Eerste proef: drie satellieten voor berichtendienst tussen ES en Europa Mariniers in gevecht met parachutisten Missiologisch congres in Lyon Noodzaak van coördinatie onofficieel erkend Briljante rede van Folliet Merlet: T HERLEEFDE BELANGSTELLING De vogel der verbeelding Kort verhaal als kunst Herluf van I GLOBALEDROOM WORDT WERKELIJKHEID Ook AS VA viert Lustrum G.U. NASA gaat samen werken met par ticuliere onder nemingen Bij Fak Fak In Amsterdam Toeslag wegens de KOUDE Slag A. W. VOGT IN AVRO-BESTUUR 55 Public Boekhouder vergokt geld van werkgever Tien maanden geëist Rotterdamse moord zaak voor Hoge Raad WOENSDAG 16 MEI 1962 FAGINA Lang voor in 1957 de eerste kunstmaan werd gelanceerd voorspelden raketspecialis ten al dat het met behulp van satellieten mogelijk moest zijn een radiocommunicatienet op te bouwen, dat met recht „globaal" genoemd zou mogen worden. Op elk gewenst moment zou men straks verbinding kunnen maken met iedere plaats waar ook ter wereld, door relayering van het radiosignaal via om de aarde cir kelende communicatiesatellieten. Telefoongesprekken, radiotelegra- fie en zelfs televisie-uitzendingen via een kunstmaan als relais van continent naar continent gevoerd zouden belangrijke toepassingen worden. Wat eerst nog een droom leek van fantasten, toen plannen werden van onderzoekers, gaai nu werkelijkheid worden! voor In rust Prauw aangehouden Dwangpositie Onwerkelijk amelijk onverhoeds is er in Nederland sinds een jaar of twee weer belangstelling voor het korte verhaal ontstaan Misschien leefde die belangstel ling reeds, maar zij werd niet ge voed. De meeste uitgevers durfden het in het licht geven van een verhalenbundel niet aan. Daarin is nu, door een of andere onna speurbare reden, verandering in gekomen. Het aantal boeken met kortere of langere verhalen dat de laatste tijd verschijnt is tamelijk aanzienlijk. Zij vinden kennelijk een gretig publiek. Het bewijs dat er te onzent een goede „markt" voor dit proza-genre bestaat is overtuigend geleverd, evenals het bewijs dat voor deze literaire vorm in Nederland voldoende 'alent aanwezig is. Hogere wiskunde in eerste jaar aan de HTS? iiitiiiiiiiiiiiiiiiiimiHiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiimiiiiiiiiiiuiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiii!' 'üiiiiiiiiiiiiiiiiMiiiiiiiiiiiiiniini!!"?' ''iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiu ïilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllMilMilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllHllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllMIIIIIIIIIIMIIIimillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll HONDERD KUNSTMANEN voor wereld-wijd communicatienet De president van de Radio Corporation of America (R.C.A.), de heer Elmer W Engstrom, hier gefotografeerd bij een model van een communicatiesatelliet. Het Amerikaanse bureau voor lucht en ruimtevaart, NASA, zal zeer binnen kort, op kosten van een grote particu liere telefoon- en telegrafiemaatschap- pij in Amerika the American Tele graph and Telephone de eerste van een serie van drie proefsatellieten lan ceren. De eigen plannen die NASA ont wikkelt zullen dit jaar nog zover zijn gekomen dat ook de communicatiesa telliet waarmee zij proeven wil nemen gelanceerd zal kunnen worden. Ook an dere belangrijke Amerikaanse indus trieën, zoals de Radio Corporation of America, RCA, zijn ingeschakeld bij (Van een verslaggever) AMSTERDAM, 14 mei Om de vie ring van het 66e lustrum van de ge meentelijke universiteit „nog meer luis ter" bij te zetten heeft ook de Algemene Studenten Vereniging Amsterdam (AS- VA) besloten een dag met festiviteiten te organiseren. Deze dag zal gehouden worden op vrijdag 18 mei aanstaande. Zoals men weet heeft het Amsterdam- sche Studenten Corps de taak op zich ge nomen, om de viering van dit lustrum te verzorgen: Het Corps ze) dit feest beginnen op 24 juni a.s. In samenwerking met de drie stüden- tengezelligheidsverenigingen St. Thomas Aquinas, Unitas Studiosorum Amst.eio- damensium (U.S.A.) en de Societas Stu diosorum Reformatorum Amstelodamen- sium (S.S.R.A.) voor de 18e mei het vol gende programma samengesteld: 's Middags in Kriteriontheater een voordracht van dr. ir. J. P. van Aartsen over „Deltagebied en Deltawerken" Hierna zal Bert Haanstra's documentaire film „Delta, Fase I", die nog geen open bare voorstelling heeft beleefd, worden vertoond. 