Discussie bisschopsambt in Centrale Commissie Noodzakelijke aanvulling eerste Vaticaans Concilie MEVR. BIDAULT ONDERVRAAGD NA VO-kernzwaard blijft in Europa Brits-Amerikaans plan voor medezeggenschap LUCKY STRIKE moeder worden... ZWITSAL ZUIVERING OP KOMST? c J M 1 r> i :w Vier stemmingen; geen president „Laat Papoea's hun zaak zelf bepleiten SCHOOL VAN JAN DE QUAY JUBILEERT Thom-de leeuw-Keiling Toon onderscheiden Italië in het ongewisse Voorbereiding belangrijk moment Concilie Positie en taak van de leider der lokale Kerk VOORSTEL IN ATHENE Jouwe bij vertrek.' oor de V.N. geen ,DDR vertrouwen waardf IS uw VRIJDAG 4 MEI 1962 PAGINA 7 (Van onze Romeinse corres pondent) ROME, 4 mei De centrale commissie ter voorbereiding van het Vaticaans Concilie is gisteren de zesde zittingenreeks begonnen. De waarnemende voorzitter kar dinaal Tisserant deelde aan het begin der vergadering mee, dat de paus die morgen een votiefmis van „Christus, onze Heer, de hoogste en eeuwige Priester" had opgedragen voor de leden der cen trale commissie. De besprekingen zijn begonnen met twee schemata, die de studiecommissie over de bisschoppen en het bestuur der diocesen had voorbereid. Het eer ste handelt over de coadjutoren en de auxiliair-bisschoppen, het tweede over de zending van de bisschop in de zielzorg. Nav8EnE' 4 mei (UPI) °P de hooM ergaderlng in de Griekse steil 's een drie-fasenplan opge- tfte' van 'ie£ nfeuwe hoek van «Je Kok. Alles over zwangerschap, f^hoorté, babyverzorging en kleoter- Pvoeding. Dit waardevolle boek (184 «eSP t? h"aaia omslag) krijgt U ten ge- n^nke bij aanschaffing van een _J*ABYSETDE LUXE .WAV t£V£N5¥ESaEK6RJNGEN - SCHIEDAM - TELEFOON (OtO> 69304 - HAY LEVENSVERZEKERINGEN - door JOSEPH ALSOP (Van onze Romeinse corres pondent) ROME, 4 mei De vierde stemming voor de keuze van het nieuwe Italiaanse staatshoofd heeft niet tot resultaten geleid, terwijl het lijkt of deze maal de fronten waren vastgelopen. An tonio Segni (christen-democraat) kreeg 354 stemmen, Giuseppe Saragat (sociaal-democraat) 321. Op de aftredende president Gron- chi stemden 45 kiezers. (Advertentie) Mevrouw Bidault, echtgenote van de Franse ex-premier, is dezer dagen na haar aankomst ov het Gare de Lyon geruime tijd ondervraagd door inspec teurs van de Franse politie. Het echtpaar Bidault is een maand geleden naar het buitenland vertrokken en de inspecteurs wilden nader word ingelicht over de verblijfplaats en het doen en laten van Georges Bidault, die zich heeft ontpopt nis een van de leiders van de O.A.S., de Organisatie van het Geheime Leger. Gezien in het grote geheel van de toekomstige Conciliestof is de centrale commissie thans bezig met de voorbe reiding van een der zeer belangrijke, wellicht zelfs hoofdmomenten van het Concilie: de plaats, positie en taak van de bisschop als leider der lokale Kerk. Men herinnert zich, dat het eerste Vati caanse Concilie de studie over dit on derwerp op de agenda had staan. Maar door het ontijdig afbreken dezer Kerk vergadering tengevolge van binnen- en buitenlandse gebeurtenissen, heeft Va- ticanum I slechts -iet wezen van het primaatschap van de bisschop van Ro me, van de paus gedefinieerd, uitmon dende in het Dogma der pauselijke on feilbaarheid onder zeer bepaalde condi ties. De nadere en noodzakelijke aanvul ling bleef achterwege: een uitspraak over de bisschop, als opvolger van de Apostelen, en over het college der bis schoppen, die, zoals de Apostelen in Christus' zending verenigd met Petrus het Apostel-college vormden in een heid met de paus werken. Het