In HOLLANDIA gaat het leven gewoon door Geen vrees voor militaire maar toch een bedrukte stemming Nederlanders in Nw.-Guinea hopen er te kunnen blijven tip Beleid inzake Nw.-Guinea ontmoet begrip in NAG'rO Ook minister Luns hoopt op hervatting van het overleg Koorfestival in Tweede prijs voor het koor De Volharding, Valkenswaard SPRONG IN DE MISERE c J fruitsappen Katholieke metaalbewerkers vieren zestigjarig jubileum CHEFAROX Onze woensdag 3.75 PERSOONLIJKE LENINGEN Geen defaitisme DEAN RUSK bij beraad ANZUS te Canberra nü Kreymborg Luns en Visser terug uit Athene Bemoedigende start Kwestie Nw.-Guinea komt ter sprake Europees manifest van Nederlandse christen-democraten Maagklachten? KORTE BROEK „Vroeger verkoopuur van brood nadelig voor de ondernemers" Nog geen antwoord op Kamervragen over burgemeester Gorkum DINSDAG 8 MEI 1962 PAGINA 9 Nostalgie SPINWIEL VRIJMOED AMSTERDAMSCHE BANK door JOSEPH ALSOP WAAROM DRINKT U PUUR?... Voor pure gezondheid, pure smaak en pure verkwikking B3 fruitsappen! Driemaal beter! appelsap jus d'orange tomatensap tomatencocktall PULITZER-PRIJZEN TOEGEKEND (Van onze correspondent in Hollandia) HOLLANDIA, mei Wie vandaag de dag in Holland!" rondkijkt zal ontdek ken dat het lev er gewoon doorgaat. .Indonesisr' infiltraties worden Wein'K ernstig geacht en aan een wer kelijk serieuze militaire bedreiging door Indonesië gelooft niemand. Toch is de stemming bij de Nederlandse bevol king in Hollandia niet optimistisch. Ook al gelooft men niet in een militair ge- Vaar, men vreest wel dat de Nederland se regering onder internationale druk overstag zal gaan en West Nieuw-Guinea aan Indonesië zal „uitleveren" zoals men dat hier noemt. Veel Nederlanders die nu in Nieuw-Guinea wonen hebben vroeger in Indonesië gewoond en de ge dachte dat zij straks misschien voor de tweede maal „displaced persons'" zullen Worden, valt hun zwaar. Dit temeer om dat men geneigd is zo'n ontwikkeling te zien als een „verraad" van Neder land aan de landgenoten hier, aan de Papoea's ook, van wie slechts een klein deel zich vooralsnog geporteerd toont voor aansluiting van Nieuw-Guinea bij Indonesië. Bezorgdheid voor de toekomst is een zeer wezenlijk element ln de gedachten- wereld van de Nederlanders in Hollan dia en elders op Nieuw-Guinea Velen zijn al weggetrokken, vooral zelfstandi gen of mensen die om andere redenen niet onder de garantieregelingen vallen. Wie blijven zijn vooral de met garanties omgeven ambtenaren: zij kunnen het zich doorgaans wel veroorloven een af wachtende houding aan te nemen. En natuurlijk is er op Nieuw-Guinea ook al tijd nog een groep Nederlanders die er vast van overtuigd is dat Indonesië Nieuw-Guinea nooit zal krijgen, dat het land de kans zal krijgen zich te ontwik kelen tot een zelfstandig West-Papoea net als Suriname en de Antillen nauw met Nederland verbonden, en mogelijk opgenomen in een federatie met Oost al zijn facetten intens mooi en interes sant, zowel wat de natuur als de bevol king betreft, dat kan geen ook maar enigszins bewust levend mens ontgaan. Al naar hun instelling wat de toekomst betreft, zien deze mensen het als een paradijs of, nu reeds, als een „verloren paradijs" waarvan zij wel spoedig af stand zullen moeten doen. Ook hier doet het heimwee-element. dat iedereen die in de tropen heeft gewoond kent, zich reeds gelden. (Advertentie) Uiteraard maken de huidige omstan digheden dat men zich deze gevoelens veel meer bewust wordt dan anders het geval zou zijn. Als alles normaal was (Advertentie) F 6.70 CANBERRA, 8 mei (UPI) Van daag zal in de Australische hoofdstad de elfde zitting worden geopend van de defensieve verdragsorganisatie ANZUS (Australië, Nieuw Zeeland en de V.S.). De zittingen, die achter gesloten deu ren zullen worden gehouden, worden bijgewoond door de Amerikaanse