Groningen en Drente juichen koninklijke b Jeugd uit Noorden speelt -Melodie zonder grenzen' aan de sigaar? VARIATIE OP DE HANDELSSHOW Fashionweek in de R.A.I. Korte rokken en meer taille voor de winter 1963 Schriftelijk voor gym en m.m.s.-kandidaten Nieuwe smaaklEXTRA Een vitale commandeur „Bruiloft in Assen" na „Trouw bliekt Ze hebben mij laatst gezegd, dat je het rookgenot verzacht, als je de as aan je sigaar rustig laat zitten. Ik heb vastge steld, dat het waar Peek&Cloppenburg (2Ï Niveau jongensmarkt Ko Examentijd Van rechthoekig assenstelsel tot moderne schilderkunst Engelsm.m.s. uur) In Holland staat een huiskomt weer in Arnhem DINSDAG 8 MEI 1962 PAGINA 5 mmsmmti Jeugdmanifestatie en ook, dat zo'n askegel steviger is dan je verwachten *°u. Maar tenslotte komt toch °nherroepeiijk het moment, dat "li tuimelt. Daarop dien je ver dacht te zijn, anders kan hij op Je Pak vallen. Dat kan hij beter doen op 't tapijt, want dat geeft Veel minder omslag. Dan is het a^een maar een kwestie van even Uitwrijven met de voet. Wèg as, ®n u hebt meteen een stukje van d®t tapijt motvrij gemaakt. Qeloof, dat een sigaar 'n mens °°k motvrij maakt. Hij kan van gedachten hebben, nietwaar, d'e ais motten zijn. Die verjaagt li met 'n sigaar. en sigaar houdt 'n mens opti mistisch en dat is gezond! K-N.B.t.B. gaat positie boerengezin bezien Door het raam A rbeidsvoorwaarden Ontwerp-verordening voor detailhandel Dodelijke val Retraitehuis Seppe viert gouden jubileum Cals beraadt zich over onderwijs aan schipperskinderen elke woensdag KLEUTER. JACKETS mmMÈm Jubileum Jubileum-„Fi esta" van Maastrichtse middenstanders Mr. E. H. J. Baron van Voorst tot Voorst (Van onze correspondenten) GRONINGEN/ASSEN, 8 mei Het Koninklijk bezoek aan de drie noorde lijke provincies dat gistermorgen onder ne grauwe Friese hemel toch zo luister rijk begon, kreeg later op de dag in "0 provinciehoofdsteden van Groningen en Drente zijn niet minder glorieuze voortzetting en besluit. Ook in Gronin gen en Assen werd het zilveren paar Jhet zijn vier dochters uitbundig beju beld. ••Trouw bliekt" stond in bloemen ge schreven op een groot grastapijt op Gro- bingens Grote Markt uitgespreid voor de voeten van de koninklijke gasten. De- 2e korte, maar duidelijke spreuk in de froen-witte provinciekleuren was in 'oemen uitgelegd tijdens een enthousi ast huldebetoon. Het was de apotheose tan het koninklijk bezoek aan Groningen, neze ontmoetingsbijeenkomst op de Markt, aan het slot van een jubeltocht door erehagen van duizenden jongeren, langs singels vol tienduizenden Gronin gers uit stad en provincie en door een plantsoen, waarin zevenentwintigduizend Juichende kinderen met vlaggetjes ^Waaiden. Het blije koninklijke bezoek zette kort ha twee uur 's middags in, onmiddellijk hadat de koninklijke trein uit Leeuwar den aan het hoofdstation was gearriveerd en koningin, prins en prinsessen waren begroet door de autoriteiten. Leerling- verpleegsters brachten een bloemenhul- Na de lunch m de Leeuwardense Beurs verliet de koninklijke familie gistermia- de; toen de koninklijke familie de tre- dag het gebouw door een haag van in Fries kostuum gestoken meisjes. De prinsessen den van het stationsgebouw afdaalde, Irene en Margriet toonden daarbij veel belangstelling voor de sieraden waaronder ïloeg de padvinders-drumband de eerste prachtige oude halssnoeren van de jonge boerinnen. heffels en stond een fleurige ere-haag gereed van