W erknemers-commissarissen in ondernemingen ongewenst Banken konden hun saldi belangrijk vergroten KUIFJE IN TIBET 7 I DE LAATSTE SLAG I I i Alfredo SPINWIEL Mensen zoals wij Lening B.N.G. 4\% f 50 min. a 100 Vrachttarieven in april hoger Medezeggenschap in het gehele bedrijfsgebeuren gaat te ver Deviezenreserves zijn toegenomen Ceylon naast Caltex Oil EWOEOEWOEW OEOEWOEWOE OEWOEOEWOEW Wil m je ware Buitenlandse lening van Portugese mij. VERBOND NEP. WERKGEVERS: WEEKSTAAT NEDERLANDSCHE BANK Afscheid Promotie WOENSDAG 16 MEI 1962 PAGINA 4 Ook beursnotering in Amsterdam DE AVONTUREN VAN KUIFJE EN BOBBY DRY SUPERIOR PALE Copyright Casforman door HERCE Sssli Luister... Je zou zeggen ddt de storm gddt liggen Je mzg die drogelever gerust zeggen ddt hij niet hier komt! Alweer die yeti Bobbie '....Bobbie jdnkt dis Jn bezetene '.Er is Kuif je beslist een ongeluk overkomen. Mddr ddt is de Yeti niet Ddt is een dn de re kreet Die heb ik meer gehoord. Ld ten we buiten gddn kijken Luister ERIG DE NOORMAN 218. „Dit is gepraat, geen krijger waardig!" roept Eric hard uit, terwijl hij zijn paard naar voren drijft. „Wankelt Thorismunds troon? De Hunnen zullen hem omstoten. Wordt Merwigs land bedreigd? Hij alleen zal de Hunnen niet kunnen tegenhouden, zoals Aetius meent. Laat ons toch bijeen blijven, broeders, tot het grote gevaar, dat ons nog steeds bedreigt, de Hun, voor goed overwonnen is. Dan hebben de offers, die al gebracht zijn, zin. Laten wij Attila nu ongehinderd gaan, dan maken we hen, die voor ons vielen, te schande." „Bravo! Bravo!" klinkt het van alle kanten, en Sangibanus schaart zich geestdriftig naast de Noorman. „De rekening met Attila is niet vereffend, voor ik zijn dood gezien heb!" schreeuwt hij. „Gedenkt uw vorst, Gothenkrij- gers, zoals ik mijn zoon gedenk. Vreest niet uw troon, Thorismund, want zo gij blijft en ons helpt de Hun te vernietigen, zullen wij, die uw bondgenoten zijn, u helpen tegen uw vijanden." Een onbeschrijfelijk kabaal is het antwoord op deze woorden. Maar dan dondert de stem van Thorismund: „Kiest, krijgers der Gothen! Mijn plicht roept mij terug naar mijn land. Zij, die mij trouw zijn, kunnen mij volgen, om de vijand, die van binnen knaagt, te vertrappen.; Wat baat ons de vernietiging van de Hun, een verslagen tegenstander, wanneer wij daarmee de macht in eigen land verspelen?" Een instemmend gejuich is het ant woord en verbeten ziet Eric de triomfantelijke grijns op Aetius' ge zicht. „Goed gesproken, edele Thorismund, een vorst waardig!" zegt de Romein. Dan wendt hij zich met een meewarig gezicht tot de Noorman. „Ik begrijp, hoe gij u voelen moet," prevelt hij. „Ge zijt een held ge weest in de strijd, barbarenvorst, maar„Spaar me je praatjes, Romein," snauwt Eric. „Met je gladde tong bedrieg je mij niet!" Even flikkert er een gevaarlijk licht in de ogen van de patriciër. Dan haalt hij de schouders op. „Ik begrijp u niet," prevelt hij. „Ziet ge niet, welke belangen er op 't spel staan? Thorismunds troon, Merwigs land, bij mij, onbelangrijke dienaar, het rijk van Rome." „Ik zie het," knikt Eric strak, „en ik zie méér, Romein. Het zij zo. Handel dan, zoals ge meent, dat uw belang vereist, Aetius. De toekomst zal leren, of uw daden even wijs zijn, als uw woorden klinken." rwojp door WILLEM CAPEL (Advertentie) LONDEN, 16 mei De S. A. Con- cessionaria da Refinacao de Petroleos em Portugal zal een lening van 