Bonn en Washington op weg naar verzoening ADENAUER verlangt terug naar de dagen van Dulles PROF. GREWE „Nog korter werken komt binnenkort op de agenda" VS nemen weer een kernproef TACHTIGDUIZEND STAKERS IN SPANJE Tweede Kamer bekritiseert wetswijziging; Vele op- en aanmerkingen op nieuwe inkomstenbelasting „Regeling voor privé-genot personenauto onbillijk AVO-man kiest de vriiheid fiimbrod Cees Pelt Vaders en kinderen lekkerste taarten voor moeder KENNEDY EN VON ECKARDT IN ACTIE Voorzitter AN MB pleit voor aandeel werknemers in investering fonds KVP-suggestie vijfhonderd gld. belastingvrij H or eca-pr ijzen moeten omhoog Bij oversteken van schietbaan gewond Noorwegen tegen Nederland Het weer NVV-VOORZITTER VOORSPELT: Voorzitter „Hocra": Westenwind HONGARIJE DONDERDAG 10 MEI 1962 86ste JAARGANG No. 31126 BONN/WASHINGTON, 10 mei (D.P.A., Rtr., U.P.I.) Zowel Van Westduitse als Amerikaanse zijde zijn gisteren pogingen in het werk gesteld om het conflict tus sen beide landen, dat door de op merkingen van bondskanselier Adenauer in Berlijn in de open baarheid kwam, van zijn scherp ste kanten te ontdoen. In Wash ington kwam president Kennedy zelf in het geweer om zich van deze taak te kwijten. „Ik geloof", zei hij op zijn wekelijkse perscon ferentie, „dat de Westduitse rege ring het standpunt deelt, dat de Verenigde Staten de peilingen over Berlijn met de Sovjet-Unie moeten voortzetten". Omdat Ade nauer dinsdag met evenzoveel woorden heeft gezegd: „Ik zie niet in waarom die besprekingen worden voortgezet", is het duide lijk dat Kennedy hier een doelbe wuste poging deed Adenauers woorden wat af te zwakken. In Bonn was inmiddels duidelijk ge worden, dat men daar dezelfde kant opwerkt. Adenauers pers chef, Felix von Eckardt (die in deze funktie op zijn laatste benen loopt), zei tijdens een persconfe rentie, dat de internationale pers de woorden van de bondskanselier tendentieus heeft weergegeven. Voor moeder natuurlijk een tas van (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 10 mei - De Tweede Kamer is niet enthousiast over de bestaande regeling van het wettelijk vermoeden inzake het privégebruik van een perso nenauto. Zij is van mening dat deze regeling nog verdere verbete ringen behoeft dan reeds zijn aan gebracht. Dit blijkt uit het voor lopig verslag op de wijziging van de wet op de inkomstenbelasting 1960. Negatief rendement Vermogenswinst VffTA BAKKER'S BEHANG Rijwielen-Bromfietsen-Scooters éae MORRIS êeforeyouSnij! REGEN- EN TWEEDJASSEN GEEF MOEDER OPTICIEN WEBER Attentie De ECHTE BAKKERS bakken de VOOR MOEDER Uw ontbijt, uw lunch... elke broodmaaltijd lekkerder dan ooit met diepdoorbakken „Er bestaan geen meningsverschillen tussen de Verenigde Staten en de Bondsrepubliek," zei Von Eckardt heel optimistisch. „Adenauer heeft alleen maar gezegd dat er geen noemens waardige vorderingen zijn gemaakt bij de verkennende besprekingen over Ber lijn tussen de Verenigde Staten en de S°vjet-Unie. Dit is ook verscheidene "balen verklaard door de Amerikaanse Jhinister van buitenlandse zaken, Dean Rusk". Prof. Wilhelm. Grewe, wiens da gen als Westduits ambassadeur in Washington geteld schijnen te zijn, ondervindt thans de be zwaren, die kleven aan een eigen schap, die hem in het verleden zeer te stade is gekomen. Tal van figuren in de regering-Kennedy vinden hem te legalistisch. Dat is verklaarbaar. Prof. Grewe, die 50 jaar geleden is geboren als zoon van een Hamburgs exporteur, is zo uit de rechtsweten schap overgestapt naar de diplomatie. Hij studeerde in zijn geboortestad, kwam met een Carnegiebeurs naar Den Haag en ging toen weldra doce ren. Hij