was niet alleen een gemis, in de loop der jaren is men te veel gaan vergeten dat de uitspraken van het eerste Va ticaanse Concilie nog een onvoltooid gebouw waren. Hierdoor kwam het accent gevoelsma tig te veel te liggen bij de positie van de paus of van de andere kant gezien: kwam in de praktijk de wezenlijke, de theologische plaats van de opperherder der plaatselijke Kerk te veel op de ach tergrond. Men hoopt en verwacht stel lig, dat het aanstaande Concilie op dit gebied zal voltooien, wat in 1869-1870 begonnen werd. De ontwerpen, die de centrale commissie in deze dagen onder ogen krijgt ter beoordeling, zijn niet de enige bijdrage aan het hoofdstuk pri maat en episcopaat, want verschillende studiecommissies en niet het minst de theologische werken hieraan mee. Maar een belangrijk onderdeel daarvan zijn deze wel. Aan de opening van de zesde bijeen komst namen deel 42 kardinalen, twee patriarchen, 17 aartsbisschoppen, drie bisschoppen en drie Ordengeneraals. De onlangs tot het purper verheven ma- gister-generaal der Dominicanen Brow ne maakt thans als kardinaal de zittin gen der centrale commissie mee. Onder de kardinalen waren verder aanwezig de Utrechtse aartsbisschop kardinaal Al- frink, de Belgische primaat kardinaal Suenens en de Afrikaanse kardinaal Roegambwa. l*i« voor een Brits-Amerikaanse sar n,verking met de andere NAVO-lan- BRITTANNIë Lord Hinchingbrooke de conservatieve afgevaardigde die één der felste tegenstanders is van de poli tiek van het kabinet-Macmillan, wordt zwager van de Britse eerste minister. De 55-jarige burggraaf gaat op 7 juni trouwen met lady Anne Holland-Martin, een jongere zuster van Lady Dorothy Macmillan. (AFP). DEN HAAG, 4 mei De heer 'N. Jouwe, vice-voorzitter van de Nieuw- Guinea Raad, die samen met de heren Kaisiepo, Tanggahma, Torey en YVomsi- wor over de politieks situatie rond Nieuw-Guinea, in de algelopen dagen overleg heeft gepleegd met de Neder landse regering, vertrok gisteravond naar New York. Het overleg ging voor een goed deel over het plan van de Amerikaan, de heer Bunker, dat de Papoea-delegatie heeft kunnen bestuderen. „Wat ons allen verbaasde", aldus de heer Jouwe, „is, dat de heer Bunker zorgvuldig een zeer belangrijk punt nl. de kwestie van de soevereiniteit over Nieuw-Gu'nea, in het geheel niet aanroert. Men krijgt de indruk, dat hjj het zelfs zorgvuldig ver mijdt en voor ons draait daar toch juist alles om. Indonesië toch beweert nu al meer dan 12 jaar, dat de soevereiniteit reeds de jure aan Indonesië is overge dragen. Wij echter zeggen, op grond van art. 2 van het Handvest der overdracht: het is noch de jure, noch de facto het geval." „Indien de Nederlandse regering het voorstel van de heer Bunker, zo als het thans luidt ooit zou accepteren komt de hele kwestie Nieuw-Guinea op een geheel ander vlak te liggen, want dan zou Nederland volkomen machteloos staan. Het plan zou dan tegemoet komen aan wat Indonesië zo vurig wenst: een de facto positie verkrijgen in Nieuw-Guinea. Wat Nederland op dit ogenblik het beste kan doen is, de Papoea's in de gelegenheid stellen, internationaal voor hun eigen zaak te vechten, en ik acht de Papoea's in staat, dat te doen. Zij moeten daartoe zoveel mogelijk bezoe ken brengen aan zoveel mogelijk staten en omgekeerd, de leiders van die staten uitnodigen voor een bezoek aan West- Papoea. Dit geldt ook voor Indonesië. Maar als daar een missie heen gaat uit Nieuw-Guinea, dan moet dit geschieden onder de leiding va.n een gezaghebbende functionaris van de Verenigde Naties. Wij hebben