Paniekstemming onder de Italiaanse huisvrouwen s i m wm Eschenbach Vofl v.Empelen MOEDERDAG Haarlemse voetbaljeugd gaat zich inzetten voor Prinses Beatrix Poliofonds Inplaats van aardappelen Wf CONIMEX KATOEN VOOR MAAND ZONDER R CAIVÉ HAM UIEN KRUIDEN WAT ZIT ER IN DE EETWAREN? slagerswinkels 'ees bewaren Ook Simonetta en Fabian naar Parijs Rokende zwangere vrouw riskeert invloed op kind INHOUD 70, Luchtmachtkapel in actie NASI GORENG KANT EN KLAAR /"■JHinC? TOMATEN CAJLVJC. KETCHUP DONDERDAG 10 MEI 1962 PAGINA 9 •iyr~ f\ Voor Moeder natuurlijk AcmAxlimwi Dat ligt voor de hand porselein I in zijn 5 edelste vorm lnRh,1,?,nf:Tk is de toon, waarop mensen n^jjun latere leven soms zeggen: mijn Dank zij het initiatief van het Centrum-Comité-Koningin nedag hebben de Haarlemmers gisteren tijdens het koninklijk bezoek kunnen genieten van het optreden van de Koninklijke Luchtmachtkapel onder leiding van kapitein H. van Diepen beek. De kapel speelde er lustig en vrolijk op los, toen het publiek op de Grote Markt stond te wachten op de komst van het koninklijk gezin. Toen de koninklijke auto's voorbijre den, bracht de kapel, die in gala was gestoken, een muzikale groet. Na de rijtoer maakten de muzikanten van de Luchtmacht een rondwandeling, die vooral op de Markt grote belangstel ling trok. De kapel maakte er een spectaculaire show van, en presenteerde zich tot besluit voor het terras van Brinkmann. De van zon en vrijheid genie tende terras-bezoekers lieten zich niet onbetuigd en klapten op de maat van de muziek en thousiast mee. De foto geeft een beeld van de kapel-in-actie. Volleybal in Haarlem Beslissingswedstrijd OSS-De Blinkert 2 Moederdag Bloemendag Bram Schenk snel HVB-elftal oefent tegen TYBB ondanks de moeders Haarlem Bollenstreek SAVOURY KAASFANTASIE ROBERT D!GUET 'y&y-Y ROME, mei Wij leven op het ogenblik in een paniekstemming. Ons leven en dat van onze huisgenoten worden bedreigd. Niet met plastiekbommen en revolvers, maar met een langzame en gestadige verwoesting van onze gezond heid. En dit gebeurde geheel buiten ons weten om, tot op de dag dat de dagbladen ons vertelden, dat wjj op ons dure onsje kalfsvlees een zeker per centage sulfiet cadeau kregen, dat de goudgele olijfolie waarmee wij onze sla besproeiden een mengsel was van zeep en vetten, dat de boter waarmee wij naar Nederlandse gewoonte onze boter ham besmeerden sojavet en afval van olijven bevatte. En ons brood? De crackers, die de dokter ons had voor geschreven om vetzucht en aderverkal king te voorkomen zijn, volgens de krantenberichten- vermengd met vet en talk. „De Italianen hebben zich maan den- misschien jarenlang systematisch met deze rare kost gevoed en zij zijn er gezond bij gebleven, zult u denken. „Neen", zeggen de dagbladen, waaruit wjj dagelijks al deze chemische samen stellingen leren kennen, „de hoofdpijn, waarmee u 's morgens opstaat, dat sla perige gevoel na het eten, die opge zette lever, dat slechte humeur van uw echtgenoot, zijn allemaal tekenen van de voedselvervalsing". Deze onthullin gen zijn gedaan, nadat de minister van Volksgezondheid een groot aantal sla gerijen had doen sluiten en de volgende waarschuwing op de ruit had doen plakken: „Deze zaak >s gesloten, om dat er gehakt bewerkt met sulfiet ver kocht werd". De slagers plakten prompt naast deze waarschuwing (ook op gezegeld papier) hun protest: „Alle maal leugens; het bureau voor volks gezondheid heeft nooit ons vlees, onder zocht!" En de volgende dag verscheen weer even prompt het antwoord van bovengenoemd