minis ter van buitenlandse zaken, Dean Rusk, zijn Australische ambtgenoot Sir Gar field Barwick, en de premier van Nieuw Zeeland, K. J, Holyoake. Er is geen agenda van de zittingen bekendgemaakt. Naar verluidt zullen echter de kwesties Nieuw Guinea, Laos ®h Vietnam ter sprake komen. Verwacht wordt, dat Australië en Nieuw Zeeland Amerika zullen vragen hoeverre het bereid is de bevolking van Nieuw Guinea het recht op zelf beschikking te garanderen als Neder land het betwiste gebied aan Indone sië zal overdragen. Holyoake heeft gisteren verklaard, dat Nieuw-Zeeland krachtig de mening is toegedaan, dat de inwo ners van Nieuw Guinea het recht moe ten hebben om zelf over hun toekomst te beslissen. Hij zei: „Als wij in dit ge val van dit beginsel afwijken kan men hooit weten wat er elders zal gebeuren". Hij voegde hier aan toe, dat zijn rege ring „zeer bezorgd" is over de toene mende militaire versterkingen in Indo nesië. DEN HAAG, 8 mei De drie Ne derlandse christen-democratische par tijen (KVP, ARP en CHU) hebben een gemeenschappelijk manifest voor Euro pese verkiezingen gepubliceerd, waarin z'j Jileiten voor verbreding en snelle verdieping van de Europese economi- Sche integratie en nauwere banden tus- ®en Europa en de Atlantische wereld. Zij zijn van oordeel, dat gestreefd moet worden naar versterking van de Europese gemeenschappen door. fusie van de huidige drie executieven (EEG- hommissie, Euratom-commissie en ho- Se autoriteit van de EGKS), door direc te verkiezingen voor het Europese par lement, versnelde invoering van de vol- ,edig gemeenschappelijke markt en in voering van een Europese belasting, Sje de EEG en Euratom, net als de EGKS in staat zal stellen over eigen Seldrmddelen te beschikken. ..De sociale en economische integratie "le door de Europese gemeenschap op ®ahg is gebracht moet worden gevolgd Boor nauwere politieke samenwerking. Ee Europese executieve en het Euro- Pese parlement zullen bjj iedere vorm van politieke samenwerking moeten worden betrokken. De sociale politiek behoort in Euro- Pa een stimulerend, helpend en aanvul- ietld karakter te hebben, teneinde het sociale niveau in alle betrokken lan- ?eh te verhogen. De samenwerking in "6t kader van de Atlantische gemeen schap dient, mede vanwege het drei gende gevaar van het communisme, i® Worden bevorderd. Er moet in het hzonder worden gestreefd naar voort aande en versterkte samenwerking in jAVO-verband, waaraan iedere mili- aire samenwerking tussen Europese ge- ocensohapslanden ten volle dienstbaar jOoet worden gemaakt, aldus het ma- Advertentie) _°Of» blijvende verbetering °i"mt een genezende laag op de maagwand he^NNEM, 8 mei Ir. A. J. Engel Van a afscheid als president-directeur Sed Algemene Kunstzijde Unie n.v. leidi^i. 54 maakt hjj deel uit van de afsr.£F-jVan de AKU. Op 23 mei is er i .reccPtie- De heer Engel wordt dire^X floor mr. J. Meynen, die als v°rbond<mre€dS •'aren aan d€ is Nieuw-Guinea en eventueel andere Me- lanesische gebieden. De opinies mogen verschillen hier, de een gelooft dat Indonesië Nieuw- Guinea wel zal kriigen, de ander dacht dat beslist ondenkbaar, de derde wacht af wat de toekomst zal brengen en acht intussen zowel het een als het ander mogelijk. Maar bij die verschillen van opvatting is één ding algemeen: de stemming hier is fel anti-Indonesisch, mei een felheid die men in Nederland nog maar weinig aantreft Men zit hier dicht bij Indonesië, is er vaak van daan gekomen, en de verhalen blijven doorsijpelen. Verhalen over corruptie, over economische chaos, over wange drag door politie en militaire macht in Indonesië. Het zijn verhalen die op zich zelf stellig waar zijn, maar die hier ge lanceerd worden zonder dat er ook maar Iets positiefs tegenover wordt gesteld, ze dienen domweg om de haat jegens Indonesië te voeden. Het is een