Mr. Cals gekant tegen uitstel van het Mammoetwet-de bat Ook bij kleine meerderheid blijft minister aan Probleem na overlijden van drs. Stubenrouch Nieuwe staatssecretaris en/of koninklijk commissaris Idee Weeldetarief kan niet geheel vervallen JfoUandta Treinbestuurder had de dagorders niet Te snel gereden: twee doden, tien gewonden gelez en PYJAMA'S 13 Peeks Cloppenburg Dodelijke verkeersongelukken 9.' Duidelijke taal voor dr. Tilanus Koninklijk gezin naar Den Haag Te hoge prijzen voor schamele woonruimte Staatssecretaris antwoordt Kamer over wetswijziging omzetbelasting Maand hechtenis geëist voor Hof Koning Willem I- prijs voor M. Lips Vijf gezinnen door brand dakloos Officieel bezoek 9 mei Er is iets te doen tegen overvraging W iskunde-olympiade gestart superior cool PIPE TOBACCO Burgemeester onder invloed achter stuur Pax Christi bezorgd over wending in N.-Guinea-kwestie deze zaterdag VRIJDAG 4 MEI 1962 PAGINA 5 Halve eeuw wachten? Invloed van Rome? Overleg HERENMODE-TIP 90 95 (Van onze onde rwij sr edacteur OEN HAAG, 4 mei Aan het einde *a« een lange redevoering, waarmee de llgemene beschouwingen over de Mam- blo et wet werden afgesloten, heeft mi- bister Cals gisterenmiddag een verkla ring afgelegd, die de volle aandacht van de tevoren wat roezige Kamer kreeg. De bewindsman sprak nogal bewogen. Dij zei, dat het voor de toekomst te betreuren zou zijn als de Mammoetwet Reen grote meerderheid zou verwerven. »Ik heb er mij ernstig over beraden ik dan zou moeten terugtreden. Ik Reloof dat niet te moeten doen. Als dit Wetsontwerp onverhoopt niet zou wor den aangenomen met de meerderheid, ">e de kleuter onderwijs wet en de wet ®P het wetenschappelijk onderwijs Rebouwd op dezelfde pijlers kregen, dan meen ik, dat de wet tot regeling Jan het voortgezet onderwijs toch in b®t Staatsblad zou moeten komen. Ik ®""P echter, dat deze nationale zaak door ons gezamenlijk in nationale zin •fRehandeld zal kunnen worden". Op het eerste gehoor een voor de band liggende uitspraak: een minister Raat niet heen wanneer zijn wetsvoor stel wordt aangenomen. Gelet op de Ne derlandse onderwijssituatie is het ech ter begrijpelijk, dat men voor een be langrijke onderwijswet graag een grote bieerderheid ziet en dat een minister behoefte gevoelt even aan te geven, dat "il rich niet uit het veld zal laten slaan Wanneer hij die meerderheid niet krijgt. Toch schuilt ook hierin nog niet het belang van deze verklaring. Door hetgeen eraan vooraf was ge- Raam is de betekenis van het ministe riële woord vooral, dat het aan het ein de van de algemene beschouwingen de >ischeiding der geesten" onder de voor standers van het bijzonder onderwijs biet langer bemantelt. In de loop van zijn uitvoerige uit eenzettingen gisteren was mr. Cals Wederom bijna drie uur aan het woord heeft de Tweede Kamer de bewindsman «i allerlei stemmingen meegemaakt. Men constateerde enige malen, dat hij agressief en geprikkeld was. Mr. Cals erkende gisteren, dat hij door de psychi sche druk zijn mening wel eens „erg dui delijk" naar voren had gebracht. De mi nister heeft zich echter ook menig keer wat men noemt uitgesloofd om met name dr. Tilanus niet te zeer voor het hoofd te stoten. Nu evenwel, mede door uitlatingen buiten de Kamer van de voor zifter der C.H.U., mr. Beernink, duide lijk geworden is, dat er met de chris- telijk-historischen op het stuk van de Mammoetwet toch niets te beginnen valt, moest het hoge woord er maar uit: ook bij aanhoudend verzet van som migen uit protestants-christelijke kring zal de katholieke bewindsman zich niet laten afhouden van de nieuwe uitwer king van de pacificatiegedachte. In de politieke onderwijsgeschiedenis van ons land wordt met deze uitspraak een belangrijk moment gemarkeerd. In de vorige week door mr. Beernink gehouden rede werd gesteld, dat men zich beter bij de wetsontwerpen van minister Rutten had kunnen houden. Maar tegen die wetsontwerpen beston den eveneens bezwaren, zo merkte mr. Cals op. Het vorig jaar klonk reeds het ge luid, dat de C.H.