werd lector in het staatsrecht in Königsberg en Berlijn en hoogle raar aan de universiteiten van Göt- tingen en Freiburg. Hij was 36 jaar oud, toen hij gekozen werd tot deken van de juridische faculteit in Frei burg. Zijn faam als kenner van de juridische betrekkingen na de oorlog tussen Duitsland en de geallieerde mogendheden bereikte Bonn. Hij werd uitgenodigd de Westduitse delegatie te leiden naar de onderhandelingen over de beëindiging van de geallieer de bezetting en de opstelling van de Parijse verdragen. Achtereenvolgens werd hij: chef van de juridische af deling van het Westduitse ministerie van buitenlandse zaken, waarnemer bij de viermogendhedenbesprekingen in Berlijn (1954), Genève (1955) en nogmaals Genève (1959). Hij verge zelde Adenauer in 1955 op diens reis naar Moskou 'en bekleedde het ambt van waarnemend staatssecretaris van buitenlandse zaken. Sinds zijn benoe ming te Washington in 1958 heeft hij de neiging vertoond zichzelf én zijn gesprekspartners vast te ketenen aan verdragsbepalingen, communiqué's, verklaringen in de Bondsdag e.d. Dat heeft vele Amerikanen en met name de leden van het tegenwoordige rege ringsteam geërgerd. Terecht misschien, al moet men wel bedenken dat de buitenland 2 politiek van de bonds republiek zeker waar het gaat om kwesties als Berlijn weinig ander houvast bezit. Ondanks Von Eckardts verzekeringen is het duidelijk, dat Adenauer zich wel degelijk rechtstreeks tegen de Ameri kaanse Berlijn-politiek heeft gekeerd. Zijn opmerking: „Ik zie niet in waarom die besprekingen worden .oortgezet," spreekt in dit opzicht boekdelen. Belangrijker is echter, dat hij tot tweemaal toe het uit vier punten be staande Berlijn-plan van de V. S. „on uitvoerbaar" c.q. „onmogelijk" heeft genoemd. Omdat de Russisch-Ameri- kaanse „peilingen" voorlopig dit plan tot inzet hebben, zijn de besprekingen zelf daarmee impliciet veroordeeld. President Kennedy stapte gisteren tij dens zijn persconferentie ook over deze opmerkingen van dr. Adenauer heen toen hij in alle rust vaststelde: „Ik heb begrepen dat de Westduitse regering wel belang stelt in verkennende be sprekingen over de mogelijkheid een in ternationaal orgaan voor toezicht op de wegen naar Berlijn te vormen, maar dat haar bezorgdheid de samenstelling van dit orgaan betreft." Toen de president aan deze volzin toevoegde: „Ik heb niet van de West duitse regering of van bondskanselier Adenauer vernomen dat de besprekingen niet door moeten gaan," was het geheel duidelijk dat niet alleen de Westduitse, maar ook de Amerikaanse regering haar uiterste best doet om het conflict te sussen. Aan zijn opmerking, dat Adenauer nooit officieel bezwaar heeft gemaakt tegen de Russisch-Amerikaanse besprekingen voegde Kennedy overigens toe: „Dat zou hem trouwens niet veel geholpen hebben ook." Daniël Schorr, de correspondent in Bonn van het toonaangevende Ame rikaanse radiostation C.B.S., seinde gisteren dat Adenauer in persoonlijke gesprekken met vrienden heeft ge zegd, dat de Westduits-Amerikaanse betrekkingen momenteel minder harte lijk zijn dan op enig ander tijdstip in de dertien jaar van zijn bonds kanselierschap. Adenauer zou zich met een soort heimwee hebben uit gelaten over „de goede dagen van weleer", toen John Foster Dulles nog minister van buitenlandse zaker van de Verenigde Staten was. Ook zou Adenauer, nog steeds volgens Schorr, ironisch de vraag hebben ge steld wie de Verenigde Staten nu eigen lijk als hun bondgenoot beschouwen: West-Duitsland of de Sovjet-Unie. WASHINGTON, 10 mei (UPI) De Amerikaanse commissie voor atoom energie heeft meegedeeld, dat de Ver enigde