Teisterbant-kelder deze week broeinest van misdadigheid Rossig leven in keurige stad aan het Spaarne Bloemendaals korpschef Voerman gehuldigd Viering feest van St. Joseph, patroon van de arbeid Peter Brunsmann in De Waag en Wouter Strik in De Ark TAXI 13000 Iets betere stemming OPNAMEN VOOR „RIFIFI IN AMSTERDAM" Scène rond 249 scene Nog steeds feest in Zandvoort Scholen vrij-af op 9 mei Plechtige H. Mis in kerk aan de Jansstraat EXPOSITIES IN HAARLEM Spons Scene 249 Vijf dagen Automobilist ver oorzaakt botsing De beurs vandaag: WOENSDAG 2 MEI 1962 PAGINA 5 Entourage Haarlem e.o. Films Dans: Toree! Muziek diversen Burgerlijke Stand Haarlem bevallen van een zoon: 25 april: i1' C. Donkers-Pus; 26 april: H. A. ?e Ppenwoolde-Hogendoorn; 27 april: B. >t Koper-Philippo, A. A. A. Eliëns-van yobeien; E. J. Nijssen-Hurkmans; 28 SPril: m. M. van Leur-Beerendonk, rt van Santen-Hagels, C. B. Otten-van ?er Made, C. M. M. Joosten-Balm, E. Hartelijke woorden en fraaie geschenken „Driftig werkpaard v. DUIVENB0DEN Oscar Smiit's Bank Vlug er bij i Geen rijbewijs IN HAARLEM Biljartwedstrijden 2e klas kader INTERREGIONALE JEUGDCOMPETITIE Beduusd WILLEM HORSMAN ZEVENTIG JAAR - HAARLEM, 1 mei Wie heeft er beweerd, dat Haarlem geen nacht leven kent? Geen rosse buurt en geen onderwereld? Men bekijke de foto bij dit artikel maar eens goed. En wie zou gedacht hebben, dat deze woelige Wereld geconcentreerd is op de Groote Markt. Nogwel in het befaamde huis van de Gebroeders Brinkmann. Kortom: de kelder van Teisterbant is deze week een broeinest van misdadigheid. Gelukkig is het allemaal maar Schijn en heeft men hoewel men noodzakelijk de kelder van Teisterbant Voor dit doel wilde gebruiken de aloude stad aan het Spaarne geen be smet blazoen willen nageven. De kelder van Teisterbant is voor deze week omgebouwd tot een spelonkachtige Zeedijkkroeg, ergens in het hart van oud Amsterdam. Bert Oliemans en zijn gabbers beleven er hun avontuur, flat de schrijver Van Eemlandt heeft opgetekend als „Schatgravers aan de Amstel", en dat de Nederlandse Filmproductiemaatschappij thans ver filmt onder de titel „Rififi in Amsterdam". die daarvoor de gevangenis indraait. De poet is echter nooit opgespoord en als Bertje uit de gevangenis ontslagen wordt, zitten zowel de politie als een gang van echte zware jongens achter hem aan om de buit te bemachtigen. In de film is er een vrouwelijke hoofd rol bijgeschreven: die van het barmeis je Blonde Nellie (Els Hillenius), die in opdracht van haar beschermer, Blauw baard, (Stejje van Brandenberg) via Bertje's hart moet trachten achter de schuilplaats van de juwelen te komen. Het pakt natuurlijk anders uit en Bertje en Nellie laten het aanzien, dat zij nog vele jaren lang gelukkig zullen le ven. Rififi is zoveel als „poet" of „buit" en luit de Franse filmerij kent men reeds beroemde voorgangers als „Rifi fi chez les hommes", „Rififi chez les dames" en „Rilffi a Paris". Een suc cesvolle film krijgt altijd een vervolg, volgens de ongeschreven wetten van de filmreclamekunst en als dus „Rififi m Amsterdam" succes heeft, zullen we hog wel meer Rififi's tegemoet kunnen rien als „Rififi op kostschool", „Rififi op de HBS", „Rififi verloofd", „Rififi getrouwd" en „De zonen van Rififi", om met Joop ter Heul te spreken. Het gaat in de film om een partij kostbare juwelen, tijdens de oorlog ge roofd door de Duitsers, na de oorlog opgegraven en gestolen door de jeug dige Bert Oliemans (Maxim Hamel), I Advert enne i De plaats waar de politie, de gang van Bertje Oliemans en die van Blauw baar elkaar voortdurend treffen, is de Zeedijkkroeg en die kroeg is nage bouwd in Teisterbant, compleet met guirlandes, muziekpodiumpje, boksaf- fiches, drankreclames, Wurlitzer en gok automaten. Er staan