Bonn roept ambassadeur in Washington terug Adenauer gekant tegen Berlijn-plan van Amerika ÜO haagsman I DRIE GENERATIES ADENAUER f Meer Sovjet-wapens voor Soekarno Moskou terughoudend over kwestie Nieuw-Guinea Stakingen in Noord-Spanje duren voort Franse in de kernproef SAHARA Russen willen opschorting van het gesprek in Genëve KONINKLIJK GEZIN IN GRONINGSE BLOEMEN Jouwe spreekt tot V.N. -commissie Afgevaardigde Opper-Volta wijst Djakarta's eis af ONSCHULDIGEN MOETEN LIJDEN" FMVM aroid Zonnebrillen mm Razende moslims probeerden uit kasbah te komen „Rookr el"-vragen onbeantwoord GEREGISTREERD IN V.S. Vaders en kinderen lekkerste taarten voor moeder VOGELZANG Voor Moederdag Het weer 30 °/0 korting qnote »n ■UMMMi Pol Treinen vertraagd Utrecht-Woerden Geheimzinnige dood van een orthodoxe monnik in O.-Berlijn Europese functie voor prof. Zijlstra ALGERIJE Moeder komt altijd één paar kousen te kort Kennedy sticht een wereldhandelsweek rijwïelhuis wilhelmina DINSDAG 8 MEI 1962 86sfe JAARGANG No. 31124 W BERLIJN, 8 mei (AFP, DPA, ÜPI) Het conflict tussen Oost en West over Duitsland in het al gemeen en Berlijn in het bijzon der heeft opnieuw het hoofd ge- eist van een Westduitse topdiplo maat. De ambassadeur van Bonn ih Moskou, dr. Hans Kroll, maak te zich onmogelijk door zijn par ticuliere „vredesplan", dat hij opzette om de Bondsrepubliek de finitief te verzoenen met de Sov jet-Unie. Gisteren werd bekend, dat ook de Westduitse ambassa deur in Washington, Wilhelm Grewe, zal worden teruggeroe pen. Bondskanselier Adenauer, die gisteren een bezoek bracht aan West-Berlijn, zei daar tijdens een persconferentie dat hij een spoedige vervanging van Grewe •.wenselijk" acht. Grewe is inmid dels naar Bonn ontboden „voor overleg". een BRIL Ziekenfondsleden 9'a*en geheel zonder bijbetaling Grot. MADRID, 8 mei (UPI) On danks de strenge regeringsmaat regelen dreigt de stakingsgolf in Noord-Spanje, waar 80.000 arbei ders het werk hebben neergelegd, zich uit te breiden naar andere delen van het land. „Zeer overdreven" Attentie De ECHTE BAKKERS bakken de waar 800 Haarlemmers een goede boterham verdienen Sie MORRIS 'êeforeijouêmi! REGEN- EN TWEEDJASSEN Enkele buien BUREAU SMEDESTRAAT 5 HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk, Zeestraat 50: telef. 4790 Bijkantoor en Red. Umuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: W. C. H. Leijdeckers en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. RUN enW. Severirv. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEE 28 cents per rriliimeter- hoogte. Omroepers 16 cents per m m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 61 cents per week, 2.65 per maand, f 7.90 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544. Het is duidelijk, dat het komende ont slag van Grewe verband houdt met «e gebeurtenissen van enkele weken ge leden, toen een Amerikaans plan om Jle Berlijnse kwestie uit de wereld te helpen voortijdig in de publiciteit kwam. Dit gebeurde aan de vooravond van het eerste „sonderende" gesprek over Ber- l'Jh. dat de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Dean Rusk, in Wash ington zou voeren met de Russische ambassadeur in de V.S., Dobrynin. Het had er dus alle schijn van, dat van be- Paalde zijde met opzet voor een „lek" Was gezorgd om de onderhandelingspo sitie van Rusk te verzwakken. Het was de bedoeling dat Rusk het geheime plan tijdens zijn gesprekken met Dobrynin aan de orde zou stellen. Als