Rea l Madrid^ Ontreddering achter gesloten c PUSKAS weigert bruusk het shirtje van Eusebio Elek Schwartz voorspelt triomf van Benfica Neville: Spelers van Real Madrid worden te oud Goed leven „Red devils" storten champagne uit over hoofd en schouders Veldslag in de catacomben Bekerfinale Minutieus genoteerd Salomons-oordeel DONDERDAG 3 MEI 1962 Ceen geluk Horn: Heerlijk Ideale speler ^an onze speciale verslaggever) AMSTERDAM, 3 mei De Eusebio, die na de wedstrijd weg- ftlde uit de omhelzingen, de uit zinnige vreugde-uitingen van een uiassa landgenoten, leek op een °Pgejaagd dier, dat gewond was geraakt. Met een verkrampt ge zicht, waarin de ogen als grote stuiters glansden, rende hij door we catacomben van het Stadion. Twee verzorgers ondersteunden oem en pasten met geroutineerde vingers ademhalingsoefeningen coe. Deze voetballer, die op het Veld had rondgedarteld alsof hij iverd voortgestuwd door vier lon gen, scheen een hartverlamming habij. Zijn ademhaling ging sner pend en gierend als van een ^tma-patiënt; tientallen meters verder 1 kon men zyn benauwde jachten horen, lijkbleek viel hij Pijna de kleedkamer binnen, een ^nn, die het zeker deze avond |Uet meer vergund zou zijn nog een «nnig woord uit te brengen. «e fflra/ht' spelen' Leo H°m 6r> de»© knoop door. „Een andere bal. Belegering Mysterie Geesink in triplo (Van onze special© verslaggever) AMSTERDAM, 3 mei Met een har dt" klap smeet Emil Oesterreicher de deur van de kleedkamer dicht. Het re solute gebaar waarmee hij ons even te voren de toegang had geweigerd werd er vet mee onderstreept. Real Madrid moest alleen zijn. In deze kleedkamer, de grootste van het Olympisch Stadion en door de Europese Voetbalunie aan de „thuisclub" toegewezen, zouden de verslagen spelers en officials van Real Madrid weer zichzelf moeten worden. Haastige blikken, telker:: wanneer nor se bestuursleden ,,in en uit" glipten, toonde ons duidelijk de ravage die Benfica's overwinning in de gemoede ren van de Spanjaarden had aange richt. De vreugdekreten en jubelzangen van de triomfators moeten hen door merg en been zijn gegaan. Niemand mocht van deze ontreddering getuige zijn. Het „koninklijke" Real Madrid zou voor de buitenwereld een „sportieve verliezer" zijn. Daarom draaide Oes terreicher zelfs de sleutel om in het slot; de allereerste jammerlijke uitin gen werden opgevangen in de intimi teit van de grauwe kleedruimte. Eerst na twintig minuten ging de deur open. Daar zaten de verliezers. Keurig in dure costuums, geen das hing schreef. Murw geslagen zaten zij daar, verlamd en volkomen afwezig, het fles je bronwater trillend in de hand. Hun leiders stonden er nonchalant bij, met de handen in de zakken of genietend van een Hollandse sigaar. In hun mid den Oesterreicher, de manager die de situatie weer volkomen meester was. Puskas ontbrak, hq was in allerijl naar buiten gevlucht, naar de bus. Had hij er spijt van dat hij zo bruusk had ge weigerd toen Eusebio hem in de eerste seconden na het fluitsignaal van scheidsrechter Horn zqn shirtje had aangeboden. In ieder geval verafschuw de hij de drukte, die hem telkens maar weer aan die nederlaag zou doen den ken. Maar ook Del Sol, Araquistan, Gento en Santamaria waren, al bleven zij in de kleedkamer, verre van spraak zaam. Handtekeningenjagerg werden de deur uitgekeken. Di Stefano haakte er zelfs een om hem duidelijk te maken, dat hij niet gewenst was. Zij waren het beu, de elf verliezers. Alleen Emil Oestrreicher was te spre ken. „Wij hebben verloren, hoe onge looflijk het ook is als je met 2-0 voor staat. Er zijn drie redenen. Benfica