wankele stoeltjes en tafeltjes en vale schemerlampjes zetten de ,tent" in een louche licht. Hier is geen twijfel meer mogelijk: hier zetelt de onderwereld. CINEMA PALACE: De koning der konin gen, 14 j., 2 en 7.30 uur. LIDO: Freddy en de mil.ionair. a.l., 2, 7 en 9.15 uur. LUXOR Pikant verlof in Parits, volw., zo. 2, 7 en 9.15 uur. FRANS HALS: 3e week: Afspraakje in sep tember, 14 j„ 2, 7 en 9.15 uur. REMBRANDT: Diamanten bij het ontbijt, volw., 2, 7 en 9.15 uur. do.: De gevreesde killer, 18 j., 2.30, 7 en 9.15 uur. sneuvelden niet tevergeefs MINfiT 14 S- 2'15' 7 en 915 uur' Menp/Air Woensdagmiddag 2.30 uur: Wo 'pn ^'ulot rnet vacantie, alle leeft, pptiii do- u^r: Alleen de zon was getuige, 18 jr Woensdag 2 mei J-?,tAdsschouwburS. 8 uur: Nederlandse ugd Gemeenschap: Het Nationale Ballet. Donderdag 3 mei Stadsschouwburg, 7.45 uur: J. J. Cremer met ..De Familie Berthold". Donderdag 3 mei Aula A. H. Gerhardschool, 7.50 u.: Gram- onplateneoneert van de Haarlemse Dis- CivriP' Programma: Clavecimbeleoncert van lordani; pianoconcert no. 1 van Chopin: etrouchka van Strawinsky. Wilhelminakerk, Ged. Oude Gracht 8 uur: oncert door Haarlems Christelijk Mannen - Rau Teke Bijlsma. M.m.v. Tine van hp+a rSil soPaan» Simon C Jansen, orgel en p> ^arlotte de Bourbon schoolkoor. Pro- «ramma: Bach en Valerius. Donderdag 3 mei H^rvorn^ Kerkgebouw, Kerkplein Bloe- 8-15 uur: -Herdenkings-bijeenkomst uG-illegale werkers V.O.I.W. Bloemendaal. de Groot-Moolenaar. H. G. W. Gla- mborg-Koedjjker, I. K. Verheek-Kari- Tt9bPi, A. Kerkhoff-Jonkman, R. van ^ert-de Vries; 29 april: M. T. Da- nad-de Brujjn; J. P. Schreuders-Strin- 30 april: I. A. de Groot-Timmer- .uans; W. J. C. van der Linden-Klever- dF A- Langenberg-Claver. pBEVALLEN van een dochter: 27 apr. Haakman-van Thiel, M. Kraaijenha- andstra; 28 april: C. van den "hk-Huigen; M. G. Bouwms-Derkse- jy.a> B. Schregardus-Miedema; C. J, j Zandvliet-Jansen, J. M. Zegers-van n» Lir>de; 29 april: H. Oosterhuis-Kui- Cj rs. L. Bechler-Colfoort, H. H. Steen- j' '"Bouwman, C. J. Bloemzaad-Hollan- g r. W. M. Brussee-Hendriks; 30 april: j' A. Kooij-Backx, I. Booij-Dankmeijer, kaA^'-T. Vos-Fiux ;1 mei: H. Maas- feSieffers, W. Butter-van Vuuren Kastelein Willy Alberti hangt met een verveeld gezicht over de toog en zjjn hulpie Karei, Teisterbants trouwe lijfbediende Henk Höck, sleept zich loom met bestellingen van tafeltje tot tafeltje. Overal zitten figuranten, die uit de sfeer van Haarlem by night zijn opgediept en een treffende entourage vormen voor dat ene tafeltje vóór bij het muziekpodiumhet tafeltje van Bertje en zijn trawanten, de Bijenkorf (Rijk de Gooyer) en Lauwe Freek (Jan Blaaser). Alle aandacht is geconcen treerd op de zilverblonde Nellie, die in een uitermate decoratief hei-oranje jurkje staat te zingen naast de onver schillige trekpianist Japie Valkhof. „Verlatenvergeten. Mijn hart isgespleten". Het is een rauw drama, waarvan zij met lange uithalen zingt. Waarschijn lijk is zij zelf de enige die er nog door ontroerd wordt, want volgens het sce nario heeft deze Nellie een hart van goud. Bertje heeft dat in de gaten. Hij wil opspringen en op Nellie afgaan, maar de Bijenkorf waarschuwt hem, dat zij het liefje is van de gevreesde concurrent Blauwbaard. Bertje trekt er zich niks van aan en stapt naar voren. „Genoeg. Mooi zo, jongens. Volgen de shot", zegt regisseur John Korpo raal. Hij loopt naar Maxim Hamel en Intussen springen uit het duister tien- neemt met hem de volgende scène door. tallen mannetjes te voorschijn, die nij ver de lorrie beginnen af te breken, waarop de rijdende camera is geplaatst. Cameraman Eddie van der Enden komt moeizaam overeind en gaat de belich ting nameten. Andere mannetjes begin nen snel de grote schijnwerpers te de