haat, die een sterk heim wee-element in zich heeft. Want de zelfde mensen die fel schelden over het Indonesië van nu kunnen eindeloos vertellen over de goede tiid die ze ge had hebben toen zjj er nog woonden. Het personeel was er gedienstiger en bekwamer dan het op Nieuw-Guinea i> de Indonesiër toonde een onderne mingszin die de Papoea mist, er was een cultuur die hier ontbreekt. Het zijn beweringen waarvan de waarheid aanvechtbaar is, maar die voor deze van heimwee bezeten mensen heel reëel zijn; zij aarden hier maar ma tig, zij verlangen terug naar Java of Sumatra of een ander eiland waar zij de mooiste tijd van hun leven gehad hebben. Straks zullen zij in Nederland misschien ook weer heimwee hebben naar Nieuw-Guinea, maar zij zijn zich dat nu nog niet bewust. Er zijn ook anderen, velen zelfs, die nu beseffen dat zjj Nieuw-Guinea altijd zouden missen als zij er weg zouden moeten. Het zjjn de mensen die zeggen dat Nieuw-Guinea hen „te pakken heeft", dat het hen boeit en dat zij er dagelijks opnieuw van genieten Dat is geen wonder, want Nieuw-Guinea is in zou iedereen gewoon zijn werk doen en zjjn ontspanning zoeken en intusse het mooie Nieuw-Guinea meer of minder bewust op zich in laten werken. Nu het bestaan van de Nederlanders op Nieuw- Guinea bedreigd wordt manifesteren deze gevoelens zich. De stemming onder de Nederlanders in Hollandia is door gaans bedrukt, weinigen zijn in staat de ontwikkelingen die hun bestaan hier be dreigen van zich af te zetter. Men vraagt zich af wat de toekomst zal bren gen en reageert op het heden soms met een onderdrukte agressiviteit, maar meestal alleen maar me' een zekere nostalgie, met een mengeling van genie ten om wat men nog heeft en verdriet omdat men het straks niet meer zal hebben. Moet men bij dat alles de stemming onder de Nederlanders op Nieuw-Guinea nu defaitistisch noemen? Het zou een misplaatste beschuldiging zijn De meesten zijn bezorgd voor de toekomst, maar men is bereid zijn werk te blijven doen en men streeft ernaar het zo goed mogelijk te doen. Het leven gaat gewoon door in Hollandia. Er worden nog steeds huizen gebouwd er komen nog steeds nieuwe ambtenaren uit Ne derland. Wat de toekomst ook moge brengen, het werk van vandaag moet gedaan worden. En hoe de Nèderlanders hier ook over de toekomst mogen den ken, zij hopen stellig dat het hun gege ven zal zjjn hier niet weg te moeten. Zij hopen dat Nieuw-Guinea niet bij Indo nesië zal komen, of dat het er wel zal komen, maar dat zij er toch zullen mo gen blijven, soms zelfs opdat dat hun de kans zal geven naar Java, of waar zij dan vroeger gewoond hebben, terug te keren. Maar er wordt fluisterend ge praat over deze dingen. De toon wordt aangegeven door de doorzetters, die er van overtuigd zijn dat West-Papoea, zo als men het land hier doorgaans noemt, bestaansrecht en bestaanmogeiiikheden heeft en dat alles erop gezet moet wor den om die uit te buiten Zii zijn de gangmakers, die maken dat alles ge woon doorgaat en dat de anderen hun bezorgdheid slechts uitfluisteren. Maar er zijn vele fluisteraars. alleen geldig 9 mei a.s. ijzersterke katoenen yeans in no-iron finish; multicolors, 5 jaar kleine stijging p. m. GROTE MARKT 1 HAARLEM (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG, 7 mei De ministers Luns en Visser en staatssecretaris Van Houten zijn gisteravond om circa half twaalf per Friendship op de luchtbasis Ypenburg aangekomen. De bewindslie den kwamen uit Athene, waar zij de con ferentie van de NAVO-landen hebben bjjgewoond. Minister Luns deelde mee dat bovendien de ministers van de zes E.E.G.