Meer Russische hulp voor Djakarta „Kremlin zou niet de lont in kruitvat willen steken" Jeugdfestival in Tilburg heeft nationaal karakter Ckefarine 4 E Schitterend met illuster gala-diner gezelschap 107 vorstelijke gasten bijeen in Amstelhotel MENU VAN GALADINER Poëzie Seriële componist-pionier Vierhonderd jongelui nemen deel 4-voudige werking... geneeskracht! Kees van Baaren „Waterman" naar Nieuw-Guinea Stemmen bij volmacht SOEBANDRIO'S MISSIE IN MOSKOU: ORANJEFEEST P. v. d. A.-voorzitter Westelijk Nw.-Guinea vreedzaam overdragen Fotograaf-in-de-dop heeft grote dag Schiphol Amstelhotel Prins Bertil wandelt langs de Amstel Galabal Jongen (15) voor de rechtbank wegens dodelijke messteek 16 mei laatste dag WOENSDAG 2 MEI 1962 PAGINA 7 Tegen pijn en griep wordt meer en •weer een combinatie gebruikt van geneesmiddelen, die eikaars wer king ondersteunen. Eén bestanddeel Chefarine „4" zorgt ervoor dat niettegenstaande de krachtige ^«rking - ook een gevoelige maag "iet van streek raakt. Prinses Beatrix was aanwezig op Schiphol om koningin Eliza beth bij haar aankomst te begroeten. De erewachten moesten bij de aankomst van de vorstelijke gas ten gisteren op Schiphol aange treden staan. Daarbij horen bevélen MOSKOU, 2 mei (UPI) Minister eoebandrio's bezoek aan Moskou met een Indonesische delegatie waarin ook de onderminister van defensie, generaal Hidajat, is opgenomen, zal waarschijn lijk leiden tot een nieuwe solidariteits verklaring van de zijde der Russen. Of het Kremlin zijn militaire hulp aan pre sident Soekarno zal intensiveren, zo als klaarblijkelijk in Djakarta wordt ver wacht, staat evenwel te bezien. Westerse diplomaten in de Russische hoofdstad trekken in twijfel of het Kremlin inder daad de partij zou willen zijn die (- •ont in het kruitvat steekt, vanwege het risico, dat in het Nieuw-Guinea- conflict andere grote mogendheden zouden worden betrokken. In Jret kader van het verleden jaar gesloten Russisch-Indonesisch verdrag, levert de Sowjet-Unie naar algemeen gevoelen reeds bommenwerpers, ge vechtsvliegtuigen, torpedoboten en an dere typen schepen, waaronder waar schijnlijk onderzeeboten, aan Indonesië. Bijzonderheden van de Russisch- Indonesische wapenleveranties zijn niet bekend, al circuleerde in het westen een bericht dat het Kremlin Soekarno voor meer dan honderd mil joen dollar aan wapens had toege zegd. Men meent te weten dat de Russen bezig zijn met het moderniseren van sen kruiser van de verouderde Sverd- owsk-klasse in een haven in het Verre i bosten voor overdracht te zijner tijd tan Indonesië. Indonesische kadetten >ndergaan een marrneopleiding in Le- lingrad. Uit het bezoek van de Indonesische ministers aan Moskou is men geneigd te concluderen dat Indonesië er de druk op Nederland mee wil vergroten, ook door met hernieuwde wapenaankopen in de Sowjet-Unie te schermen. DJAKARTA, 2 mei (UPI) Presi dent Soekarno heeft in zijn 1 mei toespraak gezegd, dat Indonesië het recht heeft Nieuw-Gi ea met geweld te veroveren, indien de Nederlanders het gebied blijven bezetten en er zich .militair" staande houden. Indonesië heeft vreedzame beginselen nagestreefd, maar, zo vroeg hij zich af, ,,wat moeten we doen als de andere partij de kwestie West Irian niet op vreedzame wijze wil regelen?" In een resolutie die de Indonesische vakbonden bij gelegenheid van de eerste mei aan president Soekarno aanboden wordt o.a. aangedrongen op vergelding tegen de Nederlanders .wegens het zen den van het vliegdekschip Karei Door man en andere militaire versterkingen" naar Nieuw-Guinea, door confiscatie van het kapitaal van genaaste Neder landse ondernemingen in Indonesië. ROTTERDAM, 