monteren en elders weer in elkaar te zetten. Teisterbant is nu eenmaal geen Hollywoodstudio. Men moet er werken in een bijzonder beperkte ruimte die snel oververhit raakt. Maar productie leider mr. Joop Landré had nu een maal zijn zinnen op deze kelder ge zet, omdat die met zijn zware zuilen de mogelijkheid bood om de elkaar op de hielen zittende groepen in eigen hoekjes van de kroeg te plaatsen. t'wijnstra-Veer. 5g VERLEDEN: 26 april: M. Docter, Slsi'L Geweerstraat; 27 april W. G. te R jGeerligs, 62 j., van 't Hoffstr.; C' Trakramen-Keller, 80 Orcrjepl. j' Xan Eijk, 79 j„ M. v. Heemskerkstr., j' *1; van Asten, 81 j„ Spaarnrijkstraat, B u/' Nijs, 81 j„ Gen. Bothastraat, fj' i;agenaar, 92 j„ Westkolk; 28 april: 29'W. Uitendaal, 3 d„ Kamperlaan; faam P -Koning, 56 j„ Wagenmakers- G 30 april: C. Gutterswijk-Boden, G v11 Ham, 76 j., Hazepaterslaan, J. dé v wemle, 78 j., Blinkertlaan, M. Fli„:ri0s. 58 j„ Schalkwijkerweg, A. OMrk-rJ7 Gasthuisvest. ^HERTROUWD: 1 mei: G. Leoni E Schabbing; C. Speelman en dér rl Her; J- Adema en M. B. Mul- MontA' u Kuijken en A. M. G. M. Grnru U^an' W. L. Brands en M. M. A. Goprto^001-' A- Hoek en A. C. M. de T. H t van ^er Hoek en A. E. Dral, Pa,,, J- G.»enr en A. Overwijk, S. W. Winter en -Nschalowsky, J. B. de Car™ G1\P' VJ- van Koersveld, B. C. Cbroê van ^er Horst. «a»?UWD: 28 aPril: M. Wijkhui- Ij p P' Verheul, A. van Dijk en JÓrnr Naderstigt. l Mei: A. S. de p S en A. Wiedy J. T. A. Baart en dér™.rgf; W" A- Oiijerhoek en M. Wil- rCiOm. H NT A AT T Een donkere man met sonore stem schrijdt luidkeels bizarrigheden mom pelend door de kelder: kapper Ri chard van de firma Michels. Hij heeft een sponsje in de hand, waarmee hij al te opvallend witte stukjes mensen huid moet bijkleuren. Geen stukje bloot is voor hem veilig. Scriptgirl Henny Spijker noteert ijverig instel lingen en tekenaars brengen de scène in beeld. Dat doet trouwens ook de hoffotograaf van deze filmfabriek. En intussen zijn de mannetjes weer in het duister verdwenen. De camera heeft zijn gigantische oog nu gericht op een andere hoek van de kroeg, waar de bonte figuratie nu al sinds vanochtend hal' acht te goed doet aan een half glaasje pils. John Korporaal komt mid den tussen hen in staan. „Mensen, we gaan nu een shot maken van het dood gewone kroegleven. Jullie moeten dus gewoon doen. Drinken, praten, vrijen, sigaretje roken. Je doet maar. We draaien weer dat liedje van „Verlaten, vergeten" en op „gespleten" van „mijn hart is gespleten", ga jij, Francine, staan, je heupwiegt hier naar ome Koos toe en je vraagt hem een vuurtje. Heb je 't? Op „gespleten". Francine is een besneeuwde barprinses. Ze steekt een ongelooflijk lange sigaret in haar mond en zet de vereiste glimlach op. „Klaar?" roept John Korporaal. V n alle kante - wordt „klaar" teruggeroepen. Het wordt doodstil. „Draaien". „Scène 249, eerste maal", zegt de jongen met de klap vlak voor de ca mera. Schielijk trekt hij zich terug en Blonde Nellie begint weer te zingen. Op „gespleten" komt Francine zo overtui gend overeind, dat ome Koos het niet houden kan en in vervoering uitroept: „Sjonge, Francine, jij ben me meisie voor vanavond". De scène moet over gedaan worden. Ome Koos krijgt op zijn huid van iedereen die ook maar meent iets in de pap te brokken te hebben en alles begint weer van voor af aan. „Klaar?" „Klaar!" Op dat moment marcheert zwaar dreunend en trommelend een muziek korps de Markt op. Het is immers Ko- niginnedag. Iedereen kijkt gespannen naar de regisseur. Bewonderenswaardig en heldhaftig is zijn zelfbeheersing. Hij zegt niets en dus: „Scène 249, tweede maal". De klap. „Verlaten... vergeten..." Het is duidelijk. De trommels dringen dwars door alles heen. John Korporaal staat op: „Sorry mensen, het is Ko