FILMJOURNAAL Koffie K REM ER Thee Agenda voor Haarlem en omgeving De De gevallenen Haarlem en herdacht in omgeving m m.FsÊË m t voor: J. A. van Pel31 jaar eigen lijst Haarlems feest voor bejaarden Me TAXI 13000 Eddie slaat zich er door Ieder meisje weet het Prolongaties en reprises mummie Uit STAD en TAUNUS 17 M KOOT PIANO'S Aangrijpende vertolking van „Stilte der zee" ATAX-TAXI ZATERDAG 5 MEI 1%2 FAGINA 2 GARAGE „PETERS" Apotheken en dokters- diensten Burgerlijke Stand Haarlem Lido Roxy Frans Hals Films Toneel Muziek Diversen: Leeszaal: Tentoonstellingen ZAADHANDEL JAN R00ZEN ALLES VOOR UW TUIN Jongeren-herdenkingsavond H.H. Missen op zondag in Dekenaat Haarlem mw&m Grote Kerk Westergracht Jan Gijzenbrug Spaarndarti Zandvoort Fietsendievegge aangehouden (Advertentie) TELEFOON 38058 HEEMSTEDE Haarlem Apotheken: Apotheek Krijnen, Ekster- straat 100, tel. 51959; Apotheek Loomeyer en zoon, Barteljorisstraat 11, tel. 10-175; Hildebrand Apotheek, Kleine Houtweg 15, tel. 10539; Bloemendaalse Apotheek, Bloe- mendaalseweg 85, telefoon 57903. Doktersdienst. Indien geen hulp van huis arts belle men fa Mathot telefoon 11990 (Niet voor tandheelkundige hulp). Wijkverpleging: Wit-Gele Kruis, tel 13863 Tandarts: H. Eijsvogel, Wagenweg 26, telefoon 17317. Dierenarts: J. Westerman, Hartenlustlaan 7, Bloemendaal, tel. 51555. Ziekenvervoer: G.G.D. tel. 14141. Margriet: Turfmarkt!* telefoon 21400. Ambulancedienst Dierenbescherming Tel. 12823, b.g.g 008 boodschappendienst. Aerdenhout Apotheken: Zie onder Haarlem. Doktersdienst: Zie onder Haarlem Heemstede Apotheken: Zie onder Haarlem. Doktersdienst: J. van Walsem, Bronstee- weg 32, telefoon 38377. Bloemendaal Apotheken: Zie onder Haarlem. Doktersdienst: C. Eenhoorn, Bloemen- daalseweg 17, telefoon 54006. Overveen Apotheken: Zie onder Haarlem. Doktersdienst: W. Oosterihuis, Gillis Sohoolmeesterlaan 2, telefoon 42630. Zandvoort Apotheken: Mevrouw M. J. Kerkhoven— Nieuwenhuis, Zeestraat 71, telefoon 3073. Doktersdienst: P. Flieringa, Brederode- •traat 1, telefoon 2181. BEVALLEN van een zoon: 3 mei: M. A. Huis in 't Veld-Meijer, M. A. Waijenberg-Nederdael, A. Verzeilberg- van Scherpenzeel4 mei: L. M. Ame- lung-Jonger; 3 mei: U. Klein-Biere; 4 mei: J. Smeding-Veenstra; 3 mei: M. J. van Eekelen-Rooders, C. W. M. Peet- Verver; 4 mei: I. W. Keyner-van Dissel; 3 mei: J. M. Verhagen-Thierry, J. C. Lefferts-van Zonneveld, H. I. C. Foole- Tielemans. BEVALLEN van een dochter: 3 mei: F. van Tongeren-van Daalen, H. M. A. van Poelje-Philips, B. W. L. Kreeft-Ver- sterre, C. A. Ditmefler-van Kampen, W. H. Jongbloed-Franssen; 4 mei: M. C. Derksen-Sieraad. OVERLEDEN: 3 mei: N. Quick-van der Schaft, 83 j., Gasthuisvest, P. Snij der, 71 j., Parklaan, G. M. Putters, 72 j., Roemer Visscherstraat, J. T. Rij- senburg, 67 j., Gasthuisvest: 2 mei: J. J. van Wjik, 90 j., Kamperlaan. GEHUWD: 4 mei: C. H. Kleinhout en A. M. Boer, J. P. C. van der Hout en H. F. Vermeulen. „JEUGD EN MUZIEK" Leden van „Jeugd en Muziek" zullen op maandag 7 mei in het clubgebouw aan de Kle verlaan een speelavond geven. Op het programma staan werken van Mozart, Handel, Brahms, Debussy en leden van „Jeugd en muziek". Na de pauze zal de heer R. Sevenhuysen het pianocon cert in D. gr. t. van Haydn bespre ken. De avond begint om half acht. Eveneens om half acht begint de avond in het clubhuis op maandag 14 mei. Dan zal de heer G. W. Vaandrager over monaurale en stereofonische weergave van de muziek spreken. Als de Maigrets van Simenon, de rock 'n roll-plaatjes van Elvis Presley en de versjes van Clinge Doorenbosch verschijnen de nieuwe films van Eddie Constantine. Eddie slaat zich er door", heet het dit keer. Het avontuur speelt zich af in Marseille, waar de boksende Don Juan een gevaarlijke opdracht te vervullen krijgt. Uiteraard brengt hij het er goed af. Het zal de liefhebber van deze superman goed doen te ho ren dat zijn held in deze film weer het accent heeft gelegd op het onvervalste K.O.