Kasteel Keukenhof,merkwaardig huis in Hollands mooiste bloementuin Romantische geest zoekt tevergeefs naar de sfeer der middeleeuwen [mkmi, mami Wie in auto9s wil rijden moet eerst pijn :eJ if" Co, Oorspronkelijk gebouw uit 1650 kreeg in vorige eeuw pas torens „ttETNOOËDUlN" Telefoonaansluitingen N.H.C. gestoord \fj K SLEUTEL WEG? Het bed van admiraal Van Kinsbergen Volgende week: COLLECTE VOOR DE KINDERBESCHERMING DIT JAAR 600.000 RU-EXAMENS Hij is hulpeloos overgeleverd aam deskundigheid anderen Motoriserieg Van. belang ZATERDAG 5 MEI 1962 PAGINA 3 firn LISSE, 5 mei Er zijn maar weinig toeristen, die beseffen dat de nationale bloementuin „Keukenhof" in Lisse in feite zijn naam dankt aan het rijzige huis in die tuin: het kasteel Keukenhof. Het huis is gelegen nabij de plaats waar de reeksen autobussen gedurende het bcillenseizoen geparkeerd staan. De toeristen zijn veelal te zeer ge hand op het aanschouwen van de bolbloemen, dan dat zij nog aan dacht zouden hebben voor deze oude bezitting van de Graaf van Lynden. En toch bevat het huis een verzameling antiquiteiten en curiosa, die het aanzien meer dan waard is. Rond dit oude huis zijn veel romantische vertellingen geweven, die men maar voor lief neemt. Historisch is beslist niet juist, dat het een jachtslot van dacoba van Beieren zou zijn geweest, hoewel die hier in de omgeving Waarschijnlijk wel een jachthuis heeft gehad. Het kasteel Keukenhof dateert van omstreeks 1650, dus van een behoorlijke tijd na die van Jacoba. Het was een vrij sober nagenoeg vierkant huis. Pas in de Vorige eeuw is het „een kasteel" geworden. De romantische geest Van de vorige eeuw dweepte met de middeleeuwen en de oude ridder- Verhalen. De toenmalige eigenaar van Keukenhof, baron Van Pal- landt, gaf opdracht om aan het bestaande huis torens te laten bouwen. Een oppervlakkige beschouwing maakt al duidelijk, dat die torens van veel recenter datum zijn dan het eigenlijke huis. CENTRALE VERWARMING oliestookinstallaties Jaarlijkse herdenking Expoge in Overveen .Haarlem, Eerste concert lente serie N.Ph.O. Xr«dagstn "HE SLEUTELSPECIALIST" ZALMoP PALING opTOAST GROENTESOEP HM GEBRADEN KIP.WSNEVLAND' mef gebakken vruchten en gember ADVOCAAT SORBET KINDERMENU,V«tElüIArfe75 HOTEL-CAFE-RESTAURANT Wie ons bureau wil opbellen op DINSDAG 8 MEI zal er reke ning mee moeten houden, dat de telefoonaansluitingen zowel van de redactie als de adver tentieafdeling en de administra tie gedurende de hele dag kun nen zijn gestoord. De P.T.T. moet U en ons dit ongerief be zorgen wegens noodzakelijke werkzaamheden in het telefoon net in het desbetreffende stads deel. Redactie en Administratie Nieuwe Haarlemsche Courant. opengooit zonder ui t te kijken, is gezakt vóór de examinator uitlopend hulpeloos overgeleverd -na Advertentie) BLüEMENDAAI. telef 54855 °°nd van px-nt mei Expoge, de van ex-politieke gevangenen houdt °P donderdag 10 mei om 3 uur voor dn ,z?ventiende keer de jaarlijkse her denking op de ere-begraafplaats Over- een. Het is een traditie dat burge- Vje®sters de herdenkingsrede uitspreken n dat gebeurt dit keer door mr. J. C. - uhrmann, burgemeester van Velsen. tevrouw Enny Mals-de Leeuwe zal de- 'ameren. Verder verleent medewerking lit- T^iekkapel van het Haarlemse po- Vlejv>rps o.l.v. de toonkunstenaar Jos Klerk, die speciaal voor de 10 mei herdenking een marcia funèbre com- t ne«iie, die nu zal worden uitgevoerd, en v, kranslegging on de dodenakker t" .het spelen van net Wilhelmus ver- Kjp 1 nren naar Haarlem voor een reu- ni restaurant Brinkmann. ce^^HLEM, 1 mei Het eerste con- hisoU6rie van het Noordh. Philharmo- <3^2 „Orkest zal plaats vinden op dins- diife mei- Het concert, dat onder lei- ope5,staat van Henri Arends wordt ge- Heej? met de Ouverture Fidelio van lip jhovenDe pianiste Branka Musu- cepj- hierna soliste in het 4e Pianocon- Pau?Q ev«ieens van Beethoven. Na de Van tpZal he 6e Symfonie „Pathetique" ischaikowsky worden uitgevoerd. Vaó°°,ST EN WEST" Voor de leden ep yy Koninklijke Vereniging „Oost jest" afdeling Haarlem zal op Conptf. 