ruim zesduizend leden van jeugd- en sportverenigingen. Langs heel de route golfde gejuich en applaus op »an tienduizenden. Bij het academisch Ziekenhuis waren zo veel mogelijk Zie hen met bedden en al naar buiten ge leden om deel te nemen aan het hulde betoon door doktoren en verpleegsters. Langs een erehaag van de Compag nie Vrijwillige Flankeurs van de Gro ninger studenten betrad de koninklij ke familie de stadsschouwburg. Tien jonge mensen uit de drie noordelijke provinciën hielden de prinsessen ge zelschap gedurende de opvoering van het toneelspel Melodie zonder gren zen" van Pieter Terpstra door rond Vijf en zeventig jongeren uit heel het Hoorden. „Melodie zonder grenzen brengt tot uitdrukking, dat de jeugd zich niet bij voorbaat verenigt met de tegenstellingen, die er in de maatschap pij bestaan, tegenstellingen, die in het stuk tot uitdrukking worden gebracht door witte en zwarte figuren. De jeugd is er van overtuigd, dat het ook in (Advertentie) ,'^'an onze Haagse redactie) Haag, r'hpA Haag, 7 mei De verande- doeï] die z'ch °P het platteland voor- 6n de invloed daarvan op t'oerpn en v"rmene7;innen' zullen de het onderwerp :evv0ri" van bespreking op een buiten- Kathll? algemene vergadering van de Tuinde1?® Nederlandse Boeren- en te hnuïi on(3' °P 25 mei te Arnhem den pi,011' zuhen inleidingen wor sens s?.h°uden door prof. dr. A. Mer- le Qairecteur van het Instituut Socia- teit t ne£?hunde van de r.-k. Universi- htingi, Nijmegen, over ,,De gezinsvor- ^'recte,?n door Prof- dr. A. Kriekemans, Paste v,an het Instituut voor Toege- KatnyCr .ogie en Opvoedkunde van •.De o-oi' Universiteit te Leuven, over gezinsopvoeding". «L^^aan1,8 herinner1 &andj herinnert er in de uitno- dat de huidige tjjd extra Voorn hvraag» voor de vorming en dat de ,van zijn leden, een doel hnderrioii dsorganisatie welbewust als hevordp?: van haar taak ziet naast de baarde-, g van de economische voor- Q6n voor de leden. 1962 mogelijk kan zijn, gelukkig te le ven, zo wil Terpstra aantonen. Na afloop van deze jeugdmanifestatie, gebruikten de hoge gasten in de foyer de thee; de voornaamste medewerkers werden aan de koninklijke familie voor gesteld. De hoge bezoekers wandelden vervolgens van de schouwburg naar de Grote Markt, temidden van duizenden enthousiaste belangstellenden voor een muzikale- en bloemenhulde met défilé. Na een kort oponthoud in de studen tensociëteit Mutua Fides voor een ont vangst door de Groninger studenten ver trok het gezelschap naar het station, van waar de koninklijke trein op tijd vertrok naar Assen. „Bruiloft in Assen" was de titel van het programma ter gelegenheid van het koninklijk bezoek aan de provincie Dren te, en het werd in alle opzichten een feestelijke bruiloft - begonnen overigens met een vermakelijk incident. Vijf kleine meisjes warenuitverkoren de koningin en de prinsessen na aankomst van de koninklijke trein van 18.03 uur bloemen aan te bieden. De meisjes konden echter de stationsrestauratie niet verlaten, om dat de deur op slot was. Daarom repten zij zich, geholpen door tal va - zenuwach tige officiële dames en heren, via e venster naar buiten om zich in de loop pas naar het koninklijk gezin dat op het punt stond in de auto's te stappen te haasten. Nog juist konden zij toen hun bloemenwelkom overhandigen. Voorafgegaan door de J. W. Frisoka- pel reed het gezelschap naar de Brink, toegejuicht door duizenden. In een mu ziekkoepel luisterden