7egen de reqe V.y.D. geporteerd voor schorsing Mammoetdebat Dr. Albering: Kamer moet over meningsverschil van deskundigen heenstappen Leeftijdsgrens weduwen in AWW van 50 naar 40 EEN FIETS «OOR NIETS «imtuzuN! dinsdag it april Tweede Kamer stemt in met verhoging A.O.W. Na SER-advies definitieve regeling oudedagsvoorziening PIKEUR Ik heb een jas, die licht èn warm is bij regen. Ik heb een jas, die sterk genoeg is voor dag in dag uit fietsen. Ik heb een jas die mooi is en blijft, wasbaar is en altijd correct zit zonder kreukels. Ik heb de fijnste jas voor de regen, een jas met 'body'. En dat wonder heet Terlenka. Waarschuwing Dr. Tilanus nog pal tegen VAN NELLE's Verrassing in Tweede Kamer Aardappelprijzen spoedig omlaag? Op de inhoud komt 9i aan Afternoontheebuiltjes Zaak Tiendeveen komt opnieuw voor Gemeenteraad gekozen in Noordoostpolder Ritmeester Geringe kans op proef met fluor in brood DONDERDAG 3 MEI 1962 PAGINA 7 ATTENTIE! in't heldergele doosje! Persoonlijke Leningen Met één theebuiltje zet u een flinke pot heer lijke krachtige thee heel de familie! voor doos J. P. J. ASSELBERGS OVERLEDEN SOVJETVAANTJES IN ZEVENAAR ELKE DAG -3 MAANDEN LANG DIT ZIJN DE WINNAARS YAN DE DERDE WEEK STAAT U HIER DE VOLGENDE WEEK BIJ? licht en geurig Nu ook in dozen van 10 stuks 1.25 SCHOONI imgwwwBww 's werelds grootste bloemenpracht In Lisse (Advertentie) NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK Tenslotte heeft de hele fractie van de K.V.P. in de Eerste Kamer vóór de begroting van Buitenlandse Zaken gestemd. Niet echter zonder de kanttekening, dat een deel van de fractie daar moeite mee had en dat dit deel hoopte, dat de minister zich de ge geven waarschuwing zou aantrek ken. Dus toch de „benefit of doubt". Dit blad heeft er begrip voor, zowel voor de twijfel zelf als voor het toch weer voorwaardelijk er voorlopig geschonken vertrouwen. Het valt moeilijk de twijfel van zich af te zetten, als men telkens opnieuw waarneemt hoe minister Luns er niet in slaagt met de Indonesiërs tot een gesprek te komen (of er in slaagt niet tot een gesprek te ko men?). Men kent de instructies aan de heer Van Roijen niet, men kent het plan-Bunker niet. Wenst minis ter Luns eigenlijk wel een conferen tie met Indonesië of vreest hij dat deze hoe dan ook op enigerlei vorm van bestuursoverdracht zal uitlo pen? Dat hij opkomt voor de be langen der Papoea's, valt te billijken. Is er echter op dit punt met de Indonesiërs wel zo weinig te bereiken? Of geeft de gedachte, dat Soekamo zijn zin niet mag krij gen, de doorslag? Is onze kopdiplo- maat persoonlijk niet zozeer geladen met anti-Soekamo-affecties, dat hij niet in staat is alle kansen voor een accoord te verkennen?. Het zou een koud kunstje zijn om telkens net zóveel reserves te maken en net zó veel voorwaarden te stellen, dat het voor het Indonesische thuisfront on mogelijk is een gesprek op die basis te aanvaarden. Wie de Indonesische ontwikkelingen een beetje volgt, kan bij voortduring mikken op datgene, dat precies beneden de grens van het bereikbare blijft, daarbij zoveel souplesse voorwendend, dat Indo nesië voor de buitenwereld de schuld moet krijgen. En dit zou ongetwij feld door sommigen in ons land als een groot diplomatiek succes wor den beschouwd, want tijd gewonnen, is al gewonnen, menen zij. Zij den ken, dat elk jaar, dat het Neder lands bewind in Nieuw-Guinea voortduurt, de Papoea's blijvend cultureel en economisch gewin zal brengen. En intussen sterft Soekar- no misschien... of