Enschede herdenkt grote stadsbrand van mei 1862 Feestelijke opening Twents- Gelders Textielmuseum KONINKLIJK BRUIDSPAAR IN LEEUWARDEN GEHULDIGD Prij sverhoging Volkswagen niet ongedaan gemaakt Voor Zwanenberg was eerste kwartaal niet onbevredigend Meningsverschil tussen België en E.G.K.S. verscherpt Examens GEEN FILMFESTIVAL ZONDER FILMSTERREN m l Paul Vlaanderen en de „Andorra" bij de Ned. Comedie DWS zegeviert over ADO5-4 Interpol zoekt ge vluchte Tilburger Zal Erhard nu de invoerrechten op auto's uit de E.E.G. verlagen Eartha Kitt Staking heeft ongeveer 4,5 ton gekost Hogere winst bij A.R.M. Tito valt fel uit tegen ambtenaren 18 Eerste maanden voor American Hotel niet onbevredigend West A handbal öi°c= 2 Met gestolen auto en meisje er van door Zaak-Marcel Nivard 15 mei voor Hoge Raad Brouwerij Kantoor pleit voor verlaging van omzetbelasting Secretaris van prins moet rust houden NORDHOFF HOUDT BEEN STIJF HET KOLENDIRECTORAAT Gunstig vooruitzicht voor Porcelevne Fles DINSDAG 8 MEI 1962 PAGINA 13 ?bnkert DWsdSCh' Jps ben, *VGvl4r EngelandE.E.G. Waarborging van de Gemenebest-belangen Dubbele tentoonstelling in Bergen Utrechtse opdracht voor Machinefabriek Breda ifW - m - IS Tlaat/ (Van onze correspondent) ENSCHEDE, 8 mei De feestelijke opening van het Twents Gelders Tex tielmuseum in het Blijdensteinpark, de opening van een tentoonstelling gewijd aan het „Stadverbranden" en een her denkingstoespraak van burgemeester W. Thomassen in de Enschedese gemeen teraad, waren gisteren de hoogtepun ten van de herdenking van de grote stadsbrand van Enschede op 7 mei 1862. De opening van het museum werd voorafgegaan door een samen komst van een groot aantal genodig den, gemeentebestuurders uit Twente en de Gelderse Achterhoek en industri ëlen. Na een inleidend woord van de voorzitter van het stichtingsbestuur, de heer H. B. N. Ledeboer hield dr. mr. F. J. Duparc, hoofd van de onderaf deling Musea van het ministerie van Onderwijs Kunsten en Wetenschappen zijn openingsrede, waarin hij een waarschuwing lief horen dat er te veel musea dreigen te komen. Het Twents Gelders Textielmuseum acht hij echter van grote betekenis. Het betreft hier een museum dat door een regionale samenwerking tot stand is gekomen. .,Het is gewijd aan een van de be langrijkste bedrijfstakken in ons land en heeft daarom ook nationale bete kenis." Burgemeester W. Thomassen wees er in zijn toespraak op dat En schede naast het Rijksmuseum Twen- the en het Natuur Historisch Museum ook een Textielmuseum is rijk gewor den, dat voor de streek van grote be tekenis moet worden geacht. Uit een oogpunt van cultuurspreiding kunnen er in de periferie van ons land nog wel wat musea bijkomen, aldus de burgemeester. Ter afwisseling toonden manne quins middeleeuwse klederdrachten van het Openluchtmuseum in Arn- AMSTERDAM, 7 mei De Neder landse Comedie heeft „Andorra" van Max Frisch in studie genomen. De ver taling is van Adriaan Morrien, dekors en kostuums van Nicolaas Wijnberg. De vegie berust bij Han Bentz van den Berg. Medespelenden: Joan Remmelts, Hans Croiset, Johan Fiolet, Mimi Boesnach, Kitty Courbois, Jan Teulings. Bert v. d. Linden, Pierre Myin, Hans Boswinkel, Wim van den Heuvel, Ton Kuyl, Will Van Seist, Wim Poncia. Van Andorra zullen gedurende de tweede helft van de maand juni voor stellingen gegeven worden in het kader Van het Holland Festival. 