's Avonds zal de toneelgroep van St. Thomas Aquinas onder regie van Hans Croiset de première voor Nederland ge ven van Bertolt Brecht's „Stenen Jungle" (lm Dickicht der Stadte"). Onder andere omdat Hans Croiset, die ook het lustrumstuk van het Corps re gisseert, na de 18e niet beschikbaar was voor het Thomastoneel, was het AS VA niet mogelijk haar viering van het lustrum te organiseren binnen de week dat de universiteit haar lustrum offi cieel herdenkt (28 mei3 juni). BENOEMING B. en W. van Bloe- mendaal stellen de raad voor de heer G. H. Mengerink te benoemen tot on derwijzer aan de Julianaschool. Hij zal de heer J. Meenhorst opvolgen, die met ingang van 1 mei ontslag genomen heeft. de research voor satellietcommunica tie. Dankzij de door de Amerikanen ge voerde politiek bij de ontplooiing van het ruimte-onderzoek en de ontwikke ling van het vreedzaam gebruik ervan, kunnen ook ln de civiele sector steeds meer belangrijke toepassingen worden opgenomen. Niet langer biedt een ra ket, een sa*elliet of een ruimtevoertuig alleen directe voordelen aan militaire belangen of hulp bij belangrijk weten schappelijk onderzoek. De Amerikaan se regering is er voorstander van dat de toekomstige globale wereldverbin dingen beheerd zullen worden door een internationale, liefst particuliere, on derneming. Het voorbereidende re- searchwerk wordt door NASA krachtig voortgezet getuige de bijna acht pro cent die voor de ontwikkeling van com municatiesatellieten zijn bestemd Communicatiesatellieten zullen de wereld nog kleiner maken dan z„ al is, en naar we hopen met alleen maar goede gevolgen. Niet alleen locale telefoonverbindin gen worden langs kabels gevoerd, ook veel intercontinentale verbindingen zijn aangewezen op de zowel boven als on der de grond maar ook over de oce aanbodem uitgelegde telefoonkabels. De eerste kabel die Amerika met Euro pa verbond werd bijna honderd jaar geleden ir. 1866 voor telegrafieverbin- dingen in gebruik genomen. Meer dan vijftig Jaar later kwam het eerste transatlantische radiotelefonienet in gc bruik, terwijl een tiental jaren later transatlantische telefoonkabels de ver binding met Amerika Kwamen aanvul len. Zowel de draad- als de radiover bindingen zijn uitermate geperfectio neerde communicatiemiddelen ge worden en niet meer weg te denken uit de bestaande maatschappij. De onmis baarheid er van is duidelijk en daarom worden de beperkte capaciteit en de gevoeligheid voor storingen van de kor- tegolfradioverbindingen en de transat lantische telefoonverbindingen des te meer als grote gebreken van de be staande verbindingsmiddelen gevoeld. Door het zoeken naar storingsbeveili gingen en het bestuderen van de sto ringsbron, de zon, proberen de techni ci de natuur een slag voor te blijven. Wanneer zij daar naast geen oplos sing vinden om over enige jaren tege moet te kunnen komen aan de te ver wachten vraag naar intercontinentale verbindingen, zal men hierin vastlopen In de Verenigde Staten zijn nu reeds meer dan 75 miljoen telefoonaansluitin gen terwijl men er in de rest van de wereld ongeveer zestig miljoen kan tel len. Terwijl de groei van het totaal aantal aansluitingen allerminst af neemt, is de capaciteit van de onder zeese kabels niet voldoende. Het is daarom met de bestaande kanalen on mogelijk om een directe televisie-uit zending van Amerika naar Europa of omgekeerd tot stand te brengen. De enige intercontinentale TV-verbinding bestaat naar mijn weten tussen Algiers en Frankrijk. Niet via een kabel, maar via een vast relaisstation op Majorca Om uit deze impasse te geraken on derzoekt men al geruime tijd de kan sen die kunstmanen als relaisstation, hoog boven de atmosfeer om de aarde cirkelend, kunnen bieden. Men schat dat een de gehele wereld omspannend kunstmaan-relaissysteem omtrent vijf honderd miljoen zal gaan kosten. Maar deze kosten zijn niet veel meer dan die men moet maken om de belangrijkste punten op aarde van een telefoonka belverbinding te voorzien. Bovendien zou men dan nog maar een fractie van de kanalencapaciteit verkrijgen die men zonder principiële moeilijkheden aan kunstmaan-relaisstations kan geven aarde cirkelende kunstmanen, wanneer ze hun baan op een hoogte van