5 min. Amerikaanse dollar uitgeven, verdeeld in obligaties aan toonder met een no minaal waarde van 250 en 1000 reken- eenheden per stuk. De inschrijving staat onen van 21 tot en met 25 mei. De rente bedraagt 5,75 pet en gaat in op 25 mei a.s. De looptijd is 16 jaar. De Sacorheeft zich verplicht de lening a pari af te lossen in 14 jaarlijkse termijnen. In de eerste twee jaar van de looptijd zal geen aflossing plaatsvinden. De Sacor behoudt zich het recht voor de lening geheel of gedeeltelijk ver vroegd af te lossen, dit zal van 25 mei 1972 af mogelijk zijn door uitloting a pari met een opzeggingstermijn van zes maanden vóór een gewone aflossing datum, dan wel door inkoop van de obli gaties op de markt tegen een koers, die de 100 procent niet te boven mag gaan. De obligaties zullen tegen 99 procent worden uitgegeven door een Europees syndicaat, gevormd door Kleinworth, Benson Ltd. (Londen), Kredietbank (Brussel), Société Beige de Banque (Brussel), Dresdner Bank (Dusseldorf), R. Mees en Zoonen (Rotterdam, Rotter- damsche Bank (Amsterdam en Rotter dam), Banca Nazionale de Lavoro (Rome) en de Banco Ambrosiano (Mi laan). Er z\)n aanvragen ingediend voor de opneming der obligaties in de notering aan de effectenbeurzen van Amster dam, Brussel en Luxemburg. De Bank voor Neilerlandsche Ge meenten zal op 24 mei a s. <Je inschrij ving openstellen op een 30-jarige 4,5 pet obligatielening, groot 50 miljoen, te gen de koers van 100 pet. De stortings datum is bepaald op 8 juni. Gedurende de eersje 10 jaar van de looptijd zullen geen aflossingen plaats vinden. Daarna zal de lening ijl 20 ge lijke termijnen worden afgelost. Het emissieprospectus zal op 17 mei ver schijnen. De thans aangekondigde uitgifte volgt op de emissie van 92,5 min. rente- spaarbrieven, leningen 1962 I, II en III, waarop de inschrijving openstond in de maanden januari en februari. De laatste gewone obligatielening van de B.N.G. was de 4 pet lening 1961 groot 50 min., waarop in oktober van het vorige jaar tegen 1e koers van 98,75 pet kon worden ingeschreven. Advertentie) SHERRY PALOMA IMP. OUD HAARLEM LONDEN18 mei De vrachttarieven in de wilde vaart zijn blijkens het index cijfer van de Britse Kamer voor de Scheepvaart in april toegenomen. Het cijfer voor de afgelopen maand komt op 99,4 tegen 96,9 in maart (op basis 1960 100). De subindex voor granen liep ten op zichte van maart op van 101,4 tot 105,6, voor steenkool van 89,6 tot 99,2, voor erts van 85,3 tot 86,4 en voor kunstmest van 101,1 tot 101,8. Voorts gaf 09k het vracht- ijfer voor hout een toeneming te zien, en wel tot 88,8 (88,1), evenals het cijfer voor zwavel tot 91,8 (81,4). Alleen de subindex van suiker gaf een teruggang te zien van 108 tot 105,2. Ook voor de tijdcharters werd een hoger cijfer genoteerd, 97,7 tegen 97,3 in maart. UTRECHT, 16 mei Aan de rijks universiteit alhier is de heer H. M. van Praag uit Schiedam, gepromoveerd tot doctor in de faculteit der geneeskunde op het proefschrift getiteld: ,,Een kri tisch onderzoek naar dc betekenis van monoamine-oxydase-remming als the rapeutisch principe bij de behandeling van depressies". Promotor was prof! dr. H. C. Rümke. (Van onze soc. econ. redactie) DEN H.AAG, 16 mei „De invloed van de individuele werknemer in de onderneming vindt, evenals zijn verant woordelijkheid, zijn natuurlijke begren zing in zijn inbreng in de onderneming, c.q. zijn capaciteiten. De