2 mei De kwestie Nieuw-Guinea is het hoofdthema ge worden van de redevoering, die de voorzitter van de Partij van de Arbeid, de heer J. G. Suurhoff, gisteravond in het Ahoygebouw voor ruim duizend partijleden hield op de 1 mei bijeen komst. „De Partij van de Arbeid stelt zich op het standpunt dat de Nederlandse regering blijk moet geven van de be reidheid om serieus mef Indonesië te onderhandelen over een vreedza me overdracht", aldus de heer Suur hoff „Dat is in het belang van Ne derland, van de Papoea's, van de ver houding tussen de westelijke wereld en de gedekoloniseerde gebieden en daarmee van de wereldvrede. „Men gelooft in de wereld niet aan edele motieven", zo vervolgde hij. „Ne derland kan alleen aanzien behouden als het er in slaagt deze internationale svvestie op vreedzame wijze op te los- rieb wensen en belangen van u® *TaPoea's moet rekening worden ge- lilt 1 t(>t de grensen van het moge- ■^Ke; Maar bij een gewapend conflict ,rdt die grens overschreden. Van het zelfbeschikkingsrecht voor de Papoea's zal by militaire acties bovendien niets meer terecht komen". De heer Suurhoff verwierp het ver wijt van politieke tegenstanders dat de p- v.d. A. met haar standpunt de on derhandelingspositie van de Nederland se regering schaadt. Niet alleen de p- v.d. A. neemt het standpunt van de vreedzame overdracht in, maar ook vele andere politieke, maatschappelijke *n religieuze groeperingen. (Advertentie) Vtor middelen in één iablei werken krachiiger zonder de maag van streek te maken f BEROEMDE GENEESMIDDELEN IN ÉÉN TABLET Glazen buisje 20 tabletten f 0.80 Handige stripverpakking 40 tabletten f 1.60 Voordelige flacon 100 tabletten f3.60 AMSTERDAM, 2 mei De opvallend- figuur tussen de vele Nederlandse en tenlandse fotografen, die bij de aan- °rast oan de vorstelijke gasten in het £%stelh°tel het ene filmrolletje na het Were verschoten, was gisteren een jon- ■fsn, van een jaar of veertien, uitgerust l^een heuse Leica met telelens en flits- zi^Werstoorbaar drong hij zich tussen Zich geroutineerde vakbroeders en liet Hik W£et °T>ZV werken als de konink- gj *e gasten de trappen van het hotel be- j Ben. „Een geboren persfotograaf WipZVer was teder het wel eens. Maar slan fze i°n9en was en hoe hiJ erin 9e~ korrt was door het hermetisch gesloten b, aon ran politiemannen heen te komen ef lang een raadsel. .yteigerde pertinent elke informatie schik^u 9r°te collega's, die echter zoveel neke f}adden in het parmantige man gaan' n men hem zijn gang maar liet kren'p de hoge politiefunctionarissen fotnV,- steeds meer aardigheid in deze levenZin~de~dop' die de dag van zijn ï>inne„ Pis toen de laatste gasten teit \ëaJen. onthulde hij zijn id enti- en int Woelingen„Ik ben Ernst Berg biivnn?£raf?eT ook altijd bij autoraces, Die tnt^ m De Mans en Goodwood. 1&X24 Ti verkoop ik later op formaat me e, u niet een perskaart voor grnrrü rondvaart vanavond?" Een Persr£7?na ried hem aan naar hel er dn.,» K-rasnapolsky te gaan en "amnoLeen te, h.alen- Net zal geen van de u,ondJl n V het Amstelhotel ver- er onlj de ondernemende h.b.s.-er *Vn bezU0telkrijgen.Slaa9d *°'W kttmt (Van onze verslaggever) AMSTERDAM, 2 mei In de Spie gelzaal van het Amstelhotel hebben ko ningin Juliana en prins Bernhard gis teravond hun verstelijke en a«' lyke gasten een gala-diner aangeboden. Dit wa« het begin van een reeks festivitei ten die ter gelegenheid van de zilveren bruiloft van ons koninklijk echtpaar op het programma staan. Omstreeks kwart voor acht begaf het illustere gezelschap van 107 personen, onder wie twee regerende vorsten en drie koninginnen en bijna vijftig prin sen en prinsessen, zich van de