Ex-kolonel in revolutie De Franse politie is hem echter op het spoor Argoud beraamt FRANKRIJK Antonio SEGNI: een man met zeer veel kwaliteiten Hoogleraar, jurist, politicus en expert op landbouwgebied N I Belgische pers over koningin Regering zal van haar ongenoegen doen blijken windt zich Elisabeth op MEEST GEVREESDE MAN VAN DE O.A.S. Kinderspeelgoed uit vroeger tijd ITALIË'S NIEUWE PRESIDENT Beroepenvoorlichting Postzegels Europa-wimpel II Zeer snelle Els Nieuwe reuzenpopper Opnamen voor „Rififi" in Amsterdam OUDE DAME FLIRT MET MOSKOU Geretoucheerde Waarheid BEA halveert diensten ivegens staking Dr. Michael Ramsey over Concilie 4152 DINSDAG 8 MEI 1962 PAGINA Het zou allemaal zo erg niet zijn, als de Pravda haar naam alleen op hoogtijdagen verloochende. Zij doet het echter dagelijks. De enige ver zachtende omstandigheid is, dat zij het zo onuitsprekelijk vervelend doet. Multatuh heeft eens geschreven, dat net werkelijk geen gering kwaad is de Waarheid vervelend te maken. De vravda beoefent een relatieve deugd door de leugen zo onappetijtelijk voor te stellen. Op 7 april bijvoorbeeld, de 150ste verjaardag van de geboorte van de 19de-eeuwse publicist Alexander uierzen, wijdde de Pravda een van haar vier pagina's aan een artikel over hem, dat de titel droeg „Voor bode van Revolutionaire Stormen", t-lat is ongeveer net zoiets, als wan neer ons blad vandaag vier volle pa gina's zou brengen over Bilderdijk. ye volledige teksten van officiële re uevoeringen en van de corresponden tie tussen staatshoofden worden ge presenteerd, alsof de 6,3 miljoen abonnees naar niets anders snakken. Het is waar, er zijn de laatste tijd enkele aarzelende stappen onderno men om de krant leesbaarder te ma- hen. Foto's worden wat vaker en wat Sroter afgedrukt: de buitenlandse 'mrrespondenties worden beter en uit voeriger. Maar de overwegende in druk blijft er een van eindeloze ver deling en de Pravda had haar mil joenenoplage nimmer kunnen handha- Ven, als er in de Sovjet-Unie pers vrijheid zou heersen of als de gort droge hoofdartikelen in het partijblad Jmt van zo vitaal belang waren voor ,,e.l doen en laten van miljoenen par- J'eden en functionarissen, j in de Pravda vindt men namelijk ,e opinie terug, die opgeld doet bij e meerderheid van het kleine groepje mannen, dat de Sovjet-Unie bestiert. waskombinatie vanaf ƒ745. vraag nu een KEMPIS ff Het is in de Sovjet-Unie bijna een nationale gebeurtenis geworden: bet vijftigjarig bestaan van het communis tische partijblad „Pravda Er zijn onderscheidingen verleend, recepties gehouden en heildronken uitgebracht. En er is natuurlijk vooral veel gespro ken en geschreven over de rol van de communistische pers als collectieve propagandist en collectieve agitator. „Pravda betekent waarheid, maar blijkbaar biedt ook die naam geen en kele waarborg, dat de communisten bij zulk een gelegenheid minder re toucherend te werk zouden gaan dan bij „kapitalistische" jubilea nog wel «ens het geval is. In de herdenkings artikelen en -toespraken is voor het gemak maar vergeten, dat de eerste redactiechef, Miron Tsjernomasov, en de eerste directeur geheime agenten waren van de tsaristische politie. Die directeur was Roman Mali- novsky, vóór 1914 voorzitter van de bolsjewistische fractie in de Doema en vertegenwoordiger van Lenin in Rusland. Malinovsky had de gewoon- te om alle artikelen. r N die Lenin in zijn BUITENLANDSE schuilplaats in Oostenrijks Galicië KRONIEK voor de Pravda schreef, eerst ter beoordeling voor te leggen aan de directeur van de