wordt de Masjumi of de Partai Sosialis of wat dan ook in Indonesië de baas (aan commu nisten denken zij dan maar niet, of schoon die van een voortduren van het Nieuw-Guinea-conflict het meest profiteren). Wie zegt ons, dat de heren Luns, Bot, Calmeyer en Vis ser (om een paar voorbeelden te noemen) niet óók zo denken? Het nare is, dat men hen op dit punt nauwelijks kan vertrouwen en bo vendien niet kan nagaan wat zij uit spoken. Het nare is bovendien, dat men niet anders kan doen dan hen, nu zij wellicht de mogelijkheid heb ben door harde onderhandelingen iets voor de Papoea's te bereiken, te laten begaan. Ook al neemt door aUe getraineer het gevaar toe en raakt het Indonesische volk steeds ffceer in de put (ook dat gaat ons aan). Het was een hard gelag voor de «den der Eerste-Kamer fractie van «e K.V.P. te moeten volstaan met een waarschuwing. Die houding lijkt «lap, dubbelhartig zelfs. Maar zij was juist: het was nog niet de tijd voor de eindafrekening met de re gering over haar Nieuw-Guinea-be- teid. De begroting van Buitenlandse Zaken was eigenlijk te vroeg aan de orde. Tenslotte zou de regering nog iets goeds uit het vuur kunnen sle pen, al heeft zij de schijn tegen. En heeft de Eerste Kamer niet ook nog ©en vroegere verzekering van mi nister Luns, dat er om Nieuw Gui nea geen droppel Nederlands bloed zou vloeien, hoe macaber deze uit spraak langzamerhand ook gaat klinken? Dus toch maar weer de benefit of doubt. Het zou echter on verantwoordelijk zijn geweest niet van oprechte twijfel te doen blijken, klagen dan slippendragers over dienstverlening aan Soekamo". (Van onze onderwijst'edacteur) DEN HAAG, 3 mei Het gisteren in de Tweede Kamer voortgezette debat over de Mammoetwet heeft weinig ge heel nieuwe gezichtspunten geopend, maar de precisering van enkele stand punten trok toch wel de aandacht. Er waren een paar momenten, waarop de replieken nogal fel opflikkerden. Dat was dan vooreerst het geval bij de rede van mevr. Van Someren-Dow- ner (V.V.D.), die eenzelfde opvatting bleek te zijn toegedaan als het Genoot schap van Leraren, dat zich enkele dagen geleden uitsprak voor het op schorten van de behandeling van de Mammoetwet. Mevr. Van Someren zei het theoretisch mogelijk te achten, dat de minister bij allerlei punten van dit wetsontwerp een meerderheid haalt, een meerderheid, Óie in het ene geval zus en in het andere geval zo is samengesteld. De liberale woordvoer ster zag dit echter als een weinig be vredigende gang van zaken. Zij ver klaarde geen verwerping van het wets ontwerp te willen, maar wel ©en gron dige herziening en die is door gewone amendering niet te bereiken. Mr. Cals behoeft daar niet mistroostig om te worden. Men heeft niet voor niets ge werkt als besloten zou worden tot schorsing van de behandeling. Er zou dan gelegenheid zijn voor beraad met de mensen van het onderwijs en het wetsontwerp zou vervolgens zo gewij- wjjzigd kunnen worden, dat het daarna snel af te handelen is. Volgt men die weg niet, dan voorziet mevr. Van So meren een ondoorzichtige behandeling. Vooral van de zijde van de P.v.d.A. werd deze gedachtengang ge attaqueerd. Dr. Tans noemde de onder wijskundige kant de belangrijkste zijde van het wetsontwerp. Uitstel van de behandeling van de mammoetwet zou de kans op enige onderwijskundige ver nieuwing voor vele jaren voorbij doen gaan. Dr. Tilanus had geen commentaar b\j de opmerkingen van mevr. Van Some ren, maar het was wel duidelijk, dat ieder uitstel van de behandeling hem alleen