1 AMSTERDAM, 28 april. In de tofryergaderin van de n.v. American Ho. de Teït het bestuur medegedeeld dat jf bedrijfsresultaten in de eerste maanden van 1962 niet onbevredigend geweest. Toch bestaat er nog on zekerheid omtrent het bezoek uit Ame- pka (60 procent van de bezetting van bot American Hotel in de seizoentijd) daar veel afhangt van de politieke ont wikkeling in Frankri jk. Volgens de directie xan nog met wor den nagegaan in hoeverre de toegeno men hotelaccomodatie in Amsterdam van invloed zou zijn op de bezetting van het American Hotel. Indien er in 1962 geen nieuwe 'oonronde zou komen Wordt verwacht dat de kosten minder snel zullen stijgen dan in 1961. De jaar stukken werden goedgekeurd. (Van onze handbalmedewerker) AMSTERDAM, 7 mei Het inhaal- Pmgramma in het handbaldistrict West P is als gevolg van enige terreinafge- astingen niet in zijn geheel afgewerkt, van de elf wedstrijden gingen er negen S"®r- ADO trok naar Amsterdam, waar "WS klaar stond om twee punten bin- ne« te halen. ^8 ontmoeting tussen deze ploegen eerste klasse dames droeg een SPannend karakter. Het team uit •jeemskerk weerde zich verdienstelijk, maar kon uiteindelijk toch niet verhin gen dat het met een score van 54 "aar het tweede plan werd verwezen, stand: AVa In de tweede klas B heeft JHC ver- ®ten pogingen in het werk gesteld tot u b Positieve score te komen. Het op azoek zijnde JOS had het erg moeilijk 2p slaagde er ternauwernood in, de ■jige mee naar huis te nemen (23). r=„e,riu en Tonegido volgens de tj bglijst gelijk in kracht bleken in- r "daad elkaar niet veel te ontlopen. echter iets 12 22 Attila 11 9 12 20 ADO 11 7 11 13 Spirit 10 5 11 11 Laren 10 1 La i a elkaar atstgenoemde •heer niet toonde gerichte schotvaardigheid: 24. 10 12 11 12 18 16 14 11 IJmond Tavenu Foresters JHC 10 11 9 11 begido rwalsmeer 2 heeft onrt® toe bijgedragen, kia, aan de ranglijst van de eerste heren zich geducht heeft toege- er in niet geringe dat de spanning De Aalsmeerse reserves slaagden via een zege van 54 over Lyn- Weêkg®ëenstan<^er van jeinde en Unitas, zoals afgelopen uit deze hun' fP gelijke hoogte te komen met Sta6"' bd bhjkt: 12 13 12 11 21 15 14 13 UD Unitas Aalsmeer 2 Lynden 12 11 11 12 uitslagen. HEREN 2 A: Zee- 2 B: Arma-UD 2 5—5, SSVU- mei"Pe.,^n'cer't 66, Concordia-La- eraar amel' Tot gewoon hoog- aJhior P de technische hogeschool Pesenmv .beno?md dr. ir. H. J. Merk, sche Sp-ingemeur bij de nv Bataaf- Schanr,i trnat'ona'e Petroleum Maat- °nderS,A te Amsterdam. Dr. Merk zal W'srkti,: u £even m de afdelingen der batunviSdddwkunde en de technische mica. ln de aero- en hydrodyna- hem. Contrastrek daarmee was de prachtige katoenshow 1962, welke ge presenteerd werd door het Neder land Katoeninstituut. Aan de Boulevard, dicht b(j het nieuwe museum, waren later duizen den Enschedeërs getuige van specta culaire brandweerdemonstraties. Er werd tot grote hilariteit van genodig den en publiek opgetreden met een brandspuitje uit de vorige eeuw, be diend door lieden, welke in kostuums uit dezelfde tjjd gestoken waren. Ook werd aan de demonstraties deel geno men met groot materieel van de brand weer van de vliegbasis Twente en van de gemeentelijke brandweer. Tij dens de demonstraties landde een he likopter van de luchtmacht op het ter rein van de demonstroties. Later op de middag bezichtigden de genodigden het museum. 