ninginnedag. Even twintig minuten mu ziek". Iedereen ontspant zich. Men drinkt. Men praat. Men lacht. Nauwe lijks een minuut later is de fanfare al weer afgedreven. „Mensen, draaien! Klaar?". „Scène 249, derde maal". „Verlaten... vergeten". Het is net of alles precies volgens plan verlopen is, maar dan ontdekt Henny Spijker dat een der glazen vol is, terwijl het in de vorige scène leeg was. Dat kan natuurlijk niet zomaar. Dus wordt het leeggegooid en wordt de scène opnieuw genomen. Overigens niet voor de laatste maai die dag. Vijf dagen wordt er gefilmd in Teis terbant. Op 19 maart is m-en in Duiven- drecht met de binnenopnamen begon nen. Drie weken lang. Daarna drie weken buiten filmen. Nu in Haarlem en Bloemendaal. Dan nog eens drie weken en dan zijn de opnamen gereed. Dan volgen weken van technische rompslomp, die de film zijn uiteindelij ke vorm moeten geven. Men noemt een filmstudio Wel eens een droomfabriek. Natuurlijk: het eindprodukt is een an derhalf uur durende drcom voor de bioscoopbezoeker. Maar de droom ont staat koel berekend, zakelijk en zonder een spoor van illusie. De ploeg die de droom maakt doet zijn werk echter met plezier. Ze zijn vrienden. En zelfs de eendagsfiguranten worden voor die ene dag volledig in de ploeg opgenomen. Ze horen erbii. Nog een paai dagen, dan keert de rust in Teisterbant weer. Een paar da gen zal er nog over worden nagepraat en dan is Haarlem weer als vanouds: een keurige stad aan het Spaarne, waar men niet spreekt ovei de Zeedijk en Bertje Oliemans, of over Blauw baard en Blonde Nellie. En waar men niet luistert naar vulgaire liederen als: „Verlaten,vergeten, Mijn hart is.gespleten". De vermaarde zanger van het Napoli- t'aanse lied, Willy Alberti speelt in de film „Rififi in Amsterdam" de rol van kroegbaas. Hier staat hij achter de tap kast van de kelder van de sociëteit Teisterbant in Haarlem, waar deze week opnamen van deze vaderlandse rolprent worden gemaakt. (Advertentie) aluminium jaloezieën De beste service bij Ged. Oude Gracht 108-110 - Haarlem Telefoon 17165-13608-18657 Vraagt prijsopgaaf M. tMl.Van Tetering, P. Bosch en M. A. s! ZANDVOORT, 2 mei Aansluitend op de viering van Koninginnedag or ganiseerde de Oranjevereniging Zand voort gisteren feestelijkheden ter gele geneheid van het zilveren huwelijks feest van het Koninklijk paar. Om tien uur kwamen de schoolkin deren voor het Raadhuis de burgemees ter en mevrouw Van Fennema een au bade brengen. De dirigent, de heer G. Loogman, had voor dit doel enkele pit tige liederen gekozen, zoals „Zon op een pleintje" en „Dubbele Jan" die enthousiast werden gezongen en zeer in de smaak vielen. De burgemeester dankte voor de zanghulde en noemde het gelukkig dat de televisie er was waardoor het gehele Nederlandse volk van de feestviering in Amsterdam ge tuige kon zijn. Hij was er verheugd over, dat ook Zandvoort deel nam aan de nationale feestviering ter ere van de Koningin en de Prins. Met een drie werf „leve de Koningin" besloot de bur gemeester zijn toespraak. Hierna werd het Wilhelmus gezongen. 's Middags vond op het Raadhuis plein een openluchtvoorstelling voor de kinderen plaats. Enkele onvermoeiba re clowns amuseerden het jonge pu bliek en ook talrijke ouderen met hun grollen en grappen. Het gezelschap van Tonny van Swol gaf 's avonds een varieté-uitvoering in de tent op het raadhuisplein waaraan talrijke ar- tisten medewerking verleenden. HAARLEM, 2 mei In de op vrij dag j.l. gehouden vergadering van aan deelhouders van Oscar Smits Bank N.V. werden de jaarstukken over het boek jaar 1961 goedgekeurd. Het dividend is vastgesteld op 7 pet. Tot commissaris werd gekozen de heer drs. H. P. Krou- wels te Haarlem. De vierjarige Max de Rave de halve man boven de sterkte van het Bloemen- daalse politiekorps bood gistermiddag mevrouw Voerman bloemen aan. Dit fleurig welkom had plaats voor de in gang van het politiebureau in Overveen. Korpschef Voerman (met pet op) werd daar gehuldigd, omdat hij vijfentwintig jaar in politiedienst was. Naast hem in specteur J. de Rave en daarnaast een dochter van hr echtpaar Voerman. 