tsari- tische politie, Beletski. In de mémoi res van Lenins weduwe, Kroepskaja, kan men lezen dat er in die artikelen nogal eens wat werd veranderd en dat Lenin daar bijzonder boos over kon zijn. Officieel wordt ook maar verzwe gen, dat er voor de Petersburgse Prav da, die op 5 mei 1912 haar publikaties be?on, n0g een Weense Pravda is geweest. Maar die werd sinds oktober '908 uitgegeven door Trotsky. Het geheugen van de feestvierende com munisten blijkt trouwens in het alge meen zeer slecht te zijn, als het gaat om vroegere hoofdredacteuren, die thans als moordenaars, verraders en opportunisten staan gebrandmerk'. Molotov, Stalin en Sjepilov zijn daar een paar in het oog springende voor beelden van. en weet op die manier van dag °t dag, wat veilig is en wat niet. In ®°mrnige gevallen is net hoofdredac- eufschap van de Pravda een nuttige ®PringpIank geblek en naar hoge amb- en van staat. Maar altijd s het blad e spiegel, waardoor het buitenland j6 Sovjet-Unie en het Russische volk e buitenwereld zou moeten waarne er1' Een spiegel, die door de hoven- rijvende groep naar behoefte wordl ^ersteld en hijgeslepen. Zij doet d; t d'6' ULU °bPor^un'sme> maar omdat zij aar hele stellige theorieën voor heeft, remier Khroesjtsjev heeft een dronk (Van onze Parijse correspondent) PARIJS, 8 mei Zoals gemeld werd zaterdagavond in Parijs onder nogal op windende omstandigheden gearresteerd André Canal, bijgenaamd „Zwarte mo nocle", die aan het hoofd stond van de burgerlijke organisatie van de OAS in Frankrijk, de zogeheten „opdracht III". Van de zijde van de nationale veilig heidsdienst wordt nu te verstaan gege ven, dat deze arrestatie in de komende dagen gevolgd zou kunnen worden door belangwekkende verdere ontwikkelingen wat betreft de ontmanteling van de lei ding der funeste geheime organisatie, zulks aan de hand van documentenma teriaal dat in het bezit van Canal werd aangetroffen. Met name zou dit de Su- reté in staat hebben gesteld haar net rond de naarstig gezochte ex-kolonel Argoud nauwer samen te trekken. Deze ex-kolonel van het Franse le ger, die 46 jaren oud is en zijn oplei ding genoot aan de polytechnische ho geschool, wordt in de „literatuur" over en rond de OAS afgeschilderd als haar meest te duchten man, omdat hij de meest geslaagde combinatie biedt van „hersens" en fanatieke meedo genloze daadkracht. De man ook die het meest geëigend lijkt om de diverse stromingen en opvattingen van de door de gebeurtenissen geschokte, zo al niet ontredderde OAS bijeen te brengen onder een nieuwe noemer. Men meent aangaande zijn denkbeel den te weten, dat zij voornamelijk de volgende twee punten behelzen. Voor wat Algerije betreft moet de actie erop gericht zijn, alsnog een „verdeling" van het grondgebied af te dwingen. De actie in Algerije is evenwel nog maar van ondergeschikt belang. Waar het op aan komt is dat de OAS zich meester maakt van Frankrijk zelf. Dit land wordt door hem beschouwd als volkomen burger lijk-decadent; het heeft derhalve drin gend behoefte aan een regeneratie, die het moet worden opgelegd door een om wenteling van totalitair karakter met zo iets als een „nationaal-communistisch" stempel. Ex-kolonel Argoud heet de eigenlijke drijvende kracht, de „uitvinder" te zijn geweest van de putsch van april 1961, waarvoor de generaals Challe, Zeiler, Sa- lan en Jouhaud de facade leverden. In mei 1961 week hij uit naar Spanje, waar de regering van generaal Franco hem in december, te samen met andere uit geweken activisten zoals Lagaillarde en Lacheroy, een der Canarische