-landen de voortgang van het ge sprek met Engeland hebben besproken; de datum voor het nieuwe gesprek met Engeland, oorspronkelijk vastgesteld voor begin van deze week, is enkele dagen verschoven. Minister Luns heeft niet alleen met zijn Amerikaanse ambtgenoot Rusk een gesprek van vier uur over Nieuw- Guinea gevoerd, maar .iet onderwerp is ook op de NAVO-conferentie zelf ter sprake gekomen. Op deze conferenties O KNOKKE, dagen was Inlichtingen bl] Financierings Maatschappij' MAHU K O S Vestigingen in alle kantoren van de 7 mei In zijn goede Knokke gedurende het zomerseizoen een muzikaal-aantrekke- lijke badplaats. Driemaal per week waren er symfonieconcerten, waarop menig nieuw geluid werd gehoord, terwijl ook de kamermuziek bloeide. Het Casino bood daartoe een bepaald royale gelegenheid. Het bezit nog stééds een drietal zalen die als het ware voor concerteren gepredisponeerd zijn, benevens met het aangrenzende Het Zoute een niet alledaags pu bliek. Dat was zo twintig - dertig jaar feleden. Gelijk in ons Kurhaus te cheveningen is dat muzikaal peil na de oorlog niet meer bereikt. Nu de mensheid wat verzadigd be gint te worden van microfoongeschet- ter uit radiotoestellen en zelfs van beeldgeflikker van t.v.-apparaten, lijkt het moment gekomen om het concert leven in badplaatsen als Knokke - Het Zoute nieuwe impulsen in te blazen. En zo was hier zaterdag en zondag onder vee] belangstelling een koor festival waaraan een tiental gemengde koren uit België, Nederland, Duitsland, Engeland en Spanje deelnamen. Tegen over deze weidse geografische sprei ding moeten we evenwel het muzikaal niveau limiteren tot een zwakke tot goede middelmaat. Qua stemgehalte maakte op deze algemene regel slechts het Spaanse koor, de „Coral polifónica Santa Ceci lia" uit Alicante een uitzondering Weliswaar bereikt het niet de uitzon derlijke hoogte van het befaamde koor uit Pampeluna, maar door z'n even wichtige stemverde-ling van 4 x 10 (Pampeluna bestaat uit eenzelfde even wichtigheid, n.l. 4 X 25!) en ook do de volwaardigheid van de individuele stemmen stralende tenoren en bron zen bassen tegenover wat metallieke vrouwenstemmen stak het met kop en schouders boven de andere mede dingende koren uit. Men huldigt in België nog het bij ons afgedane concourssysteem met twee verplichte composities en een vijftal prijzen van 50.000 tot 10.000 B.francs variërend, alsmede gedenksohalen en een „Europese beker voor gemengde koren", kortom heel de concours- apparatuur zoals in Nederland voor een kwarteeuw nog gehanteerd werd. Met het verplichte werk van de voorzitter der jury, J. Mestdagh, pro fessor aan het Conservatorium te Gent, op een expressionistische tekst van Paul van Ostayen: „Nachtelijke Op tocht", had de componist aan de uit voerenden veel voetangels in de weg gelegd, welke vokale hindernissen slechts bij uitzondering feilloos geno men werden. Nederland was voor deze gelegenheid pover vertegenwoordigd: een kerkkoor uit Den Haag en de Kon Zangvereni ging „De Volharding" uit Valkens- waard. Het was duidelijk dat na de eerste schifting op het concert van zaterdagmiddag het eerstgenoemde af viel: kerkkoren en zangverenigingen zijn (helaas!) ongelijkwaardige vokale instituten... Dat „De Volharding" zich wèl hand haafde lag aan de behoorlijke stem verhouding van 2 x 20 vrouwen tegen over 2 x 10 mannen, de pittig-ritmische voordracht en de muzikale leiding van dirigent Dijkstra. Het was trouwens het enige koor dat een Nederlands werk van hoge allure; „Christus is op- gestanden" van Diepenbrock ten ge hore bracht, en zulks op overtuigende wijze. Dit vrije stuk zal zeker de door slag gegeven hebben bij de jury aan dit Nederlands koor de tweede prijs toe te kennen; zilveren gedenkschaal plus 30.000 francs Toch betekende deze Nederlandse deelname allesbehalve een representa tie van het hoge niveau onzer zangers wereld. Waarschijnlijk stond aan de organisatoren slechts een bescheiden startpunt voor de geest. Nu bleek uit de grote belangstelling voor het avond concert onder