-werk. Een tijdlang heeft Eddie het gezocht in het meer delicate genre. Dat hebben velen hem kwalijk geno men. Hij heeft zijn leven nu gebeterd. (Lido-18 jaar). „Ieder meisje weet het" is de titel van de Amerikaanse filmklucht, die deze week in Frans Hals te zien is. Het gaat om een provinciaaltje, die in vele opzichten haar geluk wil beproeven in het grote New York. Ze doet allerlei minder prettige ervaringen op met mannen. Dan krijgt ze contact met twee broers, die ieder voor zich direc teur zijn van het reclamebureau, waar het meisje werk heeft gevonden. Ze meent verliefd te zijn op de loszinnige broer, maar komt later tot het besef, dat het eigenlijk de goedhartige had moeten zijn. Er komen nogal wat on waarschijnlijkheden in de film voor, maar die neemt men wel voor lief, want deze klucht is nogal amusant ge maakt. Er wordt wel 'n spelletje gespeeld met vrouwen, kleren en milieus, maar niet onaanvaardbaar. Regisseur Char les Walters heeft Shirley Maclaine en David Niven niet vast in de hand ge had, waardoor het accent in deze film niet helemaal juist is komen te liggen. Voor volwassenen. (Advertentie) ZIJLWEG 57 - HAARLEM Prolongaties en reprises In Rembrandt blijft Audrey Hepburn te zien in de dwaze filmeomedie „Dia- amnten aan het ontbijt". Volw. Studio prolongeert de knappe Russische oor logsfilm ,,2Sij sneuvelden niet tever geefs". 14 j. In Cinema Palace is de spectaculaire bijbelverfilming „Koning der Koningen" geprolongeerd. 14 j. In Luxor draait tot en met morgenavond de beroemde vooroorlogse Nederlandse speelfilm „Bleke Bet". A.l. Vanaf maan dag wordt daar de film „Voor Johnny geen liefde", een speelfilm over een luchthartig Engels parlementslid, in reprise genomen. Volw. Minerva draait tot en met morgenavond de Amerikaan se filmkluoht „Operatie Petticoat". 14 j. Morgen- en woensdagmiddag kan men er genieten van Spike Jones in „Uit de brand ben je". A.l. Maandag tot en met donderdag wordt hier „Por- gy and Bess" gedraaid. 14 j. Advertentie) CINEMA PALACE: (2e week) Koning der koningen, 14 jaar. Zaterdag en zondag 2 en 7.30 uur, overige dagen 7.30 uur. Vanaf maandag: 2—3.30 uur in door lopende voorstellingen: „Het zilveren huwelijksfeest van het koninklijk paar", alle leeftijden. FRANS HALS: Ieder meisje weet het, volw. Zondag 2, 4.30, 7 en 9.15 uur. Overige dagen 2, 7 en 9.15 uur. LIDOEddie slaat zich erdoor, 14 jaar. Zondag 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Overige dagen 2, 7 en 9.15 uur. LUXOR: „Bleke Bet", alle leeftijden. Zaterdag en zondag 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Overige dagen 2, 7 en 9.15 uur. Ma. t/m do.: Voor Johnnie geen liefde, strikt volw. REMBRANDT: (2e week) Diamanten bij het ontbijt, volwassen. Zondag 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Overige dagen 2, 7 en 9.15 uur. ROXY: t/m zondag: De mummie, 14 jaar. Zondag 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Overige dagen 2, 7 en 9.15 uur. Ma. t/m do.: De volmaakte overval, 14 jr. STUDIO, (3e week): Zij sneuvelden niet tevergeefs, 14 jaar. Zondag 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Overige dagen 2.15 7 en 9.15 uur. MINERVA. Za. en zo. 7 en 9.15 uur: Operatie petticoat, 14 jaar. Zondag 2 en 4.15 uur: Uit de brand ben je, a.l. Ma. t/m do. 8.15 uur: Porgy en Bess, 14 jaar. Zaterdag 5 mei Stadsschouwburg. 