eilanden als gedwongen verblijfplaats oplegde. In februari j.l. wist de ex-kolonel echter op nimmer opgehelderde wijze van het eiland te ontsnappen. Hij was in Frank rijk, waar hij onderdak genoot bij de marine-commissaris Cue te Toulon, in middels als OAS-agent ontdekt en ge vangen gezet. Begin april heeft Argoud zich zelfs kunnen permiteren een uitvoerige tour nee te maken langs de garnizoenen van het Franse leger in West-Duitsland. Het was de medewerker voor militaire zaken van de Parijse Monde die hierover afge lopen week als eerste met onthullingen kwam. Deze bevatten o.m. dat Argoud bij de officieren, door wie hij was ont vangen en van wie hij voor zijn verplaat sing de vereiste medewerking had ver kregen, veelal officieren die op grond van hun gezindheid van Algerije naar West-Duitsland waren overgeplaatst een stemming had aangetroffen die hij als „bevredigend" had gekenschetst. Zo althans luidde een versie die, mis schien vooral om stemming te maken, verbreid werd door militanten van het activisme te Parijs. Gisteren was er echter sprake van een in handen van de politie geraakt rapport van Argoud aan Salan, waarin de ex- kolonel melding maakt van een keer ten ongunste in de gezindheid jegens de OAS bij het Franse leger in West-Duits land. Maar ook vernam men, dat als ge volg van Argouds tournee langs de gar nizoenen in West-Duitsland een aantal Franse officieren bereids is gearres teerd en dat twee generaals wegens „nalatigheid" huisarrest hebben gekre gen. De miiitaire veiligheidsdienst is thans doende om een zo volledig mogelijke ljjst aan te leggen van alle Franse of ficieren aan gene zijde van de Rijn, die in april met Argoud contact hebben ge had. De regering zou bovendien voor nemens zijn om geen van de officieren die van Argouds bezoek wisten maar zich vergenoegd hebben het te ignoreren passieve medeplichtigheid derhalve ongestraft te laten. De doorsnee Fransman en de door snee waarnemer kan uit dit alles geen andere conclusie trekken dan dat er nog „iets meer rot is dan men al dacht". (Advertentie) m (Van onze Londense correspondent) LONDEN, 8 mei Ten gevolge van een staking van elektriciens over een loonconflict heeft zich de Britse staats luchtvaartmaatschappij British Euro pean Airways genoopt gezien haar diensten bijna te halveren. Van de 98 vliegtuigen van de vloot van deze maat schappij zullen met ingang van don derdag a.s. 40 uit de dienst worden genomen, voorlopig tot het eind van de maand. De maatschappij heeft toege zegd dat zij haar medewerking zal ver lenen om passagiers die slachtoffer zul len worden van deze dienstbeperking, onder te brengen bij andere luchtvaart maatschappijen. Van de 240.000 passagiers die in de loop van de komende drie weken zou den hebben gereisd per BEA zullen er ongeveer 100.000 zijn voor wie plaatsen zullen moeten worden gevonden in an dere vliegtuigen. Onder de diensten welke geheel stilgelegd zullen worden zijn de vluchten op Amsterdam, Brus sel Frankfort, Mtinchen, Hamburg, Moskou, Wenen, Salzburg, Praag en Warschau. Vluchten naar andere Euro pese grote steden zullen worden be perkt. Het arbeidsdispuut begon even voor Pasen toen 111 electriciëns weigerden onderhoudswerk te verrichten in de vliegtuigen, tenzij hun loon werd ver hoogd met 25 cent per uur. De nieuwe president van Italië, prof. Antonio Segni (rechts) neemt de geluk wensen in ontvangst van premier Amintore Fanfani. (Van onze Romeinse correspondent) ROME, 8 mei Antonio Segni, de nieuwgekozen derde president van de Italiaanse republiek, is 