Rechtbank veroordeelt journalisten tot boete G. Distelbrink overleden ARCHAEOLOGiSCHE VONDST 2* w Voor het eerst sinds 16 jaar raadsverkiezingen in Noorbeek Helikopter op Rotterdams dak Micro-luchtverkeer in haven gebied reële toekomst Duitse bouwniiverheid heeft grote zuigkracht Verschil in betaling trekt Ned. aannemers en pendelaars Attila kampioen eerste klas na overwinning oo Lynden Maastrichtse bevolking reeds actief voor Heiligdomsvaart ^HEIME TRANSISTOR qaul Vlaanderen en de Grenzen van ongezouten kritiek nodeloos te buiten gegaan Voorsorteren op tramrails AKKOORD over schooltelevisie Familiale groepering in Stein Titelkansen voor SEW na zege over JHC gestegen in 2 B Drie jaar geen cafébezoek Cruys Voorbergh in GRONINGEN gehuldigd Samenwerking bij beroevskeuze- voorlichting Geen Nederlandse vliegtuigen boven Keulen Speciale aandacht voor de jeugd Goede naam van gezagsdragers aangetast Conclusie voor Hoge Raad: niet geoorloofd LEIDSE „TURK" GAAT VERHUIZEN Rohte Jiskoot heeft vertrouwen in Rhodesia Hogere produktie bij Koninklijk Papier Oud-leraar Frans aan het Ignatiuscollege Prinses Wilhelmina bij verjaardag koningin Groot-Brabantse Historiedag in DEN BOSCH Tokio bewondert het Concertgebouworkest DISTRICT WEST A HANDBAL Aan de drank verslaafd Staatssecretaris: Illegale wapenhandel WOENSDAG 2 MEI 1962 PAGINA 2 AMSTERDAM, 1 mei De recht bank heeft de hoofdrecacteur van een landelqk ochtendblad en de kroniek schrijver van dit blad I. G. wegens be lediging van het openbaar gezag en •maad ten aanzien van individuele ge zagsdragers van het ministerie van de fensie, veroordeeld, tot respectievelijk 500 boete of 50 dagen hechtenis en 700 boete of 70 dagen hechtenis. De officier van justitie had tegen de kro niekschrijver twee maanden geëist waarvan een 'maand voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar en te gen de hoofdredacteur 3000 boete of 150 dagen hechtenis en een voorwaar delijke gevangenisstraf van veertien da gen eveneens met een proeftijd van drie jaar Het ging in deze zaak, die reeds drie maal voor de rechtbank diende in ver band met tussentijds gelaste nadere on derzoeken, om een tweetal c'->or G. ge schreven artikelen over de zaak Van der Putten. In et ene artikel, „riet mi nisterie van de fensie als gelegenheids- geefster", werd aandacht geschonken aan de zgn. bloesjesaffaire in Gudewa- ter. Door dit artikel zou het openbaar fezag volgens de tenlastelegging zijn eledigd. De rechtbank was het daar mee eens. In een ♦weede artikel „Het valse kaartspel", werd gesuggereerd dat „staatssecretaris Calmeyer en de DEN HAAG, 2 mei De advocaat- generaal bil de Hoge Raad mr. s' Ja cob nam dinsdag conclusie in een zaak, waarin het gaat om de vraag of voor sorteren op de tramrails is toegestaan of niet. Een Amsterdamse rijschoolhouder heeft zich laten verbaliseren terwijl hij, op het Leidseplein voorsorterende, zich op de tramrails bevond. Het betreft hier een proefproces. De Amsterdamse rechtbank heeft hem wegens overtre ding van art. 25 van het wegenverkeers reglement veroordeeld tot een geld boete. Mr. s'Jacob zei voorrang te geven aan art. 25 boven art. 28 (plicht tot voorsorteren), zulks op grond van de uitzonderingsposities die de verkeers wetgever aan de tram in het verkeer heeft gegeven. Deze uitzonderingsposi tie vindt in de eerste plaats haar grond in de omstandigheid, dat de tram nu eenmaal haar baan niet kan verlaten. Vooral in smalle straten zal dit wel aanleiding geven tot een zekere belem mering van het autoverkeer, zei mr. s'Jacob. Hiertegenover liet spr. wegen, dat er meer auto's op de weg zijn dan trams, zodat de tram langer op auto's zal moeten wachten dan andersom. De advocaat-generaal concludeerde tpt verwerping van het beroep. Arrest 29 mei. LEIDEN, 2 