om streeks 35000 kilometer beschrijven, ge zamenlijk bijna het gehele aardopper vlak kunnen overzien. In een baan op deze hoogte draaien de satellieten bo vendien even snel om de aarde als deze om haar as. Het drietal communicatie satellieten zal dus ten opzichte van dj aardoppervlakte in rust zijn en een „stilstaand" systeem van relaissta tions vormen. Een bepaald radiozend station binnen het „gezichtsveld" van een of meer der satellieten kan met be hulp van een krachtige parabolische radiospiegel een ultrakort radiosignaal naar de kunstmaan zenden. Deze mi cro-radiogolven, die een golflengte heb ben tussen enige millimeters en meer tientallen meters, worden door de iono- sfeer die langere radiogolven naar de aarde terugkaatst, ongehinderd doorge laten. De in de satelliet ingebouwde in strumenten ontvangen de radio golf, versterken het signaal en zenden het opnieuw uit, liefst in een richting waar de ontvangantenne staat opge steld op aarde. Zonder de hulp van de relaiskunstmaan zou dit radiosignaal, dat door de lonosfeer niet van het rechte pad kan worden afgebogen, steeds verder van de aarde af de ruim te in reizen en voor ons verloren gaan. Maar straks zullen alle punten op aar de waar vandaan ontvangstations de relaissatelliet kunnen zien met elkaar verbinding kunnen maken. De vorm waarin in feite de plannen worden uitgewerkt door de mededin gende maatschappijen vertoont onder ling afwijkingen. Deze verschillen zijn bijv. de hoogte waarop men de relais- kunstmanen om de aarde wil laten draaien, de manier van relayering en nog enkele andere. Dat de kunstmaan miiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiinimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii llll II Mill IIIIIIIIII III llllllllllll IIIIUZIIII Mil II lllllll IIIIII llll lllllll als relaisstation gebruikt zal gaan wor den staat wel vast. Het Amerikaanse leger heeft het plan van Clarke overgenomen en is bezig dit wereldomvattend communicatienet voor te bereiden om het op te nemen in zijn globaal waarschuwingsnet. Voor civiel gebruik lijkt dit systeem voorlopig niet goed bruikbaar. De lan ge afstand ongeveer 75.000 kilome ter die het radiosignaal van en naar een grondstation moet afleggen via de satelliet om de geadresseerde te berei ken, is zo groot dat de tijd daarvoor nodig belangrijk wordt. Zou men via deze satellietverbinding een telefoon gesprek willen voeren dan moet men er op gaan rekenen dat het antwoord op een bepaalde opmerking minstens me; een halve seconde vertraging te rugkomt. Een kleine tijd, maar voldoen de om een telefoongesprek tussen aan dit verschijnsel niet gewende partners onbegrijpelijk te maken. Een ander na deel is dat deze satelliet een indruk wekkende elektronische apparatuur no dig zal hebben. Voor burgerlijk gebruik zijn eenvoudige, niet te kostbare en goedkoop te vervangen relaissatellie ten nodig. Bell Telephone ontwikkelde voor de American Telephone and Telegraph een actieve relaissatelliet die NASA te gen betaling van zes miljoen dollar in de volgende maand hoop* te lanceren. Deze satelliet die bolvormig is en een middellijn heeft van 85 centimeter draagt aan de buitenzijde de talrijke zonnecellen, onmisbaar om de energie te leveren voor de elektronische appa ratuur. Het is uiteindelijk de bedoeling dat omstreeks honderd gelijksoortige satellieten op een hoogte van omstreeks achtduizend tot tienduizend kilometer De Amerikaan Arthur C. Clarke die de eerste schijnt te zijn geweest die de idee van mogelijke toepassing van aard- satellieten als radiorelais heeft gelan ceerd (1945) wees er in zijn plan op dat drie even ver van elkaar om de om de aarde zullen cirkelen. Op ver schillende punten op aarde zullen in to taal vijfentwintig grondstations worden opgericht. Deze worden uitgerust met automatisch werkende volgapparatuur. Wanneer een verbinding tot stand moet svorden gebracht zal het radiozendsta tion dat het bericht moet verzenden, uit de gegevens over de posities van de satellieten automatisch uitzoeken welke satelliet het beste als relais voor dit bericht kan worden gebruikt. Geduren de de tijd dat deze relaiskunstmaan zichtbaar is wordt via deze satelliet het bericht verzonden of het telefoon gesprek gevoerd. Zodra deze kunst maan achter de horizon dreigt te gaan verdwijnen wordt