Sarpha- tizaal naar de spiegelzaal vvaar een lange hoofdtafel en vier kleine tafels luisterrijk versierd met twaalf kandela bers en bloemstukjes van rose tulpen stonden opgesteld. De prachtige kroon luchters brandden en langs de wanden stonden in nissen enorme vazen met allerlei kleuren tulpen. Het zilveren bruidspaar zat aan de hoofdtafel naast elkaar. Rechts van de koningin zaten de sjah van Iran, ko ningin Elizabeth van Engeland en prins Felix van Luxemburg. Links van de prins hadden plaatsgenomen groother togin Charlotte van Luxemburg, prins Philip van Engeland, keizerin Farah van Iran en prins Asehwin Aan de andere zijde zaten prinses Beatrix, geflankeerd door koning Olaf van Noorwegen en prins Bertil van Zweden. Aan deze kant zaten tevens de prinsessen Irene, Margriet en Ma rijke, de prinsen Karei van Luxemburg, Louis Ferdinand van Pruisen (het hui dige hoofd van het huis Hohenzollern) Michael van Griekenland, erfprins Jan van Luxemburg en prinses Armgard. Tot de deelnemers aan het diner be hoorden ook drie bruidsjonkers en zes bruidsmeisjes die 25 jaar geleden de voltrekking van het huwelijk tussen prinses Juliana en prins Bernhard bij woonden. Naast elk bord lag een me nukaart, aan de voorkant bedrukt met een portret van ons vorstenpaar en de jaartallen 1937-1962. De hoogtepunten van het menu bestonden uit een kreef tencocktail met champagne, kervelsoep en parelhoender met rode wijn. Om vier uur 's middags kondigde tromgeroffel de tonen van een indruk wekkend „God save the queen" aan en gingen alle hoeden af ter ere van de Britse vorstin, koningin Elizabeth. Zij arriveerde in een reusachtig vliegtuig, een Bristol Brittannia van het Royal Air Force transport command, samen met de vroegere hertogin van Kent, prinses Marina, en haar dochter prinses Alexandra van Londen. Prinses Beatrix, teruggekeerd van haar tocht met de sjah van Iran, naar het Amstelhotel, omhelsde de vorstin en stelde daarna een tiental vertegenwoordigers van het gemene best in Nederland aan haar voor. Evenals de andere regerende vorsten inspecteerde koningin Elizabeth de erewacht. Ze droeg een met herme lijn afgezette muts, terwijl haar bruin fluwelen mantel langs de kraag was afgebiesd met hetzelfde witte bont. Prinses Beatrix bracht haar in de hofauto naar het Amstelhotel. De prin sessen Marina en Alexandra volgden in een tweede wagen. Iets minder dan een half uur na aankomst van de Britse vorstin arriveerde haar gemaal, prins Philip, hertog van Edinburgh in een knalrood geverfde Havilland Heron van de Britse koninklijke luchtvloot. Om een glimp van de vele vorste lijke bezoekers bij de aankomst in het Amstelhotel op te vangen, waren dui zenden mensen hier samengestroomd. Iedere keer als een vorstelijk gezel schap arriveerde hief het publiek een gejuich aan ter verwelkoming. De me nigte, vooral dames en kinderen, wa ren pas tevreden als de hoge bezoeker of bezoekster zich op de trappen nog even omdraaide om de wachtenden toe te wuiven. Het enthousiasme bereikte echter zijn hoogtepunt toen de sjah van Iran en zijn charmante gemalin uit de auto stapten. In spreekkoor begon men „Fa rah Farah" te roepen. Deze hartelijke ontvangst werd door de keizerlijke gas ten uit Iran bijzonder gewaardeerd. Vriendelijk wuivend keerden zij zich naar de toeschouwers, die deze geste met een driewerf hoera begroetten. Kort voordat de laatste hoge gast, prins Michael van Roemenië, bij het hotel aankwam, arriveerden daar tegen vijf uur koningin Juliana en prins Bern hard en prinses Marijke om hun vele buitenlandse gasten welkom te heten. De koningin was gekleed in een blauwe zijden japon met bloemen, waarover