Nog verdere stijging van aardappelprijs verwacht Minister wellicht gedwongen tot invoering maximumprijzen buisman Verlaging omzetbelasting gaat niet ver genoeg Kamer kritiseert argumentatie van staatssecretaris Katholieke Bond Bejaarden en Gepensioneerden Prins Bernhard opent het nieuwe A.N. Bezoekersrotonde lelijk van buiten, fraai van binnen Glückliche Reise Menselijkheid en humor geeft geur Voorraad nog tot eind mei Kamervragen over infiltraties ^erving Griekse ari)eidskraehten Behartigenswaardige woorden over het bejaardenprobleem Kamer aanvaardt Archiefwet Wijziging wet op Nederlanderschap Julia de Gruyter MN "WELKOM THUIS" Krachtige Kost voor het Kind! WOENSDAG 16 MEI 1962 PAGINA 5 „SIEBRIENA ETJE" De smaak is belangrijk voor een goede spijsvertering. Daarom is aan het verband tussen smaak en spijsvertering bij Liga bijzondere aandacht gewijd. Eén van de redenen waarom deze veelzijdige voeding zo gemakkelijk kan worden toegediend. In de bisdommen Haarlem en Rotterdam Melania krijgt steeds meer hulpaanvragen De zielzorg Dodelijk ongeval Tijdelijke verruiming adoptiemogelijkheid Amerikaanse opdracht voor Monnikendam Nicotine en teer Geen uitspraak minister over onderzoek van Consumentenbond DEN HAAG, 16 mei Indien de 'andkooplieden en commissionairs in Vetband met een nog te verwachten prijsstijging de aardappelen, die zij he etten, langer blijven vasthouden is de '^gering wel verplicht een maximum- Pfiis in te stellen." Aldus voorspelde bisteren de erevoorzitter van de alge mene bond van kleinhandelaren in aardappelen, groenten en fruit, de heer J- D. Mol. „Maar", zo voegde hij hier aan toe, „dan zullen er geweldige klap pen vallen; velen zullen duur ingekoch te aardappelen goedkoop van de hand .moeten doen en er zal zwarte handel "omen." De heer J. Bouwman, voorzitter van bet bedrijfschap voor de groothandel en °e tussenpersonen in aardappelen heeft meegedeeld dat in de winkels thans mssen de 38 en 42 cent per kilo wordt betaald voor de bij de consument ge jolde aardappelsoorten. Controleurs van bet bedrijfschap hebben geconstateerd. b®t er ook aardappelen van 25 of 26 cent per kilo worden aangeboden, maar Qat de consument daar niet aan wil. Veel groothandelaren zouden, ook a' om aan eventuele maatregelen van de minister van Economische Zaken te ontkomen, de prijzen graag naar beneden zien gaan. Maar nu de vraag groter is dan het aanbod, is dat een moeilijk te bereiken resultaat. Prijs maatregelen zouden op dit ogenblik geen zin hebben, meent de heer (Advertentie) a's de koffie thuis smaakt, smaakt ze ergens. Dat komt door de gezelligheid le u schenkt. En door de koffie die u •naakt. Met BUISMAN. Veel jonge gouwen weten dat. Wat een geur, at een smaak, wat een gezelligheid. LI Hl I I I I HOE U UW KOFFIE OOK ZET HET BUISMAN SMAAKT ZE BETER! (OOK POEDERKOFFIE) HAAG, 16 mei Het lid van heei^bde Kamer De Kadt (P.v.d.A.) gev_ ™e minister-president schriftelijk der |gd, of de berichten van de kant laeerrt bdonesische regering, dat op Giiin?ere plaatsen in Nederlands Nieuw- keden ?0(?r Indonesische militaire een zij,, b infiltraties zijn gedaan, juist tige' 'J wil, indien zjjn vragen beves- ke n |.LY°rden beantwoord weten, wel- meenf ,elte maatrege'cn de regering de k" .dan te moeten nemen om aan den ^staande situatie het hoofd te bie- Vgn Ui alsnog en vreedzame oplossing Ie v., gehele Nieuw-Guinea-situatie nnen bereiken. Pr^6. lleer De Kadt heeft de minister- Tin S'^ent voorts gevraagd, of de rege- ^ennisgenomen heeft van de me- elingen, die de heer Kaisiepo, na- l^ana de delegatie uit de Nieuw-Guinea S„, maandag bij zijn vertrek van ^'Phol heeft gedaan. lo0Jf Vraagt of de regering het geoor- ru6(j acnt, dat de heer Kaisiepo heeft de ,.