177 BLOEMENDAAL, 2 mei Het dienstbord in de hal van het Bloemen- daalse politiebureau in Overveen ver meldde gistermiddag, dat korpschef J. Voerman afwezig was. Toch was hij een groot deel ran de middag in hef bureau present. Deze „misleiding" hield verband met een jubileum, waarvan de heer Voerman zelf het middelpunt was. Hij was gisteren vijfentwintig jaar in politiedienst en vanwege dit feit werd hij gehuldigd. Het lag voor de hand, dat deze huldiging zou plaats vin den in het gebouw, waar de heer Voer man een groot deel van zijn dagelijks werk verricht. Hij is er in aanwe zigheid van zijn echtgenote en kinde ren overladen met hartelijke woor den en fraaie geschenken. Later op de middag stond hem een huldiging te wachten in het raadhuis, waar talrijke vooraanstaande Bloemendaalse ingeze tenen, genodigden en collega's hun op wachting hebben gemaakt bij de fami lie Voerman. De bijeenkomst in het politiebureau kenmerkte zich door een grote harte lijkheid en aanstekelijke vrijmoedig heid waarvan vooral de inspecteur van het Bloemendaalse politiekorps, de heer J. L. de Rave in zijn toespraak blijk gaf. Bloemendaals burgemeester, dr. D. H. Peereboom Voller constateerde, dat de heer Voerman nog altijd een even groot élan en energie aan de dag legt als vijfentwintig jaar geleden, toen hjj als jongmaatje in het politievak be gon tegen een salaris van f 25 per maand. Bepaald verrassend was, dat de burgemeester aan de hand van rij- gewoonten van de heer Voerman diens karakter had weten vast te stellen. Zijn voortvarendheid noopte het dagelijks bestuur van de gemeente wel eens de rem aan te zetten. Hij karakteriseerde de jubilaris als een driftig werkpaard en prees hem om zijn deskundigheid in politiezaken. Later in het raadhuis kwam de heer Peereboom Voller daar op terug, toen hij verklaarde, dat de adviezen van de neer Voerman altijd bijzonder gunstig worden onthaald. Voordat hij hem de gebruikelijke en veloppe met. inhoud overhandigde zei de burgemeester nog, dat de goede sfeer en saamhorigheid in het politie korps voor een niet onbelangrijk deel te danken zijn aan de zeer persoonlijke leiding van de heer Voerman. In een toespraak voi kwinkslagen, toespelingen en familiaire vrijmoedig heden ontrafelde inspecteur De Rave het leven van zijn chef. Aan zijn speur zin was niets ontgaan, zelfs de fraaie tijden niet, welke de neer Voerman als middelbare scholier op de viermaal tachtig meter had gemaakt. Deze pres taties ontlokte aan hem de opmerking, dat de heer Voerman er ook in ander opzicht „vlug bij was". Profetisch noemde hij het inzicht van de exami nator, die destijds op het politiediplo- ma van de toén nog zeer jonge Jan Voerman had aangetekend, dat er in hem een leider school. Heel mooi was de kwalificatie, welke de heer De Rave van de familie Voerman gaf: een ty pisch Hollands gereformeerd gezin met een beetje frivole inslag. Ernstig was hij, toen hij de jubilaris hulde bracht voor diens blijken van meeleven met 1!SV:V 'f"''"' m ifcé HAARLEM, 2 mei Toen op de krui sing Schimmelpenninckweg-Leidsevaart een verkeersagent het verkeer op de Schimmelpenninckweg gebaarde te stop pen, gehoorzaamde de bestuurder van een bestelauto op dat bevel. De bestuur der van een achter hem rjjdnde per sonenauto, een 71-jarige sorteerder in een wasserij, had het stopteken echter niet gezien en reed op de bestelauto in. De sorteerder liep daarbij een bloed