mei Naar door de eige naars van beide café-restaurants wordt bevestigd, zal het bekende café-restau rant „In de Vergulden Turk" aan de Breestraat woorden verplaatst naar de Steenstraat, waar het wordt onderge bracht in het gebouw, dat thans aan het Schuttershof" behoort. „In den Vergulden Turk" of beter „De Turk", dat als een schiereiland tussen gebouwen van Vroom en Drees- mann ligt is, zoals men zich zal her inneren, door dit warenhuis per con tract gehuurd voor onbeperkte tijd. De verhuizing zal In november van dit jaar plaats vinden. De sociëteit „Amicitia" zal aan de Steenstraat gevestigd blijven. AMSTERDAM, 1 mei Het is voor de directie va Oscar Rohte en Jiskoot al., handelsvennootschap niet mogelijk een precieze voorspellir tc geven wat betreft het winstcijfer voor 1~G2. Zoals ook in het jaarverslag wordt geste'.d, laat het lopende jaar zich niet ongun stig aanzien en er kunnen heel behoor lijke resultaten worden bereikt. Men moet echter niet vergeten, dat 1961 zeer gunstig is geweest. De uitkerin gen uit Rhodesia, die tot het lopende boekjaar behoren, zullen hoger zijn, al dus werd ter vergadering medegedeeld. Een der directeuren, zojuist uit Rho desia van een werkbezoek terug, ver telde, dat men daar ondanks de poli tieke moeiliikheden optimistisch is. De Engelsen blijven doorgaan met investe ringen, terwijl ook van Amerikaanse zijde belangstelling wordt getoond, zo dat de ontwikkeling aldaar vertrouwen inboezemt. De Domingo-oogst geeft goede hoop. MAASTRICHT, 2 mei. In de alge mene vergadering van aandeelhouders der Koninklijke Nederlandsche Papier fabriek te Maastricht is medegedeeld, dat de produktie in het eerste kwartaal een stijging vertoonde t.o.v. de over eenkomstige periode van het afgelopen jaar, terwijl de omvang van de order portefeuille goed is. De bouw van het nieuwe fabriekscomplex vordert vol gens de opgestelde plannen. Men ver wacht dan ook dat, onvoorziene om standigheden voorbehouden, de nieuwe produktie-eenheid begin 1963 in bedrijf festeld zal kunnen worden, aldus de irectie. V.S. Maandag heeft een E-15 ra ketvliegtuig van de Amerikaanse lucht macht. bestuurd door piloot Joe Wal ker, een recordhoogte van bijna 75 kilo meter bereikt. Het oude record was on geveer 65 kim en stond op naam van ma joor Robert White. Het E-15 raketvlieg- tuig heeft een spit neus en is ontwor pen om een hoogte van ongeveer 78 km te bereiken. (RTR). V.S. Vertegenwoordigers van de Amerikaanse artsenvereniging A.M.A. hebben in een onderhoud met presi dent Kennedy gezegd te zullen blijver, vechten tegen .gesnc -Hseerde genees kunde". De artsen willen dat men zich vrijwillig teeen ziektekosten verzekert. President Kennedy heeft een sociaal systeem van medische hulp aan be jaarden voorgesteld. (Rtr.) directeur generaal van defensie, de heer S. D. Duyverman, zich niet zou den hebben ontzien in het rechtsverloop bq het ambtenarengerecht in Amster dam in te grijpen door de kaarten te steken." In het vonnis van de rechtbank werd allereerst het beroep van de verdedi ging op nietigheid van de dagvaarding, omdat daarin niet de beledigende pas sages zqn genoemd, verworpen. De rechtbank overwoog hierbij dat niet is gebleken dat de verdachten niet wisten waarom het in feite ging. Het artikel „het ministerie van defen sie als gelegenheidsgeefster" werd als niet adequaat en nodeloos grievend aan gemerkt. Voorts overwoog de rechtbank dat de als leidend a te merken pas sages ver overschrijden wat als kritiek op het ministerie van defensie als open baar gezag geoorloofd moet worden ge acht. „Zq gaan de grenzen van wat men ongezouten kritiek of krasse stout moedigheid zou kunnen noemen, te bui ten". Ten aanzien van het artikel „het valse kaartspel", waarbij naad ten laste was gelegd en de verdachten