koningin, prins en prinsessen naar een zanghulde van drie duizend kinderen van lagere scholen, waarover de tachtigjarige heer K. de Wit de dirigeerstok zwaaide. Voor het terras op de Kolk stelden zich de 34 Drentse gemeenten door middel van praalwagens voor. In het nabijgelegen concerthuis presenteerde de Drentse jeugd zich in een aantal manifestaties aan het vorstenhuis. Ook op de terug weg naar het station is het koninklijke (Van onze soc. econ. redactie) DEN HAAG, 8 mei Het hoofd bedrijfschap detailhandel heeft een ont werp-verordening opgesteld tot rege ling van de secundaire arbeidsvoor waarden in de detailhandel. De ver ordening, die pas in de herfst door het Hoofdbedrijfschap behandeld zal worden, zal van toepassing zijn in die branches en bedrijfstakken, waarvoor nog geen CAO geldt. Onderzoekingen hebben uitgewezen, dat van het aantal erknemers in de detailhandel (164.000) 61,4 pet. reeds valt onder een CAO of bindende loon regeling. Hiervan is bijna 66 pet werk zaam in het grootbedrijf, 95 pet bij de coöperaties en 57,4 pet in het midden- en kleinbedrijf. De ontwerp-verordening geeft voor schriften voor de rechten op vakantie, vakantietoeslag, buitengewoon verlof, overwerktoeslag en de aanvullende uit keringen bij ziekte of ongeval. De om schreven rechten kunnen worden be schouwd als een minimum, dat in Ne derland zodanig is ingeburgerd, dat iedere werknemer daarop aanspraak kan maken, aldus de toelichting. De overweging, dat de verordening secundaire voorwaarden voor een aantal werknemers niettemin een verbetering betekent, maar daar tegenover voor de werkgevers een niet in de prijs door te berekenen kostenverhoging, is voor de commis sie, die het ontwerp heeft voorbereid aanleiding geweest niet meer dan mi nimale voorzieningen voor te stellen. Het aantal vakantiedagen zal vol gens het ontwerp tenminste vijftien moeten zijn. In de ondernemingen, waar een vijfdaagse werkweek van kracht is, behoeven echter slechts twaalf vakantiedagen per jaar te wor den gegeven. De vakantietoeslag wordt vastgesteld op vier procent van het jaarsalaris. In de regeling van de over werktoeslag wordt vastgelegd, dat van overwerk, en dus van een recht op toeslag, geen sprake is bij arbeid op de wekelijkse halve vrije dag, indier^ er sprake is van verschuiving van deze halve vrije dag. Aangezien de halve vrije dag dikwijls samenvalt met de halvedagssluiting van de betreffende onderneming en het voorkomt, bijv. te gen Sinterklaas en Kerstmis, dat van de verplichting tot sluiting ontheffing wordt verleend, is deze uitzondering van belang. UTRECHT, 8 mei. D 34-js-ige N.S.-electricien G. van Djjk uit Amers foort is gistermiddag bij werkzaamhe den aan de bovenleiding in Den Dolder van een ladderwagen gevallen. De man was opslag dood. gezin door duizenden personen toege juicht. Om tien over negen vertrok de koninklijke trein in de richting Baarn. In de middaguren werd op de Brink een bijzondere herdenkingsdienst gehou den; de burgemeester van Assen als mede ds. K. P. v.d. Wel, ds. C. J. Pak en pastoor F. A. Gilsing. spraken de menigte toe. In de avonduren nam in het centrum van de stad het bruilofts feest een aanvang. Op de Noordersin gel, de Brink en de Rolderstraat verhoog den orkesten met hun klanken de vreug de in de geheel versierde en geïllumi neerde binnenstad. Een vuurwerk op het landgoed tegenover het station was een waardig slot van een waardige jubileum viering. OUDENBOSCH, 8 mei Zondag 13 mei wordt het 50-jarig bestaan van het retraitehuis der paters Redemptoristen te „Seppe" Boschenhoofd (N.B.) ge vierd. De plechtige Hoogmis zal voor genodigden worden opgedragen door de pater provinciaal Ch. Oomen. Van drie tot half vjjf is er receptie in het re traitehuis om de jubilerende paters en zusters te feliciteren. Mgr. G. de Vet en mgr. Jos. Baeten zullen maandag 14 mei een felicitatiebezoek brengen aan het retraitehuis. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 8 mei Voordat de mi nister van Onderwijs beslissingen neemt over de invoering van een leerplicht voor schipperskinderen, wil hij zich eerst een duidelijk beeld vormen van de situatie bij het schippersonderwijs. Dit heeft minister Cals meegedeeld in antwoord op vragen van het Tweede Kamerlid Van de Wetering (OHU). De bewindsman wijst erop, dat in voering van een leerplicht waarbij schipperskinderen worden gedwongen aan de wal onderwijs te gaan volgen, een zeer ingrijpende maatregel is. De kern van het vraagstuk is goed onder wijs, aldus de minister. Wat er aan het onderwijs voor schipperskinderen ontbreekt en in hoeverre de deelne mers aan de binnenvaart zich in een uitzonderingspositie bevinden zal kun nen blijken uit de gegevens van de volkstelling. De bewindsman zegt ten slotte toe, zodra uit de cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek een duidelijk beeld van de stand van zaken is verkregen, zijn standpunt inzake het gehele vraagstuk van het onderwijs aan schipperskinderen (waaronder ook het probleem van de leerplicht) te zullen bepalen. Advertentie Zorgzame moeders weten hoe warm en sterk Nlno-poplins zijn. Ideécil voor zo'n peuter van een kleuter! De coat en de capuchon zijn geheel uni„de voering is gedessineerd met Nino Kiddy strepen. U kunt kiezen uit 6 zonnige kleuren. Speciaal verloofde J.M. prijs leeftijd 2 j»ar kleine stijging per maat NU OOK IN HET WINKEICENTRUM AMSTELVEEN (Van onze verslaggeefster) AMSTERDAM, 8 r.iei De Fashion week, die tot nu toe uitsluitend een handelsaffaire was van een aantal vooraanstaande Nederlandse confectie bedrijven, die in die week de buiten landse detaillisten ontvingen voor het tonen en verkopen uit hun collecties, heeft dit jaar voor het eerst aanslui ting gezocht bi; de damesconfectie- vakbeurs, de Dacova. In de overzich telijke lichte ruimte van de immense nieuwe RAI vinden binnenlandse en buitenlandse inkopers in 120 stands een aanvaardbare dwarse doorsnee van wat onze damesmode voor het vol gend seizoen, zoal te bieden heeft, plus een ovérzichteHjke mantelexpo sitie. In de „Modeweken P terdam" zo als men nu zegt, die plaats vinden tus sen 1 en 10 mei, werd gisteren het hoogtepunt gevormd door een originele show in de glazen zaal van de RAL Als een duister „spektakel" was deze show aangekondigd en aan de leden van de pers, die met het veelkoppig inter nationaal gezelschap de donker gemaak- Thijs Chanowski (links op de voorgrond) in gesprek met twee modellen die aan de nieuwe showvorm medewerkten. (Advertentie) DE OLVEH voor Uw levensverzekering. (Van onze onderwijsredacteur) DEN HAAG, 8 mei. Voor een goe de vierduizend gymnasiasten en onge veer 3500 leerlingen van de middelbare scholen voor meisjes is deze week het schriftelijk gedeelte van de eindexa mens begonnen. Het rooster voor gym nasium alpha en staatsexamen gym nasium alpha vermeldde maandagoch tend latijn en voor de middag grieks (voor