neus en enige verwondingen aan het voorhoofd op en moest naar het Grote Gasthuis worden overgebracht. Bij na der onderzoek bleek, dat de man niet in het bezit was van een rijbewijs of enig ander officieel papier. De auto, die ook vóór het ongeval reeds in zorg wekkende toestand verkeerde, werd naar de politiegarage gesleept voor een technisch onderzoek. HAARLEM, 2 mei De Haarlemse schoolkinderen krijgen 9 mei vrij-aï wanneer koningin Juliana, prins Bern- hard en de vier prinsessen een bezoek aan Haarlem brengen. De waarnemend inspecteur voor het lager onderwijs in de inspectie Haarlem is ermee akkoord gegaan dat alle lagere scholen zowel van het openbaar als bijzonder ondder- wijs in Haarlem op 9 mei gesloten zijn. HAARLEM, 2 mei. De wedstrijden om het kampioenschap tweede klasse kader behoren weer tot het verleden. Op grootse wijze werd de heer R. van Lu nenburg de ongeslagen kampioen. De einduitslag luidt: 2100 142 128 14.79 14 1807 162 82 11,15 6 1730 176 72 9,82 8 1745 129 96 13.44 6 1785 172 81 10,37 6 1872 197 79 9,45 6 1743 193 82 9,03 4 1437 203 59 7,07 4 HAARLEM, 2 mei Het programma van de wedstrijden voor zondag in de interregionale jeugdcompetitie is als volgt: RCHVolendam, Blauw WitHFC, HollandiaAjax, AFC't Gooi, Zw. Vooruitde Zouaven. R. v. Lunenburg G. Karman J. Steffens P. Perukel J. Willemse N. Kiekens G. v. d. Hoek H. Ketel VOETBAL Donderdagavond speelt Haarlem op zijn terrein een competitie wedstrijd tegen Vitesse uit Arnhem. De wedstrijd begint om kwart over zes. (Adver entie) het persoonlijk wel en wee van de leden van het korps. Hij overhandigde hem een prachtige veldkijker. Nog driemaal trad de heer De Rave als woordvoerder op. Eerst als voorzit ter van de Politie Sportvereniging, in welke kwaliteit hij de korpschef dank zegde voor diens onverflauwde steun, welke de leden van de vereniging ho noreerden met een fraai geslepen as bak. Vervolgens sprak hij waarderen de woorden namens de reserve-politie. Daarin wees hij met nadruk op de moeilijke taak, welke op de schouders van de heer Voerman rust om een har monieuze band te smeden tussen het beroepspersoneel en de vrijwilligers, die door het professionele korps soms te veel ais burgers worden beschouwd. Een prachtig boeket bloemen was de dank van de reservisten. Tenslotte sprak de heer De Rave namens zijn vrouw en zichzelf. Een persoonlijk ge schenk, dat toch weer niet zo per soonlijk was of de heer De Rave hoopte daarvan mee te kunnen pro fiteren, onderstreepte deze woorden. Nadat adjudant J. P. Wessel de ge lukwensen van de Centrale van Politie Organisaties had aangeboden, welke vergezeld gingen van een tatakspot, een kostbare pijp en bonbons voor me vrouw Voerman, sprak de heer Voer man een uitvoerig dankwoord. Hij kwam er voor uit, dat hjj van de huldi ging beduusd geworden was. Hij bleek bijzonder erkentelijk voor hetgeen hij in de afgelopen vijfentwintig jaar in het belang van Bloemendaal had mogen doen. In deze dank betrok hij zijn echt genote, beide burgemeesters onder wier leiding hij had gediend en de leden van het politiekorps. Evenals later na de huldiging in het raadhuis zei de heer Voerman, dat in de laatste jaren mede door de steun van de gemeentelijke overheid het aanzien van de politie aanzienlijk is gestegen. Dat was naar zijn mening niet alleen een gevolg van de vele uiterlijke verneteringen, maar evenzeer een uitvloeisel van het feit, dat de vakbekwaamheid van het korps is toegenomen. In het raadhuis, waar onder de veie genodigden zich ook de ouders van de heer Voerman bevonden, werd onder meer het woord gevoerd door de bur gemeester, de officier van justitie, mr L. H. Feitsma, ds. P. N. Kruyswjjk van de gereformeerde kerk in Bloemendaal, van de kerkeraad waarvan de heer Voerman