tot het bewijs werden toegelaten, overwoog de recht bank dat de verdachten er niet in zijn geslaagd dit bewijs (de mogelijk onge oorloofde promotie van twee ambtena ren) te leveren. Het beroep op het al gemeen belang werd verworpen. De rechtbank meende dat door dit artikel de goede naam en eer van in dividuele gezagsdragers is aangetast. Ten aanzien van de kroniekschrijver werd overwogei. dat hij de tenlaste ge legde passages niet tegen beter we ten in heeft geschreven. Alleen heeft hij wel de wetenschap gehad dat de beweringen ten aanzien van de bevor dering met twee rangen van collega's van de heer Van der Putten niet juist waren. (Van onze radio- en tv-redakti<-) HILVERSUM, 1 mei De NTS en het georganiseerd onderwijs hebben overeenstemming bereikt over de wij ze waarop in ons land de schooltele visie-uitzendingen zullen geschieden. De onderwijsorganisaties zullen de Stich ting Nederlandse Onderwijs Televisie oprichten, waarin de verschillende on- derwljsriehtingen zullen zijn vertegen woordigd. Deze stichting zal met de NTS en de daarin samenwerkende omroeporgani saties de verantwoordelijkheid voor de uitzendingen dragen. Een contactcom missie-schooltelevisie zal met het alge meen beleid over deze uitzendingen worden belast. Daarnaast wordt er een programmaraad benoemd, die de in houd en de vormgeving van de uitzen dingen voor zijn rekening zal nemen. Verwacht wordt dat niet voor 1 ja nuari 1963 met de eerste experimentele uitzendingen zal kunnen worden begon nen. Over het tijdstip moet nog na der overleg worden gepleegd met het ministerie van O.K. en W. AMSTERDAM, I mei In de Marte laren van Gorkum-kerk is zondagmor gen de heer G. B. Distelbrink tijdens de mis plotseling overleden. De heer Distelbrink heeft 37 jaar lang op het Ignatiuscollege Frans gedoceerd. Het is nog maar kort geleden dat hq, in ver band met zqn 65e verjaardag, van zijn leerlingen afscheid nam om met pen sioen te gaan. Vele generaties leerlingen hebben van hem de kennis van het Frans mee gekregen op een uniek-persoonljjke ma nier. Donderdag zal het stoffelijk over schot van de heer Distelbrink ter aarde worden besteld op het R.K. Kerkhof te Diemen. Om half elf zal in de kerk van de Martelaren van Gorcum de plech tige requiem-mis worden opgedragen. Bij graafwerk voor een nieuwbouw in de Roemeense havenstad Constanta aan de Zwarte Zee hebben arbeiders deze resten aangetroffen van de antiek-Griekse godencultus. Vrijwel gaaf is gedurende een twee-en-een-half duizeni. jaar .het beeld gebleven van de godin Fortuna met haar scepter, diadeem en hoorn des> overvloeds. Minder fortuinlijk heeft het beeld van Pontus, de god der Zwarte Zee, de tand des tijds getrotseerd. Zijn stoffelijke resten liggen voor de voeten van Fortuna uitgestald. (Van onze Limburgse redacteur) MAASTRICHT, 1 mei In twee Lim burgse gemeenten, Bemelen met rond driehonderd inwoners de kleinste gemeente "an Limburg en in het bqna duizend zielen tellende Wqnands- rade, zullen dit keer geen gemeente raadsverkiezingen worden gehouden. Er is m beide gemeenten slechts één kandidatenlijst met zeven namen inge diend. In Bemelen bevat deze lijst precies evenveel personen als er nodig zjjn óm de zeven raadszetels te bezet ten Bij enkele kandidaatsstelling zal dit zevental, waartoe vijf van de thans zit tende raadsleden behoren, als nieuwe gemeenteraad gaan fungeren. In Wljnaridsrade wordt een lijst inge diend met negen kandidaten. In deze gemeente vervallen de verkiezingen. In tegenstelling tot vroeger toen de kandi daten van vier groeperingen een fikse strijd leverden om de zeven zetels in de raad, is thans maar één kandidaten lijst ingediend. De eerste zeven zjjn de thans zittende raadsleden, zodat in de samenstelling van de raad van Wjj- nandsrade geen wijziging