beide vertalingen l*/s uur)de betha's kregen 's morgens 2'/« uur al gebra (met Inbegrip van differentiaal- en integraalrekening) en 's middags 2uur goniometrie en analytische meetkunde. Vandaag had gymnasium alpha En gels (1 uur) en Nederlands (tekstbe handeling, 2 uur) en gymnasium bet.ha kreeg daarenboven stereometrie (l'/s uur). Morgen, de laatste dag van het schriftelijk, staan nog Frans, Duits en Nederlands (opstel) te wachten. De middelbare meisjesscholen heb ben gisteren Engels en Nederlands (op stel) en vanmorgen Frans verwerkt; woensdag volgen dan nog Duits en Ne derlands (tekstbehandeling). Voor HBS A en B, de staatsexamens HBS en handelsscholen beginnen de schriftelijke examens a.s. maandag. De beoordelingen „moeilijk" en „ge makkelijk" kunnen bij de opgaven nog wel eens uiteenlopen. We beginnen nu maar niet meteen met commentaren, doch volstaan dit keer met een paar grepen uit hetgeen de kandidaten kre gen voorgelegd. Ouderen kunnen er dan ook nog eens hun krachten op beproe ven Vooreerst dan een van de drie op gaven, waar gym bethe zich maandag middag mee geoccupeerd heeft: XOY is een rechthoekig assenstel sel. Gegeven is de cirkel x2 +y2 a2 en de hyperbool x2 y2 a2. a. Bepaal de verzameling van de punten waarvan de poollijn ten op zichte van de cirkel loodrecht staat op de poollijn ten opzichte van de hyperbool. b Als Q (xl, yl) een willekeurig punt van de cirkel is, bewijs dan dat de poollijn van Q ten opzichte van de hyperbool aan de cirkel raakt, en druk de coördinaten van het raak punt uit in xl en yl. Een andere greep: de opsteltitels bij de MMS: 1. Gezelligheid kost veel tijd; 2. Nederland en het koninklijk huis; 3. Welk vak ontbreekt volgens je mening aan ons schoolprogramma?; 4. „Netjes met twee woorden spreken" (de toe lichting vermeldde, dat onder deze ti tel het probleem „vormen en manie ren" aan de orde moest komen; 5. Op kamers wonen; 6. Hollands landschap; 7. De schoolkrant; 8. Op zwart zaad; 9. Pleidooi voor de moderne schilder kunst; en 10. Sieraden kiezen. De tijd voor het opstel was 2'/i uur. te zaal binnengingen, was een speciale lichtgevende ballpoint uitgereikt. Het schouwspel in de geheimzinnige sfeer dat de mode voor de komende winter in beeld bracht zoals die in de Nederlandse kledingindustrie gereed ligt, was hoogst verrassend. Enkele mannequins versche nen met bestudeerde bewegingen in de schijnwerpers op het verdonkerde toneel en tegelijkertijd flitsten ze als kleuren film bewegend op het scherm, terwijl een tweede en derde scherm een be weeglijke achtergrond vormden. De ge sproken verklarende tekst en de bege leidende muziek sloten geheel bij de vertoning aan. Bijvoorbeeld zag men op een der schermen een korte kleurenfilm van de wintersport, en tegelijkertijd tra den vier mannequins naar voren in de nieuwste wintersportkleding en op een ander beeldscherm kwam dan '"'eu- rige vergroting van het Noorse patroon in een der truien. Twee mannequins, één in een fleurige rode en één in een felblauwe regenjas verschenen uit de donkere achtergrond in de schijnwerpers en tegelijkertijd zag men ze bewegen in een kleurenfilm met dezelfde rode en blauwe jas aan. Er was applaus voor deze goed geregisseerde nieuwe show- vorm, die het afgezaagde tonen van mo dellen doorbreekt, en minstens zo leer rijk is omdat telkens op het beeldscherm details van een model in vergrote vorm getoond kunnen worden. Het geslaagde modespektakel dat tot