's Avonds sprak burgemeester W. Thomassen tijdens de zitting van de Enschedese Gemeenteraad een her denkingsrede uit. In het Rijksmuseum Twenthe werd tenslotte een tentoonstelling geopend, geheel gewijd aan de ramp van een eeuw geleden, die het begin vormde van een snelle ontwikkeling van de Twentse textielstad. (Van onze correspondent) TILBURG, 7 mei Interpol is inge schakeld bij de opsporing van een 17- jarig meisje uit Tilburg, dat tezamen met haar verloofde, vermoedelijk naar het buitenland, is verdwenen. De ouders van het meisje hebben haar opsporing en terugbrenging aan de politie verzocht. Haar verloofde is een 23-jarige kantoorbediende, die ver dacht wordt van diefstal en verduiste ring. Hjj heeft de vorige week zijn pen sion in Tilburg verlaten met achterla ting van een schuld van ruim duizend gulden en met medeneming van enkele koffers van zijn hospita. Bovendien heeft hij een sportauto, die hn 3 mei bij een plaatselijk garagebedrtff voor een dag had gehuurd, niet terugge bracht en het is waarschijnlijk, dat Dei den met deze auto naar het buitenland zijn gegaan. DEN HAAG, 7 mei De Hoge Raad zal dinsdag 15 mei het cassatieberoep behandelen van de Rotterdamse kap persbediende, die 28 februari j.l. door het Haags gerechtsnof is veroordeeld tot vijftien jaar gevangenisstraf met af trek en ter beschikkingstelling van de regering wegens moord op het achtja rige Rotterdamse jongetje Marcel Ni vard. Het gerechtshof bevestigde het von nis van de Rotterdamse rechtbank, die 26 oktober deze zaak behandelde. De officier van justitie te Rotterdam, mr. J. M. van Leeuwen, had de thans 41- jarige kappersbediende G. J. L. uitslui tend moord ten laste gelegd. De raadsman van L., mr. G. Doek- sen, was van oordeel, dat er strikt juridisch van moord geen sprake was, doch van combinatie van twee ach tereenvolgende misdrijven: poging tot moord en dood door schuld. De Rotter damse rechtbank volgde echter op 9 november de eis van de officier van justitie. De zaak werd 14 februari in hoger beroep behandeld voor het Haags gerechtshof, waarbij mr. J. Zaayer een gevanginisstraf van twin tig jaar met aftrek en ter beschikking stelling van de regering vorderde. Evenals voor het gerechtshof zal de behandeling voor de Hoge Raad met gesloten deuren geschieden. In tegen stelling tot de rechtszitting in Rotter dam, waar de zaak, met uitzondering van het voorlezen van het psychia trisch rapport, met open deuren werd behandeld. Het koninklijk gezin heeft maandag een bezoek gebracht aan de provincies Fries land, Groningen en Drente. Op het zaai land in Leeuwarden biedt een Friezin in traditionele klederdracht een programma van de feestelijkheden aan. Van links naar rechts: prinses Margriet, prinses Beatrix, het zilveren bruidspaar en prin ses Irene. AMSTERDAM, 7 mei Het bestuur van het Centraal Brouwerij Kantoor heeft een schrijven gericht tot de le den van de vaste commissie voor fl nanciën van de Tweede Kamer, en een afschrift daarvan aan de staatssecre taris van Financiën, waarin het eraan herinnert dat bij de totstandkoming van de wet op de omzetbelasting 1954 het bier uitdrukkelijk werd uitgezonderd van het tussentarief, zulks omdat en zolang de toegezegde verlaging van bieraccijns in Nederland in het ka der van de accijnsunificatie in Be- neluxverband, nog niet in werking was getreden. Ondanks deze toezegging werd, zo vervolgt het schrijven, de omzetbelas ting op bier in 1957 van 5 pet op 10 pet gebracht. Deze tijdelijkheid duurde tot 1 januari 1961: toen kreeg de rangschik king van bier in het tussentarief in de omzetbelasting zelfs een definitief ka rakter. Het bestuur betreurt het ten zeerste dat in het ontwerp van Wet tot Wijzi ging van de Omzetbelasting 1954 op geen enkele wijze wordt tegemoet ge komen aan de z.i. gerechtvaardigde ver. langens van de Nederlandse brouwerij en. Het bestuur verzoekt dan ook drin gend het daarheen te leiden dat het tussentarief geheel komt te vervallen en de artikelen, die thans nog in dit tarief zijn gerangschikt, worden ge plaatst in het algemeene tarief van de omzetbelasting van 5 pet, subsidiair te bevorderen dat de gevraagde procedu re wordt toegepast ten aanzien van het bier. DEN HAAG, 7 mei Dr. F. A. de Graaff, particulier secretaris van Prins Bemhard, heeft in tegenstelling met wa' men oorspronkelijk dacht toch nog kwade gevolgen ondervonden van het autoongeluk, dat hem op 12 april overkwam. In verband hiermee zal hij op doktersadvies enige weken rust moe ten houden. Voor de duur van de ziekte van de heer De Graaff zullen diens werkzaam heden op het secretariaat van de prins worden waargenomen door mr. H. Fock. WOLFSBURG, 7 mei De president directeur van de Volkswagenwerke A.G. prof. Heinz Nordhoff, heeft voet bij stuk gehouden: de prijs voor het stan daard-model Volkswagen, die per 1 april j.l. was verhoogd kort nadat minister van Economische Zaken, prof. Erhard een beroep had gedaan op de industrie om de prijzen te handhaven en op de vakbonden om hun looneisen te mati gen, zal niet op het oude niveau wor den teruggebracht. Zaterdag zijn in Wolfsburg directie en commissarissen der vennootschap op initiatief van de vertegenwoordiger der bondsregering nogmaals bij ngekomen om over de Volkswagenprijs te spreken. Zij kondigden voor zondagmorgen de Bublikatie van een communiqué aan. 'aarin stond, dat het bij het oorspron kelijke besluit blijft. Ook een verhoging van het kapitaal van zes- tot achthonderd miljoen, die was voorgesteld door de verenigingen van Volkswagenaandeelhouders, werd door de directie van de hand gewezen. De aandeelhoudersvergadering de tweede sinds de gedeeltelijke privatise ring van de Volkswagenwerke. waarin de Westduitse staat en de landsrege ring van Nedersaksen elk nog 20 pro cent van het aandelenkapitaal hebben behouden zal op 30 juni a.s, in Wolfs burg plaatsvinden. Over het jaar 1961 zullen aandeel houders een dividend van twaalf pro cent ontvangen. De prijsoorlog tussen de professoren Nordhoff en Erhard duurt dus voort. De regering in Bonn zal thans moeten overwegen, of zij wil grijpen naar het paardemiddel van de verlaging der in voerrechten op auto's uit de E.E.G.-lan den om de Westduitse automobielin dustrie onder druk te zetten. AMSTERDAM, 7 mei Het optreden van Eartha Kitt, zondagavond in de grote zaal van het Concertgebouw, is bepaald niet geworden wat men er ge zien buitenlandse reacties, van had ver wacht. Zij is niet een grote persoonlijk heid als Marlène Dietrich en Judy Gar land, van wie men hier eerder zeer ge slaagde shows zag. Miss Kitt die ge zien haar verschijning een mantel van witte nerts en daaronder een nauw sluitende japon van goud lamé overi gens wel weet wat show is, toonde zich een zangeres van middelmatig formaat, die een grote reikwijdte heeft, soms een liedje met een persoonlijke tint brengt, maar over het algemeen eer der een geroutineerde vocaliste is dan een artieste die de zaal door