71 jaar oud. Hij werd in Sassari, de tweede stad van Sardinië, geboren uit een goed gesitueerde van oorsprong Ligurische familie. Segni is een van die typisch allround intelligente Latijnen, die zich met gemak en grote resultaten op meerdere dingen tegelijk kunnen toe leggen. Hij is een bekend jurist en hoogleraar, een expert op agrarisch gebied en een politicus, die met succes sinds het eind van de laatste wereld oorlog de portefeuilles van landbouw, onderwijs, binnenlandse en buitenland se zaken beheerde. Met zijn naam is het grote complex van de Italiaanse grond- en landbouwhervormingen ver bonden, ook al slaagde hij niet met al uitgebracht op de „objectieve pers De Pravda is daar zomin een verte genwoordigster van als de andere communistische bladen. Zij is de draagster van een journalistieke tra ditie, die slechts kan voortleven in een millieu, waar de lezers niet voor vol worden aangezien. Het publiek krijgt slechts datgene onder ogeri, wat de leiders willen. De rest wordt weg gelaten, verwrongen en soms ver valst. Het zou misplaatst en ook on juist zijn te beweren, dat deze prak- tijken buiten het communistische bloh nergens worden toegepast. Maar men probeert er geen gewoonte van te ma ken, en zeker geen dogma. zijn voorstellen. Sinds 1925 is hij hoog leraar: in Perugia, Cagliari, Pavia. Segni was een verdacht man bij de fascistische machthebbers van destijds en het regime stak een stok je voor een volgend hoogleraarschap in Napels. Maar de Sardfjnse univer siteit van Cagliari lag kennelijk peri ferisch genoeg om hem daar te kunnen dulden en zo doceerde prof. Segni van 1933 tot 1953 daar handels recht. Hij was er vijf jaar rector- magnificus. Sinds 1953 is hij ad van de academische senaat van de uni versiteit van Rome. Hij gaf in de hoofdstad procesrecht, óók als Ka- metlid en óók gedurende zijn lang durige tijd als minister. Segni is enige malen doctor honoris causa, o.a. van de universiteit van Washing ton. De grondslagen van zijn kennis van de landbouw en de landbouwvraagstuk ken deed Segni op zijn eigen lande rijen in Sardinië op. Toen hij zijn bijna revolutionaire wetten voor herver deling van het bodembezit er doorge dreven had, liet hij als eerste het voorgeschreven deel ^an zijn eigen bezittingen onteigenen. Men zegt: niet tot genoegen van zijn familie. Op de rest van zijn grond is nfl tot heden de voortrekker van veroe-t.eringen. De enige titel die hij altijd met trots en liefde gevoerd heeft is die van pro fessor en de tweede kwalificatie, die hem na aan het hart ligt, is die van agrariër. Segni is zeker ambitieus, hij bestuurt gaarne, hij voelt zich thuis in de magistraatszetel en niet ten onrechte. Maar van de betrekkelijkheid van eer betoon en titels, pompeuze ambts paleizen en praal is nij, misschien wel van nature, diep overtuigd. Men heeft hem wel de „wtjze kater van Sassari" genoemd. Sassari is altijd zijn vlucht- haven geweest, waar hij probeert alle weekeinden door te brengen. Ging er geen lijnvliegtuig van de Italiaanse luchtvaartmaatschappij, dan stond er altijd voor de oud-artillerie-offieier en vliegerwaamemef uit de eerste wereld oorlog wel een militaire kist klaar. Segni sloeg dan twee vliegen in één klap: zaterdagmiddag en zondag als gewoon mens in de lamilie- en vrien denkring doorbrengen en tegelijk v/eer even de lucht in te kunnen. Want vliegen is een even grote hobbv voor hem als muziek en muziekbeoefening. In politici» is Segni vanaf het begin van de jaren twintig een overtuigd christendemocraat geweest, vooruit