-fractie tegen de Mam moetwet zou stemmen. Men maakt het een minister dan wel bijzonder moei lijk nog tot gemeen overleg te komen, aldus mr. Cals. Hij vervolgde: „Dr. Tilanus bracht mij hulde voor mijn knap pe betoog. Maar daar heb ik zo wei nig aan. Voor mijn part noemt men het betoog niet knap, voor mijn part breekt men het af maar dan met ar gumenten!" Later zei de minister nog „Ik heb mij beijverd om de lijn der pacificatie door te trekken. Waar is het indringende betoog gebleven, dat hier tegen in ging? Het spijt me, dat we op dit moment de sfeer der pacificatie missen, doch het is nu maar beter duidelijk te zeggen waar de zaken op staan". Nu, het moet voor dr. Tilanus dan ook wel duidelijk taal geweest zijn, toen de bewindsman, sprekend over de uitleg van de bedoelingen van de grondwet, opmerkte, dat de christe- lijk-historischen eerst na de oorlog be- (Van onze onderwijsredacteur) de T HAAG, 4 mei In en buiten ken I eec|e Kamer is de vraag gere- h„ Wanneer en hoe minister Cals n) P'aat8, die is opengevallen door het rit e. R overlijden van staatssecreta- stubenrouch, zal doen bezetten. Hjj de behandeling van de Mam moetwet mag de minister voor een be langrijk deel van de ingewikkelde ma- iSte' die de staatssecretaris voor zijn rekening ZOu hebben genomen, per- *°°hlrjk ook zeer competent worden ge- a maar het zou toch wel een buiten gewoon zware taak voor mr. Cals wor sen de verdere behandeling van de v.p?mmoetwet geheel alleen voor zijn te nemen. De minister was bij Wot gin van de behandeling van het etsontwerp nog niet geheel hersteld an de ernstige ziekte, die hij enkele 'aan den geleden gehad heeft. Hij pet zeker oppassen zich nu niet te overwerken. benendieri heeft staatssecretaris Stu- do c.h tijdens de afwezigheid van jvp phmister verschillende besprekingen Cal r<? °ver kwesties, waarin mr. z'ch nu toch opnieuw zou moe ren inwerken. Aen nog belangrijker overweging is, de staatssecretaris niet alleen te dat jy. -atacitöstfuretciris iiitfi cuit;t;ii ie een me^ de Mammoetwet, doch de? °mvangrijk gedeelte van het on- ge]jSJs onder zijn hoede had. Dit da- denn werk eigenlijk alleen al een ka5 Jement, zei mr. Cals gisteren de minister er bezwaarlijk bjjne- ktaat*1 rïejikt dus over een nieuwe "ok a ecre*a"s> maar daarnaast is "e gedachte geopperd dr. Ti- nok lau gp heeft daaraan gisteren uiting ge vers T dat de minister zich bij de laton!5!ng van de Mammoetwet zou »ko«- !staan door een zogenaamd koim dk commissaris". De figuur do JWaar weinig voor, doch zij is in »»d« j dwet en in het reglement van der Tweede Kamer uitdrukkelijk heid®? HAAG, 3 mei Ter gelegen- leu,,, ,a'1 het zilveren huwelijksjubi- konipP.?" het koninklijk paar brengt de hezop? Jhe familie 9 mei een officieel tal Kp aan Den Haag, dat zich echter ePerken tot de late middaguren. PrW vier Komen de koningin, de leis fifP de prinsessen aan op het pa- Sraaron ten Bosch, vanwaar zp kort riet f pertrekken naar de Ridderzaal, ïphte ifhnklijk gezin volgt daarbij de Xeorho.^ës de Leidsestraat, het Korte rR en Toumooiveld, Lange Vijver- v®n r)r-rC .Binnenhof. Behalve de leden V9ngst hcihle staten zullen bij de ont- t comln de Bidderzaal aanwezig zijn fClaa lissaris van de koningin mr. ten. r> esz en burgemeester Kolfscho en WnP erewacht voor de Ridderzaal P°st Va gevormd door een dubbel- ?a" van i,de marechaussee en zestig heidskki, et Beids studentenweerbaar- ders v°rPs .