zei de heer Jouwe ver der bij ons overleg met de regering uitdrukkelijk verzocht om militaire in structeurs, opdat de Papoea's hun eigen land zuilen kunnen verdedigen. Wij zijn van mening, dat, als er bloed moet worden vergoten, dit in de eerste plaats bjoed van de Papoea's moet zijn, en niet van Nederlanders. den ni - °P het gebied van kernwapens. Het P'&n, (jat aan de plenaire vergadering an de ministerraad van de NAVO zal ^°rden voorgelegd, voorziet in een pro- »ressieve samenwerking tussen de VS Engeland enerzijds en de andere AAVO-landen anderszijds over het ge bruik en het opslaan van kernwapens. Het plan is opgesteld in nauw overleg met de VS en Engeland, aldus is uit "etrouwbare bron in Athene vernomen. Het plan voorziet in: Een nucleaire commissie van ver tegenwoordigers der NAVO-landen met als voorzitter de secretaris-gene raal mr. D. U. Stikker, welke zal dienen als het voornaamste voorlich tingsorgaan betreffende de depots en het opslaan van kernwapens en an- dere belangrijke inlichtingen over de ui Europa bewaarde kernwapens, Een verzekering van de nucleaire mogendheden aan hun bondgenoten m de NAVO dat de afschrikwekkende gapens voor de verdediging van het bondgenootschap in Europa zullen mijven en dat overleg zal worden ge pleegd ingeval van verplaatsing der hucleaire wapens, Een regeling waarbij de NAVO-lan den geraadpleegd zullen worden wan neer de VS spoedplannen betreffende de kernwapens moeten maken. j T*hder meer zou gezamenlijk binnen Woii/ VO-raad worden vast gesteld bij eiKe gebeurlijkheden president John -Kennedy op de „nucleaire knop" °h mogen drukken. He Amerikaans-Britse garanties zijn h? i om hij de NAVO-landen even- of, vrees weg te nemen dat de VS fAymg op het „knopje" zouden willen vre ken of te onwillig dat te doen uit HinS voor een Russische wraakoefe- i.,P? tegen Noord-Amerika. Naar ver- cin hhen de VS en Engeland in prin- etPe ingestemd met dit plan, hoewel t n°g enkele meningsverschillen moe- worden weggenomen. (Advertentie) (Advertentie) c VORK, i mei (Rtr) De se- jy- „ar's-generaal van de Verenigde dan fS' 'hant, heeft opnieuw de stgK a°ht gevestigd op een reeds be- ande order, waarbij het gebruik van uitdrukking „Duitse Democratische en 'i 'h documenten van de Ver- e Katies wordt verboden. De En- j,a-Se afgevaardigde Sir Patrick Dean de aandacht van Oe Thant op de- naam een document van de Vei- ïdsraad gevestigd. VERZEKERD KAPITAAL: MEER DAN 1 Va MILJARD GULDEN! Hongkong Er zijn tamelijk sterke aanwijzingen, dat de leiders van communistisch China rondlopen met plannen voor een drastische zuivering van de partijgelederen, naar het model van Stalins zuiveringen in het laatst van de jaren dertig. De voornaamste krant van Canton drukt een mysterieuze brief af, waar uit men zou kunnen opmaken, dat het verkeerd is teveel aandacht te be steden aan de denkbeelden en richt lijnen van Cantons eerste partijse cretaris, die bij wijze van spreken gis teren nog sacrosanct en almachtig was. Het Volksdagblad in Peking pu bliceert een minder rechtstreeks, maar veel onheilspellender hoofdar tikel, waarin sprake is van partijle den, die in het verleden misschien grote dingen hebben gedaan, maar die nu ernstige fouten hebben begaan en die daarom een hardhandige cor rectie behoeven. Zes van de achttien vice-premiers van China waren, zon der nadere verklaring, afwezig op het Nationale Volkscongres. Dat is de aard van de aanwijzin gen. Zoals altijd in dergelijke geval len kunnen de voortekenen bedrie gen. Of de zuivering als er al een is kan zich beperken