gevolg van deze onverkwikkelijke affaire werd de positie van Grewe min °f meer onhoudbaar, hoewel Adenauer zich dui<lelijk heeft verklaard, dat wie hok aan indiscretie mag hebben val n' gemaakt, GreWe in ieder ge- jhet. Gisteren zei de Bondskanselier: om- ulch complicaties voordoen moeten 'schuldigen lijden. Ik moet hieraan toe voegen, dat ik Grewe persoonlijk zeer ftt«g acht". -wals wij gisteren reeds in een klein °?.ef van onze oplaag konden berichten, ?hn de betrekkingen tussen Grewe en het Amerikaanse ministerie van buiten landse zaken zozeer verslechterd, dat fjet ministerie de ambassadeur geheel hnks laat liggen en rechtstreeks on derhandelt met het ministerie van bui tenlandse zaken in Bonn. Wellicht den- jü,en de Amerikanen nog steeds, dat het «rewe is geweest die hun geheime plan (Advertentie) °P monturen en glazen. Voor particulier en ziekenfondsleden „DE DRILLEN SPEC IA LIST" Jansstraat 56, Telefoon I 01 80, tegenover Gerechtsgebouw Zichtbaar beter en 30 °/0 voordeliger! (Advertentie) Anegang - Haarlem - tel.-10401 (Advertentie) beschermen uw ogen, vanaf 14.—. OPTICIEN WEBER ;e Houtstraat 166 b. d. Houtbrug opzettelijk in de openbaarheid bracht. In ieder geval schijnt Grewe zijn afkeer van het Amerikaanse plan niet onder stoelen of banken te hebben gestoken. Grewe staat in die afkeer overigens niet alleen. Adenauer zelf voelt niets voor de Amerikaanse voorstellen, die de volgende vier punten omvatten: 1. Instelling van een internationale controlecommissie, met deelname van de beide Duitslanden, om toezicht uit te oefenen op de vrije toegangswegen tot West-Berlijn. 2. Het sluiten van een verdrag tussen Oost en West om de spreiding van nu cleaire wapens tegen te gaan. 3. Instelling van gemengde West- en Oostduitse commissies ter bespreking van economische, culturele en andere kwesties, die tussen de beide Duitslan den bestaan. 4. Het sluiten van een non-agressie- verdrag tussen de NAVO-landen en de landen van het Pakt van Warschau. Adenauer zei gisteren in West-Berlijn zonder omhaal, dat hij het plan om een internationaal gezagsorgaan te belasten met het toezicht op het verkeer van en naar Berlijn „niet uitvoerbaar" achtte. De bondskanselier maakte duidelijk, dat West-Duitsland er de voorkeur aan zal geven geen deel uit te maken van zo'n gezagsorgaan. UTRECHT, 8 mei Gistermiddag omstreeks kwart over een is de boven leiding van de spoorlijn tussen Utrecht en Woerden beschadigd. Door de herstelwerkzaamheden, die tot omstreeks half zes in de middag duurden, konden de treinen in plaats van twee, maar van één spoor ge bruik maken. Hierdoor hadden treinen op dit baanvak gedurende de middag gemiddeld een storing van drie kwar tier. Drie generaties Adenauer waren op het vliegveld Keulen—Walm bijeen, toen de Duitse bondskanselier dezer dagen uit zijn vakantieverblijf te Cadenabbia aan het Comomeer terugkeerde naar Bonn. Een zoon van de bondskanselier, Georg, had zijn zoontje Sven-Georg meegebracht voor de begroeting. In het midden de minister van economische zaken, prof. Erhard. MOSKOU, 8 mei (Reuter) De Indonesische minister van Buitenlandse Zaken, Soebandrio, heeft gisteren mee gedeeld dat vandaag tussen zijn land en de Sovjet-Unie een overeenkomst betreffende nieuwe Russische wapen leveranties zou worden getekend. Soe bandrio gaf geen bijzonderheden over de nieuwe overeenkomst. Volgens wel ingelichte kringen heeft de Indonesi sche delegatie niet aangedrongen op bespoediging