automatisch op een volgende overgeschakeld. Door het gro te aantal satellieten is een continu werkende verbindingsdienst gega randeerd. Voor het zover is zal men met de nu te lanceren drie communicatie satellieten proeven doen. Onder an dere in Engeland, Duitsland en Ame rika worden op dit moment speciale antennes opgericht. Slraks zal een zender ln de Verenigde Staten via de ze stations en kunstmaanrelais een berichtendienst naar Europa onder houden. Ook in Frankrijk en Italië worden grondstations opgericht om straks deel te kunnen nemen aan het onderzoek. De ontwikkeling van de ruimtevaart heeft ons in de afgelopen jaren voor verrassingen gezet. Veel meer werd bereikt dan waarvan men had durven dromen. Het is daarom niet onmoge lijk dat het de technici zal gelukken om de Olympische Spelen van 1964 in Japan in een directe uitzending overal zichtbaar te maken. De eerste proeven zullen evenwel vooral betrekking heb ben op het onderzoeken van de tele foon- en telegrafieverbindingen vla kunstmanen als relaisstation. S. VAN AGT HOLLANDIA, 16 mei Naar aan leiding van de luchtlanding door Indo nesische parachutisten, gisteren, heeft het gouvernementsvoorlichtingsbureau be kendgemaakt, dat volgens nadere infor maties inderdaad by Fak Fak een lan ding van een veertigtal Indonesiërs is geweest, ongeveer acht kilometer ten oosten van deze plaats. De aanvanke lijk gemelde luchtlanding ten noorden van Fak Fak berustte echter op en misverstand; de deels tot dekking in de lucht dienende Indonesische Mit chell bommenwerpers, die boven het landingsterrein vlogen, waren name lijk in eerste instantie aangezien voor Dakota-transporttoestellen. Onmiddellijk na de landing heeft een eenheid mariniers door een snel le amfibische operatie een landing uitgevoerd vlak bij de gelande para chutisten. Deze tegenactie werd zo snel ingezet, dat reeds om 10 uur ('s morgens) het eerste vuurcontact tot stand kwam. Nederlandse patrouillerende marine eenheden hebben in het zeegebied bij Fak Fak een Indonesische zeilprauw met aanhangmotor aangehouden. De prauw bleek te zijn bemand door on geveer twintig Indonesiërs, gekleed ln gecamoufleerd gevechtstenue en bewa pend met geweren, pistolen en handgra naten. Zij voeren recht op de kust af. Uit de verhoren van de gevangen genomen bemanning is gebleken, dat de opvarenden behoren tot de mobiele brigade der Indonesische staatspolitie. Zoals in Indonesische radioberichten on langs werd gemeld, is deze brigade eni ge tijd geleden gezonden naar het ge bied dat aan Nederlands Nieuw-Guinea grenst, ,,in het kader van de bevrij ding van West-Irian". Ook de bemanning van deze prauw had opdracht bij Fak Fak te infiltreren. (Van onze missiologische medewerker) LYON, 16 mei „Men zal tevergeefs trachten een morele invloed op de men sen uit te oefenen door zich te richten op hun geest, wanneer dat appèl wordt overstemd door de noodkreten van deze mensen". Dit begreep Pauline Jaricot, de stichteres van het Pauselijk Missie werk voor Geloofsverbreiding, in het begin van de negentiende eeuw, dwars tegen de toen gangbare opvattingen in. Aldus markeerde Joseph Folliet, vice- president van de Franse Sociale Weken, vrijdagavond in een magistrale rede de persoonlijkheid van Pauline Jaricot. Het congres „Nieuwe tijden, nieuwe missionering" veerde op. Folliet was groots, demonstreerde een verbazing wekkende welspreKendheid vol humor, zonder daarin ten onder te gaan, want zijn rede bleef van begin tot einde ook gekenmerkt door de kritische zin van een goed historicus. Haar grote familie kapitaal stak Pauline Jaricot in sociale ondernemingen voor de Lyonese arbei ders en zij verspeelde het door veelsoor tige tegenwerking van invloedrijke ge loofsgenoten. Het betekende, dat zij haar tijd ver vooruit was, omdat zij in het begin van de vorige eeuw zich daad werkelijk inzette voor een toen nog nau welijks begrepen menselijkheid in het christendom, voor een waarachtig so ciaal christendom. Maar hoe boeiend ook voor de nu bijna 2000 congressisten, het was alle maal historie en de „nieuwe missione ring" in onze „nieuwe tijden" kreeg in deze rede hoogstens een spiegel van verre afstand voorgehouden. Zaterdagmorgen gingen we de laatste dag in met twee algemene inleidingen over de „theologie van missionaire sa menwerking" en over „het