tot plaatse lijke grootheden, zoals de Cantonese partijsecretaris. Of inplaats van de slachtoffers een nekschot toe te die nen het lot van de meeste slacht offers van Stalin kan Mao zich er mee tevreden stellen de lafhartigen, de twijfelaars en zijn uitgesproken te genstanders te dwingen tot het ver richten van „correctieve arbeid". Dat komt tegenwoordig in China neer op een uitgesteld doodvonnis, maar het staat veel beter in de kranten. In ieder geval zijn de voortekenen van een komende zuivering in over eenstemming met een ander proces, dat in China al minstens een jaar gaande is. Men getroost zich buiten gewone inspanningen om zeker te kunnen zijn van de trouw en de ge hoorzaamheid van het leger. Men versterkt op alle mogelijke manieren het gezag en het prestige van de po litieke partijcommissarissen in het officierskorps. Dit is te opmerkelijker, omdat het gezag van de commissarissen reeds geweldig groot was. Het zou nauwe lijks nodig moeten zijn, aangezien het leger bijna drie jaar lang op doel treffende wijze is gecommandeerd door de vroegere chef van de ge heime politie, generaal Lo Joei-tsjing. Zo'n ongewone bezorgdheid over het leger moet wel betekenen dat de leiders in Peking zich gereed' maken voor een bijzonder rauwe episode, waarin de trouw van het leger wel eens op een zware proef gesteld zou kunnen worden. De tekenen van een naderende zuivering, als zij dus niet bedriegen, wijzen in precies dezelfde richting. Berichten van het vasteland wij zen erop (zoals men kon ver wachten), dat vele communis tische partijkaders ontmoedigd en gedemoraliseerd zijn door de on barmhartige jaren sedert Mao's „grote sprong voorwaarts" begon. Om een nog rauwere episode te kun nen doorstaan zal de partij bijna ze- ker drastisch gehard en gesterkt moeten worden. Naakte terreur is een beproefd hardings-middel, zoals Mao in de loop van zijn Stalinistische studies ongetwijfeld zal hebben opge merkt. Wanneer dit allemaal een beetje luguber lijkt, dan moet men beden ken, dat de huidige situatie in China meer dan luguber is. De Chineese be volking werd eerst veroordeeld tot acute ondervoeding, om op die manier te betalen voor een geforceerde indus trialisatie. Ondanks een goed begin aan het industriële front, kwam er daarna een acute industriële ineen storting. En ofschoon de industriële ineenstorting werd getolereerd en de nieuwe leuze „Alle hulp aan de land bouw" werd afgekondigd, bracht de laatste oogst geen uitomst. Zoals in deze rubriek reeds eerder is gesteld wekken de feiten daarom de indruk, dat China thans gevangen is in een meedogenloos neergaande spiraalbeweging. De meest voor de hand liggende manier om aan die spi raalbeweging te ontkomen is onmid- delijke Russische hulp op grote schaal. Zo vlak na de ondertekening van het Russisch-Chinese handelsak koord kan men deze uitweg niet zon der .meer uitsluiten. Maar er dient te worden afgewacht, of de Russische steun werkelijk enige omvang zal aannemen of niet. Een andere manier om aan de spi raalbeweging te ontkomen is toe te laten, dat werkelijk reusachtige aan tallen Chinezen sterven. De aantal len zouden reusachtig moeten zijn zeg een kwart van de Chinese bevol king of ongeveer 150 miljoen mensen. Zou men genoegen nemen met veel minder, dan zou het evenwicht tussen landbouwareaal en bevolking niet voldoende worden hersteld. Er zijn enkele aanwijzingen, dat er al een kentering is opgetreden in de voorheen opwaartse curve van de Chinese bevolkingscijfers. In de ver klaringen van de vluchtelingen we melt het van mededelingen