conclusie dat er, daar waar deze Invloed niet meer kan worden uitgeoefend, een noodzaak tot medezeggenschap zou zijn van de werknemers als collectiviteit, lijkt ons dan ook ver gezocht. Voor een rol van de werknemers als collectiviteit lijkt ons in de hiërarchisch opgebouwde onder neming geen behoefte en geen mogelijk heid te bestaan." Dit is het commen taar van het Verbond van Nederlandse Werkgevers op het rapport van het CNV over de structuur en de rechts vorm van de onderneming. Het com mentaar is opgenomen in ,,De Neder landse Industrie". Het Verbond zegt, dat in het CNV- rapport wel is uitgegaan van de „iso lering van de enkeling in de onderne ming", maar dat onvoldoende gemoti veerd een sprong wordt gemaakt van verantwoordelijkheid naar medezeggen schap. De vraag wordt gesteld wat de arbeider van een eventuele realisering van de 'medezeggenschap via door de werknemers gekozen commissarissen zal zeggen. Zal hij dat als een uitbrei ding van zijn medezeggenschap zien, ais een realisering van zijn medever antwoordelijkheid, gesteld al dat hij daar aan behoefte zou voelen? Het Verbond is van mening, dat men bijzonder voor zichtig zal moeten zijn met wijzigingen in de structuur van de onderneming. Doet men dit niet, dan lijkt het niet denkbeeldig, dat men later ontdekt, dat men met de therapie uitsluitend de struc tuur van de onderneming heeft bestrij den en niet de kwaal waar het om ging. Naar de mening van het Werkgevers verbond kan de eis van medezeggen schap geen grondslag vinden in de ver antwoordelijkheid van de werknemer (s) voor het geheel, zoals in het CNV-rap port wordt gesteld. De verantwoorde lijkheid van de ondernemer en diens verantwoording regarderen daarentegen het gehele ondernemingsgebeuren. Onder nemersleidingen kunnen in deze tijd hun beslissingen, en met name die van in grijpende aard, niet nemen dan na een weloverwogen afweging van alle bij de onderneming betrokken belangen. Voorop zal daarbij steeds staan de continuïteit van de onderneming, Jen continuïteit, die mede in het belang is van de werknemers als groep, ook al moge het belang van de individuele werknemer bij bepaalde ingrilpende be sluiten wel eens in het gedrang komen. In overleg met de betrokken werkne mers en hun organisatie zullen dan we gen moeten worden gezocht om de (Advertentie) Uw zorgen voor morgen bij DE OLVEH geborgen. AMSTERDAM, 16 mei De banken, die de laatste weken steeds onder of tegen hun verplicht aan te houden kas- reservegemiddelde zaten, hebben, blij kens de weekstaat van de Nederland- sche Bank per 14 mei, dankbaar ge bruik gemaakt van de faciliteit van de centrale bank om juli-papier over te dragen tegen een disconto van drie pro cent. De post wissels enz. door de bank gekocht steeg daardoor met 48 min tot 249 min. Bovendien werd ander papier tegen het officiële disconto van vier procent bij de bank ondergebracht tot een be drag van 17 min. Verder zagen de banken hun middelen toenemen met 59 min door het inkrimpen van de chartale circulatie, waardoor deze thans een stand heeft van 5112 min. Sedert begin mei is 196 mln_ teruggevloeid, terwijl gedurende de ultimo f 253 werd opgenomen. Door overdracht van deviezen ontvin gen de banken 61 min. De goud- en deviezenvoorraad steeg hierdoor tot 6262 min, waarvan onveranderd 5698 min aan goud. Het betalingsverkeer met 't rijk vergde 31 min van de banken. De stand van de schatkist