instituut. Het publiek verdrong zich voor de winkels om dit soort „oorlogsbulletins" te lezen. De huisvrouwen gingen noodgedwon gen naar de slagerijen, die nog open waren, naar de poelier, naar de vis winkels, maar terwijl zij angstvallig naar het rose kalfsvlees of naar het kippeboutje keken, vroegen zij zich af of het geen stukje van een met het preparaat „Bovil" verjongde koe zou zijn en of de kip niet zou zijn vetge mest met hormonenpreparaten, die bij de mens eigenaardige verschijnselen te weeg brengen. Zouden wij maar niet ie- ver eieren op tafel zetten! De eieren zijn hier in soorten inge deeld: eerste kwaliteit heet „della gior- nata" (zo van de kip), de tweede kwa liteit: „da bere" (om rauw te drinken), de derde; „fresche" (verse) en tenslotte de naamlozen. Onder de zogenaamde verse vallen de eieren, waarop in rode inkt „Olanda" is gestempeld. Zij heten hier vers, maar moeten uit de aard der zaak al enige tijd zijn aewaard. Terwijl wij nu onze keus bepalen tot eieren „della giornata" en er veertig lires voor betalen, bekruipt ons de twijfel of het misschien geen Nederlandse eieren zijn, waarvan op frauduleuze wijze het stempeltje is verwijderd en waarvoor wij maar 25 lires zouden moeten beta len. Deze truc is immers al een paar maal uitgehaald en heeft de bedrieger een miljoen lires per dag plus de erop volgende gevangenisstraf bezorgd. De Italiaanse huisvrouwen leven in onrust, zij weten geen weg meer in het labyrint der vervalsingen. Zij waren sinds jaar en dag gewoon alles slechts aan haar kundig oog te onderwerpen. Zij namen de lapjes vlees bij de slager uit het papiertje en roken er eens aan, zij betastten het brood op zijn vers heid, zij wogen de sinaasappelen op haar hand om te weten of ze wel saprijk waren, zij keurden op het oog de doorzichtigheid van de olie en de klaarheid van de wijn. En nu staan zij machteloos tegenover de technische vooruitgang van deze tijd. De koeien worden bewerkt met het verjongings preparaat, om na naar dood als jong kalfsvlees te verschijnen; de vruchtbo men worden bespoten met kopersulfaat, de vissen krijgen een injectie van boor- zuur. En is er op dit alles geen voldoende controle, zult u vragen. Tot op zekere hoogte wel, maar de inspecteurs van (Advertentie) HAARLEM; GR. HOUTSTRAAT 52 AMSTERDAM - DEN HAAG het instituut voor volksgezondheid knijpen, wanneer de falsificaties geen onrustbarende vormen aannemen, een oogje dicht. Zij zijn vaak bang voor wraakneming of voor het verlies van de gratificatie, die de fabrikanten hun geven als loon voor hun solidari teit. Waar draait dit koude oorlogje dus op uit? Op een zeepbel, die zwelt en zwelt en tenslotte uiteenbaist. Dan zullen wij weer ons vlees bij de slager van de verjongde koeien kopen en ons brood bij de bakker die crackers maakt met reuzel en talk en wij zullen alles wegspoelen met een slokje wijn ook al heeft die nooit een druif gezien. STINE PISANI. (Advertentie) Mn Schrijf voor foto's en prijzen naar; Eschenbach International, Hilversum Bloeien in het verborgene is een kunst, die uit de mode raakt. De vrouw van vandaag gaat niet on opgemerkt door het leven. Er zijn er die er van houden zich met anderen te meten en zich tot Miss Zus en Miss Zo laten uitroepen. Zo halen Sij in wat haar moeder en grootmoeder kan publiciteit tekort zijn gekomen. De vrouw heeft ook haar gunst ge schonken aan slimme statistici, die uit rekenen, hoeveel borden de gemiddelde huisvrouw per jaar wast, hoeveel kilo- bieter ze dagelijks in haar huis aflegt cn welke bedragen