over cy clische storingen, die de honger te weeg brengt bij de vrouwen, over scherpe dalingen in de dorpsbevol- kirig en over soortgelijke dingen. Maar wat er tot dusver is voorge vallen, is op zijn hoogst een druppel vergeleken hij de golf van sterfgeval len, die men moet verwachten, als de kunstmatige ondervoeding van het Chinese volk nog langer wordt gehandhaafd. Ondertussen geeft de leiding in Peking, zonder mededogen of weifeling, blijk van haar vast beradenheid om op te rukken onder „de drie rode banieren, de al gemene lijn, de grote sprong en de landbouwcommunes". Zelfs indien dit jaar een goede oogst oplevert wat niet waarschijnlijk is dan houdt dit oprukken „onder de drie rode banieren" in, dat China een tijd perk tegemoet gaat, zo ruw en zo primitief als geen enkele natie in de recente geschiedenis heeft meege maakt. Onder deze omstandigheden ritst de vraag, of het zelfs in een ijzeren politiestaat niet mogelijk is, dat te- velen sterven. Men doet er immers goed aan te bedenken, dat de derde en laatst overgebleven manier om aan de Chinese spiraalbeweging te ontkomen een binnenlandse explosie is. Het is niet onvermijdelijk, dat uit zulk een explosie een niet-communs- tisch China tevoorschijn komt. Maar zelfs wanneer die explosie alleen maar nieuwe leiders voortbracht, die geheel nieuwe wegen inslaan, dan zou zij in de gehele wereld worden ge hoord. (Copyright N.Y. Her. Trib.) et toch wel iets van een zucht van verlichting deed zanger Thoni Kelling donderdagmid dag zijn polshorloge weer om in de bijna lege tent van Circus Boltini. dat zich tijdelijk op het Haag se Malieveld heeft gevestigd. Hij had zojuist veilig de leeuwenkooi verlaten na zijn eerste training voor het Grand Gala des Artistes 18 juli in Amster dam. Er zal dan een gala-nachtvoor- stelling «orden gegeven waaraan vele bekende artiesten als amateurs in een andere rol hun medewerking zullen geven. De opbrengst is be stemd voor het fonds „Blijvend Ap plaus" ten bate van steunbehoevende oud-artiesten. Willy Alberti treedt er op met olifanten, Theo Uden Masman komt met paarden in de piste en de gebroeders Lutz brengen een clowns- nummer. Bij elk optreden in een leeuwen- kooi zijn polshorloges, ringen e.d. taboe om te voorkomen dat een a speels uitgestoken leeuwenklauw blijft haken. Hoe speels leeuwen kun nen zjjn, ontdekte Thom Kelling al bij zijn eerste „optreden" voor een kïein publiek, bestaande uit mevrouw Kelling, een aantal leerlingen van de Haagse Koninklijke Academie voor Beeldende Kunsten (die hun teken les bijna vergaten) en enige journa listen. Een van de dieren was zo ge fascineerd door de omvang van de onderkant van Thom Kelling's rug, dat hij die even met zijn kaken wilde meten. Het paste net en de leeuw liet het er maar bij. Dompteur Alber to Althoff zei later: ,,'t Is net als met poezen, als je maar niet schielijk terug trekt, gebeurt er niets". Thom Kelling was. arm in arm met de dompteur, de piste ingegaan. Er kwam trouwens nog een derde man de kooi in: een persfotograaf die on vervaard met zijn rug naar een levensgrote leeuw gekeerd, zijn slaatje schoot. Het programma ver iep verder zonder stoornis. Slotcom mentaar van de zanger na zijn eer ste kennismaking met negen leeu wen: Aardige beesten, maar toch wel iets anders dan mijn parkieten thuis". De voorgevel van de school der „Broeders van Maastricht" in Den Haag. Op 12 mei viert de Congre gatie der Broeders van de On bevlekte Ontvangenis der Hei lige Maagd Maria (naar de plaats waar het moederhuis staat ook wel „Broeders van