Staten gisteren voor de zevende maal een nucleaire explosie boven de Stille Oceaan tot stand hebben gebracht. Het betrof een bom van middelgrote explosieve kracht, die uit een vlieg tuig werd geworpen. GENèVE (Rtr) De Sovjet-Unie heeft laten weten, dat zij geen verdrag inzake het verbod van kemproeven zal tekenen als Frankrijk er niet aan deel neemt. Twee beelden van de massale stakingen in het noorden van Spanje, waar naar schatting tachtigduizend arbeiders het werk hebben 1 rgelegdZij eisen, met voorbijzien van de door de re gering gecontroleerde vakbonden, hogere lonen. Een Spaans „Comité van intellectuelen" heeft zich giste ren met de stakers solidair ver klaard. De foto hieronder toont sta kende mijnwerkers op het terrein van een kolenmijn. Hiernaast ziet men een groepje vrouwen en kinde ren van stakende mijnwerkers, ge fotografeerd in de nabijheid van een geheel verlaten mijn. Tot nu toe hebben nog maar zeer weinig foto's van de staking in Spanje Nederland bereikt (zie ook pagina vijf). (Van onze soc.-econ. redactie) DEN HAAG, 10 mei Op de bonds vergadering van de bij het N.V.V. aangesloten Algemene Nederlandse Metaalbedrijfsbond heeft de voorzitter van het N.V.V., drs. Roemers, kritiek uitgeoefend op de beleidsconclusies, die dr. Holtrop heeft getrokken uit zijn eco nomische analyse in het jaarverslag van de Nederlandse Bank. Dr. Holtrop schreef daarin o.m. dat de arbeidstijd verkorting zich als een „epidemie" door hef Nederlandse bedrijfsleven heeft ver spreid. „Wij van het N.V.V. beoordelen de arbeidstijdverkorting aanmerkelijk positiever", aldus drs. Roemers. Vol gens de N.V.V.-voorzitter loopt Neder land bij de arbeidstijdverkorting „be paald niet voorop" en heeft het ook niet een tempo, waarbij het thans in gevaar komt de andere industriële landen voor uit te snellen. Drs. Roemers zei: „Het staat voor mij integendeel vast, dat bin nen niet al te lange tijd een verdere arbeidstijdverkorting op de sociale agen da moet worden geplaatst." Drs. Roemers verweet dr. Holtrop, dat hij in zijn jaarverslag eenzijdig de na druk heeft gelegd op de ongunstige gevolgen van de arbeidstijdverkorting en daarbij voorbij is gegaan aan de ge volgen van de revaluatie. Dr. Holtrop is in zijn pleidooi voor een huurverhoging eveneens voorbijgegaan aan de gevol gen van deze maatregel voor de stijging van de arbeidskosten. Voor drs. Roe mers is de revaluatie aanvaardbaar ge weest, omdat er sprake was van een fundamentele onevenwichtigheid van het Nederlandse loon- en prijspeil, die weer heeft geleid tot grote spanningen op de arbeidsmarkt. „Het is mijn over tuiging, dat wij in de afgelopen conjunc tuurperiode dezelfde fout hebben ge maakt als in de vorige. De lonen zijn niet tijdig verhoogd; wij waren boven dien te laat met de arbeidstijdverkor ting. De ANMB-voorzitter, de heer Baart, zei in zijn openingsrede tot het congres dat de inkomensverdeling in Nederland scheef is, vooral als gevolg van het feit dat ook de vermogensverdeling scheef is en nog steeds schever wordt. „Zo lang de investeringen voor de zich uit breidende industrie worden gefinan cierd uit de grote winsten der onderne mingen, zal het zo blijven", aldus de heer Baart. Voor de aandeelhouders be tekenen deze ingehouden winsten, dat het inkomen verhoudingsgewijs klein wordt gehouden, maar daar staat een vermogensstijging tegenover. Voor de werknemers ligt het zo, dat niet alleen de inkomens ten behoeve van de nood zakelijke investeringen relatief laag blij ven, maar dat zij ook van een aanwas van vermogen verstoken blijven. Zij krijgen geen aandeel in de uit ingehou den winsten gefinancierde