maar welkom zal zijn. De chris- telijk-historische fractieleider bracht mr. Cals hulde voor zijn verdediging, maar hij verklaarde niets te kunnen terugnemen van zijn bezwaren. Hjj handhaafde dan ook zijn uitspraak, dat (Advertentie) 20 van (Van orrae parlementaire redacteur) DEN HAAG, 3 mei Een verbete ring van de Algemene Weduwen- en We zenwet, waarvan de belangrijkste bepa ling is de verlaging van de leeftijds- Advertentie) (Van onze correspondent) R bergen op zoom, 3 mei in th'eda is op 83-jarige leeftijd overleden heer Johannes Petrus Josephus As- bergs, in leven oud-directeur van de ',v' Zuid-Nederlandse ijzer- en metaal- sieterij en machinefabriek, oud pre- (.vj^Ht-commissaris van de n.v. Assel- „pjks IJzerindustrie en Handelsmaat- ^nappü ^en van de n.v. Asselbergs v,.Pe .keer Asselbergs werd op 5 fe- ren&ri 1879 in Bergen op Zoom gebo- i„ ei\ verwierf zich grote verdiensten stad en streek op katholiek sociaal tot ,clrganisatorisch terrein. Van 1923 de ai was ftderatievoorzitter van ei no i?'- Katholieke Werkgeversvereni- rinJL 1J was voorzitter en mede-op- yan de Katholieke vereniging en „r,er^gevers in de metaalnijverheid verl?n R.K. Verbond van werkge- was h-ei??fmgen' Van 1915 tot 1927 Beron» "d van de gemeenteraad van Van tS. op Zoom' van 1923 tot 1947 lid bant v£°Yln,clale Staten van Noord-Bra- 1 en de laatste 11 jaar hiervan lid van Gedeputeerde Staten. Hij was com missaris en lid van de Raad van Toe zicht van de P.N.E.M., commissaris van de n.v. van Mierlo en Zn., en pre sident-commissaris van de B.B.A. Voorts was hij lid van de partijraad van de R.K. Staatspartij, lid van de Raad van Toezicht van de Kath. Economische Ho geschool en voorzitter van het E.T.I.- Noord-Brabant. De overledene was rid der in de orde van de Nederlandse Leeuw, officier in de orde van Oranje- Nassau en ridder in de Orde van de H. Gregorius de Grote. grens voor weduwen van vijftig tot veertig, heeft uitvoerige discussies ten gevolge gehad in de Tweede Kamer. Mej. Kok (KVP) vindt deze maatre gel een verrassing. De strekking van de wet is, dat weduwen, die niet in hun levensonderhoud kunnen voorzien, gesteund worden. Men zou nu kunnen opwerpen, dat vrouwen van veertig jaar voor een deel toch zeker nog wel in hun onderhoud kunnen voorzien. Zij acht het echter verantwoord, omdat de bedoeling van de wet ook is om schrij nende grensgevallen weg te nemen, het geen door deze leeftijdsverlaging onge twijfeld geschiedt. Ook vele anderen ble ken het eens met dit voorstel. Meer voeten had de regeling van de positie van de gescheiden weduwen in aarde. Algemeen is men van oordeel, dat deze groep van 2500 vrou- IIIIIIIHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIMII iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiimiiiiiinmi wen juridisch niet, maar materieel wel onder de wet hoort. Minister Veld kamp zoekt nog met de Kamer naar een juist criterium om deze groep te kunnen afbakenen. Hij vindt het niet juist af te gaan op het ontvangen van alimentatie. Een voorstel van mr. Van Lier (P.v.d. A.), om vordering van de vrouw zelf tot echtscheiding als norm aan te ne men, noemde hij onaanvaardbaar. Dit zou een volstrekte onderstreping zijn van de grote leugen", waartegen in brede kring van ons volk ernstige be zwaren bestaan. Mej. Kok (KVP) vindt, dat de regeling alleen zou moeten gel den voor geseheiden weduwen (quasi-ve- duwen) die kinderen hebben en die vijftig jaar zijn. Minister Veldkamp is er voor, dezelfde grenzen aan te houden als