8 uur: Toneelgroep Ensemble „Een hoed vol regen" van Michael V. Gazzo. Regie: Jan Retèl. In de hoofdrollen: Shireen Strooker, Joke v. d. Berg en Cor van Rijn. Zondag 6 mei Stadsschouwburg. 8 uur: Toneelgroep Ensemble „Een hoed vol regen" van Michael V. Gazzo. Regie: Jan Retèl. In de hoofdrollen: Shireen Strooker, Joke v. d. Berg en Cor van Rijn. Maandag 7 mei Stadsschouwburg. 8 uur: Toneelgroep Theater ,.De Leugenaar" van Goldoni. Regie: Richard Flink. In de hoofdrollen: Annet Nieuwenhuizen, Winnifred Bosboom, Martine Crefcoeur en Carole Gijsberts van Wijk. Zaterdag 5 mei Concertgebouw. 8 uur: Centrum Comité Koninginnedag: Operette-gezelschap „Diogé" met ,.De Zigeunerbaron". Zondag 6 mei Teylers Museum. 3 uur: Bespeling van het 31-toons Fokker-orgel door Anton de Beer. Programma: Francois Couperin, Henk Badings en Anton de Beer. Zondag e mei Concertgebouw. 2 uur: Feestmiddag voor de bejaarden van Haarlem ter gelegenheid van het 25-jarig huwelijk van het Ko ninklijk Paar. Programma door het Haar lems Kleinkunst Theater. Maandag 7 mei Minerva Theater. 8.15 uur: Hella Haase over „Moderne na-oorlogse Nederlandse romans en romanschrijvers". Clubhuis Kleverlaan. 730 uur: „Jeugd en Muziek" concert- en muziekbespreking. R. K. Openbare Leeszaal en Bibliotheek, Nieuwe Gracht 70. Geopend: 4 mei van 10—5 uur, 's avonds gesloten. 5 mei van 101 uur, 's middags gesloten. 9 mei 's mor gens gesloten, 's middags en 's avonds ge opend. Filiaal Muiderslotweg eveneens 5 mei geopend van 101 uur, s middags ge sloten. Woonhuis Jac. van Looy, KI. Houtweg 103, het voormalig woonhuis van de schilder schrijver Jacobus van Looy Geopend dagelijks van 10—12.30 en van 13.3017 uur. Zondags van 14—17 uur Frans Halsmuseum: Permanente tentoon- toonstelling van werken uit de Haarlemse schooi van de 16e eeuw tot op neden (o.m. Hals meesterwerken). Geopend van 1017 uur. Zondags van 1317 uur. Extra avondopenstelling dagelijks (ook zo.) van 8.30 tot 10.30 uur Teyler's Museum: Tekeningen Hollandse, Italiaanse, Franse School. Fossielen, historische natuurkundige Instrumenten, mineralen, 31-toons Fokker-orgel Geopend iedere werkdag, behalve maandag van 1115 uur De eerste zondag van elke maand van 1315 uur. Bisschoppelijk Museum. Jansstraat 78: Oude religieuze kunst, schilderijen, middel eeuwse beeldhouwwerken. Handschriften en kunstnijverheid. Geopend van 10—12.30 uur en van 13.3017 uur (behalve maan dag). Zon- en feestdagen van 14—17 uur Kunstzaal „In 't Goede Uur", Korte Hout straat 1, hoek Nieuwe Kerksplein. Geopend van 1018 uur en van 20—22 u. Vanaf 1 mei: Grafiek van Lou Strik. Kunstcentrum „De Ark" 228 april: Ex positie van gouaches en houtsneden van Adriaan van der Weyden Vanaf 29 april t.m. "3 mei tekeningen schilderijen, etsen en gouaches van Els Korver. Keukenhof Geopend: Dagelijks van 10 uur tot een half uur na zonsondergang. Engelse en Nederlandse beeldhouwkunst Cruquius Museum, Haarlemmermeer: His torische stoommachines, watermolen» enz Geopend na 1 april dagelijks van 9—12.30 uur en 1.305 uur. Zondags van 10—3 uur „Dt Waag", Damstraat 29; 26 aprll-6 mei: tekeningen van P Brunsmann Geopend ma. t.m. vi 4-6 uur: za en 30 april 10-6 u Museum „Het Huis van Looy", Kamper laan. 428 meiTentoonstelling van wer ken der leden van Kunst Zij Ons Doel. Geopend dag. 10—12.30 uur, 1.305 uur. Zondags 25 uur. Het gaat in de griezelfilm „De Mum mie" om een Egyptische mummie, die weer levend wordt, maar in zijn herre zen