haar ori ginele interpretatie in vuur en vlam zet. De laatste drie door haar ge zongen songs waren heel geslaagd, maar in het middeldeel van het pro gramma leek zij bepaald lusteloos en zonder enige inspiratie te werk te gaan. In haar genre een redelijk zangeres bij een goed dansorkest de Skymasters begeleidden voortreffelijk, maar niet een vrouw die ongeveer een uur een zaal weet te boeien. In het voorprogramma traden naast de Skymasters op, uouis Dusee, het viertal van het cabaret Lurelei met Jasperina de Jong met enkele heel grappige sketches en de Engelsman Peter Reeves, die met zijn Callas-imi- tatie en de rake persiflage op de pop zangers het publiek in verrukking bracht. Gr, LUXEMBURG, 5 mei Het diep gaande verschil van mening tussen de Belgische regering en de Hoge Autori teit van de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal (E.G.K.S.) over de on verenigbaarheid van de wet, waarbij het Belgische kolendirectoraat wordt op gericht, met het verdrag van Parijs, is in een verscherpte fase gekomen. De H.A. heeft besloten de procedure te vol gen, die is voorzien in het E.G.K.S. verdrag, hetgeen wil zeggen, dat Bel gië naar het oordeel van de Hoge Auto riteit „niet heeft voldaan aan een van de verplichtingen, die het heeft" te we ten de handhaving van cle bestaande re dactie van de wetgeving. Het betrokken artikel houdt in dat in een dergelijk geval, waarin het in gebre ke blijven met een gemotiveerd besluit wordt waargenomen, de H.A. de Bel gische regering bijna twee maanden (in dit geval tot 15 juni) de tijd geeft om een einde te maken aan deze situatie of haar bevindingen kenbaar te maken. In de brief, die de H.A. aan de Bel- fische regering heeft gericht, wordt er e nadruk op gelegd, dat zij de lezing van de Belgische regering over de wet op het kolendirectoraat niet kan aan vaarden. Volgens deze lezing, die de Bel gische regering op 19 februari kenbaar maakte, wordt door het verdrag de werkzaamheid van het directoraat niet onmogelijk gemaakt. Het verschil van mening heeft vooral betrekking op de bevoegdheden, die aan het directoraat worden gegeven inzake o.a. vaststelling van prijzen, verkoopvoorwaarden en af spraken en instelling van gemeenschap pelijke verkoopkantoren. De H.A. overweegt, dat prijzen, pro- duktie en afzet op net gebied van steen- kooi pas in tweede instantie zijn onder worpen aan de souvereine tussenkomst van de aangesloten )anden. Het inwer king doen treden van dergelijke inter venties behoort tot de uitsluitende be voegdheid van de instellingen der ge meenschap, overigens onder bepaalde waarborgen. Het gemeenschappelijke verkoopkan toor is volgens de H.A. in strijd met het beginsel van vrijheid der ondernemingen in hun economische oedrijvigheid waar van het beginsel in het verdrag is neer- OTTAWA, 1 mei De Britse premier, Harold Macmillan, heeft opnieuw ver klaard dat zijn regering vastbesloten is de essentiële belangen van de Gemene- bestlanden te waarborgen bij de onder handelingen over toetreding tot de EEG. In een gezamenlijk communiqué, uit gegeven na twee dagen van besprekin gen, zeggen Macmillan en zijn Canadese ambtgenoot John Diefenbaker, dat er op de op 10 september in Londen te houden .conferentie van Gemenebest premiers gelegenheid zal zijn voor vol ledig en gezamenlijk overleg over de kwestie van Engelands toetreding tot de Euromarkt voordat de Britse rege ring het definitieve besluit