zal worden aangebracht. Nummer acht en neven hebben een kandidatuur op de ene lijst aanvaard om bij eventuele vacatures de opengevallen plaatsen te bezetten. In de gemeente Noorbeek (plm. 1100 inwoners) worden dit keer wel raads verkiezingen gehouden. Voor het eerst sinds zestien jaar, aangezien de ene kandidatenlijst met de zeven namen va DEN HAAG, 1 mei Prinses Wil helmina heeft de verjaardag van haar dochter in de familiekring te Soestdijk meegevierd. Tot haar spijt kan zij vanwege haar hoge leeftijd de verdere feestelijkheden niet bijwonen. Ook in Apeldoorn zal prinses Wilhelmina om de zelfde reden geen der openbare fees telijkheden kunnen meemaken. de sinds 1946 in de gemeenteraad zete lende vroede vaderen de gehele raad van Noorbeek kon in 1958 zijn koperen jubileum vieren! thans door vier lijs ten is vervangen met in totaal veertien kandidaten. Twee van de zittende raadsleden heb ben zich niet meer kandidaat gesteld, zodat het landelijk Noorbeek na 30 mei minstens twee nieuwe gezichten in het plaatselijke bestuurscollege zal zien. Na de opmerkelijk lange periode van rust wacht Noorbeek dit keer een geduchte verkiezingsstrijd. Voor Stein is interessant dat de hui dige wethouder G. Pepels, die vroeger met een eenmanslijst aan de verkiezin gen deelnam, thans als lijsttrekker fun geert van een familiale groepering, be staande uit vader G. Pepels, zoon J. L. Pepels en schoonzoon F. H. J. Pack bier. ROTTERDAM, 2 mei Gisteren tel de de Maasstad voor één dag drie vliegvelden. Naast Zestienhoven en de Heliport deed het dak van het nieuwe, 61 meter hoge kantoorgebouw van Phs. van Ommeren voor enkele uren dienst als landingsplaats voor een kleine he likopter. Toen de Rotterdamse rederij enkele jaren geleden besloot om aan de Wes terlaan aan de Maas een nieuw kan torencomplex te bouwen (kosten 22 mil joen gulden), besloot men het dak van de hoogbouw zo te construeren, dat er helikopters kunnen landen. Hoewel men nu nog niet zover is dat men vliegt in plaats van gebruik te maken van auto's ziet het er toch wel naar uit, dat Rot terdam binnen enkele jaren meer wen telwieken gaat zien. „Want de tunnel doet ons de das om", zei gistermorgen de directeur, de heer Phs. van Omme ren. De tankers in de Botlek en Euro- DEN BOSCH, 1 mei De sectie Historie van het Provinciaal Genoot schap voor Kunsten en Wetenschappen in Noord-Brabant heeft aan de viering van het 125-jarig bestaan van dit Ge nootschap een waardige bijdrage gele verd in de vorm van een Groot-Bra bantse Historiedag, die zaterdag in het Provinciaal Museum is gehouden. De voorzitter, mgr. G. Bannenberg, over handigde de eerste exemplaren van het eerste deel van de Varia Historia Bra- bantica, dat ter gelegenheid van het ju bileum is uitgegeven, aan de voorzitter van het Genootschap, de burgemeester van Den Bosch, mr. R. Lamfbooy n aan de sprekers van deze dag. De talrijke deelnemers beluisterden inleidingen over „Het hertogdom Bra bant in de 13e en 14e eeuw, over „Hen ri de Gueldre, Alex de Bourgogne en l'union des villes Brabanconnes de 1261-'62", over „Territoriale vorming van het hertogdom Limburg en de overige landen van Overmaas door her tog en Staten van Brabant", over „Noord-Brabantse affaires in de Staten van Brabant 1621-'29". AMSTERDAM, 2 mei Ook n Tokio hebben de eerste twee concerten van het Concertgebouworkest veel bewon dering geoogst. Zo verneemt de stich ting De grootste Japanse krant de Asai Shimbun schreef over net optreden van Bernard Haitink: „Hij is zowel in naam als in daad de ware opvolger van Men gelberg en van Van Beinum. Nauwkeu righeid en levendigheid van ritme tonen zijn bijzondere en jonge fris'-.eid die al zijn vertolkingen kenmerken". Brahm's vierde en Bruckner's vijfde symfonie worden als de grootste