missionaire élan in de 19e eeuw", die allebei weer de grootse entourage meekregen van de voortreffelijke organisatie van dit con gres, maar op de keper beschouwd zon der meer uiteenspatten tegen het kor date congresthema. De basis van mis sionaire samenwerking zocht de eerste inleider, père M. Quegulner, generaal- overste van de befaamde Congregatie der Vreemde Missiën van Parijs, in het doel zelt van de missionering: de eer van God, het heil van de wereld en de Kerk, het Mystieke Lichaam van Chris tus. Dit is allemaal waar, maar het werd niet op boeiende of Oorspronke lijke wijze uitgewerkt en niemand scheen erdoor geïmponeerd. Meer hout sneed de opmerking ach teraf van de voorzitter van deze con gresdag, Valerian kardinaal Gracias. Hij merkte in de vblle vergadering op, dat de terminologie van de inleider met name aanduidingen als heidenen, bijgeloof, duisternis van het ongeloof niet erg gelukkig waren. In de concilie commissie voor de missionering, aldus de Indtasche kardinaal, heeft men nogal wat kritiek geuit op dit soort hardnek kige termen voor de niet-christelijke volken. „Een zeker niet omwille van opportuniteit, maar om ruimte te scheppen voor positief respect ten aan- AMSTERDAM, 16 mei B. en W. van Amsterdam hebben besloten aan degenen, die krachtens de Armenwet een uitkering krijgen, ook voor de twee de helft van mei, wegens de aanhouden de koude, een extra-uitkering te ver strekken van tien gulden. Eenzelfde bedrag werd om dezelfde reden reeds in de eerste helft van deze maand gegeven. AMSTERDAM, 16 mei Een van de tien candidaten van het „Actie comité van AVRO-vrienden", de heer A. W. Vogt een zoon van de vroe gere AVRO-directeur is bij de ver kiezingen voor de gewestelijke besturen van de AVRO in de provincie Noord- Holland gekozen. Aan de stemming werd deelgenomen door 103.245 leden. Voor de overige va catures zijn candidaten van het bestuur gekozen. zien van de religiositeit buiten het chris tendom". De laatste middag waren er niet min der dan negen sectievergaderingen. In de bijeenkomst betreffende de publici teit over de missionering vonden we eindelijk weer goed houvast in het con gresthema. In meerdere voorafgaande sectievergaderingen en in de vele tus sentijdse gesprekken (die een van de meest waardevolle kanten van dit mas sale congres vormden) had men tel kens al opgemerkt, dat een „nieuwe missionering" in onze „nieuwe tijden" goeddeels afhangt van de publiciteit over de missionering. Deze bepaalt de missionaire inzet van de oude kerkge meenschappen en ook in beslissende mate de mentaliteit van de uit het wes ten vertrekkende missionarissen. In één adem noemde men daarbij dan ook de Pauselijke Missiewerken en de mis sionerende instituten, die gelukkig, constateerde men steeds niet meer het monopolie, maar nog wel een zeer groot deel van de missioneringspublici- teit in handen hebben. En het rende ment van hun propaganda staat of valt met de al of niet bestaande samenwer king. Deze in de meeste landen nog pro blematische opgave tot samenwerking tussen Pauselijke Missiewerken en mis sionerende instituten kwam, naar de in druk van zeer vele deelnemers, uit dit congres te voorschijn als een noodza kelijk onderdeel van een „nieuwe mis sionering" in onze „nieuwe tijden". We hebben er al over geschreven naar aan leiding van de betreffende sectieverga dering, die men door de leiding van père Maillard van het tijdschrijft „Frè- res du Monde" algemeen de meest ge slaagde bespreking vond. Over deze opgave tot samenwerking valt nog een en ander te melden uit enkele sectievergaderingen en uit vele persoonlijke gesprekken. Voor zover wij hebben kunnen constateren, hebben merkwaardig genoeg de 23 aanwezige nationale directeuren van de Pauselijke Missiewerken geen opvallende rol ge speeld in de meningsvorming over dit hun toch zo nauw rakende probleem. Zij waren echter door Rome nogal in een dwangpositie geplaatst. In de reeds vermelde, speciale brief van de paus aan de voorzitter van dit congres, kar dinaal Gerlier van Lyon, en eveneens in een op het congres verspreide brief van de paus aan patriarch-kardinaal Agagianian, prefect van de Propaganda Fide (bij gelegenheid van het feit dat 40 jaar geleden het Missiewerk voor Geloofsverbreiding pauselijk en daar mee officieel zielzorgapparaat