investerin gen. „Alleen als dat het geval wordt", aldus de ANMB-voorzitter, „kan het werknemersaandeel in ons nationaal inkomen duidelijk ten gunste van de werknemers veranderen. Dan zullen echter niet alleen via premies voor pensioen- en spaarfondsen delen van het inkomen uit de consumptieve sfeer moeten worden gehouden. Nee, daar moeten dan delen van het inkomen bijkomen, die gebruikt worden om deel te nemen aan de financiering van de uitbreiding van onze industrie." De heei Baart zei, dat dit vraagstuk zeker niet alleen op ondernemingsniveau behoeft te worden bezien, maar ook op het niveau van de bedrijfstak, eventueel door een instituut dat wordt bestuurd door vertegenwoordigers van werkge vers- en werknemersorganisaties in de bedrijfstak. „Zo gezien behoeft het hele maal geen wet van Meden en Perzen te blijven, dat het verdelingsbeleid ge baseerd blijft op de stelling, dat ver hogingen van lonen en salarissen, voor al van de lage inkomenstrekkers, in de consumptieve sfeer terecht komen en de mogelijkheden tot financiering van een zich uitbreidende en vernieuwende in dustrie verkleinen." Daarnaast is het volgens de ANMB- voorzitter nodig, dat de overheid een groter aandeel gaat dragen in de lasten van de sociale verzekering. De heer Baart gaf in zijn openings speech cijfers over de ontwikkeling van de lonen in de metaalnijverheid. Het ge middelde verdiende loon per uur steeg van oktober 1958 tot oktober 1961 met 31.5 pet. van 1,81 tot 3,38. Een stij ging van het kostenpeil, o.m. in ver band met de huurverhoging in aanmer king genomen, bedroeg de reële stij ging in die periode 17,1 pet. De heer Baart stelde dit cijfer tegenover de stij ging van' de gemiddelde produktie per werknemer in de metaalindustrie van 27.6 pet. (Advertentie) Voor het privé-genot van een perso nenauto moet thans aan de fiscus tien procent van de cataloguswaarde wor den betaald. Vele Kamerleden vinden deze regeling onbillijk. Zij zijn van oor deel, dat aan belanghebbenden de mogelijkheid tot tegenbewijs van een lager privé-genot dan tien procent van de cataloguswaarde moet worden ge geven. De cataloguswaarde als norm wordt in vele gevallen (gewezen wordt op tweede- en derdehands auto's) te hoog geacht. Als voorbeeld van onbil lijkheid wordt de vertegenwoordiger van een bepaald automerk genoemd, die beroepshalve in het door hem ge kochte automerk moet rijden hoewel dit een voor zijn privé-omstandigheden veel te dure auto is. Bp dit alles komt nog, zo wordt ge zegd, dat het begrip cataloguswaarde helemaal niet vast van inhoud is. Moet bij prljsverandering de catalogus waarde ten tijde van de aanschaf gel den of die van het jaar van de aan slag? Men vraagt zich af of het niet redelijker zou zijn de norm van tien procent van de aanschaffingsprijs ..e hanteren dan wel een andere voor de schatkist redelijke en voor de belas tingplichtige billijke regeling te ont werpen. Verschillende leden zouden de regeling ook al gewijzigd willen zien omdat een bepaald percentage van de catalogusprijs geen enkele causaal ver band houdt met de werkelijke kosten per gereden kilometer. Het voorlopig verslag noemt het on bevredigend, dat de grondslagen van ons belastingstelsel ongewijzigd blijven voortbestaan. Aangedrongen wordt op de instelling van een staatscommissie, die binnen redelijke termijn hierover advies uitbrengt. De KVP is blijkens het voorlopig verslag teleurgesteld, dat geen voor stellen zijn gedaan voor voorzienin gen ter beperking van de aanslagen- vermogensbelasting in verband met de over het inkomen verschuldigde belasting. De door de regering gege ven beschouwingen over