11 mei een filmavond in het Wj uw worden. Ver- Verovp ^orhen (fe films „Gevleugelde rin„ nng" over de toekomst van Su- Bovet.6 -en „Blu« Peter" over de drie landde inh?e eilanden van de Neder- üur Antillen. De avond begint om 8 Advertentie) ANGE BEERSTRAAT 10 - TEL. 11493 De huidige eigenaar, Baron Van Lynden die omstreeks de eeuwwisse ling de bezitting overnam, woont niet meer in Lisse. Hij heeft zich sinds 1944 in St. Michielsgestel gevestigd. In dat jaar werd hij door de bezetter uit Lisse verdreven, die in de bossen van Keu kenhof startbanen ging aanleggen voor de beruchte V-l. Gelukkig had de ba ron enkele dagen tevoren een seintje gekregen, dat men zijn kasteel wilde vorderen, zodat hij de gelegenheid had om de meest kostbare voorwerpen tij dig onder te brengen in musea. Dat bleek geen overbodige luxe, want de Duitsers ontzagen niets: ze sneden stukken uit het kostbare goudleer-be hang van met kleur bedrukte geiten huid. Van het goudsleer werden tasjes gemaakt voor het thuisfront! Het enorme fornuis werd weggesleept en toen bleek, dat het niet door de deur kon, hakte men eenvoudig stukken weg uit de deurposten. De statige hal van het kasteel geeft al direct volop de sfeer van het oude. Men treft er een prachtige oude gang lamp, zeventiende-eeuwse meelkisten en prachtige antieke tinnen borden, pullen, kannen en enkele arresleden. Het plafond is door zware balken ver deeld in vierkante vlakken, die elk ver sierd zijn met een Bourbonse lelie. Via de hal komt men in het trappen huis, waar een collectie fraaie schil derijen hangt, die betrekking heeft op de jacht en het paard. Ook vindt men hier een oude afbeelding van het kas teel Keukenhof, zoals het er in vroe ger eeuwen uitgezien moet hebben. Daarop kan men zien, dat op de palen naast het inrijhek nog twee leeuwen koppen prijkten. Deze koppen kan men tegenwoordig terugvinden op het hek van het stokoude „Rosenhaghe" aan de Hereweg in Lisse. Bij de brede trap staan twee saluutkanonnetjes opgesteld. De ruime eetkamer geeft een schittering te zien van flonkerend zilver en een schat van antiek por selein. Onder de verschillende schil derijen in deze kamer treft men ook een kostbaar stilleven van Pieter Claes. De rode salon heeft een sa tijnachtig behang, een prachtige schouw en kasten vol porselein: een empire koffie- en eetservies en een Saksisch theeservies. In het midden van de zoldering hangt een uitzon derlijk mooie Venetiaanse kroon. De plafondschildering bestaat uit zoge heten „grij.sjes" van Jacob de Wit, van wie men in het aangrenzende torenkamertje ook enkele doeken ziet. In dit torenkamertje staat ook een vitrine met oude zilveren snuif dozen, een met goud beslagen bij-bel, kostbare waaiers van struisveren en zovoort. In een der slaapkamers kan men het hemelbed aantreffen, waar in vroe- Een opname van de rode salon in kasteel „Keukenhof". Aan de zoldering hangt een kostbare Venetiaanse kroon. De salon ontleend haar benaming aa,n het rode satijnachtige behang in dit vertrek. iiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiimiii ger dagen de Hollandse vlootvoogd, admiraal Van Kinsbergen, de moede leden op placht tè strekken wanneer hij als vriend van de vroegere bezit ters van „Keukenhof" in Lisse ver bleef. Het bed is opvallend kort. De mensen waren vroeger niet zo groot, maar bovendien sliep men meestal half-zittend. Men kon zichzelf dan overeind trekken aan het stevig bed dekoord, dat naast het ',ed afhing. Dat