strevend zonder tot een uiterste vleugel te behoren, gematigd zonder neiging tot conservatisme. De recente opening naar links bezag hü met grote voor zichtigheid zonder er evenwel een tegenstander van te zijn. Hij is thans 41 jaar gehuwd; zijn oudste zoon is landbouwingenieur, de twee volgende zijn medici, waarvan een kinderarts en een privaat-docent in Genua, en de jong ste studeert rechten. De Italiaanse commentaren op Seg- 's keuze zijn, zoals die te voorzien waren Als geleerde, politicus en wijs mens is hij bij ieder geëerd. Men heeft een van de beste en voor het presi dentschap bekwaamste personen geko zen Maar het politieke spel, of juist het gebrek aan goed politiek spel, werpt een zware schaduw over deze keuze die de nieuwe president in een partijhoek dringt en wel die van mid den tot uiterst rechts. Het nare hierbij is, dat in de gegeven omstandigheden de schuld ligt bü de christendemocra ten die met een negentigtal personen tot en met de zevende stemming wei gerden de door de fractie afgesproken lijn te volgen, terwijl uit de fractie een andere grote groep dreigde met alles waarmee in het politieke veld maar te dreigen valt. Heel wat groepen en personen heb ben aanmerking op de houding van de christendemocratische kiesmannen. De ongelukkige start van de ambtsperiode van het nieuwe staatshoofd is, dat wat symbool van eenheid zou moeten zijn, begint als teken van de verdeeldheid en kleine partijzucht. Saragat. de tweede kandidaat (sociaaldemocraat), een onstuimig man, heeft niet de zelf beheersing gehad om zijn nederlaag zwijgend en sportief te nemen. Intussen heeft het merendeel van de Italiaanse politici Segni toegewenst, dat hü door ziin werk en houding spoedig de breuk zal herstellen als „president aller Itali anen". Mevr. Segni oegroette na de verkiezing haar man met de woorden God moge je steeds bijstaan". Segni heeft het aftredend staatshoofd Gronchi terstond in het Quirinaal bezocht. De eerste dag van zijn nieuwe leven als aanstaande souverem en eerste dame van Italië zag het echtpaar in de ochtendmis en daarna nam Segni u raadt het wellicht het vliegtuig naar Sardinië! De An- Canterbu- heeft in Athe aan de hoede waarvan het reuzenecht- paar is toevertrouwd heeft besloten hun een welverdiende rust te gunnen. Ook de kledij van het formidabele echtpaar, dat in optochten altijd hoog uittoren boven de feestgangers, zal worden vernieuwd. In Sallands centrum Raalte ple men de zaken goed aan te pakk n Sallands centrum Raalte pleegt men de zaken goed aan te pakken Nu heeft men het probleem „be roepsvoorlichting" aangepakt. Van 2 tot 14 mei zal er in het St. Bernar- dusgebouw een expositie worden ge houden. die aan ouders en scnolieren voorlichting geeft op het terrein der beroepskeuze. Met panelen, foto's, te keningen, gereedschappen en voor werpen uit de praktijk worden 36 man nelijke en 28 vrouwelijke beroepen om schreven. in Kemp .pen onder de titel Achttiende-eeuwse kinder- en poppenkleding. Zoveel antiek kinderspeelgoed ging het land uit, en werd naar Amerika verkocht, dat mevrouw A. Burkij-Bartelink uit Voorburg vijftien jaar geleden besloot (leze uit voer af te remmen door zich te gaan specialiceren in het verzamelen van het bij de Amerikanen ..o gewilde antie ke speeltuig. Ver hoefde zij niet te zoeken, want in het familiebezit trot mevrouw Burkij reeds voldoende aan om haar collectie een stevige basis te geven. In de loop van de jaren groei de dit uit tot een flinke verzameling speelgoed, waarmee kinderen van rij ke ouders in het begin van de