attrac- progi chum beschouwd. Over hem wordt o.a. s.y- tie es van het programma van Eugen Jo- geschreven: „De schi'terende exactheid en helderheid in detaillering leiden dank zij Jochum en het orkest tot uitzon derlijke expressieve vertolkingen". De geestdriftige toejuichingen van iet pu bliek dwongen ook na deze concerten tot twee toegiften. r (Van onze handbalmedewerker) AMSTERDAM, 1 mei. In de hand balcompetitie van het district West A is de eerste beslissing gevallen wat be treft de „oewijzing" van c titel. Door een zege over Lynden kon Attila in de eerste klas heren de kampioensvlag fier in de wind laten wapperen. Voor de formatie van SEW (2 B dames' zqn de vooruitzichten hierop uitermate gunstig, want het team uit Nibbixwoud rekende nu gedecideerd af met hekkensluiter JHC. Verder won VZV hier van Fores ters, terwijl ADO in de eerste klas een kostbaar punt in de wacht sleepte te gen Attila. Onverwachte resultaten voorbehou den zal het in de eerste klas dames niet lang meer duren, of De Blinkert mag zich kampioen noemen. De lijstaanvoer der zette nu Spirit met 92 aan de kant. Ondertussen geeft Vriendschap de moed nog niet op. Het maakte van de gelegen heid gebruik om Laren met 13 te ver slaan. ADO had het zwaar tegen Attila, maar zag zijn inspanningen toch met een puntenverdeling beloond (3- 3), terwijl AVA het hoofd moest buigen voor DWS: 2—5. Blinkert 12 22 Attila 11 9 Vriendsch 12 20 \DO 10 I DWS 10 11 Spirit 10 5 AVA 11 11 Laren 10 1 Onverdroten gaat SEW in 2 B voort op weg naar de titel. Ditmaal moest JHC er met 9—1 aan geloven. Veel gevaar heeft de koploper niet meer te duchten, al blijven VZV en JOS op een afstand volgen. VZV rekende af met Foresters (6- de Amster damse dames verrijkten zich met het volle pond ten koste van het thuis- spelende Tonegido: 1—3. Verder had IJmond aan één doelpunt genoeg om Tavenu met lege handen achter te laten. De stand: SEW 10 18 Tavenu 10 9 VZV 12 16 Tonegido 11 9 JOS 10 12 Foresters 9 5 IJmond 10 10 JHC 10 3 Zoals reeds verteld werd Attila in de eerste klas heren kampioen. Het klopte Lynden met 8—15. Een verrassing was de 8—8 van AHC tegen Unitas, Niloc 2 demonstreerde méér gerichte schotvaar digheid dan BHC <117 en UD bleef Aalsmeer 2 met 510 de baas. Attila 12 21 UD 12 10 BHC 13 15 Lynden 11 7 Niloc 2 12 14 Unitas 11 7 AHC 11 13 Aalsmeer Z 10 5 Overige uitslagen: Dames 2 A: SDW HHC 2—3, BHC—Blauw Wit 4—5, Ni loc 2Sport Vereent 33, BSVDe Vo- lewijckers 28. Heren 2 A: Achilles HHC 16—8, Vriendschap—Zeeburg 6—1, Laren—Amstel 4—8, De Blinkert—Con cordia 8—17; 2 B: UD 2—SSVU 9—11, ArmaConcordia 2 106, WVGVTo- nido 62, OlympiaOranje '57 14. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 2 mei - Het uitvoeren van bouwopdrachten in West-Duitsland door Nederlandse aannemers met hun materieel en personeel wordt niet ver oorzaakt door een te geringe hoeveel heid werk op de Nederlandse bouw markt. De aannemers worden volgens minister Van Aartsen getrokken door verschillen in het prijsniveau, terwijl verschillen in het loonniveau oorzaak zqn van de pende! van een groot aan tal bouwvakarbeiders van en naar Duitse bouwwerken. De bewindsman deelt dit mee in antwoord op vragen van het Tweede Kamerlid Peters (KVP) Deze had ge vraagd of het toenemen van het aan vaarden van Duitse opdrachten door Nederlandse aannemers wordt veroor zaakt doordat vooral .n de grensge bieden onvoldoende goedkeuringen voor bouwwerken worden verstrekt. Hoe groot het aantal aannemers is, dat in West-Duitsland bouwopdrachten heeft aanvaard, is de minister niet be kend. Wel geeft hq enige cijfers van in Duitsland werkende uit -.imburg af komstige bouwvakarbeiders. Op 1 juli 1960 waren er volgens globale ramin gen van de directie voor de Arbeids voorziening 1900 Limburgse pendelaars. Een