die welke voor normale weduwen in het ontwerp zijn gelegd: veertig jaar dus. Anders zou een groot aantal er toch weer buiten vallen. Hij is zich be wust, dat dit een globale norm is, maar dat is in dit geval niet te vermijden. De minister heeft de Kamer in over weging gegeven om deze zaak opnieuw in de fracties te bezien. Vanavond wordt het debat voortgezet. de minister langs de grondwet heen is gelopen. Minister Gals veerde enige malen op met vragen om een duidelijker argu mentatie van de bezwaren tegen de Mammoetwet. Op andere momenten zat de minister bij het zeer negatieve betoog van dr. Tilanus te wippen op zijn stoel, met moeite zijn verontwaar diging bedwingend. Dr. Tilanus bleek o.m. ernstig bezwaar te hebben tegen het vervangen van de term „lager onderwijs" door de term „basisonder wijs". De heer Kleywegt (P.v.d.A.) zei in reactie op het „langs de grondwet heenlopen", dat dr. trianus er langs heen praat. De eerste socialistische woordvoerder had in zijn betoog veel kritiek op de critici van mr. Cals, maar' aan het adres van de minister zei hij, dat deze niet te zeer moet trachten het onverzoenlijke te verzoe nen. Dit sloeg o.a. op een uitspraak van mr. Cals over het constructieve karakter van bepaalde anti-revolutio naire amendementen, die de heer Kley wegt veeleer destructief acht. De heer Bruins Slot heeft nog maals verklaard, dat de A.R.-fractie constructief wil blijven meewerken aan de behandeling van de Mam moetwet. Haar houding verschilt in derdaad sterk van die van dr. Til-a nus, maar het voortgezette pleidooi van dr. Bruins Slot voor twee school stelsels roept wei enige vragen op. De anti-revolutionaire fractieleider gaf intussen een duidelijke formulering van de positie van het bijzonder onder wijs. Dit onderwijs is, anders dan het openbare, vrij. Het is gebonden aan zekere regelen, maar de vrijheid brengt mee, dat men dan ook weet waaraan men gebonden is. Een democratische overheid moet geen pathetische ver trouwensvragen stellen, aldus dr. Bruins Slot. Zijn fractiegenoot de heer Van Bennekom zei o.m., dat de minis ter de voordelen van het wetsontwerp ten opzichte van de huidige situatie overschat. Een soortgelijke opmerking maakte mej. Nolte van de K.V.P.: men stelt het heden te donker en de toe komst te licht voor. Dr. Albering (K.V.P.) meent, dat de Kamer er goed aan zal doen over de meningsverschillen in de onderwijswe reld heen te stappen. Als men alle deskundigen hun zin wil geven, komt men er toch nooit uit. Spreker stipu leerde nog eens, dat de door hem ge bruikte term „conditio sine qua non" betrekking had op een doeltreffende werkzaamheid van de maatschappe lijke organen. Mevr. Van Someren zei ten aanzien van de maatschappelijke organen: als het de bedoeling is, dat deze organen alleen een adviserende taak hebben, dan is daar geen wetsartikel voor nodig; wil de minister het artikel niet schrappen, dan wekt hij de verdenking dat hij met deze organen toch meer wil. Wij hebben hiervan een voorproef je gehad met de adviserende Stichting van den Arbeid, die gevolgd werd door de verordenende P.B.O. Hedenmiddag zouden de replieken worden voortgezet en daarna zou mi nister Cals meteen antwoorden. Het ligt in de bedoeling, dat de Kamer commissie voor de Mammoetwet zich vervolgens met de minister gaat be raden over de ordening van de honderd en zoveel amendementen. „Op zo kort mogelijke termijn" zal daarna het debat worden voortgezet. Dr. Korten- horst sprak over „enkele weken"; de heer Kleywegt, commissie-voorzitter, toonde zich wat huiverig bij deze term: er rust een odium op de Mammoetwet, dat men er nooit mee klaarkomt... (Van onze correspondent) ARNHEM. 