werd), wordt met zoveel woorden op een dwin gende centralisatie via de Pauselijke Missiewerken naar Rome aangedrongen. Om meerdere redenen zit hierin iets irreëels, wat vooral in de wandelgangen van het congres met een zekere gela denheid werd opgemerkt. Allereërs* ont neemt Rome door zulk eën stricte cen tralisatie aan de nationale afdelingen van de Pauselijke Missiewerken de kans om in het nationale, missionaire appèl gebruik te maken van concrete missio- neringsondernemingen, en daarmee gaat men voorbij aan een onverbiddelijke pu- bliciteitseis van vandaag. Bovendien draagt de centraliserende visie van Ro me in geen enkel opzicht bij tot oplos sing van het brandende probleem van de plaats der missionerende instituten, die in de officiële aandacht naar de tweede plaats worden verdrongen, hoe veel goede woorden ook aan hen wor den besteed. Feit is nu eenmaal en dit was ook uitgangspunt van père Mail lard in de betreffende sectievergadering dat via de Pauselijke Missiewerken aan geldelijke bijdragen voor de missio nering hoogstens 10 procent wordt op gebracht en via de missionerende insti tuten de rest. En bij alle hooggestemde uiteenzettingen hebben de missioneren de instituten hiermee een keihard argu ment voor meer officiële erkenning ln handen, naast het feit, dat zij de per soonlijke missioneringsmzet leveren. Het donderdag door mgr. Garrone in een overigens uitstekende inleiding ge houden pleidooi voor diocesane adoptie van een bisdom in Azië of Afrika vindt in Rome, dat is duidelijk, geen enkele steun. Bovendien dreigen bij diocesane adoptie naast wellicht één of enkele in geschakelde missionerende instituten de overige instituten helemaal op dood spoor te komen, omdat in de praktijk diocesane adoptie de aandacht voor an dere missionaire initiatieven opslokt. En dan nog: wie zal in westerse bisdom- Verscheidene van die verhalenbun dels verschaffen ons echter ook een bewijs in het negatieve, namelijk dat het schrijven van een goed kort verhaal een kunst op zichzelf vormt, die met de ademlengte weinig te maken heeft en waarover nog veel misverstand bestaat. Vele z.g. korte verhalen zijn wel mooie stukjes letterkundig rroza, met als zodanig een eigen verdienste, maar maken vaak de indruk van een hoofd stuk uit een nooit afgekomen roman. Een goed kort verhaal mag nooit de indruk van een fragment wekken. Het moet in compositie, in opbouw, en ook in spanning iets compleets tn zichzelf zijn. De beoefening van dit literaire genre ■is een zeer moeilijke. Zij vereist ener zijds een grote zelfbeperking, aan de andere kant het talent om ln beknopte aanduidingen en suggesties ontzaglijk veel te zeggen. Bovendien heeft het korte verhaal een andere taak dan de roman. De ro man, of de lange novelle, is er om ons langere tijd te boeien, om er in te groeien en ons te doen omvatten door zijn diepere betekenis en zijn sfeer. De ontknoping die ons schokt of verrast is voor de waarde van een litterair ro manwerk niet bepalend en geen voor waarde. Van een kort verhaal verwacht de lezer, ook de letterkundige fijnproe ver, behalve een „plot" ook een slot dat hem verbaast or verrukt. Het korte verhaal is veel meer aan de anekdote verbonden. Dat ligt in zijn aard en is zijn bijzondere verdienste. Een verhaal is aldus heel iets anders dan waar het in meerdere gevallen op uitdraait: een in de kiem gesmoorde roman. Een uitstekend voorbeeld van wat zo'n verhaal eigenlijk behoort te zijn levert de bundel vertellingen van Her- luf van Merlet, die dezer dagen on der de titel „De vogel der verbeel ding" bij de uitgeverij A. A. M. Stols- J. B. Barth verschenen is. De daarin gebundelde tien verhalen bezitten voor dit genre de ideale vorm en op zet. Ze zijn in een helder, doorzichtig proza geschreven. Zij spelen zich af tegen zeer verschillende, kleurige achtergronden en in verscheidene tijdperken. Ieder verhaal boeit on middellijk doordat men van de eerste volzin af reeds het gevoel krijgt, dat de auteur ons iets bijzonders zal gaan doen beleven. „Somebody is spinning a yarn" en wij zitten al ademloos luisterend bi) het vuur. De spanning neemt toe, en vooral de nieuwsgierig heid stijgt. Het grote geheim van iedere goede verhalen-verteller is dat hii zijn gehoor nieuwsgierig weet te maken. Dat doet Herluf van Merlet. En wij „branden" niet