Maastricht" ge noemd) het vijfenzeventigjarig be staan van een van de lagere scholen, die door deze wereldwijd verspreide congregatie zijn gesticht. Het is de jongensschool Sint-Vincentius aan de Faramaribostraat in Den Haag. Terecht zijn de broeders trots, dat verschillende van hun oud-leerlingen het in het maatschappelijk leven tot hoge posities hebben gebracht. Een van hen is de tegenwoordige minis ter-president, prof. dr. J. E. de Quay, die in 1909 als leerling werd ingeschreven. Ook het pas benoemde lid van de Raad van State prof. C. P. M. Romme heeft bij de broe ders aan de Paramaribostraat zijn basisopleiding gehad. Op de door de broeders zuinig bewaarde lijst ,van ingeschreven leerlingen, die sinds de opening op 17 januari 1887 de school hebben bezocht, staat de naam van prof. Romme bij die van zijn twee broers. Gedrieën begonnen zij hun lagere schooltijd in 1002. Een be kend oud-leerling is ook wijlen jonk heer Edgard Michieis van Verdun nen, die een aantal jaren ambassa deur in Londen is geweest. Architect L. Faber kreeg in de tachtiger jaren van de vorige eeuw opdracht een gebouw te ontwerpen, waarin drie scholen zouden kunnen worden ondergebracht. Zich strikt houdend aan deze opdracht ontwierp hij een school met zestien klassen. Architect Faber bleek zijn tijd ver vooruit te zijn. Op het einde van de vorige eeuw bouwde hij een school, die vandaag nog even modern is als toen. Wie nu het gebouw aan de Pa ramaribostraat bezoekt, krijgt niet het idee, dat het al driekwart eeuw oud is. De vensterbanken zijn laag en elke klas heeft twee grote ramen van drie bij vier meter. Hoewel in het gebouw aanvankelijk drie lagere scholen waren onderge bracht (de eerste burgerschool, de tweede burgerschool en de zogenaam de armenschool) is dit thans niet meer het gevai. Kort vóór het uitbreken van de tweede wereldoorlog, in au gustus 1939, zijn de scholen samen gevoegd tot één school. Door het teruglopen van het aantal leerlingen onder invloed van het aflopen van de schoolstrijd omstreeks 1920 waren in 1939 nog maar zes lokalen in ge bruik. In de tien leegstaande lokalen werd toen de bisschoppelijke kweek school ondergebracht. Het leerlingenaantal van de Sint- Vincentiusschool is sinds de stichting zeer wisselend geweest. In 1887 werd begonnen met 322 leerlingen (47 op de eerste burgerschool, 58 op de tweede burgerschool en 217 op de armenschool, waarvan er 114 over kwamen van de openbare school). Bij de eeuwwisseling was het aantal leerlingen gestegen tot 600. Lang zamerhand liep dit terug en in 1920 bedroeg het 400. Een dieptepunt werd bereikt in 1937 met 165 leerlingen. Op het ogenblik geven de broeders les aan 205 jongens. waarvoor de be schikbare zes lokalen eigenlijk te klein zijn. Maar nog altijd staat de school hoog in aanzien. Vele vooraan staande figuren hebben hun kinderen voor het lager onderwijs aan de „Broeders van Maastricht" toever trouwd, zoals staatssecretaris De Jong en de Belgische ambassadeur in ons land. Het wordt groot feest op 12 mei. Met minister-president De Quay heb ben vele oud-leerlingen reeds toege zegd op die dag een deel van de feestelijkheden mee te zullen maken. Het oudercomité zal namens alle leerlingen, oud-leerlingen en andere belangstellenden aan de broeders een feschenk aanbieden, waarvoor een ubileumfonds is gesticht. Bijdragen voor dit fonds kunnen worden gestort op gironummer 566581 ten name van de heer I. Th. G. Grütters, Den Haag onder vermelding „Jubileum school". Limburg houdt er eigen onderschei dingen op na. Diverse broeder schappen