beddekoord ontbreekt ook in Lisse niet. De herenkamer van kasteel Keuken hof geeft een rek vol slag- en steek wapens te zien. Ook hangen er ver schillende oude vuurwapens: een prachtig Arabisch geweer met zilver beslag, een ganzeroer en een donder bus. Een tweede torenkamertje heeft een indrukwekkende schouw vol antiek porseleinen snuisterijen en een Ooster se? Pagode, die bij nader aanzien een juwelenkistje blijkt te zijn met tiental len laatjes, schuifjes, deurtjes en dek seltjes. De heer Van Oefelen, die de belang stellende bezoeker rondleidt, is in staat om de meest bizarre beziens waardigheden te tonen. Zo behoort tot de inboedel van het huis een oude lei, die de leidekkers omstreeks de helft van de vorige eeuw aan hun princi paal hebben geschonken. Het is niet zomaar een lei, maar de mannen heb ben er een gedicht in laten snijden, de principaal ter ere. Het luidt: Aan den Hochedelgeborne Heer Baron en Baronesse Van Palland Steengracht Ik bring sie hier den 1-sten steen Die eints noch lang nach dieses leven Von dieses Haus sail zeugniss geben Drum ersuche ich aufs allerbest Nageln sie ihn auch gut fest Für die güthe die sie mir erweisen werde ich sie in der nachweld preisen Jehova erhallte durch seine almacht stand. Dieses haus für ungemach und brand Hoochachtungsvoll De Leyendekkers Gesellen von 1863 Het is een mengelmoesje van Duits en een paar woorden Nederlands; sa mengesteld ongetwijfeld door hoogst eenvoudige lieden, maar het is duide lijk wat de heren bedoelen.Alles bij el kaar: een merkwaardig huis, dat kas teel Keukenhof. Maar een huis, dat om zijn bouw en om zijn inhoud een bezoek alleszins de moeite waard is. Uit de Bollenstreek zelf komt er zelden een bezoeker, deelde de huidige slot voogd, de heer P. v.d. Leede, mee. De bollenmensen slaan de vleugels doorgaan aanzienlijk veredr uit, wanneer ze op vakantie gaan. (Advertentie) 1.-322- HAARLEM, 4 mei In de week van 7 tot en met 12 mei zal weer de natio nale collecte voor de Kinderbescher ming worden gehouden. De organisatie is in handen van de Samenwerkende Kinderbeschermings Organisaties, ver enigd in de Stichting „Sakor", waarin ook het Katholiek Verbond voor Kin derbescherming zitting heeft. Verschil lende instellingen en verenigingen zul len dus in de opbrengst van de collecte delen. Deze instellingen en verenigingen werken voor kinderen, wier opvoeding dreigde te mislukken of wier levensge luk gevaar liep, bijvoorbeeld ten ge volge van de omstandigheid, dat hun ouders niet tegen hun taak opgewassen waren, of doordat de kinderen in ver band met lichamelijke of geestelijke tekorten behoefte hadden aan een bij zondere hulp of een behandeling, die de ouders hun niet, konden geven. Zij doen dat werk in opdracht en deels in sa menwerking met de rechter. In gevai de ouders uit de ouderlijke macht zijn ontzet of daarvan zijn ontheven, als voogd, in andere gevallen door middel van hun leden of medewerkers die als gezinsvoogd toezicht houden op de op voeding. Het rijk geeft subsidie voor dit werk. Toereikend is het subsidie echter niet. Een deel van de kosten blijft dus voor rekening van bedoelde instellingen en verenigingen. Zij bestrijden deze uit eigen middelen, uit contributies, bij dragen en giften. De kinderbescher ming steunt in de eerste plaats op het particulier initiatief. Het is derhalve noodzakelijk jaarlijks een beroep te doen op het verantwoordelijksgevoel en op de offervaardigheid van ons volk. Het exterieur van kasteel „Keukenhof". Duidelijk is te zien dat de romantische torens van veel recenter datum zijn dan het huis zelf, dat uit 1650 dateert. Burgess" is de naam van een res pectabel burgermanscafé aan de Schoterweg in Haarlem, waar rijlustige Haarlemmers zich moe ten melden om in het bezit te ko