tevergeefs. De ontknoping is steeds opnieuw verbazingwekkend of verras send. Herluf van Merlets verhaalkunst herinnert ons sterk aan die van een moderne Engelse meester in dat genre Ronald Dahl, aan wiens verhalen men ook bij voorbaat met spanning begint omdat de lezer weet dat hem een sur- prise te wachten staat. Nu zijn „sur prises" tn korte verhalen, speciaal in een bepaald soort ontspanningslektuur, niet zo zeldzaam. Ze komen dan echter uit de winkel in schertsartikelen, het zijn valse neuzen en klapsigaren. De surprises van Herluf van Merlet bezit ten een geheel andere en eigen geaard heid. Ze ziin afkomstig van een ver fijnde, intelligente geest, met een rijke fantasie, een diep psychologisch in zicht en een bijzondere kijk op de men sen en hun bedoening. Al deze knap geschreven verhalen zijn doortrokken van een scherp door zicht in de gevoelens en motieven van d'e menselijke aktiviteit, en als gevolg daarvan een met zekere ironie be schouwd begrip der betrekkelijkheid van al onze aardse daden en idealen. Die lichtelijk ironische beschouwing gaat duidelijk gepaard aan een grote liefde en deernis voor de mensen in hun voortdurende vergissingen, hun misverstanden, hun najagen van „de vogel der verbeelding", die noch de werkelijkheid noch het geheim van het Onwerkelijke benadert, maar niets an ders is dan een aardse menselijke droom, een vlucht uit iets waaraan ten slotte zelfs door die droom niet te ont komen valt. Het ongemene var. de hier besproken verhalenbundel ligt in de fascinerende combinatie van zulk een filosofische en filosoferende ondertoon met een vertel kunst die ons ook om de gang van het verhaal, de optredende gebeurtenissen, gedurig gespannen houdt, en die ons aan het einde van iedere vertelling een treffende vaak onverwachte ontknoping biedt. De bundel boeit mede door de grote gevarieerdheid van milieu, van „set ting". Herluf van Merlet bezit het opmer kelijk talent met een verbluffend ge mak zeer verscheidene milieus en achtergronden te kunnen schilderen en suggereren (Russische, Engelse, Italiaanse enz.). Dit draagt sterk bij tot de levendigheid en het steeds-op- nieuw verrassende van deze bundel. Van een roman kan men iets over de korte inhoud vermelden. Voor een ver halenbundel als deze moeten wij ons daarvan ontslagen achten. Wij zouden daartoe uit tien geheel verschillende vertellingen een keus moeten doen. En hoewel het ene verhaal wat beter is dan het andere zou die keus toch zeer moei lijk zijn. Elk der in „De vogel der verbeelding" opgenomen verhalen heeft zijn eigen verdienste. Zij reiken alle, met inbegrip van persoonlijke voorkeur en bepaalde nuanceringen, tot een hoog niveau van dit genre der literaire pro zakunst. WILLEM BRANDT. men kunnen beoordelen welke adoptie object moet worden gekozen? Het zijn allemaal nogal alledaags® overwegingen. Maar de kaarten lig* gen zo. En in Lyon discussieerde men er dan ook in heel alledaagse termen over. Vooral van de kant van de mis sionerende instituten zag men duiüe-, lijk de enige uitweg: coördinatie mei de initiatieven van de Pauselijke Mis siewerken, uiteraard samengaanae met onderlinge samenwerking van ae missionerende instituten zelf. Dat zijn bevrijdende inzichten! En daarmee bereiken we in H" Lyonese congres toch weer een wat breder vaarwater. Want de situatie van de missionerende instituten en van de Propaganda Fide met de Pau selijke Missiewerken wordt diepgaana beïnvloed door de „nieuwe tijden": van de „nieuwe missionering": door ae snelle toeneming van het landeigen episcopaat, door de benoeming van steeds meer landeigen priesters i» leidende functies en door een zeer snelle opkomst van een oordeel eisen de lekenstand. De missionerende in stituten ontvalt aldus in steeds meer gevallen hun „eigen" missionerings- gebied, hoezeer hun assistentie aan mankracht en ideeën voorlopig nog onmisbaar blijft. En de beslissingen over de missionering kunnen evenmin nog eenzijdig in Rome door de Pr°' paganda Fide worden genomen. Ter plaatste beslist men mee, of wenst men dit tenminste. De tijd van het uitsluitende eenrichtingsverkeer voorbij. De missionering is een zaak van uitwisseling over en weer gewor den. De missionaire inzet vanuit de oude,' diocesane kerkgemeenschappen schreeuwt derhalve om samenwerking en coördinatie, en in