-pro Patria". De wethou- het »eaa, Den Haag zullen om vijf uur den. "enk van de gemeente aanbie- ^5ressant°r het Puhüek het meest in- en, w ,s de rijtoer naar Schevenin- etCjr ar het vorsteljjk gezelschap in h^eernake een jeugdforum zal ter gevowT'P' De route, die zal worden luidt - Dravenluidt: Binnenhof, Buitenhof, Plein ï,aat' Grote Halstraat Kerk- Sroenm» i°5erls'raat. Riviervismarkt, S^straat Doogstraat, Noordeinde, "illenwï.' Scheveningseweg, Prins naarsestnoa» Keizerstraat, Wasse- en at' Gevers Deynootweg Uur v.wfDeynootplein. Om zeven We^r trekken de koninklijke gasten voorzien. Een dergelijke commissaris zou bij voorbeeld gevonden kunnen worden in de groep van ambtenaren, die betrok ken zijn geweest bij de voorbereiding van de Mammoetwet. Als de minister niet een van zijn medewerkers met de ze taak wil belasten, zou het een ware vondst zijn als hij iemand van buiten het departement voor bedoelde funct- tie zou kunnen aantrekken. De weinige buitenstaanders, die op het terrein van de Mammoetwet werkelijk goed thuis zijn, delen niet allen de opvattingen van de minister ofwel zij zijn om an dere redenen niet beschikbaar. Het blijft intussen nog steeds mo gelijk, dat mr. Cals, omdat hij het toch bezwaarlijk zonder staatssecre taris kan stellen, niet met een ko ninklijk commissaris komt, doch de oplossing alleen in de aanstelling van een nieuwe staatssecretaris zoekt. Ge let op de vrij korte tijd, die het huidige kabinet nog voor de boeg heeft, en op alle complicaties rond de Mammoetwet, zal het echter niet eenvoudig zijn een bekwame figuur voor deze post te vin den. Mr. Cals ging gisteren bij het Mammoetdebat in de Tweede Ka mer nog niet op de suggestie van dr. Tilanus in. Hij verklaarde alleen, dat hij alle middelen zal aangrijpen om de zaken goed te laten verlopen. Er worden in onderwijskringen reeds namen genoemd voor het staatssecre tariaat of het commissariaat, maar dit zijn in dit stadium toch niet meer dan speculaties. Men moet aannemen, dat de minister zich nog beraadt over de beste oplossing. grip toonden voor de wenselijkheid van het doortrekken van de financiële gelijkstelling tot het hoger onderwijs. De A.R. en de R.K.S.P. waren reeds veel eerder tot die conclusie gekomen. Er worden nu weer bezwaren ge maakt tegen een „nieuwe uitleg" van de grondwet, maar ik zou niet graag nog eens een halve eeuw wachten tot dr. Tilanus tot een nieuwe aanvaarding komt, aldus mr. Cals. Scherp was de minister ook in zijn discussie met de heer Van Bennekom over de contacten met het protestants- christelijke onderwijs. De A.R.-afgevaar digde had mr. Cals uit zijn tent gelokt met de vraag waarom hij de vertegen woordigers van het protestants-christe lijke onderwijs niet had uitgenodigd hun bezwaren tegen de Mammoetwet toe te lichten. Wat bedoelt de minister als hij gewaagt v. brieven aan 't protestants- christelijke onderwijs? Ik ken geen men sen, die dergelijke brieven ontvangen hebben, aldus de heer Van Bennekom. Mr. Cals citeerde in reactie hierop uitvoerig uit brieven, gewisseld met de contactcommissie van het christelijk on derwijs. Hij toonde aan, dat hij wel dege lijk overleg heeft gewild, doch dat de wederpartij daarin geen heil zag. De heer Van Bennekom vroeg of de minis ter ook nog andere passages wilde cite ren. „Ik wist niet dat de heer Van Ben nekom mijn brief zo goed kende", aldus mr. Cals. „Touché". Overigens stelde de minister zich te genover de anti-revolutionairen toch wel anders op dan tegen de christelijk-his- torischen. I r. Bruins Slot had gesproken over twee schoolstelsels voor openbaar en bijzonder onderwijs. Dit leek tegen de grondgedachte van de Mammoetwet in te gaan, doch de minister zei: het is maar de vraag wat men onder „twee stelsels" verstaat: als we maar niet over het hoofd zien wat de twee gemeen schappelijk hebben. Feller was de ministeriële reactie op het betoog van de heer Van Dis (St. Ger.), die met bezorgdheid over de invloed van Rome