gedaante onkwetsbaar is. Behalve dan voor de smekende blikken van een verleidelijke vrouw. Verder komen er weer alle bekende elementen aan te pas; bovennatuurlijke moordenaars en een heldin die naar een bodemloos moeras wordt gedragen. Regisseur Terrence Fisher, die ook de Dracula-films op zijn naam heeft staan, is hier wat min der bloederig te werk gegaan. Hij laat een en ander over aan de fantasie van zijn toeschouwers. Een geslaagde grie zelfilm dus. 14 j. Vanaf maandag wordt in deze bios coop „De volmaakte overval" ver toond, een misdaadfilm die het reclas- seringsvraagstuk poogt aan te snijden. 18 j. (Advertentie) SPEKSTRAAT 5 - TELEF. 16061 HAARLEM, 5 mei Op aangrijpen de wijze gaven Marcel Hendrickx, Si- grid Koetse en Johan Fiolet gisteravond voor een vrijwel geheel met jongeren gevulde schouwburg een voorstelling van het spel „Stilte der zee" van de Fransman Henri Vercors. De opvoering onder regie van Henk Rigters, geschied de in het kader van de 4 mei-herden king. Weinig schokkends gebeurt er in het spel, dat door Vercors, die daad werkelijk aan het Franse verzet deel nam, tijdens een onderduik-periode ge schreven werd. Sobere decors vormen een huiskamer ergens in een Frans kustplaatsje. Zwijgend wonen daar een bejaarde vader met zijn dochter. Bei den gaan gebukt onder de last van de Duitse bezetting. De vader leest en rookt, het meisje breit, stil, met een breimandje op haar schoot. Er wordt niets gezegd. De stilte zegt genoeg. Al leen het ruisen van de zee is hoorbaar. Een Duits officier laat zich in de wo ning inkwartieren. Het blijkt een ver twijfeld man te zijn, zonder hoop, zon der vertrouwen in de nazi-politiek en met een grote liefde voor het door Duitsland bezette Frankrijk. Aan beide Fransen, die hem vol rancune in hun gezin opnemen, maakt hij zijn twijfel- gevoelens en radeloosheid kenbaar. Er wordt aanvankelijk nauwelijks op gere- Advertentie S.2.3.4.5. Mobilofoon service dag en nacht Kathedraal: 6.30, 7.30, 9 H., 11 en 12 u. St. Antonius: N'. Groenmarkt: 6.30, 7.30, 8.30 H., 10, 11 en 12 uur. 1H. Jozef, Jansstraat: 6.45, 8, 9.15 H.. 11, 12 uur en 18 uur Avondmis. O. L. Vr. Rozenkrans: Spaame: 6, 7.30, 9, 10.30 H., en 12 uur. De Goede Herder Oostenrijklaan: 8, 9.30 en 11 uur. St. Jan, A'damstraat: 7. 8,15, 9.30 H„ 11 en 12.15 uur. H. Pastoor van Ars, Parkwijk: 7.30, 8.45 H., 10.30, 11.45 en 18 u. Avondmis. H. Hart, Kleverpark: 6.30, 7.45, 9, 10.45 H., en 12 uur. H.H. Elisabeth en Barbara, P. Kruger- straat; 6.30, 7.45, 9 H, 10.45 en 12 uur. H. Liduina, Rijksstraatweg: 6.30, 7.30, 9 H., 10.45 en 12 uur. O. L. Vrouw van VII Smarten: Rijks straatweg 6.30, 7.30. 8.45 H.. 10.15, 11.30 18 uur Avondmis. H.H. Petrus en Paulus: 7, 8.30. 10 H., en 11.45 uur. BLOEMENDAAL: Allerh. Drieëenheid 7.30, 9 H„ 10.45 en 12. uur. H. Sacrament: 7.30, 9, 10.30 H. en 12 u. AERDENHOUT: 7 30, 9 H. en 11 uur. ZANDVOORT. H. Agatha: 6.30, 7.30, 9.30 H., 11.30 uur. OVERVEEN: 7, 8, 9 H„ 10.30 en 11.30 uur. HEEMSTEDE (H. Bavo): 6.30, 7.30, 8.30, 9.40 H., 11 en 12 uur. HEEMSTEDE. (O. L. Vrouw Hemel vaart): 6.45, 7.45, 8.40 H„ 10, 11 en 12 uur SPAARNDAM: 7.30 en 10 H. BENNEBROEK: (St. Joseph): 6.45, 8.30, 10.30 uur, en 12 uur. ageerd. Na verloop van tijd beginnen beide zwijgende Fransen de vertwijfel de man te begrijpen; medelijden krij gen ze met hem. Hun Frans-zijn echter verbiedt hun dit openlijk te laten blij ken. Na een kort verlof van de offi cier in Parijs waar hij enkele colle ga's ontmoet blijkt de man opnieuw door het nazisme te zijn geïnfecteerd Al het medeleven van het Franse ge zin is tevergeefs geworden. De