is thans f 543 min. Van hun verbeterde positie nebben de banken gebruik gemaakt om 19 min „dure voorschotten" af te los sen. zodat nog 17 min uitstaat. De stijging van het tegoed van de banken bij de centrale bank bedraagt daarna 137 min. Het totale tegoed is 804 min. Hiermede liggen de banken circa 100 min boven het verplicht aan te houden gemiddelde. De geldmarkt is ruimer. Geldkringen verwachten voor de komende dagen dat deze markt nog iets gunstiger zal wor den. Activa: Goud Buitenl vord goud en deviezen Buit öetaaLmidd Vord buiieni guid Wiss in disc Wiss gekocht Voorsch -ek ert Voorsch Klik Nederl munieo Diverse rek Passiva Bankbiljetten Rijks schatkist Saldi Sank in Ned Saldi andere ingezet •saldi buit ctrc Saldi and met-ing Saldi hint eelds Diverse rek 7/5 14/5 5.697.611 5.697.611 Nederl schatk pap buit circul banken vnjntbïij de staat in circulatie gpbrarhi Tot goud Ci cJ.ev W v eonv dev nefb Percentage goud en lpvie7Pn 1 oencnti n g (lj waarvan uit hoofde llq biiat ak koorden 639.540 294 11.412 26.953 200.800 35.547 19.456 7.344 5.170.361 511.321 667.160 136.241 94.081 9.363 14.686 35.221 29.800 64.376 6.200.927 625.148 95.97 644.305 300 12.409 43.806 248.729 16.871 19.226 9.064 5 111.583 542.612 804.194 134.835 58.395 9.703 14.789 35.587 29.800 64.022 6 261.938 644.816 95.29 soms harde gevolgen van deze maat regelen zoveel mogelrjk te verzachten. De sleutel tot de oplossing van het vraagstuk van de dreigende „isolering van de enkeling" ligt dan ook, volgens het artikel in de Nederlandse Industrie, veeleer in een uitwerking van de moge lijkheid, die in het CNV-rapport met de term „participatie" wordt aangeduid, dan in de realisering van medezeggenschap voor de factor arbeid. Het werkgeversverbond meent, dat het bijzonder twijfelachtig is of bij een pro cedure via een orgaan van samenwer king, waarin directie, commissarissen en werknemers zijn vertegenwoordigd, nog wel een verantwoord ondernemings beleid tot stand zal kunnen komen. Verkeert een onderneming wel ooit in omstandigheden, waaronder zij zich de weelde van een beroep op de (door het CNV in geval van meningsverschillen aanbevolen) raad van beroep en advies kan veroorloven? Het Verbond zegt, dat in het CNV- rapport is uitgegaan van een bepaalde (protestants-) christelijke levensvisie op de verantwoordelijkheid van indivi du en groep, die voor anderen „niet aanvaardbaar" zal zijn, ook als zij uit gaan van êen christelijke levensbeschou wing. LONDEN, 13 mei De Caltex Oil Co. heeft medegedeeld, dat de regering van Ceylon de installaties en eigendom men van de westelijke oliemaatschap pijen op Ceylon heeft genaast. Volgens de maatschappij hebben haar installa ties en eigendommen, die tot dusverre in en om Colombo zijn overgenomen een waarde van meer dan 1 miljoen dollar. De naasting betreft 30 servicestations, twee grote stookolietanks met pompen, een oliedepot en andere Installaties. Het gevolg is, dat de bunkerinstallatie van Caltex in Colombo moest worden ge sloten. Een woordvoerder van de Ceylonese am bassade in Londen zei, dat de installa ties enige tijd geleden zijn overgeno men en dat de regering van Ceylon haar houding en redenen, waarom zij op deze wijze moest optreden, heeft bekendge maakt. Volgens de woordvoerder wilde de regering de distributie in eigen hand nemen met behulp van enkele der be staande installaties. „Slechts een klein deel van de