3 mei Het sovjetem bleem heeft op koninginnedag het dorpsbeeld in Zevenaar een verrassend accent gegeven. Een plaatselijke boek handelaar had in Rotterdam een zen ding vaderlandse vaantjes besteld voor de schoolkinderen. Noch de boekhande laar bij het uitpakken noch de onder wijzer bij het uitreiken viel het aan vankelijk op, dat de oranjevaantjes in de rechterbovenhoek de gele sikkel en hamer droegen. Achteraf bleek, dat de vlaggetjes be stemd waren voor Oost-Duitsland en per ongeluk in Zevenaar waren terecht gekomen. Het is best mogelijk, dat de jeugd achter het IJzeren Gordijn op 1 mei gezwaaid heeft met de oranjevaan tjes uit Nederland. (Advertentie) (van zaterdag 31 maart t/m 30 juni '62) heeft iedereen die dan een.nieuwe fiets koopt, de kans die fiets (plus bijbehorend extra toebehoren) cadeau te krijgen ZATERDAG 14 APRIL de heer R. Dooper, Donker Curtiusstraat 3, Delft MAANDAG 18 APRIL mej. Janneke Slijm,Oude Sluisbuurt 9, Finsterwolde de heer P. A. Lindenbergh, Piet Avontuur- straat 80, Breda WOENSDAG 18 APRIL de heer Theo Veenendaal. Wllfrbrofdus- straat-99, Rotterdam DONDERDAG IS APRIL de heer D. J. Rougoor, Hamburgerweg 75, Ermelo VRIJDAG 20 APRIL mej. L. J. van der Ende, Melis Stokelaan 2088, Den Haag (vraag uw fietsenhandelaar inlichtingen) (Advertentie) DEN HAAG, 8 mei Ouden van da gen, die van de A.O.W. profiteren, zullen hun uitkering met ingang van 1 juli de finitief omhoog zien gaan met vijftien procent. De Tweede Kamer heeft het wetsontwerp z.h.s. aangenomen. Het zal vrij spoedig ook in de Eerste Kamer worden behandeld en daar ongetwijfeld eenzelfde instemming ontmoeten. Minister Veldkamp noemde deze maatregel een onderdeel van een com plex, waarvan het doel is om in een periode van groeiende welvaart de po sitie van de zwaksten in de samenleving te verbeteren. Als gevolg van de ver- welke gelden voor de ziekenfondsverze kering voor bejaarden, worden opge trokken. De stijging zal gelijk zijn aan het bedrag waarmede de pensioenen worden verhoogd. De huidige maatregel draagt een in cidenteel karakter. Zodra een SER- advies gereed is. zal de minister ver der werken aan een definitieve rege ling van de oudedagsvoorziening, waarop van vele zijden is aangedron gen. De heer Van der Ploeg (KVP) vroeg aftrek van premielasten voor de laagst betaalde loontrekkenden en wees de mi nister op de moeilijke positie van be jaarden, die in bejaardentehuizen ver zorgd worden en nauwelijks nog iets voor zichzelf overhouden. De heer Ber ger (P.v.d.A) kwam met een vernuftig plan tot grotere waardevastheid van de eigen verzekeringen, die het bodempen sioen van de A.O.W. moeten aanvullen. De verhoging van de A.O.W. kost dit jaar honderd miljoen. De totale kosten van de oudedagsvoorziening zijn geste gen van 1300 tot 1400 miljoen. De A.O.W.-premie zal daarom met in. gang van 1 januari 1963 met één procent worden verhoogd. Minister Veldkamp bracht in herinnering, dat in 1945 de uitkeringen aan ouderdomsren ten uit hoofde van de invaliditeitswet nog 25 miljoen bedroegen. In 1957 werd ingevolge de A.O.W. circa 835 mil joen uitgekeerd. Voor 1963 zal dit reeds 1300 miljoen zijn met nog ruim 50 miljoen ouderdomsrenten. DEN HAAG, 3 mei De wachtmees ters der rijkspolitie W. en O., die ter zake van de dood op 4 juni vorig jaar van de 30-jarige spoorlegger Berend P. door de