man vertrekt. Voorgoed. Het gezin is weer alleen. Maar de vader en het meisje weten van elkaar, dat ze eigenlijk een vriend verloren hebben. Een kort verhaal dat op impone rende wijze door de drie mensen gis teren verteld werd. De officier was de enige, die sprak. Het meisje en de va der spraken door hun stilzwijgen. Het was stil in de zaal na de laatste scène. Het korte spel, dat nauwelijks een uur duurde, riep herinneringen op. P.J.K. HAARLEM, 5 mei Vele duizenden hebben gisteren in Haarlem de gevallenen uit de laatste wereldoorlog herdacht. Verheugend was ook dit jaar weer de opkomst van de jeugd, die voor een belangrijk deel de oor logsjaren niet heeft meegemaakt en door overlevering kennis draagt van wat zich tussen 9401945 in Nederland en daarbuiten heeft afgespeeld, 's Middags werden er jeugdherdenkingen gehouden bij de verzetsmonumen- ten aan de Westergracht en op de Planetenlaan. 's Avonds werden de ge vallenen herdacht tijdens een bijeenkomst in de Grote Kerk en met stille tochten naar de monumenten op de Dreef, aan de Westergracht en op de Planetenlaan. Van vele huizen en openbare gebouwen hing de vaderlandse driekleur halfstok. In de winkelstraten waren van de meeste etalages de lichten gedoofd en voor sommige ramen waren kaarsen ontstoken. Om acht uur viel er een gewijde stilte over de stad: twee minuten lang werd er geen geluid gehoord: Haarlem herdacht degenen, die in de oorlogsjaren hun leven hadden geofferd voor vrijheid en vrede. Bjj de jeugdherdenking aan de Wes tergracht waren 's middags ruim dui zend kinderen van lagere scholen in de .V.". •••••-• V. ■V.V.V.V „Ik beoog vanuit het christelijke standpunt het algemeen welzijn van ieder mens, ongeacht welke geloofs overtuiging hij is toegedaan". Dat zegt de Heemsteedse makelaar J. A. van Pel, wiens naam voor de ko mende gemeenteraadsverkiezingen als enige kandidaat voorkomt op de „lijst Van Pel". Wat men in de heer Van Pel mag bewonderen is, dat hij al tientallen jaren met een onverzettelijke hardnekkigheid vol houdt om een zetel in de Heemsteed se raad te oemachtigen. Zijn pogin gen daartoe dateren reeds van het jaar 1931 en nadien heeft hij bii elke raadsverkiezing zijn lijst aan de Heemsteedse kiezers gepresenteerd, zonder evenwel ooit te worden ge kozen. We hebben de heer Van Pel ge vraagd, welke idealen hem hebben bezield om met een eigen lijst voor de raadsverkiezingen uit te komen. „Ik ben altijd van mening geweest en die mening ben ik nog toege daan dat het partijbelang opzij dient te worden gezet, ten behoeve van het algemeen welzijn. Ik zou de belangen van elk mens willen behar tigen die een beroep doet op het ge meentebestuur. Zelf ben ik gerefor meerd. Daarom steunen mijn prin cipes op de christelijke beginselen". De heer Van Pel, geboren te Nieuw Vennep en 64 jaar oud, kent Heemstede al zo'n zestig jaar. Toen hij in 1931 voor het eerst aan de ver kiezingen deelnam deed hij zulks, omdat hij vond dat er te weinig le ven was in de Heemsteedse raad. Het was een raad met te weinig op positie. Daarin wilde hij verande ring brengen. De 185 stemmen die op zijn lijst werden uitgebracht, waren echter niet toereikend om hem een zetel te bezorgen. Vier jaar later kwam de heer Van Pel terug, maar ook datmaal kreeg hij niet vol doende stemmen om zijn ideaal te kunnen verwezenlijken. De heer Van Pel wist van geen wijken. Hij zette de strijd voort en ofschoon ook bij al le daaropvolgende verkiezingen het resultaat negatief is gebleven, hoopt hij toch eens zijn plaats in de raad te kunnen veroveren. Om zijn eigen woorden te gebruiken: „het recht zal één keer zegevieren". Een van zijn programmapunten is, dat in Heemstede een tehuis moet worden gesticht voor debiele ouderloze kinderen van alle gezind ten. Aan zo'n tehuis bestaat in Heemstede naar zijn mening grote behoefte. Verder is de heer Van Pel de mening toegedaan dat er een bil lijker verdeling moet komen van de woonruimte. Met het huidige beleid op dat terrein is hij het niet eens. De heer Van Pel Is een oprecht ge lovig mens. Hij wordt in zijn ge loofsovertuiging gesteund door zijn vrouw, die de onderlinge toenade ring van de christelijke kerkgenoot schappen een belangrijk en verheu gend verschijnsel vindt van deze tijd. De heer Van Pel: 31 jaar lijsttrekker en enige kandidaat op eigen lijst. ui Ook Haarlem heeft feest gevierd in verband met het huwelijksfeest van koningin en prins. Ook vandaag is er in de verschillende wijken weer volop feest. Niets is achterwege ge laten, getuige het overladen feest programma, om elke Haarlemmer in deze vreugde te laten delen. Bij na elke Haarlemmer, want een gro te groep heeft men totaal vergeten, namelijk de groep van bejaarden. Het Haarlems Kleinkunst Theater heeft zich het lot van deze verge ten groep aangetrokken. Het heeft zich onder leiding van zijn direc teur, de heer Hartman, onlangs in verbinding gesteld met het Haar lemse gemeentebestuur en het kreeg toestemming om voor de Haarlem se bejaarden in het gemeentelijk con certgebouw een grote feestmiddag te organiseren. Morgenmiddag om twee uur worden de bejaarden in de concertzaal verwacht. Een uur voor het begin van de feestmiddag is de zaal al geopend. Dat de entree gesteld kon worden op slechts vijfentwintig cent is te danken aan de goede gezindheid van het gemeentebestuur, dat de initia tiefnemers van de feestmiddag vrij stelde van betaling van vermakelijk heidsbelasting en garderobe. De zaalhuur kwam echter wel voor de rekening van de heer H. C. Hartman en de zijnen. Zij hebben dat weten op te vangen door aan bepaalde grote bedrijven in Haarlem een bij drage te vragen. Het Roode Kruis zal met enkele verzorgsters hulpbe hoevende ouden van dagen een hel pende hand bieden. De bejaarden, die slecht ter been zijn, worden met auto's van particulieren naar de con certzaal gebracht. In de schrare auto's, die morgenmiddag nodig is, is echter nog niet helemaal voorzien. Er wordt alsnog een beroep gedaan op de Haarlemse autobezitters. Men kan zich telefonisch opgeven onder nummer 17189. Een groot aantal beroepsartiesten, onder andere Henriët'.e Davids, heeft zich bereid verklaard belange loos medewerking aan de middag te verlenen. Onder meer treden er op het mondaccordeontrio „The Reilly- sons" en de parodisten „De Globe trotters". Het is wel haast zeker, dat de Haarlemse bejaarden zich morgenmiddag niet „vergeten" zul len voelen en een allergenoegelijk- ste middag zullen hebben. omgeving van de kathedraal bijeen. De heer N. Dirkse, voorzitter van het her denkingscomité West, heeft de jeugd daar bedankt voor naar grote opkomst. De leerlingen van de Koorschool zon gen enkele liederen, waarna de scho lieren in défilé langs het monument trokken, en bloemen neerlegden. Namens enkele scholen werden bloemstukken gelegd. Op de Planetenlaan richtte de heer H. J. Brandse, hoofd van een Mulo- school in Haarlem, gistermiddag een kort woord tot enkele honderden school kinderen. Hij memoreerde, hoe op 11 februari 1942 aan de Planetenlaan bij de Jan Gijzenbrug acht mannen waren gefusilleerd. „Zij waren het, die tegen iets slechts „neen" durfden zeggen en hun leven voor de medemens opoffer den. Dat jullie