acht tiende eeuw hun vrije uren plachten door te brengen. Wat de speurzin naar antiek speel goed heeft opgeleverd, is tot en mei half juni te zien in een zaal van hel Voorburgs museum Swaensteyn. Daai heeft mevrouw Burkij haar verzame ling kinderspeelgoed onder de titel Het brave Saartje" voot het publiek 'ter bezichtiging geëxposeerd. En hel is bepaald de moeite waard eens te gaan zien, waarmee de kindertjes uit vroeger eeuwen zich nu wel vermaak ten Er is een poppenbedje uit 1690 het oudste stuk uit de verzameling afkomstig uit Schotland en voor zien van oude met de hand gesneden huismerken. Dan is er een kinderpor celeinkast met echte antieke kopjes en schoteltjes. Curieus is de oude houten schooltas, die achttiende-eeuwse kin dertjes mee naar school zeulden. In de tas zitten nog enkele „centspren ten". Voor een cent per stuk kochten de kinderen de prenten en namen deze mee naar school. De meester vertelde hen dan wat de prenten voorstelden Opmerkelijk zijn de houten broodwa gen, hondenkar en koets. Het is dege lijk handwerk, dat de schrijnwerker in opdracht vervaardigde. In verza meling treft men ook aan een paard, dat destjjds deel uitmaakte van een kinderdraaimolen op de kermis. Trots is mevrouw Burkij op de originele poppenkleren, maar niet minder oj de kinderkleren uit de achttiende eeuw een origineel jasje, vestje en steekj voor een kind van een jaar of tien e een antieke doopjurk. Tegelijk met mevrouw Burk;j exp> seert de bejaarde Amsterdammer Moojen. Deze 83-.jarige beoefent reed tientallen jaren de knipkunst, waar in hü een grote vaardigheid heeft ge kregen. Niet alles wat hü knipte is van artistieke waarde, maar er zür enige knipkunstproducten op de ter tentoonstelling in yoorburg, die gre bewondering afdwingen. adat de Europese wimpel v.- de Raad van Europa zaterda: aan de stad Alkmaar was uit gereikt viel deze onderscheiding maandagmiddag aan de landelpke ge meente Lopik te beurt. Lopik heef deze wimpel met twaalf gouden stet ren op een azuren veld gekregen al beloning voor zün verdiensten op he gebied van de bevordering der Euro pese saamhorigheid. Het heeft dezi onder meer betoond door de uitwis seling, die het heeft onderhouden mei de Franse gemeente Lezoux en de Italiaanse plaats Sarsina. De wimpel werd aan de burgemeester van Lopik. Een paard uit een oude kinderdraaimolen. iiiiiiiiiiiiiiiniiimilium de heer L. Schuman, overhandigd tij dens een buitengewone zitting van de gemeenteraad. Deze vergadering in het nieuwe gemeentehuis van Lopik werd om ringd door veel feestvertoon. Europese vlaggen waren op het plein voor het raadhuis geplaatst en de vele geno digden hoorden daar de schooljeugd een Europees lied zingen en de mu ziekvereniging een serenade brengen. Op de internationale steno- en typewedstrpd welke in Ahaus werd gehouden tussen Neder landers en Westduitsers heeft de Hengelose typiste Els Stoffers de eerste prijs- behaald met 416 aansla gen per minuut. Zü werd bovendien tweede van de internationale groep. De eerste prijswinnaar in deze groep had 36 aanslagen per minuut meer dan de Hengelose deelneemster. Het „Akkermansgilde" in Venlci heeft aan de gemeenteraad van deze stad een subsidie van 4230 gulden gevraagd, voor de aan schaffing van twee nieuwe reuzenpop- pen. De Venlose reuzenpoppen die de stichters Valuas en Guntruud voorstel len, hebben de laatste jaren bf vele feestelüke gelegenheden „representa tief" dienst gedaan. Soms maakten zü zelfs verre reizen. Hun gestel heeft hiervan zodanig ge leden, dat het „Akkermansgilde" Tot 