bescherming van het 'ministerie van Nationale Opvoeding dat men hier gerust een stap verder kan wagen. Het Westvlaams Kamer orkest voerde daar de Vijfde Symfonie van Schubert uit en een heel geestige eigentijdse compositie van Victor Leg- ley en tot slot het „laudate Pucri Dominum" van Handel waaran de bekende Belgische sopraan Renée De- fraiteur, het „Cantabile"-koor uit Knokke-Heist benevens het hier te gast zijnde St.Servatiusehor uit Siegburg (D.) deelnamen o.l.v. Jac. Maertens. Dit laatste was stellig een bijzonder geslaagde poging van gemeenschappe lijk musiceren, en vond zulk een geest driftig onthaal dat het slot van dit werk gebisseerd werd. Op het zondagavondconcert passeer de nog een viertal koren de revue met eigen gekozen werken en waarbij zich de Spanjaarden bijzonder onderscheid den. Het was een lichte tegenvaller dat dit koor zich de derde plaats op dit concours zag toegekend. Correctheid prevaleerde blijkbaar op creatieve in ventie Dirigent A. Francais zag zich met zijn zangersschare uit Waregem (B.) met de Europa-beker beloond, be uevens een 50-duizendtal franken. En hiermee werd een eerste fase af gesloten van de Knokkense initiatief nemers om hun prachtig Casino, gelijk weleer, tot een tempel der muzen te maken. wordt steeds de wereldsituatie bespro ken en er waren rapporten voorbereid ovei de toestand m bijvoorbeeld het Nabije Oosten en Afrika. Het is dr.arom vanzelfsprekend dat Nederland ook de kwestie Nieuw-Guinea ter tafel heeft gebracht, zei minister Luns. De minis ter verklaarde dat in de besprekingen gebleken is van een grote solidariteit van de E.E.G.-landen met de Neder landse opvattingen. Er is trouwens in de hele NAVO geen land dat aanmerkingen heeft op de Nederlandse Nieuw-Guinea-politiek omdat deze volledig in overeenstem ming >s met het Handvest der Ver enigde Naties en de NAVO-begmselen, aldus de minister. Ook heen geen land aanmerking gemaakt op i.et ont trekken van Nederlandse troepen aan de NAVO voor versterking van de defensie in Nieuw-Guinea. „Hei is een normale zaak, dat de landen naast hun NAVO-verpiichtingen ook hun na tionale zaken behartigen. Bij de NAVO-landen bestaat begrip voor de Nederlandse maatregelen", zei minis ter Visser. Mmister Rusk is vanuit Athene naar Australië vertrokken. Op de vraag of de Amerikaanse bewindsman zich daar ook „in het probleem Nieuw-Gjiinea zal stor ten", zei minister Luns dat „het hem niets zou verwonderen „Het gesprek met minister Rusk neeft heel verhelde rend gewerkt, en misverstanden opge helderd", zei minister Luns. Naar aanleiding van het door Rusk uitgesproken optimisme over het ge sprek met Indonesië zei minister Luns, dat ook hij hoopt dat de besprekingen zullen worden hervat. „Ik heb uoop dat het er wel eens van zal komen" zei de minister letterlijk. Hij kon echter niet zeggen wanneer. Nadat de Indonesische delegatie zich van het overleg had terug getrokken. heeft men nog geen aanstal ten gemaakt om het gesprek te her vatten. Minister Visser vertelde dat op de NAVO-conferentie is besloten met alle kracht op de weg van het twee jaar gele den genomen beginselbesluit uOt nauwere samenwerking op het gebied van militair onderzoek, ontwikkeling en oroduktie verder te gaan. Minister Visser ontken de dat er in de opvattingen van de NAVO-landen over de kwestie Nieuw- Guinea een „nuance-verschil zou zijn geweest". De atoomduikboten die Ame rika op de conferentie heeft toegezegd, zullen ter beschikking van de NAVO ais zodanig worden gesteld en niet aan afzonderlijke landen worden toegewezen. MARIUS MONNIKENDAM (Advertentie) HONGKONG Volgens de schat ting van een deskundige werkt het industriële apparaat van communistisch China thans op slechts dertig procent van zijn capa citeit. Deze schatting is nauwelijks te ge loven, vooral omdat de bouw van dat