|',e.dee'd, dat zowel de regering als b commissies van Eerste en *Üh Kamer zeer voldaan zouden &°eaJno ent de opvattingen van de Pa- "Mtikgr gat'e betreffende het plan- °nze daagse redactie) fei 16 mei Onlangs heeft v.a.b de riandse delegatie onder leiding uf,>dsvnn?'rec.teur-generaal voor de ar- bblt. Zrz'en'bg, dr. ir. D. R. Mans- t'tep ecV, bevoegde Griekse autori- die V, Werymgsovereenkomst geslo pen de bet Nederlandse bedrijfs- ®°booi(jp 'm'gel'.lkheid opent Griekse ge- p aan ongeschoolde arbeidskrach- j°mst in T„ f en' Zodra de overeen- tvervin^6, ,g 's getreden kan met w°rden begonnen. *eereta'r':-| Jv uU bet antwoord van staats- v"agen .lnk naar aanleiding van ^merU<j Ned h social'stische Tweede Bouwman. Evenals de heer Mol vreesde hij, dat ze tot zwarte handel zouden leiden. De heer Bouwman zei verder: „hoe wel een schatting van de voorraad in deze tijd van het jaar moeilijk is," dat er nog aardappelen genoeg zjjn om de periode tot de komende oogst van de nieuwe aardappelen door te komen. Al moet dat „genoeg" dan wel met een korreltje zout worden genomen, omdat het mede te danken is aan de tenge volge van de hoge prijzen iets ver minderde consumptie. Zo groot als men normaal bij hoge prijzen zou verwach ten is de consumptievermindering overigens niet. Een kleine prijsstijging verwacht de heer Bouwman nog wel, al zei hij erbij „geen profeet te zijn." Meldingen als zou tussen groothande laren een afspraak zijn gemaakt be treffende een dagelijkse prijsverhoging werden zowel door de heer Mol als door de heer Bouwman tegengesproken. Het Tweede Kamerlid Jager (C.P.N.) heeft inmiddels aan minister Marijnen gevraagd, of het deze bekend is. dat volgens de laatste gegevens de bekende voorraad aardappelen op dit ogenblik ongeveer 30.000 ton bedraagt. Is het juist, zo wil de heer Jager weten, dat het verbruik plm. 15.000 per week be draagt en dat deze voorraad eind mei zal zjjn uitgeput? Welke maatregelen denkt de minister te nemen om een eventueel tekort aan aardappelen te voorkomen en de prij zen tot normale hoogte terug te bren gen, zo vraagt het Kamerlid. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG, 16 mei Staatssecre taris Van den Berge is wat erg karig geweest met zijn voorstellen tot her ziening van de Omzetbelasting, maar de Tweede Kamer ziet geen kans daar op dit moment veel aan te veranderen. Dat bleek al duidelijk uit het eerste deel van het debat, dat de Tweede Ka mer deze week wijdt aan het wetsont werp, dat voorziet in een afschaffing van het achttien procents tarief (het „weelde-tarief") van de O.B. voor een aantal goederen. Van de verlaging pro fiteren o.a. koelkasten, foto- en filmap paraten en toneelkijkers, horloges en klokken (mits niet van edele metalen) en meubelen van teakhout Niet vrijge steld van het tarief worden o.a. motor rijtuigen en banden, verschillende melkprodukten, sieraden, sigaretten vloeitjes en T.V.-toestellen. De sprekers, die gisteren aan het woord kwamen, de heren Van de We tering (CHU), Lucas (KVP) en Kieft (AR) noemden de argumenten, die de staatssecretaris heeft gebruikt, zwak en onsamenhangend. Van de ene kant maakt de bewindsman bezwaar tegen de term „weeldetarief", maar van de andere kant voert hij voor zijn weige ring om motorrijtuigen en T.V.-toestel- len vrij te stellen aan, dat de aanschaf fing van dergelijke goederen van een zekere „welstand" getuigt. Sigaretten vloeitjes worden niet vrijgesteld, maar sportvliegtuigen weer wel. Dit laatste omdat, aldus de staatssecretaris, deze vliegtuigen zoveel zwaar belaste ben zine gebruiken. „Een Rolls Royce ge bruikt óók veel benzine, maar wordt niet vrijgesteld", zei de heer Van de Wetering. Een zekere willekeur in de verschillende argumenten valt niet te ontkennen, aldus dr. Lucas. De verschillende sprekers zeiden allen, dat zij eigenlijk in beginsel be zwaar hebben tegen ieder systeem van omzetbelasting, dat met ver schillende tarieven werkt. Als men b.v. motorrijtuigen en T.V.