apparatuur is overgenomen en er is niets, waardoor de maatschap pij niet zou kunnen doorgaan met haai werk." Een woordvoerder van Caltex zei dat de naasting was geschied ondanks de voordurende Amerikaanse hulp om Cey lon Petroleum Corporation, die in han den van de staat is, op de been te hel pen. De nieuwe maatschappij zal wor den voorzien van geraffineerde produk- ten, die in hoofdzaak afkomstig zullen zijn uit de Sovjet-Unie. Het gevolg is dat de Sovjet-Unie aardolieprodukten naar Ceylon zal versturen voor opslag en verwerking in Amerikaanse installaties, waarvoor zij niets heeft betaald, aldus de woordvoerder. DEN HAAG, 16 mei Bij K. B. is benoemd tot notaris te Amsterdam W. J. Mekking, in de plaats van M. F. M Deurvorst, eervol ontslagen. COPENHAGEN moco Advertentie) JOHS. VRIJMOED ZONEN N.V. r SCHIEDAM SEDERT 1776 DEN HAAG, 16 mei. Bij K.B. is met ingang van 1 september aan prof. dr. S. T. Bok op zijn verzoek eervol ontslag verleend als directeur van het Neder lands Centraal Instituut voor hersen onderzoek te Amsterdam, met dankbe tuiging voor de belangrijke in deze be trekking bewezen diensten. Inge kreeg een kleur. „Ach wel nee, hoe komt u daar toch bij." Direct was ze kwaad op zich zelf, omdat ze dit antwoord gaf. Hoe zou Wies geantwoord hebben? Heel gevat en snibbig natuurlijk. „Ik ben maar een ouwe zure zeebonk en als het me niks aanging, zou ik heus niets vragen, maar weet u wel, dat ik de sigaar ben, dat ik een strop heb aan die hele historie." „Een strop, U???" Inge was hoogst verbaasd. „Natuurlijk, Opa is niet gek, al denken ze me hier te Hjmen, ik ben de sigaar en daarmee uit." De pijn werd weer heviger en hij trachtte zich, op beide armen steunende, iets omhoog te halen. „Ik begrijp u niet, waarmee dan?" „Zo, begrijpt u dat niet? Dan zal ik het u eens uitleggen, nou opereert uw man me toch niet, maar die andere en daar heb ik het niks op begrepen, nou weet u het." Over het gezicht van Inge vloog een lachje, ze be greep. „Als u dat gerust kan maken, dan zal ik wel vra gen, of de directeur zelf u wil opereren, dat doet hij vast wel." „Is dat gemeend?" Ongelovig klonk die vraag, maar Inge knikte nadrukkelijk. „Dan valt er veel zwarigheid van me af, dame, het is maar zo'n idee van me, maar aan uw man vertrouw ik m'n ribbekast toe, dan ga ik niet naar de haaien." Als Inge beloofde te zullen vragen wat voor extra's hij mag hebben en dat zij hem dat dan brengen zal, keek van Looyen ongelovig, hij kon zich niet voor stellen, dat Inge hem nog eens op wilde zoeken. Het werd hem nog eens extra verzekerd en toen loerde van Looyen eerst naar z'n linkerbuurman en dan naar zijn rechterbuurman en fluisterde: „Ik durf het bijna niet te vragen, ik Hjk wel een oud wijf, maar als u een klein pietsie eau de cologne voor me mee wil nemen. Ik zal u zeggen, dat goedje trekt tot in mijn hersens omhoog en dat zou me goed doen." 's Avonds kwam Inge met het verzoek van de oude baas voor de dag, Richard haalde z'n schou ders op, wist niet wie ze bedoelde. „Ach je weet wel, die man op de Pasteurzaal, die de zusters opa noemen." „Nu weet ik nog niets, zo noemen de zusters iedere oude man." Maar er schoot haar iets te binnen. „Die man met dat grote schip op z'n borst getatoueerd, weet je nu wie ik bedoel?" De Pijper knikte, die kende hij wel, maar direct keek hij verwonderd z'n vrouw aan. „Hoe weet jij dat in 's hemelsnaam? Van dat schip bedoel