stand kwam in samenwerking van het Nederlands In stituut voor de Damesmode, de stichting Dacova, de stichting Amsterdam Fas hionweek en met medewerking o.a. van mevr. H. Elias-Smit en mevr. Constan ce Wibaut, werd geregisseerd door de heer Thijs Chanowski. De mode is een zo veel omvattend apparaat aan het worden, dat de in dustrie zich niet kan permitteren fout te speculeren op een lijn, een kleur, een tendens. Daarom wordt er met een internationale modeprognose ge werkt betreffende kleur, silhouet, stof fen. De prognose in 1961 gemaakt bleek aardig te kloppen. Voor winter 1962/63 rekent men eveneens p de gérende rok, de neiging tot tailleren, de normale schouder, de princesselijn, de blijvende korte rok, veel trois (Van onze correspondent) ARNHEM, 8 mei. Het heeft er een poos naar uitgezien, dat er hier be halve de NAVO-Taptoe van de zomer helemaal niets te doen zou zijn. Thans staat echter vast, dat de tentoonstel ling „In Holland staat een huis" voor de derde achtereenvolgende maal naar Arnhem komt; zij wordt gehouden van zaterdag 30 juni tot en met maandag 9 juli in Musis Sacrum. De animo van instellingen en bedrijven in Nederland is van dien aard, dat „Musis" met een kolossale houten erpositiehal zal worden uitgebreid. Op de tentoonstelling „In Holland staat een huis" ligt het accent op de voorlichting door middel van demon stratie en beantwoording van vragen over de geëxposeerde gebruiksartike len. De consument staat oog in oog met de producten. Beide vorige jaren is overduidelijk gebleken, dat aspirant kopers vooral bij dure apparaten het naadje van de kous willen weten; ko pen kan men overigens op deze ten toonstelling niets. Voor de eerste maal komt een aantal produktschappen naar Musis: die voor vis- en visprodukten en pluimvee en eieren, met gelegenheid voor de huis vrouwen, vis-, resp. eiergerechten te bereiden en te proeven. De stichting tot bevordering van het slagersonder- wijs te Utrecht en een derde produkt- schap (vlees) komen de huisvrouwen leren, de verschillen tussen de soorten vlees- en vleeswaren te onderscheiden; de dames krijgen in een comfortabel ingerichte stand alle gelegenheid, on der leiding van meesterkoks te bakken en te braden. De Nationale Voedings raad komt met voorlichting over ge zonde levensmiddelen. Voorts staan modeshows en wedstrijden op het pro gramma. DEN BOSCH, 8 mei De heren ir. L. van Heyst en L. van Heyst zijn beiden vijf en twintig jaar directeur van de N.V. Grasso's Koninklijke Ma chinefabrieken. Tijdens deze huldigings bijeenkomst, ging de president-com missaris dr. L. Kortenhorst uitvoerig in op de grote verdiensten van de beide jubilarissen. pièces, en de terugkeer van de cein tuur. De tendenzen die men hier dan ook in beeld zag gebracht. Als kleu ren is er veel lakrood en specerij- tinten: gelukkig zijn er helderder tin ten en is het gedaan met de sombere kleuren van de vorige winter. De Dacova, die tot 10 mei beslag legt op de RAI, bevat enkele spectacu laire nieuwtjes. O.a. met goud bedrukt wit leer voor mantels en japonnen, en après skipantalons van zwart goud brokaat leer. De vrijetijdskleding voor binnenshuis, men zegt ook televisiepya- ma's, lijkt op gewatteerde doorgestikte bedjasjes. Ze doen soms denken aan een Chinees katoenen jak. Op gebreide ves ten zit deze winter soms een bontkraag je. Nieuw voor nachtgoed is donker blauw met geïncrusteerde witte kan'. Het zal U niet ontgaan zijn, dat wij