de betekenis van het vermogen als zelfstandige factor van draagkracht, zo wordt opgemerkt, negeren geheel een van de belangrijkste schadelijke gevolgen van de hoogte, waartoe thans de druk van vermogens- en inkomsten belas ting gezamenlijk is opgevoerd. Bij de huidige koersen van aandelen wordt in veel gevallen zelfs het rende ment van 2procent niet meer ge haald. Wanneer men de druk van de inkomstenbelasting over het dividend en van de vermogensbelasting over de hoog opgelopen koerswaarde samen telt, blijft voor de aandeelhouder netto vaak vrijwel niets meer over. Ei zijn gevallen, waarin het nettorendement na aftrek van beide belastingen zelfs ne gatief is. Men dringt er daarom op- aan, alsnog een bepaling op te nemen, waardoor de vermogensbelasting in mindering kan worden gebracht op het inkomen Een aantal katholieke Kamerleden doet in de sfeer van de brzitsvor- mingsgedachte de suggestie, als er kenning van het nut van spaarzin een zeker bedrag (gedacht wordt aan vijfhonderd gulden) aan vermogens inkomsten vrü te stellen van inkom stenbelasting. Met deze gedachtengang heeft de P v.d.A. geen vrede. Zij vindt derge lijke bepalingen allerminst noodzake lijk. Aftrekbaarheid van de vermogens belasting van het belastbaar inkomen zal naar de socialistische mening voor al ten goede komen aan degenen met de grootste inkomens. In elk geval zal het gevolg zijn, aldus de P.v.d.A., dat hoe meer inkomen iemand heeft, hoe minder vermogensbelasting hij zal moe ten betalen De door de KVP gedane suggesties ziet zij als een uitvloeisel van het feit dat de druk der belastin gen in Nederland te zwaar is. Zij dringt er daarom nadrukkelijk op aan, de druk niet te verminderen, maar het belas tingstelsel zo zuiver mogelijk te hou den. Uitvoerig gaan de P.v.d.A.-leden in op het onderwerp vermogenswinstbe lasting. In de privé-sfeer, zo wordt ge zegd, kent het Nederlandse^ belastings- systeem één belangrijke uitzondering: de belasting over winst uit vervreem ding van aandelen. In dit verband wordt gevraagd of het in het geheel niet belasten van de vermogensvoor delen in de privé-sfeer niet moet wor- der gezien als een moeilijk te recht vaardigen ongelijkheid in fiscale behan deling. De KVP dringt in het voorlopig verslag opnieuw aan op de invoering van een conjunctuurreserve. Voor de scheepvaart wordt een spe ciale fiscale behandeling gewenst, om dat deze bedrijfstak zich nu eenmaal in een speciale positie bevindt. Prak- tisch alom geniet de scheepvaart een speciale behandeling, zo wordt er aan toegevoegd. In het voorlopig verslag wordt voorts onder meer de suggestie gedaan van een splitsing tus sen binnen- en buitenlandse winsten, waarbij de laatste zouden worden vrij gesteld. Enkele leden willen verder we ten welke rechtsgrond er bestaat voor de regeling, dat na beëindiging van de huwelijksgemeenschap (mits deze vijf jaren heeft geduurd) belastingheffing krachtens het gehuwdentarief plaats vindt, ook als er geen kinderen uit het huwelijk zijn geboren. Waarom, zo wordt gevraagd, wordt deze faciliteit ook niet verleend aan de ongehuwde, die een eigen zelfstandige huishouding voert? BREDA, 10 mei De voorzitter van de Nederlandse bond van Horeca en aanverwante bedrijven „Hoera" de heer H. Voormeij. heeft gisteren hier op een congres van de bond gesteld, 1 dat de nieuwe loon- en arbeidsvoor waarden in de Horeca-sector, met de huurverhogingen, een verzwaring van lasten van ongeveer vijf en twintig procent zal brengen, zodat de minis ter van Economis .he Zaken toestem ming zal moeten worden gevraagd voor een noodzakelijk geworden prijsverho ging. Als de verkoopsprijzen