20 mei wordt (Niederrhein) „Freie Kunst und Briefmarken aus den Niederlanden" een oostzegeltentoonstelling gehouden, die georganiseerd is door de Volkshoch- ichule Kempen-Krefeld in samenwer king met het Ned. Postmuseum en de filatelistische dienst van de Ne derlandse PTT. Van een aantal Nederlandse post zegelontwerpers zullen o.m. hun ont werpen voor postzegels en voort, al le Nederlandse zegels sinds 1852 wor den geëxposeerd. Bovendien wordev verscnillende zeldzaamheden Kr toond zoals een uniek vel van ^+1471 eerste uitgifte 1852 5 ct. en de be roemde foutdruk (oranje i.p.v. blauw van de 5 ct. 1891 koningin met han gend haar. De tentoonstelling is een herhaling van de enige maanden geleden in het gemeentemuseum te Arnhem gehou den expositie, waarvoor toen ook van Duitse züde veel belangstelling be stond. De Duitse posterijen zorgen voor een tijdelijk postkantoor, waar het hierbü afgedrukte speciaal stempel zal worden gebruikt met een teke ning van Thomas a Kempis die in 1380 te Kempen werd geboren. 'miiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii! In de Boerensteeg in Amsterdam zijn maandag opnamengemaakt voor de nieuwe Nederlandse speelfilm „Rififi in Amsterdam". De politie begeeft zich naar de juist ontdekte plaats waar de „poet" verborgen is. Van links naar rechts een agent, Johan Kaart, Jan Blaaser, Rijk de Gooijer, Maxim Hamel en Frans Kokshoorn. ATHENE, 7 mei (Reuter) glicaanse aartsbisschop van ry, dr. Michael Ramsey, ne in een lezing voor de theologische faculteit aldaar gezegd God te danken voor de „bewustwording van naasten liefde en vriendschap die door zijne hei ligheid de paus wordt aangemoedigd." Wij bidden dat het komende Vaticaan se Concilie de zaak van naastenliefde en waarheid moge dienen," aldus de Anglicaanse primaat. „Wij verwachten natuurlük niet dat de dogma's van de r -k kerk veranderd zullen worden. Toch kunnen wij er om bidden dat vooral die dogma's naar voren zullen komen welke ook wij belijden en die op vrede gericht zijn nu het christendom zich tegenover de machten van het on geloof gesteld ziet." Hü voegde hieraan toe: „Wü verwerpen de stelling dat de rooms-katholieke gemeenschap op zich zelf de gehele katholieke kerk in de wereld vormt." (Van onze Brusselse correspondent) BRUSSEL, 8 mei De Belgische re gering heeft besloten dat zjj tot konin gin-grootmoeder Elisabeth, bij haar ^te rugkeer uit Moskou waar zij de Tsjai- kowsky-wedstrijd heeft bijgewoond, een ernstig vermaan zal richten. Met in- achtname van de protocollaire vormen wil de regering de thans 87-jarige groot moeder van koning Boudewijn op de hoogte stellen van de ontstemming van het Belgische volk over de wijze, waar op zij door haar communistische sym pathieën opspraak verwekt. Volgens een Brusselse avondkrant wil de regering koningin Elisabeth er zelfs op attent maken, dat discretie het minimum is dat de regering meent te mogen vra gen van een lid van het koninklijk huis, dat jaarlijks een bedrag van vier mil joen francs ontvangt uit de staatsgelden. Koningin Elisabeths geflirt met het communisme dateert reeds van 1945, toen zü het erevoorzitterschap aan vaardde van de Belgisch-Russische vriendschapsorganisatie. Drie jaar ge leden nam zü deel aan het Chopin- festival in Warschau. Indien de hele communistische wereldpers dit bezoek van de koningin niet dik in de pro- pagandaverf had gezet, zou eigenlijk niemand aan de reis aanstoot hebben genomen, want koningin Elisabeths grote liefde voor kunst en muziek voor niemand een geheim. De door haar