lid is, hoofdcommissaris A. L. de Boer van de Haarlemse politie en door de gemeentesecretaris, de heer G. van Eek. Daarna waren er zeer velen, die de heer en mevrouw Voerman tij dens een geanimeerde receptie hun ge lukwensen kwamen aanbieden. Onder hen bevonden zich de oud-burgemees ter van Bloemendaal, jhr. mr. C. J. A. den Tex en de oud-wethoudeimr. Rohling. Enkele Haarlemse bloemen meisjes verrasten de hoofdpersonen scheppingswerk van God. Zijn leven van deze bpeenkomst en hun gasten houcft (je jes in: ;n dienstbaarheid met een fleurige en kleurige corsage- ZIJLSTRAAT 9? HAARLEM BRILLEN SPECIALIST HAARLEM, 2 mei De viering van het feest van Sint Joseph als patroon van de arbeid werd gisteravond onder auspiciën van de Haarlemse K.A.B. gehouden in de St. Josephkerk aan de Jansstraat, waar de vicaris-generaal van de bisschop, mgr. J. M. Groot, 's avonds om half negen een plechti ge H. Mis opdroeg. Hij werd daarbij geassisteerd door aalmoezenier H. B. Bertels en door de geestelijk adviseur van de K.A.B.kapelaan W. Akker mans, van de Paul Krugerstraat-pa- rochie. De parochiële schola cantorum verzorgde de gezangen. Aalmoezenier Bertels hield de predi- catie, waarin hjj herinnerde aan de te genstelling tussen deze viering en die elders in de wereld, waar de 1-mei- viering in de sfeer van de politiek is getrokken en zelfs, wat de kloof tus sen Oost en West betreft, in een sfeer van onverdraagzaamheid en van ma nifestaties met geweld. Hjj wilde slechts stil staan bij de werkelijke be doeling van deze viering: zich bezinnen op het werk van alledag. Met name spoorde hij de aanwezigen aan de fi guur van Sint Joseph te beschouwen, een man, die de arbeid gekend en be grepen heeft, die het werk niet ge schuwd maar aanvaard heeft. Van Sint Joseph wordt in het evangelie niet veel verteld. Hij was een rechtvaardig man. Hij was dus vaardig in het recht ge ven aan zijn medemens. Een man was hij, die jong en sterk in de wereld stond, die veel van zijn vrouw hield, zijn vak verstond en wilde werken om het brood voor zijn gezin te verdie nen. Een man als Sint Joseph aldus aalmoezenier Bertels moet ons kun nen helpen om ons werk te aanvaar den als een offer, als een manier van dienstbetoon tot ontplooiing van ons zelf en als een instrument bij het De deuren van de studentensocië teit in De Waag aan de Dam straat staan deze week bjj tijd en wijle wagenwijd open. Er vindt namelijk een kleine expositie plaats van tekeningen door Peter Brunsmann, de eerste openbare tentoonstelling van een student in de sociale aardrijkskun de, die het tekenen niet kan laten. En wat ons betreft ook niet hoeft te laten, al is hij er de mode getrouw vroeg genoeg bij om de gemeenschap deelgenoot te maken van zijn artistieke prestaties. „Na afloop van de geografische stu die zal het wel de kunst worden", zegt hij ons. Uit de tekeningen van Peter Bruns mann blijkt een natuurlijke aanleg, en de persoonlijke schriftuur van iemand met talent zoekt, zijn object aftastend op zijn mogelijkheden voor de vlakke weergave. Behalve een markante teke ning geeft hij het wezenlijke van de gebeurtenis weer zoals hp die heeft be leefd. Zijn expositie is geopend, des mid dags van 4 tot 6 uur, zaterdag 5 mei, op de dag van sluiting, van 's ochtends 10 uur af. De heer Wouter Strik, fotograaf, gaf zondagmiddag bij gelegen heid van de opening van een tentoonstelling door de begaafde lis Korver in De Ark een inleiding ■ver de karakteristiek van de tekening. In de beeldende kunst trof hij de tekening aan als een vrijwel constante uitingsvorm, vrijwel ongevoelig voor de mode, waarvan hjj met name het schil derij afhankelijk achtte. Pisonello en Jong kind geven in de tekening op identieke aan God de opdracht van dit leven te aanvaarden