jaar later was dit aantal geste gen tot 4000. Op 1 januari 1962 waren er 4500 pendelende Limburgse bouw vakarbeiders. De minister 's van oor deel, dat deze ontwikkeling met veroor zaakt wordt doordat onvoldoende goed keuringen voor bouwwerken zouden worden verstrekt. In de laatste jaren is in de provincie Limburg het aantal woningen in uitvoering en het aantal verleende goedkeuringen in de gebou wensectoren, sterk toegenomen hetgeen gepaard ging met een eveneens sterk toenemende arbeidersbezetting op de bouwwerken. Het grotere goedkeu ringsvolume in de gebouwensectoren, aldus de minister, werd in deze pro vincie juist verleend met het oog op de toenemende zuigkracht van de Duitse bouwnijverheid. Ondanks dat bleef de pendel naar West-Duitsland echter groeien. ROTTERDAM, 1 mei Drie jaar geen cafébezoek. Dat was een der bij komende straffen, welke de Rotterdam se rechtbank vanmorgen een 52-jarige schilder oplegde naast de zeven maan den gevangenisstraf met aftrek, waar van drie voorwaardelijk met een proef tijd van drie jaar, wegens meermalen gepleegde oplichting. De man had in een lange periode zqn slachtofers kleine geldbedragen - vaak niet meer dan vijf a t.en gulden af handig gemaakt, hoewel hij een goed loon verdiende. Verslaving aan de drank was de oorzaak van het chronisch geld gebrek, dat hem nu al op de vqfde veroordeling wegens oplichting kwam te staan. Na het uitzitten van de straf zal de schilder korte tijd in een ge sticht worden opgenomen. De officier van justitie had zes maan den gevangenisstraf met aftrek, waar van drie maanden voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar, geëist. poort liggen tegenwoordig minder dan een dag binnen en het is dan belang rijk er snel bij te kunnen zijn. Per auto en zelfs per watertaxi duurt de reis nog altijd ruim een uur, maar de helikop ter vliegt de afstand in precies acht minuten. Micro-luchtverkeer, met kleine toe stellen en helikopters in een straal van hooguit honderd kilometer rond Rotterdam zien én de directie van Van Ommeren én de directie van Aero Contractors als een reële toekomst. Vliegen is echter duur: 1,20 per ki lometer, en daarom zoekt Van Om meren partners bij de collega-bedrij ven en ook bij de gemeentewerken. De Rijksluchtvaartdienst ziet het hele geval nog met scheve ogen aan. Voor gisteren werd een speciale landingsver gunning verstrekt. De erkenning van het dak als luchthaven zal echter nog wel enige tijd op zich laten wachten, want Nederland kent een dergelijk uit zonderlijk landingsterrein nog niet. In Rotterdam is er al meer ge speeld met de idee de helikopter in het havengebied te gaan gebruiken. Zo is bij de planning van een nieuwe vleugel voor het havenziekenhuis al rekening gehouden met een landings terrein op het dak, zodat de gewon den uit dikwijls afgelegen gebieden op de snelste wijze per helikopter aan gevoerd kunnen worden. Het nieuwe pand is na de Euromast het hoogste bouwwerk in Rotterdam. In juli wordt begonnen met de bouw van een lager gelegen zijvleugel, waarvoor de oude kantoren nu gesloopt worden. In mei 1964, als de naamloze ven nootschap 125 jaar bestaat, hoopt men het complex gereed te hebben. Veel belangstelling voor het nu gereedge komen kantoor annex vliegveld toonde ook de burgemeester, die op het dak de landing gadesloeg. (Van onze correspondent) GRONINGEN, 1 mei. De acteur Cruys Voorbergh is vanavond in de Stadsschouwburg hier uitbundig ge huldigd in verband met zijn veertig jarig toneeljubileum. „Voor het laatst Lady Barker" van Hans Keuls, opge voerd door de toneelgroep Centrum, biedt Cruys Voorbergh de gelegen heid om zijn veelzijdige toneeltalent op bijzondere wijze te ontplooien. Im mers hij gaf niet alleen een briljante uitbeelding aan de vreemde butler, maar karakteriseerde