haar echtgenoot zou {boeten neerteilen, als hij voor de ar beid, die zij verricht, betaalde krach ten moest huren. Huisvrouw zijn mag dan nog steeds niet als een beroep tel len, maar probeer haar maar eens te Vervangen. Ozo En tenslotte laat ze zich in haar kwaliteit van moeder eens per jaar op de tweede zondag in mei huldigen voor hetgeen ze in haar gezin betekent. Moe derdag! Doe haar een plezier, koop ca deaus of bloemen, stuur een taart, sme ken de winkeliers. Was de vaat, breng naar thee op bed, laat haar eens een dagje niet in de keuken komen, raden de pedagogen. Toen men hier voor het eerst de {hoederdag wilde invoeren, vonden we net wat overdreven, onecht, een be denksel. Vooral de moeders haalden nun schouders op, ze vonden het niet nodig en als ze het wel nodig hadden gevonden, waren ze geen moeders ge weest, want de moeder „speelt niet op net publiek" en het was dus niet hele maal rechtvaardig, dat we in de rege len hierboven zeiden: ze laat zich huldi gen. Hoe we ook op publiciteit en reclame z'jn ingesteld en steeds meer inge steld raken het kenmerk van wat We op moederdag eren, is de stilte, de Vanzelfsprekendheid van de moeder liefde. Bij grote prestaties worden de Uitvoerenden vaak gestimuleerd door de aanwezigheid van publiek, de moe der arbeidt in het verborgene. Ondanks de moeders dus is moeder dag een instelling geworden, met commerciële kanten, we geven het toe, maar ook beantwoordend aan een be hoefte van de mens om dank te bren- aan de moeder, die in zijn denk- 2a6r®ld een aparte plaats inneemt, die echtere kleur en inniger glans geeft ?,an het beeld, dat hij zich van het be gaan maakt. Het leven is zo keihard, een kwestie ''an vraag en aanbod, een samenstel van economie en scheikunde zouden We bijna zeggen, maar wat niet in de Schema's en statistieken wordt uitge drukt, wat niet in de retorten wordt butleed, dat is de liefde, die we ge woonlijk het zuiverst, het meest ont daan van baatzucht en bijbedoelingen 'n de liefde van onze moeder hebben ervaren. Ondanks de moeders... want als we Zelf het voorwerp van verering, eer- bied en dankbaarheid zijn voelen we °hs een beetje opgelaten. Deden we Werkelijk zoveel? Waren we werkelijk 20 opgewekt, toegewijd, belangeloos? Ach we zijn allemaal maar mensen. We hebben soms de neiging die eeuwige vuile vaat met één handbeweging van ae aanrecht te vegen, 's morgens vroeg onze beste jurk aan te doen en ®P. een zonnig terras koffie te gaan drinken, de melkboer niet te betalen en «en dwaze, nieuwe hoed te kopen, ons "Uishoudgeld uit te geven aan een reis naar het Zuiden, maar al die neigingen Pleiten nog niet tegen ons. .Al belanden we een keer op het zon- ?'ëe terrasje, zelfs al zien we een peer de kans schoon het Zuiden te be- J{'ken, dan blijven we nog moeders. komen terug, altijd, zolang we ""aar in leven blijven. Voor ons blijft 'er uur de tijd, dat Josje uit school ?°mt, zeven uur het ogenblik van het pVr>nc]verhaaltje of de dagelijkse was- Pdrtij en als we in het vreemde land jongetje zien, dat ons aan ons 'gen Pietertje doet denken, vinden we r'otseling, dat de vakantie lang genoeg 6®£t geduurd en willen we naar huis. Dat is dan wat we op moederdag jjeu: de liefde, de trouw, het geduld. *ret verveelt ons wel eens, we probe- .j" ons eraan te onttrekken, maar uit- udelijk vormen zij het baken, waar be aHijcl weer op aansturen. We heb- die liefde niet, zoals sommige men jan wel eens denken, gepacht door het rote feit, dat we een kind hebben. We jjUiben die liefde verloochenen, we uunen