en God nabij te zijn om zo Zjjn zegen op ons werk te verkrij gen. De belangstelling voor deze kerke lijke 1 mei-viering had misschien groter kunnen zijn. Niet alleen van de zijde van de leden van de K.A.B., maar ook van de andere standsor ganisaties, die daartoe door de KAB benaderd waren. AMSTERDAM, 2 mei. Het koersher- stel, dat Wall Street giseren later op de dag te zien heeft gegeven, heeft ook onze markt een beter aanzien verstrekt. Hele maal vertrouwen deed men de Ameri kaanse markt echter nog niet en de han del ging dan ook voorzichtig te werk. De affaire is zodoende van kleine omvang gebleven. Het best voor de dag kwamen aandelen Koninklijke, die met een ope ningskoers van f 139.60 het verlies van giseren geheel inhaalden. Hoogovens, die giseren 44 punten waren gedaald tot 705, openden vanmiddag op 711 a 712. Hier bij dient echter in aanmerking te wor den genomen, dat de certificaten Hoog ovens vanmiddag ex 14% slotdividend werden genoteerd, zodat een netto avan ce van circa 20 punten kon worden ge boekt. Philips, giseren met 16 punten gedaald, was 7 punten in herstel, terwijl AKU met een stijging van 5 punten het verlies van giseren bijna geheel inhaalde. Unilever was bij de opening van de markt nog een Vi pnt. lager, maar dit fonds heeft gisteren in Wall Street een vrij groot verlies geleden. De openings koers lag hier vanmiddag ruim een halve gulden boven het Amerikaanse De scheepvaartaandelen, voor zover niveau. begin beurs al genoteerd, zijn nog een kleinigheid gedaald. H.V.A. was ook iets lager. De staatsfondsenmarkt was prijs houdend voor de nieuwste lening, maar overigens brokkelden de koersen nog wat af. Vorig opening wijze uiting aan him meest directe ont roering, ongeacht de eeuwen, die hen scheiden. De tekening is onthullend voor haar maker, zjj is groot of zjj is van geen waarde en haar kwaliteit is in een oog opslag kenbaar. Nog te -zeer wil men in de tekening het plaatje zien, terwijl haar enige func tie is verbazing uit te drukken; ver wondering als van een kind, dat iets voor 't eerst ziet. De opmerkingen, die de inleider tot slot maakte over groeiende verantwoor delijkheid bij de jonge kunstenaar van thans en de staat van materieel ver val, waarin schilderijen uit het begin van deze eeuw verkeren, zjjn van een dergelijke onbegrepen interpretatie, dat wij ons verantwoord achten deze onjuist heden niet voor onze lezers te herha len. L.T. HAARLEM, 2 mei Morgen, don derdag 3 mei, zal de tekenaar Willem Horsman zeventig jaar worden. Ter gelegenheid daarvan recipieert hü in zijn woning Linschotenstraat 69. De Vereniging Haarlem hoopt in de zo mermaanden in de Hoofdwacht een overzichtstentoonstelling te organise ren van het werk van Horsman, die in 1963 wil beginnen aan een interieur serie van de nieuwe Sint Bavo. 4',i Wed. 1960 1 414 Ned. 1961 4 Ned. 1961 4 Ned, 1962 Staffel 1947 B-N.G. Won. Douw, 6 Ned. Handel MijCert Amsterdam Rubber H.V.A A.K.Ü. Berkel Patent Calvè-Delt Cert Deli-Mij Fokker Ford v. Gelder Hoogovens Miiller Co Ned. Kabel Philips Gem Bez Unilever Wilton-Feyenoord Billiton 2e Dordtsche Fetr Ko., Petroleum 50 Holl Amerika Lijn Java Ch PA. KA-JM. Kon Ned Stoomb Mil K_ -M Stoomv Mu Nederl v Nievelt v Ommeren Rott Lloyd Ned Scheepv (Jnle interunle Robeco Onitas Vei Bezit Rentespaar brieven '57 Rentespaarbrleven '58 2l,t Amsterdam 56 2% Amsterdam '56 11 2t4 Amsterdam 56 IP 2- Amsterdam '59 2Vï Rotterdam '57 All Heyn K1 obi Slot 2/5 995/8 97V2 97* 953 p 903^ 107^ 366 109^ 1313 i3oy« 362 367 256 825 151 520 523 324 .707 v/2 ex. 501 858 865 y2 170.5 ■vto 17030 difo 445 634 138/ 139.00 63 1593 158\4 150 149 I371 -36% 310 13V 1441 144 202 230 509. 141 91' 1021 89 V 128 U

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1962 | | pagina 5