speelde bewonderenswaardig; wij had den geen geluk; de blessure van Casa- do. „Of Benfica beter was dan Real Madrid? „Beter bestaat niet Benfica schoot vijf maal op ons doel, de scho ten werden vijf doelpunten. Dat is nu eenmaal zo met voetbal. In ieder geval is de nederlaag niet te wijten aan onze „oudjes", Puskas was zelfs ver uit de beste. Eerder nog hebben de jongeren gefaald". Maar dan weer, met een schouder ophalen; „Zonder een beetje geluk kan je nu eenmaal niet bij voetballen". Heel diplomatiek beantwoordt hij een vraag over scheidsrechter Leo Hom met „Geen commentaar!". Achter zijn rug geeft Di Stefano aan een Spaanse journa list echter te kennen dat hij grof „ge nomen" werd en het maar vreemd vond, dat de scheidsrechter geen strafschop had toegekend. De straf schop aan de andere kant was voor hem even onbegrijpelijk. Er was van opzet helemaal geen sprake geweest. Eerder nog was Frlo teruggedeinsd voor de toestormende Eusebio. Scheidsrechter Leo Horn bleef ook in de kleedkamer bij zijn beslissing. „Nu zijn wij in Holland toch niet ge woon een beslissing terug te nemen. Ik zag het echter veel te goed. Ik tippel er niet in. Di Stefano ging eerst door zijn knieen en viel toen pas languit. Het was een heerlijk opwindende wed strijd. Eusebio is een Puskas in zijn beste tijd. Wat een conditie en wat een onverwachte doelpunten, er valt niet over te praten, Benfica was veruit de sterkste". Leo Horn, die gistermiddag normaal tot vijf uur in zijn zaak heeft gewerkt, raakte er niet over uitgepraat. „Madrid, Madrid, Mejores no hay; zijn geen beteren, stond op grote span doeken. Horn, de grensrechters Mar tens en Roomer; allen die gisteravond in het stadion waren, ook de Spanjaar den, weten nu wel beter. note, die aan ieder die het maar horen wilde vertelde dat Anderlecht het niet beter zou gedaan hebben dan Benfica. En dan was er nog tv-omroepster Ellis Berger, die nu al sinds jaar en dag haar welluidende stem door de stadion luidsprekers laat klinken. Voor haar is voetbal belangrijker dan welke mode show ook en op een avond als deze. Onder de eretribune heerste een pure feeststemming. Vertegenwoordigers van buitenlandse voetbalbonden en vereni gingen, persmensen uit een groot aan tal landen vonden elkaar in een Baby- Ionische spraakverwarring. De secreta ris van de R.S.C. „Anderlecht", de heer J. Steppé poogde êen Spaanse jongeling uit te leggen dat de volmaakte voet baller uit drie delen moet bestaan. Ter illustratie tekende hij een poppetje en doceerde; „Kijk, dit is het hoofd van de speler, dat hij in een wedstrijd nooit mag verliezen en dit hier is zijn romp, daar zit de conditie, de lichaamsbe- heersing, de „lucht" in, die een top- speler moet bezitten om 2 x 45 minuten een goede wedstrijd te spelen en kijk, dit zijn dan de benen waarmee de voet baller ook nog iets moet doen." De heer Steppé vond het een prachtige wedstrijd (ja, wie eigenlijk niet). Het speet hem echter dat onze Leo Hom die „geheide" strafschop aan Real Ma drid had onthouden. „Di Stefano werd duidelijk op onreglementaire wijze ten val gebracht. Het hele stadion en alle televisiekijkers moeten dat hebben ge zien." Hó gunde Benfica de overwin ning intussen van harte. Zij waren de betere ploeg. Real speelde te mat, te zelfverzekerd ook. Ook hij meende dat er wel spoedig nieuwe aankopen ge daan zouden worden. Toen het gesprek op het Nederlandse voetbal gebracht werd bleek dat hij bijzonder veel be langstelling had voor Sjaak Swart. „Ik vind het een zeer goede speler. Ander lecht heeft al eens contact met hem gehad. Misschien dat wij straks nog eens een