georganiseerde internationale „Koningin Elisabeth-wedstrijden" voor piano, viool en compositie hebben haar internationale faam verleend. Opzien baarde koningin Elisabeth op nieuw toen zij verleden jaar in gezel schap van haar dochter, ex-koningin Marie-José van Italië, onverwacht naar communistisch China reisde en daar haar lofbetuigingen voor het regime van Mao Tse-toeng de vrpe teugel liet. En nog groter verbazing wekte de aanwe zigheid van de bejaarde dame op een onlangs door de communistische ver zetsorganisatie, het „Onafhankelijkheids front", in Brussel georganiseerde plech tigheid. Het Tsjaikowsky-concours in Moskou, de Russische tegenhanger van de „Ko ningin Elisabeth-wedstrijden" in Brus sel, was de druppel die de beker deed overlopen. Eens te meer betwist ook in dit geval niemand de reis zelf. In een toast tijdens een diner in het Krem lin heeft de Russische president, Brezj- nev, terecht hulde gebracht aan de door koningin Elisabeth aan de dag gelegde energie om op het vlak van kunst en cultuur de zaak van de internationale verstandhouding te dienen. Maar door te aanvaarden dat de Russische regering aan haar bezoek een uitgesproken pro pagandistisch karakter verleende, heeft Elisabeth de grenzen van het politiek- toelaatbare overschreden. Het interview dat zij met de grootste inschikkelpk- heid verleende aan een verslaggever van de Pravda, had zü, op protocollaire gronden, beleefd van de hand kunnen wijzen. Haar verklaring aan deze com munistische partijkrant over Khroesj. tsjevs „uitzonderlijke intelligentie" en „buitengewone innemendheid" had zij in ieder geval kunnen vermüden. O... koningin Elisabeths aanwezigheid bij dc 1 mei-parade op het Rode Plein te Mos kou was ongepast. Het kennelpke wel gevallen waarmee zij, naar de foto's van het agentschap Tass te oordelen, in ge zelschap van de Russische minister van cultuur, mevrouw Foertseva, de parade van Khroesjtsjevs „vredeskemraketten" in ogenschouw nam, heeft in België een pünlijke indruk gemaakt. De meeste Belgische kranten hebben aan koningin Elisabeths houding vinnige commentaren gewijd. De socialistische partykrant „Le Peuple" beschuldigt Eli sabeth van tactloosheid terwül „Het Volk", orgaan van de chïistelüke vak bonden, het had over de „vernederende exhibities van een bejaarde dame". Het blad meent dat de koningin het slacht offer is van een kliek communistische vrienden en schreef: „De koningin moet op de meest doelmatige wijze worden beschermd tegen de communistische zwendelaars die haar de ene dwaasheid na de andere doen begaan. De regering moet beseffen dat het hoog tüd wordl haar verantwoordelijkheid op te nemen in deze beschamende „ffaire". Aan een kwijnend geestelijk vermo gen van de koningin hecht „De Stan daard" geen geloof. „Elisabeth", aldus De Standaard, „weet zeer goed wat zij doet en zü is evenmin het slachtoffer var de communistische propaganda als van haar hoge leeftijd. De gewezen konin gin Marie-José van Italië sympathiseert op dit gebied overigens ten volle met haar moeder. De waarheid is veeleer dat het Belgische koningshuis verdeeld is in een linkse en in een rechtse vleu gel. Het is alsof een üzeren gordijn de geesten op het paleis scheidt". „De Standaard" is overigens niet van oordeel dat men aan de koude oorlog op Laken een overdreven belang mag hech ten. Het zou, volgens deze krant, veel gezonder zün voor iedereen, „indien men al die koningen, prinsen en prinses, sen wat minder ernstig wilde nemen

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1962 | | pagina 7