ongelofelijk knap Lady Barker en speelde daar enboven heel subtiel de dokter. „Laat het dan voor het laatst Lady Barker zijn geweest, we rekenen erop dat we niet voor het laatst Cruys Voor bergh op onze planken hebben gehad", zei mr. H. Huizinga, toen hij na afloop van de voorstelling de jubilaris namens toneelminnend Groningen en schouw burgbestuur huldigde. Hij releveerde de grote verdiensten van Cruys Voorbergh als stichter van het kostuummuseum, verfijnd cabaretier, regisseur van uit gebalanceerde voorstellingen en vooral als acteur en dankte hem voor alles wat hij het publiek in zijn veertigjarige carrière geboden heeft. Hij bood de ju bilaris een enveloppe met inhoud aan en ook een fraai Jugenstil-tafeltje, een kostbaar rekwisiet, dat al vele jaren in het bezit is van de Groningse schouw burg. Bij elk optreden in deze schouw burg vroeg Cruys Voorbergh: „Is het er nog?" Hij kreeg het nu als geschenk mee. De Groningse studenten hingen de jubilaris een grote bloemenkrans om en de „Grunneger Sproak" gaf hem een Groningse koek en een enveloppe met inhoud. De jubilaris dankte voor de hulde en het meeleven van het pu bliek, vertelde anecdotes uit zijn rijke toneelcarrière en gaf toe dat de kunst voor hem steeds een heilige zaak is ge weest. (Van onze Utrechtse redacteur) UTRECHT. 2 mei Met de be roepskeuze-voorlichting staan we orga nisatorisch als wetenschappelijk eigen lijk nog in de kinderschoenen, aldus de voorzitter van de Ned Kath. Cen trale voor Beroepskeuze-voorlichting, de heer Job Zwanikken, die tn deze kring gisteren staatssecretaris "4. Rool- vink inleidde. De heer Roolvink sprak over de nieuwe subsidieregeling onder net mot to „Broodwinning of levensvervulling", waarmee hij gelijk een credo en een program bedoelde Hij ging daarbij ge heel van de gedachte uit, dat na de erkenning van de particuliere beroeps keuze-voorlichting er samenwerking moet zijn van de verschillende levens beschouwelijke instellingen. Alvorens daarop nader in te gaan. gaf hij als zijn mening, dat de strijd om erkenning niet altijd met deugdelijke argumenten is gevoerd en de zaak niet voldoende principieel, maar opportunistisch was gesteld. Ook in de oeroepskeu/e-voor- lichting is een stuk opvoeding gele gen De ouders hebben het "echt ja zelfs de plicht, te beslissen inzake de beïrvloeding van de beroeoskeuze, een opvatting, die ook de Rijksarbeidsbu reaus delen. De overheid moet de nodige ruimte laten om de levensovertuiging in het beroepskeuze-werk goed tot haar recht te doen komen. Ais argumenten voor samenwerking voerde de staatssecretaris aan, dat on ze wereld door het mondiale denken steeds kleiner is geworden en een gro tere eenheid tot betere verdeling en een meer efficiënte methodiek van werk leidt. Naar zijn overtuiging is de beroeps keuze nu een fase ingetreden, welke rjjp Is voor een synthese en de heer Roolvink pleitte daarom voor een ge zamenlijke dienst, zodanig, dat alle la gen van de bevolking ervan kunnen profiteren. De huidige subsidie-regeling kan er volgens de neer Roolvink zeker toe be dragen, dat aan het beroenskeuze-werk de gewenste uitbreiding wordt gege- een ander gezicht xrligen. ven In de eerstkomende tien laar zal dit zeker een andere gestalte en DEN HAAG, 2 mei De Nederlandse luchtmacht heeft gisteravond tc.i stel ligste ontkend dat drie Nederlandse straaljagers over Keulen hebben ge vlogen en daardoor de 1 mei-viering al daar hebben gestoord. Tijdens een toespraak van de burge meester van Keulen vlogen drie straal jagers gierend over de stad. De bur gemeester, Theo Burauen, zweeg tot het lawaai voorbq was en zei toeq: „Wat het leger nu gedaan heeft had 'beter niet kunnen gebeuren". De Keulse poli tie is van mening dat de straaljagers, die ongenood van hun bestaan