zij een donkere mantel droeg en een fleu rige hoed. De prins was gekleed in een donkerblauw costuum met fijne streep jes. Het vorstelijk bruidspaar ontving bij de verwelkoming van hun gasten reeds vele waardevolle geschenken die later in de Amstelkamer werden uitgesteld. Nadat de gasten naar hun kamers waren teruggekeerd, kreeg de schrij vende en fotograferende pers gelegen heid zich te installeren in de hotelhal. Het voorname, bijna honderd-jarige ho tel was in een ware bloementuin ver anderd. Duizenden bloemen, voorname lijk anjers en seringen, enkele hon derden planten en een paar honderd bloemtakken sieren de zalen en wandel gangen. Japanse tuinkers en rose an jers overheersten in deze bonte men geling van bloemen en planten. Kwart over zeven verlieten de eerste gasten hun appartementen. Koningin Juliana, gekleed in een robe van blauw grijs satijn en organza met ingewerkte bloemen, in het haar een diamanten diadeem en een bijpassende halssnoer en oorhangers, kwam in de hal waar prins Bernhard zich bij haar voegde. In groepjes kwamen daarop de overi ge in gala geklede gasten de trappen af om zich naar de Sarphatizaal te be geven. Daar weru de koninklijke stoet geformeerd, die omstreeks kwart voor acht via de hotelhal naar de Spiegel zaal liep Koningin Juliana en prins Bernhard, in rokkostuum, opende de rjj, gevolgd door koningin Elizabeth, in een schitterende witte creatie, en de sjah in galatenue. Betoverend was kei zerin Farah in een abrikooskleurig toi let van crepe du chine. Aan haar arm liep prins Asehwin. Daarachter volg- Les Queues de Homard a la Pari- sienne La Sauce Verte Krug, Brut '53 L'extrait de Charolais au Cerfeuil Les Suprêmes do Pintadeau Smi- tane Les Légumes Primeurs Les Pommes Noisettes Chateau Chalon Ségur '55 St. Estephe Le Soufflé Glacé Jubilé Les Friandises Krug, '53 Le Café Cognac Liqueurs den prinses Beatrix, in een bleu strap less toilet van satin-duchesse, en ko ning Olaf. Prins Philip begeleidde groot hertogin Charlotte. AMSTERDAM, 2 mei Vrijwel on opgemerkt door de vele toeschouwers aan de overkant van de straat ver liet vanmiddag prins Bertil van Zwe den het Amstel hotel. De prins was gekleed in een donker costuum met daarover een kameelkleurige jas. Prins Bertil is een groot liefhebber van de watersport en het is dus be grijpelijk, dat hjj wel wat meer van de brede rivier wilde zien dan vanuit zijn hotelkamer mogelijk is. Langzaam wandelde de gebruinde prins aan de kant van de Weesperzijde langs de Am stel op discrete afstand gevolgd door een rechercheur. Af en toe bleef hij stil staan om de scheepvaartbewe ging op de rivier gade te slaan. Lang duurde de wandeling niet. Want prins Bertil was nog niet tot bjj de door het incident met de koningssloep beruchte Amstelbrug gekomen toen met loeiende sirenes de stoet met ko ning Olaf voorbij reed. Dat was aan leiding voor prins Bertil om naar het hotel terug te keren. (Van onze correspondent) TILBURG, 1 mei. In de cantine van het nieuwe fabrieksgebouw van de firma André van Spaendonck en Zonen n.v. is dinsdagmiddag de vierhonderdste deelnemerskaart voor het festival voor de werkende jeugd uitgereikt aan de twintigjarige cantine-juffrouw Adriana van Swanenberg. Hiermee is de nume rus clausus van deelnemers aan het festival bereikt. De Tilburgse wethou der van Onderwijs en Culturele Zaken de heer N. H. Pontzen, benadrukte het belang van dit festival in Tilburg. De heer Wim Bary, voorzitter van het fes tival deelde mee, dat de deelnemers, werkende jongelui tussen de 16 en 21 jaar, afkomstig zijn uit honderdvijftig bedrijven uit het gehele land, waardoor het festival een nationaal accent