-toestellen extra zwaar belast, dan houdt men daarmee een normale ontwikkeling tegen. Dr. Lucas zei, dat T.V.-toe stellen toch in ieder geval niet zwaar der zouden mogen worden belast dan de radiotoestellen, die onder het tien procents „tussen-tarief" vallen. Ondanks alle bezwaren heeft de Ka mer slechts één amendement ingediend. Men realiseert zich wel, dat de minis ter van Financiën niet bereid is tot veel concessies, die al gauw in de tientallen miljoenen gaan lopen Toch mopperden zowel Ir. Lucas als de par tijgenoot van minister Zijlstra de heer Kieft tegen dit strakke beleid van de Bewindsman. De heer Kieft zei; Wij zijn akkoord gegaan met een verdeling van de toegenomen middelen van het Rijk over een gedeelte, dat wordt besteed voor een stijging van de Rijksuitgaven, en een deel, dat voor de belastingver laging wordt benut. De praktijk is ech ter, dat de minister de Rijksuitgaven niet zo sterk in de hand houdt, maar dat de norm van de belastingverlaging beslist wordt gehandhaafd. Het ene amendement, afkomstig van de gehele Kamercommissie, die het de bat heeft voorbereid, stelt voor de „drempel", waarbeneden ambachtson dernemers geen O.B. behoeven te be talen uit te breiden. Voorgesteld wordt 3.000 in plaats van 2.500 gulden voor als fabrikant geleverde goederen en 18.000 in plaats van 15.000 gulden voor de to tale omzet. „Als minister Zijlstra daartegen ook budgettaire bezwaren heeft, moet hij de verlaging voor de sportvliegtuigen maar ongedaan maken aldus dr. Lu cas. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 16 mei De minister van Justitie vindt het niet nodig de amb tenaren van de burgerlijke stand in een aanschrijving uitleg te geven van de uit het begin van de vorige eeuw date rende bepalingen over inschrijving van pasgeborenen in de registers van de burgerlijke stand. Dit heeft minister Beerman meege deeld in antwoord op vragen van het socialistische Tweede Kamerlid Frans- sen naar aanleiding van de weigering van een ambtenaar in Norg de op 14 november 1961 geboren dochter van het echtpaar Elsinga-Kuipers in te schrij ven, omdat de naam „Siebriena" niet zou voorkomen in het boekje „onze voornamen". Blijkens het antwoord van de minis ter is dit kind na tussenkomst van dé procureur-generaal bij het gerechts hof te Leeuwarden op 19 april als nog ingeschreven onder de voornamen „Siebriena Etje". De bewindsman merkt hierbij op, dat het wei meer voorkomt, dat een ambtenaar zich bij twijfel over de toelaatbaarheid van een voornaam tot de officier van justitie wendt, omdat deze belast is met het toezicht op de registers. Aovertevtip UG& HAARLEM, 16 mei Bij gelegenheid van het tienjarig bestaan van de „Ka tholieke Bond van Bejaarden en Gepen sioneerden in de bisdommen Haarlem en Rotterdam" heeft de voorzitter, mr. H G. J. Morshuis, enkele behartigens waardige woorden gezegd ten aanzien van het bejaardenprobleem. Hij deed dat ter opening van de feestvergade- ring, welke gehouden werd in de'Hilde- brandzaal. Dat het werk voor de bejaar den steeds meer in de algemene belang stelling komt te staan, verheugde hem natuurlijk, maar tot nu toe beperkt zich die belangstelling nog te veel tot de direct betrokkenen. Ten aanzien van de huisvesting merkte hij op, dat in het verleden de bejaarden te gauw in een tehuis werden gestopt. Thans worden er andere geluiden gehoord. Mr. Morshuis achtte het in het be lang van de bejaarden, dat zij zo lang mogelijk uit een tehuis blijven. De zelf