boven Keulen blijk gaven, Nederlandse vlieg tuigen zqn geweest die deelnamen aan de viering van hét 25-jarig huwelqk van het koninklijk paar. Vandaag zou een nader onderzoek worden ingesteld. Een woordvoerder van de Nederland- sé luchtmacht zei dat dinsdag geen Ne derlandse vliegtuigen aan de feestelijk heden hebben deelgenomen. Wel is een groep van 32 straaljagers van het type „Thunderstreak" F-84 F in de lucht ge weest. ROTTERDAM, 1 mei De politie heeft opnieuw twee arrestaties ver richt in de zaak van de illegale wapen handel, waarbij verschillende Rotter dammers zijn betrokken. Aangehouden werden een 35-jarige bankbeambte en een 18-jarige verkoper. Bq hen thuis werden zes geweren, drie machinege weren en stenguns, vier lichtkogelpis- tolen en een raketpistool gevonden. Bij deze mannen werd geen minutie aange troffen. MAASTRICHT, 1 mei Grote groe- pen van de Maastrichtse bevolking ont plooien reeds activiteiten voor de Hei- ligdomsvaart van 8 tot en met 22 juli. Diverse maatschappelijke organisaties zullen bezinningsdagen beleggen en alle parochies van het dekenaat besteden in de komende maanden ruime aandacht aan de zevenjaarlqkse Heiligdomsvaart. De parochie-geestelijken hebben daar toe van de organiserende stichting het benodigde documentatiemateriaal ont vangen t.w. schema's voor preken, een beschrijving van de reliekenstaat, ad viezen met betrekking tot de organisa tie van parochiële pelgrimages naar het graf van St. Servatius, en een handleiding over de zin en de betekenis van een godsdienstige manifestatie als de traditionele Heiligdomsvaart. Buiten de zuiver godsdienstige acti viteiten organiseren diverse parochies ook nog andere evenementen in de vorm van toneeluitvoeringen. In diver se kerken worden opvoeringen ver zorgd van het liturgische spel: „Het Paasmaal des Heren". Andere spelen als „Mariken van Nimweghen", ,,'t Wonder van St. Servaas" en „de Ge broken Ring" zullen door de parochia nen resp. van Heugemerveld, Nazareth en Wittevrouwenveld worden opgevoerd. Een van de jongste stadswijken van Maastricht, Malpertuis, waar alle straatnamen ontleend zijn aan het mid deleeuwse spel van de slimme vos, gaat meerdere opvoeringen beleven van „Vos Reinaerde". Bijzondere acties staan voor de jeugd op het programma. Alle leerlingen van de vier en vijftig lagere scholen ont vangen speciale boekjes en plakschrif ten over „Maastricht en zijn Heilig domsvaart", en over „het leven van St. Servatius", geschreven door broeder Gregorio. Tqdens de Heiligdomsvaart is een aparte dag voor de lagere school jeugd op 11 juli. Op deze dag draagt de deken van Maastricht mgr. P. J. M. Jenneskens op het Vrijthof een spe ciale kindermis op, waaraan meer dan vijftien duizend schoolkinderen zullen deelnemen. Vqftig priesters zuilen tq dens deze plechtigheid aan de kinderen de heilige communie uitreiken. Aan deze dag gaat een novene voor af. Tqdens de duur van deze novene stellen de kinderen een platenserie ontworpen door Jean Nelissen sa men met afbeeldingen van de negen voornaamste onderdelen van de relie- kenstoet. Ook de leerlingen van de bedrqisseho- len en middelbare scholen ontvangen instructiemateriaal. De middelbare scholieren krijgen een opleiding tot gids voor de pelgrims. Zq zullen rond leidingen verzorgen in minstens twee talen. Zij doen dienst op drukke punten van de stad van 's morgens 7 tot des avonds 10 uur. WE HADDEN HEM NIET MOETEN ACHTERLATEN. HU KAN DE BOEL VERRADEN 7 W-WAT 15 ER GEBEURD -16-17 OH, NEE MAAT. DAT DOEN WE NIET-TE RISKANT. WACHT MAAR TOT ER IEMAND VOORB'JKOMT '.V SJSb IK BEN ERNSTIG GEWOND.' DIE VERVLOEKTE RADIO IS IN M'JN ZAK ONTPLOFT. HAAL EEN DOKTER! LAAT, MAAT. IK DENK DAT DE BAAS RAZEND ZAL Z'JN

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1962 | | pagina 2