Chinese industriële apparaat ten koste is gegaan van zoveel menselijke ont bering. Toch bestaan er talloze aan wijzingen, dat dit getal van dertig procent, ook al is het maar een schat ting, de bestaande, onverbiddelijke werkelijkheid althans dicht benadert. De ambassade van een neutrale mo gendheid heeft onlangs een onderzoek ter plaatse ingesteld en dat wees uit, dat in Peking, waar nu een belang rijke gemengde industrie is gevestigd, slechts één op de zes fabrieken thans werkt. In het grote staal- en ijzercom plex van Woehan is op het ogenblik slechts één van de drie hoogovens in gebruik. Een soortgelijk onderzoek, dat was ingesteld in een kleine fabrieksstad in Foekien, toonde aan, dat het per centage van de aldaar werkende fa brieken nog kleiner was dan in Pe king. Heel wat bedrijven in een der gelijke stad zullen natuurlijk wel lij ken op die van kleine handwerkslie den; toch is het de moeite van het signaleren waard, dat het Pekinese patroon hier blijkbaar een zekere bevestiging vindt. Zo vinden wij ook een echo van het Woehan-verhaal in het merkwaardige feit, dat het nog veel grotere ijzer- en staalcomplex van Ansjan, dat altijd werd gebruikt als het paradepaardje van de com- munistisch-Chinese industrie, al ge ruime tijd beschermd wordt tegen de blikken van buitenlandse deskun digen- De cijfers, die de Chinese commu nisten zelf verstrekken over hun jaar lijkse staalproduktie, geven een ver bijsterende daling te zien, van meer dan 18 miljoen ton tot minder dan 11 miljoen ton. Berichten over kolen- schaarste en over ernstige storingen in de energievoorziening, die daar het gevolg van zijn, bereiken ons uit heel China. Kortom, de aanwijzingen zijn duidelijk, dat communistisch Chi na thans de gevolgen ondervindt van een acute en algehele industriële in eenstorting. Zelfs indien men dit feit van de in dustriële ineenstorting geheel afzon derlijk bekijkt, is het van geweldige betekenis. Maar men kan het niet in afzondering bekijken. Men moet de betekenis ervan afwegen tegen de achtergrond van de doeleinden en de methoden van Mao Tse-toengs grote sprong voorwaarts. DE grote sprong was namelijk een poging om China met dezelfde middelen te industrialiseren, die Jozef Stalin tijdens het eerste en het tweede vijfjarenplan in Rus land heeft gebruikt. Als men het. koel en cynisch bekijkt, dan was Stalins geforceerde industrialisatie van Rus land een reusachtige maar bijzonder succesvolle misdaad tegen de mense lijkheid. Om de beschikking te kun nen krijgen over fondsen voor in- dustriële belegging, werd de levens standaard meedogenloos gedrukt Een goede 17 miljoen Russen verloren hun leven, als direct of indirect gevolg van deze kunstmatige verlaging van de levensstandaard. Maar hoe verschrik kelijk de prijs, die betaald werd, ook was, de Sovjet-Unie wérd geïndustria liseerd, gelijk de wereld maar al te goed weet. Mao's besluit om China door middel van stalinistische methoden te in dustrialiseren rijpte in 1957 en kreeg een begin van toepassing in 1958. Het besluit werd „enomen ondanks het feit, dat de Chinese levensstandaard veel lager was dan de Russische stan daard bij het begin van het eerste vijfjarenplan in 1929. Er waren ook nog tal van andere ongunstige facto ren, .oals een veel geringer percen tage ongecultiveerd land en een veel kleinere hoeveelheid grondstoffep per hoofd van de bevolking in China. ingetwijleld om deze ongunstige 'actoren weer goed te maken, legde Mao speciaal de nadruk op het ene voordeel, dat China bezit, de oude Chinese vaardigheid namelijk om ge bruik te maken van massale man kracht Het resultaat was de grote sprong voorv, aarts- Binnen enkele maanden na de in stelling van de landbouwcommunes werktuigen om het platteland in een ijzeren greep te vatten, zoals Stalin dat deed met zijn collectieve