men van het meest begeerde status symbool van onze dagen: het rijbe wijs. De kopjes koffie worden er nerveus naar binnen geslurpt, de conversatie is ei gedempt en in de asbakken blijven lange peuken na- smeulen als de luidspreker, klinisch koel, weer een rijtje namen van kan didaten heeft omgeroepen. Wie rijden wil, moet pijn lijden. De lippen trillen nerveus en het lachje is al verstard tot een zielige grijns als de kandidaten, vóór de examina tor uitlopend, op weg naar de auto even de hand opheffen naar de mee levende knikkende instructeur. De „twintig minuten van de waarheid" beginnen. Sommigen hebben hun les- en examenactiviteiten zorgvuldig ge heim gehouden voor hun omgeving. Zelfs de oproep hebben zij naar het adres van een ingewijde vriend of vriendin laten sturen. Anderen wor den omstuwd door supporters, die met luidruchtige ouwe-jongenstaal het slachtoffer over zijn moeilijk wacht- kwartier heen trachten te nelpen. Want het rij-examen :s voor de mees ten het laatste examen dat zij van hun leven zullen doen, de laatste maal dat zij alle vernederingen van het hulpeloos overgeleverd zijn aan de deskundigheid van anderen moe ten verduren, de laatste maal dat hun blik met nauwelijks verhulde gretigheid opgericht zal zijn naar een onbekend manspersoon, die beslissen mag over triomf of nederlaag. Dat woord bepaalt of „Burgess" in hun herinnering de „hemel" of de „hel van Westerlaken" zal zijn, of de examinator in de opgewonden ge sprekken achteraf zal uitgroeien tot een sadist of een oeminnelijke gentle man, of de familie enkele zondagen later in een gehuurde wagen op de grote wegen zal verschijnen dan wel mismoedig weer op de fiets zal klim men. [k noem het een beetje dramatisch en een beetje schandalig," zegt de heer H. M. W. Westerlaken, direc teur van het Centraal Bureau voor de afgifte van Rijvaardigheidsbewijzen in Den Haag, als hii filosofeert over de 600.000 rij-examens, die volgens voor zichtige schattingen dit jaar zullen worden afgenomen. Dramatisch omdat nu wel duidelijk blijkt dat de massale motorisering van het Nederlandse volk niet meer tegen te houden is; schandalig omdat, vol gens even voorzichtige schattingen, in hoogstens 200.000 van de 600.000 geval len het examen met de toekenning van het rijbewijs zal eindigen. Terwijl er nog slechts een half mil joen personenauto's in Nederland op de weg is, zal aan het eind van dit jaar het aantal rijbewijzen al de twee mil joen naderen. Men heeft al tijdig een toegangsbe wijs gehaaid, net wachcen is op de kans om méé te doen. Zal de werkgever met een interessante rij-vergoeding over de brug komen of zullen de duizendjes moeizaam uit de eigen zak bijeen moeten worden ge spaard. De cijfers van het CBR maken op een hardhandige wijze een einde aan elke illusie over „het zal met die auto's zo een vaart nog niet lopen." Zij kun nen stedebouwkundigen slapeloze nach ten bezorgen en autoverkopers roze dromen, maar op de 58 oproepcentra van het CBR maken de 300 examina toren steeds meer uren. In Röswijk be trekt de centrale straks een efficiënt georganiseerd nieuw kantoorgebouw waar de ruimte en de apparatuur al geschapen is om over 4 a 5 jaar het voorspelde miljoen aanvragen Der iaar te behandelen. De produktie draait onder hoogspan ning. Meer dan 5.000 rijscholen, in Haarlem naar schatting een zestigtal kruisen dagelijks met potige Opeis, kittige Volkswagens, rustige Daf jes in alle jaargangen en kwaliteiten door 'de drukke centra, bij voorkeur in het parcours dat binnen de actie-radius van het examen-café ligt. „Het ergert mij wel eens dat wij vrijwel overal moeten werken in de café-sfeer," zegt de heer Westerlaken, „maa - het is ai een hele vooruitgang met vroeger. Toen werd de theorie op straat en bij regen onder een