nieuwe bespreking met Ajax zullen hebben... Gerrit Schulte had zichtbaar van de wedstrijd genoten. „En schitterend team dat Benfica. Ik weet het niet, maar die jongens kunnen op het juiste moment, ja hoe zal ik dat uitleggen, ze weten op het juiste moment te demar reren, om het maar in mijn eigen taal te zeggen" en zijn grote handen maak ten onduidelijke gebaren in de ruimte. „Ik ga veel naar voetballen kijken. Dat wil zeggen: allen naar goede wedstrij den; met derde-rangs gepeuter houd ik mij niet op." 19.24 Leo Horn schrijdt met zijn gevolg, de grensrechters Martens en Roo mer en de twee elftallen, het veld op 19.29 Real Madrids aanvoerder Gento wint de toss. 19.31 Middenvoor Aguas van Benfica trapt af. 04 Puskas neemt vrije trap, die door Di Stefano wordt naast gekopt. 05 Agoas forceert een hoekschop. Tot tweemaal toe werkt Paohin weg, maar tenslotte kopt Agoas in handen van doelman Araquistain. 12 Eerste hoekschop voor Real Madrid. 14 Puskas omspeelt Cruz, maar zijn schot gaat over. 16 Eusebio schiet onbeheerst naast. 18 Di Stefano prikt de bal op het mid denveld precies voor de voeten van Puskas. In een lange, snelle rush, al le verdedigers achter zich houdend stormt Puskas op het doel van Perei- ra af. Zijn schot is onhoudbaar, 1-0 voor Real Madrid. 24 Puskas lost van vijfentwintig meter afstand een schot, dat vol effect om doelman Pereira heen in het doel draait, 2-0. 27 Rush van Eusebio wordt gestuit. Vrije trap wordt dor hemzelf door de muur tegen de paal geschoten. Terug springende bal wordt door Agoas in het doel gewerkt, 1-2. 31 Eusebio schiet van ver over. 36 Cavem schiet in de lucht tollende bal ineens van dertig meter afstand in. Over appellerende verdedigers van Real Madrid bereikt de bal, onbereik baar voor Araquistan de touwen, 2-2. 38 Pereira maakt in al zijn ijver o i voorzet van Gento te bemachtigen hands buiten het strafschopgebied. 41 Aanval van Real Madrid wordt op rechts slecht weggewerkt. Puskas be machtigt de bal, omspeelt enige te genstanders in een rush over de breedte, om plotseling met het lin kerbeen keihard in te schieten, 3-2. 43 Gento wordt van bal afgedrongen. Zet toch hoog voor over doelman Pe reira heen, waar Tejada klaar staat om in te koppentegen de lat. 45 Rust. 20.30 Di Stefano trapt af. 06 Coluna schiet van zeker dertig meter afstand enorm hard en verrassend in: 3-3. 09 Rush van Agoas afgebroken. 10 Verrassende actie PuskasDel Sol loopt door struikelen van Del Sol op .niets uit. 15 Casado geblesseerd. 17 Vrjje schop komt bó Eusebio, tikje naar Augusto, die inschiet. Horn keurt het doelpunt echter wegens buiten spel af. 18 Eusebio stormt in snelle rush, vele tackles negerend op doel van Real af. Binnen de lijnen van het straf schopgebied werkt Ffclo hem tegen de grond. Strafschop. 19 Eusebio benut de strafschop, 3-4. 22 Di Stefano schiet in vrije positie na pass van Puskas in handen van Pe reira. 23 Santamaria maakt hands. Coluna geeft center naar Eursebio, die op nieuw laag, door de muur, inschiet: 3-5 24 Strompelende Casado schiet voorzet van Puskas naast. 25 Eusebio, door twee verdedigers op de .hielen gezeten, knalt hard in. Ara quistain redt. 29 Pereira stopt op wonderbaarlijke wij ze schot van Gento, 32 Di Stefano, alleen op doel afstor mend, wordt door vier verdedigers belaagd. Krijgt geen schietkans en zakt door zijn knieën. Hom laat door spelen, maar Spanjaarden eisen straf schop. Horn gooit fluit in de lucht die door Del Sol wordt opgevangen en weer teruggegeven. 33 Puskas schiet over. 38 Araquistain stopt scl—t van Augusto. 