ertegen zondigen. Soms zullen het roostcu erkennen, dat vrouwen die Hen "roederschap in deze zin niet ken- j>« ,er beter naar leven, maar dat eigenlijk maar bijkomstigheden. (jDet moederschap is de grote op- jTacht, die de vrouw voor haar leven ^et rï°et er n'e* dat ze niet Ook een ideale moeder is en het beo met baar menselijke gegevens en «iPorkingen, nooit zal worden. Belamg- is, dat ze het ideaal kent en na geeft. bj(l'a-ar ('ie moeders deden ook niet al- een JU'cbend de afwas, ze waren wel ivpiS kribbig of onbeheerst, ze wreven dat eens. (,e meubelen op het ogenblik, 0lo ?e eigenlijk naar hun kind hadden den luisteren, doch die dingen wor- liin Vergeten of vergeven, als de grote twmaar 'e herkennen is. Dit tot dat voor al die moeders, die vinden, so het niet zo goed doen. 2°als men weet, zijn de Amerikanen or vooral op uit de bunkers ter bescherming tegen atoombomaan- je» .vallen met de allernieuwste snuf- e6n te rusten. Zo heeft men thans in hieuwProe*station 'n Oklahoma een O'itWLr :0nserveringsmethode voor vlees inisoi "eld, die toevoegingen van che- Hpt aard overbodig maakt. djeif Verse °f voorgebraden vlees wordt *en v Vroren en daarop aansluitend in Voortu 'UUmkarner gedroogd. Door een van urende en nauwgezette controle toreri feruperatuur wordt er voor ge- «Adat de ijskristallen zonder te meiten verdampen. H. Sw. HAARLEM, 10 mei De volleybal competitie in de Afdeling Haarlem is nog niet geheel ten einde; zowel in de tweede klasse dames als in een van de derde klasse heren-afdelingen moet een beslissingswedstrijd om het kampioen schap worden gespeeld. Het treffen tus sen de titel-candidaten in de dames tweede klasse, het Zandvoortse OSS en de reserves van De Blinkert, vindt morgenavond in de KBC-zaal te Heem stede plaats. Ongetwijfeld zullen de ze nuwen in dit duel. dat om negen uur begint, een belangrijke rol spelen. (Advertentie) BLOEMENMAGAZIJN I Kinnenweg 18 - Heemstede Telefoon 3-80-80 HAARLEM, 9 mei De eerste zomer- avondrit van het Haarlemse „De Kam- pioen", die over één uur in het >»Van der Aartsportpark'werd verreden, heeft een overwinning opgeleverd voor de jonge Bram Schenk. Hij is momen teel prima op dreef en durft ook een aanvallende koers te rijden. In de voor- laatste ronde ontsnapte Schenk uit een acht man sterke kopgroep en werd met meer achterhaald. Al meteen na de start van deze avond- rit, waarvoor 25 A- en B-klassers aan de start verschenen, ondernam Sminia een uitlooppoging en kreeg daarbij verster- king van Piers, Stevens, Marcel en Toon Rutte, Bogaard, Riefhoff, Otte, Schenk en Bouma.^zodat er een kop- kende meteen de beslissende slag, groep van tien man ontstond. Het bete kende meteen de beslissende slag, want ook al deden de jongeren Blom, Baars, De Klerk en Plus op het ken. Van de acht overgebleven aan- tweede plan nog zo hun best, de kop groep waaruit Sminia en Toon Rut- te verdwenen kregen zij niet te pak ken. Van de acht overgebleven aan voerders sloeg Schenk in de voorlaatste ronde met een felle demarrage zijn slag en hij werd niet meer achterhaald. De uitslag luidt: 1. B. Schenk, 2. C. Piers, 3. B. Bogaard, 4. M. Rutte, 5. E. Riethoff, 6. R. Otte, 7. M. Bouma, 8. R. Stevens, 9. B. v.d. Pol, 10. A. Bo gaard. Uitslag C-klasse: 1. Aldershof, 2. J. Schenk, 3. Uttien, 4. Dijkman, 5. Sweers 6. Kuilboer, 7. Hense, 8. De Veer, 9 De Ruyter, 10 Fiechter. HAARLEM, 10 mei Het vertegen woordigend elftal van de afdeling Haar lem van de KNVB speelt woensdag 16 mei a.s. om 19 uur een oefenwedstrijd tegen TYBB op het terrein van