ertoe neemt. In het communiqué wordt voorts ge zegd dat Macmillan Diefenbaker op de hoogte heeft gebracht van de huidige stand van zaken van de in Brussel ge voerde onderhandelingen tussen Enge land en de EEG. BERGEN (NH), 7 mei. Het Kun stenaars Centrum Bergen heeft zijn derde lustrum gevierd met de opening van een dubbele tentoonstelling, een receptie, een diner voor de werkende leden en een dansfeest, waarbij ook de niet-werkende leden en donateurs wel kom waren. De tentoonstelling in de zalen van Kranenburgh beperkt zich tot het werk van de eigen leden; in de fraaie tuin van het gebouw kregen beeldhouwers uit Noordholland de gele genheid hun werk te laten zien. De eerste duurt tot eind mei, de andere tot 5 september. In zijn openingswoord schetste mr. J. F. M. J. Jansen van het departe- emm'ent van O. K. en W. de activiteiten van het Kunstenaars Centrum Bergen, dat in de voorbije jaren reeds 200 ten toonstellingen organiseerde met in to taal 100.000 bezoekers. Hij sprak zijn waardering uit voor net vele werk van de bestuursleden en stelde vooral het stuwende werk van de oud-voorzitter mr A. F. Kamp in het licht. |d. Ook beperkt een dergelijke on der beheer van de staat geplaatste ver eniging de bevoegdheden die de H.A. zjjn gegeven. N Nu deze juridische vraagstukken zijn opgehelderd is de H.A. te allen tijde bereid elke andere maatregel, die met het verdrag verenigbaar is, te onder zoeken welke de sanering van de Bel gische kolenmarkt kan bevorderen. Daarom is het mogelijk dat de onder handelingen met de Belgische regering na 15 juni a.s. zullen worden hervat. Zo niet, dan zal de Belgische regerin twee maanden de tijd hebben gehad, te rekenen van de bekendmaking vari de gemotiveerde beslissing van de H. A. af, een geding aanhangig te maken bij het hof van justitie van de Europese gemeenschappen. BREDA, 17 april De Machinefa briek Breda v.h. Backer en Rueb heeft zo deelt de directie mede, van het Provinciaal en Gemeentelijk Utrechts Stroomleveringsbedrijf ;n Utrecht de opdracht ontvangen voor de levering van twee Breda-hogedruk stoomketels, elk met een capaciteit van maximaal 120 ton stoom per uur, bjj een stoom druk van 93 atmosfeer en een stoom- temperatuur van 525 graden celsius. De beide stoomketels zullen worden op gesteld in de centrale Mprwedekanaal in Utrecht. UTRECHT, 8 mei Rijksuniversiteit kand. gesch.: E. A. J. van der Wal (cum laude) Utrecht, J. L. 't Hart (Zaltbommel) doet examen diergeneesk. H. W. F. Picard (Houten), S. G. J. Postma (Hoorn), mej. I. Ch. Loeber (Bussum), dierenarts: S. J. Henstra (Koudum.fr), P. Leeflang (Overveen), G. Vogelzang (Sneek), A. H. Willemse (Driebergen), kand. klass. lett.P. G. van Wees (Utrecht), M. A. J. van Put ten (De Bilt), W. van der Kraan (Bun- nik), arts. A. M. ter Haar (Maarn), P. W. A. A. Koch (Utrecht). OSS, 27 april De gang van zaken bij de Koninklijke Zwancnberg-Orga- non in het eerste kwartaal van het lopende boekjaar is niet onbevredigend geweest. Zo heeft het bestuur in de jaar vergadering medegedeeld. De staking heeft een schadepost van 450.000 opge leverd, welke kan worden gelopen. In antwoord op vele vragen van aandeelhouders deelde het bestuur mede dat de tijd nog niet rijp is voor het geven van exacte omzetcij fers. Wel wordt overwogen om met kwartaalberichten te komen doch hiervoor dienen de maandelijkse cij fers van de buitenlandse bedrijven van de groep op elkander te