heeft gekregen. De grootste deelneming komt uit de leeftijdsgroep va.n zeven tien en achttien jaar. Een kwart van de deelnemers zijn uit Tilburg afkom stig. Tijdens de opening van het festival 30 mei zal Hans Tiemeijer een korte inleiding houden over „Kunst is onmis baar in elk mensenleven". Die avond zal er een jazz-concert gegeven worden door het Trio Pim Jacobs. Op Hemel vaartsdag zullen gesprekken gevoerd worden in groepjes van twintig jonge lui, „gecoaohed" door kunstenaars, die hun sporen verdiend hebben op het ter rein van de letteren, de beeldende kunst, de muziek en het toneel, 's Avonds is er een voorstelling van Shakespeare's „Midzomemachts- droom" verzorgd door de „Nederland se Comedie". Vrijdagmorgen zal Her man van der Horst een van zijn films vertonen en een algemene inleiding houden over film. Tijdens de middag uren geeft Hans Snoek een inleiding over ballet, opgeluisterd door het Sca- pino Ballet, 's Avonds concerteert het Brabants Orkest onder leiding van en toegelicht door Hein Jordans onder het Mijn vriendje Jeroen, stond op Koninginnedag op het Leidseplein te wach ten op de korist van de feestelijke stoet. Inmiddels hield het ventje zich onle dig met het bestuderen van een etalage, die de Pan Americar. Airways ter plaatse hadden ingericht. En daarin stond dan te zijnen Lehoeve een glan zend-groot model van een w 1 gescha pen straalpassagiersvliegtuig opge steld. Enige tijd stond Jeroen in even stille als diepe bewondering. Tc riep hij verheugd: „Kijk nou es, die hebben ze ge vangen en opgezet". (Advertentie) Een OLVEH polis nü, een OLVEH pensioen straks. Na het diner vertrok het hoge gezel schap voor een rondvaart door de Am sterdamse grachten. Na de debarkatie aan het Rokin gingen de gasten per auto naar het paleis op de Dam, waar in de Burgerzaal, de Troonzaal en de aangrenzende galerijen een groots ga la-bal begon voor in totaal 370 genodig den. De sfeervolle versieringen in de za len en galerijen waren een geschenk van de vereniging „De Nederlandse bloemisterij". De vier grote bloemen- centra Aalsmeer, Rijnsburg, het West- land en Boskoop leverden de 6000 an jers, 4000 rozen, 4000 tulpen, 1000 ama- ryles-bloemen, 300 takken appelbloesem, 2Ö0 seringentakken, 150 takken kersen bloesem, 225 exotische planten en 300 meter guirlandes, die verwerkt waren. De waarde der versieringen voor het gala-bal bedroeg 35.000. Rond de grote teakhouten dansvloer in de Burgerzaal waren eenvoudige ver gulde stoelen geplaatst. Op de tafels stonden enorme kandelabers, die met de kroonluchters voor de sfeervolle ver lichting zorgden. In de burgerzaal speel de een ensemble van „De Zaaiers" on der leiding van Gijsbert Nieuwland Dansmuziek, afgewisseld door de Hon gaarse muziek van het ensemble van Tatta Miranda. Ook de troonzaal was speciaal voor deze gelegenheid ingericht. In deze in tiemere omgeving speelde de „Combo Dehu" dansmuziek. Achter in de troon zaal had men een bar gemaakt. Voor de vorstelijke en overige gasten had men in de noordelijk galerij een koud buffet ingericht. Het dansfeest ter ere van ons zilveren koningspaar duurde tot ver na het middernachtelijk uur. Duidelijk herinner ik me, hoe ik als tienjarige jon gen in de pianosonates van Mozart bepaalde harmoni sche samenklanken tegenkwam, die mij bedenkelijk voorkwamen. Ik rustte dan niet vóór ik ze haarfijn uitgeplozen had, vóór ik ze met oor en muzikale rede on der de knie had om het zo maar eens uit te drukken." Dat ver telt de componist Kees van Baa ren, geestelijke vader van de huidige jonge seriële componis tengeneratie. Serieel, dat wil zeggen een compositietechniek die zich niet bedient