parapluie overhoord." gaan, de genadeloze psychologische test van een volle dag, de regelma tige groepsbesprekingen en de voort durende technische bijscholing. Zijn keurkorps is vlekkeloos. Voor hem op tafel liggen de examenresultaten van alle rijscholen, want niets ont snapt aan de statistieken van het CBR. Ook niet de gemiddelden van de examinatoren. Een „sadist" maakt bij ons geen kans, zegt hij. Ondertussen rijdt de kandidaat, het stuur iets te nerveus in zijn handen geklemd, door het 'erkeer. „Er wordt tot op zekere hoogte rekening gehouden met de nervositeit van de candidaat," zegt de heer Westerla ken, „maar toch niet teveel." Of de kandidaat straks stralend uit het zweetkamertje van „Burgess" zal komen, hangt allereerst ai van de vraag of hij goed gekeken heeft. „Kijken is de hoofdzaak." zegt de heer Westerlaken, „een kandidaat, die na een uitstekend examen opge wonden de autodeur opengooit zon der uit te kijken is gezakt. Kijken, je bewust zijn van je plaats in het verkeer, letten op ie omgeving, dat is de kern." Maar is de geslaagde kandidaat nu een man, die men veilig overal heen kan sturen? De heer Westerlaken zucht. „Eigenlijk moest het prakti sche deel langer zijn. Wij zouden hem ook op de grote weg bij veel ho gere snelheden willen testen. Daar zijn spelregels heel anders" En. ,,in menig keurig mens schuilt een klein schoffie, zo gauw hii een stuur in zijn handen heeft." De heer Westerlaken, de cen trale figuur in de rijvaardigma- king van het Nederlandse volk is een energieke en welbe spraakte man, die zijn meningen niet onder stoelen of banken steekt. Hij toomt graag tegen de beunhazerij in het rijscholenvak, die er naar zijn mening oorzaak van is dat slechts een derde van de geëxamineerden de eerste maal slaagt, maar onthult op recht dat zijm eigen zoon ook de eer ste keer zakte. Hij verdedigt zijn examinatoren ais een leeuw, schildert uitvoerig de zwa re examens die zij moen onder- De twintig examenminuten zijn om. Het rij-examen mag dan, als mas saal verschijnsel, talrijke problemen oproepen, voor de kandidaat blijft alleen zijn examen van belang. Hij heeft 's avonds in bed de situaties doorge nomen, heeft tientallen malen naar links afgeslagen op drukke kruisingen, fietsers ontweken, voorrang gegeven, en ai tobbend zijn nachtrusi gedeelte lijk verspeeld. Weinigen komen kaim in „Burgess". Bij sommigen is de span ning zo groot dat zjj al dagen pillen hebben geslikt. Gemiddeld driemaal per jaar gebeurt het dat een Kandidaat tijdens het examen aan een hartver lamming overlijdt. Het aantal gevallen van nerveuze uitbarstingen is legio. Kandidaten die halverwege uitstappen, bedreigingen, woedende telefoontjes naar de directeur, noginger tot omko pen. De heer Westerlaken naait diep adem „Ik kan mij vrijwel nergens meer ver tonen of ik word aangeklampt. In ca- fé's krijg ik van onbekenden consump ties aangeboden. Ze willen mij drin gend spreken. Ik weiger natuurlijk, maar ik blijf nu maar lieve» 's avonds thuis." Elke vorm van oedrog is al gepro beerd. Het CBR heeft een zwarte lijst aangelegd. Uit de dagelijkse post van 2600 aanvragen schift de machine auto matisch 10 a 20 kandidaten, die ai ge signaleerd zijn. „Wii zijn een factor van belang m de strijd voor de verkeersveiligheid Wij zijn ons dat bijzonder goed bewust," zegt de heer Westerlaken. De kandidaat, geslaagd ol gezakt, rijdt na het examen in de lesauto naar huis en ziet in tien minuten tijds de ge routineerde automobilisten om hem heen alle fouten en overtredingen ma ken, die hij in zijn examen zo zorgvul dig heeft trachten te vermijden. Want helaas is het rij-examen meestal d« laatste keer dat een automobilist mo del heeft gereden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1962 | | pagina 3