leven in de dagen van de feestelijke samenscholingen. En waar wij met zijn allen bij el kander zijn, worden wij bestookt met de kooplust stimulerende leuzen. Het is mij opgevallen dat men het tegenwoordig nogal eens wil zoeken in reclame op heel hoog niveau. Zo hing vorige week bij ons in de buurt ineens een kleine zeppelin in de lucht, een soort achterkleinkind van de „Hindenburg". Het vaar- en vliegtuigje betoogde dat wij ons een bepaald sigarettenmerk moesten aanschaffen. Ook verschenen er geregeld summiere tweedekkertjes aan het firmament. Wees slim, ge bruik glim of iets dergelijks. Nu denk ik niet, dat ik erg ontvan kelijk ben voor reclame, omdat ik ie dereen, die op dit gebied ook maar iets beweert, zonder meer gelóóf. Bevat dat rokertje minder teer, dan dat? Ik ben Uw man. Is die soort ossen staartsoep krachtiger en pittiger van geur dan die andere? Ik zal U waar achtig niet tegenspreken. En zelfs op het gebied van verschillende soorten appelsap ben ik meegaand genoeg. Goed, de reclame richt zich tegen woordig op het onderbewuste van «ie mensen. Daar blijf ik dan liever bui ten. Wat zich in mijn onderbewuste afspeelt hoef ik gelukkig niet te weten. Ofschoon het mij wel zeer van mij zelf zou tegenvallen als te ongelege- nertijd zou blijken dat ik onderbe wust een havermout-eter ben. Wat allemaal niet wegneemt, dat ik loyaal begaan ben met het lot van degenen, die zó hoog vliegen om zó diep in de menselijke ziel of moet ik zeggen psyche? in te boren. En ik wil ook graag met de genade mee werken. Zodoende heb ik vorige week enige tijd naar zo'n Fokkertje staan kijken. Na minutenlang turen bleef slechts één woord in mijn memorie hangen: „Brillen". Enfin, als de desbetreffende firma zich alsnog wil melden zal ik eens kijken wat ik, bewust of on(der)be- wust voor haar doen kan. MAASTRICHT, 8 mei In het kader van haar zestigjarig bestaan organi seert de katholieke middenstandsvereni ging voor 25 mei tot en met 3 juni op het Vrijthof hier een groots opgezette tentoonstelling onder de naam „Fiesta". Tjjdens de expositie houdt de vereni ging „Foto-Branche-Limburg" een ama teur-filmfestival. „Fiesta" beslaat prak tisch het gehele Vrijthof en omval zeven grote expositieruimten Buiten deze expositie bereidt de katho lieke Maastrichtse middenstandsvereni ging nog aparte feestelijkheden voor ter herdenking van het diamanten bestaans- jubileum. Dit feit zal op 17 september op luisterrijke wijze worden gevierd. (Advertentie) N 1000 Uitsluitend verkrijgbaar bij H.H. apotheker», drogisten, kappara an da ap'eciaaibrancha Een interview, afgenomen op een zonnig terras temidden van feestvierende familie leden, het overkomt een journalist niet iedere dag. Maar het tekent wel de gulle gastvrij heid van mr. E. H. J. baron van Voorst tot Voorst, de gisteren ze ventig jaar geworden oud-bur gemeester van Tilburg en in zijn itad nog altijd „onverflauwd po pulair" zoals een plaatselijke krant schreef. Zaterdag trad mr. baron van Voorst tot Voorst af als curator >an de Sint Radboud-stichting en hij die gelegenheid werd hem zijn benoeming tot Commandeur in de Orde van de H. Gregorius de Grote medegedeeld. „Het was een complete verrassing" zegt de on derscheidene, die men zijn zeven tig jaren in geen enkel opzicht xanziet; „pas toen behalve mijn vrouw en enkele kinderen ook le pastoor binnenkwam begreep ik wat er dreigde." Baron van Voorst tot Voorst kreeg zijn onderscheiding van wege