vandaag zo blij mogen leven, danken jullie in zekere zin aan hen", zei de heer Brandsma. Na het zingen van het Wilhelmus trokken de kinderen voorafgegaan door een kinder band, naar het verzetsmonument op de Jan Gijzenbrug, waar zij bloemen leg den. De bijeenkomst in de Grote Kerk werd door vele honderden bijgewoond. Zij werd muzikaal omlijst door het Haarlems Opera Koor, dat op het or gel werd begeleid door de organist van de kerk. Dokter A. J. van Leusen uit Velsen herinnerde aan de grote saam horigheid van het Nederlandse volk tij dens de vreselijke jaren. Deze saam horigheid is opnieuw merkbaar, wan neer de doden worden herdacht. Dan vallen alle grenzen weg. Degenen die herdenken, herinneren zich namen van geliefden, anderen weer herdenken de naamlozen. Zij kenden geen verzets helden. Maar wat doen namen er toe? Hun namen zijn immers bekend by God, De heer Van Leusen riep zijn toe hoorders op meer liefde voor elkaar te hebben, waardoor het bouwen aan een betere wereld en een mildere tijd ver wezenlijkt wordt. Dit ideaal heeft im mers de verzetshelden, toen zij hun leven gaven, voor ogen gestaan. Daarna werd de stoet geformeerd, die voorafgegaan werd door fakkeldra gers en kransdragers. In langzame pas trokken de honderden naar het monu ment op de Dreef, waar militairen en leden van het voormalige verzet de wacht hadden betrokken. Ter hoogte van de Gedempte Oude Gracht sloot de stoet uit Haarlem-Oost zich aan. Een hoornblazer gaf om acht uur een sig naal. Het geroezemoes op het Hout plein stokte en er viel een diepe stilte die twee minuten duurde. Daarna leg den zeer velen kleine boeketten bloe men bij het monument. Met een (te) uitvoerige plechtigheid werden de gevallenen herdacht bij het monument aan de Westergracht. Zan gers en zangertjes van de kathedraal zongen, het muziekkorps van het Le ger des Heils en de Spaarnebazuin speelden ingetogen muziek en het wa ren ds. J. Bronsgeest en majoor M. de Boer vein het Leger des Heils, die het woord voerden. In de achterhoede van het publiek was de jeugd wat al te rumoerig, ofschoon de legerauto, die door de politie als enig voertuig werd doorgelaten, eveneens voor het nodige gerucht zorgde. Aldus kregen met name de woorden van ds. Bronsgeest alle betekenis, toen hij het antwoord gaf op de vraag, of het nog wel zin heeft de gevallenen te herdenken. Hij zeide: „de eerste jaren na de bevrijding nad zo'n herdenking minder zin dan nu. Toen was iedereen nog onder de indruk. Nu moet de herinnering wakker gehouden worden". Van verschillende punten kwam even voor acht uur een stille stoet, vooraf gegaan door een tamboerkorps, bijeen rondom het monument op de Jan Gij zenbrug in Haarlem-Noord, Daar werd na het voorlezen van de namen van de genen die op dat punt gefusilleerd wer den, een herdenkingsrede uitgesproken door mr. B. W. Stomps. Hij verklaarde met nadruk dat het offer van de ge vallenen in deze tijd voor de jeugd niets van zijn waarde verloren had Mr. Stomps drukte aller bewondering en dankbaarheid uit voor de moeders en kinderen die ondanks het gem's van man of vader het leven aandurfden, De muzikale omlijsting werd ve oi door het Haarlems Christelijk Man nenkoor en Arti et Religioni. In Heemstede werden de gevallenen her' dacht tijdens diensten in de verschillendt kerken. Daarna was er een stille tocht naar de Vrijheidsdreef, waar talrijk bloemen bij het verzetsmonument wer den neergelegd. Het was een indruk wekkende plechtigheid. IIIIIHtllllltlllHlltllllllHllllllllllllliailllllllllllllllllllllllIHMtf In Spaamdam heeft der traditij getrouw de bevolking