standigheid blijft een groot goed. In een tehuis dienen alleen die bejaarden te komen, die werkelijk in nood verkeren. Er is nog steeds een tekort aan plaats ruimte. Niet alleen worden er te weinig tehuizen gebouwd, maar vooral vroe ger kregen er bovendien mensen on derdak, die beter zelfstandig hadden kunnen blijven. Mr. Morshuis verheelde het overigens niet, dat men het de bejaarden ook mo gelijk moet maken, zelfstandig te blij ven. Dat is een opgave, die niet gemak kelijk is uit te werken. Zij blijven ten slotte een bepaalde zorg nodig hebben en daarvoor zijn er te weinig vrijwilli gers en is er een gebrek aan beroeps krachten. Gelukkig zijn de voorzieningen beter geworden. Wat eerst een gunst was voor de bejaarden, is nu een recht (Van onze Haagse redacteur) DEN HAAG, 16 mei In zijn kwali teit van ere-voorzitter van de A.N.W.B. heeft prins Bernhard vanmorgen de officiële opening verricht van het nieu we hoofdgebouw van de Toeristenbond in Den Haag. De A.N.W.B. was na de oorlog met het groeien van haar werk ir. een onmogelijke huisvestingssituatie komen te verkeren: het hoofdkantoor was ver spreid over ruim twintig panden in twaalf verschillende straten. De bond heeft nu aan de rand van de stad, hoek van Alkemadelaan-Wassenaars- weg, de beschikking gekregen over een uitstekend geoutilleerd kantoorgebouw, zes etages hoog plus een op het dak gebouwde personeelskantine. Het ge bouw is reeds geheel in gebruik ge nomen behoudens een etage, die tijde lijk aan de Military Assistance Adviso ry Group is verhuurd. Over de bouw op een gedeelte van het landgoed Clingendael is een aantal Het interieur van de bezoekers-rotonde van het nieuwe A.N.W.B.-gebouw. jaren geleden het een er. ander te doen geweest, maar dit mag thans wel als een afgesloten kwestie worden be schouwd. Het meer dan dertig meter hoge gebouw ligt op een ruim terrein, dat omzoomd zal worden door hoog opgaand geboomte en dat ook verder een aantrekkelijke landschappelijke verzorging zal krijgen. Of die fraaie entourage het gebouw zelf in de ogen van de Hagenaars acceptabel zal kunnen maken is echter nog de vraag; men is namelijk over het algemeen weinig enthousiast over de architectuur van dit gebouw met zijn merkwaardige schulpranden. Het spectaculairste deel van het door prof. ir. J. F. Berghoef ontworpen bouwwerk vormt de met het hoofdge bouw verbonden bezoekersrotonde. Ze heeft een diameter van 25 m en is gedekt met een betonnen schaaldak. In technisch opzicht schijnt dit een zeer vernuftig geconstrueerd bouwwerk te zjjn. De bezoekers van de A.N W.B. kunnen hier aan de balie, die een grote cirkel vormt, terecht voor toeristische informaties, voor het kopen van bonds- uitgaven enz.; rond de hal ligt een krans van werkvertrekken. Het interieur van de rotonde is zeer fraai, mooie lampen, een prach tige vloer etc. Men gaat er om zo te zeggen voor z'n plezier zitten wachten. Er kunnen vrij veel men sen vertoeven zonder dat het er ru moerig wordt.Het is trouwens ook een kwaliteit van het grote gebouw ernaast, dat het geluid overal sterk geabsorbeerd wordt. Wie door trap penhuizen en gangen gaat heeft niet het idee, dat er tegen de zevenhon derd mensen werken. Het uitwendige van rotonde en hoofd gebouw lokt echter bij velen kritiek uit vanwege de naar het plompe neigende vormen. De luifel boven de hoofdingang zal wel bedoeld zijn om het entree een wat speels accent te geven, maar de ingangpartij in haar geheel met schuine opgang, trappen en ballustrade is log. De roosterwanden van de rotonde doen het gebouw enigszins aan een gevange nis denken. De rotonde levert een typisch voorbeeld van een lelijk ex terieur met een geslaagd interieur. (Van onze correspondent) ARNHEM, 16 mei De