worden afgestemd, waarmede enige tijd is gemoeid. In ieder geval zal eind van dit jaar wederom een tussentijdse mededeling worden verstrekt. De re valuatie van de gulden en daling van de waarde van enkele andere valuta's hebben op de waardering van de geconsolideerde maatschap pijen een verlies opgeleverd van 4'/» ton, hetgeen ten laste van inter ne voorzieningen is geboekt, die hier door niet wezenlijk zijn aangetast. Het eigen woningbezit wordt zoveel mogelijk bevorderd door het verstrek ken van renteloze voorschotten aan werknemers. Het bestuur ziet het gro te belang in van bezitsvorming waar bij vooral het eigen huis een grote rol speelt. Met betrekking tot de afdeling vleeswaren en conserven kon worden medegedeeld dat het aandeel in de bin nenlandse markt zeker niet is terug gelopen. Ten aanzien van de diepvries- produkten is de groei van de markt minder snel dan men verwacht had waar nog bij komt dat door het uit blijven van de vergunningen de bouw van de kippenslachterij voor diep vrieskippen is vertraagd. Plannen -ijn ontworpen voor de constructie van grotere flexibele fabricage-eenheden. Men beschikt dan voor Organon over apparatuur die zich leent voor zeer uiteenlopende procédé's, waardoor snel op grote schaal nieuwe vindingen kunnen worden geproduceerd. Er be staan wel mogelijkheden tot transfer van winst gemaakt in de Zuidameri- kaanse bedrijven, doch hiermede is dan een belasting van ca. 25 pet. ge- AMSTERDAM, 28 april Blijkens de winst- en verliesrekening ever 1961 van de Amsterdamse Rijtuigmaatschap pij bedraagt het voordelig saldo der exploitatierekening 1.442.434 (v. j. ƒ1.364.356). Diverse baten en lasten le verden 129.140 123.321) op, terwijl aan dividend NV ATAM, Den Haag, 56.450 22.580) werd ontvangen. Na aftrek van hypothecaire interest ad f 108.895 (f 80.903), interest ad f 82.790 33.572)voorziening debiteuren ad 2.212 13.274) en diverse afschrijvin gen resteert een saldo winst van f 812.738 (f 738.729). Voorgesteld wordt, zoals bekend, een dividend uit te keren van 12 procent (v. j. 2 procent in cash en 10 procent in aandelen). De hogere winst werd in hoofdzaak door de afdeling Magazijn gemaakt terwijl voorts de afdeling Verkoop per sonen- en vrachtautomobielen van het fabrikaat General Motors een belang rijk accres te zien gaf. Ook bij de N.V. Nieuwe Automobiel Maatschappij ging het dank zij grotere verkoop crescendo. Haar filiaal aan de Leidsevaart in Haarlem werd in de maand mei 1961 geopend voor de ver koop van DAF personen- en vracht automobielen en wierp in Jiet verslag jaar reeds zodanige resultaten af, dat werd besloten tot de bouw van de eerste verdieping van dat pand over te gaan, ter uitbreiding van de werk plaats. De winst gemaakt op de import van Saab automobielen bleef nagenoeg ge lijk. De dochtermaatschappij de N.V. Atam in Den Haag behaalde in 1961 ondanks gestegen exploitatiekosten nieuwe toonkamer aan de Laan van Meerdervoort een nagenoeg gelijk gebleven winst. moeid. Dit houdt niet in dat als deze bedrijven geen dividend uitkeren, zij niet tot de winst van het moederbe drijf zouden bijdragen omdat zij ge deeltelijk vanuit Nederland van half fabrikaten worden voorzien. In ant woord op de vraag waarom dit jaar geen agiobonus werd uitgekeerd, merkte het bestuur op dat men hier geen regel van wil maken. De netto winst per aandeel dient in het oog te worden gehouden en die is in het af gelopen jaar