van de Russische wapen leveringen maar op grotere hoeveel heden en meer soorten militaire uit rusting. Tot algemene verbazing, zo tekent de AFP-correspondent in Moskou hierbfj aan, is in de korte toespraken op een ontvangst door minister Soe bandrio en de eerste-vice-premier Kosigin in het geheel niet recht streeks gezinspeeld op westelijk Nieuw-Guinea. Kosigin stelde zich tevreden met het formuleren van wensen „ten gunste van een snelle regeling van de huidige hangende vraagstukken". Deze terughoudendheid Hjkt in bij zondere tegenstelling te staan tot de opmerkingen die van Russische zijde tijdens vroegere bezoeken van gene raal Nasoetion en president Soekarno aan Moskou werden gemaakt. Weste lijke diplomaten die op de receptie aanwezig waren, vatten dit op als een aanwijzing dat Rusland er op dit mo ment niet voor voelt dat het geschil tussen Indonesië en Nederland een openlijk militair conflict en aldus een bron voor scherpe crises in het zuid westelijk deel van de Stille Oceaan Hoewel ongeveer 18.000 van de 60.000 stakende mijnwerkers in Asturië, waar de staking op 6 april begon, gisteren weer aan het werk gingen, zijn vele industriële ondernemingen in Noord- Spanje nog gesloten. Naar verluidt zijn nieuwe stakingen in Bilbao en Barce lona in de maak. In Bilbao, de voornaamste industrie stad in Noord-Spanje, zullen volgens welingelichte kringen 11.000 arbeiders woensdag het werk neerleggen, uit so lidariteit met de mijnwerkers van Asturië. Terwijl het officiële persbureau van de regering, Cifra, het bericht publi ceerde dat alle mijnwerkers in Astu rië gisteren het werk hebben hervat, bleek uit andere berichten, dat in feite slechts eenderde deel van de arbeiders weer aan het werk was gegaan. wordt. De Indonesische ambassadeur in Moskou, Malik, die deelnam aan het geheime vooroverleg met Nederland bij Washington, gaf te verstaan dat hij op het ogenblik geen opdracht heeft de Russische hoofdstad opnieuw te verlaten. Volgens westelijke schattingen, aldus UPI nog, bewegen de Russisch- mili taire beloften aan Indonesië zich tot dusver rond honderd miljoen dollar aan materieel. Deskundigen in de Rus sische hoofdstad betwijfelen echter dat Soekarno door een en ander voldoende stootkracht heeft verworven om een invasie in Nieuw-Guinea uit te voeren. Een Indonesische woordvoerder zei gisteren in Moskou, dat de Russische hulp aan Indonesië „voldoende is om het probleem West-Irian op te lossen": hij wilde hierover verder niets zeggen. DJAKARTA, (UPI) De operatio nele chef-stat van de Indonesische strijdkrachten, Achmad Jani, noemde gisteren de beschuldiging die Neder land tegen Indonesië bij de V.N. heeft ingediend „zeer overdreven". Hij zei, dat activiteiten van de Indonesische luchtmacht boven west-Nieuw-Guinea „een normaal verschijnsel zijn in een periode van spanning tussen twee strijdmachten"; daarom wilde hij de berichten daarover ook niet ontken nen. Op een vraag of Nederlandse vlieg tuigen verkenningen uitvoerden boven Indonesisch gebied zei Jani: „Dat is in het verleden dikwijls gebeurd, maar wij waren van mening dat het niet nodig was deze zaken te overdrijven en aan de V.N. te melden". BERLIJN, 8 mei (KNP) De Grieks- orthodoxe monnik Gsorg Reinhardt, Oostenrijker van geboorte, is in Oost- Berlijn onder geheimzinnige omstandig heden om het leven gekomen. Den be trouwbare zegsman in Oost-Eerlijn ver klaart, dat de Orthodoxe priester door de Oostduitse veiligheidspolitie