Stichting Me lania Werk heeft gisteren in het Sons- beek paviljoen haar 41e jaarvergade ring gehouden. Onder leiding van de presidente, mevrouw M. Vogels-Mun- nich werd levendig gediscussieerd over de actiemogelijkheden voor het winnen van meer leden en om het Nederlands publiek meer missie-,.minded" te ma ken. Het kader dient te worden uitge breid en hoewel de vereniging de vier duizend leden gepasseerd is, moet het ledental groeien wil Melania de toene mende aanvragen voor objecten in on ontwikkelde gebieden ter hand kunnen nemen. Het werl van de stichting bestaat on dermeer in de uitzending van katholieke vroed 'ouwen en verpleegsters voor de verzorging van inlandse vrouwen en kinderen. geworden. Dank zij het ingrijpen van de overheid. Daarom sprak mr. Morshuis bij voorbaat zijn voldoening uit over de komende Bijstandswet, die de Armen wet zal gaan vervangen. Die wet zal min of meer een revolutionaire poging zjjn, om al degenen, die tot nu toe afhanke lijk zjjn van de charitas, een eigen recht te geven. Spreker was er dankbaar voor, dat volgens de wet een centrale regeling in werking komt, waardoor de genen, die daaraan behoefte hebben, een uitkering kunnen krijgen boven hun A.O.W. Momenteel lopen de gemeente lijke regelingen nogal sterk uiteen. In de toekomst zal een gemeente gebonden zjjn aan minima en maxima. Spreker herinnerde er voorts aan, dat over twintig jaar het aantal bejaarden in Nederland twee miljoen zal bedragen. Dat betekent, dat het huidige aantal te huizen (duizend) verdubbeld moet wor den in twintig jaar, indien zich de open bejaardenzorg niet sterk ontwikkelt. Wil die open bejaardenzorg slagen, dan zui len er ook meer woningen moeten ko men. Met betrekking tot de medische zorg pleitte mr. Morshuis nog eens voor de bouw van verplegingshuizen, die als re activeringscentra dienst doen. Helaas gebeurt het nu maar al te vaak, dat ge reactiveerde bejaarden niet meer in de maatschappij terug kunnen, omdat zij hun huis en boedel van de hand hebben gedaan. Drs. J. H. W. Zwjjenberg, directeur van het Diocesaan Sociaal Charitatief Centrum in het bisdom Rotterdam, wees op de vereenzaming, waarin vele be jaarden verkeren. Hij riep ook de hulp van de bejaarden zelf in om de maat schappij voor hun „geestverwanten" weer leefbaar te maken. Daarop wees ook de Unie-voorzitter, de heer J. Stein- metz, die nog eens met nadruk stelde, dat de bejaardenbond een maatschappe lijke organisatie is met positieve doel stellingen. Ook hij ging in op het huis- vestingsvraagstuk' en op het tekort aan verpleeghuizen. De bejaardentehuizen, die gebouwd zjjn kon hij als zodanig niet kwalificeren. Hij noemde ze pension huizen, omdat ze veel te duur zijn. Als een bejaarde in een tehuis moet worden opgenomen zo betoogde hij dan moet dat overal kunnen. Ontstaat er daardoor een tekort, dan zal de over heid moeten bijspringen. In die geest zal trouwens de Bijstandswet opgezet worden. Het probleem van de zielzorg onder de bejaarden werd aangesneden door rector J. Rosenhart uit Amsterdam. Hij waarschuwde ervoor, al te veel over bejaardentehuizen te spreken. De aan dacht moet ook gericht blijven op de bejaarden in de parochies. Vooral de verouderde parochies hebben een groot aantal bejaarden. De Magdalena in Am sterdam bijvoorbeeld maar liefst 1800, waarvan 60 pet. niet meer practiseert. Daar ligt nog een groot werkterrein, waarop de bejaarden zelf veel kunnen doen. De jonge priesters, die zich zo fervent op het jeugdwerk werpen, niet minder. Hen vooral spoorde hij aan, ook eens bij een eenzame bejaarde binnen te lopen. Tenslotte drong hij aan op een betere lectuurvoorziening voor de be jaarden. Er staan plannen op stapel om tot uitgave te komen van boeken met