gesteld had dat sommige uitspraken van mr. Cals ontleend zijn aan de Encycliek „Divini Illius Magistri" (mits goed verstaan, heb ik er geen bezwaar te gen dat men mij anti-papist noemt, aldus de staatkundig-gereformeerde fractieleider) De minister zei, dat hij op sommige punten in zijn Mammoetwet zelfs in strijd met de Encycliek komt en dat hij verder termen gebruikt heeft (het ging over de opvoedingsrechten van de ouders berusten die op een natuur recht of op de Openbaring?), die niet alleen in de pauselijke Encycliek voor komen, maar ook elders gebruikt zijn. Men zou eerder moeten zeggen, dat de paus zijn terminologie ontleend heeft aan Cort van der Linden. Met nadruk heeft de bewindsman voorts het verwijt van mevr. Van So meren van de hand gewezen, dat er inzake de Mammoetwet met het on derwijs geen goed overleg gepleegd zou zijn. De liberale woordvoerdster had ge sproken van het verleggen van depar tementale stukken in plaats van overlég. Mr. Cals stelde daar o.m. tegenover, dat de werkgroep uit de onedrwijsinspec- tie bij een bepaalde materie de raad van leraren gesuggereerd heeft de za ken gedurende drie of vier dagen uit te praten. Men vond dit echter niet no dig. „Daar zal men wel zijn redenen voor gehad hebben, maar het is onjuist nu aan het departement te verwijten, dat het geen goed overleg heeft willen plegen". De bewindsman zei verder, niet de hoop te hebben, uit de verschillende Mammoetkwesties te kunnen komen zonder veel onderwijsmensen op de te nen te trappen. „Men kan niet alle heiligen hun kaarsje geven en dan zjjn het in dit geval nog niet eens alle maal heiligen.../' „We staan bij de behandeling van de mammoet .vet pas aan het begin van een lange weg. Laat ons echter niet moedeloos worden. Er moeten verschil len overbrugd worden en dit wil zeg gen, dat het niemand geheel naar de zin te maken is. Er is geen reden om thans de behandeling op te schorten. Mevr. Van Someren vraagt nieuw over leg met de onderwijsorganisaties, maar is zij dan een vreemdeling in dit Jeru salem? Er staan in de huidige tekst van het wetsontwerp punten, die aan gevochten worden en die juist zo gesteld zijn op suggesties van het onderwijs. Ik zie niet het minste heil in uitstel van de behandeling. Dit wordt een uitstel van jaren. Laat ons niet terugdeiznen voor onze verantwoordelijkheid". Intussen blijft de Mammoet nu voor vermoedelijk wel een week of twee op stal staan in verband met het overleg, dat binnenskamers gevoerd moet wor den ter voorbereiding van de behande ling der afzonderlijke artikelen. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 4 mei Tegen de ab normaal hoge huren, die hier en daar voor soms zeer schamele en minder waardige woonruimten worden ge vraagd, biedt de huurwet de huurders althans enigermate bescherming. De ministers van Volkshuisvesting en van Maatschappelijk Werk delen dit mee in antwoord op vragen van het Tweede Kamerlid Andriessen (KVP) naar aan leiding van in Den Haag gesignaleerde huren variërende van 300 tot 100 gul den per maand. Minister Van Aartsen wijst er op, dat er wel degelijk voorschriften zjjn, maar deze kunnen alleen effect sorte ren, indien betrokkenen ook bereid zijn daarvan gebruik te maken. Belanghebbenden kunnen zich over de wettelijke huurprijs of onderhuur prijs laten adviseren door de huurad viescommissie, terwijl desgevraagd de kantonrechter de prijs bindend kan vaststellen. De secretariaten der huuradvies commissies, aldus de bewindsman, blijken veelal bereid enige aanwij zing aan aspirant-huurders te geven omtrent de vermoedelijke wettelijke prijs van de aangeboden woonruimte. Minister Klompé merkt tenslotte nog op, dat het haar aangaande de toepas sing van de woonruimtewet-1947 niet be kend is of het vragen van te hoge huur prijzen mede zijn oorzaak vindt in een