van de traditionele majeur- en mineur toonaarden en klassieke harmo nische stelsels, maar van bepaal de series, reeksen van twaalf (of een ander aantal) tonen. Zijn compositie „Variazioni per or chestra", in 1959 in opdracht van het Ministerie van O. K. en W. geschreven en als eersteling van de Donemus-grammofoonplaten- serie uitgekomen, is dezer dagen bekroond met de prof. van der Leeuw-prijs 1961. Naar aanlei ding van dit feit zijn wij hem gaan opzoeken in zijn woning in het rustie~ e Oegstgeest, waar het momenteel geurt van de narcis sen en hyacinten, maar waar de nieuwbouw het vrije uitzicht vanuit 's componisten werkkamer „in tempo presto" bedreigtStrategisch gezien wel een goed punt, drie kwartier rijden naar het Amsterdamse Concertgebouw, een half uur naar het Konink lijk Conservatorium in Den Haag, waar Kees van Baaren in 1958 Hendrik Andriessen als directeur opvolgde. Een fulltime job; buiten de vakanties schiet er niet veel tijd over om nieuwe composities op te zetten; hoogstens om half-voltooide verder uit te werken. En er is momenteel heel wat werk voor de boeg: opdrachten van O.K.W., (een strijkkwartet, bijna af!), gemeente Amsterdam (een stuk voor altviool en piano), Danzi kwintet (een blazerskwintet uiteraard), de Johan Wagenaarstichting (een pianoconcert) en tenslotte de stellig niet het minst tijdrovende opdracht van de stichting „Nauwluisterendheid" voor een com positie voor het éénendertig toonsorgel in het Teylersmuseum in Haarlem, ontworpen door prof. A. D. Fokker. Een notatie met halfkruisen en halfmol- len, een indrukwekkend correspondentiedossier met prof. Fokker, discussies over een „uitplooiend systeem" van structurele opzet! „We zijn inderdaad wel aan andere toonsystemen toe op het ogenblik" zegt Van Baaren vol overtuiging tegenover onze „puzzled look". „Mijn leerlingen zijn overwegend twaalftoonsmensen: Theo Bruins, Jan Wisse, Peter Schat, Jan van Vlijmen, Louis Andriessen. Niettemin wil ik ze nooit persoonlijk beïnvloeden, nooit mijn inzichten opdringen. Komt er een bij me die dweept met Griep en hem als het hoogste ideaal ziet, dan is het mijn opgave zo'n discipel te leren componeren als Grieg, en dan goed ook!" Als jongen heeft Van Baaren zichzelf de princip van melodiebouw en akkoordenleer bijgebracht door het altijd maar weer opnieuw beluisteren van allerlei meesterwerken: „Wanneer een passage mij onduidelijk of on begrijpelijk voorkwam ik draaide ze op een grammofoon zette ik de naald steeds weer terug op de „zere plek", totdat deze geen geheimen meer voor mij bevatte. Ik had in die jaren pianoles van H. Roetering Schünlau, dè muzikale spil van mijn geboorteplaats Enschede, die Toon kunstafdeling, burgerharmonie, operavoorstellingen en Oranjeoptochten met gelijkelijk enthousiasme organiseerde. Ik componeerde volgens mijn zeifont- dekte componeerregelen balletmuziek voor de uitvoeringen van de H.B.S., waar ik zelf leerling was; begeleiding voor pantomime en stukken voor schoolorkest. Wat ik niet wist zocht ik na in de muziekhandel van mijn vader, waar ik heerlijk kon grasduinen in muziek en instrumentenvoorraad.' Na zijr eindexamen studeerde de jonge „autodidact" gedurende zes jaar in Berlijn contrapunt en harmonie bij Friedrich E. Koch, piano bij Breithaupt; na zijn terugkeer in Nederland bij Willem Pijper, voorvechter van de „Weense school", waarin Arnold Schoenberg en zijn leerlingen Allan Berg en Anton Webern hun opzienmarende twaalftoonstechniek ontwikkel den. Zijn pedagogische kwaliteiten dreven de toen negenendertig jarige Van Baaren na de bevrijding naar de hoofdstad, waar hij aanvankelijk als leraar, later tot directeur