boerde rijen was de levensstandaard van het Chinese boerenvolk prompt ge daald tot het niveau van de versto len hongersnood. Maar ondertussen ging de gedwongen industrialisatie van China geruime tijd in een hals brekend tempo door. Waarom heeft Mao's grote sprong dan tot een industriële ramp geleid? Om een volledig antwoord op die vraag te kunnen geven, zou men reke ning moeten houden met vele ele menten. De terugtrekking van de Russische technici was bijvoorbeeld een ernstige slag. De fantastische grootheidswaan, die in het eerste sta dium van de grote sprong tot uiting kwam in de Chinese plannen en sche ma's, was ook al geen voordeel. De krankzinnige verspilling, die gepaard ging met de propagering van de „smeltoventjes in iedere achtertuin", was maar een van de voorbeelden van alle schade, die door deze tijdelijke megalomanie is aangericht. TOCH valt het niet mee weerstand te bieden aan de conclusie, dat de diepste oorzaak van de hui dige industriële ineenstorting in China eenvoudig de weerslag is van de ellende, die de boeren in alle delen van de Chinese samenleving ondergaan. Men kan de theorie van deze weer slag niet documenteren. Maar dat zij steek houdt, wordt bewezen door het besluit van de Chinese leiders om de nieuwe industriële beleggingen tot ongeveer nul to reduceren; om ak koord te gaan met een geweldige ver laging van de lopende industriële pro- duktie; en om de nieuwe leuze te proclameren: „Alle hulp aan de land bouw". „Alle hulp aan de landbouw" is bij na een jaar lang de vaste beleidslijn geweest. De resultaten tot dusver kan men aflezen aan het feit, dat de massa van het Chinese volk nu aan de rand van de honger leeft, cp rant soenen, die, al naar gelang de arbeids- categorieën, variëren van 1300 tot 1600 calorieën per dag. Voeg aan dit kardinale en ver schrikkelijke feit het tweede feit van de industriële ineenstorting toe- Net als de vorige keer in deze rubriek moet opnieuw de vraag worden ge steld, of communistisch China niet ge vangen is in een meedogenloos neer gaande spiraalbeweging. (Copyright N.Y. Her. Trïb.) 4è UTRECHT, 8 mei Er is reden om aan te nemen dat, indien er niets anders zou gebeuren, de PBO in de industrie tot in lengte van jaren zal uitblijven. De ondernemers weigeren in overwegende mate eenvoudig aan de instelling van bedrijfslichamen mede te werken. Dit zei de heer W. D. Lelieveld, se cretaris van de KAB in een rede, die hij gistermiddag uitsprak voor de Kath. Bond van werknemers in het metaal- en het elektrotechnisch bedrijf en aan verwante bedrijven „St. Eloy" bij het zestigjarig bestaan. Hij gaf een over zicht van zestig jaar christelijke sociale strjjd en tekende de huidige wereldsi tuatie. Ook was nij van mening, dat het tempo, waarin via winstuitkeringen en aandelen in de onderneming bezits- spreiding te verwezenlijken is, versneld moet worden. Sprekend over de verkorting van de werktijd, vroeg de Verbondssecretaris van de KAB zich af, of uit het oog punt van volksgezondheid een werkdag van negen uur, vooral voor jeugdigen, wel verantwoord is. De bondsvoorzitter, de heer P. Brus sel, wees er in zijn openingswoord op, dat zestig jaar geleden plaatselijke en regionale krachten werden gebundeld ln één landelijke bond van katholieke metaalbewerkers. „In een tijd" zoals hij zei „toen de vuist en vooral de grootte van de vuist de bepalende factor was bij de belangenbehartiging van de metaalbewerkers". Als gasten begroette hij in het bij zonder oud-minister A. C. de Bruyn oud-voorzitter van de K.A.B., die vroe ger ook voorzitter van de Kath. Me- taalbewerkersbond is geweest, verte genwoordigers van werkgevers- en zus terorganisaties, ook uit België, Zwit- seland en Italië. Een vijftigta' gepen sioneerde leden was aanwezig, onder wie de heer Franken, die zestig jaar lid van de bond is. De heer Jos van der Vil ver bracht de gelukwensen van de buitenlandse gasten over. De feestelijke herdenking begon s morgens in de St. Dominicuskerk met de viering van een St.