rechtbank in Assen buiten ver volging waren gesteld, zullen opnieuw terecht staan. Het gerechtshof in Leeu warden, heeft de beschikking van de rechtbank die was gebasseerd op „noodweer" vernietigd. De officier van justitie in Assen was tegen de uit spraak van de rechtbank in beroep ge gaan. EMMELOORD, 3e mei In de Noordoostpolder zijn gisteren verkie zingen gehouden voor de gemeente raad. Dit in verband met het feit, dat de Noordoostpolder 2 juli een ge meente wordt. Zoals bekend wordt voor de overige gemeenten in Ne derland de nieuwe gemeenteraad op 30 mei gekozen. De uitslag van de verkiezingen in de Noordoostpolder luidt als volgt: K.V.P. 5 zetels, P.v.d.A. 5 zetels, Chr. partijen: (AR, CHU, SGP) 9 zetels. V.V.D. 2 zetels. De G.V.P. en de Vrije Katholie ken verwierven croon ratels (Advertentie) (Van onze soc.-econ. redactie) DEN HAAG, 3 mei Er zijn aan wijzingen dat de aardappelprijzen voor de consument iets gaan dalen, maar helemaal duidelijk is het beeld nog niet. In de vergadering van het pro- duktschap voor aardappelen werden door verschillende bestuursleden ver schillende prijzen genoemd, die variër- den van 25-38 cent per kilo. De prijs hangt ook heel erg af van de soort. De rassen Bintje en Furore worden veel gevraagd. Als de prijzen inderdaad in de ko mende dagen en weken zullen dalen, is dat voor een belangrijk deel te dan ken aan de drastische exportbeperking, die het produktschap op aanwijzing van de minister van Landbouw heeft ingevoerd. Met die exportbeperking is overigens formeel iets niet in orde, zo als blijkt uit de uitspraak, die de voor zitter van het college van beroep voor het bedrijfsleven heeft gedaan in twee korte gedingen van aardappelexpor teurs tegen de minister en het produkt schap. De voorzitter van het college, mr. In 't Veld, sprak uit dat de circu laire, waarin aan iedere exporteur een bepaald deel van het totale contingent van 15.000 ton is toegewezen, niet 'be rustte op een besluit van het bestuur van het produktschap en dus bindende kracht mist. Om dit verzuim goed te maken zal het bestuur van het produkt schap op 10 mei opnieuw bijeen komen. Intussen zal het nog zeker een week of zes duren voor de nieuwe aardappelen van de binnenlandse oogst beschikbaar komen. (Advertentie) (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 3 mei Deskundigen ach ten de kans niet groot dat het tot een proefneming zal komen met fluoridering van het brood, een mogelijkheid die door de gezondheidsdienst T.N.O. al sinds enkele jaren wordt onderzocht. Fluoridering van het brood ter voor koming van tandbederf zou van groot belang zijn, omdat daarmee tegemoet wordt gekomen aan het vaak geuite be zwaar tegen fluoridering van het drink water, dat men wel verplicht is van dit water gebruik te maken, wat de princi piële vrijheid van de burger zou aan tasten. Bij fluoridering van brood zou het een ieder vrij staan gebruik te ma ken van dit brood of gewoon brood te kopen. Het staat evenwel nog niet definitief vast dat er geen proef met gefluori deerd brood zal worden genomen. Er moeten nog diverse commissies over beslissen, waarna de minister van Volksgezondheid het laatste woord heeft. De moeilijkheid bij toevoeging van fluor in brood is de juiste dosering te bepalen. Het individuele broodverbruik varieert sterk en daardoor is het ge vaar van overdosering niet uitgesloten. Bij toevoeging van fluor in water wordt overdosering onmogelijk geacht.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1962 | | pagina 7