onvoloende gebruik maken van de be voegdheid tot het vorderen van over tollige woonruimte. Het gemeentebe stuur van Den Haag heeft zij verzocht haar hierover voor te lichten. DEN HAAG, 3 mei Gisteren is in 290 Nederlandse gymnasia en hogere burger scholen de eerste ronde ge speeld van de wiskunde-olympiade 1962, die de Nederlandse onderwijscom missie voor wiskunde heeft opgezet. Meer dan 4100 leerlingen uit de op één na hoogste klassen van gymnasium en HBS hebben zich voor de wedstrijd laten inschrijven. De topploeg uit de wedstrijd van gisteren neemt deel aan de tweede ronde woensdag 24 oktober in Utrecht. (Advertentie) (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 4 mei De staatssecre taris van Financiën is niet bereid tegemoet te komen aan de wens van de Tweede Kamer het achttien pro centstarief van de omzetbelasting (het zogenaamde „weeldetarief" geheel te laten vervallen. Ook is hij niet genegen een principiële stap in die richting te doen zoals door vele Kamer-leden is bepleit. Dit blijkt uit de memorie van antwoord op het onlangs ingediende ontwerp tot wijziging van de wet op de omzetbelasting. (Advertentie) AMSTERDAM, 4 mei De procu reur-generaal bü het gerechtshof heeft een maand hechtenis gevorderd tegen de 44-jarige Rotterdamse bestuurder van de trein met Britse militairen, die 21 november 1960 bij Woerden ontspoorde. Een Britse militair en een Duitse kelner werden bij dit ongeluk gedood, tien andere inzittenden liepen ernstige verwondingen op. De procureur-generaal zei dat het on geval volledig te wijten is aan het roe keloos snelle rijden van verdachte, die de door hem bestuurde trein van 12 rijtuigen met een snelheid van 85 kilo meter een traject tussen het station Woerden en het seinhuis Kattenbroek, waar herstelwerkzaamheden werden ver richt, liet passeren. Op dit gedeelte gold een snelheidsbeperking tot 40 km. De NS-dagorder, waarin deze snelheidsbe perking bekend werd gemaakt, had ver dachte niet gelezen. Hij had vertrouwd op de langs het baanvak geplaatste at- tentieseinen en het snelheidsbeperkings- cijfer 4 (voor 40 km) aangezien voor een 9 (90 km). De Utrechtse rechtbank had verdach te veroordeeld tot een voorwaardelijke gevangenisstraf van vier weken met een proeftijd van een jaar en 100 boete of 10 dagen hechtenis. Uit de processen-verbaal, die de pre sident van het hof voorlas, bleek dat de vakgroep treinmachinisten al ja renlang streeft naar een wijziging van di kennisgeving van dienstaanwijzin gen. De machinisten zouden er soms achthonderd tot duizend moeten door nemen, maar de getuige-deskundige P. H. J. Claassen, chef dienst exploitatie district Utrecht van de N.S., noemde dit aantal sterk overdreven. „Per dis trict zijn er nooit meer dan vijf tot zes dienstorders aanwezig", verklaarde hij. Een andere N.S.-functionaris, ir. A. M. Tordoir, verklaarde als getuige dat in elke machinistenkamer 8 a 9 klappers met aanwijzingen liggen. Naar zijn me ning kan een machinist niet veel tijd kwpt zijn met het doornemen van deze aanwijzingen. Hij is daartoe trouwens verplicht, want voor het doornemen van de voorschriften is vijf tot twintig mi nuten als diensttijd uitgetrokken. Bij de spoorwegen heeft men overigens wel lering getrokken uit de slechte er varingen met de dagorders. Sinds enkele weken krijgt elke machinist een boekje, waarin de aanwijzingen zijn vermeld. Dit boekje, dat eenmaal per week ver schijnt, moet de machinist bij zich dra gen. Dit systeem wordt reeds enige tijd in Duitsland gevolgd, aldus deelde de heer Claassen mede. Hij zei ook, dat de borden, waarop verdachte kennelijk te veel had vertrouwd, in het N.S.