van het Amsterdams Muzieklyceum werd aangesteld. Van 1953 tot 1958 bekleedde hij het directeurschap van het Utrechts Conser vatorium, sindsdien kunnen de jonge adspirant-componisten zoals gezegd bij hem terecht in de Residentie. „Iedere maandagmorgen geef ik analyseles over moderne muziekwerken, toegankelijk zowel voor de „compositie-hoofdvakkers" als voor alle andere leerlingen; ik doe dat om hun interesse voor de eigentijdse muzikale stre vingen te stimuleren. Hoewel ze dus volkomen vrij zijn om dit onderricht al of niet te volgen, mag ik over de belangstelling niet klagen. Alle eerstejaars geef ik bovendien klassikaal analyse-les, een probaat middel om ze allemaal persoonlijk te leren kennen e tevens hun muzikaal inzicht te testen." Voorzitter van de Nederlandse Vereniging voor Hedendaagse Muziek, bestuurslid van het Nationale Ballet, het operagezelschap Forum en de Raad voor de Kunst, componist van liederen, koorwerken, orkest- en kamermuziek, liefhebber van harmonie-orkest (de Partita voor harmonie-orkest zal deze zomer in Kerkrade nogal eens weerklinken: „Moeilijk? Ach, blijkbaar niet te zwaar voor d-. „vaandelafdeling"!"), van operettes, goed jazz-improvisaties en marsen, zo ziet Van Baaren zijn dagen zózeer opgevuld met noten en aanverwante zaken, dat voor andere liefhebberijen geen tijd of animo over blijft. Dan zouden zijn echtgenote (ééns zijn muziektheorie-leerlinge!) en beide zoons (de oudste bouwt radio's!) waarschijnlijk ook gaan protesteren! motto „Van Bach tot Britten". Zater dag 2 juni kunnen de deelnemers een bezoek brengen aan het poppentheater van Cia van Boort te Oisterwijk, aan de musea en bij de kunstenaars thuis. „Het Nederlands Danstheater" ver zorgt 's avonds een voorstelling met 0.a. de balletten „Klaar Af" en „Kain en Abel". De sluitingsdag, zondag 3 juni, zal beginnen in het openluchttheater te Oisterwijk. waar mgr. W. M. Bekkers een pontificale Hoogmis zal opdragen voor de katholieke deelnemers van het festival. Voor de niet-katholieken wor den speciale jeugddiensten gehouden in de Tilburgse kerken. Daarna speelt de toneelgroep „De Nieuwe Comedie" on der regie van Eric Vos de klucht „De gecroonde Leersse". Na de gemeen schappelijke maaltijd wordt het festi val gesloten, waarvoor de staatssecre taris van O. K. en W., mr. Y. Scholten is uitgenodigd. Zoals reeds eerder is meegedeeld, zullen de jongelui worden onderge bracht in een aantal pensions in Ois terwijk. Het lijkt er alleszins op, dat het eer ste nationale jeugdfestival voor de wer kende jeugd niet alleen een belangrijk, maar ook een geslaagd experiment zal worden. Het staat nu reeds vast. dat het volgend jaar weer een dergelijk fes tival in nationaal verband in Tilburg wordt gehouden. UTRECHT, 2 mei Hen maanden tuchtschool eiste de officier van justitie, mr. G. H. C. van Dijken, gisteren te gen een 15-jarige jongen uit Tilburg die op 5 oktober van het vorig jaar in Utrecht de 31-jarige koopman C. A. van 1. dodelijk heeft gewond door een mes steek. Deze steek vormde het einde van een vechtpartij waarbij behalve de 15-jarige en de koopman, de 21-jarige broer van de jongen en een zekere P. den T. wa ren betrokken. De officier was van me ning dat de Tilburgse jongen de koop man opzettelijk van het leven heeft wil len beroven. De oudere broer had hij mishandeling ten laste gelegd. Hij eiste hiervoor een maand gevangenisstraf. Tijdens de zitting verklaarde de eer ste verdachte uit noodweer te hebben gehandeld. Hij voelde zich bedreigd door Van I., die bij een voortgezette 1 vechtpartij hem met een staaf belaag de. Volgens deze verdachte was de Utrechtse koopman in het uitgesto ken