omhoog gaan, zal de spijskaart moeter worden vereenvoudigd, aldu' de bondsvoorzit ter; de ondernemers zullen zich moe ten aanpassen aan de gewijzigde om standigheden. elegante tassen en byöux. GR.HOUTSTR .18A T EL.20^tl5 - HAARLEM Idvertentie.1 Zó veel verschillende behang papieren uit Nederland, België, Frankrijk, Duitsland. Zó veel gemak: aan de Behangbar of de staalboeken thuis. Zó veel raad: wat u maar weten wilt. Zó veel praktische hulp: afran- den, plaktafels, borstels. Naar Bakker's Behang, die jubileert met 'n leuke verrassing. 35 jaar Gen. Cronjéstraat 135 Haarlem - Tel. 5 54 32 (02500) (Advertentie) - OFF. DEALER HEINKEL Rijksstraatweg 397-399 - Haarlem Telefoon 53097 VENLO 10 mei Tijdens schietoefe ningen op de grote heide is de beheer der van de schietbaan daar, de 45-jarige sergeant W. P. uit Tegelen, door een kogel in zijn rechter bovenbeen getrof fen Het ongeluk gebeurde, toen de ser geant aan de telefoon werd geroepen en daarvoor de schietbaan overstak Hij is in het ziekenhuis opgenomen Naar de toedracht van het ongeval stelt de ko ninklijke marechaussee van de brigade Venlo een onderzoek in. Advertentie 1 BARTELJORISSTR HAARLEM TEL..13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL. 223596 BUREAU SMEDESTRAAT 5 HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk, Zeestraat 50: telef. 4790 Bijkantoor en Red. Ilmuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: W. C. H. Leijdeckers en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. RUN en W. Severlr». NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIET 28 cents per millimeter hoogte. Omroepers 16 cents per m m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 61 cents per week, 2.65 per maand, 7.90 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uuf 's avonds tel. 21544. (Advertentie) een POLAROID ZONNEBRIL v.a. 14 GROTE HOUTSTRAAT 166 bij de Houtbrug (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM, 9 mei In verband met het vroege aanvangsuur van de interland-voetbalwedstrijd Noorwegen» Nederland, waarvan de VARA een di recte reportage zal brengen, is er in het radioprogramma van woensdag 16 mei enige verandering gekomen. Het ooggetuigenverslag wordt uitge zonden van 18-19.50 uur. Als reporters in het Ulleval-stadion te Oslo zullen fungeren Ad van Emmenes en Bob Spaak. (Advertentie) (Advertentie) Verwachting tot vrijdagavond (opgemaakt te 11.15 uur) Wisselend bewolkt met In hoofdzaak in het binnenland plaatselijk een bui. Weinig verandering in temperatuur. Matige tot vrij krachtige wind tussen zuidwest en west. Vrijdag: Zon: 4.54-20.20. Maan: 11.30-2.04. NICKELSDORF (Oostenrijk), 10 mei (UPI) Een 24-jarige luitenant van de Hongaarse staatspolitie (AVO) is gis teren by Nickelsdorf aan de Oostenrijks- Hongaarse grens naar het Westen ge vlucht. Toen hij de sprint naar de Oos tenrijkse grens maakte, openden Hon gaarse grenswachten het vuur op hem, maar hij werd niet getroffen. De Oostenrijkse politie betracht strik te geheimhouding over de ontsnapping, maar volgens goed ingelichte lieden was de vluchtelin„ luitenant Bela La- pusniyk. E luitenant w„s een van de Hon gaarse officieren, die bevoegd zjjn het grensgebied te betreden. Hij kwam bij de grenspost aan op een inotorfiets. Hij stapte af en wekte de indruk dat hij het grenskantoor wilde binnengaan. P'otse- ling echter veranderde hij van richting en rende naar de Oostenrijkse grens post. Advertentie) let op dit stempel Import uit Finlano: bruin of wit veredeld knackebröd NIEUWE COLLECTIE TASSEN EN PORTEMONNAIES

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1962 | | pagina 1