reiken van oudsher, meestal voor en met het jaarlijkse carnavalsfeest, hoge decoraties uit aan verdienstelijke Limburgers. Sinds en kele jaren doet dit ook het zgn. „gilde van de schone levensconste", dat jaar lijks, begin mei, in het landelijk Wylré tijdens een uitgebreide en exquise maaltijd een bepaalde figuur tot rid der slaat. Gisteren werd de Sittardse cabaretier Toon Hermans tot deze waar digheid (die met een prijs van duizend gulden gepaard gaat) verheven. De carnavaleske levenskunstenaar, drs. Toon Schrijnen tevoren geïnstalleerd als gildemeester, een functie, welke voorheen door Jan M. Peters werd vervuld leidde de installatieceremo nies van „de grote Limburgse Toon". Van de vierde stemming af aan is het wettelijk quorum de eenvoudige meerderheid van geheel het hoge elec toraat (de parlementsleden en tien re gionale afgevaardigden). En die meer derheid is 428, ongeacht het aantal deelnemers aan de individuele verkie zingsronden. Op Segni hebben gestemd de christen-democraten, de liberalen, enige regionale afgevaardigden en ten slotte enkele onafhankelijken. Maar het aantal afwijkende stemmen uit het christen-democratische kamp is geste gen en bedraagt thans ongeveer ne gentig. Wanneer de kamerleden der Democrazia Cristiana zich aan de af spraak der fractie gehouden hadden, zou Segni met vlag cn wimpel thans de vereiste meerderheid gehaald heb ben. ünks-socialisten, so- hrarhl K-'-a n en republikeinen bi achten bijna allen deze keer hun stem uit op Saragat, hoewel hem nog een dertigtal stemmen uit deze groe pen ontbrak. De leden der linkervleu gel van de Nenni-socialisten hadden in de derde ronde hun stem niet op Sara gat uitgebracht. Nenni heeft gisteren zijn fractie bijeengeroepen en er zijn zeer boze woorden gevallen over het met nakomen der fractie-afspraken en het naar zijn woorden ernstige ondis- ciplmaire gedrag. Daarop hebben alle leden beloofd zich aan de kandidatuur- Saragat te zullen houden, met het ge volg, dat deze van 299 op 321 stemmen sprong. De leiding der christen-democraten heeft heden geweigerd op de kandi- datuur-Segni terug te komen. Nenni heeft met Moro, de voorman der De mocrazia Cristiana, gesproken en voorgesteld om thans gemeenschap pelijk een andere naam te suggere ren, bijvoorbeeld die van Gronchi die van huis uit links-christen-demo- craac (s of van de christen-demo cratische middenman Piccioni. Maar ae Democrazia Cristiana wees (voor alsnog) een compromis af. En hier mede is men toch weer sterk in de politieke kleur terechtgekomen, iets wat men formeel bij de verkiezingen van 1948 en 1955 met succes wist te voorkomen. Ge stemming in het Montecitorio pa leis is voelbaar, er komt geen einde aan het lobbyen en aan de couloirge- sprekken. Het aantal aan de espresso machines geproduceerde kopjes koffie bereikte gisteren het record van acht duizend! Een der zenuwachtige hoog- edelgestrengen bleek een prive-brief in de stembus gestopt te hebben in plaats van zijn stembiljet. „Het parlement eerbiedigt het briefgeheim", zei de voorzitter Leone bij de telling, en dit historische stuk zal terstond verbrand worden". In het parlementsgebouw en in de fractiezalen zijn de afgelopen nacht de lichten niet uitgegaan. De vijfde stem ming is bepaald op hedennamiddag. waardoor de groepen de gelegenheid gegeven wordt om een oplossing te zoe ken en wel een in die zin, dat de toe komstige president der republiek niet a priori belast wordt met de naam van een partij-exponent te zijn.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1962 | | pagina 7