is ver moord. De Oostberlijnse autoriteiten ht ben een verklaring uitgegeven, waarin zij zeggen, dat de monnik zelfmoord heeft gepleegd door uit een venster te springen. Hij zou öang zijn voor een tegen hem begonnen proces wegens een niet nader aangeduid misdrijf. De monnik behoorde tot het orthodo xe patriarchaat van Antiochië en woon de sedert verscheidene jaren in Oost- Berlijn. Hij zou binnen korte tijd naar West-Berlijn verhuizen. Dit zou de re den zijn, waarom de veiligheidspolitie hem zou hebben vermoord. De Orthodoxe monnik heeft, aldus de Oostberlijnse zegsman, door zijn werk duidelijk inzicht gekregen in de praktijk van het secretariaat voor kerkelpke za ken in Oost-Duitsland en in de rol, die de orthodoxe vertegenwoordiger uit Moskou in Oost-Berlijn speelt. Hij zou herhaaldelijk geweigerd hebben contac ten te leggen tussen de Oostduitse rege ring en het patriarchaat van Antiochië, waarop de Oostduitse autoriteiten blijk baar bijzonder gebrand waren. BRUSSEL, 8 mei Prof. dr. J. Zijlstra, de Nederlandse minister van Financiën, is gisteren benoemd tot pre sident van de Europese Investerings bank voor het financiële jaar 1962-'63. Hij volgt Pierre Werner op, de premier en minister van Financiën van Luxem burg. ALGIERS, 8 mei (UPI) Ongeveer driehonderd woedende moslims, gewa pend met ijzeren staven, begonnen gis teren een stormaanval tegen de barri- kaden die opgeworpen zijn rond de kasbah van Algiers. De woede-uitbar sting was gericht tegen de terreur van de OAS. De Franse gezagsapparaten moesten met grote eenheden uitrukken om de orde te herstellen. De honder den Franse en Mohammedaanse agen ten slaagden er inderdaad in de rust te doen weerkeren. Voordat het zover was, brak bijna een grote paniek uit in de Europese wijken rond de kasbah, waar men meende, dat de moslims begonnen waren aan de lang verwachte wraak oefening tegen de voortdurende ter reur. De tierende menigte moslims wist een 16-jarige Europese jongen te grijpen en dood te ranselen. Elders in de stad moest de politie een vuurgevecht leveren met vier le den van de OAS. Toen de strijd voor bij was, bleek dat een man en een vrouw waren gedood. Aan het einde van de dag stond het totale dodencijfer op 30 en het gewondencijfer op 22. Het vuurgevecht met de OAS ont stond, nadat de vier OAS-ers met een auto naar een groep moslims waren gereden en vlak voor hun voeten het lijk van een vermoorde moslim uit de wagen wierpen. Daarna openden zij het vuur op de moslims. Twee vrouwen werden daarbij gewond. Dat was de eerste maal dat de OAS op vrouwen schoot. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 8 mei De minister van Sociale Zaken heeft nog niet kunnen antwoorden op vragen van het Twee de Kamerlid Geuze (CHU) naar aan leiding van de publikatie van de Ne derlandse Consumentenbond in de „Consumentengids" over de resultaten van een onderzoek naar het teer- en ni cotinegehalte in sigaretten. Het Kamerlid had minister Veldkamp onder meer gevraagd of deze niet van mening was, dat gelet op de bijzondere belangstelling van een zeer groot deel van de bevolking, zou moeten komen vaststaan, dat de door de bond gebruik te onderzoekmethode volledig verant woord is geweest en de beste, die had kunnen worden gevolgd. PARIJS, 8 mei (Rtr., UPI) Het die zo klein mogelijk zijn en derhalve Franse ministerie van defensie heeft door raketten naar hun doel kunnen gisteren meegedeeld, dat Franse ge- worden gebracht. Voorts zouden