-systeem secundair zijn. Ze doen slechts dienst als attentieseinen. Primair zijn de dag orders, waarvan de machinist verplicht is kennis te nemen. Het aantal is nooit zo groot, zei de heer Claassen, omdat het niet voorkomt dat machinisten dienst doen op alle baanvakken in ons land, ze behoeven slechts kennis te nemen van de voorschriften voor hun eigen baan vak. „Maar dat betekent toch dat wij moeten schiften", verweerde de ver dachte zich. Als dubbele beveiliging zullen de spoor wegen over drie a vier weken 50 meter na elk bord: attentie snelheidsbeperking een bord met de snelheidsbeperking zelf plaatsen, zo deelde de heer Claassen mede. „Het is gebleken dat vele machinis ten het met de dienstaanwijzingen niet zo nauw nemen en meer vertrouwen op hur. oog op de lijn". Daarom achtte hij een onvoorwaardelijke vrijheidsstraf gerechtvaardigd. De verdediger, mr. M. A. van den Houdt, was het met deze zienswijze niet eens. „Het spoorwegongeva) heeft de machinisten reeds voldoende gewaar schuwd", meende hij. Voorts zei hjj, dat verdachte wellicht formeel fout is ge weest, maar dat de spoorwegen toch ook niet vrijuit gaan. In dit verband herinnerde hij aan de conclusie van de spoorwegongevallenraad na dit ongeval, dat de N.S. niet voldoende aandacht hebben geschonken aan de vele klach ten van machinisten over de orders. Uitspraak op 17 mei a.s. (Van onze correspondent) ARNHEM, 4 mei De burgemees ter van een Utrechts dorp heeft zich hier voor de politierechter moeten ver antwoorden omdat hij 9 april op rijks weg 12 onder Ede met een snelheid van 140 km had gereden, onder invloed van o.m. twee glazen jenever en enkele glazen whisky. Hij reed enkele kilome terpaaltjes omver en kwam op een ge geven ogenblik zelfs op de verkeerde helft van de weg terecht. De burge meester werd gearresteerd. Zijn bloed bevatte 1.30 pro mille alcohol. De officier van justitie, mr. H. Leu- sink, zei het onverantwoordelijk te achten dat de burgemeester in zulk een toestand met een dergelijke snel heid had gereden en eiste vijfduizend gulden boete en een half jaar ontzeg ging van de rijbevoegdheid. Het bevreemdt staatssecretaris Van den Berge, dat er bij de Kamer-leden een gevoel van teleurstelling heerst over de beperktheid van zijn ontwerp. Door van de 34 bestaande posten van het achttien procentstarief er 21 geheel te schrappen en er 8 te beperken, meent hij ruimschoots te hebben voldaan aan vroegere toezeggingen. Er is immers geen wijziging van de tariefsstructuur aan de orde, aldus de staatssecretaris. Overigens acht hij afschaffing van het achttien procents- en van het tien procentstarief thans ook budge tair onmogelijk. Het zou de schatkist respectievelijk 103 en 46 miljoen gaan kosten. Deze bedragen komen mis schien niet zo belangrijk voor. aldus de bewindsman. Hij wjjst er daarom op, dat de stijging van de defensie- lasten met 135 miljoen gulden kort geleden een belastingverzwaring in de sfeer van de directe en indirecte belastingen heeft noodzakelijk ge maakt. Dat wil niet zeggen, dat er geen ruimte zou zijn voor enige fiscale maatregel, die een bescheiden op brengstderving ten gevolge heeft. Een dergelijke speling is evenwel aan gren zen gebonden. In dit licht bezien, aldus de staats secretaris, is een verlaging van 15 miljoen gulden, die de onderhavige wijziging van de omzetbelastingtarie ven meebrengt, een nog maar net acceptabele stap. Hij kan dan ook niet meegaan met de veronderstel ling, dat de budgetaire gevolgen van de voorgestelde tariefswijziging te verwaarlozen zijn. Niet erg onder de indruk is de staats secretaris van het argument van de Kamer over mogelijke (volgens de memorie van antwoord ten onrechte als zodanig bestempelde) invoerfraude van gebruikte televisie-toestellen en motor rijtuigen. Het laatste jaar is een vrij groot aantal gebruikte of overjarige toestellen ingevoerd. De prijzen tussen nieuwe en gebruikte toestellen liggen echter zover uit elkaar, dat de omzet belasting daarbij een te verwaarlozen factor is. Bovendien neemt het aanbod van toestellen uit het buitenland thans snel af. Ongevetr hetzelfde als voor de t.v.