39 Casado verlaat het veld. 44 Di Stefano schiet naast. Een voetbalmatch op neutraal terrein heeft zijn nadelen. Voor het publiek dan met name. Het weet niet zo gauw waar het vóór moet wezen. En een onbe vooroordeeld publiek is geen publiek. Afgezien van het feit dat zestigdui zend onbevooroordeelde mensen te zamen niet denkbaar zijn. Daarom hadden wij, Amsterdammers, het gis teravond aanvankelijk een tikkeltje moeilijk. Zekér, wij zqn dol op Ma drid, al is het maar omdat Sinter klaas er geboren en getogen is, maar wat hebben wij eigenlijk tegen Lis sabon? Als wij goed nadenken: niets. Real Madrid óf Benfica, het is om het even. En Franco en Salazar zijn ons evèn onverschillig. Totdat wij, Amsterdammers, tot de ontdekking komen, dat wij best eens zouden kunnen gaan meeleven met de par tij die onder ligt. Dat ligt ons. Als u het mó vraagt hebben die jongens van Reai Madrid gisteravond liun eigen graf gegraven door met 20 voor te gaan staan. Toen wisten wij waar wó aan toe waren. Toen had den Wij een partij om toe te juichen: Benfica. En toen keerde ook die dap pere Amsterdammer, die tot dan toe om „Arie" had zitten roepen, van de dwalingen zijns weegs terug. Hó had Eusebio, om niet te zeggen „üiselDio", ontdekt. Van dat moment af wisten wij waar wij aan toe wa ren en rukten de Portugezen op. Nu moet ik zeggen; cue lbensche jongens hadden hun eigen supporters meegebracht. Zij waren weliswaar duidelijk aanwezig, krachtens span doeken en vlaggen, maar zij vielen mij, wat de hun algemeen toege schreven onbeheerstheid betrext, toch ietwat tegen. Het Olympisch Stadion in Amsterdam staat er nog en, voorzover ik heb kunnen nagaan, zelfs ongeschonden. Ook zijn er bp mijn weten noch doden, noch gewon den gevallen. Daar begon het even op te lóken toen de scheidsrechter op een gegeven moment werd omringd door enige woedende spelers van Real Madrid. Maar het ongecompli ceerd naderbij komen van enkele nuchtere Hollandse agenten was vol doende om iedere hoop op verder gaand enthousiasme in de kiem te smoren. Neen, het echte elan moest ko men van de „neutralen" op de tribune. Zij leefden dus mee met Benfica, omdat het van meet af aan onder lag, maar vooral ook met Leo Hom. Want daar dar telde dan toch ook altijd nog één Nederlander op het grasveld mee. Nu is het door de bank genomen niet eenvoudig in geestdrift te geraken over een scheidsrechter. Maar Horn verstaat als geen ander de kunst in zijn overigens vrij hachelijke positie medeleven uit te lokken. Hp is niet alleen strikt rechtvaardig, maar hp is het op een opvallende manier. Hij beoefent de onpartijdigheid met een uitbundig gemak, dat op partijdig heid gerichte geesten vlam doet vat ten. Binnen en buiten de lijnen. Hij steelt de show aan het eind van de strqd „stal" hij trouwens ook de bal en hij doet er nauwelijks iets anders voor dan fluiten. Misschien een klein tikje meer, maar dat is dan zijn geheim. Het zal mij benieu wen hoe de Chilenen die toch altijd nog een tikje zuidelijker liggen, hem zullen waarderen. Maar ik mag de spelers van Real Madrid en Benfica overigens geen onrecht aandoen. Het zijn wonderlij ke kerels, die het niet alleen bestaan zulke schone namen als Angelo, Augusto, Coluna, Del Sol, Santema- ria of Gento te dragen, maar die bovendien het voetballen beoefenen als om het even ietwat paradoxaal uit te drukken een artistiek hand werk. Dit soort verheven voetballen grenst aan het balletdansen. En voor de rest is het een kwestie van ge nade. Of, om een voortreffelijke buurman op de tribune te citeren: „Ze benne allemaal katholiek". Amsterdam heeft het Europees voetbalevenement met gepaste