zijn grote verdiensten voor met name het Katholiek Hoger Onderwijs in ons land. Reeds in 1941 werd, hij curator van de Nijmeegse Universiteit en tij lens zijn burgemeestersjaren in Tilburg ook van de Katholieke Economische Hogeschool in de Wolstad. Over zijn Tilburgse ambtstermijn zegt de oud-magistraat: „Ik heb in Tilburg steeds een prettig werkmilieu gevonden; de bewoners vormen een mee gaande en werkzame bevolking waarin voldoende dynamiek zit. Na de oorlog bijv. is de oppervlakte van de stad verdubbeld, er zijn acht nieuwe parochies gesticht en de nieuwe schouwburg en het zijn voltooiing naderende hoogspoor vormen de spectaculairste manifestaties van het nieuweTil burg." Vele van de plannen, die thans onder de voortvarende leiding van burgemeester Becht worden uitgevoerd, zijn nog door baron van Voorst tot Voorst voorbereid; voor het hoogspoor heeft hij vlak voor zijn afscheid in mei 1957 zelfs nog de eerste spade gestoken. Hoezeer de oud-burgervader nog in zijn stad is geïntegreerd, bewees het massale bezoek dat het college van B. en W. en de hoofden van de secretarie gistermorgen aan de jarige brachten. De jeugddrumband „De Jantjes", waarvan baron van Voorsts sympathieke echtgenote beschermvrouwe is, en de Tilburgse politiekapel zorgden er verder gisteravond voor, dat de viering van zijn zeventigste verjaardag de onderscheiden oud-burgemeester nog lang als muziek in de oren zal klinken. Taron van Voorst Voorst, geboren in Huissen en vader van vijf kinderen van wie de jongste zoon momenteel middenin zijn eindexamen gymnasium zit, is niet toevallig tot het burgemeestersambt gekomen. Hij is afkomstig uit een uitgesproken regentengeslacht van burgemeesters, leden van Gedeputeerde Staten en gouverneurs. Na zijn gymnasiumtijd in Den Bosch ging ba,ron van Voorst tot Voorst rechten studeren aan de Gemeente lijke Universiteit van Amsterdam. Dat was in 1910in 1914 nam hij, na afgekeurd te zijnvrijwillig dienst bij de cavalerie. Na zijn doctoraal examen in 1918 werd baron van Voorst tot Voorst secretaris van de commissie van beroep voor de P.T.T. In 1920 volgde zijn benoemin tot burgemeester van Ubbergen, een ambt dat hij tot 1935 bekleedde. In de zomer van 1935 werd hij lid. van het college van Gedeputeerde Staten van Gelderland en na de bevrijding bekleedde hij gedurende elf maanden de functie van waarnemend commissaris van de koningin. De benoeming tot burgemeester van Tilburg ging m op 1 mei 1946; hoezeer men hem in de wolstad als burgervader waardeerde, bleek wel bij zijn afscheid in 1957, dat met een grootse huldi ging door alle geledingen van de burgerij gepaard ging. Na zijn pensionering was mr. baron van Voorst tot Voorst overigens allerminst baan"-loos„Tot V?0I Tt *la'- er no® zo'n dertig, maar aan alle schone dingen komt een eind.' Met zijn afscheid als curator vervallen automatisch functies als hel lidmaatschap van de Academische Raad en van het bestuur van het Gemeen schappelijk Instituut voor Toegepaste Psychologie. Maar mr. baron van Voorst tot Voorst, baljuw van de Souvereine Orde van Maltha, blijft lid van ie Voorlopige Raad voor de Natuurbescherming en voorzitter van de Cen trale Commissie voor de Drinkwatervoorziening. Dertig baantjes oen je nu eenmaal niet zo gemakkelijk kwijt. De zeventigjarige is overigens ook nog veel te vitaal om nu al werkloos door het leven te gaan.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1962 | | pagina 5