-toestellen geldt voor gebruikte auto's. De staatssecretaris gaat met in op het nadrukkelijke verzoek van de Ka mer de zuivelprodukten zoals room, koffiemelk, melkpoeder, vla en choco lademelk uit de lijst van aan omzet belasting onderworpen artikelen te schrappen. Ook voelt hij er niet v<?or bij het handhaven van het achttien procentstarief voor bont een uitzonde ring te maken voor goedkopere bont soorten. Een dergelijke verfijning, meent hij, zou de wetgeving alleen maar weer ingewikkelder maken. Voor het verlenen van vrijstelling van omzetbelasting aan advocaten ziet de bewindsman geen aanleiding. Indien deze weg zou worden opgegaan, zo wordt gezegd, dienen zich weer nieuwe ambten of vrije beroepen aan voor op neming onder deze regeling zoals no tarissen, deurwaarders, accountants, belastingconsulenten en zaakwaarne mers. De staatssecretaris spreekt zich niet uit over de vraag of bioscopen al dan niet van omzetbelasting moeten worden vrijgesteld. De positie van de bioscopen maakt thans onderwerp uit van interdepartementaal overleg. Uit principiële en praktische overwegingen zegt de staatssecretaris niet te kunnen DEN HAAG, 4 mei De door de ingaan op de aandrang van verschillen- vereniging Nederlands Fabrikaat inge- He riirfen de terno'P'nve van nmzethe- stelde koning Willem I-prijs 1962 is toe gekend aan de heer M. M. H. Lips, di recteur van Lips n.v. in Drunen. De Koning Willem I-prijs wordt om de twee jaar toegekend aan een persoon of onderneming die, op regionaal ni veau, in belangrijke mate heeft bijge- dragen aan de industriële expansie in Nederland. ^,e_, Pr«s bestaat uit een bronzen beeldje ontworpen door Cephas Staut- ha,mer. Het zal op 12 juni door de com missaris der koningin in Noord-Bra bant, mr. dr. C. N. M. Kortmann, in het provinciehuis m 's Hertogenbosch aan de heer Lips worden uitgereikt. De heer Lips wordt de prijs toege kend, aldus de adviescommissie, op grond van zijn ondernemerskwa dteiten, zowel in sociale als in economische zin, gepaard gaande aan technische vak- Ziet U, dat vind ik nou nog eens een aardige geste van ir. J. M. Matthijsen, be drijfsdirecteur van de Vlisco in Helmond, zijn ploegbaas van de indigo-ververij de heer J. Konings een bedrag van tienduizend gulden uit te keren voor een briljant idee. Om niet te zeggen een bril jant idee. Waarmee ik overigens beslist niet wil suggereren dat de heer Ko nings die tienduizend pietermannen nu ook meteen maar terug moet geven aan de heer Matthijsen. Dat zou een stuivertjes wisselen worden, waar je nooit meer uitkomt. Maar in ieder geval is er nu ook eens een idee naar behoren beloond. Ik heb dat met welgevallen geconsta teerd. Zelf steek ik boordevol ideeën, waarvan ik in talrijke aanvallen van zelfoverschatting vermoed dat ze bril- lant zijn. Maar zozeer kan ik mijzelf nooit opzwepen of ik heb altijd wel door dat zij nimmer kostenbesparend zijn. En anderen denken er kennelijk precies zo over. Vandaar waarschijn lijk dat ik er nooit een cent voor krijg. Toch blijf ik er bij, dat het soms alleraardigste ideeën zijn. Zij zijn altijd gericht op het geluk van de mensheid, en een beetje op dat van mijzelf. Maar zij vergen enige inves tering van een „derde macht", die ik tot op heden nog niet heb kunnen vinden. Wat zou de uitvinder van de boek drukkunst zij het onze Coster, zij het Gutenberg, daar blijf ik buiten eigenlijk voor zijn briljant idee gekre gen hebben? Ik weet het niet. Ik kan slechts vermoeden dat, wanneer de man nu zou terugkeren om zijn belo ning in ontvangst te nemen, het voor menigeen, wellicht een pak op zijn donder zou zijn. En nu weet ik niet in hoeverre de onderhavige