deze vereniging aan de Schalkwjjkerweg. Het HVB elftal luidt; d: Jongsma (Zandvoortmeeuwen) a: Haukes (DSS) van Katwijk (Halfweg) m: Somers (Alliance) Hoenderdos (DSS) de Nieuwe (DIO) v: Boekhoudt (Water loo) Berk (Spaarndam) Bosdijk (DSS) Samson (Geel Wit) Molenaar SHS. HAARLEM, 10 mei Voor de derde achtereenvolgende maal gaan de jong ste Nederlandse voetballers en ook die van Haarlem zich inzetten voor een actie ten bate van het Prines Bea trix Poliofonds. Het behoeft geen na dere toelichting, dat er voor de be strijding van de zo gevreesde polio niet genoeg gedaan kan worden. Di verse acties zijn reeds beproefd, maar na een enigszins aarzelend begin in 1959 met de actie „Alles op één kaart" heeft in 1960 de voetbaljeugd de eerste schreden gezet om aan het doei een belangrijk steentje bij te dra gen. Er weren in talrijke plaatsen voet baltoernooien voor welpen georgani seerd met als resultaat, dat een groot bedrag aan het Prinses Beatrix Polio- fonds kon worden afgedragen. Gesterkt door het succes van deze eerste kleer volgden ook in 1961 vele toernooien in het gehele land en het resultaat overtrof dat van het jaar daarvoor. Gezien deze prachtige resul taten heeft deze actie van de jong ste Nederlandse voetbaljeugd overal in den lande weerklank gevonden en nu ook de K.N.V.B. zijn volle medewer king en steun is gaan verlenen zijn de verwachtingen voor dit jaar hoog ge spannen. Men wil trachten dit jaar een bedrag van rond een halve ton bij el kaar te trappen, zodat thans in alle afdelingen van de K.N.V.B. een toer nooi van grote omvang wordt geor ganiseerd, waaraan praktisch alle aan gesloten verenigingen hun medewer king verlenen. Dat de afdeling Haarlem van de K.N.V.B. daarbij niet achter wil blij ven, spreekt vanzelf en de grote dag voor de Haarlemse voetbalbond is zaterdag 12 mei waarop in enkele plaatsen van het Haarlemse rayon groots opgezette welpentoernooien zul len worden georganiseerd. De speciaal daarvoor in het leven geroepen com missie van de H.V.B. heeft in samen werking met de verenigingen het pro gramma samengesteld dat er in grote lijnen als volgt uitziet. In Beverwijk op de velden van Be verwijk en DEM komen niet minder dan 24 elftallen van de verenigingen Beverwijk, DEM, Kinheim, Kennemers, ADO'20, Jong Hercules, WB, Wijk aan Zee en ODIN in actie. Zij zijn ver deeld in 5 poules. De aanvang van de wedstrijden is vastgesteld op 2 uur. In het rayon Velsen op de velden van het Sportpark „Schoonenberg" komen 9 elftallen van de verenigingen SVY, VSV, Waterloo en IJmuiden in actie, die in twee poules hun wedstrij den zullen spelen. Ook hier is de aan vang bepaald op 2 uur. Niet minder dan 28 elftallen bin den op het Haarlemterrein de strijd aan om half twee. De volgende ver enigingen zijn daarbij vertegenwoor digd DSB, EDO. Bloemendaal, Kennemerlasd, Haarlem, HFC, Re- nova, EHS, Geel Wit, WH, Telefo- nia, De Burg. Er wordt in 4 poules van elk 7 elftallen gespeeld. Ook op de terreinen van het Heem- steedse Sportpark komen 28 elftallen binnen de lijnen, die in 4 poules van elk 7 ploegen de strijd zullen aanbin den. Hier zijn de volgende clubs ver tegenwoordigd: DCO, DSS, HBC, NAS, RCH, TYBB, Zandvoortmeeuwen, Half weg, ETO, Hoofddorpse Boys, Spaar- nevogels, THB, TZB. Ook hier begint de strijd om half twee. In verband met het Bloemencorso is voor de clubs uit de Bollenstreek wat de datum betreft een uitzondering ge maakt. Op zaterdag 19 mei nemen 15 elftallen deel op het terrein van de vereniging Hillegom. De deelnemende clubs zijn