grote letters. Namens de bisschop van Haarlem voerde mgr. C. G. van Trigt het woord. Hij wees nog eens op het belang van een geestelijke reactivering. Tijdens de middagmaaltijd voerden nog enkele sprekers het woord. Het mid dagprogramma werd verzorgd door het Nederlands Marionettentheater, dat een opvoering gaf van „Die Fledermaus". De dag was begonnen met een H. Mis, opgedragen door de geestelijk adviseur van de Bond, pater A. van Dieren O.P. De bond telt thans 16000 leden, ver deeld over 65 afdelingen. DELFZIJL, 16 mei Een achthon derd kilo wegende rol papier is gister avond in de haven van Delfzijl tijdens het lossen van een vrachtboot uit de hijsklemmen geschoten De 49-jarige vrachtwagenchauffeur P. R. uit Gronin gen kreeg de rol op zich en was op slag dood. AMSTERDAM De 52-jarige las ser R. Harbets is gistermiddag dode lijk verongelukt aan boord van de „Willemstad" in een van de dokken van de Nederlandsche Dok en Scheep- bouwmaatschappij. Hij was aan het wërk in de nabijheid van een ruim toen hij een losgebrand stuk plaat tegen zich aan kreeg en achterover in het ruim viel. Hij was op slag dood. DEN HAAG, 15 mei Het ontwerp voor een nieuwe Archiefwet is door de Tweede Kamer zonder hoofdelijke stem ming aangenomen. De Kamer ver wierp eerst met 79 tegen 40 stemmen een amendement-Vermooten (PvdA) dat de verplichting inhield om archief bescheiden, gedateerd na het inwer king treden van de wet, aan de rijks archivaris af te geven. Het verplichte afgeven van archiefbescheiden aan de overheid was juist de reden waarom de Eerste Kamer destijds het eerste ontwerp voor een Archiefwet heeft ver worpen. Staatssecretaris Scholten van O.K. en W. introduceerde in zijn nieuwe ontwerp de verplichting de overheid in staat te stellen van het stuk een foto grafische reproduktie te maken. Het amendement van de heer Vermooten werd alleen door de PvdA gesteund. In een stemmotivering verklaarde prof. Oud (WD) dat de staatssecreta ris in de nieuwe versie van het wets ontwerp z.i. op bevredigende wijze aan de wensen van Tweede en Eerste Ka mer tegemoet was gekomen. DEN HAAG, 16 mei De Tweede Kamer heeft gisteren het ontwerp tot wijziging van de wet op het Nederlan derschap en het ingezetenenschap be handeld. De heren Scheps (Pv.d.A.) en Van Rijckevorsel (KVP) deden een be roep op minister Beerman om bij deze wijziging ook diegenen in Indonesië te betrekken, voor wie bü minderjarigheid voor de Indonesische nationaliteit werd gekozen en die thans spijtoptanten zijn. Voor deze thans volwassen en nog jonge mensen en hun gezinnen, die buiten eigen wil het Nederlanderschap verloren, zou een breed gebaar gewenst en ge lukkig zijn, zo zei de heer Scheps. Minister Beerman antwoordde dat blijkens de toescheidingsovereenkomst van 1954 met Indonesië de minderjarige kinderen vielen onder de optie-moge lijkheden van de ouders. Het lijkt hem onjuist de kinderen als het ware op nieuw een optie te geven. De band-met Nederland van die kinderen is toch veel losser, dan die van de ouders, die het Nederlandse bewind kenden. De mini ster acht de bestaande weg van het verruimde toelatingsbeleid en de ver eenvoudigde naturalisatieprocedure voor deze categorie voldoende. De heer Berkhouwer (VVD) diende een amendement in, dat bepaalt, dat een kind, dat in overeenstemming met de regelen van Nederlands internatio naal privaatrecht is geadopteerd en door die adoptie de staat van wettig kind van de adoptanten heeft verkregen, bij naturalisatie van de adoptief vader eveneens wordt genaturaliseerd. De zelfde regeling zal gelden indien de adoptief-moeder na de dood van haar echtgenoot wordt genaturaliseerd. Het amendement werd met 48 stemmen voor en 47 tegen aangenomen. Het KVP- lid Brouwer