zich verzameld rond het monument tegen de dijk, offl de doden uit de oorlog te herdenken. Het pleintje voor de Hervormde Kerk stond vol dorpsgenoten. De plechtigheid werd ingeleid door de stemmige zang van het Spaamdams Gemengd Koor. Kapelaan J. Zutt herinnerde in zijn toespraak aan de menselijke solidari- teit. die de gevallenen oezield heeft orh datgene wat zij gedaan hebben, vrijwil* lig en graag te doen. Die solidariteit moet ook de na-oologse mens bezielen en de kapelaan zag inderdaad een bereid heid tot samenwerking, een geneigdheid om elkaar te accepteren. Juist in een kleine dorpsgemeenschap als die van Spaarndam is het noodzakelijk, dat de mensen bewust leven naar een gevoel van saamhorigheid en bereidheid oih de medemens te accepteren zoals hS is. „Laten wij elkaar de vrijheid gun nen", aldus besloot de kapelaan zijn toespraak. De schoolkinderen legden daarop tuil tjes veldbloemen aan de voet van hfi» gedenkteken. Gezamenlijk zongen <W aanwezigen het Wilhelmus. Onder zeer grote belangstelling vond in Zandvoort de dodenherdenking plaats. De grote zaal van „Monopole kon nauwelijks plaats bieden aan all* deelnemers, onder wie de leerlingen van de hoogste klassen der Zandvoord se scholen. Pastoor A. H. P. Cleopha* sprak een herdenkingsavond waarin hij herinnerde aan het kruis dat in het colliseum te Rome staat ter get* chte- nis van de helden die daar hun leven offerden voor een groots ideaal. Schijn' baar te vergeefs. Maar het krui* spreekt na twintig eeuwen nog van hun moed. Wij staan vanavond wee' voor een eenvoudig houten kruis 2° vervolgde spreker nu met het °P" schrift „voor hen die vielen". Wij hebben ons nooit zo eensgezin» gevoeld als in tijden van nood en no# nimmer hebben wij zo ervaren dat broeders zijn. Het is de grootste vlo®8 als broeders elkaar vervolgen en ver slinden. Wij denken vanavond niet na®* wrake maar met weemoed aan def®" nen die het onheil hebben gesticht- Hun slachtoffers zijn onze helden dl» gestreden en geofferd hebben voor li®*' de, eendracht en onderling begrip va» ons volk. Hun taak die wij tot onz» schaamte nog zo weinig hebben grepen, zullen wij moeten ovemei#®" en Dlijven vervullen. Deze toespraak werd omlijst zang van het Zandvoorts Christel! mannenkoor en mevrouw H. Petrovtv* Nijman. De begeleiding was in hand*® van de heer A. A. Hoppenbrouwe*' piano. Hierna volgde de stille tocht na~ het verzetsmonument, waaraan on' veer duizend personen deelnamen. L acht uur zongen het r.-k. kerkkoor. Cecilia" en Zandvoorts MannenkO*? „Ecce, quomodo moritur" van Hand®» en „Domini Salvam fac Reginam ncj tram" van A. Giesen. Het was een drukwekkend slot van een waardiw* manifestatie. (Advertentie) e®" HAARLEM, 5 mei Gisteren Is 21-jarige Haarlemse aangehouden, v dat zij bij een rijwielhandel een O® te koop had aangeboden. Het bleek zij de fiets gestolen had. Zij bekenj niet alleen deze diefstal, maar ook 8 j, zij toe dat zij sinds half januari ze% fietsen had weggenomen. ORGELBESPELING Dinsdagavri 8 mei om 8 uur zal de serie orgeLjCy spelingen in de Grote of St. Bavok®^ geopend worden met een concert v p de stadsorganist Piet Kee. Behalv® de dinsdagavonden zullen ook weer certen op de donderdagmiddagen ?e.f ven worden. Om de schoolgaande leu gelegenheid te geven de concerten "3 te wonen zullen deze concerten 0 p® uur in plaats van 4 uur beginnen. toegang tot de concerten is vrij. L»' band met de kosten van de resta»^ tie van het orgel zullen de Pr0£ hf ma's tegen een bedrag van 0,3» schikbaar worden gesteld.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1962 | | pagina 2