-Eloy-votief- mis, waarbij de gezangen verzorgd wer den door de koorschool van de Haar lemse kathedraal onder leiding van de heer K. Bomewasser. DEN HAAG, 8 mei Bij K. B. is voor de tijd, dat hij de functie vervult van directeur-materieel luchtmacht, be noemd tot luitenant-generaal, de gene- raal-majoor H. A. Maurenbrecher. DEN HAAG, 8 mei Het instellen van een vroeger verkoopuur voor vers brood zal tot gevolg hebben, dat de con currentieverhoudingen ernstig worden scheef getrokken ten nadele van de ondernemers in het midden- en klein bedrijf. Tevens zal de deur wagenwijd wor den opengezet voor overtredingen met betrekking tot het aanvangsuur in de bakkerijen, hetgeen een ernstig gevaar inhoudt voor bet terugvoeren naar de zo verfoeide nachtarbeid in deze be drijfstak. Dit zegt het Nederlands Ver bond van Middenstandsverenigingen in een brief gericht aan alle fractievoor zitters van de Tweede Kamer. Het wetsvoorstel tot wijziging van de bakkerijparagraaf van de arbeidswet van 1919 komt binnenkort in de Twee de Kamer in behandeling. De structuur van het broodbakkerij- bedrijf in ons land wordt overwegend bepaald door het midden- en kleinbe drijf met een gemiddelde bezetting in de productiesector van 2,6 werkzame personen per bedrijf. Bedrijfsecono misch en ook technisch' zjjn deze be drijven aangewezen op de functie bak- ker/verkoger. Voor de werknemers in deze bedrijven is dan ook een ontkoppe ling van deze functie door het instellen van een vroeger verkoopuur niet mo gelijk. Aan het slot van zijn adres verzoekt het NVM te bevorderen, dat aan het wetsvoorstel in ieder geval geen wijde re strekking wordt gegeven en dat de huidige bepalingen van vervoer en ver koop van vers brood gehandhaafd blij ven. DEN HAAG, 8 mei Naar aanlei ding van vragen van het socialistische Tweede Kamerlid Scheps over uitlatin gen van de burgemeester van Gorin- ehem in verband met de stemmenver deling in diens gemeente bij de verkie zingen voor de provinciale staten deelt minister Toxopeus mee, dat het hem niet mogelijk is gebleken deze binnen de daarvoor gebruikelijke termijn te be antwoorden. De heer Scheps nad gevraagd of het waar is, dat de burgemeester van Go- rinchem in maart een spoedvergadering van de gemeenteraad heeft gehouden om blijk te geven van zijn „grote be zorgdheid over de duidelijke groei van de P.v.d.A. in zjjn gemeente". Bij die gelegenheid zou de burgemeester vol gens de socialistische afgevaardigde hebben gewaarschuv. gen ee* moge lijke meerderheid van de P.v.d.A. en hebben gezegd dat „wanneer de nieuwe raad in functie treedt, geen bevredigen de samenwerking meer tussen het col lege en de raad denkbaar is". NEW YORK, 8 mei (Reuter) Maandag zijn de Pulitzer-prijzen-1962 vooi journalistiek, elk ter waarde van 1.000 dollar, en voor kunst 50 dol lar toegekend. De journalist Walter Lippman van de New York HeraJd Tri bune kreeg de prijs voor internationale berichtgeving wegens de .wijsheid, waarneming en grote verantwooi deli jk- heidszin waarmee nij vele jaren com mentaar heeft geleverd op nationale en internationale zaken" Er werden voorts prijzen voor cartoons fotojour- nalistiek, verslaggeverij e.d. verleend aan journalisten van plaatselijke bla den Wat .de kunst betrett werd onder meer de prijs voor toneel toegewezen aan een muzikale komedie die op Broadway opgang heeft gemaakt: „How to succeed in business without really trying", een parodie op de grote zakenwereld, met muziek van Frank Loesser en tekst van Abe Burrows. De romanprijs was voor „The egde of sad ness" van Edwin O'Connor.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1962 | | pagina 9