uitvinding kostenbesparend is geweest. Maar neem nou de man, die op het briljante idee is gekomen atomen te gaan splitsen. Men kan hem een ze kere orginaliteit niet ontzeggen. Noch kan men ontkennen dat de tendens van kostenbesparing er dik inzit. Als hij om zijn beloning komt is er misschien wel niemand meer voorra dig om het geld uit te keren. Tenzij het, naar ik van harte hoop, de heer Mattijsen is. DEN HAAG. 4 mei (KNP) De Nederlandse afdeling van Pax Christi, die zich ten doel stelt de vestiging van de vrede, in het bijzonder in de inter nationale verhoudingen, te bevorderen, heeft over de Nieuw-Guinea-moeilijk- heden te kennen gegeven, dat hoezeer zij ook overtuigd is van de wil van de Nederlandse en de Indonesische rege ring om de oplossing van het geschil langs de weg van onderhandelingen te regelen, zij nochtans bezorgd is over het toenemen van militaire maatregelen aan beide zijden. Zij verheugt zich er in dit verband over dat de Nederlandse regering voor stellen tot stopzetting van deze militaire maatregelen heeft gedaan. Zij doet een beroep op al degenen die hierbij betrok ken zpn, een hoge prioriteit te verlenen aan die overwegingen, die een positieve bijdrage kunnen vormen tot het bevor deren van een vreedzame oplossing van de bestaande conflict-situatie. Zij spreekt de hoop uit, dat tussen Nederland en Indonesië enerzijds en tussen Nederland en de Papoea-bevol king, alsmede tussen Indonesië en deze Papoea-bevolking anderzijds, vreedzame betrekkingen tot stand zullen komen. t Advertentie) naar keuze in fra popttfl of solide keperflanel royale pasvor grote collectie reeds vanaf NU OOK IN HET WINKELCENTRUM AMSTELVEEN VUGHT, 4 mei Op de onbewaakte overweg aan de Molenstraat te Vught is gisteren de 36-jarige mevrouw J. Broekhof-Verhoeven, toen zij met de fiets deze overweg wilde oversteken, door een juist passerende personentrein gegrepen. Haar tweejarige dochtertje, de zijden de teruggave van omzetbe lasting te baseren op de voorraad, aanwezig op een vroegere datum dan die van het in werking treden van de wet. OSS, 4 mei Gisteren is aan de weg Oss-Megen een oude boerderij in vlammen opgegaan. Vijf gezinnen, in totaal vijftien personen, zijn dakloos geworden. Een der bewoners, de heer W. Boeyen, die in zijn slaap door de brand werd verrast, heeft zich via een dakraam in veiligheid moeten stellen. De oorzaak van deze felle brand is onbekend. Verzekering dekt de schade, manschap. dai bij haar op de fiets zat, werd op slag gedood. De vrouw zelf liep ernstige verwondingen en een shock op. VENRAY Gisteren is de 5-jarige Henk Bexkens in de Prins Bernhard- straat alhier tegen een bestelauto opge lopen. De jongen is overgebracht naar het ziekenhuis waar hjj een uur later aan de bekomen verwondingen is over leden. MAASTRICHT In het ziekenhuis St. Annadal is gisteravond, enkele uren nadat zjj bij een verkeersongeval ern stig was gewond, een tienjarig meisje Anna Maria Spees overleden. Het meisje liep in volle vaart tegen een passerende motor, werd met grote kracht tegen het wegdek geslingerd en kreeg onder meer een zwaar schedel- letsel. Geneeskundige hulp heeft niet meer mogen baten. DELFT In Delft is gisteren de 65- jarige heer P. Kalkman uit Den Hoorn bij een verkeersongeval om het leven gekomen. Toen hij met zijn bromfiets op het kruispunt Noordeinde-Wateringse vest reed werd hij aangereden door een bestelauto. De heer Kalkman kwam met het hoofd tegen een brugleuning te recht en werd zo ernstig gewond, dat hij kort na het ongeluk overleed. WEST-DUITSLAND - De Westduit- se gemeenschap voor wetenschappelijk onderzoek heeft een bedrag van tien miljoen mark beschikbaar gesteld voor bevordering van het onderzoek op élk gebied der wetenschap (DPA).

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1962 | | pagina 5