ik." Lachend vertelde Inge en Richard lachte mee, om die komische situatie, toen van Looyen zo plotseling te voorschijn kwam. Maar de Pijper zwaaide met zijn vinger. „Vrouw, vrouw, dat is nu je noodlot, jij die me ver van alle operatietafels wenste, jij komt me nu zelf vragen, ja bidden en smeken, of k toch alstu blieft iemand opereren wil. Er is niets zo verander lijk als een vrouw, maar stel je gerust, ik zal je beschermeling behandelen en hem zó beter maken, dat z'n maag kiezelstenen kan verdragen. Zoek jli die oude baas nog maar eens op en vertel het hem zelf maar, dan zal de curve op zijn koortslijst mis schien wel dalen en kunnen we met hem beginnen. Wil ik je z'n kwaal eens uitleggen?" Als van Looyen die explicatie had kunnen horen, dan zou zijn neus van trots gekruld hebben, want die kwam in feite op 't zelfde neer, als het betoog dat hij in de dokterswachtkamer over z'n ziekte ten beste gegeven had. HOOFDSTUK XVI De gasten zijn gekomen en zitten in de grote ka mer, door de meiden meestal „de zaal" genoemd en als Wies naar de keuken gaat om orders te ge ven, luistert ze in de gang naar het gezellige geroe zemoes van al die stemmen door elkaar; boven al les hoort zij de lach van haar man. Er is weer vi site. Die geluiden stemmen haar prettig, wat is het toch een tijd doods geweest in huis, 't werd hoe lan ger hoe erger en het is maar goed, dat er een eind aan gekomen is. Ze hoort de stem van Leo „stilte" roepen, die heeft natuurlijk weer wat. Ze is die blonde jongen wat dankbaar en ze zal het hem vanavond nog eens extra zeggen. Hij steekt z'n hoofd al om de deur. „Wies waar blijf je? Ik ga wat voorlezen!" Leo staat midden in de helverlichte kamer met een krant. „Jongens wat is het jammer, dat „De Morgen ster" ons lijfblad niet is, dan hadden we allemaal aan het ontbijt een verrassing gehad." „Leo", roept Jelsma, „je haalt me toch geen grap pen uit, wel?" „Wat heb ik nou? Iets wat openlijk in de krant staat, mag ik dat hier niet voorlezen?" doet Leo hoogst verbaasd. „Jongens een echt interview met een head-line en een grote foto van Fransje Jelsma in „De Morgen- ster". Van alle kanten verbaasde uitroepen, Lena geniet. „Natuurlijk eerst een beetje gezwam, maar dan komt het, luister maar! „WD bevonden ons spoedig in de ruime, gezellige „werkkamer van de schrijver, wiens naam de „laatste tijd op veler lippen ligt. Hendrik van Sas- „senier, welke naam zoals de meeste van onze „lezers wel zullen weten de schuilnaam is van de „heer F. Jelsma. (Wordt vervolgd) LETTERGREEPRAADSEL Horizontaal en verticaal dezelfde woor den invullen. I. Europese hoofdstad; 2. armoede (He- br.); 3. tijdperk van tien jaar; 4. stap (fig. Fr.); 5. fluweellkoord; 6. lawaai. OPLOSSING VAN 15 MEI. Horizontaal: 1. Pentagon; 2. riool, no de; 3. afgeven, Ie; 4. af, samovar; tes„' S. D. A. P.; 6. slaaf, ikat; 7. traangas, koon, top; 9. urn, steunt; 10. reguiai II. kin, walsen. Verticaal: 1. praats, uric; 2. Eiffel 0 ren; 3 nog, sarong; 4. toestaan, uw, Alva, fa, sla; 6. Ems, Natal; 7. onnod eis; 8. n. o„ vakature; 9. diapason, meer, P. T. T. AMSTERDAM, 16 mei Aan de uni versiteit is cum laude gepromoveerd doctor in de letteren de neer Y. ma, wonende te Leeuwarden. De Ypma verwierf de bul na verdedig van zijn proefschrift „Geschiedenis zuiderzeevisserh". Promotor was P dr. T. S. Jansma.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1962 | | pagina 4