geestdrift, maar tegelijk ook waakzaam ondergaan. Dick Bessem, directeur van het Olym- Eisch Stadion, liep gistermiddag in et Havengebouw, toen daar een re ceptie ter ere van de tweehonderd buitenlandse journalisten werd ge houden, terecht gloriërend rond en Jan Cottaar, voorzitter van de Ne derlandse sportpers, liep er even te recht alomtegenwoordig te wezen, rap converserend in alle drie de mo derne talen. Maar toen ik voor de match, bó het Olympisch Stadion een programma kocht, bezag de ver koper daarvan nauwkeurig het wis selgeld. „Ze kunnen me wel peseta's in de handen duwen", zei hij. En hp heeft zich daarbij, denk ik nau welijks gerealiseerd dat Real Madrid destijds Alfredo di Stefano heeft ge kocht voor honderdduizend harde dollars. Voetballen als kunst en voet ballen als business. Wij hebben het gisteren allemaal ondergaan en het kon ons helemaal niet schelen, dat slechts tien procent van de recette bij ons bleef. Wij hebben voor hon derd procent genoten en er intussen op gelet, dat ons geen peseta's voor dubbeltjes werden verkocht. De vreugde slaat los als een explosie, die twee maal drie kwartier zoveel mogelijk in bedwang was gehouden. De beker is voor Benfica. Honderden Portugezen stromen de grasmat op om de opnieuw veroverde trofee in triomf mee te voeren. BENFICA'S EUSEBIO IJLT WEG ALS EEN GEWOND DIER (Van onze speciale verslaggever) AMSTERDAM, 3 mei „Real Ma drid is over zijn hoogtepunt heen. De ploeg is geen schaduw meer van het sterrenteam van een paar jaar geleden. Nee, ik houd het op Benfica, die jon gens spelen wel hard maar vormen een hechtere eenheid." Zo sprak onze bondscoach Elek Schwartz voor de aan vang van de Europa-cupfinale. Hoe hij zijn gelijk heeft gevierd weten wij niet, want na afloop van de wedstrijd was hij tussen de honderden officials, spelers, genodigden, supporters en toeschouwers die zich verspreid hadden over de kleedkamers, de restaurants en de kille catacomben, eenvoudig onvindbaar. In het grote restaurant onder de eretri bune was het een complete chaos. Iede reen sprak iedereen aan, steeds weer klonken uitroepen als „Geweldig",' „Wat een wedstrijd" „Hoe bestdat 't". Én tussen de langzaam voortschuive- lende mensenmassa door wrongen zich Benfiea-supporters, buiten zichzelf van vreugde, met tranen op hun wangen, zij herhaalden maar twee woorden: „Ben-ji-fica, Ben-ji-fica" en „Eusebio, Eusebio". Daarmee was voor hen alles gezegd. Ook Sparta's manager Neville was vol lof over het spel van Eusebio, (ie „neger uit Mozambique" die gezien zijn optreden na afloop van de ontmoeting toch wel iets had van de figuur uit Remco Campert's gelijknamige gedicht. Maar de beste speler van het veld noemde de joviale Engelsman die an dere neger uit Mozambique, Benfica's prachtige linksbinnen Mario Coluna. „Hij heeft de aanval gedirigeerd en was waarschijnlijk de enige voorhoedespe ler van de Portugezen die zijn hoofd er aldoor bij hield," aldus Neville. „Ik ben overigens van mening dat wó' Real Madrid voor de laatste maal in de ver trouwde opstelling in het veld hebben gezien. De spelers worden te oud. Men had er allang toe moeten overgaan om nieuwe, veelbelovende spelers aan te kopen. Geld speelt bij deze voetbal N.V. geen enkele rol." Elek Schwartz had dit tevoren ook al opgemerkt. „Real Madrid" is duidelqk op zqn retour", zei hij. Maanden geleden hadden er ai maatregelen genomen moeten worden. Schwartz was er verder van overtuigd, dat een Nederlandse club zeer zeker het peil van een der finalisten zou kun nen halen. „Maar dan moeten wij over gaan tot het volledige beroepsvoetbal. Het is