BSM, Concordia, DIOS. Hil legom, van Nispen, SIZO, SMS, Nieuw Vennep en Vogelenzang. Indonesië Ongeveer 45 rebellen van de Daroel Islam hebben zich op West- Java gemeld bij de Indonesische auto riteiten, zo heeft het persbureau Antara bekend gemaakt. (UPI) (Advertentie) ROME, mei Ruim een jaar geleden bewoog zich tijdens de Italiaanse modeweek, tussen de kopers en de journa listen in Florence een geheime bezoeker. Hij stond niet op de officiële lijst en hij had geen naamkaartje op zijn stoel, maar men fluisterde, dat het de hoogste autoriteit van de „Cham- bre Syndicale de la Couture Parisienne" was, die zich op de hoogte kwam stel len van de Italiaanse mode. Niemand dorst ook maar een ogenblik aan spio nage te denken. Dit deed men pas vier maanden geleden, toen de Italiaanse mode-ontwerper Roberto Capucci het modecentrum van Florence verbet en zijn mannequins liet defileren in zijn nieuwe Parijse modehuis in de Rue Cambon. Als er één schaap over de dam is volgen er meer. Bij de Florentijnse mo de-manifestaties van juli zullen de twee beste namen; Simonetta en Fabian op de lijst van de Parjjse haute couture staan. Het echtpaar, dat tot nu toe ieder een eigen modehuis had an ieder een collectie samenstelde, gaat ook Ita lië ruilen voor Parijs, Het ontwer pers-echtpaar heeft een appartement ge. huurd in de Rue Franqois I, naast het heiligdom van Pierre Balmain. Wie zullen er nog meer deserteren? Emilio Pucci? Hij begint al met zijn vederlichte jurkjes en zijn sportkleren te exposeren in een Parijse boutique. Patrick De Barentzen probeert zijn com pagnon Gilles over te halen tot het Pa rijse avontuur. Wat doet Giorgini, de schepper van de Italiaanse haute couture en de re gisseur van de grandioze show in Flo rence? Hij kuurt in Cortina d'Ampezzo om zijn zenuwinzinking de baas te wor den, want de desertie van zijn beste krachten kan de genadeslag zijn voor de hele Italiaanse mode. S. P. (Advertentie) Weer verkrijgbaar: fnooj rijattafel-receptenboekje. Vraag Uw winkelier, ofstuup briefkaart gefrankeerd met 36 tt. aan Conima-Eaara Katoen is pas veilig dragen als er geen r in de maand is. Die tijd komt nader bij, zoals ook de vakantietijd nadert. Voor die „speel" weken is dit Italiaanse pakje van breed gestreepte Legler katoen. Er wordt een zijden das in gedra gen, wat sportiever is dan een collier. Er horen hakloze sandalen bij. Zwangere vrouwen die roken, riske ren hiermee dat hun kind kleiner zal blijken dan normaal en een slechtere gezondheid zal hebben, zo heeft dr. Ri chard Masland, hoofd van het Ameri kaanse nationale instituut voor neurolo gische ziekten in een rapport aan de Amerikaanse senaat meegedeeld, aldus meldt Reuter uit Washington. Na een langdurig onderzoek, dat zich over vijftigduizend vrouwen in verwach ting en na hun bevalling over hun ba- bies uitstrekte, is het bovenstaande aan het licht gekomen. Uit het bestuderen van 7500 geboorten in het afgelopen jaar is gebleken dat roken invloed heeft op vroegtijdige geboorten. Het geboortege wicht blijkt evenredig af te nemen naar gelang het aantal sigaretten dat dage lijks tijdens de zwangerschap gerookt wordt. (Advertentie) Een smeuïg mengsel maken van Danish Blue kaas met boter, en Calvé Tomatenketchup. Op zoete sneetjes roggebrood smeren. Maak een smeersel van geprakte smeerkaasjes met I mayonaise, peper en veel paprikapoeder. Beleg toastjes en maak af met toefje tomatenketchup uit tube. MAAKT ER MÉÉR VAN MET CALVÉ PART U M S

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1962 | | pagina 9