mindere mate om centralisatie, noch nationaal noch internationaal. Hiermee geven wu geen officieel in Lyon vastgelegde, maar wel zeer intens besproken en sterk levende ideeën en verlangen® weer. Jammer, dat er niet meer Afri kaans en Aziatische deelnemers wa ren. Juist in dit algemene verband plaats te mén het grote belang van missione- ringspubiiciteit. De betreffende sectie vergadering stond onder de vakkundig® leiding van père Gabel, secretaris-gene raal van de Internationale Unie van de Katholieke Pers. Duidelijk kwamen ui' de gedachtenwisselingen de volgende punten te voorschijn. In vele, meer po pulaire missioneringstjjdschriften staat niet informatie voorop; men misbruikt daarin de missionering voor andere, met name financiële doeleinden. Dit is contra-propaganda. Volgde algemeen applaus! Het is een winst, dat men m vele missioneringstijdschriften niet meer alleen schrijft over het bisdom of het vi cariaat van de eigen congregatie, maar grotere kerkverbanden tot object neemt. Gevaarlijk is echter, dat men daarbij de betreffende kerkgemeenschappen doorgaans in zijn publiciteit isoleert uit de bestaande leefverbanden met hun juist in de niet-westerse landen zo be langrijke en heus voor de kerk niet al tijd gevaarlijke, politieke, economische en sociale aspecten. Met het voordeel van de actualiteit is daarom de dagblad pers een uitermate gelukkige plaats voor Nieuws over de missionering, mits men dit nieuws maar niet opnieuw iso leert in religieuze rubrieken, zoals in vele Franse, Belgische en Italiaanse katholieke dagbladen gebruikelijk is. De Nederlandse katholieke dagbladen wer den in dit opzicht tot voorbeeld gesteld. En na zulk een constatering lijkt het passend de verslagen van het congres „Nieuwe tijden, nieuwe missionering te Lyon af te sluiten. DRS. A. J. KRAMER ROTTERDAM, 15 mei „Onbegrij pelijk voor een boekhouder", verzucht te vanmorgen de president van d® Rotterdamse rechtbank, mr. P. J. c- Schipper, „U bent eenvoudig bezeten geweest van het wedden en gokken, Terecht stond de 46-jarige boekhou der uit Rotterdam, die in 1960 en 1961 voor een totaalbedrag van ongeveer tien mille had verduisterd van zijn werkgeefster, alleen om zijn goklust te kunnen uitleven. Iedere week maakte hij een reisje naar Den Haag, waar hij zijn mede-gokkers ontmoette. Het verlies overtrof de winst aanmerkH)* en daarom begon de boekhouder, hoe wel hij een goed salaris verdiende, met geknoei met vakantiebonnen en voorschotpremies, het vervalsen van boekingen en handtekeningen, kortom met verduisteringen die opliepen tot véle duizenden guldens. Het Rotter damse bedrijf heeft hem inmiddels, na een schikking, finale kwijting verleend. De verdediger, opperde de veronder stelling dat de boekhouder in handen van beroepsgokkers was gevallen. De officier van justitie, sprak van „ernstig misbruik van vertrouwen" eti eiste tien maanden gevangenisstraf met aftrek, waarvan drie maanden voorwaardelijk met en proeftijd van drie jaar. Uitspraak 29 mei. DEN HAAG, 15 mei De Hoge Raad heeft vandaag behandeld een cassatie beroep van een kapper uit Rotterdam, die in eerste instantie door de recht bank te Rotterdam en in hoger beroep door het hof in Den Haag is veroordeel® tot vijftien jaar gevangenisstraf wegen? moord op het achtjarige jongetje Mj Nivard uit Rotterdam, gepleegd le bruari 1961. Er werden twee middelen van ca jg tie voorgesteld, onder meer behelzen® dat de bewezen verklaring niet kan wo den afgeleid uit de gebezigde bewu» middelen, met name, dat de reclull7g. met het opzet, laat staan met het merk, om hem van het leven te bet ven, de jongen in het water van sloot heeft gelegd. 0{,( De advocaat-generaal, mr. S. Jac zal 20 mei conclusie nemen. DEN BOSCH, 16 mei In het on- van het streven om het techniscn _r derwijs in Nederland op een nog ge- niveau te brengen, wordt eraj*ljaar dacht om reeds in het eerste studiej van de hogere technische scholen t ^.js- ginnen met het onderwijs in hogere kunde. Dit zou betekenen dat v°?arif!e toelating het eindexamen Vyf-J yoot HBS als eis zal worden gesteld, roe leerlingen met examen MULO-B o1 „0r- jarige HBS zal dan een brugklas d<,r- den ingesteld. Men overweegt |altc ia- gelijke regeling in september l»'s> kad®r

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1962 | | pagina 2