ontzaggelijk jammer dat die overgang bq ons zo bijzonder traag ver loopt, want wó hebben het materiaal. Een Moulqn en een Henk Groot in top vorm zqn van Europese klasse. Bij de wedstrijden van het jeugdelftal in Bulgarije heb ik enkele uitstekende spelertjes ontdekt. Nee, ik zie het alle maal nog niet zo somber in." Het deed Elek Schwartz kenneló'k ook goed, zón voormalig troetelkind Piet Kruyver te rug te zien. Verder -was er de wereldkampioen op de weg Rik van Looy met zqn echtge- uAr ging een half uur voorbij. Eu. men 8, van ons aannemen, dat het daar, ke .ftet heiligdom van Benfica, zeer (g jjg aan toe ging. Voor Nederland- begrippen speelden zich de zotste ta- BjJfn af: mannen omhelsden elkaar mi- wm an8 en lieten hun tranen de vrije he+ v-sp ers> w'e ae felrode shirts van en njf waren gerukt, grepen de „Cup" boka i aan hun lippen. Zodra de gr©© met champagne was gevuld, als P een van hen toe om de vloeistof te j_»'crkoeling over hoofd en schouders at6n stromen. Niemand protesteerde, he p biet' ,.ttugese ambassadeur slaagde er in ibW consul enige woorden van ge er „G15 te spreken, maar men schonk "°bov n aanda'cht aan. Bela Guttman, de star,} er.winnelqke" coach, stond als ver- Schre' "lngemetseld" tussen elkaar over- gelijcVwende gelukkigen. Voor een ver- 'hg met wat wij, Nederlanders, in dacht meest uitbundige momenten in: j© yait ons slechts één gebeurtenis bevrj(rt-uitt3arst'ngen onmiddellijk na de lijke jwT' IFer was bijna in de letter- lekenis een oorlog gewonnen. De 3 mei Vóór het be drid 2? t?® wedstród tussen Real Ma- Van hot ni ica werd in de catacombe taeine A Olympisch Stadion nog een '"Rezmi oor'°8" gevoerd. De Por taarden h='Amen met ee" bal, de Span tide© ,en er een en beide ploegen hadden m© n Seliefd leder, dat zó «bers" ®aan ..terHS, naar de kleedka- was zqn Salomons-oordeel... Na afloop van de strijd heb ik het typisch zuidelqk enthou siasme dan toch nog kunnen waarnemen. Het was, meen ik, Eusebio, die door waanzinnig ge worden supporters van zón trui werd beroofd. Halfnaakt, maar overgeluk kig verliet hq de arena. En in de tram terug werd ik omhelsd door een be snorde Portugees. „Ben fica". riep hq alleen maar. En gek, dat „Benfiiiica' klinkt dan toch ineens heel anders dan bijvoorbeeld ons „Hup Ajax". Maar het betekent dan ook in feite: „Waar het goed is te leven". 4.000 supporters hadden er om gesmeekt en waren blijven hopen toen hun helden bq êen achterstand van 2-0 aan de ket ting leken gelegd. Toen de dreigende en schier onvermijdelijke nationale ramp werd afgewenteld door de elf ontembare „Red Devils" welke ere-titel bó Tot tenham Hotspur ontstond sprong al wat Portugees was van zqn stoelen om de sensationele ommekeer als de heer lijkste Vinho in te drinken. De belegering van Benfica's kleed kamer zal in de annalen van het Stadion een plaatsje moeten krijgen als de meest opwindende en kleerscheuren kostende veldslag, die daar ooit is geleverd. Wie allemaal naar binnen wilden om oog in oog te staan met de super-atletische sol daten van Guttman, wij kunnen het niet zeggen. Twee portiers met zware bi ceps vochten als leeuwen om de voet ballers te redden van een nog grotere lawine van enthousiasme, waarvan men de gevolgen niet had kunnen overzien. Zelfs degene, die half stikkend uit bracht, dat hq tot de naaste familie be hoorde van Salazar, kreeg geen gehoor. In het tumult, de mitrailleuses van ver wensingen en smekingen in vele talen, slaagden de spelers, die na de emotionele gebeurtenissen op het veld te laat waren om min of meer ongestoord naar binnen te sluipen, er ternauwernood in