chinese volksrepubliek, maar schalk Tsjen-yi, hield een redevoering in Peking Het ideologisch geschil tus sen de Sovjet-Unie en de Chinezen kwam wel zeer duidelijk tot uiting in het reusachtige portret van Stalin dat het Tienanmanplein van Peking ver luchtte. Geen woord van Tsjen-yi had welsprekender kunnen zijn dan de ten toonstelling van het „symbool van de communistische gespletenheid". Na de 1 mei-viering op het Rode Plein in Moskou daarentegen gaven het Cen trale Comité van de Russische com munistische partij en de Russische regering een receptie in het Kremlin. Premier Khroesjtsjev hief er het glas op „de vriendschap tussen de volke ren van de Sovjet-Unie en de Chinese volksrepubliek", en op „de communis tische beweging en de eenheid in het machtige socialistische kamp". Aan de 1 mei-vieringen in Japan werd door 1 miljoen mensen deelge nomen. In Tokio marcheerden 220.000 mensen, de sprekers toejuichende die vroegen om stopzetting van de Ameri kaanse kernproeven boven Christmas Island. In Berljjn vonden aan beide zijden van de scheidsmuur 1 mei-demon straties plaats. De gehele Westber- ljjnse politiemacht van negentiendui zend man was op de been om relle tjes te voorkomen. De drie Westerse commandanten in Berlijn staken hun misnoegen over het „openlijk mili tair vertoon" in Oost-Berlijn niet onder stoelen of banken. Ze vonden het een schending van de Viermo- gendhedenstatus van Berlijn, en een flagrante tegenstelling „met de vreedzame en vrijwillige wijze waar op de Westberlijners pleitten voor hun recht op vrijheid en hun ge hechtheid aan de democratische levenswijze". De drie commandanten veroordeelden voorts de pogingen -van Oost-Berlfln om de 1 mei-vie ring in het Westelijke stadsdeel met luidsprekers te overstemmen. De militaire parade in Oost-Berljjn bestond voor een belangrijk deel uit gepantserde amphibische legervoertui gen van een nieuw type dat aan een tank herinnert. Ze zijn in de Sovjet unie gebouwd. In de stoet liepen vierduizend Oostduitse soldaten mee. Aangekomen bij de tribune met kop stukken. marcheerden zij in de rode versie van de nazi-ganzenpas. De Oostduitse officieren 1 ebben voorts de nazi-traditie van „eredegens" aan hun koppels hersteld. (Advertentie) De nieuwe Solex met vol-automatische koppeling vanaf 375. 15 jaar Solex - 15 jaar Solex-ervaring Houtplein 18-20 - Haarlem - Tel. 12000 MOSKOU, 2 mei (UPI) -t- Uit Oost- europese kringen is vernomen dat pre mier Khroesjtsjev van de Sovjet-Unie voornemens is tussen 10 en 15 mei voor onbepaalde tijd naar Bulgarije te gaan. Volgens genoemde kringen zal Khroesj tsjev het bezoek beantwoorden dat een Bulgaarse delegatie twee jaar geleden aan Moskou heeft gebracht. (Advertentie) BARTELJORISSTR HAARLEM TEL 13439 LEID.SESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 Verwachting tot donderdagavond (opgemaakt te 11.15 uur) Aanvankelijk opklaringen, maar morgen weer veel bewolking en hier en daar enige regen. Zwakke tot matige wind in hoofdzaak tussen noord en west. Vannacht plaatselijk nachtvorst, morgen overdag ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. Donderdag: Zon: 5.08-20.06. Maan: 5.19-19.08. max min aeersi. Statmn Weei temp temp afgel. bisteren 24 uur Oen Heldei zw- bew. 9 9 6 0.2 ïpenburg zw bew. 6 0 Vhssingen geh. bew. 9 6 0 Eelde zw. bew. 9 5 2 De Bilt zw. bew. 9 6 0.1 Twente zw. bew. 9 4 1 Eindhoven motregen 10 6 0.1 Zd-Limburg zw. bew. 12 5 0 Stockholm licht bew 9 —1 0 Oslo half bew. 11 3 0 Kopenhagen half bew. 9 4 0.1 Loonden zw. bew. 19 1 0 \msterdam motregen 9 5 0.3 Brussel motregen 12 6 0.1 Luxemburg geh. bew. 12 2 0 Parijs onbew. 14 1 0 Bordeaux zw. bew. 20 7 0 Grenoble onbew. 15 0 0 Nice onbew. 15 7 0 Berlijn zw bew. 9 3 0.3 Frankfort zw bew. 12 7 0 München sneeuw 6 3 1 ZUr'ch zw bew. 9 2 0 tienéve onbew 12 —2 0 Locarno onbew. 15 —2 0 Wenen regen 8 2 1 iniisbrück geh bew 8 0 0 Rome onbew. 14 2 1

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1962 | | pagina 1