kwam juist iets te laat binnen om te kunnen tegenstemmen. Het wetsontwerp werd nadien zonder hoofdelijke stemming aanvaard. Ook werd het wetsontwerp aanvaard, dat de mogelijkheden van adoptie in afwijking van sommige bepalingen van het Burgerlijk Wetboek tijdelijk open stelt. Het zal hierdoor mogelijk worden een kind, dat voor 1 maart 1956 in het gezin van adoptanten was opgenomen, te adopteren, mits het drie jaar deel van het gezin uitmaakte. Binnen twee jaar, nadat deze tijdelijke regeling van bracht wordt, zal het adoptie-verzoek moeten worden ingediend, ook voor kinderen, die op de dag van de uitspraak meer derjarig zijn. Het kind moet zelf in de adoptie toestemmen. DEN HAAG, 16 mei De bekende musicus Marius Monnikendam heeft van de Schola Cantorum in Minneapo lis (V.S.) telegrafisch opdracht gekre gen een mis te componeren voor ge mengd koor met strijkorkest en harp. De Missa Soilemnissima, voor het eerst uitgevoerd in Den Haag, zal nu ook in het buitenland op een internationaal festival in Besangon worden uitgevoerd. In Arnhem stapte een ge jaagde heer de treincoupé binnen, gooide zijn koffer in het net en vroeg: „Sind Sie Hollander?" „Gewiss", antwoordde ik. Y w „Ich bin Schweizer", stel- de hij vast. Toen ging het verder zo. Hij woonde in Zürich en had daar ter plaatse de voetbaltoto gewonnen. Ten bewijze daarvan overhandigde hij mij een papiertje, waarop de Grasshoppers en de Young Fellows inderdaad en kennelijk goed ingevuld waren. Enfin, nou had zijn dochter, die met een dok ter was getrouwd, gezegd: „Papa, nou moet u er toch eens uit, u hebt nog nooit wat van de wereld gezien en nou kan het". Zodoende kwam hij nou net uit Keulen. Keulen was hem zwaar tegengevallen. Gisteravond zat hij in een gelegenheid, waar men hem twee mark twintig voor een biertje had ge rekend. En er was een Madel naast hem komen zitten, die vroeg of ze zijn aansteker niet mocht hebben. Hier deze, had hij gekocht van zijn toto-geld. Het was er een met een gouden kop erop. Enfin, dat Madel kon natuurlijk naar de pomp lopen. Nee, hij was niet ge trouwd; wel gewéést. Maar hij was gescheiden en het kind was hém toe gewezen. Dat kind, dat nou met die Arzt getrouwd was. Hübsches Madel. Hijzelf was maar arbeider, maar zijn dochter was met die dokter getrouwd. En die had gezegd: „Papa, u moet er eens uit. Goed. Als hij zo eens naar buiten keek, beviel Holland hem best. Het zag er zo sauber uit, net als bij ons in der Schweiz. Ja, plat, dat was het wel. Maar in Zwitserland waren ook hele delen plat. De Alpen? Die zag je als Zwitser niet meer, daar keek je als Zwitser zogezegd over- of dóór heen. Nee, Holland beviel hem best. En nou was hij op weg naar Amster dam. Om onze tulpen eens te bekijken. En om een bontmantel te kopen voor zijn dochter, die met die dokter was verheiratet. Want die dochter had ge zegd: „Papa, als je toch in Holland bent en je wilt wat voor me mee nemen, koop dan een bontmantel, want die zijn daar reuze billig". Of het geen koekoeksklok mocht wezen? Haha, die maakten ze zelf. Hij ging straks Frank rijk zien, want Köln had hij al gezien en daar vond hij niks aan. Waar kon hij in Amsterdam nou eens lustig uit gaan? Heek op het Rembrandtsplein? Moest-ie tóch eens even noteren. Hield ik van Italianen? Nou, hij niet, dié waren hem te frech en te schmutzig. Maar hier in Holland was alles sauber. Toen waren we in Amsterdam. Hij viel met zijn koffer uit de trein en ik riep hem nog na: „Viel Vergnügen!" Maar ik had een hard hoofd zowel In die bontmantel als in Frankrijk. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 16 mei Minister Veld kamp onthoudt zich van het uitspre- ken van een oordeel over de door de Nederlandse Consumentenbond gevolgde methode bij het onderzoek naar het teer- en nicotinegehalte in sigaretten. Dit omdat de bond het onderzoek ge heel op eigen initiatief, voor eigen ver antwoordelijkheid en zonder overheids subsidie heeft ingesteld. Aldus blijkt uit het antwoord van de bewindsman op vragen van het Eerste Kamerlid Geuze (CHU) naar aanleiding van de publikatie van de bond in het maand blad De Consumentengids. Voor het overige Wijst de bewinds man op het rapport van de gezond heidsraad, dat op 9 maart 1957 in het Nederlandse tijdschrift voor genees kunde werd gepubliceerd en waar uit blijkt, dat het roken van sigaretten schadelijk is voor de gezondheid. Mi nister Veldkamp 3 daarom van me ning, dat de vraag van de heer Geuze of niet is komen vast te staan, dat de bij het door de Consumentenbond ingestel de onderzoek gebruikte methode volle dig verantwoord is en de beste, die kon worden gevolgd, geen beantwoording behoeft. PORTUGAL Het overvliegen van 4.605 Portugese gedetineerden van Goa naar Lissabon is dinsdag voltooid. De gedetineerden, onder wie 371 burgers, werden na de invasie in Goa sinds 2 mei in dagelijkse vluchten gerepatri eerd. (Rtr.) Advertentie) DE OLVEH voor een levenpolis naar maat. /e zou het niet geloven, maar toch is het zo: Julia de Gruyter wordt morgen vijf enzeventig jaar. Vitaliteit en levenslust stralen van haar af en haar werkzin en onderne- mingsdrang zijn onverflauwd. Zo kennen wij haar al jaren en het is of zij niet verandert, wat voor ons dan ook niet hoeft. Als ze niet thuis is op haar adres Prin sengracht 1113 te Amsterdam en ook. niet op haar geliefde socië teit, waar ze graag wat praat met de andere artiesten of ook wel eens een kaartje legt, kan je ge rust aannemen, dat ze weer er gens in ons land een voordracht aan het voorbereiden of aan het houden is. Hoe is dit allemaal begonnen? In 1914 kwam zij als Belgische vluchtelinge naar ons land. Het was het begin van de grote we reldoorlog en het zag er naar uit dat ook voor dit soort toneel spelers en voordrachtkunstenaars voorlopig geen kansen meer wa ren weggelegd. Zij kwam niet alleen, maar met een groepje ar tiesten uit de zuidelijke Neder landen. Magda Janssens, Joan Gobau, e.a. Maar in het Grand Thédtre in de Amstelstraat oogst ten zij een overweldigend suc ces met „Fientje Beulemans"; Magda Janssens was toen Fientje en Julia de gedienstige: Royaards zag hen spelen en engageerde het groepje. Julia leerde bij hem verder; haar talent was reeds een jaar met succes beproefd in België. Talrijk zijn d-e rollen door haar op het Nederlandse toneel vervuld: Tondeleyo in „Blanke Ballast", Maria in „Driekoningenavond" juffrouw Ford in „De Vrolijke vrouwtjes van Windsor" en vooral niet te vergeten de glansrijke meisjesrollen in „Joop ter Heul" en ,,'n Zomer zotheid". welke jeugdspelen door wijlen haar echtgenoot Dom de Gruyter naar de boeken van Cissy van Marxveldt waren bewerkt. Na de jonge-meisjesrollen de moederrollen en de voordrachten. In deze Vlaamse schetsen is Julia de Gruyter altijd in haar element geweest. Het voordragen uit werken van Guido Gezette, Teirlinck, Timmermans en Ernest Claes deed zij met hart en ziel en doet ze nog. In zalen en zaaltjes, bij officiële gelegenheden en voor de radio. Af en toe televisie. Haar gezonde, sterke frisse humor, haar gevoel voor de rijke taal en haar beeldend ver mogen en haar melodieuze stem karakteriseren haar. Duizenden Nederlan ders hebben van haar kunst genoten. In de afgelopen dertig jaar heeft zij in ongeveer vijftienhonderd grote en kleine plaatsen alleen al in ons land voordrachten gehouden. Ze kan het nog niet missen. En dat gunnen wij haar.en ons.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1962 | | pagina 5