door het pantser van de onverbiddelijke ci piers heen te dringen. Maar bij alle schermutselingen gleed steeds een grijns van verheerlijking over de bezwete ge zichten, zodra men zich realiseerde, dat het machtige Real Madrid, de groot vorst van het Iberisch schiereiland was vernietigd. Eki toen zagen wij Eusebio. Hij was niet de eerste, die de storm buiten de veilige beslotenheid van de kleedkamer trotseerde. Dat was Costa Pereira, de 31-jarige doelverdediger, die met mate uit de champagne „Cup" had gedron ken. Monter vertelde hq, dat het twee de doelpunt van Puskas als een schicht langs hem was gegaan, doordat iemand de bal nog juist had aangeraakt „Maar wat een publiek. Het hielp ons door de duisternis heen toen wij achter ston den. Het droeg ons naar de overwin ning. Dat was ons geluk, want buiten Portugal komen we zelden tot bqzon- dere prestaties." „Nu kan ik afscheid nemen van de voetbalsport", glimlachte Pereira tevreden. „Dit is mijn laatste seizoen; ik wordt administrateur bij Benfica. Aguas scheidt er ook mee uit, zijn besluit staat vast." De twee ster ren van Benfica zullen overigens eerst nog hun land dienen in het wereldkam pioenschap In Chili, waarvoor ze mor4 gen al naar Zuid-Amerika vertrekken om o.a. met hun clubgenoten Eusebio, Simoes, Coluna, Germano en Augusto twee oefenwedstrqden te spelen in Sao Paulo en Rio de Janeiro. Eusebio, ja, opeens was hq er, fris als een hoentje. Dit was een mysterie. Hoe kon hij, de naar adem snakkende en volkomen ingestorte, beklagenswaardige man van een half uur tevoren zo ge zond en levenslustig voor ons staan. Hij wipte van het ene been op het andere, zette vlot een handtekening, daarmee onbewust afrekenende met de mare, dat hq niet kan schrijven, en wilde graaig vertellen, dat hij niet negentien, maar twintig lentes telt. Zijn gelaatstrekken waren weer volkomen in rust, zijn hand vast, toen hij een jus d'orange met een verontschuldigend gebaar accepteerde omdat hij de enige was, die op dat mo ment dronk en zijn meningen uitge sproken nuchter. „Ik begrijp niet, dat men een speler als Puskas al oud kan vinden. Bij ons in Mozambique, waar Benfica gemakkelijk de beste krachten weet te vinden, is een voetballer van dertig jaar net zo in tel als een van twintig". ..Was u moe na deze wed strijd?" „Niet meer dan anders, ik voel altijd wel, dat ik er iets aan gedaan heb, maar ik zou niet anders kunnen. Toen ik een paar jaar geleden mijn brood moest verdienen met vissen, was ik 's avonds ook vermoeid. Nu ben ik prof voetballer bij Benfica, het werk wordt alleen beter beloond." Eusebio denkt er voorlopig niet aan bq de club uit Lissa bon weg te gaan. Het is pas mijn tweede seizoen en mijn eerste in de competitie voor de Europese beker en ik kan me geen baas voorstellen, bij wie ik het beter heb." De bewaker van de Portugese meester- voetballers, nu wij er over nadenken toch zeker een Geesink in triplo, week pas toen de laatste der gladiatoren, Si- moes, met afgemeten pas naar buiten stapte. De achttienjarige linksbuiten be schouwde het als een fout van Real Ma drid. dat het zo individualistisch speelde. „Wij hebben gewonnen door allen één te zijn, ook toen de nood het hoogst was. Bij Real Madrid moet het succes komen van een paar solo-nummers. Die horen er bij ons wel bq, maar passen in het geheel." Dat was scherp geformu leerd van de benjamin, op wie de Ita liaanse scouts na deze bekerfinale onge twijfeld nog meer zullen loeren. De rechtshalf van Benfica, Cavem, torst de „Cup" met eerbied in zijn ogen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1962 | | pagina 11