Fran- leerden op 1 mei in de Sahara een on- se technici zich bezig houden met de dergrondse kernexplosie tot stand heb ben gebracht. Meer bijzonderheden werden niet bekend gemaakt. Waar schijnlijk was het Je bedoeling, dat de ontploffing in het geheel niet bekend zou zijn geworden. Het eerste nieuws erover kwam namelijk niet uit Parijs, maar uit Washington, hetgeen erop wijst, dat de proef door de Amerikaan se registratie-apparaturen werd gesig naleerd. Pas twaalf unr later kwamen de Fransen aandragen met een officiële bevestiging. Hoewel de Fransen altijd zeer spaarzaam zijn geweest met gege vens over hun nucleaire explosies, meent men te weten dat de ontplof fing van gisteren de tweede onder grondse was. In totaal zouden in de Sahara tot nu toe vier bovengrondse en twee ondergrondse kernproeven zijn genomen. Niet alleen atoombom men zijn geprobeerd, maar ook wa terstofbommen. Volgens zegslieden gaat het Frank rijk vooral om proeven met bommen, (Advertentie) Advertentie) NEW YORK, 8 mei (UPI) Het Nieuw-Guinea-raadslid Nicolaas Jouwe heeft gisteren in de V.N.-commissie voor inlichtingen over niet autonome gebieden verslag uitgebracht over het werk van de Nieuw-Guinea-raad. Hij zei daarbij onder meer; „Wij Papoea's hopen en verwachten dat de ervaring die wij in de Nieuw-Guinea-Raad op doen ertoe zal bijdragen dat de dag nader zal komen dat wij de volledige verantwoordelijkheid op ons kunnen nemen voor het bestuur van ons land." Jouwe verklaarde, dat in het eerste jaar van het bestaan van de raad eni- fe moeilijkheden hadden moeten wor- en overwonnen. „Deze waren echter voornamelijk te wijten aan het feit, dat wij niet zo vertrouwd waren met par lementaire praktijken. In de tussentijd is aanzienlijke vooruitgang geboekt." (ANP-AFP) „Het vraagstuk- Nieuw-Guinea is niet het weten of de bevolking behoort tot Nederland of tot Indonesië, maar het weten wat de beste manier is, de Papoea's te brengen op het peil van hun eeuw. Een tijdelijk bestuur door de V.N. lijkt de beste oplossing." Aldus gis teren de V.N.-afgevaardigde van Op- per-Volta Frederic Guirma, die on langs met de afgevaardigde van Da homey, Max Zollner, Nieuw-Guinea heeft bezocht, op een persconferen tie in New York. Na te hebben onderstreept dat de kwestie-Nieuw-Guinea hem meer een menselijk dan een politiek vraagstuk leek, „want het is een schande dat bevolkingen in het atoomtijdperk nog in het stenen tijdperk leven", zei hp dat buiten de steden en kustgebieden Ook in Groningen, dat het konink lijk gezin tijdens zijn reis langs de provinciehoofdsteden gistermiddag bezocht, was men gul met bloemen. Er waren boeketten voor de kodin- gin en de prinsessen en toen de hoge gasten het podium op de Grote Markt verlieten, strooiden meisjes in Groninger klederdracht bloemen over de keien. de grote meerderheid van de Papoea's niets van de rond hen opgeworpen po litieke vraagstukken afweet, nauwelijks invloed van buiten heeft ondergaan en een onafhankelijke primitieve status handhaaft, die in geen drieduizend jaar is gewijzigd. In deze omstandigheden „kan men moeilijk zeggen dat deze bevolking door wie ook kan worden opgeëist", aldus Guirma. De V.N. moeten naar Guirma's me ning gunstig reageren op het ver zoek van de Nederlandse regering die vraagt de zorg voor westelijk Nieuw-Guinea op zich te nemen tot de bewoners zich voldoende bewust zijn van de politieke, economische en andere vraagstukken om over hun toekomst te kunnen beslissen. Volgens Guirma is „voor Indonesië het opeisen van Nieuw-Guinea onge veer zo logisch als het opeisen van na burige eilanden, Australië of de Philip- piinen zou zijn". In kringen in de om geving van de A.A.