gedaald door de emissie van nieuwe aandelen waarvan de op brengst nog vrijwel niet tot de winst heeft kunnen bijdragen. Een der aan deelhouders had principiële bezwaren tegen de winstverdeling omdat naar zijn mening de nieuwe aandelen slechts recht hebben op de helft van het primaire dividend. Volgens het voorstel ontvangen zij het volle primaire dividend en een kleiner deel van de overwinst, hetgeen tot gevolg heeft dat tantièmisten te kort wordt gedaan. Het bestuur was het volledig met de mening van de aandeelhouder eens, doch wenste de zaak liever zo te laten. Medegedeeld werd nog dat binnen afzienbare tijd een statutenwijziging aan de orde zal worden gesteld waar bij ook de winstverdeling zal worden gewijzigd. BELGRADO, 7 mei (UPI) Presi dent Tito van Joegoslavië heeft giste ren tijdens een redevoering te Split aan de Adriatische kust een somber beeld opgehangen van de economische toestand in het land en de oorzaak hiervan geweten aan een slecht beleid, luiheid en corruptie. Hij deelde zjjn gehoor van naar schatting 150.000 per sonen mede, strenge maatregelen te zullen nemen om een einde te maken aan deze toestand. ,,De moeilijkheden waarop wij bij de opbouw van ons land zijn gestuit kwamen uit het buitenland en uit het land zelve", aldus Tito, „maar de moeilijkheden waarmee wjj nu te ma ken hebben zijn louter het gevolg van een slecht beleid." Hij beschuldigde zekere staatsambte naren ervan geld te verspillen door aankopen, te doen in het buitenland, die naar hun zeggen goedkoper waren dan binnenlandse goederen van dezelf de soort. Volgens Tito gingen hierbij echter kostbare valuta verloren, „waar aan wjj voortdurend een groot tekort hebben." „Wij zijn vreemde mogendheden op het ogenblik ongeveer 800 miljoen dol lar schuldig en in een dergelijke si tuatie moeten wij op onze eigen krach ten vertrouwen, onze import verminde ren en de export opvoeren", aldus de president. Hij wees er op. dat dit zeer moeilijk zou zijn, omdat het land door de Euromarkt reeds achterop was ge raakt. J DELFT, 28 april De vooruitzichten voor 1962 acht de directie van de n.v. Koninklijke Delftsch-Aardewerkfabriek De Porceleyne Fles v.h. Joost Thooft en Labouchère gunstig, zo heeft zij ln de jaarvergadering medegedeeld. De fa briek is vrijwel volledig van werk voor zien. De afdeling ovenbouw is goed van orders voorzien. De omzet in sieraarde- iverk in 1962 is ten opzichte van de overeenkomstige periode van 1961 ge stegen. De directie zal een uit de vergadering gestelde vraag om nog wat meer gede tailleerde gegevens over de vennoot schap te verstrekken, nader overwegen. Voor een arbeidsintensief bedrijf als De Porceleyne Fles is het personeelspro bleem van zeer groot gewicht en is de ontwikkeling van het loonpeil een groot vraagstuk. De directie gaat voort met investeringen om de produktie te ver groten en de outillage te verbeteren. De jaarstukken werden goedgekeurd. Mr. H. ter Meulen werd als commissaris her benoemd. i Het filmfestival van Cannes is maandag begonnen. En natuurlijk zijn er diverse filmsterren gearriveerd Van links naai rechts Romy Schneider, Alain Delon en Sophia Loren. HU LIGT IN DEZE KAMER. EEN MEEDOGEN LOZE BENDE-IE MAND HET ZW'JGEN OPLEGGEN.V05PER, DIT WORDT EEN MOEI KARWEI NEE. WIE KAN HEM GEHOORD HEBBEN? HET 15 DE MAN DIE M'JN HUIS BE SPIEDDE. KEN JE HEM, V0SPER?

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1962 | | pagina 13