stilettomes gelopen. De jongen zei pertinent niet te hebben gestoken. Ge tuigen verklaarden te hebben gezien dat de jongen wel degelijk had gestoken. Ook de officier van justitie, mr. Van Dijken, was ervan overtuigd, dat de knaap had gestoken. Hjj merkte op, dat in het sectie-rapport van dr. Zel- denrust was vermeld, dat de dode lijke wond moest zijn toegebracht door een krachtige steek. De officier meen de, dat hier van doodslag sprake was. Het beroep op noodweer van de ver dachte achtte hjj niet ontvankelijk, om dat de jongen voldoende gelegenheid heeft gehad om zijn belagers te ontlo pen. Deze verdachte, zo zei hij, heeft blijk gegeven van een gevaarlijke ag- gressiviteit. In dit verband merkte da officier op, het verwerpelijk te achten, dat stiletto-messen zomaar door ieder een in de winkel kunnen worden ge kocht. Hij eiste een tuehtschoolstraf van tien maanden. Uitspraak 15 mei. DEN HAAG, 2 mei - Vrijdag ver trekt de „Waterman" met nieuwe ver sterkingen voor Nieuw-Guinea uit Ne derland. Het schip zal ongeveer een zelfde aantal militairen vervoeren als .de „Zuiderkruis", die met ca. 850 militairen naar Nieuw-Guinea op weg IIe ouders en familieleden van de militairen die met de „Waterman" zullen vertrekken, krijgen de gelegen heid in de kazernes afscheid te nemen. Uit het feit dat nieuwe versterkin gen worden gezonden, concludeert men in Den Haag dat president Soekarno nog niet heeft geantwoord op het aanbod van de regering waarin werd gezegd dat Nederland geen versterkin gen zal sturen mits Indonesië bereid is tot een stabilisatie van de toestand rondom Nieuw-Guinea. DEN HAAG, 2 mei Woensdag 16 mei is de laatste dag dat men maat regelen kan treffen tot het stemmen bij volmacht. De kiezer, die bij de gemeenteraads verkiezingen op woensdag 30 mei ver moedelijk niet in staat is persoonlijk aan de stemming deel te nemen, wordt op zijn verzoek toegestaan bjj volmacht te stemmen Kiezer is degene, die op 17 april 1962 ingezetene is van een ge meente, Nederlander is en de leeftiid van 23 jaar heeft bereikt Uiterlijk 16 mei moet men, om van deze regeling gebruik te kunnen ma ken op een kosteloos ter gemeentese cretarie verkrpgbaar formulier een met redenen omkleed verzoek indienen om j vo cht te mogen stemmen. Als ledenen kunnen o.a. worden aange merkt: ziekte, bevalling en afwezigheid vakantie of werkzaamheden (schippers, piloten, militairen, zeelie den e.d.) Als gemachtigde kan men aanwijzen de echtgenoot of echtgenote, bloed- en aanverwanten tot en met de derde graad (overgrootouders, grootouders, ouders, kinderen, kleinkinderen en ach terkleinkinderen, broers en zusters ooms en tantes, kinderen van broers en zusters alsmede de echtgenoot of echt genote van genoemde familieleden) Als gemachtigde kunnen ook optreden de echtgenote van een zwager en de echt genoot van een schoonzuster en vervol gens iedere huisgenoot van de vol machtgever. De aangewezen gemachtigde moet zelf aan de stemming mogen deelne men en per 17 april 1962 in dezelfde ge meente als de volmachtgever woonach tig zijn. Indien men zijn beroep uitoefent bui ten de gemeente van inwoning en als regel telkens langer dan drie dagen af wezig is, behoeft niet te worden vol daan aan de eis van bloed- of aanver wantschap. In dit geval (dus b.v. bjj schippers en woonwagenbewoners) is het voldoende dat de gemachtigde ge rechtigd is aan de stemming deel to nemen, d.w.z. 23 jaar zijn. Nederlander is en woonachtig in dezelfde gemeen te als de volmachtgever. In alle gevallen mag een kiezer niet meer dan twee aanwijzingen als ge machtigde aannemen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1962 | | pagina 7