-groep werd gezegd dat de opvattingen van Guirma scher pe meningsverschillen binnen de mach tige groep oproepen. bouw van bommenwerpers, die kleine nucleaire bommen kunnen vervoeren, terwijl ook duikboten en andere oor logsschepen, die atoom- en waterstof bommen kunnen lanceren, deel uitma ken van het door president De Gaulle gelanceerde „Force de Frappe"-pro- gramma. Tijdens de jongste vergadering van de NAVO-raad in Athene heeft de Franse afvaardiging te kennen gege ven, dat Frankrijk niets te maken wil hebben met het nucleaire programma van de NAVO. Dit programma houdt o.a. in, dat de NAVO-landen gegevens krijgen over de (Amerikaanse) kern wapens, die op hun grondgebied zijn opgeslagen'. De Gaulle heeft de opslag van alle Amerikaanse kernwapens op Frans grondgebied verboden. De betrekkingen tussen de Verenig de Staten en Frankrijk hebben in de laatste maanden een dieptepunt be reikt. De Gaulle is zeer vertoornd op de Amerikaanse regering, omdat deze weigert kerngeheimen door te geven aan Frankrijk, terwijl Engeland wél volop inlichtingen van de V.S. heeft ge kregen. De Gaulle streeft naar een soort direktoraat van Washington, Lon den en Parijs, dat leiding moet geven aan de vrije wereld in de koude oorlog. Amerika echter wil één Europees NA- VO-leger en is afkerig van een Franse militair en politiek overwicht op het Europese vasteland. TOKIO, In een op Japan gerichte uitzending van radio Moskou werd gis teren gezegd, dat de Sovjet-Unie het ne men van kernproeven zal hervatten in verband met de hervatting van de Ame rikaanse proeven in de Stille Oceaan. Radio Moskou verklaarde dat de Sov- jet-Unie vanzelfsprekend het „agressie ve optreden" van de Verenigde Staten met onbeantwoord kan laten. (Advertentie) Oooh! Van Christian Dior. Ja, dit is een cadeau dat Moeder lang bij blijft. Kousen van Dior in de originele Christian Dior verpakking. En dat nog eens verpakt in een extra leuke cadeau-verpakking. Moe der komt altijd één paar kousen te kort: een paar nieuwe! Daarom kan zij van kousen nooit genoeg hebben. Drie tinten: melusine, pomone en candy. Naadloos 3.95, met naad 2.95. Haarlem Grote Houtstraat 26-30 Tel. 0 2500-11912 WASHINGTON, 8 mei President Kennedy heeft de week die ingaat op 20 mei a.s. aangewezen als „wereldhan delsweek". Hij dringt er op aan dat in die week het belang van wereldhan del als middel ter versteviging van 's lands economie zal worden aange toond. De president beval de wereldhandels- week zeer in het bijzonder aan bij het zakenleven, de wereld van de arbeid, de landbouw, het onderwijs en stedelijke organisaties. (Advertentie) Rijwielen, stofzuigers, vloerwrijvers keukensets, haardrogers, strijktafels' strijkbouten, metalen trappen, brood roosters, rolvegers, koffiemolens, mixers, enz. enz. De betaling regelen wij prettig. KROCHT 6-8 t/o Hema - Tel. 10358 (Advertentie) BARTEUORISSTR HAARLEM TEL 13439 LLIDSLSTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 Verwachting tot woensdagavond) (opgemaakt e 11.15) Veranderlijke bewolking met plaat selijk enkele buien. Zwakke tot ma tige westelijke wind. Weinig veran dering in temperatuur. WOENSDAG Zon: 4.57-20.16; maan: 9.27-0.48.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1962 | | pagina 1